Liberale Meetingen. Gemeentescholen. Zondag o Mei 11)12. Maandag O Mei. Zaterdag 1 Mei. M. Moyersoen We zullen de kwestie welwillend onderzoeken het Schepencolle gie is er niet tegen. M. De WindtIk zal blijven kloppen tot ge zult opendoen ik neem akte van de ver klaringen van M.M. De Hert en Moyersoen dat ze de zaak genegen zyn ik zal dus nogmaals vertrouwen in hunne woorden stellen met de hoop dat we weldra de ge vraagde handelsafdeeling zullen zien tot stand komen. M. Blanckaert vraagt om eene nieuwe school in te richten aan den Dendermond schen steenweg. M. Daens ondersteunt die vraag. Een woordenwisseling ontstaat tusschen M. Daens en M. Eeman. M. Van den Berghe vraagt eenige ver beteringen aan de stadsjongensschool (Kat) hy betreurt dat de stad de gelegenheid heeft laten voorbij gaan van een deel grond der oude Gasfabriek te koopen voor 't vergroo- ten der school. M. De Hert zegt dat de maatschappij der gaz geweigerd heeft dien verkoop te doen. M. De Windt Daar zal ik u in de toeko mende vergadering op antwoorden. II. Wegens het Hospitaal. M. de Burgemeester Vooraleer de zit ting te sluiten teekent protest aan tegen de handelwijze van een raadslid die de zusters van 't hospitaal beschuldigd, zonder bewe zen, aan de zieken en noodlijdenden aldaar slecht eten te hebben gegeven en van zulks in zijn weekbladen te hebben geschreven. Hij brengt hulde aan de Zusters en den heer Pastoorvan 't hospitaal die zich opofferen voor 't lijdende volk. Dergelijke handelwijze is af te keuren, is met eerlyk zegt hij. Voor wat 't geval Ghislain betreft, aan die ouderling heeft het Schepencollegie zooals aan alle jubelarissen de som van 25 fr. doen ter handstellen. Men heeft ons dus niets te verwyten. Ik weet niet hoe ik de daad van dat raadslid moet bestempelen. Onze hospitaal-zusters verdienen die ver- wijtingen niet en alle weldenkende men- schen zullen, ik ben er zeker van, my goed keuren, wanneer ik hier als hoofd der stad een hevig protest tegen die handelwijze doe hooren. Ik stel u dus ook voor M.M. dat er in naam van den gemeenteraad een brief aan de zusters en den heer pastoor zou gezon den ivorden om hen hulde te bren gen voor de diensten die ze be wijzen en voor de toewijding en gevoelens van zelfopoffering waarmede ze de arme en onge lukkige zieken zorgen en troos ten en ook om hen te zeggen dat de raad de beschuldigingen af keurt die hen ten laste werden ge legd. M. Daens Ik zal u kort en klaar ant woorden. Ik ook breng hulde aan de Zusters en 'k zal uw voorstel stemmen. Hij zegt dat er soms orde in 't hospitaal ontbreekthij staaft zijne bewering op 't geen een doktor zijner vrienden hem eens zei. Voor wat Ghislain betreft die man is reeds 16 maand in 't hospitaal, hij is 50 jaren getrouwd, ge hebt voor hem niets gedaan, geen jubelmis, geen bloemeken, niets De hospicieheeren hebben naar hem niet omge zien ik verneem met genoegen dat het Schepencollegie zijn plicht heeft gedaan. Laat alle partijen in het bestuur der Gods huizen vertegenwoordigd, dan zullen wij Gemeenteraadsleden niet meer naar 't Gast huis moeten gaan om inlichtingen. Ik heb mijn plicht gedaan, en wat ik gedaan heb zal ik nog doen. M. Bosteels brengt hulde aan de Zusters en den heer pastoor, aan hunnen geest van opoffering ze verdienen de verwjjtingen en verdachtmakingen niet die M. Daens hun zonder bewijzen naar 't hoofd slingert. Wat de ouderling Ghislain betreft, de heer pastoor