J GEEN KABEL TV KABEL STORY Nog de brand te Erembodegem OVEREENKOMST VOOR DE BLIECK MOTIE K.P. AALST EN DE FUSIES VAN GEMEENTEN KONGRESRESOLUTIE B.S.P.-FEDERATIE AALST AALST-SLOKOP FILM DEZE WEEK DANK ZD DE LEZER 8 - 5.10.1973 Na tal van voorafgaande besprekingen kwam het tot een overeenkomst tussen enerzijds de direktie van de brouwerij Wielemans-Ceuppens, bedrijf dat de brouwerij De Blieck opslorpte, en anderzijds de sekretarissen van het vakbondsfront dat gevormd wordt door ACLVB, ACV. ABVV en LBC. Beide partijen zijn in het getekende akkoord het er over eens dat de ekonomische redenen die de stopzetting van de aktiviteiten van de produktieafdeling voor gevolg heeft, de afdanking van de werknemers van deze afdeling wettigen. Deze werknemers zullen hun normale vooropzegtermijn betekend krijgen, doch wanneer de arbeiders voor het eind van deze opzeg een andere werkplaats vinden mogen zij voor de afloop van de opzegtermijn, de brouwerij reeds verlaten. De eindejaarspremie zal volgens het akkoord tussen de drie Aalsterse brouwerijen en a rato van de duur van de tewerkstelling uitbetaald worden. De afscheidspremie zal minimum 1.550 fr. per jaar tewerkstelling bedragen, met een maximum van 31.000 fr., wordt eveneens toegekend. De arbeiders die niet in de produktie-afdeling werken, doch in het vooruitzicht van de sluting van de andere afdeling, kunnen het bedrijf ook voor hun volle opzegperiode verlaten. De arbeiders die door omstandigheden zouden afgedankt worden in een periode van vier jaar, lopend vanaf heden, zullen eveneens volgens het akkoord genieten van dezelfde clausules van de overeenkomst. Wat de bedienden betreft is er momenteel geen enkele afdanking voorzien. In de geest van het akkoord wordt een oplossing overwogen, indien het komt tot afdankingen. Tenslotte spreekt het akkoord over de anciënniteit. De jaren die de werknemers bij De Blieck tewerkgesteld geweest zijn, worden verder in aanmerking genomen evenals de huidige loonsvoorwaarden. De algemene vergadering van de K.P.-Aalst op 22 september 1973 besprak het probleem van de fusies van gemeenten in het arrondissement Aalst. Zij stelt vast dat de bevolking tot nog toe praktisch geen objektieve informatie kreeg over de noodzaak en de eventuele gevolgen van de fusies over het algemeen en van de eigen gemeenten in het bijzonder. zij spreekt zich uit voor fusies waarbij de initiatiefnemers een verruimde inspraak en een verbetering der openbare dienstverlening kunnen waarborgen; zij dringt er bij alle partijen op aan van de regering de nodige waarborgen en maatregelen te eisen opdat voor de betrokken bevolking de fusie niet een aanleiding zou worden om voor een betere dienstverlening hogere financiële lasten op haar rug af te wentelen. Het fusieprobleem misbruiken om de nieuwe gefusioneerde gemeenten met hogere lasten te bezwaren zou onaanvaardbaar zijn. opteert ten slotte voor een fusie rond Aalst die voor een eerste stap binnen redelijke perken zou blijven zodat geen enkele bevolking van vroegere gemeenten er het slachtoffer van wordt. Het kongres van de B.S.P.-federatie Aalst, bijeengekomen te Ninove op 29 september: Chili brengt diepbewogen hulde aan de nagedachtenis van president Allende en de Chileense demokraten die werden vermoord door het fascistisch militair bewind; eist dat elke erkenning van de militaire diktatuur in Chili door'de Belgische regering wordt geweigerd. Sociale resultaten in 1973 verheugt zich over de talrijke en belangrijke sociale resultaten die dit jaar reeds werden bereikt door de socialistische ministers, de regering en de aktie van het A.B.V.V.; verheugt zich eveneens over het dekreet van de Vlaamse kultuurraad over de vernederlandsing van het bedrijfsleven in het Vlaamse landsgedeelte, meent dat de uitvoeringsbesluiten van dit dekreet moeten rekening houden met de vreemde arbeiders. Vermindering van legerdienst Verwerping van elke vorm van beroepsleger eist de vermindering van de legerdienst zoals door de B.S.P. werd vooropgesteld; verwerpt elke vorm van beroepsleger, met name het operationeel beroepsleger in