RUDY HALEYDT ALS EEN ONBEHOUWEN TEGENSTREVER ME NEERHAKT, BEKENT HU ZIJN ONMACHT 20 «Ik ben inderdaad profvoetballer, doch het had helemaal anders kunnen uitdraaien op een goeie dag zat ik moreel zo diep in de put dat ik met shotten wilde ophouden. Maar toen kwam de heer Clement Van Mol, een man die steeds onvoorwaardelijk in mij heeft geloofd, tussenbeide. Hij vertelde me dat ik een ventje van niemendal was, een jongetje zonder karakter... Die keiharde woorden hebben van mij een heel ander mens gemaaktze hadden het effekt van een schokterapie. Ik verzoende me opnieuw met mijn klubn, Eendracht Aalst, en heb toen dure eden gezworen Rudy Haleydt zou Jan Alleman bewijzen wat hij kan...» Rudy, de pocketvoetballer met het enorme talent, onderteken de tijdens de voorbije transfer periode een kontrakt dat hem voor drie seizoenen aan Eerste Nationaler Waregem bindt. De «donkere periode» is hij al een poosje vergeten, al voelt hij zich vandaag nog een beetje veron gelijkt over wat hem destijds overkwam «Eendracht Aalst moest tegen Racing Tienen het terrein op, doch Rudy werd zonder veel plichtplegingen door het klubbestuur geschorst. Waarom wist hij zelf niet. Later lekte het uit «Iemand had de dirigenten verteld dat ik tot in de vroege morgenuurtjes ge fuifd had en meteen kon ik het stratbankje op. Ik nam het niet. De verklikker had bovendien schaamteloos gelogen met Louis Nevens, een andere Gijzegemse Eendrachter, was ik na de training huistoe getuft en om negen uur zat ik reeds bij de haard. Vooral het feit dat men me niet eens ter verantwoording had geroepen, griefde me. Wie me kent weet dat ik een kat een kat noem als ik op de boemel was geweest, zou ik dat nooit geloochend hebben. Doch me veroordelen zonder vórm van proces Echt. ik was door een west gestoken... Vandaag neem ik die maatregel niemand meer kwalijk, ik ben geen heilige en mag dus ook van anderen geen onfeilbaarheid eisen». begrijpen dat ik niet al te entoesiast was over dat «njet». Enfin, slapeloze nachten hield ik er niet aan over omdat het bij Eendracht prettig spelen was als we verloren zanikten we niet DRIEJAAR Rudy Haleydt was bediende bij de spoorwegmaatschappij. Hij heeft dat baantje moeten opzeggen omdat profvoetbal en een full-time job niet samengaan. Doch hij zit nog op een krukje de trainingen beginnen te half tien en op het middaguur worden ballen en shoe's tot 's avonds in de hoek gegooid. De hele namiddag nietsnutten wil Rudy niet. Dat hoeft niet de heer Bekaert, klubvoorzitter en industrieel, heeft hem een betrekking in zijn bedrijf aangeboden. Van half twee tot half vijf is Rudy lengd wordt. Als zijn kontrakt uit is, zal hij pas 25 zijn, een leeftijd waarop de meesten pas volop tot maturiteit komen. Waarom drong Haleydt tot de voetbaltop door Wat zijn de voornaamste kwaliteiten van deze jonge man Hij is geen reus, hooguit een Van Moer voor wat zijn gestalte betreft. Rudy moet het echter niet van bulldozerswerk hebben hij demarreert als een hazewind, heeft de vertikale détente van een topbasketter en weet de «goal» staan. «Ik ben ervan overtuigd dat ik als honderd meterloper mooie tijden zou realiseren en wat die détente betreft Het is een aangeboren gave. Doch hoog opspringen is niet het voor naamste in een kopduel de timing is hoofdzaak. Als je samen met een verdediger naar het leder springt, mag je nooit