DE COMPUTER IS EEN GEVAARLIJKE VRIEND RENDERENDE BIJVERDIENSTE HUGO UYTTENHOVE UIT SCHELLEBELLE WOORDENBOEK VAN DE VLAAMSE DIALEKTEN 10 Met Hugo Uyttenhove te Scheliebelle gaan praten is vooralsnog niet makkelijk. Het moet bijna «tussen twee vliegtuigen in» gebeuren. Als hij voor een heel korte vakantie uit de States thuis b. Zoals enkele dagen geleden. Over twee jaar keert hij voorgoed terug. Hoogstwaarschijnlijk met een doctorsdiploma op zak. Op de State University of New York studeert hij komputerwetenschappen. En omdat hij al een heel stuk b opgeschoten in die voor ons al te komplekse «duivelskunst» waarin een voor ons onbegrijpelijke Babylonische taal wordt gesproken, b hij ook assbtent te Cortland, een stad in de buurt van New York. Na zijn humaniora belandde hij voor de eerste keer in het onmetelijke land dat Columbus zoveel eeuwen geleden tot ons aller heil en zegen zou ontdekt hebben. In 1967 vloog hij als achttienjarige voor het eerst de Atlantische Oceaan over als één van de talrijke studenten die via een studiebeurs van de AFS International Scolarships een stukje Amerika kunnen en mogen verkennen. Hij deed er nog meer zijn «Opus 1» werd in première uitgevoerd. Een bewijs dat hij muzikaal ook ergens staat. Hugo Uyttenhove moet uit dat verblijf heel w'at positiefs hebben overgehouden drie jaar na zijn «come-back» scheepte hij opnieuw in. Hij had intussen niet stilgezeten. Toen hij in 1968 thuiskwam bood men hem een programmeurs- kursus aan. Na drie maand zat die erop en Hugo ging bij een in de buurt van Gent gevestigde afdeling van een Amerikaanse petroleumfirma aan de slag. Niet om rekensommetjes te maken of zich over de boekhouding te buigen hij kwam in het geofysisch depar tement terecht, een departe ment dat zich inlaat met het opzoeken van eventuele olie bronnen. Hij kreeg de verant woordelijkheid voor het uitdok teren van de aan de komputer toe te vertrouwen programma's. Zijn job obsedeerde hem. Hugo Uyttenhove wilde niet zomaar een programmeur blijven zijn aspiraties reikten na een poosje veel verder, omdat hij mettertijd de toepassingen van de fysica en de geofysica op de komputer ruimer ging bekijken. Niet dat komputerwetenschappen en fy sica in elkaar vloeien, wel omdat sommige problemen via dat «tuig» kunnen opgelost worden... Er stak niets anders op dan die komputerwetenschappen gron diger in te studeren. En omdat bij ons in geen enkele universi teit die fakulteit bestaat, zat er slechts één ding op weer de Atlantische Oceaan over steken... TALEN Van 1967-68 tot 1971. jaar waarin Hugo op de States University van New York belandde, hadden de komputer wetenschappen een fantastische ontwikkeling doorgemaakt van de eerder bescheiden «tinie-sharing», een soort van schrijfmachine die. samen met een aantal «zusjes» op een centrale eenheid werd aangeslo ten. naar zeer gekomplieeerde «wondertuigen» die je zelfs toelaten wiskunde te studeren. En niet alleen dat ook geschiedenis kon men via die nog voor velen «onbekende» doceren, al zijn de verschillende talen die het ding spreekt niet speciaal uitgedacht voor die leerstof. Talen Inderdaad. Er bestaan verschillende. Fortran bijvoor beeld. maar die is dan weer omslachtiger dan APL die in één lijntje zoveel kan vertellen universiteit had ik heel gauw door dat de Amerikaan, en vooral de student dan. niet de facto «nee» zegt als hem iets speciaals wordt voorgeschoteld. Je moet natuurlijk met prima argumenten uitpakken om hem te overtuigen... Ik probeerde het via een kursus Nederlands. Een kursus voor Engelsspre kenden dan. Zonder vooraf te vergaderen bereikt men in de USA niets. Ik hield mijn «propagandamee- tings» onder verschillende vor men en op de meest onvoorstel bare plaatsen ergens in de buurt van een tennisterrein na een oervervelende match met een of andere dienstchef. of ergens in een dikke lederen zetel van een naar tabaksrook geurend kantoor. Ik moest mijn kursus. mijn «produkt», immers verkopen. De «bazen» van de universiteit ervan overtuigen dat ik. primo, leraarstalent bezat, en secundo (tevens van primordiaal belang) dat mijn initiatief een aantal belangstel lenden aantrekken zou. Een tweetal keren