WERD HET PANEEL TIJDENS DE OORLOG VAN PLAATS VERANDERD? 5 Deze foto, genomen de ochtend van de diefstal werd gepubliceerd in «Le Patriote Illustré» van 22 april 1934. behandelen sommige van die reakties. Waarom heeft Jos Cels nooit de naam genoemd van degene die het paneel nu bezit, hoewel hij het ten stelligste had beloofd. Of bedoelde hij in zijn artikels Max Winders, die nadien zijn verklaringen terug introk Hij sprak steeds over een «zeer voorname zegsman». Heeft die Item uiteindelijk de mond gesnoerd Een vraag die ook Marnix Gijsen stelde. Allemaal geheimzinnigheid, zelfs nog dertig jaar na de kunstroof... omdat hij niet genoeg heeft gezocht, of omdat het te goed was weggestoken. Een andere die beweert het paneel nog gezien te hebben is de oud-voorzitter van de Natio nale Kommissie voor Gebouwen en Kunstwerken, de Antwerpse architekt Max Winders. Hij antwoordde in die zin op een vraag hem gesteld door een reporter. Hij voegde er nog bij dat er niets beschadigd was. Ook in de streek van Dender- ntonde zou hel paneel herhaal delijk gezien zijn tijdens de Het huis waar eertijds de familie Van den Durpel woonde. Hier overleed Arseen Goedertier. Zou men in de onbetreedbare kelder van dit huis op de Dendermondse Vlasmarkt nog iets kunnen vinden ?(jo) WERD HET PANEEL NOG GEZIEN Monseigneur De Kesel ver klaarde aan joernalisten van «Knack» dat tijdens de oorlog het paneel uit zijn schuilplaats werd gehaald en opnieuw verborgen om het veilig te stellen voor de zoekende Duit sers die o.I.v. Oberleutnant Koehn de hele katedraal ondersteboven gooiden. Vol gens de verklaringen van Mgr. De Kesel werd het paneel na de diefstal verborgen onder de trappen die naar het hoogkoor leiden. Die plaats was enkel te bereiken via de krypte die onder het koor doorloopt. Tot daar waren ook de Duitsers reeds doorgedrongen. Koehn vond er enkel voetstappen in het zand. Het paneel zou voor zijn neus zijn weggenomen. Hoewel wij natuurlijk niet aan de woorden van een respektabel man als Mgr. De Kesel twijfelen, komt het ons toch eigenaardig voor dat men het kunstwerk daar al die lijd gewoon in zijn schuilplaats liet zitten om het dan plots te voorschijn te toveren als de Duitsers op het punt staan er de hand op te leggen. Indien de kerkelijke autoriteiten wisten waar het paneel verborgen was. waarom hebben zij het dan niet al lang geleden teruggehangen Indien zij het inderdaad opnieuw verborgen hebben voor de bezetter, dan moeten zij nu toch weten waar het zich bevindt Iets dat al jaren verdwenen is. waar honderden mensen aktief naar zoeken, wordt plots bovengehaald om het op een andere, meer veilige plaats te brengen, om het dan terug te laten verdwijnen. Waar is de man die het paneel van plaats veranderde tijdens de bezet ting Waar zijn de mensen die de opdracht daartoe hebben gegeven Het bisdom zou geweten hebben waar het paneel was. steekt het op een andere plaats en doet dan alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Dat kan niet Naar alle waarschijnlijkheid heeft de Duitse Oberleutnant gewoonweg niets gevonden. WAAR IS HET PANEEL NU Een mogelijkheid die wij mogen uitschakelen is dat het paneel zou verborgen zijn in een van de woningen of lokalen die door Goedertier geregeld werden bezocht. Zowel de Belgische politie als de Duitse speurders, die hun werk zeer grondig verrichtten, hebben daar niets gevonden en de Duitsers hebben echt zeer nauwkeurig gezocht. Een pendelaar uit Antwerpen vond omstreeks 1965 dat het paneel in Oordegem moest zitten, zijn pendel reageerde op die gemeente toen hij zijn bezigheid boven een landkaart verrichtte. Velen vragen zich af of de Rechters niet werden overschilderd, een procédé dat veel gebruikt wordt bij kunst diefstallen. De jongste laag verf kan steeds gemakkelijk worden verwijderd. Misschien heeft wel iemand van de lezers het lang gezochte meesterwerk op zijn zolder hangen in de mening dat. het om een slecht geschilderd landschap gaat Toch komen er weinig schilderijen van die afmetingen op hout voor en een dergelijk werk zou snel de achterdocht van de bezitter wekken. Nee, ook daar geloven wij niet in. Anderen menen dat Pater De Brabander over veertien dagen geef ik de oplossing !