MOORDEN VOOR HET LAM GODS? Was er een vierde man in het knmplnt? Zoeken naar De Rechtvaardige Rechters (2) mm_ n -p wmm. WB ema/gDEDERTJER 1322 >33E 5 In de grijze morgen van 29 november 1964 stonden te Wetteren heel wat personaliteiten verzameld rond het graf van een vooraanstaand persoon. Er werden prachtige redevoeringen gehouden en men zwaaide overvloedig met lof. Men begroef immers Arseen Goedertier, oud-organist, voorzitter van allerlei genootschappen, leraar aan de Wetterse tekenakademie, makelaar, financieel raadgever, vertrouwensman, en kunstliefhebber. Vier lijkreden werden er uitgesproken, o.m. door staatsminister Baron Tibbaut en door burgemeester Jozef Duchateau. Arseen Goedertier was vier dagen tevoren gestorven te Dendermonde, in het huis van zijn schoonbroer, Ernest Van den Durpel op de Vlasmarkt. In de zaal Belgika, Kerkstraat te Dendermonde, werd een arrondissementeel kongres gehouden van de Katholieke Volkspartij. Daar was heel wat volk aanwezig en onder hen bevond zich sjndikalist en volksvriend Arseen Goedertier, geboren te Lede in 1876 en gehuwd met de in Parijs geboren Julienne Minne. Op die vergadering richtte Goedertier het woord tot de toehoorders. Hij was van oordeel dat in de partij een nieuwe fraktie zou moeten ontstaan. Hij werd echter onwel en na eerst een tijdje verpozing te hebben gezocht in de bij de zaal horende herberg, werd hij overgebracht naar het huis van zijn schoonbroer, waar zijn toestand niet verbeterde. Integendeel. Hij verzwakte zienderogen. MS 'usE!«e C: UÉtKtttS: V •- Ie nacht van 10 op 11 april et i l werd uit de Veydtkapel ;n fan de Gentse Sint-Baafskatc- rk Jraal een der panelen van het de Lam Gods gestolen. Dat et Herhaal vertelden we reeds ta /orige week. De diefstal werd at >nmiddellijk in het Gentse m lekend en veroorzaakte heel de vat opschudding. Pas een ijf tlein jaar later werd door niddel van een plakbrief om iet Medewerking van de bevol- iet ting verzocht bij het opsporen ier >an het verdwenen kunstwerk, let 3c politie heeft het onderzoek ri,voorzichtig mogelijk aan- Ier gepakt, dat wellicht vele lansen om het paneel terug te JV 'inden, verloren zijn gegaan, 3e samenwerking tussen lisdom en politie tijdens het ^^nderzoek verliep niet altijd Wen vlot. De politie kon schter alleen maar met de dief tontakt bewaren langs het lisdom om, daar er recht- treeks met de bisschop werd inderhandeld. Kommissaris «uysterborgh, die indertijd de •pzoekingen leidde, vermoed Ie zelfs dat er een lek bestond n de omgeving van Monseig- leur Coppieters, waardoor de lief van vele plannen der peurders op de hoogte was. >it wijst er wel op dat degene lie het paneel had ontvreemd ■ok in betrekking stond met iet bisdom of althans mensen :ende die er geregeld ;wamen. Jén der kapitale fouten „r ijdens het onderzoek gebeur- Ie toen de twee gescheurde •q rantenstukken werden uitge wisseld bij pastoor Meulcpas t Antwerpen. Toen bevond de !84 n°^ ^ecn v'-i^0 Heter van de loerende aspekteur. Toch kon hij niet 567 'ort*en gegrepen daar men et niet nodig had gev onden 159 Cn waE»en beschikking te 122 'e"cn meerdere agenten te 117os,ercn d'e eventueel de oodschappcr zouden kunnen chtervolgen. De overhandi- ing moest zelfs een tijdje njduurd hebben, daar de riri as,00r gelegenheid moest tof om ,wec ^ran,en" aId^U'4'ten ^9 mc'<aar tc passen. n de aflevering van deze weck «ehten wij aan tc tonen dat 'öederlier niet de dief was 00 laar wel één der mensen die Ry,eegewcrkt hebben om de an bet bisdom gevraagde om'n handen te krijgen. Het familiegraf op het nieuwe terkhof van Wetteren. SIGENAARDIGE 3VERLUDENSAKTE Enkele vrienden van hem waren neegekomen en door hen en de amilie werd een pater Benedik- ijn van de er rechtover gelegen bdij ontboden om de stervende [i zijn laatste uren bij te