SUKSES VOOR LEEFTIJD WEEK VAN DERDE HONDERD JAAR BOSKANTKAPEL GEMEENTERAAD VAN AALST Herdersem TIEN JAAR abbonneer u op De Voorpost ARBEIDERS VAN BROUWERIJ DE BLIECK PLANNEN ARTIES 6 -14.9.1973 Vervolg van blz. 1 netelige zaak op te lossen en zij betreurden het herhaalde lijk niet nakomen van belof ten van diverse zijde. Bij de stemming onthield de BSP-fraktie zich, terwijl F. De Brul zich onthield als protest tegen het niet nakomen van de gedane beloften. NOG WATER Bij het dagordepunt over de verhoging van de tarieven voor de waterbedeling te Aalst kon de oppositie zich niet akkoord verklaren met het voorstel van het Schepen kollege om deze tarief met twee frank op te slaan. De BSP hield het bij anderhalve frtok; daar zoals de h. Van Hoorick betoogde de diensten van de waterbedeling reeds winst maakt en het argument volgens raadslid W. Vernim- men dat er nog steeds groot waterverlies is niet langer meer opgaat gezien de talrijke investeringen die vroeger reeds gedaan werden om dat verlies tegen te gaan. Schepen E. Bogaert replikeer de hierop dat het stadsbe stuur slechts deze verhoging doorvoert, welke haar zelf opgedrongen wordt en die ze zelf dient te betalen en dat de opslag tot 2 frank afgerond wordt uit voorzichtigheid met het oog op het waterverlies en de B.T.W. kosten. Met de verwerping van het voorstel Van Hoorick om de verhoging slechts tot 1,5 frank te laten oplopen, wordt de waterprijs in Aalst 9 fr voor de eerste twaalf kubieke meter. PARK SCHELFHOUT Door raadslid De Winter in zijn interpellatie betoogd dat de Watertorenwijk over nau welijks of geen groenzone beschikt. Deze verouderde wijk kent zelfs geen speel ruimten of andere gemeen schapsvoorzieningen. Nu het Domein Schelfhout in de Zonnestraat te koop aangebo den wordt, doet zich een unieke kans voor om ook voor deze stadsbewoners een groenzone te scheppen. Geen inspanning, mag te zwaar zijn om in te staan voor de verbetering van het leefmi lieu. Hij stelde het Schepen kollege een paar vragen dien aangaande wordt de aan koop van het ganse domein door de stad overwogen; kreeg een bouwpromotor reeds bepaalde garanties van stadszijde voor het optrekken van een hoogbouw met 116 appartementen, ingericht in woonlagen van negen verdie pingen; of de stad in dit verband van plan is om te beantwoorden aan de vraag van de promotor, om het plan van aanleg voor de Waterto renwijk te wijzigen, waardoor een maximale belasting van het aktief groen zou over schreden worden en het aan tal bewoners in deze wijk nog gevoelig zou worden opgedre ven. In een uitvoerig en bijwijlen poëtisch getint ant woord gaf Schepen De Neve de raad een beeld van de milieupolitiek die het Stads bestuur wenst te Vdgen. Mo menteel is het jgelijk, met volgende initiatieven hieraan iets te verbeteren, aldus de h. De Neve. Vooreerst werd aan het 40 ha grote domein van Osbroek de definitieve be stemming van groenzone ge geven en dit werd reeds bij Koninklijk Besluit goedge keurd. Talrijke krotwoningen worden in allerlei hoekjes van de stad afgebroken en vervan gen door kleine groenzones met rustbanken. De wijze waarop de nieuwe parkings aangelegd worden, betracht zoveel mogelijk natuurmate- rialen te benutten en het geheel te omringen met groen en zitbanken. Weldra wordt het Esplanadeplein heraange legd, waarbij naast de funk tie van parkeerruimte vooral aan dacht zal besteed worden aan het scheppen van een rustig hoekje met groen, zitbanken en pergola. Ook de aanleg van het Keizerlijk Plein zal aange vat worden. VRIJWAREN Het is de bedoeling van het stadsbestuur het parkgedeelte te vrijwaren en het open te stellen voor de bevolking. Blijft