ADMINISTRATIE ZIT NETTER NIEUWE WIJK IN DE MAAK NIEUW ZIEKENHUIS IN 1975? EREMBODEGEM FUSIES: NOODZAAK SEKRETARIS MAESSCHALK OP RUST WORDT AALST DUCHTIG OMGEWOELD NIEUWE PARKEERMOGELIJKHEDEN TE AALST GOUVERNEUR DEED FUSIEVOORSTELLEN 4 De werken op de eerste verdieping van de linkerzijde van het stadhuis, boven de financiële dienst en de ontvangerij gaan in een snel tempo naar hun afwerking toe. Alle burelen en loketten dienen nog slechts een aangepaste verlichting, vloerbekleding en een verfbeurt te krijgen vooraleer voor het publiek opengesteld te worden. De sekretariaatsdiensten en de militiedienst, deze laatste die nu in veel te enge lokalen huist in de Kattestraat, gaan deze verdieping bevolken. Wellicht na karnaval zullen zij reeds toegankelijk zijn. Aan de feestzaal wordt eveneens druk gewerkt. Waar de grote herstellingen en plafond- en muurschilderwerken reeds uitgevoerd waren voor de aanvang van het Dirk Martensjaar, worden nu deuren, ramen en parketvloer onder handen genomen. De traphalle werd reeds in frisse kleuren gestoken. Van in het stadhuis voorlopig nog tussen de rommel van de oude drukkerij door kan men nu rechtstreeks in de lokalen van de dienst van Openbare Werken in het huis Van Langenhove, Kapellestraat, dit via de eerste verdieping. Voor het rommelig tuin tussen het huis Van Langenhove en de achterzijde van het stadhuis bestaan er reeds plannen om tot een nettere aanleg over te gaan. De stadhuisbedienden snakken reeds naar konferenties midden 't groen .(jv) WATERZUIVERING AANGEPAKT. Tijdens de jongste vergadering van de Interkommunale Het Land van Aalst, werd de gehele studie voor het waterzuiveringssysteem in de Dendervallei toegewezen aan een enkel ingenieurbureau Traction et Electricité. De geplande verbrandingsoven op de grensscheiding tussen Aalst en Hofstade, kreeg het akkoord van het Ministerie van Volksgezondheid, doch is nog niet terecht voor wat de definitieve inplanting aangaat, daar het voorziene terrein op het tracé ligt van een geplande autosnelweg naar Vilvoorde. Eind november van vorig jaar verwierf de Samenwerkende Maatschappij voor Goedkope Woningen te Aalst definitief de eigendom over het Hoorebeekveld, gelegen aan de Botermelk- straat en, langs westelijke zijde, aan het pad Bosveld. Over de onteigening van dit veld brachten we reeds uitvoerig verslag. (Zie de Voorpost nr. 12). Deze plek bouwgrond, nu nog weiden en akkerland meet ongeveer 7,5 Ha en behoorde voorheen voor het grootste gedeelte toe aan de kerkfabriek van Sint Martinus. Voor enkele kleinere percelen, die niet aan deze instelling toebehoorden, is de onteigeningsprocedure nog steeds aan de gang, doch dit kan de realisatie van de geplande wijk niet in de weg staan, hoogstens vertragen. Door de uitvoering van dit projekt hoopt "Goedkope Woningen" doelmatig bij te dragen tot de oplossing van de woningnood die nog steeds zeer akuut is te Aalst. HERDERSEM DERMOND 5TWG ABDI AALST Zwoegen om in het gehakketak rond het nieuwe ziekenhuis klaarheid te brengen wordt voor de Aalsterse KOO in 1974 de voornaamste opdracht Voorzitter van de kommissie Piet Rousseau verklaarde ons dat men in ruil voor de eerste steen van dat ziekenhuis zelfs enkele "gemakkelijker" plannen n^ar de achtergrond wil schuiven. Op het programma staan verder nóg een aantal punten voor wat gezinshulp, steun, derde leeftijd en interne organisatie van het huidige ziekenhuis betreft. Op het gearceerde gebied tussen de Botermelkstraat en de Oude Dendermondse Steenweg zal in de komende jaren een nieuwe wijk van 196 eensgezinswoningen worden ogpericht. De plannen ervoor werden onlangs ingediend bij het gemeentebestuur van Aalst, dat reeds principieel zijn goedkeuring heeft gegeven. De plannen voor de bouw van ZIEKENHUIS Op dit ogenblik wordt de stadsurbanist een onteige ningsplan opgesteld voor de gronden aan de Siesegem- kouter. Eens het voorontwerp klaar