staan. Joedertier zag het echter zo iet. Hij zei tegen de pater dat Mes met hierboven in orde was i vroeg of men hem niet alleen on laten met advokaat Joris De os, een intieme vriend van em. Goedertier voelde zijn inde naderen en volgens de ;rklaringen van Mr. De Vos Het graf van Goedertier op het oude kerkhof zou hij nog met de grootste moeite hebben gezegd «Op eeuwig zwijgen vertrouw ik u toe... alles in verband met het Lam Gods bevindt zich in mijn huis... in mijn schrijflade in de voorplaats... ik alleen weet waar het Lam Gods is... niemand kan het ooit weervinden... ook ik kan het niet nemen zonder dat men het ziet... het beeld is verstopt...». Toen stierf Arseen Goedertier. Bij Joris De Vos moet deze verklaring wel hard zijn aangekomen, maar toch hield hij daarover het stilzwijgen bewaard en ging enkel te rade eerder pikante tegenstrijdig heden. Dokter De Cock is uit Wetteren en hij is het die de overlijdensakte van Goedertier ondertekende. In die tijd was er te Dendermonde geen dokter De Cock bekend. Is het niet mogelijk dat er wat met de tijd van Goedertiers overlijden geknoeid werd En dat hij inderdaad in Wetteren is overleden PRIVE-ONDERZOEK De dag daarop gingen advokaat De Vos en zijn vriend, voorzitter Van Ginderachter, naar het huis te Wetteren, Wegvoerings straat 5, vlak bij het centrum. De huisnummers zijn er momenteel veranderd, maar het oude nummer werd enkel daar bewaard. Tot hun grote ontzetting vonden ze inderdaad op de aangewezen plaats allerlei dokumenten met betrekking tot de diefstal van het paneel. Er waren de dubbels van de brieven, gestuurd door DUA naar het bisdom, de knipsels uit «La Dernière Heure» en een brief die niet door DUA was geschreven maar wel was gericht aan de heer GOEDER- TEUR. Daarnaast werd een identiteitskaart gevonden op naam van Van Damme en een kopie van een nooit geschreven brief aan het bisdom, waarin vermeld stond dat het paneel zich op een openbare plaats bevond. De brief gericht aan «Goeder- teur» was gepost te Gent op 13 juni, de dag voor de verwisseling bij pastoor Meule- pas te Antwerpen en wel tussen 17 en 18 uur. Hij was in het Erans en met de machine getikt. De inhoud is wel interessant «Geachte Heer, U staat bekend als een goed mens en daarom vraag ik u mij bij te staan in de hulp aan een familie die in zware nood verkeert. Ik vraag U slechts als tussenpersoon op te treden. Geef dit stuk kranten-, papier af bij de pastoor van de Het huis in de Weggevoerdenstraat te Wetteren waar de voor Goedertier bezwarende dokumenten werden gevonden. bij de voorzitter van de rechtbank, de h. Van Ginder achter, maar daarover later meer. Samen met advokaat De Vos waren er nog anderen bij Van den Durpel thuis Dokter De Cock, Ernest Van den Durpel, Valeer Goedertier en enkele anderen die waren meegekomen uit de Belgika. Onze medewerker William Luck schreef in een artikelen reeks, verschenen in 1963 dat een zeer geloofwaardig persoon uit Wetteren hem verklaarde dat Arseen Goedertier 's avonds naar Wetteren werd overge bracht en dat hij eerst daar overleed. Deze stcllii\g wordt ook door anderen herhaald. Hoewel dit een zeer aanvecht bare tesis is, zou het mogelijk zijn geweest dat er nog andere mensen met Arseen Goedertier hebben kunnen praten voor aleer hij te Wetteren overleed... Het hele verhaal van de diefstal en zelfs de berichten die door de gerechtelijke diensten werden vrijgegeven zitten vol met dergelijke ongekontroleerde en Sint-Laurentiusparochie te Ant werpen. De pastoor zal U dan een klein pakje overhandigen. Wees alstublieft zo goed dit pakje te overhandigen aan de heer pastoor van de Finistère- kerk te Brussel. Voor uw onkosten sluit ik. tweehonderd frank in. Ik verzeker U geachte heer. mijn hoogachting en dank». Er werd ook nog een bewijs van afgifte van