r DENDERMONDE STIJGEND SUKSES VOOR JEFI-KLUB AALST K.F.L. MET ANDRE DELVAUX WAS AAN GROTE DAG TOE /AALST BLOEMEN EN BOMEN OP KEIZERLIJK PLEIN iy EREMBODEGEM HERDENKING ALFONS VAN DE MAELE WIEZE BURGEMEESTER, SCHEPEN EN DRIE RAADSLEDEN STUURDEN HUN KAT HEEL WAT OPENBARE WERKEN TE DENDERMONDE IN 1974 HERDERSEM «DE OOIEVAAR VERGIST ZICH 4 Dat de formule van de Jefi-klubs het doen bij de kinderen wordt ten overvloede bewezen door het steeds stijgend sukses van de gewestelijke Jefi-klub van Sint-Gillis-Dendermonde. Bij de eerste voorstelling in oktober jl. was de belangstelling inderdaad niet zo denderend, bij zoverre dat het bestuur van de Jefiklub met zware financiële zorgen diende af te rekenen. Maar de formule was goed en wie eens geweest was, kwam terug. Bovendien sloten verschillende afdelingen uit het gewest (Overmere, Wichelen, Oudegem, Appels, Schoonaarde) zich aan en zo noteerden we in december reeds een opkomst van ongeveer 450 entoesiaste kinderen. Bij de laatste voorstelling had ook Dendermonde-stad een inspanning gedaan met het gevolg dat zaal Albert te Sint-Gillis bomvol liep 550 kinderen. De verantwoordelijken denken er dan ook aan de aktie uit te breiden. Op welke manier dit best kan gebeuren wordt weldra onderzocht. Maar gezien er momenteel nog maar enkele afdelingen aktief meewerken, ligt er ongetwijfeld nog een heel werkterrein klaar voor de Jefi-klubs in ons gewest. BRIEVEN Zoals bekend houdt Jefi niet op met het bekijken van de film. Nadien wordt aan de kinderen een of meerdere opdrachten meegegeven, zoals tekeningen maken, collage, opstellen maken enz... Uiteraard steeds in verband met de laatste film. Beter dan wat ook spreken de briefjes van de kinderen zelf. «Ik ben een nieuw lid van Jefi. De vorige film was werkelijk heel mooi...» (Marleen Fierlafijn, Appels). «Ik vond de film van Aladin en de Wonderlamp een prachtige film. Toen Aladin in die grot opgesloten zat dacht ik ook dat hij er voor eeuwig zou moeten blijven... Maar ik was de ring 'ook vergeten...» (Griet Van Wambeke, Oudegem). «De kleurrijkste momenten waren toen Aladin en de tovenaar in de tuin der 1001 wonderen waren en toen Aladin in de tovergrot was...» (Vera Rik. Dendermonde, 10 j.). PRIJZEN Wie meedoet aan een of andere aktiviteit kan steeds een mooie prijs winnen. Zo waren er heel wat winnaars na de voorstelling van Aladin en de Wonderlamp Lucien Willems, Christine Bernauw, Marleen Fierlafijn, Maggy Verhavert, Elfriede Van Limbergen, Stefaan Verhavert, Karine Bornauw, Greta Schollaert. Dirk Bornauw, Katrien Marievoet, Ketje Marievoet, Els Vercauteren. Chris Vercauteren, Rita en Anne Van den Bossche. Voorde verslagen werden volgende kinderen bekroond Christ. Van Wambeke, Vera Chris, Vera Rik, Stallaert Katelijne en Daeleman Kristine. Voor ingezonden tekeningen kregen volgende kinderen een prijs Erika en Paul Willems, Luc Van den Bossche, Gerry Van Keer, Machteld Van den Noortgate, Nele Van den Noortgate, Frank Van den Abeele. Ingrid Merckx, Katleen Van den Bossche, Johan De Maesschalck, Johan De Mol, Kris Mertens, Hilde Van den Bonne, Tom Van Wambeke. Sandra Abeele, Hilde en Kristel Scholliers, Vera Geert, Kathleen Van Steen en Christine Willems. De volgende vertoning heeft plaats op woensdag 27 januari. NAAR DE KVS Woensdag 23 januari vertrekt andermaal een autocar naar de K.V.S. te Brussel. Op het programma «Vossemjacht», een uitbundige komedie van Hugo Claus in regie van Senne Rouffaer met o.m. Anton Peters, Ann Petersen, Gerda Marchand, Vic Moeremans, Janine Bisschops en andere. De toegangsprijzen