DIRK VERHOFSTADT BELGISCH HANDBALLER 1 1 20 KOEN EN DIRK VERGELIJKING MOGELIJK Toen Koen amper zestien Jaa was zegde J. Pauwels, d toenmalige trainer van de na tionale ploeg, dat hij een ve' beterde uitgave ging worde van Dirk. Nu, twee jaar late is het antwoord van Koen pe tinentHet is ten eerst_ totaal onbelangrijk ons hier— te willen vergelijken en te tweede kan men heel go< zien dat Dirk er de jongs twee jaar enorm is op vooru gegaan. Ondertussen is Di inderdaad de Belgische nr. geworden Beide broers zijn er niettei van overtuigd dat tussen beiden zowel in het burg leven als op het terrein opmerkelijk verschil te k< stateren is. Waar Dirk op terrein en waarschijnlijk in het burgerleven meer reserveerd is, is Koen vo< spontaan en op het terr veftl impulsiever Volgens T wordt dit wellicht de gi kracht van Koen als handbl speler. Koen heeft in fe slechts een moeilijkere pet de in de handbalsport do gemaakt. Op zestienjar leeftijd is het uit met jeugdreeksen. Toen beschl Avanti over een zeer breide en sterke spelersk en Koen bleef toen wel haperen Dankzij zijn kl se is hij dit vlug te bo gekomen maar hij is niettet van mening dat op deze reed$ verschillende go( spelers voor de handbalsf zijn verloren gegaan. Zijn p dooi voor een overgangsjie na de jeugdreeksen lijkt o beslist gerechtvaardigd. O de opname van Koen in nationale ploeg hadden wij reeds. Tijdens ons gesp viel het wel op dat Koen. danks zijn jeugdige leeft deze eerheel rustig neemt en dat er niet i minste gevaar bestaat dat deze weelde niet zal kunt dragen. VEERLE EN DAMESHANDI Dat het enige meisje tusi de vijf sportieve kinderen het gezin Verhofstadt zich ging interesseren aan handbalsport kan geen vei zing wekken. De enorme leg die zij bezit kwam onnj r dellijk tot uiting. Ook Vee N geeft blijk van een evenw» tig gedragspatroon op het t rein Nooit zagen wij hl 2 humeurig of mistevreden e dens een wedstrijd en stei geeft zij zich tot het uitert Na vier jaar kompetitie is C ervan overtuigd dat de ha balsport voor dames ze niet te zwaar is zoals eéns geopperd wordt. Hel nu eenmaal zo dat men reid moet zijn een duw een stamp te verdragen. Zij beweert dat men in daad niet te overgevoelig zijn als men dameshani o als sport kiest, maar brul wordt het nooit. Het is jammer dat de dames slei een beperkt aantal weds den spelen. Indien men f ter ook een kompetitie op tionaal vlak zou gaan betf ten was dit probleem ev eens opgelost. Veerle. met Avanti reeds twee" H de Belgische beker verove d en met haar klub Tunesië I p zocht, behoort eveneens de beste Belgische speelst! Zij is ervan overtuigd dal bi handbalsport voor dames I p zolang meer op een defire ve doorbraak zal dienen} *-1 wachten. De jongste jaren stonden bv Ambiorix, Ev enz klubs die nu reeds heel degelijk niveau Voor Veerle hopen wij heel spoedig een echte tionale ploeg zal opge worden zodat zij haar br Dirk en Koen kan volgen' Belgisch internationaal. Dat bij de familie Verhof.' regelmatig over handbal praat wordt is logisch, en Koen spreken vooral een wedstrijd over de bije match, over de taktié over de tegenstrever. Veerle houdt zich dan v» lijk buiten het gesprek, temin is handbal niet steeds weerkerend gespi thema De oudste van de hofstadts. Hugo, beoefert rugbysport en zoals het sl en overal kan zijn spol en blijft in de eerste pl een hobby, zelfs al is Belgisch handballer nr. 1 in Spanje. Oostenrijk, Dene marken. Noorwegen, Luxem burg, Frankrijk, Nederland enz. Vooral het jongste jaar is Dirk Verhofstadt in die natio nale ploeg uitgegroeid tot de Belgische nr. 1. Hij werd ver scheidene malen topschutter en dat hij ook op internatio naal gebied bekendheid ver wierf bewijst het feit dat in verschillende landenwedstrij- den Dirk bedacht werd met een persoonlijke bewaker. Dat het echt niet zo goed