de vraag over de be stemming van de twee overige percelen. Indien er een bouw- toelating verleend wordt, kan de eis aan de promotor gesteld worden van een verka veling. In dit verkavelingsplan zou de groenzone blijven bestaan en wordt er slechts gebouwd op de twee overige gedeelten Er blijven twee mogelijkheden ofwel de vol ledige onteigening voor de stad, voordeel een grotere oppervlakte, nadeel een mil joenen uitgave. Andere moge lijkheid, de aankoop door een promotor van het geheel, waarbij verkavelingsverplich ting opgelegd wordt om het park onaangetast te laten en na voltooiing van de werken dit park gratis aan de stad af te staan. (De beslissing is nog niet genomen, maar hoewel men nu iets meer van de plannen afweet, blijft men in de wijk, nog steeds in het ongewisse over de uiteindelij ke bestemming van het do mein) Meerdere raadsleden vroegen om een spoedige beslissing en om in kommissie deze zaak uit te diepen. SPEELTUIGEN Van raadslid B. Van Hoorick interpelleerde over de toe stand van de kinderspeeltui gen in het Stedelijk Stads park. Klachten van ouders waren binnengekomen en de belofte om reparaties uit te voeren, werd niet nagekomen. De in juni aangevoerde reden, dat er met de voorbereidselen van het Dirk Martensjaar, te weinig stadspersoneel ter be schikking was, kan nu geen opgeld meer maken, aldus de interpellant. Hij voerde verder aan dat toeristen en Aalste- naars niet mals in hun oordeel waren over deze zwarte vlek op de Aalster se public rela- tionsverzorging, en dit in een tijd waarin Aalst volop aan zijn image bouwt. De toe stand van het dierenpark noemde de h. Van Hoorick eveneens armzielig. In de diskussie die zich ontspon tussen de schepenen E. Bo gaert, J. De Neve enerzijds en de interpellant werden naast enkele liefelijkheden zoals de h. Van Hoorick tot schepen Bogaert "u bent de schoon ste jongen van het kollege", antwoorddde de heer De Neve dat gezien de vakanties van het personeel er effektief een tekort was om de werken dadelijk uit te voeren en dat momenteel de gevaarlijkste speeltuigen afgebroken zijn en in het stadsmagazijn her steld worden, zodat ze toeko mende lente opnieuw te ge bruiken zullen zijn, naast nieuw aangekochte spelen. Een zijsprongetje over de gehele kultuurpolitiek van de stad Aalst, naar voor gebracht door dezelfde interpellant, deed Schepen Van Kuituur G. Van den Eede, in het verweer springen toen, de h. "Van Hoorick wees op een prestige- politiek bij de viering van Dirk Martens, daar waar de bevolking eerder gediend is met een bestendige kuituur- zorg. Op de vraag van de h. Van Hoorick of er geen stadswoningen ter beschik king zijn voor de mensen die door de uitbreiding van de p.v.b.a. Van den Ameele, hun woning verliezen, moest de h. Van der Veken, schepen van sociale aangelegenheden, ne gatief antwoorden. Van zo- haast er vrijkomen, kan er voldoening gegeven worden, doch de schepen wees in dit verband nog maar eens op de woningnood, in zonderheid voor bejaarden, in Aalst. Schepen E.Bogaert antwoord de op de tussenkomst van raadslid J. De Bruecker om trent de stedelijke jeugdraad. De schepen wil voorkomen dat door een te gehaast optreden deze raad volledig gepolitizeerd zou worden. Unaniem ging de raad in op het voorstel van de h. W.Ver- nimmen om een motie te onderschrijven, om te be trachten dat in dit bedrijf de volledige tewerkstelling zou behouden blijven. Raadslid R. De Gols benadrukte de nood zaak sterke druk uit te oefenen bij alle instanties. JOHAN VELGHE. t» Tijdens de opening zaterdag jl. waarop heel wat personaliteiten aanwezig waren, o.a. volksvertegenwoordiger L. D'Haeseleer, Schepen