kan de KOO dan op nieuw kontakt opnemen met het ministerie van volksge zondheid. Intussen wil men de vraag stellen naar een goedkeuring van het defintie- ve ontwerp en een oproep doen tot de parlementairen van de streek om er wat spoed achter te zetten. Als men op goodwillverklaringen van mensen van Volksgezond heid mag verdergaan, mogen we de eerste steenlegging van het ziekenhuiskompleks in 1975 verwachten. De afwer king zou vijf a zeven jaar duren, de prijs wordt op een half miljard geraamd. dossiers nagepluisd. Dit om de evolutie ervan van dichtbij te kunnen volgen. Wanneer men een balans opmaakt van wat de kommissie van open bare onderstand tijdens de voorbije jaren presteerde en men houdt rekening met wat ze zinnens is te doen, kan men niet anders dan haar sociaal vooruitstrevend beleid toejuichen. André Heyvaert een nieuwe wijk voor sociale woningen op voornoemde gronden zijn reeds ingediend bij het gemeentebestuur van Aalst (dat reeds principieel zijn goedkeuring heeft ge geven) en bij de Nationale Maatschappij voor de Huis vesting die de nodige kredie ten ter beschikking heeft gesteld. De Infrastruktuuur werd reeds goedgekeurd zodat de bestratingswerken —de kosten hiervan vallen ten laste van de Staat eerlang een aanvang kunnen nemen. Pas daarna zal men de bouw van de wijk zelf aanvatten. Hope lijk kan dit nog dit jaar, doch waarschijnlijk is het niet. Eenmaal voltooid zal deze wijk, zo alles volgens plan verloopt, in totaal 196 eens gezinswoningen groeperen. Hiervan zullen er 24 zijn voorbehouden voor gehandi- kapten en 10 voor gezinnen op leeftijd. Men voorziet in de bouw van 100 woningen van het type A (met één verdieping voor 5 personen), 26 van het type B (met 1 verdieping, voor zeven per sonen), 24 van het type C (zonder verdieping, voor 5 personen en voor gehandikap- ten), 36 van het type D (met 2 verdiepingen voor 6 perso nen) en 10 van het type E (zonder verdieping, voor be jaarden). In totaal dus nieuwe woongelegenheid voor onge veer 1000 mensen. Uitgezonderd deze van het type E, zijn alle woningen van een garage voorzien. Voor de tien huizen van het E-type zullen slechts 3 garages ter beschikking worden gesteld. Door het aanwenden van VOORUITSTREVEND BELEID Belangrijk is het feit dat de kommissie het vertrouwen van de hogere overheid her wonnen heeft. Onregelmatig heden die in 1968 gebeurden 19 personen stonden hier voor onlangs terecht waren er de oorzaak van dat de KOO-rekeningen tot op heden niet meer goedgekeurd werden. Daar schijnt nu een gunstige evolutie in te komen. Zo werd de ligdagprijs die in 1971 nog 760 frank bedroeg opgetrokken tot 1.617 frank. Dit jaar wil men er ook naar streven de geneesheren full time en uitsluitend in het ziekenhuis te laten werken. Eventueel zou men zelfs een tweede geneesheer benoemen. Deze zou op gelijke voet met de eerste dokter worden ge steld. Dit jaar zal ook de verplichting worden opgelegd aan de dokters minstens drie keer per week een uur konsul- taties te houden. De bejaar dentehuizen werden evenmin vergeten. Sint-Lievens wordt uitgebreid de minder valide bejaarden verhuizen naar het Lazaret en er worden be langrijke verfraaiingswerken uitgevoerd. Het home krijgt een nieuw kleurtje, er wordt een grote ontspanningszaal ingericht, de sanitairen wor den aangepast en de privacy waarborgen vergroot. De kommissie zag in 1974 graag aan een aantal van de hon derd mensen die op dit ogenblik op de wachtlijst staan, warme maaltijden be deeld. Aankoop van nieuw materiaal, vervoermogelijk- heden en personeelsuitbrei ding zijn hiervoor nodig. Men zal ook dit jaar de steun zo efficiënt mogelijk verdelen. Elke maand worden een tiende van de bestaande hulp- Vrijdag jl. ging in de parochiezaal te Terjoden met als inleider Siegfried Van Nuffel een gespreksavond door over Erembode- gem en de fusies. Erembodegem-Terjoden, nu één gemeente, schept in verband met de