V.V.V. DENDERSTREEK BESPRAK VOORBIJE WERKJAAR PENSIOENAANVRAGEN UIT HET BUITENLAND GEMEENTERAAD ZELE Openbare werken 1974 MOORSEL )lf NUTTIGE INLICHTINGEN J 30 Een bepaald aantal families uit de streek telt familieleden die zich op dit ogenblik in het buitenland gevestigd hebben, alhoewel ze een deel van hun beroepsloopbaan in België doorbrachten. Wanneer de pensioenleeftijd voor die mensen aangebroken is. richten ze zich op de eerste plaats tot hun familieleden in het binnenland met de vraag «Waarheen dien ik mij te richten met mijn pensioenaanvraag voor de jaren tewerkstelling in België Het hiernavolgend overzicht wil de grote trekken weergeven van de wetgeving terzake. Onderscheid dient gemaakt tussen gewezen werknemers en gewezen zelfstandigen. A. WERKNEMERS: Bestaat er geen zgn. overeenkomst inzake sociale zekerheid tussen België en de staat van verblijf, dan dient de aanvraag rechtstreeks gezonden te worden aan de Rijksdienst voor Werknemerspensioenen. Zuidertoren. 1060 Brussel. De vraag dient verzonden te worden per aangetekend schrijven. Bestaat er wel een overeenkomst tussen België en het land van verblijf, dan moet de aanvraag ingediend worden bij de bevoegde pensioeninstelling van het land van verblijf. De kruistabel terzake voorziet 308 mogelijkheden. We halen de voornaamste eruit: Belgen die in een van de volgende landen verblijven, dienen hun aanvraag te richten tot de bevoegde pensioeninstelling van het land van verblijf: Algerië, Duitsland, Frankrijk. Griekenland, Groot-Brittannië, Italië. Joegoslavië, Luxemburg, Nederland, Polen. San Marino. Spanje. Turkije en Zwitserland. En omdat het niet zelden voorkomt dat gewezen Belgen op dit ogenblik de nationaliteit hebben aangenomen van het land van verblijf, vervolledigen we onze informatie met volgende opsomming: Duitsers met Belgische pensioenrechten moeten hun aanvraag indienen in het land van verblijf, indien ze verblijven in een van de volgende landen: Duitsland, Frankrijk. Griekenland. Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland en Turkije. Voor Fransen. Ieren en Italianen geldt dezelfde lijst, evenals voor Luxemburgers en Nederlanders. Staatlozen moeten hun aanvraag indienen in het land van verblijf indien ze verblijven in een van de volgende landen: Algerië. Duitsland, Frankrijk. Groot-Brittannië, Italië, Joegoslavië, Luxemburg en nederland. B. ZELFSTANDIGEN: De aanvraag voor een pensioen als zelfstandige, dient altijd rechtstreeks aan het Rijksinstituut voor de Sociale Verzekeringen der Zelfstandigen, Jan Jacobsplein 6. 1000 Brussel, gestuurd te worden. Ook deze aanvraag moet per aangetekende brief verzonden worden. In het regime van de zelfstandigen speelt het dus geen enkele rol of er al dan niet een overeenkomst afgesloten werd met het betrokken land van nationaliteit en/of verblijf. EEN TOEMAATJE: Belgische staatsburgers die in België pensioenrechten hebben, kunnen deze pensioenen uitgekeerd krijgen in om het even welk land ter wereld. Pensioengerechtigden van vreemde nationaliteit kunnen hun pensioen slechts uitbetaald krijgen in het land van verblijf, indien met hun land een internationale overeenkomst werd afgesloten door België. Met volgende landen werd een dergelijke overeenkomst afgesloten: Luxemburg, Frankrijk, Nederland, Duitsland, Italië, Zwitser land. Engeland, Spanje. San Marino. Griekenland, Joegoslavië, Polen. Algerië, Turkije en Zaïre. Alle onderdanen van deze landen kunnen hun Belgisch pensioen dus uitbetaald krijgen in welk land ter wereld waar ze ook verblijven. TOT SLOT: Het spreekt vanzelf dat vreemdelingen die in België verblijven, hier altijd hun pensioen kunnen opstrijken. Daartoe is geen overeenkomst met hun thuisland nodig. JVB. Het programma >an de openbare werken in beheer tijdens het komende dienstjaar uit te voeren, wordt goedgekeurd cn omvat verbeteringswerken in de Cederlaan (240 m.), Schoolstraat (400 m.l, Hermietstraat, tweede deel (635 m.