Duitsland zoals dit voorkomt in het plan Van den Boeynants en dat in bepaalde omstandigheden een bedreiging voor de demokratie kan zijn; Rechtvaardiger verdeling van de welvaart stelt vast dat de inflatie en de prijzenstijging die vooral het gevolg zijn van buitenlandse faktoren, in de eerste plaats de kleine inkomens treffen; acht de detaxering van de geringe inkomens een belangrijke maatregel van de regering; dringt aan op een nog doelmatiger politiek om het nationaal inkomen en de welvaart rechtvaardiger te verdelen; vraagt de instelling van een levensminimum en bestaanszekerheid voor iedereen, het gewaarborgd minimum maandloon in de privé-sektor, de aanvaarding van een syndikaal statuut voor het gemeentepersoneel, de optrekking van de geringste wedden in de openbare diensten, de instelling van een pré-pensioen, de koppeling van de vergoedingen der gehandicapten en andere vergeten groepen aan de stijging van lonen en wedden zoals dit gebeurde voor de gepensioneerden; Aktie voor de demokratisering van de ekonomie dringt aan op de spoedige indiening en stemming van de ontwerpen op de financiële en ekonomische voorlichting van de ondernemingsraden en op het eenvormig boekhoudkundig plan in de ondernemingen; meent dat de BSPmet gans de socialistische beweging een doorgedreven kampanje moet voeren voor een efficiënte kontrole van de arbeiders in de ondernemingen en voor de ekonomische demokratie; Geen privé-inmenging in Ibramco verzet zich tegen alle pogingen van rechts om het openbaar karakter van het Ibramco-projekt te kelderen; verwerpt elke privé-participatie van de petroleum-trusts die enkel nadelig voor de gemeenschap zou zijn. Abortus: vrije stemming in het parlement. acht het ontwerp Van der Poorten inzake abortus onvoldoende en meent dat aan het parlement een vrije stemming over de draagwijdte van de abortuswetgeving moet worden gelaten, zonder dat de regering hierover de vertrouwenskwestie stelt; Voor de gewestvorming meent dat de regering ten spoedigste een geldig ontwerp op de gewestvorming moet indienen; B.S.P. mobiliseren voor essentiële doeleinden dringt bij het nationaal kongres en het nationaal bureau van de partij aan opdat de B.S.P. zich zou mobiliseren om, onafhankelijk van de regeringspolitiek, de aklie te organiseren v<>or de ev.entiele doeleinden van liet demokraliseh socialisme. Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmelding. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Erembodegem, 25.9.1973 Waarde Redaktie, Het artikel «Geen Kabel-TV voor Terjoden» in uw blad van 21 dezer, is journalistiek onvolledig en zet de zaken op zijn kop. Vermits «De Voorpost» be weert dat hij er naar streeft objektieve en volledige infor matie te brengen, meen ik dan ook dat U in uw kolommen, naast de eenzijdi ge mening van Denderlec en de burgemeester van Erem bodegem, ook het standpunt van de kleine kontestant die zijn woning en zijn wijk verdedigt, zult opnemen. Ter verduidelijking wil ik stellen dat ik niet in de nieuwe wijk van Terjoden woon en derhalve niet de persoon ben dié de verdere kablering aldaar in de weg staat. Wel ben ik bevriend met de betrokken man en ben ik het volledig met zijn standpunt eens. Uw medewerker zet inder daad de zaken op zijn kop. Hij begint met het normaal te vinden dat een, uitsluitend op het maken van winst afge stemde maatschappij, zonder enige verwittiging of toestem ming en zonder vergoeding, met miskenning van alle wettelijke regels (burgemees ter BOEL geeft het trouwens toe: «die man heeft de wet aan zijn zijde») en met een waarachtig misprijzen voor alle eigendomsrechten, de kabels voor haar TV-distribu- tienet aanlegt op de gevels van privéwoningen. Dat daar bij woningen worden geschon den en het reeds zo ernstig toegetakelde leefmilieu verder wordt afgetakeld met een net van dikke zwarte kabels over de ganse gemeente te spannen kan nog de kabel-TV-maat- schappij, noch de gemeente- overheid, noch uw medewer ker een zorg zijn. Neen, de kleine burger die erop staat dat zijn eigendom gerespekteerd wordt en be gaan is met het uitzicht van zijn