vlot met die Belgische handbalploeg is dan ook zeer jammer voor de bezieler van dit team. Dirk Verhofstadt die honderd pro cent liefhebber is, meent dat deze nationale ploeg zeker niet op zijn sterkst samenge steld is. Dit is volgens hem uitsluitend te wijten aan dit amateurisme dat aan verschil lende goede spelers niet toe laat zich kandidaat te stellen voor 's lands vertegenwoordi gend team. Inderdaad, spelers zoals Jacky De Geyter van Flémalle en verschillende an deren, kunnen de wekelijkse trainingen niet bijwonen om dat zij tewerkgesteld zijn in ploegendienst. Anderen zoals De Preter, Liekens enz., zijn in die nationale ploeg niet ge ïnteresseerd omdat de trainin gen samenvallen met die van hun- klub. Nog anderen die in privé-ondernemingen tewerkge steld zijn, kunnen geen verlof nemen (loonverlies) om de verplaatsingen mee te maken. Hij is er van overtuigd dat de huidige nationale ploeg aan een verjonging toe is die vroeg of laat vruchten moet dragen. Maar om een natio nale ploeg te kunnen bijeen brengen die echt representa tief is voor de waarde van de Belgische handbalsport, dient men een andere weg in te slaan. Indien men erin slaagt een vorm van sponsoring te vinden voor het Belgische team, dan zullen de meeste problemen van loonverlies en dergelijke kunnen opgevangen worden zodat werkelijk de besten zullen geïnteresseerd worden in een selektie. Nu is het niet alleen zo dat men vol ledig pro Deo speelt, maar wat wel erg is, er wordt nog veel geld aan toegelegd Dirk nam het ons wel een beetje kwalijk dat wij de ne derlagen tegen Luxemburg als een dieptepunt beschouwden. Hij vertelde ons dat Luxem burg ondanks zijn beperkte bevolking over een uitsteken de ploeg beschikt. De Luxem burgers wonnen o.a. tegen Nederland, waar België nog nooit van won, wat men wel normaal noemt, wat inderdaad een serieuze referentie is. Hij kon in geen enkel geval aan nemen dat de nederlagen te gen Luxemburg een diepte punt zouden betekenen in de prestaties van zijn natio nale ploeg. SEKRETARIS VAN AVANTI LEBBEKE Toen Dirk op 17-jarige leef tijd hij had pas het kollege achter de rug zich op aan dringen van J. Keppens liet aansluiten bij Avanti, besefte hij uiteraard niet dat hij een paar jaar later met deze sport zulke hoge toppen zou sche ren. Hij had voordien reeds voetbal gespeeld en ook judo beoefend. Nu is de handbal sport logischerwijze zijn enige wintersport geworden. In de Lebbeke, Veldekenstraat, 3, zaternamiddag De familie Verhofstadt zit rustig te praten bij een geurende kop koffie. Vader en enige dochter, Veerle, zijn nog ergens in aktie. Pa Verhofstadt, werkzaam aan het Rekenhof, is blijkbaar nog aan het knutselen en Veerle komt een paar minu ten later opdagen. Mama kan het evenbeeld genoemd worden van dochter Veerle of omgekeerd. Ikzelf zit aan het hoofd van de tafel en als later vader Verhofstadt de gezellige living binnen komt blijkt dat ik zijn plaatsaan de tafel heb ingenomen. Geen probleem echter onmid dellijk is deze onvoorziene moeilijkheid opgelost. Vader Verhofstadt komt onmiddellijk met een klein rekenprobleem voor de pinnen, puzzelen met cijfers blijkt wel een hobby (of beroepsmis vorming te zijn. Terwijl wij samen met Karei en de bijna voltallige familie genieten van de koffie, vraagt vader Verhofstadt Dirk of zijn vriend een telefonische afspraak gemaakt heeft om te tennissen. Al dadelijk blijkt dat Dirk, ondanks hij pas afgestudeerd is als burgerlijk ingenieur, nogal gemakkelijk vergeet. Vader Verhofstadt besluit het incident met een veelzeg gende blik. Uiteindelijk herinneren wij ons dat wij eigenlijk niet zo maar op bezoek zijn, maar dat het in onze bedoeling lag een reportage te maken over Belgie's handballer nr 1, Dirk Ver hofstadt zomerperiode wil hij nu in kompetitie de tennissport be oefenen