DAT IS PREKARNAVAL ER IS MEER DAN 1 KANDIDAAT PRINS KARNAVAL DENDERMONDE DE POEF-A-TA-PAFFERS WILLEN HÉT ELK JAAR FIJN DOEN D'ELASTIEKE SJINJIPPEN Vervolg van blz. 16 nog het Levend Schaakspel herinneren. Hoewel ze zui- vere amateurs blijven, groeiden ze spijts alle wel en wee, tot een der rijke I karnavalgroepen uit, wat zeker bevestigd werd in '72 toen de Draak van St.-Mi- chaël uitgebeeld werd. Kar- navalist en Elastieke Sjinjip bij uitstek, Alfons De Coo- man, heeft er net als aan de Zwarte Man van '73 in «500 jaar boekdrukkunst te Aalst» nog nare herinnerin gen aan, want tweemaal was hij de eenzame die hoog vastgebonden op de draak zat en vorig jaar bo venop de wagen met rie men vastgehaakt was en bleef toen alle spitsbroe ders lekker pintjes gingen nemen. Openden zij vorig jaar met de Dirk Martens- wagen de optocht, dan wil len zij dit jaar niet opnieuw van prioriteiten genieten want al bij al, het was vorig jaar wat te kultureel en... te dorstig, zodat nu «Schot land door een Aalsterse bril bekeken» wel wat vrolijker i worden zal. straat, dan staat hun naast de stoet dit jaar nog een zwaardere taak te wachten. Een der leden, Antoine Van der Heyden, stelt zich kan didaat prins-karnaval. Aan d'Elastieke Sjinjippen deze kandidatuur met hand en tand te verdedigen. Inspira tieloos zijn ze in alle geval niet, want met het Drieko ningenfeest klinkt reeds het eigen karnavallied '74: Mor as g'isch wist wa dat ons stad oon poef nog moe betooien ver den berou van Willems ze moeten 't ieverst holen Het belfort dientj geresto- reird Het hangt nie meir onien Dus met de kabelteleviezje emment oon ons bien Ach, beste vrienden, lois- tert na wilt na isch resoneiren de vestiaire op den osbroek die kost zonder chicaneiren droi of zes of ting miljoeng Ken trek mé da nie oon Zulang dat onze karnaval in 't stad moor bleift bestoon. zelfstandige. Voor loon trekkende prinsen, die op hun werk afwezig zijn, brengt dit wel financiële moeilijkheden mee. Zoals voor een paar jaar heeft deze kandidaat weer een showprogramma van de bovenste plank klaar. Wat het is, blijft evenwel geheim. Ook wanneer hij niet ver kozen wordt zal hij zijn pro gramma afwerken. Alle lo kalen en herbergen mogen zich aan een bezoek van Jean-Paulverwachten. Het blijkt dat verschillende personen zich verzetten te gen het feit dat een oude prins zich opnieuw kandi daat stelt. Dat vindt Jean- Paul wel onlogisch. Vol gens hem moet het ieder een vrij staan wanneer en zoveel maal hij wil zijn kandidatuur te stellen. Niettegenstaande een fan tastische karnavalminnen- de burgemeester vindt hij het niettemin spijtig dat de Prinsen Caemere zo'n hoge financiële last op de schou ders krijgt. Hun kostuum kost zo maar eventjes 10.000 fr. Er werd zelf voor gesteld door die «Caemere» om een standplaats op de jaarbeurs tè krijgen om zo doende hun materiaal te kunnen bekostigen. Zelfs dit bleek niet mogelijk. Als het er op aankomt om iets te doen voor mensen die reeds zoveel voor karnaval presteerden, dan is het on mogelijk. Is het dan te verwonderen dat er van jaar tot jaar steeds minder belangstel lenden op de titel van Prins Karnaval afkomen. De hoge financiële kosten schrikt de jeugd af, want bedenk dat karnaval toch maar drié da gen beleefd kan worden! Volgende week komen wij terug op de kandidaat van de Dekenij Koolstraat: An toine Van der Heyden. ROEL VAN DE PLAS De eeuwig jonge Gustaaf De Stobbeleir en de Gillis dansen.