wijk is de slechte, de «snoodaard», die andere men sen ergens het genoegen van de vele programma's die de kabel-TV in de huiskamers brengt, ontneemt. Alsof er vóór het opkomen van de kabeltelevisie geen program ma's waren en vanaf het opkomen ervan de antennes zullen weigeren nog verder beelden op te nemen. De maatschappij die mis bruik maakt van de onwe tendheid of de angst van de eenvoudige mensen, die zich al langsom minder beschermd weten wordt door «De Voorpost» in be scherming genomen. Hij die opkomt voor zijn normale rechten en de bescherming van zijn leefmilieu, is de slechte. In het artikel wordt ook een loopje -genomen met de waarheid. Ik verduidelijk: Denderlec is niet bij de persoon «met wie alles is begonnen» aan huis geweest zodat zij er dan ook niet kon buitenvliegen. Men stelt het voor alsof het een petitie was die door ongevee 125 mensen werd ondertekend, waarvan de meesten niet eens wisten waarover het eigenlijk gng. In werkelijkheid werden 125 individuele brieven onderte kend, die gezamenlijk vanwege de kosten aange tekend naar Denderlec wer den verstuurd. De ondertekenaars wisten dus wel duidelijk waarover het ging- Denderlec stelt het voor alsof, wanneer al de kontes- tanten behalve «die ene», hun verbod zouden intrekken, ze de zaak zou oplossen door eenvoudig twee pinnen in de aanpalende voorgevels te kloppen en de kabel vóór de gevel van de betrokkene te spannen. Die intimidatie gaat echter niet op. want Dender lec negeert hierbij hoogmoe dig. dal hel eigendomsrecht zich «H»k hoven de grond ynilslrekl, /odal /c ook de toestemming van de eigenaar moet hebben om haar kabels over iemands eigendom te spannen. We vragen ons trouwens af welke nabuur zal toelaten dat lange pinnen in zijn gevel worden geklopt? De inwoners van de Nieuwe Wijk van Terjoden (2de deel) hebben bij het aanleggen van hun wijk uit estetische over wegingen gezamenlijk beslist dat de elektriciteitsleidingen ondergronds moesten worden aangelegd en hebben daar voor niet onaanzienlijke fi nanciële offers gebracht. Is het dan zo verwonderlijk en verkeerd dat ze zich thans verzetten tegen het schenden van hun woning en het aftakelen van hun wijk door dezelfde maatschappij die hen toen meer heeft doen betalen? Waarom heeft Denderlec niet uit eigen initiatief de onder grondse aanleg bevolen of waarom werd ze daartoe niet door het gemeentebestuur verplicht? Nee, Denderlec is, ondanks het ontvangen van de meer dan honderd protesten waarin de eigenaars ondubbelzin nig het vasthechten van de kabels op hun gevels verbo den, begonnen met de kabels op de gevels te bevestigen, aldus openlijk de voorschrif ten van artikel 8 van het K.B. van 24.12.1966 miskennend. Dat zij daarmee begonnen is tijdens de periode van het betaald verlof, waarschijnlijk om zo weinig mogelijk men sen thuis te vinden, strekt m.i. ook niet tot haar eer. Is het dan werkelijk zo verwon derlijk dat ze na enkele huizen de kablering heeft moeten stopzetten wegens het toenemend aar..al protesten? Denderlec mag zich gelukkig prijzen dat geen proces-ver baal werd opgesteld wegens moedwillige schending van het eigendomsrecht en be schadiging van de betrokken woningen. Ik persoonlijk vind het schan dalig dat, op een ogenblik dat iedereen de mond vol heeft over milieu- en landschaps bescherming en men er zoveel mogelijk naar streeft om elektriciteits- en telefoonka bels ondergronds aan te leggen, men de TV-distribu- tiekabels bovengronds aanlegt en aldus onze gemeente met een waar spinneweb van dikke zwarte kabels over spant. En dit alles om grotere winsten te boeken, want dat alleen is het hoofddoel van de kabel-TV-maatschappijen. Een zo goedkoop mogelijke aanleg en zo hoog mogelijke abonnementsgelden dat is hun betrachting. Voor het eerst worden ze geholpen door de gemeentebesturen, voor het tweede zorgen zij zelf wel. Vergelijk maar: in het Nederlandse stadje Breda, waar de kabeltelevisie onder gronds werd aangelegd, vraagt men 4,9 gulden per maand, d.i. nog geen 1000 fr. per jaar. Hier vraagt men met een primitieve infrastruktuur een abonnementsgeld van 2040 