een colli ontdekt, waarmee men naar het Gentse station trok en daar kreeg men een schrijfmachine in ontvangst die er was afgegeven op 10 oktober 1934. De brief aan Arseen Goeder- tEUr gericht, zou een heel ander licht op de zaak kunnen werpen. Ofwel schreef hij die aan zichzelf om zijn onschuld te kunnen bewijzen ingeval hij zou gesnapt worden bij de overhan diging van het geld te Antwerpen, ofwel is het eerst op dat moment dat Goedertier in kontakt kwam met de dieven, wiens vertrouwensman hij later werd. Dat zou de aanwezigheid van de kompromniiterende brieven kunnen uitleggen die werden gevonden in zijn schrijfbureau. Kommissaris Luysterborgh van de Gerechte lijke Politie zou trouwens later twee bekenden van Goedertier hebben aangewezen als mede plichtigen. Ondertussen was het gerecht echter nog niet op de Het oude huisnummer van Goetertiers woning bleef be waard. hoogte van deze belangrijke ontdekkingen. Advokaat De Vos en voorzitter Van Ginder achter stelden immers een klein onderzoek in op eigen houtje, waarschijnlijk omdat zij hoop ten de goede naam van de familie Goedertier buiten de zaak van het gestolen paneel te kunnen houden. Het lag in hun bedoeling het paneel op anonieme wijze terug te geven aan de Sint-Baafskatedraal. Het zou echter helemaal anders verlopen. De twee onderzoekers beschikten inderdaad niet over de middelen waarop het gerechtelijk apparaat kan be roep doen en vier maanden later achtten zij het noodzakelijk de hele zaak aan het gerecht over te maken. Dan pas verscheen de plakbrief aan de Gentse muren waarover wij het hadden in onze vorige aflevering. Pas vier maanden na de kruciale bekentenis van Goedertier kon het gerechtelijk apparaat op gang komen. Onmiddellijk werden grondige huiszoekingen verricht bij tal van familieleden, kennissen en gelegenheden waarmee de vermoedelijke dader in verband stond. Het gerecht is er inderdaad onmiddellijk van uitgegaan dat men in de overleden Goedertier de dader van de diefstal had gevonden. Een premisse die door onze medewerker William Luck, tijdens zijn reportage op gefundeerde wijze werd weer legd. Onze medewerker leverde trouwens zeer grondig werk en zijn kritiek is gebaseerd op ernstige gegevens, waarop we later terugkomen. De huiszoekingen kenden ech ter geen sukses. Ook de familieleden werden onder vraagd. Ondermeer Goedertiers echtgenote en zijn dienstmeid. De echtgenote werd op de rooster gelegd in verband met eventuele langdurige afwezig heden van haar echtgenoot, doch zij verzekerde dat hij nooit een hele nacht alleen van huis was weggeweest. Voor wat zijn Financiële toestand betreft, vertelde zij dat er wel moeilijkheden waren geweest, maar dat Arseen haar had gezegd dat dit gauw zou worden opgelost. Later zou blijken dat iedereen die geld had geïnves teerd langs Goedertiers make laarskantoor. die sommen volledig met interest zou terugkrijgen. Men kan moeilijk gewagen van financiële moei lijkheden daar er nog heel wat onroerende bezittingen waren. Voor dringend geld hoefde hij geen diefstal te plegen, wat men er bij het begin van hel onderzoek ook mocht over denken. MEDEPLICHTIGEN OF DADERS De zoon van Jan Boon. gewezen direkteur-generaal van de Vlaamse Radio- en Televisie, verklaarde aan onze medewer ker in 1963 dat zijn vader zich ooit liet ontvallen «Er moeten eerst nog een paar mensen sterven vooraleer het gestolen paneel zou uitkomen». Jan Boon was inderdaad zeer kompetent in de zaak en bestudeerde de ganse geschie denis met de grondigheid hem eigen. Hij legde ze zelfs een zeer uitgebreid dossier over aan. Door de Duitsers tijdens W.O.II werd de h. Boon herhaalde malen ondervraagd. Dit toont aan dat hij met kennis van zaken sprak. Zijn uitspraak wijst erop dat men wacht om het gestolen paneel te voor schijn te toveren tot