Van den Eede, schepen B.Ringoir, gemeenteraadslid F.De Brul, de voorzitter van de K.0.0 Piet Rousseau en de bestuursleden van de verschillende ouderlingenbonden van de stad Aalst, was het de h. Schepen Van der Veeken, tevens voorzitter van de Stedelijke Raad voor de Derde leeftijd, die de openingsrede hield. In zijn toespraak wees de heer Schepen op het sukses van vorig jaar en uit alles blijkt dat ook deze tweede week, die met de verenigde krachten van alle gepensioneerdenbon den ingericht wordt, grote belangstelling zal wegdragen. Nog altijd is de maatschappij zelf zich nog niet geheel bewust van de problemen voor de derde leeftijd. Ook geven zij die behoren tot de derde leeftijd zich niet altijd rekenschap van hun eigen potentiële macht. Centraal stond in de rede van de heer Van der Veeken de problema tiek van de woningnood, in het Aalsterse inzonderheid voor oudere mensen. Deze woningnood, aldus spreker, is een ramp voor hen. De vraag "waar naartoe", wanneer het huis waarin men een leven sleet dient ontruimd of ont eigend te worden, brengt angst en onrust. Waar men een leven lang wel en wee doorbracht, wordt met- een pennetrek in onze samenle ving van de kaart geveegd. Als ouderling beschikt men ofwel niet over voldoende middelen om naar een nieuwe woning uit te kijken, of in het gunstigste geval blijft het steeds een zware meeruitgave. De zesduizend ouderlingen, waarvan ongeveer 1200 die bestendige gezondheidszorg nodig hebben, mogen niet afhankelijk zijn van liefdadig heid, maar moeten beschik ken én over een uitgebouwde gezondheidszorg én over so ciale woningen aangepast aan de derde leeftijd. Alle bonden hadden voor de tentoonstelling hun beste beentje voorgezet en prachti ge voorbeelden van kreativi- teit en vrijetijdsbesteding, kan men er nog tot vrijdag 14 september bekijken. Zaterdag na het openingswoord van de heer schepen Van der Veken, kwam Mevr. Diane D'Haese leer voor de L.S.W.-ouderlin- genbond nog even aan het woord. Kort hield zij de leden voor dat de L.S.W.-bond naast de sociale voorzienin gen, verder streeft om voor de gepensioneerden veelvuldige ontspanning te brengen. Tevens drukte zij namens de bond haar steun uit voor alle initiatieven, zoals de week van de derde leeftijd, die de gepensioneerden ten goede komen. Met animatie, zang en dans werd het verder een goede dag voor de Aalsterse gepensioneerden. BEJAARDEN NODIG IN MAATSCHAPPIJ Op de dag van de Socialisti sche Gepensioneerden Bond, maandag jl. was Mevrouw Verlackt, Staatssekretaris van het Gezin, aanwezig. In haar rede, drukte de Staatssekreta ris haar waardering uit voor de positieve werking van de Hoge Raad voor de 3de leeftijd, die samengesteld is uit alle gezindheden. Tevens huldigde Mevr. Verlackt, de zeer eigen grenzeloze idealisti sche inzet die er bestaat bij de gepensioneerden en de ver schillende bonden. In een zeer vlot betoog riep de staatsseckretaris op tot niet-verb it tering wat ook het léven gebracht mocht hebben. De kwaliteit van het leven moet blijven primeren, wat ook de problemen voor de derde leeftijd in verband met huisvesting, voeding, gezond heidszorg mogen zijn. Deze problemen dienen steeds blij vend aangepakt te worden. Een eerste vereiste is dat er materieel voldoende is, van daar de noodzaak van het koppelen van het pensioen aan het welvaartspel. Grotere sociale voorzieningen dienen getroffen te worden, zoals Grotere sociale voorzieningen dienen getroffen te worden, zoals o.m. verdere kortingen op de spoorwegen, snellere aanpassing van de pensioenen, efficiëntere thuisverzorging, betere kulturele infrastruk- tuur ook voor de 3de leeftijd, zonder hierbij