had ik te Brussel bij de American Field Service enkele Amerikaanse studenten wat kennis van het Nederlands bijgebracht. Verder reikte mijn «ondervinding» niet. Als referentie bleek dat echter voldoende. Misschien ook wel omdat men veronderstelde dat het initiatief toch nooit van de grond zou komen... Probleem nummer twee was hpe aan het minimum van tien leerlingen komen. Eén week publiciteit voeren en met zelfgemaakte «muurkranten» de plusminus 5000 Cortlandstudenten «be werken». volstond. De inschrij vingen werden vrij vlug afgeslo ten 35 leerlingen was al heel wat. Mijn argumenten Wie in Europa zijn vakantie door brengt moet zeker naar Amster dam. Moet je Nederlands voor kennen. Wie Duits had gestu deerd. kon zó overschakelen op Nederlands, dat bovendien een gemakkelijke en leuke taal is. Nederlandse Kuituur is het programma, in een nieuwe vorm dan nog wel, opnieuw gestart. Kon een kursus Nederlands gekombineerd worden met eigentijdse technieken zoals de komputer Ik probeerde het uit. Moet ik vertellen dat het lesgeven in onze taal nu met dit fameuze tovertuig gebeurt De programma's ontwierp ik zelf, met het materiaal uit het studieboek en met de toestem ming van de auteur. Niet iedereen kwam in die geselek- teerde groep terecht. De kom- puterstudenten gingen evenwel snelst vooruit... Hoe het hele zaakje in mekaar steekt De student neemt telefonisch kontakt op met de komputer. Zodra hij zijn naam heeft «doorgeseind», «spuwt» de machine alle gemaakte vorde ringen uit. De leerling weet onmiddellijk hoé ver hij eigen lijk staat, welke fouten hij maakte, zowel in zijn vertalin gen als in de antwoorden die hij gaf op gestelde vragen. Slechts aan één les tegelijk kan de student werken en moet die met een minimum aan fouten beëindigen. Anders dient hij gewoon te herbeginnen. De komputer stelt vragen en geeft opdrachten. Binnen de sekonde wordt elk antwoord geëva lueerd. Indien nodig wordt de student «gezegd» wat zijn fout precies was. Er kan ook een beroep gedaan worden op een ander programma. Een soort «noodoproep». De leerling kan echter een vraag drie keer beantwoorden of evenveel maal een zin pogen te vertalen. Als het dan nog verkeerd is, of al te veel hulp wordt ingeroepen, verliest de «mens» punten. Zolang de student zijn les kent. rijzen er geen problemen. Doet hij het bar slecht, dan verbreekt de komputer alle kontakt en stuurt de «onwetende» huistoe. Die kan terugkeren als hij zijn studieboeken opnieuw doorge nomen heeft. Het gebruik van de komputer als Fortran in tien. Die APL. uitgeknobbeld door de «wijzen» van de monumentale IBM (International Business Machi nes) is vooral gebaseerd op de wiskunde en de vele symbolen die daarin voorkomen, al moet men die «taal» grondiger instuderen om ze onder de knie te hebben. De vrijwel onbeperkte mogelijk heden van de komputer hebben Hugo Uyttenhove ertoe aange zet een kursus Nederlands voor Amerikanen te program meren en er op de koop toe verbluffende resultaten mee te behalen. Hoe dat allemaal voor mekaar kwam. is een apart verhaaltje. WAAROM ZOU HET? •Was het eigenlijk geen gek idee in de States Nederlands te willen doceren Wc bezitten een aantal zeer goeie auteurs. Maar waarom zou men die in hun oorspronkelijke taal lezen als er toch uitstekende vertalin-. gen bestaan. Zijn kostbare en kostelijke tijd vergooien om een taai te leren verstaan, spreken of schrijven die door amper 20 miljoen mensen als de hunne wordt beschouwd, is een beetje paradoksaal. Of niet Men kan het ook anders stellen op de Ik formuleerde nog een stuk of wat «dóóroms». En het sloeg in. De mensen van het «Departe ment of Coninuing Education» zitten nog te schuddebollen bij de vraag hoe het komt dat zovelen Nederlands willen ken nen. Vooral omdat enkele jaren geleden slechts een handjevol studenten inschreven voor een kursus Russisch en Italiaans. Niet alleen studenten gingen op de schoolbanken zitten: acht oudere inwoners van Cortland, die over de radio vernomen hadden dat ze Nederlands konden leren, deden dat even eens. Zeven weken duurde die eerste cyclus, met een totaal van dertig uren «klaswerk». Het groeide. Men kan nu al. na voldoende resultaat, krediet