fr. (BTW inbegrepen). Naast zovele andere zaken wordt ook de kabeltelevisie, dank zij een handige publici teit, een louter konsumptie- artikel dat vele argeloze mensen overbodige uitgaven zal bezorgen. Want waarom zou iemand die over een antenne beschikt jaarlijks nog 2040 fr, bijkomende kosten moeten doen om dezelfde beelden op te vangen. Tot daar de persoonlijke beschouwingen van een bui tenstaander. Ik durf hopen op uw fair-play om ze te publiceren. Anders vult «De Voorpost» geen leemte zoals in uw eerste nummer werd vooropgezet maar wordt het, het zoveelste weekblad dat uitsluitend en braaf de opvat tingen van de gevestigde machten verdedigt. En daar is er. spijtig genoeg, geen tekort aan. I-. VAN DEK BURCHT (•eraardsherg.se slw. 20 Ercitiliodcgcni l ei joden Toen de blussingswerken aanvingen werd deze foto van het brandend bedrijf Carmen op h Erembodegemse industrieterrein genomen. Een week na de brand, heeft de firma reeds, in afwachtii van staatshulp die spoedig verwacht wordt, heel beperkt de werkzaamheden hervat in een oi fabrieksgebouw in de Schoolstraat te Aalst. Reeds enkele arbeidsters zijn aan het werk. Aan h uitgebrandde bedrijf werd een wachtdienst georganiseerd nadat de verlaten werkplaats en buret geplunderd werden. De politie ging reeds over tot enkele huiszoekingen.(lb) Er is tijdens de laatste weken heel wat herrie geweest om de TV-kabel te Erembodegem. De maatschappij Intercom plaats te kabels of laat ze door aannemers plaatsen en wil straks vanuit haar indrukwekkende mast op het industriepark van Erembode gem haast de hele streek bevoorraden met televisie beelden. Pas dan zal men kunnen spreken over kabelte levisie, vandaag is het nog slechts televisiekabel. Want in Erembodegem verloopt het aanbrengen van de kabels niet zonder moeilijkheden. De kabels worden immers boven gronds aangebracht. Talrijke inwoners verzetten zich daar tegen en er werd reeds klacht ingediend bij de Raad van State, omdat het hier zou gaan om de schending van private eigendommen. Er is dus een diskussie aan de gang tussen Intercom en de bevolking. Vorige week kwam Intercom in deze krant aan het woord. Maar de reaktie van de kant der bevolking bleef niet uit. Het blijkt dat de Erembodegemse bevolking via een DRUKWERK over de komst van de kabeltelevisie werd ingelicht, dat in sommi ge bussen een tweede druk werk bezorgd werd met de vriendelijke vraag het aan brengen van de kabels op de huisgevels vlot te laten plaats vinden, maar dat niemand ingelicht werd over de kost prijs van aansluiting en huur. Voorlopig blijft dit laatste dus een gissen. Er worden cijfers genoemd die de kleine man meestal afschrikken, zodat het nogal voorbarig klinkt diezelfde kleine man aan te wijzen als hét slachtoffer indien in een of ander gedeelte van een straat of een wijk geen kabeltelevisie zal voorhanden zijn. Toen wij enkele mensen uit de bewuste Nieuwe Wijk van Terjoden ondervroegen over de vorm van hun verzet tegen Intercom, bleek dat ongeveer 125 protestbrieven werden verzonden i.p.v. de petitie met 125 handtekeningen waarover Intercom spreekt. De betrok-j kenen legden er de nadruk op dat het onderscheid tussen! beide toch wel heel groot is. Ten slotte is de bevolking vanj Erembodegem gegriefd over de wijze waarop de kabels werden aangebracht. Men kan inderdaad niet ontken-! nen dat het bovengronds net: van kabels op meerdere! plaatsen erg milieu-ontsie rend werkt. En wat vooral kwaad bloed heeft gezet: sommige eigenaars betaalden jaren geleden een hoge som aan de elektriciteitsmaat schappij om de milieu-hinde rende elektriciteitsdraden te; laten vervangen door onder-! grondse leidingen. Als men! nu op willekeurige wijzei televisiekabels aanbrengt,1 worden al die kosten ineens nutteloos. En daarenboven doet het gerucht de ronde dat over vijf jaar het hele kabelnet toch «onder de grond» zal aangebracht wor den. Albert JANSSENS Erembodegem In uw blad van 21 september wijdde U uw hoofdartikel aan de herstrukturering der ge meenten onder de titel «Aalst Slokop». De slotzin van dit artikel was een uitnodiging om ons te