bedragen 80 tot 140 fr. (autobus inbegrepen). Inschrijvingen bij mevr. Hoogewijs, Gentse Steenweg 83 te Dendermonde. Tel. 24742) en bij de h. Van Baeveghem te Lebbeke. Vertrek vanuit Dendermonde te 19 uur. ZITDAG WONINGFONDS Dinsdag 22 januari van 14 tot 16 uur op het gemeentehuis te Zele provinciaal sekretaris Verstraete geeft alle nodige inlichtingen nopens het woningfonds van de Bond. i De werken aan het Keizerlijk Plein schieten goed op. Bij de marktkramers van de zaterdagse markt was er onrust ontstaan omtrent de standplaatsen die zij voor het rooien van de bomen, daar innamen. Schepen De Neve kon meedelen dat zeker de bloemenmarkt op het plein behouden wordt, doch dat andere standen een ander onderkomen zouden toegewezen krijgen. De afwerking nadert haar einde, het wandelpad werd reeds aangelegd. Bomen met reeds een hoogte van een viertal meter zullen geplant worden, daartussen komen rustbanken en antieke verlichtingspalen. Automobilisten zullen er in de toekomst rekening moeten mee houden dat zij hun wagen niet langer meer kwijt kunnen tussen de bomen van het Keizerlijk Plein. Om deze vermindering van de stationeermogelijkheden in het centrum te kompenseren, zal de parking van de Beekveldstraat in gebruik genomen worden, via de verbinding die voorzien is langs de doorgang van de Keizershallen. De verlichting van deze doorgang is praktisch af, terwijl toezicht van 8 uur tot 22 uur door een koncierge verzekerd wordt. Voor de herdenking van de geboorte van de arbeider-dichter Alfons Van de Maele, nodigt het Erembodegemse Davidsfonds samen met andere socio-kulturele verenigingen, de Erembode gemse bevolking en iedereen die een huldeblijk wil brengen uit op de viering van zaterdag 26 januari a.s. Het programma omvat om 18 uur avondmis, opgeluisterd door het koor en in aanwezigheid van monseigneur De Kesel. In het Gildenhuis, Dorp, gaat daarop een akademische zitting door met Jozef De Gheest, auteur van het jubileumboek, als spreker. Voordracht door de leerlingen van de scholen van Erembodegem. Zang door het koor van de meisjesschool o.l.v. mevr. Daelman. Muziek door de Akademie van Aalst, Afdeling Erembodegem. De viering gaat door met medewerking van het gemeentebestuur, de socio-kulturele organisaties, de gemeente school Erembodegem-Ccntrum, de Vrije Gesubsidieerde Meisjesschool en koor, de Akademie van Erembodegem, mevrouw Daelman. Op zondag 27 januari nodigt het Davidsfonds eenieder uit voor de opvoering van het blijspel «Moord zonder Spoor» door 't Land van Riem. J.V., trein der traagheid» en «Rendez-vous a bray». «Belle» maakt een goede kans. Eenmaal de franken gered, mocht en zal hij voortdoen. Hoelang nog? Mogelijks, reageerde hij op deze vraag, ben ik na vijf jaar uitgepraat. En stop ik. Zoniet ga ik ermee door, zolang het lukt. Momenteel is Delvaux op zoek naar een gegeven han delend in het begin der tweede helft van de 19de eeuw. (Wie helpt hem aan het boek «Goethals en Cou- cke»?) Liefst zou hij nu wat anders maken, veranderen van stijl. Komedie? Mis schien. Een groot voordeel voor mij, zo zegde hij, is wel dat mijn basisinkomen (leraar l.N.S.A.S.) is verzekerd en ik dus geen koncessies moet doen. Hij is dus vol- Dit filmjaar jubelt de plaatselijke afdeling van de Katolieke Filmliga om haar 25-jarige aktiviteit: filmopleiding, film- kijkende vorming bij volwassenen, jongeren en scholieren van de twee laatste jaren van hm hoger middelbaar. De af deling zelf werkt reeds 40 jaar. Men kan zich afvragen of zij één van haar doelstellingen, vorming van het individu tot een kritisch filmkijker die in staat is een verantwoorde keuze te maken en daaruit meer genot en vrucht te putten, heeft bereikt. In het kader van dit jubel- opgebracht. Idem voor «De jaar kwam de h. And ré Delvaux donderdag jl. zelf te Aalst zijn film «Rendez- vous a B'ray» inleiden. In deze volgens velen al te korte inleiding heeft hij zich in het bijzonder en rechtstreeks gericht tot de jeugd: de grote meerder heid in de nagenoeg volle dig bezette zaal van het St.