(jdl) Het is niet onze bedoeling hier publiciteit voor één kandi daat prins-karnaval te maken. Wij wensen alleen het Aal sterse publiek ervan op de hoogte te stellen dat wel dege lijk meer dan één prins-karnaval kandidaat bestaat. Op driekoningenavond hadden we een kort gesprek en later een langer met Jean-Paul De Boitselier, Prfns-Karna- val 1967 en 1970. Voorbarig had een dagblad gepubliceerd dat er slechts één kandidaat 1974 was, namelijk Antoine Van Der Hey den uit de Koolstraat. mische groepen toendertijd in spoedvergadering bijeen kwamen om er o zo vlug toch nog enkele te kunnen bijvoegen. Want, stel je nu toch een prinsenverkiezing met één kandidaat voor, zonder het supportersge- joel, zonder de nodige elek trische spanningen, en de heilige sportiviteit!! Er werd toen aan Jean-Paul 1 de raad gegeven in het ver- volg tot op het laatste mo ment te wachten om zijn deelname bekend te ma ken. Waarom 3 keer al? Is het ook zijn bedoeling de keizerstitel te behalen zoals destijds zijn vader Fransky De Boitselier, die nu nog bloemen op zijn graf krijgt elke zondagmorgen van karnaval. «Zeker niet», aldus Jean- Paul. «ik vind Kamiel Ser geant, de man die reeds zoveel voor karnaval geij verd heeft, de ideale per soon.» Terloops gezegd, we verna men dat de titel van keizer na 3 maal prins niet meer toegekend wordt in Aalst. We wisten nooit beter of een prins moet Aalst overal vertegenwoordigen. Daar gaat Jean-Paul wel mee ak koord, maar hij vindt het. enkel mogelijk voor een Jean-Paul, reeds tweemaal kar- navalprins, nu wat in de kontra- mine met zijn kandidatuur. Inderdaad, slechts op vrij dag 11 januari diende Jean- Paul zijn kandidatuur bij de sekretaris van het feestko- mitee in. Waarom zo laat? Niet om dat hij er zo lang over hoef de na te denken. Neen, het was bij Jean-Paul een vorm van sportiviteit. Inderdaad, in 1970 had hij met zijn «haastig zijn» een minder plezierige ervaring. Toen stelde hij zich kandidaat in november 1969 met het ge volg dat geen anderen meer kwamen opdagen en het feestkomitee en de ko- VEEL EERSTE PRIJZEN Hun eerste karnaval 1970, werd met «Tijl Uilenspie gel», als poppenteater, reeds een schot midden in de roos, want in hun kate- gorie werd meteen een eer ste prijs behaald. Het twee de karnavaljaar werden ze verrijkt met een vaste wa gen en zullen velen zich In de Fiberfleethalle staat wagen vier voor wat de ruwbouw betreft klaar, al leen moet het monster van Loch Ness nog wat bijge werkt worden. NIET ALLEEN DE OPTOCHT Zorgen de Sjinjippen niet alleen voor de Zomerkarna- val in samenwerking met de Dekenij van de Kool- Dendermonde heeft wel niet zo'n grote karnavaltraditie als Aalst, toch zijn er ook elk jaar mensen die een groot deel van hun vrijetijd en dikwijls van hun zakgeld opofferen om toch wat sfeer te scheppen tijdens de karnavalstoet, die gelukkig gedurende de laatste jaren crescendo gaat. Zowel wat de publieke belangstelling als de deelneming betreft, mag de stoet zich verheugen in een stijgend sukses. Niet vreemd daaraan zijn de enkele Dendermond- se koddige groepen, die dikwijls met zeer bescheiden middelen een goede prestatie leveren. Wij denken dan onmiddellijk aan de pompiers, die elk jaar met iets fantas tisch voorde dag komen, aan de jeugdklubs als Zenith en Sako (dat spijtig genoeg verdwenen is) en aan de mensen van de Donckstraat en de Zep. Een groep die het echter steeds beter tracht te doen en zich niet laat verleiden tot triviale uitbeeldingen, is de «Poefatapaffers», een naam, afgeleid van die van het lokaal Patapoef, gelegen op de Grote Markt te Dendermonde. een mager prijsje en in dat verband trok de Voorpost van leer tegen de grote be dragen die aan buitenlan ders worden uitgekeerd, terwijl onze eigen goede groepen het met een akke fietje moesten stellen. Ge lukkig is daarin nu reeds veel veranderd. Het jaar na dien vonden wij de Poefata paffers terug in 't prison, «'t Prisong» zeggen ze in Dendermonde. De eigenlij ke benaming van de groep was toen: «Het vonnis der Poefatapaffers». Er kwam een heuse gevangenis aan te pas, met boeven in streepjespakken, gendar men en een bende staande Het «prisong» zoals hel werd voorgesteld tijdens de stoet van 1972.