afstemmen op je tegenspeler je moet de vlucht van de bal berekenen en op het gepaste ogenblik omhoog wippen. Kijk maar wat in die jongste bekermatch tegen Waterschei gebeurde ik scoorde bijna met een kopstoot. Precies op het moment dat mijn «waakhond» naar beneden kwam, bereikte ik het hoogste punt van mijn sprong. De bal keilde rakelings naast de kooi. Met een beetje geluk was die faze een doelpunt waard». Die vierde finale draaide op een 1-0 zege voor Waregem uit. Het goaltje was er eentje van Rudy Haleydt«in enkele frakties van sekonden moet je beslissen hoe je het gaat doen de bal gaat jouw richting uit en dan raadt je hoe de keeper minst kans heeft om het schot te stoppen. Er bestaan verschillende mogelijk heden, het komt er alleen op aan de goeie oplossing te kiezen. Als het mislukt kun je achteraf de situatie nog eens rekonstrueren, maar de faze overdoen is natuurlijk uitgeslo ten. Een aanvaller die een doelpunt op de schoen krijgt heeft keuze te over knalt hij keihard, lobt hij de doelman, schiet hij de bal links of rechts van de keeper of probeert hij het met een schijnbeweging Haleydt is een speler met torinstinkt en toch heeft hij dit seizoen vooralsnog slechts drie keer gescoord. «Tijdens de tweede oefenmatch, dat was tegen Valenciennes, werd ik tijdens een ongelukkig kontakt gewond. De gewrichtbanden waren geraakt. Omdat ik aan ZESTIEN Jef Haleydt was jaren geleden buitenlinks bij Wilskracht Gij- zegem, toen een bescheiden derde provincialer. Voetballen zat Rudy dus een beetje in het bloed het terrein lag in de onmiddellijke buurt van de ouderlijke woning en niemand keek verwonderd op toen de piepjonge Haleydt een aanslui- tingskaart voor groen-zwart ondertekende. Om in het fanionteam opgesteld te worden -» moet men zestien zijn de woensdag had Rudy zijn verjaardag gevierd en de volgende zondag liep hij met de «groten» het terrein op. Het seizoen was bijna afgelopen, maar een zestal machten stonden toch nog op het programma, genoeg om de talentenjagers van Eendracht Aalst op het spoor van die «belofte» te helpen. Sinds dat debuut in februari 1967 is al hee wat gebeurd. Rudy werd lid van Eendracht Aalst. Proefstomen bij de Provinciale scholieren was een «must» na die transfer. Toen hij zeventien was. werd hij voor de eerste keer geselekteerd voor het eerste elftal «Eigenlijk kon dat reeds vroeger gebeurd zijn. doch trainer Figeys. nochtans een kompetent man. geloofde aanvankelijk niet hon- Herd procent in mij. Dat was kosuwens zijn volste recht en ik wee» er hem nooit kwaad voor M?'»rc n. Titularis worden van c 3t-^grote ploeg» betekende ten ,„Ye een hele eer voor het (epjonge ventje dat ik toen was. en dat het debuut enkele maanden werd uitgesteld, deer de me niet. Ik kwam in de ploeg en bleef er. miste praktisch geen enkele match en liep wel eens in de kijker. Er kwamen zelfs k a nd id a a t - kopers opd a ge n Vooral Daring Brussel had interesse drie keer kwamen de dirigenten bij Eendracht aan kloppen. doch ze werden wandelen gestuurd. Rudy Haleydt moest in Aalst blijven voetballen. Ik wist natuurlijk dal een transfer naar een Eerst of Tweede Nationaler voor mij op het financiële vlak een enorm winstpunt zou beteke nen. zodat men wel zal Haleydt ontpopte zich te Waregem opnieuw als een verdienstelijk goalgetter.