enkele belangrijke personen uit de cirkulatie zijn verdwenen. Niet onmiddellijk in verband met deze uitspraak, maar toch belangrijk voor de hele zaak van «De Rechtvaardige Rechters» zijn twee verdachte overlijdens. als wij het plotse overlijden van Goedertier ook al niet als verdacht mogen beschouwen. Een zekere Achiel De Swaef, woonachtig te Hofstade. met een kleine verblijfplaats te Gent, werd ziek een drietal weken voor de dood van Goedertier... Zijn toestand verbeterde, doch toen hij hoorde van Goedertiers overlij den werd hij plots zo slechts dat hij overleed op de dag van Arseens begrafenis. Achiel De Swaef kende Goedertier goed, daar deze hem af en toe gebruikte als boodschapper. Deze De Swaef droeg een puntbaardje en de winketbe- diende van het Noordstation te Brussel meende in de hem getoonde foto van De Swaef de man te herkennen die hem het colli had overhandigd, waarin later de grisaille van Johannes De Doper werd gevonden. Nooit werd een speciaal onderzoek bevolen omtrent de ware doodsoorzaak van De Swaef. Er werd althans geen enkel officieel dokument over terug gevonden. Hernemen we even chronologisch 25 november 1934: dood van Goedertier, 29 november 1934: dood van De Swaef en op 2 maart het overlijden van een andere figuur die nauw verbonden was met Goedertier, Oscar Lievens. Komen we eerst even terug op de dood van Goedertier. Dokter De Cock uit Wetteren was zomaar toevallig te Dender monde aanwezig en tekende de overlijdensakte waarin heel wat eigenaardigheden staan. Het overlijden zou te wijten geweest zijn aan hartuitzetting. Toch menen velen dat de verschijnselen die ermee ge paard gingen niet wezen op die oorzaak. William Luck schreef «Nu zullen alle dokters het met ons eens zijn over het feit dat een hartuitzetting nooit plotse ling gebeurt, maar dat het een kwaal is die geleidelijk in omvang en in gevolgen toe neemt. De heer Goedertier heeft volgens verklaringen van nu nog levende mensen nooit last gehad van beklemming, kortademig heid. duizeligheid of loomheid ten gevolge van een abnormale bloedsomloop...». Het komt ons wel eigenaardig voor dat er nooit aandacht werd besteed aan dit eerder onver wachte overlijden, onverwacht daar Arseen Goedertier kernge zond was. Zelfs na het overdragen van het onderzoek door de heren De Vos en Van Ginderachter aan de gerechte- Arseen Goedertier gescheiden, doch zijn eerste vrouw heette De §waef. Een getuige bevestigde' dat Liévens Goedertier zeer goed kende en dat deze hem zelfs een bezoek bracht in het begin van de maand november, dus enkele dagen voor zijn dood. Het lijk van Oscar Lievens lag languit op de rug. In de hand zat de telefoon geklemd. Er leken sporen te zijn van een worsteling want in de kamer heerste een grote wanorde en tafels en stoelen waren omver geworpen. De officiële versie van het overlijden luidt Lievens zou overleden zijn aan een maagbloeding ten gevolge van een maagzweer. Toch menen velen dat de gedragingen van Lievens net voor zijn dood, die konden worden gerekon- strueerd, niet wijzen op een dergelijke doodsoorzaak. Ook hier werd opnieuw geen voldoende aandacht besteed aan de eigenaardige dood van iemand uit Goedertiers omge ving. Erger nog. De kerktoren van Wetteren. In de kerk heeft men jaren gezocht naar het paneel. TIEN DAGEN EERDER Het was de postbode die alarm sloeg bij de veldwachter daar hij reeds een hele tijd moeite had om brieven in de bus van Lievens te proppen. Deze werd inderdaad niet geledigd. Toch was die fakteur gewoon dat Lievens veel niet thuis was. Waarom zou hij zich nu plots om die afwezigheid gaan zorgen maken Niemand van de telefooncentrale heeft navraag gedaan waarom die telefoon zo lang bleef open liggen. Dat kon men gemakkelijk vaststellen De villa van Lievens op de wijk Jabbeke lijke diensten werd