(v) De Poef-a-ta-Paffers hebben al leute vooraf in hun lokaal, tijdens de voorbereidende vergaderingen.!v) en zittende magistraten. Een pastoor hoorde de laat ste biecht der veroordeel den en als wij ons niet ver gissen was het opnieuw de fameuze «Vatsj» die de ver oordeelden hun laatste zie- leheil verzorgde met een «Jan Cremer» in plaats van een bijbel onder de arm. In 1971 werd alles op de fuzie gezet en toen kregen zij een derde plaats, hoe wel zij volgens scribent K.M. een betere rangschik king verdienden. Een slo gan uit die stoet: «Wair wille fuze, gien ruze». Op de wagen werden grote ka rikaturen aangebracht van de drie fusieburgemees ters. De Poefatapaffers dragen nooit maskers. Zij grimeren hun aanschijn,, zodat het past bij de kledij, die zij meestal huren. In '72 was dat echter niet nodig, want toen beeldden zij München '72 uit. Ge weet wel, de Olympische Spelen. Daar voor waren alleen enige sportuitrustingen nodig en de onvermijdelijke zieken wagen. Op die wagen von den we de geschilderde hoofden terug van Pauline- ke Danijs, Pee-den-oap, Roelle Pieters en bazin Na- dine, we gewaagden zo waar bijna van «Dender- mondse figuren». Miel Raveyts was bokser, Jef Jacobs infirmier, Luc Peersman verdedigde de rood-witte kleuren, terwijl Frank Praet zijn oud KAVD- plunje had aangetrokken. Tijdens de laatste karnaval ging het er eerder luguber aan toe. Toen verschenen een dertigtal onvervalste vampiers in de stoet. Titel: «Het Vampierenklooster». Onder leiding van Dracula huppelden de vampiertjes rond een dodenwagen, die helemaal gestofferd was in zwart en purper. De bloed zuigers waren gekleed in wit en zwart, zodat de groep, ondanks het maka- bere onderwerp toch op nieuw een zeer verzorgde indruk maakte. Voor dit jaar konden wij het dus niet te. weten komen. En dat is best begrijpelijk. Reeds maandenlang wordt er over alle mogelijke on derwerpen gefluisterd en vanaf volgende week begint men aan de wagen te wer ken. Het resultaat van zo veel werk geeft men niet prijs voordat er duizende toeschouwers kunnen van genieten. Hopelijk krijgt deze fijne groep bij de uitspraak van de jury waarop hij recht heeft. De Poefatapaffers zijn immers «karnavalzot- ten» die nog zo zot niet zijn en een positieve inbreng willen doen in het totaal van de karnavalstoet, die eerlijk gezegd dikwijls on der elk peil stond. Met en kele meer van deze groepen zou het stijgend sukses van het Dendermonds karnaval in een sneller tempo verlo pen". Wij hebben de Patapoeffers dan maar gerust gelaten in hun vergadering, in hun overpeinzingen en plannen en vooral tussen hun bier, want ook dat hoort reeds bij de karnavalstemming, die nu ook stilaan in Den dermonde ontluikt. gelijke groep kost veel geld. Bovendien is ons kar- navalkomitee niet van de rijkste zodat de prijzen maar een klein deel van de onkosten dekken. «Zeg maar gerust dat wij een steunlijst openen om te be delen voor geld», zegt ba zin Nadine. Zij is zowat de meter van de bende jonge lui. In 1969 reeds zagen wij de groep voor het eerst en het werd een verrassing. Keurig uitgedost in rood en wit de stadskleuren met een mooi versierde wa gen, vormden zij de attrak- tie van dev stoet. Zij beeld den het jaar 2069 uit onder het motto: «Eeuwfeest van de BTW». Hetzelfde jaar trokken zij ook naar Oude- gem, waar zij evenveel suk ses oogstten. Was het nu omdat de groep maar voor de eerste keer te voorschijn kwam, wij weten het niet, in elk geval werd het maar Dinsdagavond werd de eer ste vergadering gehouden in verband met het komen de karnaval. In een rokerige hoek zaten ze samen. Af en toe brak er een bulderend gelach los, maar wij kon den toch niet te weten ko men waarmee ze dit jaar gaan uitpakken. Dat is zo iets als een fabrieksge heim. Wij citeren voor de vuist weg enkele namen: Ann Abbeloos, Frank Praet met blonde verloofde Miel Raveyts, in 't Dender monds de «Vatsj» en nog een tiental anderen, allen geboren en getogen sa menzweerders als het om leute gaat, echte karnava- listen die sinds 1969 elk jaar opnieuw een puike groep voor het stadhuis kunnen brengen. Of er iets mee te verdienen valt? Niets, integendeel. Ge moet nog betalen om er te mogen bijkomen, want de uitrusting voor een der-

De Voorpost | 1974 | | pagina 17