(jp) mijn werkgevers wilde bewijzen wat ik waard was, heb ik de pijn getrotseerd en voetbalde enkele keren beneden mijn mogelijk heden. Vroeger reageerde ik totaal anders bij Eendracht Aalst nam ik rustig de tijd om te herstellen, al moet ik er onmiddellijk aan toevoegen dat ik heel weinig matchen miste. Nu ben ik te onvoorzichtig geweest. Gelukkig genees ik gemakkelijk en heb, al zeg ik het zelf, tamelijk sterke spieren. Al ben ik geen zwaargewicht tegen een duwtje kan ik». KOMEDIANT We hebben Rudy Haleydt al zien voetballen in de rol van vrijbuiter. Als eenzame vogelvrij verklaarde moest hij op zijn eentje optornen tegen sterke defensies «Aanvallers zijn in ons modern voetbal soms aan hun lot overgelaten. Ze moeten proberen iets te forceren. Waregem is. wat outsiders ook vertellen mogen, geen ploeg die het uitsluitend van defensieve laktieken hebben moet als we «vooruit schuiven» breekt het ganse team uit. de spitsen worden in de rug gesteund». Als gevaarlijk mannetje krijgt Rudy Haleydt vanzelfsprekend steeds meerdere «gorilla's» op de huid. Is dat niet ondankbaar «Toch wel. al moet je niet iedere achterspeler als een gangster op studs doodverven er zijn er die je eerlijk aanpakken. Anderen viseren je benen en gebruiken alle loense middelen om je te «nekken». Als men je moet neerhalen om je te remmen, dan bewijst dat de onmacht van die houthakker. Mij demoraliseert dergelijk onbehouden optreden nietals de duwen en schoppen niet te veel pijn doen, heb ik zelfs binnenpretjes. Op Stan dard verdienden we enkele weken geleden dubbel en dik de overwinning. De «rouches» trok ken zich aan twee locky-goals op om een drawn uit de brand te slepen. Ik voetbalde te Sclessin voor het eerst zoals ik het kan. Je mag het geloven of niet Dolmans heeft die namiddag water en bloed gezweet. De Limburger heeft me toen met alle middelen uit de match willen houden ik inkasseerde meer schoppen en stampen dan me lief was. maar geen moment was ik geïntimi deerd. Ik gaf bovendien geen krimp. Ik ben prof en weet dat ik moet kunnen lijden». Waregem graaide eerder op het seizoen een puntje mee op RW DM. De gelijkmaker kwam uit een strafschop na fout van Bjerre op Haleydt. We hebben de faze gezien en meenden dat Rudy tijdens die faze komedie speelde. «Helemaal niet. Wel had ik eerst een duwfout gemaakt op de captain van RW DM, nadien ontfutselde ik hem de bal en spurtte op keeper De Bree af. Bjerre heeft me toen een voetje gelicht de penalty was gewettigd». ZONDER BEENSTUKKEN Rudy Haleydt speelt nooit met beenbeschermers. Waarom niet «Het kan inbeelding zijn. doch die gewichten ontnemen me de helft van mijn mogelijkheden. Eén enkele keer. ik weet zelfs niet waarom, voetbalde ik er toch mee. Dat was tegen AS Oostende. Een geluk trouwens dat ik die voorzorgsmaatregel had genomen mijn recht streekse tegenstander stond alsmaardoor in de wind als hij veronderstelde dat ik hem op links voorbij zou rennen, ging ik de rechterkant uit en omge keerd. En toen gebeurde het hij kwam als een stier op me aangerend en gaf me een trap tegen de schenen. Tot in de tribune had men een gekraak gehoord. De beschermers had den de slag gebroken heelhuids kwam ik uit die aanslag». Voetbal is vandaag allesbehalve een spel waarin de akteurs naar hartelust kunnen en mogen improviseren. Wat is Rudy's opdracht in het team van revelatie Waregem «Ik ben. zoals terecht verteld wordt, een vrijbuiter. Ik