en het zou ons echt niet verbazen dat ook in deze sporttak Dirk vlug de kinder schoenen zal ontgroeid zijn. Dat Dirk het echt goed meent met zijn klub bewijst het feit dat hij het sekretariaat op zich heeft genomen. Hij vindt het wel jammer dat de werking in het bestuur niet meer is zo als een paar jaar geleden. Niettemin behoudt Dirk een oneindig vertrouwen in de toekomst van zijn klub. On danks het zo goed als vast staat dat Avanti er niet zal in slagen een derde opeenvol gende titel te behalen is Dirk allesbehalve teleurgesteld. Hij vindt dat Avanti voor het ogenblik zeer prettig handbal speelt. De kern van de ploeg is wel iets te klein doch ge zien de eerder jeugdige leef tijd ervan kan men nog ge makkelijk een zestal jaren op dezelfde spelers rekenen. On dertussen kan de kern uitge breid worden met spelers die arbitrage. Dit is één van de punten die de groei van de handbalsport remt. Vooral de Luikse scheidsrechters die ar- bitreren te Luik blijken sterk home-getint. Soms krijgt men wel eens de indruk dat er verbetering merkbaar is. maar de volgende week is de lei ding dan opnieuw zo erbarme lijk dat men weer twijfelt. Ook de aanwijzing van de scheidsrechters loopt allesbe halve vlot. Voor de belangrijke wedstrijd tussen Avanti en Sasja werden twee Antwerpse scheidsrechters aangewezen, tegen Mechelen werd het de heer Cooreman, aangesloten bij Mechelen... Nu beweer ik niet dat deze heren partijdig waren, maar dat zijn toch za ken die niet zouden mogen gebeuren Wat het aandeel van de Tu nesische spelers betreft in de groei van Avanti, heeft Dirk een verdeelde mening. Dankzij F. Ksouri is Avanti erin ge slaagd zich te handhaven in eerste nationale maar de keer- Koen Verhofstadt EEN PLUS TWEE IS DRIE. Wij kunnen echter onmogelijk Dirk als handballer vernoe men zonder broer Koen en zus Veerle hierin te betrekken, inderdaad, deze tweeling, die het er niet over eens is wie van beiden nu wel de oudste is, zijn eveneens opmerkelijke figuren in de Belgische hand balwereld. Beide 18-jarigen zijn inderdaad op weg om de voet sporen van hun vijf jaar oude re broer te volgen. Koen is afgestudeerd aan het H. Maagd College te Dendermonde en doette Gent zijn eerste kandidatuur geneeskunde en Veerle, afgestudeerd aan het St.A/incenius-instituut, is, eve neens te Gent, aan haar eer ste licentie Lichamelijke Op voeding toe. Als «handballers- zijn ze alle drie lid van het Lebbeekse Avanti. Dirk werd, ondanks zijn vrij jeugdige leef tijd. reeds dertig maal gese- lekteerd voor de Belgische nationale ploeg. Zopas werd Koen ook opgenomen in het Belgische team en bij de da mes werd Veerle steeds opge nomen in de Belgische selek tie. selektie die echter nog geen Belgische ploeg kan genoemd worden. Dat de twee ling echter goed beseft dat broer Dirk, als handballer, nog steeds een trapje hoger staat dan zij, was goed merk baar tijdens ons gesprek. DIRK ALS BELGIE'S BESTE HANDBALLER Toen wij met de vraag voor de dag kwamen, hoe Dirk zich voelt nu hij door iedereen als de eerste handballer in België aanzien wordt, kleurde die stoere kerel wel even. Na even zijn welige baard ge streeld te hebben en een paar sekonden bedenktijd, kon den wij uit zijn antwoord op maken dat hij logischerwijze wel gevleid is met deze be titeling maar dat dit zijn taak bij Avanti en bij de Belgische ploeg beslist niet vergemak kelijkt. In het kort samenge vat, antwoordde Dirk Ik voel niet zo aan dat ik Belgisch nr 1 zou zijn, ik tracht ge woon te spelen. Elke wedstrijd opnieuw mijn best te doen, ge denkt daar niet aan dat ge Belgische nr 1 zijt. Het is wel een beetje vervelend als men U steeds begint te viseren en wat ik vooral jammer vind, een speler zoals S. Weyn die men vroeger de Belgische nr 1 noemde. U dat kwalijk neemt, men zou zelfs zeggen er ja loers