fusieplannen wel enige problemen. ALhoewel Erembode- gem met zijn 11.187 inwoners een leefbare gemeente op zichzelf is, blijken fusies wenselijk te zijn. Men trekt hier duidelijk het verschil tussen twee mogelijkheden gans de gemeente bij Aalst of Terjoden, met als grens de autosnelweg, bij Haaltert. Siegfried Van Nuffel, een verdediger van relatief kleinere gemeenten, wees enerzijds op het belang van de integratie van de mens in een nieuwe samenleving, en anderzijds op het planologisch aspekt. In de wetgeving en praktijk zijn er reeds voldoende plannen aanwezig. Doch door gebrek aan bevoegde mensen blijven de gemeentelijke plannen achterwege, zodat de beslissingen van hogerhand dienen te komen, waar men niet altijd de noden van een streek kent. Fusioneren is essensiëel bedoeld voor kleinere gemeenten, de bevolking is hier te beperkt om een renderend beleid te vormen. De doelstelling van fusie is dan ook dubbel, kleinere gemeenten moeten hun problemen aankunnen en daartoe de ruimte hebben, en het opbouwen van een centrale kern stimuleren. Na deze inleiding volgde een debat waarin iedere aanwezige zijn mening kon uiten. Terwijl men vragenlijsten uitdeelde, drukte de heer Van Nuffel erop, dat het wenselijker zou zijn Terjoden bij Haaltert te voegen, daar Aalst bij gebrek aan ruimte, moeilijk naar zoveel inwoners zou kunnen evolueren. Uit de opmaak van de vragenlijsten blijkt dit inderdaad een betere oplossing, alhoewel de meeste aanwezigen liever geen fusies zagen. (L.G.) TUF—TUF—PUB Zaterdag 26 januari om 16.30 uur training basket als voorbereiding op de wed strijd Tuf-Tuf —BEL die plaats heeft op zondag 27 januari om 10 uur op de binnenplaats van de St. Marti nuskring, Zonnestraat 20. Zondag 27 januari voetbal wedstrijd Tuf-Tuf Timar- cha, om 14 uur op het terrein Osbroek. De T-Dansant van de 3de Techniek-Wetenschappen van de Dames van Maria gaat niet door in de zaal Madeion zoals op de kaarten vermeld, maar wel in de zaal Bristol (enige cafés verder) Grote Markt, Aalst. De dansavond gaat door op 2 februari '74 De T-Dansant van de stu denten-ingenieurs van het V.T.I. Aalst gaat zoals ge pland door in T KAPELLE KEN, Meuleschettestraat, Aalst. Tijdens een nogal rumoerige gemeenteraadszitting, die een grote belangstelling genoot, werd het ontslag van de heer Maesschalk als gemeente- sekretaris besproken. De heer Maesschalk is gedu rende 37 jaar de eerste ambtenaar van de gemeente geweest. Gedurende deze lange ambtstermijn heeft de sekretaris het grootste deel van het administratieve werk te Meldert opgeknapt, hier voor enkel bijgestaan door de heer Paul Beek. Tijdens de raadszitting werd het ontslag van de heer Maesschalck aanvaard met in gang van 1 februari 1974. De oppositie trachtte onmiddel lijk tot een nieuwe benoe ming over te gaan, maar de meerderheidsgroep wenste vooreerst aan de ambtsopen- stelling^ de nodige ruchtbaar heid te geven. Aldus werd gemeentebediende Paul Beek met algemeenheid van stem men tot tijdelijk gemeente- sekretaris benoemd. Er volgde een lange diskussie omtrent de benoemingsvoor waarden van een nieuwe se kretaris. Aan de wettelijke voorwaarden werd toege voegd dat de nieuwe sekreta ris binnen het jaar de gemeen te moet bewonen. De voor waarden liggen ter inzage op het gemeentehuis. Tijdens deze zitting werd tevens de begroting van de kerkfabriek van Moorsel aan genomen de Meldertse wijk Klaarhaag behoort bij de parochie Moorsel het kas- nazicht van de C.O.O. werd aanvaard en enkele perso neelskwesties werden nog be sproken. verschillende soorten gevel steen en het gebruik van verschillende huizentypes door elkaar hoopt men de wijk een aangenaam en minder eenvormig uitzicht te geven. Om dezelfde reden verkoos men korte en hoekige straten boven een strak symmetrisch stratenplan met lange uniforme huizenrijen. Aan groenzones werd een ruime plaats ingeruimd. De bouw van deze woonwijk is beslist