VOOR ONZE STREEK IS DE ENERGIEBEVOORRADING VERZEKERD MOEILIJKHEDEN BIJ LEVERING ZIJN NIET VEROORZAAKT DOOR VERDELERS De petroleumschaarste blijkt een politiek probleem. De energieschaarstc en dan vooral de minder vlotte aanvoer van letroleum is geen probleem dat enkel ons land of West-Europa ngaat. Het is een wereldprobleem. Dat vertelde ons de heer eorges Van de Voorde, medebedrijfsleider van één der grootste •erdelers van petroleum en aanverwanten in de streek. Wij zagen ïem geregeld op de televisie waar hij tijdens de akute krisis werd geïnterviewd. Dit wijst erop dat de heer Van De Voorde een tutoriteit is in die materie en dat hebben wij inderdaad kunnen indervinden toen wij tijdens een gesprek van meer dan twee uren terk onder de indruk zijn gekomen van de komplexiteit van de iroblemen die zich rond de energiebevoorrading vormen. Twee uur »ng heeft de h. Van De Voorde ons met handen en voeten willen itleggen hoe de vork in de steel zat en wij hopen van dat gesprek en korte synthese te kunnen geven. Vooreerst kunnen wij wel ertellen dat het sluiten van de oliekraan door de Arabische landen einig of niet ter sprake is gekomen en dat dit feit enkel werd ermeld omdat het de moeilijkheden die reeds veel langer estonden nog heeft vergroot en de hele zaak dichter bij het publiek eeft gebracht. De heer Georges Van De Voorde handen van hun grootste konkurrenten. die reeds lang azen op hun belangrijkste klanten. Aan de hand van die lijst zouden de verdelers dan bevoorraad worden. Naar het schijnt zou nu elke verdeler ongeveer 75 a 80 percent van zijn gewone levering ontvangen. «Wat wij nodig hebben,» zegt de h. Van De Voorde, «is een ombudsman die op alle niveaus zuiver staat en die kan onderhandelen met alle betrok ken partijen zonder zich ergens aan te verbranden». In rege ringskringen blijft men echter steeds zoeken naar een politicus die dit werk zou kunnen opknappen. Ondertussen on derhandelt de h. Van De Voorde zelf langs allerlei officieuze wegen om de partijen dichter bij elkaar te brengen. Er moet een basisplan ontstaan waarop de eigenlijke onderhan delingen kunnen beginnen, meent hij. Vanaf januari zullen de verdelers toch reeds vroeger worden bevoorraad. ONAFHANKELIJKE IMPORTATEURS VERDWIJNEN Op 18 oktober werd een eenvoudige maatregel voorge steld die een groot deel van de bevoorradingsmoeilijkheden zou hebben opgelost. De onafhankelijke importateurs, dus niet de grote multinationals die ongeveer 15% van de aanvoer regelen, zouden hun invoerfaktuur kunnen indienen, deze vergelijken met de geblokkeerde prijs in België en de staat zou het verschil subsidiëren. Door deze maatre gel zou er 30 percent winst worden geboekt, daar nu die 15% wordt afgenQmen van de binnenlandse markt. Dat voor stel werd echter afgewezen. Het heeft er alle schijn van dat de regering liever de onafhankelij ke importateurs zien verdwijnen zodat de Petroleum federatie en zijzelf over een monopolie beschikken. Deze onafhanke- lijken konden immers de prijs drukken op de Binnenlandse markt. GEEN PANIEK De leveringen die de verdelers ontvangen zijn volgens de heer Van De Voorde voldoende om de klanten behoorlijk te verzorgen. De grote oorzaak van veel moeilijkheden is het hamsteren. Iedereen wil dat de tank met stookolie vol zit en van zodra er een vijfhonderd liters weg zijn wordt de verdeler reeds gebeld om te komen bijvullen. Met de kleine winstmarge die deze nog heeft wordt het een onmogelijke zaak. De mensen met grotere tanks moeten wachten tot zij een belangrijke bestelling kunnen doen. Het is een algemene psychose die nu stilaan begint af te nemen daar men het einde van de winter in het zicht ziet. De oorzaak van de paniek rond de energiebevoorrading iigt in de onjuiste of onvolledige informatie die door de regering en dikwijls door de persmedia wordt verstrekt. Een voorbeeld als Saoedi- Arabië beslist dat de olieprijs gaat verdubbelen dan kan men dat meedelen zonder de nodige kommentaar en dan vermoedt men dat ook hier de prijs