bijzondere pro blemen uit de weg te gaan, zoals de pensioenen voor uit de echt gescheidenen. Een bejaarde moet er zich van bewust zijn, nodig te zijn in de maatschappij. Nodig en nuttig voor het gezin, voor de kinderen én de kleinkinderen. Ook als verbruiker heeft de bejaarde een nut in onze ekonomie. Aan de bejaarden om dit nut ook tot een macht om te vormen. In haar slot woord riep staatssekretaris Verlackt de bejaarden op steeds een toekomstperspek- tief voorop te stellen. De derde leeftijd kan in de vele tijd waarover men beschikt, induvidueel nog bijleren en daarmee zich niet laten afzak ken. Men moet steeds weten wat te doen, en in dat verband vervullen de bonden een zeer nuttige taak. Heel wat personaliteiten op de opening van de "Week van de 3de leeftijd". Op de foto v.l.n.r. Schepen Van der Veken, Schepen Van den Eede, de h. R. De Gols, burgemeester M. De Bisschop, mevr. D. D'Haeseleer, Volksvert. L. D'Haeseleer en Schepen B. Ringoir. (jdl) GEDENKBOEK De pastoor moest het Op zaterdag en zondag jl. was er feest bij de Boskanters te Herdersem. Hun kapel bestaat honderd jaar. Om 18 uur werd er zaterdag een plechtige dankmis opgedragen door pastoor A.Mussche. Het zangkoor van Herdersem en de Koninklijke Harmonie Concordia et Docilitas luisterden het geheel op. De personaliteiten en de Boskanters zelf vulden de kapel en stonden nog in massa buiten om de viering bij te wonen. Ter dezer gelegenheid werd de kapel helemaal door de ganse buurtgemeen schap opgefrist en vernieuwd. Naderhand ging een gezellig samenzijn door in de schuur, die dateert van 1863, en op het erf van Clement De Cock. Het werd er wel even een gedrang want wie had ver wacht dat er zowat vijfhon derd feestvierders zouden op dagen. Het wijkkomitee mocht zich daar zeker over verheugen, omdat op deze manier de gemaakte onkosten voor de kapelrestauratie, zeker gedelgd zijn. In zijn toespraak schetste pastoor Mussche de historiek van de kapel. Gedenkboek van de parochie teruggrijpen tot 1871, het jaar waarin het Jubelfeest van Paus Pius IX, te Herdersem overal ijverig gevierd werd. Men had er in alle straten de kleine kapellen verlicht en versierd. De Boskant waar geen kapel bestond, stond wel even in de kou. En het Gedenkboek vermeldt "door den iever aangedreven, onder het geleide van eenen nog zeer jongen dienaar van Maria, Judocus Van Essche, Op het Domein De Roosen werd in alle eenvoud het tienjarige bestaan van Levensvreugde gevierd, "Er is in 10 jaar ontzaglijk veel veranderd" zegt pater Van Den Broeck, voorzitter. "De mentaliteit van de meeste mensen is gunstig geëvolueerd. Er is openheid en begrip tegenover de mentaal gehandicapten. Er is een bezorgdheid gegroeid om de begeleiding van deze mensen doorheeen het leven te verzekeren door opvoeding, arbeidsgele genheid en huisvesting." 10 jaar geleden bestonden er inderdaad buiten de overvolle medisch pedagogische institu ten en de kollokatie ten huize of in psychiatrische inrichtin gen, geen voorzieningen voor matig of ernstig mentaal ge handicapten. Ouders die hun kinderen in gezinsverband wensten op te voeden vonden geen dagscholen. En toch wilden sommigen zich niet by deze toestand neerleggen. Het gevolg was dat op 11 april Vervolg van blz. 1 gQ. ven dien gaat het hier om een firma die met personeel te doen heeft dat reeds redelijk lang in dit familiaal bedrijf werkt, een grote anciënniteit heeft en steeds een zeer groot vertrouwen had in de direk- tie. Het personeel voelt zich een klein beetje bedrogen, omwille van het gebrek aan een degelijke en juiste infor matie. Men hield eerst voor het is maar een louterNkom- mercieel akkoord, nadien