HEEFT AALST DE ORIGINEELSTE EN ...DE BESTE VERWARMING 7 Een indrukwekkende fabriek produceert de stoom voor de Aalsterse stedelijke verwarming.(lb) i De stoomverwarming is in ons land nog altijd een grote onbekende. :1 Zelfs nu iedereen zich drukker en bezorgder maakt over de J energieproblemen en alles wat die met zich slepen. Er zou nochtans 1 in de «intervapeur» wel toekomstmuziek kunnen zitten. Los van alle J aktuele toestanden zit er stoom in deze methode. Tegenover het j buitenland staan wij op dat gebied nergens. Denemarken bijvoor- beeld en sommige landen achter het ijzeren gordijn zitten bijna I volledig onder stoom. Wij zijn een paar kleine broertjes en twee grote centrales rijk. De centrales van Charleroi en Zwevegem (en nog j een paar andere) staan in voor één of meer bedrijven. De grote nemen ook een deel van de stadsverwarming voor hun rekening en zijn gevestigd te Verviers en te Aalst. Onze aandacht gaat uiteraard naar de Aalsterse centrale. Een binnenzicht in de fabriek, waar de stoom wordt geproduceerd.(Ib) worden bediend is hier wachten op nieuwe inplantingen gebla zen. Meer vertakkingen naar partikulieren betekent en daar zijn de verantwoordelijken van de centrale kategoriek kompetitiever maken van de stoom. Volgens die mensen is en was zelfs voor er van oliemoeilijkheden sprake was stoomverwarming het goed koopste middel. Voor de onmiddellijke toekomst voorziet men in de centrale het bouwen van een nieuwe hoogspannings- post en een nieuwe stoomketel. Voor latere datum, en daar zullen de verbruiksnoodwendig- heden in meespelen, wordt het optrekken van een moderne kabine gepland. PUBLIEK Zonder enige pretentie van volledigheid of representativi teit willen we onze lezers de resultaten van twee enquêtes die we uitvoerden niet onthouden. De eerste gebeurde bij (een beperkt aantal) mensen die met stoom verwarmen. Men is het erover eens dat slechts zelden herstellingen dienen te gebeu ren en wanneer dat toch nodig blijkt kan men op een snelle en efficiënte service rekenen. Of deze verwarmingsmethode al dan niet duurder uitvalt dan andere mogelijkheden komt uit deze gesprekken niet duidelijk naar voren. Evenmin als waar om men de stoomkeuze maakte. Een enkeling ziet er wel wat in zitten voor de toekomst. Verras send is dat deze mensen, die de stoom van dichtbij kennen, over het algemeen menen dat de maatschappij geen nieuwe aan sluitingen aanneemt. In de wat uitgebreider ondervraging van mensen die geen stoomverwar ming onder hua dak hebben kan moeilijk een algemene lijn worden getrokken. Hun ant- wooiden houden het midden tussen monsterachtige ontplof- fingsrisiko's. door toedoen van stoom sneeuwvrij gemaakte voetpaden, enorme onder- en bovenwaardering van aanleg- kosten en verbruik en Arabie ren die straks hun olie zullen drinken. ANDRE HEYVAERT druk van vijftien kilogram per cm2 niet direkt iets is om naar huis over te schrijven, oefent hij toch bepaalde krachten uit die enkel door stevige en dus dure buizen kunnen onder vangen worden. Om de tempe ratuurdaling-begintemperatuur is 245 graden zoveel mogelijk te beperken moeten de buizen over heel het net flink geïsoleerd worden. Dit brengt alweer een stijging van de onkosten met zich mee. Verder dient men er rekening mee te houden dat de hitte van de stoom voor een uitzetting van drie MM. per strekkende meter zorgt. Het laatste punt in deze prijsbe rekening is niet het minst belangrijk de drassige bodem van Aalst maakte het nodig dat op sommige plaatsen het grondwatervlak werd neerge slagen. Al die voorzorgsmaat regelen kunnen echter het permanent warmteverlies aan de omgeving niet volledig uitschakelen. Wel poogt men met alle mogelijke technische middelen dat warmteverlies tot een minimum te herleiden. Die hoge aanlegkosten worden ech ter op een andere wijze gekompenseerd. Wie een aan sluiting op het stoomnet wl betaalt de vertakking naar zijn woning maar latere herstellngen en onderhoudswerken vallen ten laste van de centrale die hiervoor eigen mensen heeft opgeleid. Er bestaat ook geen enkele verplichting voor war de afname betreft wat wordt verbruikt wordt betaald. Wie op het net is aangesloten maar liever in de kou blijft, kan dat. Er bestaat geen enkele abon nementsverplichting. PLANNEN Doordat de aanleg vrij duur uitvalt mag men in de centrale niet aan ongebreidelde expansie denken. Men wil er op aansturen meer aansluitingen van partikulieren te bekomen. Daardoor zouden de bestaande leidingen ekonomisch meer verantwoord worden. Dat bete kent niet dat men geen nieuwe bedrijven zou aansluiten. Ver mits de meeste bestaande bedrijven door de centrale afstand kan bediend worden vinden we op de Tragel terug hebben samen een produktie- vermogen van 180 ton per uur. In deze ketels wordt verzadigde of oververhitte stoom gebruikt. Van de centrale gaat de stoom via buizen met een diameter tussen 300 en 100 mm. naar de vijfhonderd aangesloten ge bouwen. Er zijn ongeveer vijftig industriële aansluitingen terwijl bij de overige zowel openbare instellingen, scholen, flatge- gebouwen als privé-woningen terug te vinden zijn. Voor de dertig