SCHOONHEID KREÜREN IS EEN LEVENSTAAK TWINTIG JAAR «DANSEN» IN AALST DCHTlïR - KUNSTSCHILDER FONS MACHARS 10 V.T.B. Aalst viert twintigjarig bestaan van de afdeling danskursussen. In 1954 zijn zij gestart onder de kundige leiding van leraar A. Walkiers met een kursus salondansen voor amateurs. In 1955 kwam daar een tweede reeks bij. Al is de reaktie van zeer veel mensen ais ze van danskursus horen erg negatief Niets voor mij, wie leert nu nog dansen, het is ouderwets, ik kan al dansen, toch ging de belangstelling crescendo en kent nu nog steeds een groot sukses, zowel in de reeks van gevorderden, als in de reeks beginnelingen. De dans op zichzelf bestaat reeds sinds het bestaan der mensheid. Van zodra de mens in wezen en door de natuur alle elementen van de muziek in zich draagt; kadans en ritme, houdt dit in dat hij alle elementen van de dans in zich draagt, die slechts vragen om geperfektioneerd te worden. Twee illustraties hierbij de baby en de primitieve vol keren. Van zodra de baby zich met moeite rechtop houdt, en een muziekwijsje hoort, wiegelt hij heen en weer, t.t.z. hij danst op zijn manier. Zo ook de wilde, levende belichaming van de primitieve mens, kan zich niet ontdoen van de dans. Hij danst om zijn blijdschap uit te drukken, om zijn doden te begraven, om het lot te bezweren, en zelfs bij de strijd. We kunnen zeggen dat de mens door de eeuwen heen gebruik gemaakt heeft van de dans. De grootste komponis- ten, buiten deze van de religieuze muziek, kreëerden hun profane muziek in dienst van de dans; en daarmede de dans in dienst van de mens. Het is zo dat de 3 sonaten en de 3 partituren van J.S. Bach in hoofdzaak dansen inhou den met naam de "Alleman de" (oude Duitse dans), de "Courante", de "Bourrée (boerendans), de "Gavotte", de "Gigue", e.a. Lully, Rameau en de beroem de Mozart schreven dansen die men tot hun meest geniale werken rekent. Dansen is wél het ideale middel om het bewegingstekort te voor komen en te bestrijden. Tal rijk zijn de paartjes, die na een avondje uit, stram van de geleverde dansinspanningen, dagenlang met een spierpijn af te rekenen hebben. Inder daad, het gemak van de auto, de meest konfortabele klub- zetel, de T.V., het lekker eten en het zalig nietsdoen, zijn de grootste vijanden van onze konditie. Hartkloppingen, moeilijke ademhaling, slechte spijsvertering verouderen vroegtijdig. Dansen is buiten een aangename vrijetijdsbeste ding, een gezonde ontspan ning, vooral dan voor diege nen bij wie wandelen, fietsen, en zwemmen niet helemaal in de lijn liggen. De laatste jaren is in ons land het kompetitiedansen zeer in trek bij de jeugd. Het verschil met andere sporten is, dat bij het dansen niet zozeer ge streefd wordt naar het be halen van titels en trofeeè'n, maar wel de voldoening van participatie en het overtui gend bewijs dat men in staat is tot verbluffende prestaties. De danslustige leert in het eerste jaar tijdens de kursus voor beginnelingen de basis- passen. In het tweede jaar wordt bij de gevorderden vooral de houding geperfek- tionneerd en diverse figuren aangeleerd. Benevens de klassieke salon- dansen als quickstep, Engelse en Weense wals, tango, slow fowtrot, worden ook de Latijns Amerikaanse dansen als rumba, samba, cha cha cha, paso doble en jive bijgebracht. Dansen met de mode mee, beebop, char leston, blues ronden de gehele kursus af. Uitzonderlijk worden ook wel eens groeps- dansen - volksdansen aange leerd zoals "De St. Bernardus- wals" en "The gay Gordons". Het doel van de V.T.B. danskursus is niet zozeer op te leiden tot beroepsdanser, maar wel het leren bewegen op de dansvloer. De gemiddel de leeftijd van de belangstel lenden schommelt zo tussen de 30 en 35 jaar. De oudste kursist was tot nu toe 53 jaar. Jongeren vanaf 17 jaar zijn ook reeds toegelaten. De huidige dansleraar is de bekende Jean Recourdon van het gelijknamige Antwerpse instituut. Hij is gediplomeerd lid van alle nationale en internationale beroepsvereni gingen, jurylid in binnen en