gaat verdubbelen. Het is echter niet het enige land dat olie levert aan het onze en daardoor zal de totale prijs slechts stijgen met 15 a 20 procent. Voor de nevenprodukten is het echter anders. Hiervan zijn er slechts zeer kleine voorraden aangelegd, wegens de grote kosten van de bewaring. Voor het vloeibaar gas. smeerolie, naphta en andere ziet de h. Van De Voorde wel moeilijkheden in de toekomst. VERDELER NIET DE SCHULD Heel wat klanten menen de schuld van een slechte bevoor rading in de schoenen van de verdelers te moeten schuiven. Niets is echter minder waar. Er wordt nu gewerkt met zeer kleine winstmarges, terwijl de voorraden die bestemd waren voor januari en februari reeds in oktober waren verkocht. De verdeler wil brandstof leveren. Hij kan immers geen klanten verliezen. Enkel moet niemand meer vragen dan hij gewoon was en zijn normale bestellingen doorgeven. Een kontingentering van die bestellingen dringt zich wel op, maar niemand zal ooit in de kou geraken. «Het is ongelooflijk,» zegt de h. Van De Voorde, «wat de mensen allemaal doen om aan brandstof te komen. Iemand met een grote tank belde op om duizend liter. Wij vroegen hem of hij niet wat kon wachten, maar hij beweert dat hij in de kou zat. Toen wij de duizend liter bij de. tank hadden gepompt bleek de helft in de kelder te zijn gelopen. Hij had nog meer dan vierduizend liter in voorraad. Het zijn die mensen met weinig burgerzin, die ons werk zo moeilijk maken». OVERAL EENDER De gold van paniekerige reakties waren bij het ontstaan van zelfs maar de eerste geruchten over een dreigende oliekrisis, precies overal eender. Dit mochten we opmaken uit de gesprekken die we voerden met. enkele -belangrijke brandstof verdelers in het Aalsterse. Bij de firma's Trafel Mazout en Verstraeten liep men de deur bestendig plat om aan de meest extravagante eisen voor bevoor rading en op de meest ongelegen ogenblikken te vol doen. De storm is wat geluwd. Doch angstvallig waken de hamsteraars over hun duui- baarste bezit. Armand Pien wordt vuil bekeken wanneer er hogere luchtdruk aangekondigd wordt. Steeds kon men de prioritaire instellingen, een regeringsmededeling somde de ze voor de verdelers op, tot op heden voldoen. Ziekenhuizen, scholen, politie en rijkswacht kazernes zijn tot op heden niet in de kou gelaten. Moeilijkhe den, zoals deze zich voor het ogenblik, op het Postkantoor van Asse voordoen met een «bibberstaking» voor gevolg, spruiten eerder voort uit een laattijdige bestelling of een administratieve lijdensweg bij de overheidsinstanties. Scholen aan de kust mochten dit ook reeds ondervinden. OOK GOEDE GEVOLGEN Door de energiekrisis hebben vele mensen beseft dat wij in feite bezig waren aan een grote verspilling. Dat besef zal leiden tot een meer matig gebruik en dus tot een normalisatie van de toestand. Bovendien beginnen sommigen in te zien dat er een raadgevend orgaan nodig is. dat kan geraadpleegd worden als men met een probleem zit. Partikulieren of industrieën zouden daarbij moeten te rade gaan als zij een installatie moeten bouwen en vragen welke soort van energie voor hen het beste is, gebaseerd op de gegevens die zij kunnen verstrekken. Wij hebben de indruk dat na het stemmen van Ibramco, wat binnenkort gebeurt, de grote maatschappijen hun reeds jaren gevraagde prijsverhoging zullen krijgen en dat dan ook de bevoorrading beter zal verlo pen. .Het is immers zo dat de prijzen bij ons nog steeds lager liggen dan in het buitenland. Daarvan heft de staat een zeer hoog percentage taksen, zodat de basisprijs waartegen de maatschappijen moeten verko pen soms zeer laag ligt. Wij hebben er jarenlang van genoten, maar zullen ons er toch moeten bij neerleggen dat onze prijzen worden aangepast aan de ons omringende Europese landen. Zo de mensen meer burgerzin hadden, dan zou de bevoorrading veel vlotter verlopen, meent dhr. Georges Van De Voorde. OLITIEK IS EKONOMIE IN OMGEKEERD uropa kende gedurende de oorbije jaren een enorme bloei, abrieken rezen uit de