persoonlijk heeft hem gevraagd zijn jubelfeest een weinig luister bij te zetten, maar die man heeft zelf gezegd van dat in stilte en zonder veel beslag te doen, en wanneer M. Daens van hloemakens spreekt dan mogen we zeggen dat die zieke man met de bloemekens der genegerihe; I en der liefde van de Zusters werd omkiansd. Hy bespreekt breedvoerig de kwestie van 't voedsel, het brood en de margarina door M. Daens aangehaald zonder bewjjzen en door hem uit de lucht gegrepen zegt hij, hij betreurt de handelwijze van M. Daens die hij als misdadig betiteld. M. Daens: Dat sermoen van M. Bosteels is goed voor de Volksstem. M. Moyersoen Kunt ge M. Daens uwe gezegdens bewijzen, ja of neen. M. Eeman M. Daens doet niet anders dari comediespelen, M. Daens Gij zijt te dom om comedie te spelen. Er ontstaat hier eene woordenwisseling tusschen M. Eeman. Daens, Blanckaert en Bosteels ze zitten volop in de politiek. M. De Blieck vraagt dat de bespreking toch niet in eene meeting zou veranderen en eindigen. M. Bauwens Teekent protest aan tegen de woorden van M. Daens wanneer hij zegt zich op de woorden van een doktor te steu nen die hier niet is en dus niet kan ant woorden. Die handelwijze van M. Daens is laf. M. Daens Springt recht en protesteert hevig tegen die woorden. Gij M. Bauwens moogt de eer van eenen Daens niet krenken. M. De NayerZegt dat een hospitaal waar de ongelukkigen om troost en gene zing komen eerst en vooral een oord van rusten vrede moet zijn en hy kan dus niet aannemen dat een politiek man om daar eenige populariteit te oogsten zyne aan komst doet met veel lawyt en zelf met muziek. M. Daens Wy zijn er met 't muziek niet gegaan, we waren slechts met 3 man. M. De Nayer Uw bezoek was nochtans met muziek aan 't hoofd aangekondigd. Gy M. Daens om rust te zoeken gaat ge niet naar Sleydinge Stoor dan ook de rust niet der arme en ongelukkige zieken in ons hospitaal. Spreker handelt over de eetwaren en als doktor die dagelijksch het hospitaal bezoekt en waar hy overal eens rondsnuffelt mag hij zeggen dat de eetwaren allerbest zyn. Hy brengt ook hulde aan de Zusters deze zyn thans gansch op de hoogte hunner taak. In vroeger jaren wanneer de nieuwe anti- septieke geneesbehandelingen opgekomen zyn en die in 't gasthuis werden inge voerd door Doktors De Moor, De Windt en andere en bjjzonderlyk door dok tor De Windt, een geneesheer wien zich ge durig op 't hoogte der wetenschap hield, kon men in't eerste misschien soms eene onregelmatigheid aantreffen dat was na tuurlijk, maar heden ik verklaar het rechtuit kan men niet beter verzorgd worden dan in onsstedelyk hospitaal. Ik sluit dus met te zeggen dat M. Daens ongelijk had argwaan te verwekken bij het volk nopens ons hospitaal dat men de zieken bezoeke zonder lawijt, zondergrooten volkstoeloop, want moest iedereen doen zooals gij M. Daens alle groepen en partyen zouden er met muziek kunnen naar toegaan en dan ware het alle zondagen festival aan 't gasthuis. M, Ghyselinckx Zegt dat hij zich bij de stemming zal onthonden. Het kost hem geene moeite hulde en dankbaarheid te be- toonen aan de gasthuisnonnen zijn vrouw en kinderen werden er verleden jaar teBlan- kenberghe door verzorgd en 't zyn enge len op aarde doch 't zijn menschen, ze kun nen falen en daarom kunnen er klachten komen. Waarom laat ge niemand van onze partij of van de liberalen in 't. bestuur der Godshuizen 1 dan zullen er geen klachten meer