-Jozefskollege. Dit dan met een aanvoelende, pe dagogische gave en een vruchtbare didaktische be kwaamheid. De slechts twee hem gestelde vragen beantwoordend vertelde hij hoe hij er toe kwam te fil men (je doet het maar!), gaf enkele biografische de tails (muziek, pianobegelei ding van stomme films) en wat uitleg aangaande ma- gisch-realisme. Een begrip dat door ANDEREN aan zijn films gekoppeld werd en waarmee gedoeld wordt op de vermenging van ver beelding en herinnering met de realiteit. Hij vertel de ook een weinig over de twee hoofdpersonages: de snob die mens wordt en Julien, van egoïstische ge noegzaamheid versoberend naar begrip. Achteraf bleek dat weinige, met gewone woorden ge zegd, precies genoeg om het aandachtige publiek in de gewenste stemming te brengen. Het kontakt spre ker-publiek was er. Die din gen zijn zó voelbaar en het werd trouwens bevestigd dooreen daverend applaus. Voor de bespreking van de film zelf verwijzen we naar de filmkritieken terzake. Wel wagen wij ons even te vermelden dat hij o.i. traag- denkend de mens aftast en deze met liefde, begrip, een vleugje humor en een flinke dosis optimisme (o, zo zelden in films te vin den) ziet evolueren naar iets beters. Dit alles uitge drukt in een fijnzinnig, technisch vlotte stijl met estetische beelden en mooie fotografie. De film werd zeer aandach tig «beleefd» door het pu bliek wat trouwens geen uitzondering is op deze voorstellingen dat zijn instemming uitbundig uit te. Het applaus kan dan mogelijk wel wat beïnvloed zijn door de aanwezigheid van de regisseur zelf, door gaans zijn deze mensen toch eerlijk in die dingen. komen vrij en voor zijn films werd en wordt hem volledige ideologische en estetische vrijheid gelaten, zowel naar vorm als naar onderwerp. De kunstenaar in het alge meen en de filmregisseur in het bijzonder houdt er aan de kommunikatie met, de reaktie van het publiek te kennen, en na te gaan of het bedoelde overkomt. Voor Delvaux was dit slechts de derde gelegen heid om het effekt van zijn (in het frans gesproken) film op een vlaams publiek van nabij te volgen. Hij was opgetogen over de aan dacht en de reakties. Wat dan het genoegen van de kennismaking wederkerig maakt. ANTWOORD En tevens een antwoord geeft op de vraag in het begin van dit artikel ge steld. Na lang werken is de K.F.L. er inderdaad in ge slaagd een gering aantal ouderen voor goede film te interesseren en, vooral, een (pluralistische) cinefiele ge neratie te helpen vormen. En er is ook jeugd en die K.F.L. -AALST MET "L'AVEU" 1 Volgend forum gaat door op donderdag 24 jan. om 20 uur in d< filmzaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat 11 of Hooqstraat Aalst 0 De Katolieke Filmliga zal op deze forumavond de prijs uitreiker aan de laureaten Kris Keppens, Lucrèse Van den Heule en Lui Van der Biest, van de eerste wedstrijd van het filmseizoen. N bepaal! e beperkt veel geweest. De K.F.L. is er dankbaar om en brengt verder, zoals reeds vele jaren en vooral dit jaar, een rijke reeks voorstellingen in de anders zó schrale filmwereld van Aalst, of liever Groot-Aalst. K.F.L. LUC KIECKENS wordt