(v) oorlog. Men zou er zelfs mee te Lebbeke zijn geweest. Een schilderij van Valerius De Saedeleer. een verheerlijking* van de Vlaamse Leeuw, werd te Dendermonde zelfs door som migen aangezien voor het Lam Gcxls... In het jaar 1968 wijdde Omer Grawet in de t.v. een uitvoerige reportage aan de diefstal van de eeuw. Tijdens de 'uitzending kregen vele kijkers de indruk dat Grawet er meer over wist dan hij toonde aan de mensen. Brieven aan kranten uit die tijd het paneel nog in Sint-Baafs zit en zelfs meer. dat het bisdom zeer goed w eet waar het is. Een stelling die meer en meer aannemelijk klinkt, gezien in het licht van wijlen Jan Boons woorden... «Er zullen eerst nog enkele vooraanstaande perso nen moeten sterven, vooraleer de Rechtvaardige Rechters zul len opduiken...». Volgende week Op zoek met pendel en wichelroede het avontuur van August Vervloet. magiakring Oberleutnant Koehn. NIET ALLEEN Een theorie die wij vorige week verdedigden, namelijk dat Goe dertier pas bij de bende zou gekomen zijn. van zodra er kontakt moest gezocht worden met het bisdom gaat wankelen als wij geloof hechten aan hetgeen sommige mensen ver klaarden die de nacht van de diefstal om en rond de Sint- Baafskatedraal zijn geweest. In bijna alle verslagen wordt er gesproken over een wagen die de nacht van de diefstal in de omgeving van Sint-Baafs zijn eigenaar blijkbaar in de steek liet. Hij wilde namelijk niet starten. Verscheidene personen getuigen dat zij die nukkige wagen hebben gezien en uit beschrijvingen meent men dat één van de twee personen die er zich ophielden Arseen Goeder tier zou geweest zijn. Samen niet hem was er een veel jongere kerel, die onbekend bleef. In hoeverre deze gétuigenissen betrouwbaar zijn. weten wij nu niet meer. toch zijn er belangrijke punten die erop Onmiddellijk na de vaststel ling van het verdwijnen der beide panelen van het Lam Gods werden alle politiedien sten en douaneposten van het hele land in alarmtoestand gebracht. De aktie leverde niets op. Daarom werd er aanvankelijk gedacht dat de panelen zich in de omgeving an de katedraal moesten bevinden. Eén feit echter spreekt dit tegen de teruggave van de grisaille die Jan De Doper uitbeeldt. De dieven hadden die onmogelijk terug uit de katedraal kunnen halen daar die toen nog goed werd in het oog gehouden. Het zou tevens onlogisch geweest zijn dat de dieven één der panelen zouden verstopt heb ben in Sint-Baafs, terwijl zij het andere zouden meege nomen hebben. Het blijkt trouwens dat Sint-Jan maar werd teruggegeven om te bewijzen dat men ook het andere paneel had en dat die teruggave niet in de planning van de diefstal was voorzien. Toch heeft men herhaalde malen de katedraal onderste boven gehaald. Maar niet alleen te Gent werd de kerk doorzocht. Ook de eigenaar dige en donkere kerk van Wctteren werd grondig door gelicht, terwijl de Dender mondse O.L.Vrouwkerk ook het kader was van talrijke naspeuringen. Alle lokalen, huizen, gelegenheden waar Arseen Goedertier geregeld kwam werden tot in de kleinste hoekjes uitgekamd. Dit vooral naar aanleiding van wat Goedertier op zijn sterf bed zei «Ik kan het onmo gelijk weghalen zonder dat het zou worden opgemerkt». Deze zin duidt erop dat het paneel zich ergens op een publieke plaats moet bevinden. De nieuwe bewoner van de villa van Lievcns te Wettcren- Jabbeke vond in de tuin een put die zeer goed kon dienen om een lang, smal