moet me aanpas sen aan de omstandigheden. De heer Croon zegt altijd Rudy, ik heb vertrouwen in jouw talent en speldoorzicht. trek je plan en zorg dat je het goed doet. Het is allesbehalve een bekentenis van onkunde vanwege onze trainer. Maar de man kent zijn spelers door en door en weet wat ze kunnen en waar ze geen kaas van gegeten hebben, bovendien is hij een meester-taktukus bij wie heel wat grote namen in de leer gaan. Het vertrouwen dat hij in mij stelt wordt gewoon onderstreept door de vrijheid die hij me schenkt». Voor de supporters moeten alle uk ties die een aanvaller opzet, slagen. De heer Croon bekijkt het totaal anders «Als je vooraan loopt moet je eens durven mislukken, gestopt wor den door een verdediger. Belangrijkst is niet dat je altijd slaagt; wel het feit dat je initiatieven neemt». Een voetballer van Rudy Haleydts formaat 'moet logi scherwijze ook reeds aan een selektie voor de nationale ploeg gedacht hebben. «Ik lig er niet van wakker, al is het mijn Wat te a i Sed geë droom eens of later Wittj zijn Duivel te worden. Mijn hoofd nod bekommernis is het vandaal zier nog niet. Er rest me noi l®n voldoende tijd om te bewijzet®jm' dat ik een selektie waard ben .uc Men heeft me een paar keel gevolgd, maar uitgerekend o| pro die dagen was ik niet in mijj tapi beste doen de opgelopej verwonding tegen Valencienne;^ef. heeft me trouwens een hefi ^en tijdje geremd doch als ik niéLa door grimmige tegenstander; rjCh word toegetakeld, komt rnijj dagje wel». LATER Met iemand die op 15februar^ van dit jaar pas 23 wordt, oveL later praten is eigenlijk eeiteer beetje voorbarig. Rudy kijkfioo echter ook in de toekomst «Iigno mag van mezelf getuigen dat ileen voetbal begrijp, inzicht heb ofkvva feiten, situaties en mensen. li zuig het niet uit mijn duim anderen, en geen leken in he voetbal, hebben het me tot i. den treure toe herhaald. Precie| daarom zou ik het mettertijd ali trainer willen proberen. Met heeft als topspeler na hoogstenl tien seizoenen afgedaan. Na] dien moet men nog leven». Hoe bekijkt mevrouw Haleyt het beroep van haar man «Eerlijk gezegd de eerst ontmoeting met Rudy heeft ni( in een voetbalstadion plaat gegrepen. Ik kende trouwe: niet eens het verschil tussen eej doelman en een aanvaller. Dij sport sprak me allesbehalv aan. Vandaag liggen de kaartej helemaal anders ik woon all matchen bij en supporter voi mijn man. Ik ben trouwens nu de enige voetballersvrouw dit steeds op post is allf echtgenoten en verloofden vai de Waregemse spelers ontmoe ten mekaar in de tribune. Echj prettig, want we vormen ééfi grote familie de ver tandhouj! ding in de ploeg is prima, rnaaj dat kan evenzeer gezegd van dl dames». Is die lange uithuizigheid geel' handicap voor het gezinsleven van een jong echtpaar «Absoluut niet: Rudy moet veel offeren voor zijn beroep, en hel is zeer logisch dat de vroul daar zeer begrijpend op in haakt». FANS Een supportersklub heeft Rudj in «zijn» Gijzegem nog niet, Doch er wordt ernstig over gepraat «Als men morgen eet autocar moest inleggen, dan zit die telkens proppensvol». Veè fans heeft hij wel. en populair i; hij dus. Rudy Haleydt wil alle doen om die bewonderaars nie te beschamen «Weet je dat ii vroeger een verstokt roker wasj een pak van 25 sigaretten pet dag. Een topsportman moet veel doen en nog meer in het hoekje kunnen gooien. Fysisch wordt