buitenlandse kampioenschap pen. Met Mevr. Kcourdon nam hij o.a. deel aan het "Nationaal Danskampioen- schap van België voor le raars", aan de "Preis der Nationen" te Baden-Zurich en aan de "Internationales Professionel Tanz-Turnier um dem Grosser Preis von Europa". Halen we hier even Recour don aan Een klein aantal dansers kennen iets van goed dansen, de meesten aanschouwen het als een gehuppel en geschuif op sterke geskandeerde jazz muziek waarop alle exentrie- ke bewegingen toegelaten zijn. Weinigen beseffen in welke belachelijke toestand ze zich alsdan bevinden. Ze zijn totaal uit de haak, de ongeoefende spieren doen pijn door de slechte en onnatuurlijke houding en alle respekt voor partner en zich- zelve is zoek. Ieder mens met een weinig zelfrespekt en opvoeding moet tot de ontdekking komen dat DANSEN iets méér inhoudt dan het hulpe loos nabootsen en uitvoeren van zekere figuren. Het is inderdaad gebleken dat een persoon die niet kan dansen, doorgaans een gebrek heeft aan, hetzij aan het gehoor, coördinatie of reflex, ofwel overspannen is, of te kampen heeft tegen een morele inzinking." "Het is totaal verkeerd en ongerijmd te beweren dat men kan dansen zonder het ooit ge leerd te hebben. Zoals in iedere sport kan men bijvoor beeld een geboren fietser, voetballer of zwemmer zijn men kan dus ook het dansen in het bloed hebben. Ieder sportman die belust is op grootse verrichtingen heeft een goede opleiding nodig alsook een strenge training. Een goed danser heeft dankzij de degelijke opleiding en de oefening een korrekte hou ding, een vlugge reaktie, rusti ge zenuwen en harmonisch werkende spieren." Welke dans ook uw voorkeur moge genieten, een romanti sche wals, een expressieve tango, een beweeglijke foxtrot, de speelse Latijnse ritmen of de meer gedurfde Amerikaanse dansen, het kan geleerd worden. Een kursus bevat 14 lessen. Op dinsdag 15 januari start de 81ste kursus voor beginnenden. De kostprijs bedraagt voor niet- leden 600 fr. Belangstellen den kunnen inlichtingen ver krijgen in het V.T.B. kantoor, Kerkstraat 12 te Aalst. Roel Van de Plas. De heer en mevrouw Recourdon tijdens een dansdemontratie Momenteel worden in de galerij "Palet" te Dendermonde de werken van de Aalsterse kunstenaar Fons Macharis tentoon gesteld. De expositie werd ingeleid door de heer Piet Vermeir, direkteur-generaal van de gelijknamige scholen te Aalst, Dendermonde en Kortrijk, en voor geopend verklaard door de heer Cool, burgemeester van Groot-Dendermonde; In zijn inleidend woord haalde Piet Vermeir de woorden aan van professor in kunstfilosofie De Bruyn. "Schilderkunst is Vooral een kunst die met kleuren de atmosfeer weergeeft." Met de verf uit een tube heeft men alleen kleur, maar nog geen meesterwerk. Het mysterie zit hem dus hier, dat de kunstenaar uit de tubes een wereld schept. Hij vergeleek het werk van Macharis met de roman "Le voix qui crie dans le désert." van Psycarny, waarin een franse officier de oneindig heid, de stilte en de eenzaam heid van de woestijn ont moet. Die inwendige stilte en de doeken van Macharis zijn één. In elk doek ligt een nieuwe ziel. Kleur zegt dat Fons een uitspattend karakter heeft. In zijn marines zit niet alleen diepte, maar ook de mens. Fons heeft nood aan de mens. Hij kan zowel uren in de eenzaamheid zitten als hij uren tussen de mensen zit. Hij zoekt ook hartstochtelijk naar nieuwe vormen, aldus Vermeir. De 46 jarige Macha ris is een sterke persoonlijk heid, met het uitzicht van een echte artiest. Hij werd te Denderbelle gebo ren, is gehuwd en heeft twee kinderen Bart en Tilly. Van jongsaf toonde hij in hoge mate belangstelling voor de plastische kunst en weet zich nog te herinneren dat de tekenleraar vroeger menig keer een goedkeurend woord voor zijn werkjes over had. Hij verhuisde van Denderbelle naar Aalst. Waar hij zich vroeger uitleefde op de to neelplanken, greep hij nu naar verfborstel en palet, en begon zonder enige akademische vorming, te tekenen en te schilderen. In zijn beginperiode