voor is Soms is het vervelend als de Belgische nr 1 beschouwd te worden, men verwacht veel van U en als het dan eens wat minder goed gaat drukt het zwaar op u als ge ondervindt dat ge de verwachtingen niet inlost. De Europese bekermatch tegen Lissabon is hiervan een goed voorbeeld. Ikzelf vind dat ik zwak speelde. Mijn taak zal wellicht vergemakkelijken nu Koen opnieuw aanwezig is Het volstaat nu niet meer dat men erin slaagt mij lam te leggen. Koen en ook Eddy De Smedt zijn er zo op vooruit gegaan, volgens mij dankzij trainer Roganovic, dat ook zij in staat zijn de wedstrijd te oriënteren. Nee, normaal denk ik er echt niet zoveel aan dat ik de Belgische nr 1 genoemd word - Het is duidelijk dat Dirk Verhofstadt sterk genoeg is om deze vleiende betiteling te kunnen dragen. Zijn atle tische gestalte, zijn handbal- intellekt en vooral zijn even wichtig levenspatroon staan er borg voor dat de Belgische handballer nr. 1 nog lang te Lebbeke zal wonen. nu 15-16 jaar zijn. De werking van de klub is nu niet ideaal maar dank zij de jeugdige leeftijd van de meeste spe lers ligt een nieuwe periode van hoogkonjunktuur voor de hand. Over de evolutie van de handbalsport in België tijdens zijde van de Tunesische in slag bij Avanti is het verlies van verschillende jonge en veelbelovende spelers. De eerste titel van Belgisch kampioen dankt Avanti vooral aan F. Ksouri. Hij heeft het mogelijk gemaakt de spe lers waren toen nog heel jong dat Avanti met zoveel suk- ses doorheen een moeilijke overgangsperiode kwam. de jongste jaren denkt Dirk het volgendeIk vind dat er de laatste twee drie jaar een grote verbetering in een vijftal klubs te merken is. Een goed punt voor de handbal sport zie ik in het feit dat men zachtjesaan toelaat dat de klubs reklame dragen en dus gesponsord worden. Op deze wijze zal de evolutie ver snellen in de goede richting. Een ander moeilijk punt in de Belgische handbalsport is de STUDEREN EN HANDBAL Voor Dirk is handbalspelen nooit een belemmering ge weest om zijn studies zonder veel problemen rond te ma ken. Tweemaal trainen in de week was wel het maximum dat hij zich veroorloofde. Een maal heeft de handbalsport hem toch enigszins gehinderd bij zijn studies. Dit gebeurde toen de Belgische nationale ploeg de schiftingen voor München moest betwisten in Spanje. Dirk vertoefde toen een week in Spanje, moest hierdoor zijn partiële examens missen en dat heeft hem toch wat zwaar op de maag gele gen. Vooral daarna, na een periode van intensieve voor bereiding, de beruchte staking van de Waalse spelers plaats vond, zodat dus een ersats - ploeg op het laatste ogenblik moest afgevaardigd worden. Broer Koen, zopas op aandrin gen van trainer Roganovic op genomen in de nationale kern, traint eveneens hoogstens tweemaal per week, éénmaal met zijn klub en éénmaal met de nationale ploeg. Veerle on dervindt weinig moeilijkheden door haar sportbeoefening om dat bij Avanti Femlna de trai ningen beperkt zijn tot één keer per week. Een sprekend bewijs dat sportbeoefening en studeren, mits een gezonde dosering, wel kunnen samen gaan. Dirk Verhofstadt DIRK IN DE NATIONALE PLOEG Dirk Verhofstadt is, ondanks hij slechts 23 jaar oud is, reeds een dertigtal keren ge- selekteerd in de nationale Belgische handbalploeg. Ook verschillende selekties in de Dirk, Koen en Veerle Belgische universitaire ploeg prijken op zijn palmares. Hij nam reeds tweemaal deel met zijn klub Avanti, aan de Euro pese beker der landskampioe nen en men begrijpt onmid dellijk dat het Dirk niet ont breekt aan internationale er varing. Hieruit volgt dat hij praktisch gans Europa bezocht heeft dank zij zijn hobby. Hij speelde met Avanti in Rusland en in Portugal, met de uni versitaire ploeg in Tjechoslo- vakije, met de Belgische ploeg

De Voorpost | 1974 | | pagina 20