er niet aan gedacht de opgraving te bevelen van zowel de lichamen van Goedertier als van De Swaef. Maar komen wij terug op de derde overledene, Oscar Lie vens. Op de wijk Jabbeke te Wetteren was er een villa die door de omwonenden spottend «het zottenkot» werd genoemd. Daar werd op 2 maart het lijk van de bewoner Oscar Lievens gevonden. Deze Lievens was daar er indertijd nog geen automatische centrales beston den. Nooit heeft men de telefoonjuffrouw ondervraagd om tc weten of zij dat geen abnormaal verschijnsel vond... Men verklaarde dan dat Lievens gestorven was een tiental dagen voor men hem vond. Maar deze uitleg lijkt absurd. Een andere betere verklaring lijkt ons de volgende Lievens was een tijdje weggeweest, keerde terug, wou telefoneren, maar dat werd hem belet. Waarschijnlijk niet door zijn maagbloeding, want vol gens de verklaring van andere maaglijders treedt een maag bloeding wel plots op, maar heeft zij geen verlammende gevolgen, of toch niet onmiddel lijk. Alles wijst erop dat Lievens niet tien dagen voordien maar de dag zelf van de ontdekking, of de dag ervoor is gestorven. Vermoord Wie zal het nu nog zeggen EEN VIERDE MAN Drie doden, alle drie overleden op een eigenaardige manier en in een korte periode. Drie mensen die mekaar goed kenden en waarvan men zeker was dat één van hen iets te maken had met de diefstal van de Rechtvaardige Rechters. Deze bijzondere samenloop van omstandigheden moet toch de nieuwsgierigheid van het ge recht hebben gewekt Eén van hen, i.e. De Swaef, werd formeel herkend als diegene die het paneel van Jan De Doper afgaf in het Noordstation. Kommis saris Luysterborgh legde inder tijd wel het verband tussen deze drie mensen en meende dat De Swaef en Lievens de medeplich tigen waren van Goedertier. Waarschijnlijk was dit een fout, veroorzaakt door de premisse dat Goedertier de dief was. Wij blijven er echter bij dat Goedertier pas in het komplot werd opgenomen toen het geld moest worden afgehaald te Antwerpen. Zowel De Swaef als Lievens konden druk uitoefenen op Goedertier om hem met deze gevaarlijke opdracht te belas ten. Nadien werd hij hun vertrouwensman en heeft hij de korrespondentie verder met het bisdom gevoerd. Dit zijn natuurlijk maar veronderstel lingen. Maar ook in het dossier vindt men niets anders dan veronderstellingen waarvan de grootste is dat Goedertier zelf de dader zou zijn van de diefstal, hoewel er heel wat elementen zijn die op het tegendeel wijzen. Een mogelijkheid die past in de teorie die wij aankleven is dat er een vierde man is geweest. Een vierde man die de touwtjes in handen had en die de drie getuigen van de misdaad naar de andere wereld heeft geholpen om hen het eeuwig zwijgen op te leggen. Niemand kan nu nog met zekerheid zeggen of Goedertier. Lievens en De Swaef niet werden vermoord... Misschien is er bij de vierde paniek ontstaan na de dood van Goedertier en heeft hij de twee anderen uit de weg geruimd nadat Goedertier een natuurlij ke dood stierf, hoewel dat eerder twijfelachtig blijft. Deze vierde man kan momenteel nog in leven zijn. daar hij niet van dezelfde leeftijd moest geweest zijn als de anderen. Goedertier was 58 jaar toen de diefstal werd gepleegd, de feiten ge beurden nu veertig jaar geleden. Zijn medeplichtige of opdracht gever kan evengoed een vijftien jaar jongere man geweest zijn... Uit deze bijdrage blijkt in elk geval dat het geen goed heeft gedaan de zaak vier maanden stil te houden. Daardoor heeft men het onderzoek een serieuze handicap gegeven. Toch menen wij dat ook de gerechtelijke diensten niet vrijuit gaan en dat zij heel wat punten over het hoofd hebben gezien die ons nader bij de oplossing van het probleem konden brengen. MARC DE BACKER (Volgende week Iedereen zoekt de Rechters)

De Voorpost | 1974 | | pagina 5