F.F.R. EEN KRACHTIGE EEUWELING Produktie merken 7-9-1973-4 Een groot gedeelte van de Aalsterse industrie situeert zich rond de natuurlijke bevoorradings- en afvoerweg die de Dender is. Het zijn vooral bedrijven met een zekere geschiedenis die er gevestigd zijn, want de waterloop heeft momenteel geen zeer grote industriële betekenis meer. Eén van die bedrijven, in Aalst misschien het meest bekende, is de F.F.R. Deze afkorting staat voor Filature et Filteries Réunies N.V. Deze naam kwam voor het eerst in het Staatsblad in 1899. Wegens het rijke verleden en het groot aantal personeelsleden dat te Aalst werkt meenden wij dat dit bedrijf wel als eerste in een reeks, als koptrekker kon voorgesteld worden. Toen in 1899 de F.F.R. werd opgericht, kon dit enkel maar gebeuren op basis van een lange evolutie. Een ontwikkeling die vooral gebaseerd was op de fusie van verschillende bedrijven. Er waren er nog bij die vlas verwerkten zoals de firma van Ch. Druwé. In 1885 reeds waren een viertal bedrijven gefusioneerd. Toen ook de N.V. Jelies werd opgenomen en de Filature du Canal, een spinnerij, werd stilaan de huidige firma gevormd, een bedrijf dat naaigaren bewerkt en produceert vanaf de enkelvoudige draad tot het afgewerkte klosje. De F.F.R. behoort tot een internationale Schotse groep, "Goats Patons". Synthetisch naaigaren voor huiselijk gebruik DRIMA Katoenen naaigaren voor huiselijk gebruik CATS SELECTA - CHEVAL Katoenen garen voor indus trieel gebruik CHAT BLEU - SELECTA Synthetisch garen voor de industrie EPIC - KOBAN Garen voor Handwerk (Breien Haken enz.) ZWAAN - ETERNA Hier worden de strengen, opgehangen op een soort wielen, verwerkt tot bobijnen. Het garen voor industrieel gebruik krijgt natuurlijk een andere verpakking dan dat wat moeder de vrouw thuis gebruikt.(v) De personeelschef stond ons te woord in de stemmige en ruime refter van het bedrijf. Het was logisch dat hij eerst inhaakte op hetgeen hem het meest raakte het personeel. In Aalst telt men vierhonderd dertig personeelsleden (arbei ders en bedienden). Niet alleen te Aalst wordt gepro duceerd, ook te Ninove wer ken momenteel nog een der tigtal mensen in een band- en vlechtafdeling, waarin vooral elastische produkten worden gemaakt. Deze zal binnen afzienbare tijd naar Aalst worden overgebracht. In het totaal werken in de Benelux- afdeling een zeshonderd per sonen. Te Brussel is er een depot en zijn de burelen van de verkoopdienst gevestigd. Daar worden tachtig mensen tewerk gesteld. Maar niet alleen in België is F.F.R. gevestigd. In Helmond-Neder land werken ook ongeveer tachtig personen in een be drijf dat als produktie-een- hied werd stilgelegd, en nu als depot gebruikt wordt. De sociale zetel is te Aalst gevestigd PRODUKTIE Het produktieproces kan ver deeld worden in drie grote delen. Eerst is er de afdeling twijnerij, waar verschillende draden tot één draad worden samengevoegd. In een zeer ruime werkplaats letten meis jes nauwgezet op de snel draaiende machines. Van zodra een draadje breekt, stopt het automatisch en kan de toezichtster opnieuw de verbinding leggen. Het is er een wirwar van draden, klos sen en strengen, waaruit een leek zeker niet wijs geraakt. De inmiddels samengevoegde en daardoor versterkte draad wordt naar een andere afde ling overgebracht. Daar on dergaat hij wat de vakmens de "natte bewerking" noemt. Deze tweede stap in het produktieproces kan bestaan uit drie verschillende fasen het verven, het bleken en het merceriseren (glanzen). Deze afdeling bevindt zich in de oudste delen van de fabriek, maar er zijn plannen voor het herbouwen ervan, plannen waarvan trouwens reeds een deel is uitgevoerd. In die nieuwe delen staan ultra-mo derne machines. De derde en laatste stap in het produktie proces is het veezorgen van de presentatie en de afwerking. Hier wordt de inmiddels ge verfde, gebleekte of gemerce- riseerde draad op klosjes gewonden voor het huishou delijk gebruik. Voor de indus trie worden grotere hoeveel heden voorzien. Automatisch wordt ook voor de etikette ring gezorgd en nadien schok ken de klosjes naar de verpak kingsdozen. Hier komt nog