uren krijgen. En na vier semesters steekt er voor de leerling zelfs een «Bachelor of Arts»-diploma in. wat betekent dat Nederlands evenveel waard is als de andere gedoceerde talen Spaans. Russisch. Frans en Duits...». GEEN POEN «Financieel stond ik echter nergens. Een budget had dc school niet voor die gloednieuwe kursus. doch met de steun van ons bloedeigen ministerie van duwde de prestaties van de studenten naar omhoog. Voor spraakkunst liggen dc punten twintig procent hoger dan bij «gewone klaslopers»... PRO EN CONTRA Dc komputer vervangt de leraar niet. vertelt Hugo Uyttenhove. Men kan er echter ieder vak mee doceren. Je kunt zelfs een babbeltje houden met die «robot», die de student boven dien «onder druk» kan zetten steeds maar naar je boeken en je studeerkamer gestuurd worde omdat je er niet genoeg van kent. zet je aan om je dubbel te plooien. Er zitten ook nog andere voordelen vast aan «het tijdperk van de komputer» ze gaan van het verstrekken van gewone informatie tot het uitwerken van de meest gekom plieeerde programma's. Kijk maar naar de ruimtereizen... Er zijn evenwel ook entra's. Eén ervan is het binnendringen in de «privacy» van de mens. In zijn boek «The Assault on Privacy» waarschuwt Arthur Miller tegen dat gevaar. -Met een heel simpel voorbeeld kun je best illustreren wat allemaal moge lijk is. Je gaat naar de tandarts. Daarvoor moet je zes dollar. Maar dat betaalt de verzekering wel. Later stuurt de maatschap pij je echter een briefje dat precies die ingreep niet gedekt is en dat je zelf in je geldbeugel moet tasten. Je schrijft terug niet akkoord, heren. Doch een tijdje later ontvang je een tweede verwittiging. Je protes teert weer. Niets aan te doen. Afdokken moet je. Goed intussen staat je naam al op de lijst van de «slechte betalers». Je komt op een «nationaal regis ter» terecht. Bij de kredietbu- reau's ben je intussen een «gemerkte». Zoek je nu werk ergens om het even in welke staat van de USA. dan zal je kandidaat-werkgever kunnen kontroleren wie je bent via de «Databannk». Nergens staat te lezen dat het over die schamele zes dollar gaat. en ook het «waarom» van die niet-betaling is spoorloos. Men weet alleen dat je een slechte betaler bent. Als je het bedragje stort, en een mooi briefje schrijft, wordt je naam misschien geschrapt...». Dat is slechts een anekdote, doch helemaal geen mop. Het indringen in de «privacy» is gemakkelijk verschillende inlichtingen vloeien samen tot één groot dossier. Een dossier dat jijzelf niet kent. doch de verschillende instanties en fir ma's wèl het verkrijgen van al die informatie is zo goedkoop geworden dat de honger ernaar steeds groter wordt. Erger is, dat een komputer kwetsbaar is: omdat het ding op zichzelf reeds een bom geld kost. kan de betrokken firma de bewaking ervan en dus het konfidentiële ervan niet garanderen. Dc «time sharing» (de telefoonlijnen die op de komputers aangesloten zijn) kunnen afgetapt worden. Men kan een kopie maken van een magnetische band zonder dat iemand het weet... Die band kan bijvoorbeeld informatie over salarissen bevatten. Infor matie die onbevoegden kan interesseren...». «Echtaan die beveiliging moet iets gedaan worden. Dc «Ame rikaanse Burgerlijke Vrijheids- unie» is tegen het centraliseren van dossiers in databanken. Dat centraliseren is vooralsnog niet mogen gebeuren. Het wordt nu afwachten of er een wet komt. De internationale gemeenschap voor het afschaffen van de data-privacy verzet zich tegen het deshumaniseren van de komputer tenslotte is men nog slechts een «nummer»: je bankkaart. autoplaat, straat nummer enzovoort, enzovoort, vormen samen één uit zoveel cijfers bestaand uniek nummer, zodat je niet eens meer een naam nodig hebt...». METER IS GEK «De komputer is. bij goed gebruik, een tuig dat de mens een heel stuk vooruit helpt. Als je er domme dingen mee aanvangt, wordt het effekt totaal averechts. Neem nu die kleine dreumes die in de peutertuin zegt «Mijn meter is gek». Het wordt opgetekend. Later, nog steeds in zijn kinderlijke onschuld, zegt ie «Ik kapje een oor af». Dat komt ook al op papien.. en in de komputer. Later kan dat tegen die inmiddels volwassene