zijn M. Bosteels Ge verdedigt een aardige zaak. M. Eeman (tegen M. Daens) Ge kunt u niet wit wasschen. M. De Blieck Het is de eerste maal niet M.M. dat wij liberalen hulde willen bren gen aan de zusters van ons hospitaal en aan den heer pastoor van dat gesticht. Ve we ten en zijn overtugd dat ze die hulde ten volle verdienen want nog nooit hebben we geboord dat eraan de zieken en ongeluk kigen iets zoutle ontbroken hebben aan goed voedsel of verzorging. Ik en mijne liberale medeleden sluiten ons ten volle aan by het huldebetoon ons door den heer burgemeester voorgesteld. Ik neem de gelegenheid te baat om nog eens op de noodzakelijkheid te drukken opdat ge de vertegenwoordiging der min derheden in de Godshuizen en Armbureel zoudt invoeren dat kan niets anders dan voordeel aan die instellingen bijbrengen. M. DaensIk heb niet, zooals M. De Nayer. zegt, de rust in 't hospitaal gestuurd. M. De Nayer Ge hebt daar eene oprech te manifestatie gedaan, ge hebt populariteit gezocht, dat mag niet zijn en dat moet ver boden worden. M. De WindtZooals M. De Blieck zei. brengen de liberalen hulde aan de zusters en den heer pastoor van 'l gasthuis, doch me dunkt dat we in die hulde ook mogen begrypen de heeren doktors die met ware zelfopoffering en menschenliefde de kwalen van al de kranken en zieken dagelijksch verzorgen. (Algemeene goedkeuring). Ge kunt nu ook heeren katholieken voort gaan met in uwe gazetten en schriften te schryven en overal te verkondigen dat de liberalen de kloosterzusters haten en vervol gen en ze hen niets anders dan kwaad willen. M. Moyersoen bedankt de heeren De Blieck en De Windt voor hunne rechtzinnig heid en hunne verklaringen. En aan M. Ghysselinckx vraag ik of hy. die advokaat is, zynen naam zou willen zetten onder de klacht gedaan door M. Daens in den vorm der beschuldiging die ge kent. M. GhysselinckxNeen, dat zou ik niet teekerien. M. Moyersoen Want 't is niet genoeg eene beschuldiging te doen men moet ze bewijzen en juist die bewijzen geeft M. Daens niet hy" is dus aan zijn plicht te kort gekomen, Wat nu de vertegenwoordiging der minder heden betreft door M. De Blieck aange haald, wanneer de liberalen in andere ste den zullen beginnen zullen wij hier volgen. Overigens gy liberalen sluit overal Kartel met de socialisten om ons buiten te zetten. M. De Windt Zooals de katholieken te Gent met de socialisten Kartel gesloten heb ben tegen de liberalen. M. Moyersoen Wij volgen uw voorbeeld. De bespreking wordt hier gesloten. Het voorstel van den heer Burgemeester wordt gestemd door katholieken cn libe ralen De Christen Demokraten onthielden zich. Hoeveel gemeenten zijn er in België <lie geene gemeenteschool hebben 3*75 zoo zei 'tminister Schollaert zelve! 3» Hoeveel kinderen zijn er in België die bijna geen onderwijs krijgen 3DO duizendHoort wel 3° Hoeveel kinderen zijn er in België die op straat loopen en hoegenaamd geen onderwijs krijgen CtOduizcnd 4° Waar bestaat 't verplichtend Staats onderwijs In al de beschaafde landen, zooals in Frank rijk, Duitschland, Holland, enz... In België, niets daarvan Denderhautem, Dorp, om 5 ure ter herberg van Jules De Winter. Erembodegem, Brusselschen steen weg, om 8 ure, in 't Lokaal, bij Th. Ruyssinck. Meldert, om 6 ure/ (lokaal in de convocatiën aan te duiden). Ninove, om 8 ure 's avonds, in 't Li beraal Lokaal, Dreefstraat. Drukkerij Karei, AMANT, Aalst.

De Volksgazet | 1912 | | pagina 4