waren dat o.a. klowns. Zijn sterke observatiegeest nam veel in zich op. Volop autodidakt ge waarmee de zee voor ons altijd zal omgeven blijven. Het hopeloos huwelijksaan zoek tussen water en licht, tussen diepte en oneindig heid, tussen aardse worste ling, gebonden en geketend aan rotsen en kusten, en het onbegrensd terrein van zon en licht" aldus letterkundige Omar Waegeman. Op de meest markante wijze geeft hij met kleuren en kleur met hier en daar zeer heldere vlakken. In sommige werken gebruikt hij polymeerverf en ook de akrylische verven, die op zichzelf een grote vaardigheid en een zuivere aanbreng ver eisen. Getuigend van zijn levensblijheid en zijn intense liefde vond de kunstschilder een tweede inspiratiebron in het moederschap. In de moeder ziet hij de natuur en de liefde innig verweven. Kontrasterend tegenover zijn voorkeur voor schelgekleurde marines is het bruinachtig rode van "de zogende moeder figuur opvallend zacht. Zijn man vrouw figuren stelt hij levend tegenover elkaar de sterkte van de man tegenover de tangere lieftalligheid van de vrouw. Ook dit werk is een gehele symfonie van rood bruine tinten. De 30 tentoongestelde werken van Macharis zijn recent. Ze zijn het resultaat van een paar jaren hard werken. Immers schoonheid kreëren is voor Macharis een levensopdracht. En deze schoonheid, variërend van zeer felle kleuren naar pastel tinten is een genot voor het oog. Beschouwt hij zijn schilde rijen als onuitgegeven gedich ten, met woorden schepte de romantische Fons ter gelegen heid van de jaarwisseling volgend gedicht dat wij hier mogen publiceren, en dat zijn "Moeder met kind" schil<£ez illustreert. moeder waarom leven wiji'J om anderen te ontnemen ;ar wat alle moeders geven leven |jt°' moeder waarom vechtenierT1 om met of zonder reden "ac anderen te ontnemen hun rechten en hun land to H moeder waarom huilen zjjj^ die verre vreemde mensen,on arm naar lichaam en ijar< geest „nj omdat anderen het wei dat de wereld het niet we» rond al dat vreemd dat geluk ook liefde heel moeder daarom treuren 1 de wereld ons ||jar Drst omdat houdt wat jij alleen ons geven k®yn de warmte van de liefde an i het voedsel van je moede® S enn moeder daarom treuren fjver loen moge 't nieuwe jaar ons gOrm de rust op je gelaat gewvycl je liefde en je vrede Ci dan zullen allen tevreden®rb® ook ik en jij (Fons Macr De tentoonstelling is tofirho kelijk tot 10 januari iP'Pa galerij "Palet". Frans (bbee tensstraat te Denderm<!n 6 Alle dagen van 9 tot 21' T Roel Van di*n eenv en raat Jn d een. Groepsdans door VTB-kursisten experimenteerde hij tot hij een eigen techniek en stijl opbouwde die hij met impres sionisme betitelt. Als mens was hij steeds geobsedeerd door de zee. Zee, water, lucht, zand, dreigende wolken en de serene stilte van de waterspiegel geeft hij weer in marines die afwijken van de klassieke. Het grootste in hem is geboeid door het ruimtespel, dat gigantische klank, kleur en lichtspel van zee, zon en wolken. Bij het bekijken van zijn tableaus stellen we ons de vraag, waar eindigt het water, waar begint de hemel. Intuitief voelt Ma charis zijn scheppingen aan. Dit aanvoelen is geen voorbij gaand moment, doch een voortdurende gemoedstoe- stand. "In iriserende effekten, toont Macharis ons het geheimzinni- nuances de diepte en de sfeer weer. Hij plaatst de kleine mens donkerkleurig in die immense ruimte. Zijn schilde rijen wekken vooral door de kleurweergave emotie op. Deze sterk koloristische kunst, met voorliefde voor bruin, roodbruin en geel, doet ons denken aan de kleuren van de "Oude Vlaamse schil dersschool". Zeer opmerke lijk zijn de twee marines waarbij Macharis de traditio nele rechthoekige vorm van een tableau vervangen heeft door een in ruitvorm uitge werkt geheel. Een verrassend mooi effekt Tussen de meer strakke wer ken met penseel geschilderd, zijn er ook enkele zeer beweeglijke, waarbij hij met brio het paletmes gehanteerd heeft. Deze zijn soberder van Fons Macharis

De Voorpost | 1974 | | pagina 10