paneel in te verstoppen. Of het er ooit gezeten heeft kan niet met zekerheid worden gezegd. Misschien is die put daar wel gegraven met het vooruitzicht er het paneel te verstoppen, maar is het nooit zover geraakt. Het grote mysterie van de Rechtvaardige Rechters, de geheimzinnigheid in het on derzoek en de stoutmoedig heid waarmee de dieven te erk gingen boeien nu nog steeds duizenden mensen. Geregeld duiken in de kranten berichten op over mensen die menen dat zfy iets kunnen bijdragen tot het onderzoek, maar meestal loopt dit op een sisser uit. Blijven de Recht vaardige Rechters onvind baar Om de omstandigheden en de situatie te kunnen achterhalen waarin de diefstal gepleegd werd, heeft de politie alle eigenaardige feiten samengebracht die de nacht van de diefstal rondom de Sint-Baafskatedraal zijn gebeurd. Al de omwonenden werden verhoord en twee oudere dametjes verklaarden zelfs dat zij in het hols van de nacht licht hadden zien branden in de katedraal. Of we deze verklaring wel ernstig mogen nemen kan nu niet meer gezegd worden. Toch menen wij dat de dieven niet zo stoutmoedig zullen geweest zijn licht te ontsteken dat vanop een grote afstand zichtbaar was en dan vooral op een plaats waar er 's nachts nooit licht brandt. De verbeelding van de dametjes zal hen waarschijnlijk parten hebben gespeeld. Velen hebben zich in het verband met de grootste kunstdiefstal van deze tijd geroepen gevonden om van alles en nog wat te komen verklaren, maar weinigen hebben echt bijgedragen tot het onderzoek. In heel het land heeft men in de periode na de diefstal mensen opgemerkt die met een geheimzinnig pak onder de arm liepen, overal werden er mogelijke dieven gesignaleerd en de mannen der wet werden van al die verklaringen en oproepen zeker niet wijzer. Alleen konden die maar het onderzoek bemoeilijken, een onderzoek dat al om verscheidene redenen met de grootste omzichtigheid werd aangepakt. - personen kon vervoeren. «Ik kan toe. «Hoe dikw ijls zou ik die niet afgewassen hebben Hoe dieper wij op de zaak ingaan hoe meer er vermoedens rijzen dat Goedertier in de hele diefstal maar een pion was, die door de echte daders werd gebruikt om de moeilijke en gevaarlijke werkjes te doen. Er bestaat echter ook een andere mogelijkheid. Hebben de ware schuldigen soms niet alles in het werk gesteld om de schuld zoveel mogelijk op Goedertier te schuiven Alles pleit tegen hem in het dossier. Het gerecht twijfelde niet eens aan zijn schuld. Was hij niet het zwarte schaap dat door de manipula ties van anderen alles op de nek geschoven kreeg Is het normaal dat Goedertier. die zo gewiekst was tijdens de kontak ten met het bisdom, zijn meest gevaarlijke papieren, zomaar in een mapje in een der laden van zijn schrijftafel stak Later werden nog een aantal schetsen bij hem gevonden, schetsen waarvan komniissaris Mortier en de meeste andere deskundi gen menen dat zij de plaats aanwijzen waar het paneel is verborgen. Liet de sluwe Goe dertier dat alles zo maar rondslinderen Toen de Mariakring verbouwd werd, is er ook daar ijverig gezocht.(jo) wijzen dat het bijna onmogelijk is om met zekerheid te zeggen dat Goedertier erbij aanwezig was. De verdenking op Arseen Goedertier is pas gevallen op de dag dat hij overleed, d.w.z. een achttal maanden na de diefstal. Van dan af werd alles in het licht gezien van die ene figuur en heeft men bijna van vooraf aangenomen dat één der personen Goedertier moest zijn. Het was voor de gerechte lijke diensten bijna onmogelijk te denken dat hij er niet bij was. De andere kerel, een jongeman, bleef totnogtoe onbekend. Is hij de bewuste vierde persoon waarover wij het vorige week hadden Is hij het die uiteindelijk het paneel in zijn bezit heeft gekregen en die de anderen het spreken heeft belet In elk geval wijst deze getuige