blijkt het een overname te zijn, vandaar dat men zich kan afvragen of het niet dade lijk een overname dooor de Brouwerij Wielemans is ge weest. OFFICIEEL De overname is officieel en er zal te Aalst niet verder gepro duceerd worden, daar de ka- paciteit van de brouwerij De Blieck slechts gaat tot onge veer 19.000 flessen waar hypermoderne bedrijven dit cijfer tot 60.000 opvoeren. Wanneer kleine brouwerijen wel verder blijven bestaan, dan hebben deze bedrijven over het algemeen een bepaal de specialiteit. AKTIES Op de personeelsvergadering werd beslist samen met het vakbondsfront een aantal akties te plannen, om het standpunt van de arbeiders kracht bij te zetten, nl. de volledige tewerkstelling zoals op het huidige ogenblik, vol ledig behouden. Voor dat ob- jektief wordt de aktie ge voerd. Voorlopig worden alle mogelijke personeel van de brouwerij De Blieck de ge schapen situatie ernstig op neemt. Het druk kin gsm id de len bij openbare besturen en ministeries aangewend. Zo het nodig is wordt een direkte aktie overwogen met solidari teitsbetuigingen van andere bedrijven uit het Aalsterse. Dit objektief wordt door alle arbeiders voorop gesteld omdat zij er niet van over tuigd zijn dat de tewerkstel ling nog veertig of vijftig man zou inhouden, temeer omdat Wielemans te dicht bij Aalst is gelegen om er te Aalst een groot distributiecentrum op na te houden, en er reeds diverse depots in de streek zijn. In het begin kan mis schien dat getal van veertig behouden blijven, om het na derhand af te zwakken tot slechts een handvol. In het kader van de aktie voor het behoud van de totale tewerk stelling wordt er niet gepraat over mogelijke sluitings- of afscheidspremie. In het gesprek sloot de h. Richard De Gols sekretaris van het A.C.L.V.B. volledig aan bij deze zienswijze en benadrukte het feit dat het eens te meer in onze streek is dat de ontmanteling begint van een sektor, zoals eertijds het geval was voor de textiel nijverheid in het Aalsterse. DELEGATIE Dinsdag jl. is een Aalsterse delegatie met de h. Burge meester, de h. Schepen Bo gaert, de vakbondsafgevaar digden en gemeenteraadslid Frans De Brul door staatsse kretaris voor streekekonomie L. D'Hoore ontvangen i.v.m. de situatie bij De Blieck. Nadat de delegatie de toe stand geschetst had van de marginale bedrijven in de streek, heeft de staatssekreta ris voorgesteld dat hij zelf dadelijk kontakt zou opne men met én brouwerij De Blieck én de groep Wielemans om te informeren naar hun vooruitzichten i.v.m. de te werkstelling en eventueel ge plande nevenaktiviteiten die te Aalst zouden kunnen door gaan. In breder perspektief zal de h. D'Hoore met de andere Aalsterse brouwerijen de mogelijkheid bespreken om te komen tot een gekoör- dineerde ekspansie, teneinde deze sektor van de voedings nijverheid te behouden voor de Denderstreek. Binnen veer tien dagen zal de staatssekre taris de eerste resultaten voor leggen. Op de valreep vernamen we nog dat tijdens de zeer gedeci deerde personeelsvergadering van eergisteren, woensdag, de arbeiders beslisten op vandaag vrijdag een manifestatie in te richten tijdens de duur van de bijeenkomst van de direktie van De Blieck en de groep Wielemans, in Chalet Rubens aan de Zeebergbrug. JOHAN VELGHE 1963 de v.z.w Levensvreugde werd opgericht met als doel de sociale integratie van de gematigd en ernstig gehandi capten. In mei 1963 startte een dagschool voor Buitenge woon Lager Onderwijs en tegelijkertijd een adviesdienst. Daarmee was een groot pro bleem in de gehandikapten- zorg opgelost. In 1964 reeds werd een poging gedaan om een beschuttende werkplaats op te richten maar het