wor den uitgespeeld een man met afwijkingen, want hij heeft gevaarlijke dingen verteld. Men vergeet er alleen bij te vertellen wanneer en hoe het allemaal gezegd werd...». «Nog een ander voorbeeld je wordt voorgeleid wegens waren huisdiefstal. Later blijkt dat je er voor niets tussenzit. Je «dossier» zegt niet. over je vrijspraak...». Hugo Uyttenhove «Nee. het zijn niet allemaal voordelen die eraan vastzitten. Er steken een heleboel gevaren in. Of je daarom de komputer mag veroordelen, is een andere zaak. Voornaam is dat men er alleen het goede uitpuurt». IEDEREEN De komputer is een belangrijk «element» geworden in onze samenleving «Iedereen krijgt ermee te maken. Precies daar om zou nicn op alle scholen alle leerlingen die de leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, moeten initiëren». Wie verder wil gaan dan gewoon een initiatiekursus en doorduwen naar de top, moet over bepaalde kwaliteiten be schikken. Welke die zijn «Logisch kunnen redeneren. Al is één derde van de opleiding op universitair niveau gebaseerd op wiskunde...». Over een paar jaren komt hij voorgoed weer huistoe. Een vreemde zal hij zich niet voelen: hij blijft een échte Vlaamse jongen. Iemand die door de Amerikanen aanvaard is als één van de hunnen, doch die er al eens. een échte SchellebeliJ vloek durft tegenaan gooien, rf enige manier om hem uit d» massa op te pikken. j E Hugo Uyttenhove hoopt da' 1 tegen die tijd ook ons landje ril zal zijn om. naar het voorbcc*" van vooruitstrevende firma's cU privéscholen. komputerwetei r schappen als een volwaard» vak te laten doceren. Eén van dV pioniers van die wetenschap. flA Z een kompetent man. zal hijze zijn. Iemand die zijn kennis c - anderen kan en wil overdragei jr M. VAN HAUWERMEI REI De studie van de dialekten is onmisbaar in de taalkunde. Daarom heeft het Seminarie voor Nederlandse Taalkunde en Vlaamse Dialektologie van de R.U.G. het plan opgevat een Woordenboek van dc Vlaamse Dialekten op te stellen. Daarin wil men de woordenschat van Frans-Vlaanderen en de provincies West- en Oost-Vlaanderen verzamelen volgens vakgebieden. Het is de bedoeling daarmee de regionale, metodologische en lexicale lacunes op te vullen van de grotendeels 19e ceuwsc Vlaamse Idiotica. Zo zal én de taalkundige én dc liefhebber over een modern werkinstrument beschikken dat een tegenhanger kan vormen van het Woordenboek van de Brabantse en het Woordenboek van de Limburgse Dialekten. beide geredigeerd in Nijmegen. Het wordt uiteraard een werk van lange adem. maar vooral kunnen we het projekt onmogelijk tot een goed einde brengen zonder de hulp van vele lokale medewerkers. Daarom deze oproep Wie bereid is om de twee of drie maand een geschikte zegsman op te zoeken en een vragenlijst in te vullen, schrijve een gele briefkaart naar het Seminarie voor Vlaamse Dialektologie. Woordenboek van de Vlaamse Dialekten. Blandijnberg 2. 9000 Gent. Daarop worden volgende gegevens vermeld naam, voornaam, geboortedatum, volledig adres met postnummer en de naam van dc plaats (stad,, dorp, gemeente, gehucht, wijk) waarvoor men wil invullen. Suggesties van andere namen en adressen van personen die eventueel kunnen meewerken, zijn welkom. Wij beginnen met de landbouw, omdat dit een uitgebreid vakgebied is. met een grote rijkdom en verscheidenheid aan woorden en uitdrukkingen. Vooral ook omdat in de laatste tientallen jaren door de modernisatie zoveel veranderd is. wordt het hoog tijd dat allerlei in verband met verouderde werkwijzen uit het geheugen van de boer wordt opgevraagd. Anderzijds zjn met de vernieuwde technieken veel nieuwe woorden en wendingen geschapen die nog nooit geboekt zijn en die. wie weet. ook maar een kort leven beschoren zijn. Maar voor de kennis van het leven van de taal zijn ze van belang. Wij twijfelen er niet aan dat onze oproep ook bij familievorsers gretig gehoor zal vinden en danken U bij voorbaat voor uw antwoord. Namens de promotoren Prof. em. Dr. Willem Pée Prof. Dr. V.F. Vanacker 0! door aanwerven van abonnementen voor DE VOORPOST Zich wenden Oude Vest 34 - 9330 Dendermonde of telefoneren naar 052-240.60. pi( te de 01 Vc

De Voorpost | 1974 | | pagina 10