veel van hem gevraagd. Rudj heeft heel wat bereikt, en waal hij is wil hij blijven. Hij. die eet paar jaren geleden gew oon mei voetballen wilde op hou wei omdat men hem onrechtvaardig behandeld had. is ook buigzaf nier geworden. Al is hij op hel terrein een «ambetanterik» \ooi diegenen die hem moctei la m leggen, ln het leven moet jt niet altijd gelijk willen halen, al heb ik een verregaand recliif vaarigheidsgevoel. Ik zal altijd mijn mening zeggen, over alles en aan iedereen. Ik zal het altijd proberen te doen zonder iemand te kwetsen. Zoals hij wil spelen, zonder de «anderen' pijn te doen. Hij wil. in hel schaakspel dat voetbal vandaag geworden is. een voorname pion zijn. maar dan als iemand die liet \ooral van eerlijke middelen hebben w il. MARC MARCEL Rudy Haleydt uit Gijzegem verdedigde ook de kleuren van Eendracht Aalst.(jo) over de nederlaag. De volgende dag zegden we gewoon we kregen op onze donder, doch we hebben ons toch reuze ge amuseerd». De pret is er sedert Rudy's verhuis niet helemaal af voetballen is ten slotte een spel gebleven, hoe professioneel men er ook tegenaan gaat. Op de groene rechthoek wordt ge schaakt niet levende pionnen, pionnen die stuk voor stuk bedreven moeten zijn en ieder, volgens «godsvrucht en vermo gen» hun steentje moeten bijbrengen om het doel te bereiken punten vergaren. KANDIDATEN GENOEG Hoe komt het dat Rudy Haleydt plots naar een andere vereni ging mocht «Dat heeft waarschijnlijk te maken met de fikse transfersom. Vier miljoen, zelfs al betreft het sterk ontwaarde franken, is al na al toch geen peulschilletje...». Waregem was trouwens niet de enige kandidaat. Een tiental Eersteklasseklubs kwamen te Aalst informeren en Rudy zeifis persoonlijk door dirigenten van andere verenigingen benaderd. Dat het Waregem geworden is. verheugt hem. Hij is er niet binnengevallen als een hond in een kegelspel Marc en Luc Millecajilps zijn vrienden uit zijn UEFA-tijd. Salen eveneens en Delesie en doelman Mes- niaeckers zijn evenmin vreem- dèn. Niettegenstaande amateu risme een voorbijgestreefd be grip iS voor een klub die in s lands rop evolueert, zit Ruily nu middenin een vrolijke bende. Jongens die een mop kunnen verteren en met wie het gezellig trainen en spelen is. Maar er is meer «De heer Croon is dp beste oefenmeester die ik ooit ontmoette. De man is vooral psychologisch een kraan. Hij zal je. zonder je te kwetsen, vertellen wat je niet kan. Doch je kwaliteiten blaast hij zo aan dat je willens nillcns boordevol zelfvertrouwen de pelouse op rent». bediende. Lange dagen zijn het intussen wel, doch die geestes arbeid is een verkwikkende verpozing. Is Rudy gelukkig met zijn «verhuis» naar Waregem en had hij geen interessanter kontrakt kunnen hebben «Alles hangt af van de betekenis die je aan het woord «interessant» hecht meer verdienen in een klub met beperkte doorgroeimogelijk heden is slechts voordelig op korte termijn. Ver van huis je broodje en nog wat meer moeten samentrappen is even min je dat. En dan mag je de primordiale faktor niet vergeten :de mentaliteit van teamgeno ten en dirigenten. Op dat stuk kan ik me geen betere keuze indenken». Drie jaar blijft Rudy (voorlopig) in het Regenboodstadion. Hij hoopt dat de verbintenis na verloop van die periode ver- Rudy Haleydt heeft een zetel waarin zijn beeltenis staat.(jo)

De Voorpost | 1974 | | pagina 20