wel even een snelle hand te pas om alles mooi in de doosjes te schikken. De ver- zendingsdienst zorgt dan voor de laatste schakel in de keten. NEVENAKTIVITEITEN Een dergelijk produktieproces wordt natuurlijk ondersteund door allerlei nevenaktivitei- ten, die er moeten voor zorgen dat de fabrikatie onge hinderd kan verlopen. We denken hier dan vooral aan een uitgebreide onderhouds dienst, die instaat voor het goed funktioneren der machi nes en die zelfs beschikt over een eigen werkplaats, waarin stukken kunnen vervaardigd worden. Een zeer moderne keuken waarin een vijftal mensen werken zorgt voor een hon derdentien verzorgde maaltij den. Tegen een prijs van dertig frank krijgt iedereen er soep en een volledig menu. Op maandag en donderdag komt de arbeidsgeneesheer, terwijl een verpleegster steeds tegenwoordig is. Toch vallen er niet zoveel arbeidsongeval len te noteren, dank zij een aktieve kampanje van het komitee voor veiligheid en gezondheid. Een betrekkelijk uitgebreide drukkerij zorgt zelf voor het vervaardigen der etiketten die op de verpakkingen worden aangebracht. Deze drukkerij is een klein bedrijf op zichzelf waar er een vijfentwintigtal mensen werken. SOCIAAL BEKOMMERD Hoewel de F.F.R. van buiten af gezien geen zeer moderne indruk geeft, beseft de direk- tie dat het noodzakelijk is een vooruitstrevend sociaal beleid te voeren. De werknemers krijgen zoveel mogelijk in spraak waar die verantwoord is, omdat zij tenslotte de hele dag met de problemen wor den gekonfronteerd. Op het financiële vlak geeft het bedrijf ook extra-legale voordelen. Zo krijgt een werknemer met drie kinderen of meer extja-kindergeld en wordt een bijkomend pen sioen toegekend aan mensen die een zeker aantal jaren in het bedrijf hebben gewerkt. Op feestdagen worden regel matig de oudgedienden samen gebracht in een ruime feest zaal die ook door andere organisaties kan gebruikt wor den. Daar geeft de firma dan een gezellig samenzijn en bedankt haar trouwe werkne mers met geschenken. Voor de jeugdige werknemers die hogerop willen worden boeken, lesuren en trarïsport voor avond- of zondagsschool vergoed. Voor de ploegbazen worden speciale kursussen in gericht, terwijl ook de kinde ren van de werknemers tegen zeer sociale prijzen naar een vakantiekolonie kunnen. Bo vendien kunnen de werkne mers genieten van tussen komst bij de aankoop van farmaceutische produkten. Toen we de direktie vroegen of er geen moeilijkheden zijn om aan werknemers te komen, gezien de grote pen delbeweging in de streek van Aalst, antwoorde men dat door de aard van het bedrijf de pendel geen moeilijkheden oplevert."Het zijn vooral mensen die in officiële diensten of in de bouw werken, die naar Brussel trek ken". meent men. Bovendien betaalt de textiel niet altijd de laagste lonen,! jHet grootste deel der mensen die aan de produktie meewerken wordt per stuk betaald. Een centrale computer zorgt voor het bijhouden der boekhou ding, het berekenen der lonen en hel opstellen van de statistieken. F.F.R. gaat in Aalst nog uitbreiden. De afdelingen van Brussel en Ninove waarover we het in het begin hadden zullen naar de Denderstad worden overgebracht. De F.F.R., één der oudste Aalsterse firma's blijkt een gezond bedrijf te zijn, waar het dank zij een vooruitstre vende sociale politiek, goed is om te werken. Hieruit blijkt dat een gepaste dosering van traditie en ervaring, gepaard met een efficiënte mannaging en planning, de textielbedrij ven kan in leven houden, ondanks de moeilijkheden die het Vlaamse land kende in deze sektor. Dit is de aanblik bij het binnenrijden van de fabriek. Binnenin niet zo modern, maar wat wil je van een eeuweling. Het is er alleszins efficiënt.(v) De ververij: zo komen de geverfde bobijnen te voorschijn. In deze plaats staan ook de computers voor het mengen van kleuren.(v) Afwerking: deze vriendelijke juffrouw draagt er zorg voor dat de klosjes mooi gerijd in het doosje liggen.(v) De kraaknette keuken waar elke dag meer dan honderd werknemers nieuwe krachten komen opdoen.(v) De twijnerij: hier worden drie draden tot écn verwerkt.(v)

De Voorpost | 1973 | | pagina 4