volwassen, de toekomst. Al deze kern zich NU tot enki Ie honderden, die groep z« aangroeien en vormt met tertijd een stevige laag de gemeenschap. Daaroi zijn dè inspanningen die 40 en 25 jaar niets te B Een tweetal maanden geleden dacht zowat iedereen, dat het politieke leven te Wieze, na een periode van soms vrij tumultueuze raadszittingen, opnieuw in ernstiger en meer konstruktieve banen ging lopen. Alle politieke groeperin gen drukten zelfs de wens uit, in het kader van de komen de fusies, eendrachtig samen te werken, opdat zoveel mogelijk zou gerealiseerd worden ten bate van de bevol king, bevreesd als men was na een of andere fusie minder aan zijn trekken te komen. RECEPTIE Voor het trouwe publiek was het daarmee gedaan. Echter niet voor de K.F.L.- medewerkers die verrast werden met een receptie met de h. Delvaux. En wat voor een! 't Is werkelijk spijtig dat de belangstel lenden onder het publiek er niet konden van genieten. Zowat anderhalf uur lang heeft A. Delvaux gebab beld, gepraat, uitgelegd en gedoceerd over deze en an dere van zijn films en over het beroep van filmregis seur in het algemeen. Ook precies geantwoord op de vele vragen en opmerkin gen, gaande van het ma- gisch-realisme tot en met: hoeveel heeft dat nu ge kost? Dit uiterst geani meerd gesprek volledig weergeven gaat hier niet. Vermelden we enkel het voornaamste. Zo bleek bijvoorbeeld dat hij als debuterend regis seur «chance» heeft gehad. Met de filmindustrie zijn heel wat franken gemoeid en «men» eist dat het pro- dukt financieel rendeert! Punt. En hoewel nu eerder onbegrijpelijk voor hem, toch heeft zijn eerste filrfi «De Man...» genoeg geld IJdele hoop echter, want tijdens de raadszitting van 28 december jl. werd het vereist aantal aanwezigen niet bereikt, omdat de h. Janseghers en zijn kolle ga's niet opdaagden. Vori ge zaterdag nu, kon de zit ting wel doorgaan, doch bij afwezigheid van burge meester Mertens, schepen Veireman en drie van hun partijgenoten. Wie ook voor deze gang van zaken verantwoordelijk gesteld moet worden en buiten beschouwing gela ten, wie de regels van de fair-play overtrad, van de zo gewenste samenwerking schijnt geen sprake meer te zijn. Wel staat vast dat de bevolking van Wieze uitein delijk de dupe zal worden van dit weinig aan te beve len politiek spelletje. VELDWACHTER KRIJGT LOKAAL OP GELIJKVLOERS Onder het voorzitterschap van schepen Van Strijthem werd de agenda aangepakt. Na goedkeuring voor het afsluiten van een verzeke ring tegen lichamelijke on gevallen van burgemeester en schepenen tijdens het uitoefenen van hun ambt, werd de goedkeuring der meerwerken aan de wegen 2, 12 en 13 uitgesteld naar een volgende raadszitting. Zo ook verging het later op de avond met de begroting 1974. Wel werd de vermindering van een lening voor weg 26 tot 1.201.000 fr. goedge keurd. Het blijkt nu immers dat de provincie een toela ge zal verlenen. Wat betreft de plaatsing van een publieke telefoon cel werden door het sekre- tariaat inlichtingen inge wonnen. Voor een installa tie die enkel gesprekken binnen de zone toelaat, zou tweemaandelijks 1.159 fr. moeten betaald worden. De kabine blijft eigendom van de regie. Waarschijnlijk zal een eerste kabine geïnstal leerd worden aan het ge meentehuis. Schepen Van Strijthem drong bovendien aan de nodige inlichtingen te vragen voor de installatie van een telefooncel waarin ook interzonale gesprekken en verbindingen met niet- aangrenzende zones moge lijk zijn. Tot slot van de zitting werd het voorstel van schepen Van Strijthem aanvaard de veldwachter een bureel