kilometer primaire lei ding die er op dit ogenblik tc Aalst is. zorgde de centrale. De aftakkingen worden door on deraannemers verzorgd. Ver melden we nog dat voor deze methode een ruime keuze van verwarmingstoestellen in aan merking komt. VOORDELEN Heeft Aalst de beste verwar ming van België Wij willen daar niet dadelijk bevestigend op antwoorden maar er zijn aan verwarming met stoom zeker een aantal voordelen verbon den. Vooraleer we een woordje uitleg verschaffen over het rendement van dit systeem dienen we te weten dat op dit ogenblik in de centrale 80% aardgas en 20% zware stookolie als grondstoffen worden ge bruikt. Daav waar in kleine daar in een centrale stookplaats die er speciaal voor gebouwd is en over een aantal kontrolemo- gelijkheden beschikt die in een groot aantal kleine, gelokali seerde stookplaatsen niet voor handen zijn mogen we besluiten dat stoomverwarming via deze centrale minder luchtvervuiling veroorzaakt. Bovendien heeft de Aalsterse centrale een zeer hoge schoorsteen zodat de ontsnapte schadelijke bestanddelen sterk verdund worden. Als voordeel, ook al kan dat op lange termijn beschouwd worden, dienen we dit aan te stippen Stoom zal er altijd zijn Hoe de huidige en toekomstige energiemoei lijkheden ook mogen evolueren, de elektriciteitscentrales zullen steeds bepaalde prioriteiten genieten. De partikulieren zul len daar dan ook de gunstige gevolgen mogen van dragen Daar komt nog bij dat bij eender welke energierevolutiè wij denken aan kernenergie de distributie gewaarborgd blijft. Als we dit voordeel lijstje herlezen, benijden we de bezitters van stoomverwarming en we zijn nog niet aan het einde van onze opsomming gekomen. We schreven hoger reeds dat bij technische storin gen aan de hoofdtoren de verdeling eveneens beveiligd bleef. Dat is ze ook bij onderhouds- of herstellingswer ken met een eenvoudige De kontrolekamer van de fabriek. Eén man kan dit allemaal bedienen.(lb) radiatoren, en eventuele knal gevolgen. heeft het verkeerd voor. Het gaat immers om warmte die wel door stoom wordt opgewekt maar op water overgedragen. Milieubewuste Aalstenaars die deze metode naar de centrale aan het park wensen, zullen hun mening moeten herstomen de ontboming van het Keizerlijk Plein mag niet op rekening van en,1 de verwarmingsleiding geschre- ge- ven worden. De wortels van de 'A( ex-bomen zaten zeker dieper dan de stevig geïsoleerde las leiding. WERKWIJZE oe Vooraleer de stoom de plaatsen bereikt waar hij aan zijn eigenlijke warmteoverdracht kan beginnen heeft hij al aardig wat weg afgelegd. In de Aalsterse centrale waar het verdelingsnet wordt gevoed, produceert men twee dingen die alj niet van elkaar los te koppelen a zijn stoom en elektriciteit. Dit iat bedrijf bedient dus enerzijds de nii stadsverwarming terwijl het ook I een gedeelte van de lokale an- behoeften aan elektriciteit dekt. -el' Daarvoor zijn er in de centrale 23 ketels. De belangrijkste hiervan is een hogedrukketel. Bij het inzetten van dit procédé bereikt men een temperatuur van 525 gr. Celsius terwijl de druk 144 kilo per cm2 bedraagt. Via een turbine waar de stoom ïei! VERHAALTJES Er doen nog steeds een heleboel Hf uit de lucht gegrepen stoomver- halen de ronde. Zo zou het bedrijf dat instaat voor de distributie alleen «slechte stoom» of «stoom waar men anders toch niks kan mee aanvangen» gebruiken, om in de verwarming te voorzien. Wat door de uiteenzetting over de werkwijze duidelijk wordt weer- I legd. Wie verlegen zit om het stoommonster in buizen en ontspannen wordt, gaat het tegen een produktievermogen van 125 ton per uur en bij een temperatuur van 245 gr. ofwel naar de stadsverwarming ofwel naar andere turbines waar de stoom opnieuw wordt opge warmd. Men beschikt verder ook over zes lagedrukketels die bij een eventueel uitvallen van de hoofdketel nog steeds de nodige stoom leveren. Deze zes-vijf ervan staan bij het bedrijf, de andere die vanop ketels slechts een gemiddeld rendement van 60 a 70% wordt gehaald, komt men met voor noemde konibinatie tot een thermisch rendement van 94%. Het feit dat men 94% van de kalorieèn die in de brandstof zitten nuttig weet te gebruiken, brengt nog een plusfaktor met zich mee die in de toekomst wel eens doorslaggevend kon zijn. Daar van het aardgas geen en van de zware stookolie slechts 0.2% onverbranden overblijven; schakeling kan men de drie leidingen die kris-kras door Aalst kronkelen het defekt laten vergeten of opvangen. Wanneer men door de omstandigheden gedwongen wordt volledig op zware stookolie over te schake len verzekert de centrale gedurende minstens een maand de bevoorrading. Daar staat de reserve aan dit goedje tienduizend ton dat gewoon lijk met aken of vrachtwagens wordt aangevoerd, borg voor. Heeft Aalst dan de beste verwarming van heel België NADELEN Ons verslag zou niet volledig zijn als we aan het lijstje voordelen niet de gegevens toevoegden die minder voorde lig zijn. Het voornaamste nadeel ligt in de kosten bij het aanleggen van de primaire leidingen. Tamelijk hoog. De redenen hiervan zijn van technische aard. Hoewel een

De Voorpost | 1974 | | pagina 7