|, Sportstraat (115 m.), Rijkenhoek-Groenlaan (755 m.), Kasteelstraat (610 m.), Avermaat-Kleine Dijk (1.645 m.), Mespeleir (1.020 m.) Donkerput- en Schoolstraat (400 m.). De Koelaertstraat die verleden jaar niet kon uitgevoerd worden zou de eerste in aanmerking komen en vormt met de Cederlaan en Kasteelstraat één werk. Ook zou getracht worden verschillende werken (Donkerput straat, Waterstraat en tweede deel Wezepoel) door het Polderbestuur te doen uitvoeren, daar deze straten als landbouwwegen zijn geklasseerd. Raadslid Poppe onthield zich bij de stemming daar de nodige verbeteringswerken in de Driesstraat niet werden opgenomen. De voorzitter antwoordde dat het ganse dossier van de straat, die totaal moet vernieuwd worden, door het betrokken departement met verhaaste spoed zal onderzocht worden. WIJZIGING TARIEVEN WATERDISTRIBUTIE Ingevolge een schrijven van de Nationale Maatschappij van Waterleiding worden de tarieven van de waterdistributie als volgt gewijzigd. Een vaste vergoeding van 450 fr. per jaar voor een forfaitair verbruik van 30 m3 en dit met ingang van 1 januari 1974. Het meerverbruik wordt vanaf 1 november 1973 als volgt aangerekend van 31 tot 1.000 m3 aan 10fr./m3. Meer dan 1.000 m3 wordt aan 8 fr./m3 aangerekend. De gemeente moet jaarlijks circa anderhalf miljoen frank bijleggen en dit tekort wordt vooral veroorzaakt door verlies op de leidingen. De Nationale Maatschappij weigert deze verliezen op te sporen omdat dit 30% van de geleverde hoeveelheid moet overtreffen en slechts 29% bereikt. Eenieder vindt deze houding niet te verantwoorden en betreurt dat deze maatschappij een staat in de staat betekent. Ook wordt de derde faze in het moderniseren van de openbare verlichting goedgekeurd, waarvoor een uitgave van 3.319.181 fr. is voorzien en de netten in het Center, Durmen, Bos-Heikant, Barreel, Rinkhout, Veldeken, Huivelde, Avermaat-Meerskant cn Hoek omvat. Voor de aanleg van de openbare verlichting in het gebied (sociaal grondbeleid) tussen Dendermondebaan en Langestraat zal de openbare verlichting aangelegd worden. Raming der uitgave 2.444.417 fr. Voor de aanleg van de straatverlichting in de uitbreiding van de Tuinwijk worden de uitgaven op 741.000 fr. geschat. Verschillende leningen worden aangegaan voor de verbeteringswerken in de Koelaertstraat, 400.000 fr., volstorten een tiende van de aandelen, Interkommunale DDS 239.000 fr., voor het volstorten van een vijfde van de huisvuilverwerking te Lokeren 929.000 fr., voor aankoop van krotwoningen 230.000 fr., voor de ombouw van een gedeelte van de terreinen van Sport- cn Wandelpark 111.000 fr. In het toeristisch centrum van de Sint-Adrianusabdij te Geraardsbergen werd door de heer Vrederechter G. Otte, voorzitter van de V.V.V., het voorbije werkjaar van de gewestelijke vereniging voor toerisme «De Denderstreek» besproken. Met enige fierheid kon men terugblikken op de openstelling van de autowandelweg «De Denderroute» en de interesse ervoor; de Dirk Martensfeesten in Aalst en het prachtige kunstkoncert in de gerestaureerde Sint-Margaretakerk te Baardegem. De heer Roger Van De Wiele. sekretaris van het koniitee voor Aalsters toerisme, bracht ver slag uit over het voorbije Dirk Martensjaar en zijn suksesrijke aktiviieiten. De belangstelling ervoor begon reeds in juni en ging verder in stijgende lijn. Het informatiebureau en de ten toonstellingen werden door de bezoekers ten zeerste geappre cieerd. Aan de hand van de verspreide dokumentatie kon worden opgemaakt dat de interesse vooral ging naar de autoroutes (vooral de Denderroute). de menu's (met afbeeldingen van de Oostvlaamse monumenten) en de voetwandelwegen. De heer Van De Wiele wees terloops op het gebrek aan aanduiding van het beginpunt der Denderroute. wat de bezoekers wel enigszins in de war brengt. De uitgifte van de hotelfolder werd zeer gunstig onthaald. KULTUREEL De heer Karei Baert. sekretaris van de VVV bracht enkele bedenkingen op kultureel vlak. Hij benadrukte vooral de ruime aandacht die aan de boekdruk kunst werd gewijd en was van mening dat de verstrekte informatie in grote mate heeft bijgedragen tot het enorme sukses van het Dirk Martens jaar. wat ook een grote weerslag