grond, e export steeg en de bevolking ndervond de gevolgen van die elvaart rechtstreeks zowel ïaterieel als financieel. Onder- issen echter heeft de V.S. zijn orlogsbedrijvigheden in het erre Oosten met een groot ercentage verminderd, zodat e oorlogsindustrie dringend ïoest worden omgeschakeld in —en vredesindustrie. Intussen richter hadden heel wat I Europese bedrijven een gedeelte an de Amerikaanse markt eroverd, zodat er protektionis- [sche maatregelen moesten orden getroffen. Europa kreeg "Touwcns door een sterk tijgende handelsbalans een elangrijk aandeel in het olitieke leven, zodat er met de /esterse landen terdege moest orden rekening gehouden en dat gebied waren de twee roten. Amerika en Rusland, ^middellijk akkoord dat zou niet blijven duren. De jvolgen van een konferentie e voor een drietal maanden erd gehouden wijzen duidelijk i die richting Europa zal eer moeten betalen voor de isisprodukten waarop de dustrie is gesteund, zodat dit export zal bemoeilijken en :t maken van konkurrentiële ijzen onmogelijk maken. De ijzen van vele grondstoffen als bijvoorbeeld petroleum, anium en hout zijn reeds fel hoogte ingegaan. Wij mogen et veronderstellen dat ergens n sjeik aan de Perzische Golf maar op eigen houtje beslist t de prijzen van de petroleum an verdubbelen. Het zijn geweigerd. De regering meende dat èerst de prijsstruktuur moest worden bekend gemaakt. 'Het is wel te begrijpen dat de maatschappijen hun prijsstruk tuur niet zo maar aan de regering gaan prijsgeven nu de staat zelf gaat beginnen een raffinaderij te bouwen om zo de kaarten in handen van de konkurrent te spelen. De Ibramco-raffinaderij is volgens de heer Van De Voorde helemaal niet renderend daar haar produktie te klein is en bovendien zijn de garanties van de levering der grondstof toch ook maar relatief, daar alles uit een enkel land komt. Op een kruciaal moment heft dan de staat plots één frank taks meer, waarvan 21 centie men door de maatschappijen moet worden gedragen. In plaats van een verbetering kwam het dus tot een verkoeling der onderhandelingen. In juni van vorig jaar kregen wij dan een prijsstijging op de vrije wereldmarkt zodat er voor de verdelers geen cent meer overschoot en de verbruikers hun voordelen verloren, voorde len die werden verleend onder de vorm van kortingen die gingen van 70 tot 80 procént. Op dat moment krijgen vele verdelers het moeilijk zodat sekrctaris-generaal Bayens van Ekonomische Zaken een nood maatregel uitwerkt waardoor de verdelers een vast bedrag van 31 centiemen krijgen. Niet slecht gezien van hem want hij beseft dat hij het distributienet niet kan laten kapot gaan. Als Ibramco er is heeft hij het nodig. De grote maatschappijen waren trouwens volop bezig kontrakten op te stellen met de distributie die liepen over zeer lange termijnen. Toch bracht dit nog geen volledige oplossing. Verschei dene grotere verdelers moesten ervan tussen. De grote maat schappijen vroegen dikwijls kontante of zelfs voorafbetaling terwijl de verdeler dat moeilijk van zijn klanten kan eisen. De ganse bewerking liep zo in het honderd dat er te Brussel drieduizend dossiers op een grote stapel lagen om te worden bewerkt. Dat was echter onbegonnen werk. Toen de petroleumfederatie voorstelde een pool in te richten waar de moeilijkheden van de verdelers zouden worden besproken, reageerden deze laatsten nega tief. Ze werden verplicht om de klantenlijsten te bezorgen in heer Luc Van De Voorde. zijn Amerikaanse en raadgevers die dat mekaar uitmaken. Deze om erop te wijzen dat men nu een ietsje langer wachten om de tank vol te sn, dit afhankelijk is van nternationale manipulatie et van de goede wil van de Jstofverdelcr. Goede wil meestal in twijfel wordt kken. 'AISE s lang duurde de malaise n de Belgische regering en rote importeurs en raffi- wegens allerlei door de ^Bering niet uitgevoerde belof- bovendien was er nog de ■ijsblokkering. Toen de maat- Npiappijen een prijsverhoging n vroegen werd hen die

De Voorpost | 1974 | | pagina 9