duurde tot maart 1969 vooraleer het pluralistische opzet "De Be schuttende Werkplaatsen van Aalst" in samenwerking met het stadsbestuur en andere verenigingen, verwezenlijkt werd. Verder ontstonden het centrum voor funktionele re validatie, een internaat voor leerlingen die thuis nog moei lijk kunnen verblijven en een dagschool voor buitengewoon kleuteronderwijs. Te vermel den zijn nog de luchtkuur- kampen te Turnhout, Nu de gewoonste zaak van de we reld, maar tien jaar geleden leek het een onverantwoorde onderneming om met gehan dicapte kinderen op kamp te gaan. Grote gebeurtenissen in de geschiedenis van Levens vreugde blijven de erfenis van het Domein De Roosen en de erfenissen door Zuster Mariet- te de Coen nagelaten. Hier door beschikt men over een terrein van zes hectaren en werd het mogelijk de geheel planning in een groot cen trum te realiseren. Het voor ontwerp van een' gezinsver vangend tehuis voor 30 vol wassen gehandicapten werd principieel door het ministe rie Van Volksgezondheid goedgekeurd en een werk groep houdt zich bezig met het zoeken naar mogelijk heden om op pluralistische basis een wekelijkse ontspan ningsgelegenheid te kreëren. "Ook wij zijn verantwoorde lijk voor de toekomst", be sluit voorzitter en animator Van Den Broeck, "veel zal van ieders houding afhangen. Waarom iemand die gehandi capt is aanzien als abnormaal en niet als persoon die 'an ders' is. Waarom hem in dit anders zijn niet aanvaarden, eerbiedigen en benaderen? (A.H.) De O.L.Vrouw van het H. Hart kapel te Herdersem werd door de bewoners van de wijk Boskant opgeknapt, ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, (jdl) had men er een opgetimmerd en ze zeer schoon verlicht en versierd. En dan eerst kregen de geloovige geburen de be geerte van eene kapel te bezitten." Deze vrome wens ging gedeeltelijk in vervulling toen in de Hoogstraat aan een boom een kastje opgehangen werd, waarin het beeldje stond van O.L. Vrouw van Het Heilig Hart. "Voor dien boom voldeed zich der gebu ren godsvrucht, en in de zomeravonden bad men er den Roozenkrans in 't ge meen", zo houdt ons het Gedenkboek voor. Toch ver langde men naar een grote vaste kapel. Men deed een noveen en de Dame tot wie men zich gericht had, schonk op de laatste dag van de noveen, honderd frank. De toenmalige pastoor besloot een kolom met een nis op te trekken. Toen de buren ver namen dat het slechts een nis zou worden, wilden zij wel hun duit in het zakje doen. Men haalde in de zestien huizen van de Boskant vijf ennegentig frank op. "Een klein som, 't is waar, maar groot was ze, daar zij van gemeene lieden komende, uit ware liefde aan O.L.Vrouw geschonken werd" zo zegt ons het Gedenkboek. Men zag dat er geen geld voldoende was toen men reeds met de werken was begonnen. Het was de rector van de Aalsterse Jezuïeten die de redder in de hoogste nood was, want hij schonk hon derdvijftig frank. De kapel kwam er. Op Sinksenavond, de feestdag van O.L.Vrouw van het H. Hart, werd het beeld er feestelijk ingeplaatst. Er kwamen bedevaarten en offeranden toe. De kapel werd begiftigd met versierin gen en de O.L.Vrouw die men vereerde onder de titel "Hoop der Hopelozen" kreeg heel wat bezoek, mede daar er een broederschap ter ere van O.L.Vrouw van het H.Hart gesticht werd. Honderd jaar later bloeit de Broederschap meer dan ooit tevoren. De 458 leden waren dan ook aanwezig op de viering zaterdag en zondag jl. Waar de kapel slechts nog open gaat voor het lezen van de rozenkrans bij overlijdens in de buurt, is er deze week tot vrijdag 14 september telkens te kwart voor acht 's avonds éten H.Mis (J.v.)

De Voorpost | 1973 | | pagina 6