heeft gehad op internationaal vlak. De h. Baert was tevens van oordeel dat de V.V.V. zich verder moet beijveren om zoals in het verleden gebeurde met de oogstfeesten in de Faluintjesstreek en het Dirk Martensjaar jaarlijks grote kulturele manifestaties te orga niseren. waarvoor zij dan de haar toegekende toelagen inte graal zou benutten. De heer J. Timmermans, schepen te Ninove. sprak zijn waardering uit voor de voorbije werking van de vereniging, doch drukte de hoop uit dat er in de toekomst nog meer doordrin gende akties zouden gevoerd worden voor de uitbouw van strukturele plannen op gebied van toerisme en rekreatie en hierbij vernoemde hij dan vooral het Neigembos, het Raspaillebos en de abdij van Beaupré te Grimminge. De h. De Mol, burgemeester van Grimminge. drong tevens aan op een meer gecoördineerde aktie. Op voorstel van voorzitter Otte zal de geldelijke steun van de V.V.V. «De Denderstreek» volgend jaar volledig besteed worden aan de Krakelingen stoet te Geraardsbergen. die geen karnavalesk karakter meer zal hebben, maar wel een historische evokatie zal zijn met eigen materieel, kostumering, vlaggen enz... Er zal tevens een plaatselijke folder worden uitgegeven. De h. J. De Mol. sekretaris te Ninove. wees erop dat de waardevolle monumenten te Ninove aan een nodige herstel ling toe zijn. De h. Frans Sehockacrt Vroeg de afwerking van de diamon- tage over de Denderstreek te w illen bespoedigen, terwijl de h. Van De Walle. de medewerking vroeg van de V.V.V. voor het plannen van de infrastrukturele uitbouw van de zuidelijke Denderstreek op toeristisch en rekreatief gebied, wat graag werd toegezegd. JEF DE LOOSE GEMEENTEPERSONEEL: De h. Van Geertruy Roland uit Sint-Amandsberg werd i vast verband benoemd tot gemeenteontvanger o 24/5/73. De h. De Wolf Willy, Kruisabeel 51, werd benoemd toUO werkman-grafmaker. Tot schoonmaakster werden benoemd: De Rop Maria, Rij!^ gerstraat 43, voor het gemeentehuis en Van Goether^l Jeanine. Lievevronwstraat 14 vnrtr rlP «rhnnl P.ontrnm JAI Jeanine, Lievevrouwstraat 14 voor de school Centrum. PENSIOENAANVRAGEN: Van 1/9/72 tot 31/8/73: Als werkman 40 en als zelfstal dige 24. PREMIEN VOORHUWELIJKSSPAREN: Van 1/7/72 tot 30/6/73 werd aan 44 personen het bedrag van 37.498 fr. uitbetaald. LANDBOUWTELLING VAN 15/5/73: Aangegeven: 474,74 ha kultuurgronden, waaronder 216,4? ha weiden en grasland en 102,58 ha graangewassen. \/R| VEESTAPEL: M Aangegeven: 64 landbouwpaarden. 16 andere paarden!^ 805 stuks rundvee, 243 varkens, 6675 stuks pluimvee ef(H 89 schapen. JAI AFGELEVERDE RIJBEWIJZEN: 110 rijvergunningen en 89 leervergunningen. BOUWVERGUNNINGEN: 32 afgeleverd, waaronder 23 voor een gewone woning, 1 winkelruimte met appartementen, 1 vervoerbedrijf, 1 fa briek en 1 feestzaal. F.V.B Bij ons artikel van vorige week «Moorselse wegen worde(A| vernieuwd» beloofden wij u enkele nuttige gegevens ui het jaarverslag 1972-73 te publiceren. Belofte maak schuld. BEVOLKING 1972: Op 31 12712.549 mannen en 2.521 vrouwen. Geboorten: 41 m. 31 v. Kwamen de gemeente bewonen: 63 m. 67 v. Overlijdens: 33 m. 30 v. Verlieten de gemeente: 74 m. 79 v. Op 31 12/722.547 mannen en 2.510 vrouwen. Totaal: 5.057 inwoners. H/C MILITIE: Ingeschreven voorde lichting 74: 107. Aanvragen om ui^ stel of vrijlating: 67. Blijft 40. SCHEPENKOLLEGE: Al Bij Koninklijk Besluit van 29/12/72 werd onze gemeent gerangschikt in de klasse van 5.000 tot 6.000 inwoners Ingevolge art. 1 der wet van 9/7/70 moest worden overge gaan tot de benoeming van een derde schepen Mevrouv Carlé Isidora. Hoerakreten, geroep, "prosit"-salvo's, uitbundige vreugde allemaal ingrediënten van de geslaagde "Echostunt" van de Berlaarse "staalzangers". En als "boekee" een minirecital van Viviane Toen het veertienjarig zangeresje die zondagmiddag met veel schwung en talent een schlager door "Café Marie-Jeanne" liet weergalmen, werden de luidruchtige aanwezi gen plots muisstil Dichtbij stond BRT-man Lambert Jagenau de show gade te slaan en luisterde mee. Waarom ze niet had meegedaan aan de jongste "Ontdek de Ster" Ja, waarom. Viviane