ter beschikking te stellen op het gelijkvloers. Ook zal in dit bureau een telefoon ge ïnstalleerd worden en zal de veldwachter over de no dige uitrusting kunnen be schikken, die het uitoefe nen van zijn ambt vergen. VRP Uit de begroting 1974 blijkt dat de stad Dendermonde dit jaar heel wat belangstelling besteedt aan openbare werken. Zo b.v. wordt 1,3 miljoen F. ingeschreven voor de vernieuwing van de verouderde elektriciteitsleidingen in het stadhuis. Voor verbouwingen aan het Stedelijk Brandweerarsenaal werden 800.000'fr. ingeschreven. BELANGRIJKE STUDIE- EN AANLEGKOSTEN Het stadsbestuur voorziet voor 1974 heel wat fondsen bestemd c voor studie- en aanlegkosten. Zo werden ingeschreven in de jongste begroting Kroonveld-, Vlietberg- en Vlassenbroekweg c (300.000 fr.), Kerkplein Sint-Gillis (100.000 fr.), Lange Dijkstraat, Langestraat en Gasthuisstraat (500.000 fr.), aanleg voor verbindingswegen voor de Kapelle-, Heir- en Zandstraat (75.000 fr.), gedeeltelijke aanleg in de 5de Januaristraat van het speelplein (500.000 fr.), aanleg door de Nationale Landmaatschappij voor rioleringswerken in de wijk Boonwïjk en Van Langenhovestraat (1,9 miljoen fr.), aanleg van de steenweg op Oudegem (3,8 miljoen fr.), aanleg van voorlopige wegen naar de kerk van de Boonwijk (250.000 fr.) en voor de Weide- en Volkswelzijnstraat (100.000 fr.). Een bijkomend krediet zal aangevraagd worden ten dienste van de openbare verlichting in de Tuinwijk-Klein Parijs. Het stadsaandeel voor de beplantingen in dezelfde wijk zullen uitgevoerd worden door de bouwmaatschappij Volkswelzijn en bedragen circa 673.000 fr. De waterloop op het Keur zal worden overwelfd (circa 1,1 miljoen fr.), alsmede de waterloop in de 5e Januaristraat (raming 300.000 fr.). Voor de aanleg van een paar kleine bruggen over de Vondelbeek in de Hemelstraal en in de Donaustraat werd 900.000 fr. ingeschreven. Een zware post is het stadsaandeel voor wegenwerken Inde Sint-Onolfspolder 2,7 miljoen fr. voor de herstelling van het dak van het museum en werken aan de tweede verdieping zal het stadsbestuur 610.000 fr. spenderen, terwijl 1,1 miljoen fr. is voorzien voor de verdere afwerking van de verlichting der openbare gebouwen. De kosten voor aanleg van de waterleiding met reservoir op het industrieterrein Hoogveld wordt op 9 miljoen fr. geraamd. De oude watertoren te Sint-Gillis zal overkort tot het verleden behoren. Voor het afbreken van deze waterreservoir is 400.000 fr. voorzien. Buitengewone werken worden gepland aan de Sint-Appolonia- kerk te Appels (het stadsaandeel bedraagt hier 2,6 miljoen fr., Zwijveke-abdij (stadsaandeel 252.751 fr.) en de Protestantse Synode (3,4 miljoen fr.). In uitgave blijft nog te noteren het bedrijfsverlies van de interkommunale zwemkom Olympos welke voor de stad Dendermonde 665.167 fr. bedraagt. ABL De zaal parochiecentrum bracht vorig weekeinde de Herdersemse VKAJen JKAJ het stuk «De Ooievaar vergist zich» voor het voetlicht. Voor de talrijke aanwezigen werd het een paar uur gezonde ontspanning met veel komische en grappige situaties. Hel spelersteam Piet Coppens, Yvettc Van Roy, Andrea De Wit, Mark Michicls, Hilde De Wit, Paul De flauwere, Ann Van Lyscbeth, Yvonne De Wit en Gerrit Staelens deden het bijzonder goed. Achter de schermen werkten mee Yvonne Willems, die de regie op zich nam; Frans De Wit en Philemon Van Den Bossche zorgden voor het dekor; Anita Monsicur-Dc Wolf cn Louis Geert, grime; verder nog Eddy De Ridder, Wilfricd Putteman, Wilfried Mocns, Ria De Ridder en Yvonne Willems. bc bt

De Voorpost | 1974 | | pagina 4