nis erop dat Goedertier. indien hij het deed. zeker niet alleen de diefstal pleegde. De fysische kapaciteiten van Goedertier en de moeilijke situatie in de Veydtkapel in acht genomen kon hij de roof niet alleen hebben gepleegd. ER ZUN NOG GETUIGEN BOEVEN SPEELDEN VOOR TAXI In «De Voorpost» van zaterdag 1 mei 1965 schreef onze medewerker William Luck dat een verdacht broederpaar, na een slag in Gent door Goeder tieren zijn trawant was ter hulp geroepen om de weg te kunnen verder zetten. Hij hoorde dat van iemand die wegens zijn funktic niet eerder kon spreken. De boeven zouden dc twee kunstdieven naar Wetteren hebben gebracht, maar werden later ingerekend. Enige tijd nadien, toen zij als recidivisten in Dendermonde werden opge sloten, zouden hun ogen open gaan en zouden zij met hoop op strafvermindering verklaard hebben wat zij die nacht hadden beleefd. Laat ons toe aan deze verkla ring te twijfelen, zij lijkt ons ver gezocht en ingegeven door sensatiezucht. Ofwel heeft de zegsman zomaar een verhaaltje op de mouw van de reporter gespeld, ofwel hebben de gebroeders uit Gent zich willen in het licht van de schijnwerper zetten. Eerst en vooral konden de twee Goedertier niet hebben herkend zoals zij verklaarden, want zij kenden hem niet. Hoe zouden zij hem kunnen herkennen Het feit van Goedertiers beken tenis werd pas vier maand na zijn dood aan het gerecht meegedeeld, dit is een vol jaar na de diefstal. De gebroeders kunnen eventueel wel gespro ken hebben over twee personen, maar nooit over Goedertier en een andere... Zou een hoogst intelligente man als diegene die de roof uitdacht en uitvoerde een dergelijk risiko lopen, door zijn defekte wagen zo maar in de onmiddellijke buurt van de katedraal achter te laten Nooit werd vastgesteld dat er een defekte of onbeheer de wagen in de buurt te zien was. En de politie heeft de dag van de vaststelling der diefstal de ganse buurt in het oog gehouden. NIET ZUN WAGEN De meeste van de verklaringen der ooggetuigen spreken over een grote zwarte wagen. Toch heeft de dienstmeid van Arseen Goedertier verklaard dat haar baas nooit een dergelijke w agen heeft gehad. Wel een bleke ZOEKEN NAAR HET PANEEL Gedurende de veertig jaar dat het paneel nu verdwenen is. hebben niet alleen de gerechte lijke diensten gespeurd naar de Rechters. Vele partikulieren hebben in zich dat klein beetje Sherlock Holmes-bloed voelen vloeien dat hen heeft gedreven naar allerlei opzoekingen, die echter nooit enig resultaat hebben opgeleverd. De meest bekenden onder die speurneu zen zijn de heren Kerckaert en Mortier, die samen een zeer goed gedokumenteerd boek hebben uitgegeven en Jos Cels. die in 1971 beloofde dat het maar zes maanden meer zou duren vooraleer hij de naam zou noemen van de dief. Pater De Brabander, een Dominikaan, ging vorige week tijdens de tv-uitzending «Terloops» op dezelfde manier te werk. Hij beweerde de bezitter van het paneel te kennen en geeft hem veertien dagen de kans om het anoniem terug te bezorgen. Zoniet zal hij zijn naam bekend maken. Nu maar hopen dat die list lukt. hoewel wij er sterk aan tw ij telen. Niet alleen Pater De Brabander, maar een hele resem pendelaars en wichelroe delopers hebben gezocht naar de Rechters. De meesten onder hen zijn formeel in hun verklaringen het paneel moet in of rond de katedraal worden gezocht. De meest opvallende onder deze zoekers is een zekere August Vervloet uit Sint- Truiden. Hij kreeg zelfs ooit de gelegenheid om in de katedraal te breken, doch er kwam ook dan niets te voorschijn. «Niet waar.» zegt Venloet. «men heeft het er achter mijn rug uitgehaald». Over deze figuur vertellen wij meer in een volgende bijdrage. Dc O.L.-Vrouwkerk van Dendermonde kreeg ook haar deel in de jacht naar het verdwenen paneel.(jo

De Voorpost | 1974 | | pagina 5