De Maesschalck, piepjong maar reeds van haar negende jaar gelovend in haar eigen talent, werd plots erg zwijgzaan. Misschien volgend jaar FEESTJE Op een feestje is het allemaal begonnen. Viviane, die dicht bij de grensscheiding Zele- Berlare woont, zong samen met haar broer. En sinds die dag ging het crescendo. Haar tante loodste haar naar een crochet bij Marie-Jeanne en meteen kreeg ze smaak in het zingen. Ze werd door Joko gevraagd en klom achter de mikro toen Avro's Toppop te gast was bij de Berlaarse jeugdvereniging De zaterdag reist Viviane van de ene danszaal naar de andere en perst de jongste schlagers door de geluidsver sterkers. Een eigen orkest heeft ze wel niet en repeteren met de "jongens van de band" staat voorlopig niet op haar agenda. Doch ze DOET het, ze heeft sukses. Of Viviane alles op een vedettencarrière zet Met een ietwat schuchtere glim lach, schuchterheid die als vanzelf wegvalt wanneer ze een liedje zingt, wimpelt ze die vraag af "Ik wil eerst en vooral studeren". Die studies lijden niet onder die muzikale bedrijvigheid in de Vierde Moderne haalt ze haar tachtig procent en ze heeft na een lange zaterdag nacht steeds een verkwikken de zondag om rustig te rekupereren en haar boeken in te kijken. Vooral talen interesseren Viviane. Ze heeft er een knobbel voor. Of ze na de grote vakantie dezelfde richting volgt, is nog niet helemaal duidelijk. Sommigen raden conservatorium aan, maar zijzelf aarzelt. Liefst zou ze de humaniora afron den en muziek studeren tijdens de week-ends. Achter af kan ze dan steeds alle kanten uit. WEDSTRIJDEN Viviane nam vooralsnog aan verschillende wedstrijden deel. Ze vindt het geen goeie oplossing, en ongelijk heeft ze allesbehalve voor verschil lende organisatoren is het een unieke gelegenheid om goed koop een programma in elkaar te steken en nadien de kandidaten met een prijske van het achtste knoopsgat naar huis te sturen. Al mag niet veralgemeend worden er zijn ook gewetensvolle talentenjagers. Viviahe heeft een gouden stemmetje dat ze zelf door oefening bijschaafde en die ze via gespecialiseerde lessen wil vervolmaken. Talent heeft ze in ruime mate, doch liefst jaagt ze niet jarenlang achter de "definitieve doorbraak". ^Linl Tc Aalst kruist de autoweg E5 (Brussel-Oostende) de Rijksweg (60) Geraardsbergen-Dender- monde. Daarbij is er ook een aansluiting met de Ringlaan van Aalst. Deze dubbele verkeerswisselaar is sinds ongeveer een jaar in gebruik. Er werden vier nieuwe bruggen gebouwd, waarvan twee met 4 overspanningen. Links onder richting Geraardsbergen Rechts onder richting Brussel Rechts boven Aalst Links boven richting Oostende en aansluiting met de Ringlaan van Aalst. Iemand zou voor haar een hit moeten schrijven waarmee ze als een meteoor naar de sterrenhemel schiet. Aan een doodgewoon gevalletje, een tekstje en een melodietje zoals er duizenden in de duisternis blijven hangen, heeft ze geen snars. Dan blijft ze liever buiten de studio. Een boel geld spenderen aan een opname en dan bij vrienden en kennissen gaan "leuren" met een schijfje dat toch nooit op de Juke-box geraakt, doet ze gewoon niet. Dan maar liever een ander beroep kiezen. GELEGENHEDEN GENOEG Misschien duurt het nog een poosje vooraleer ze de "witte merel", de "topsong", de hit op de kop tikt. Ze ligt er niet wakker van. Alhoewel ze pas 14 is, weet ze maar al te goed dat de showbizz een keihard wereldje is waarin je veel geluk moet hebben. Bijna evenveel meeval als zuivere "klasse". Intussen neemt ze alle gelegenheden te baat die haar populariteit naar on* hoog kunnen stuwen en haai naam een bekende klanlj geven. Er zijn voorlopig gelegen' heden genoeg om dat tea/ doen om de week staat ze^ op de planken en ze heeft a^ aardig wat fans op haar hand^ Als, heel binnenkort misj^ sch ien haar droom werkelijk heid wordt, als ze DE hit kan vertolken waarmee ze d^AI muur van de regionale bej kendheid doorbreekt, kan dij voor Viviane (mooi, vol zelf! vertrouwen, begaafd) eeij eerste stap in de goeie richj ting worden. MARC MARCElj

De Voorpost | 1974 | | pagina 30