bezipnen over de onderschei den methoden die in de wet voorzien zijn om deze herstruk turering door te voeren. Wij maken dankbaar van uw uitnodiging gebruik om de minder bekende methoden, nl. deze van de grenskorrekties en de aanhachting even te ontle den. Grenskorrekties betekent dat bepaalde straten, gehuchten, wijken van de ene gemeente naar de andere overgaan. Deze operatie heeft geen invloed op de besturen van de betrokken gemeenten: deze blijven aan het bewind tot de eerstvolgende normale verkiezingen. Over het algemeen gaat het hier om een «rechtzetten» van administra tieve abnormaliteiten, om het wettelijk bekrachtigen van de leefgewoonten van de mensen. Als aanhechtingen van kleine gemeenten bij een grotere aanziet de wetgever een samen voegen van „gemeenten, waar van de kerngemeente zó be langrijk is ten overstaan van de aangehechte kleine gemeente dat de bevolking van deze laatste kleiner is dan 10% van de bevolking van de kernge meente. Hier mag men dus spreken van een nieuwe wijk die aan de grote gemeente wordt toegevoegd. Ook in dit geval is er geen sprake van een fusie, vervalt de gemeenteraad van de kleine gemeente, maar blijft in de grote gemeente de gemeenteraad ongewijzigd zete len. Ook in dit geval zijn er geen financiële voordelen voor de nieuw gevormde gemeente voorzien. In het plan Costar (Binnen landse Zaken) was er voor onze streek één dergelijke operatie voorzien, namelijk het aan hechten van de gemeente Impe bij de gemeente Lede. Is het dan ondenkbaar dat ook in andere streken eenzelfde methode zou kunnen toegepast worden? 2^eker niet, zelfs voor Aalst zou deze methode een belangrijke wijziging van de huidige toestand kunnen met zich brengen. In theorie, maar volledig binnen de wettelijkheid, zou men binnen de gestelde termijn van 1.1.1983, door middel van opeenvolgende aanhechtingen, Aalst kunnen uitbreiden in volgende volgorde: Herdersem. Erpe, Hofstade en daarna Nieuwkerken, Moorsel en al de andere gemeenten, met uitzon dering van Erembodegem en Lede. In dit geval en vooral indien deze werkmethode zou geïnspireerd zijn door Aalst zou men kunnen spreken van een slok-op. Wij geloven echter niet dat deze werkmethode enige kans heeft in ons arrondissement omdat de onderscheiden poli tieke partijen hun keuze ge daan hebben voor de fusies van gemeenten, boven de aanhech- ting. WIM VERLEYSEN FEESTPALEIS; KNT «De Amazonen van de Gouden Draak» van vrijdag 5 tot donderdag 11 oktober. RIO: KNT «Beelden der Liefde» van vrijdag 5 tot maandag 8 oktober. ALFA: KNT «De laatste tango te Parijs» (verlenging) van vrijdag 5 tot donderdag 11 oktober. PAL ACE: KT «Het Avontuur van de Poseidon» van vrijdag 5 tot donderdag 11 oktober. De heer Van Goethem ui Erembodegem is een verstan dig en beschaafd man. Ver standig omdat hij een abon ncment neemt op «De Voor post». Beschaafd omdat hl zulks doet in termen dk getuigen van verfijning, tak' en levenskunst. Hij schrijft: «Zojuist heb il uw weekblad ontvangen da ik na een eerste vluggi kennismaking gewoon uitste kend vond. Ik hoop dat u e zo mee doorgaat, want het i werkelijk representatief voo onze Denderstreek. Ik bel dus gehaast om mij ti abonneren. Daar ik het echte! jammer vind in het blad ti knippen om de abonnement* bon in te vullen, geef ik l hieronder de nodige gegë vens». Wij danken de h. Vai Goethem niet alleen om zijl steun en het vertrouwen hij in ons stelt, maar vooi omdat hij blijk geeft eerbied voor ons werk. Ii deze wilde tijd van snelheii en egoïsme gebeurt het zeldel dat een mens de tijd en d< gelegenheid zoekt om niel enkel zjn belangstelling maai ook zjn eerbied voor het werl van anderen te betuigen. Al de h. Van Goethem het bla<! niet wil verminken dal bewijst zulks dat hij in hog) mate beseft hoe arbeiden bedienden en journalisten hun beste krachten hebbel besteed aan het tot stand komen van dit weekblad. Zijl gebaar van hoffelijkheid ei eerbied gaat ons recht naai het hart. Wij zijn niet allceij zeer blij maar ook zeer fiel tussen onze grote lezersschaar mcasen te vinden als de h. Van Goethem.

De Voorpost | 1973 | | pagina 8