nog niet voor morgen. Toch is hetx-hoop- gevend dat de maatschappij reeds zover staat in de realisa tie van haar plannen. Voor een deel van de niet minder dan 257 gezinnen die voor het ogenblik bij "Goedkope Woningen" op de wachtlijst. ingeschreven staan, wordt de reeds lang gekoesterde droom van een woning langzaam maar zeker een werkelijkheid. Het wordt werkelijk hoog tijd dat er te Aalst opnieuw duchtig op los gebouwd wordt. En daar voor velen de kosten van privaat-bouw niet dragelijk zijn, zijn meer en meer gezinnen die een eigen huis wensen aangewezen op groepsbouw. Sociale woning bouw heeft dus zeker niet uitgedaan. Doch deze instel lingen kunnen hun pro gramma slechts uitvoeren indien ze hierbij geholpen worden door de openbare besturen. Die medewerking is er in het verleden steeds geweest, dit moet, in het belang van de Aa ls te naars, in de toekomst ook zo zijn. FRANS KIECKENS Schepen van Openbare Werken de h. De Neve koestert grootse plannen. In de gemeenteraad van april komt reeds het voorontwerp ter bespreking van de aanpassing van de Keizershallen. De zaal waar de bloemenfee-verkiezing plaatsgrijpt zou heropgetrokken worden, terwijl er tevens een ondergrondse parking voor circa honderd wagens voorzien wordt. Daar dit een zuiver stedelijk projekt is, blijft de vraag hoe het geheel voor subsidiëring in aanmerking laten komen TOCH ZIEKENHUIS? Wanneer de besprekingen ver der in dezelfde zin verlopen, wordt de inplanting van een nieuw stedelijk ziekenhuis aan de Siezegemkouter een realiteit. Een eerste steenlegging in 1975 behoort niet tot de onmogelijk heden. Het stadsbestuur stuurt aan op het volledig verwerven van het Osbroek-gebied. Naast het nu reeds opengestelde gedeelte voor aktieve rekreatie. zou het beboste gedeelte van het 40 ha. groot terrein met wandelpaden aangepast worden voor passieve rekreatie. De groenbeplanting in de Parklaan kan pas aangelegd worden als de verlichting in de middenberm aangebracht is. doch daar blijken van staatszij- de voorlopig geen kredieten voor voorhanden te zijn. WINKELCENTRUM Niet alleen het winkelcomplex in de Kattestraat. op de voormalige gronden van het rustoord, krijgt meer en meer definitieve vorm de plannen werden reeds voorgelegd doch de mogelijkheid wordt geboden om in volle stadscen trum een keten van overdekte winkelgalerijen te kreëren. Het complex van de Kattestraat met een verbinding naast de Bank van Brussel, kan aansluiten op een winkelcentrum in de Nieuwstraat. waar momenteel nog de Generale Bankmaat- schappij gevestigd is, doch die al haar centrale diensten naar Nieuwcrkerken overbrengt. De voormalige fabrieksruimte 't Haantje op de Hopmarkt kan eveneens de plaats ruimen voor een winkelgalerij. Deze futuristisch lijkende plan nen zullen opgenomen worden in het struktuurplan van Aalst, dat eerlang door architekten- grocpen opgemaakt wordt en waar in een algemeen survey, de ruimtelijke ordening van het totale stadscentrum herzien wordt, in funktie van het aantrekkelijk maken van de oude stadskern. JV Op par OPROEP TONEELVER-E.l ENIGINGEN uit De leden van de diverse Pes toneelverenigingen van Aalst A. worden verwacht op zondag yyjj 27 januari om 10.30 uur op de binnenplaats van het stadhuis te Aalst voor deve'' verdere opnamen door BRT-O.VL. van het luister- spel "Pieter Daens". ver in teg me MUZIEKAKADEMIE afh De heer J. Dispa, direkteurde aan de stedelijke akademie De voor muziek, ballet en to-jnie neel Aalst, werd bij Konink- Z.I lijk besluit benoemd totac* Rijksinspekteur muziek ™a voor het sekundair en hoger onderwijs. De heer Dispa-^a nam deze funktie reeds sedert twee jaar ad interum waar. ;spr ,de uui ibei TENTOONSTELLING Op initiatief can het stn Aalsters stadsbestuur zal van kei 28 maart tot 15 april a.s. in-gro het Oud Hospitaal een ten-ide toonstelling ingericht wor-jger den van Moderne Italiaanse Fai schilderkunst. Ko Deze tentoonstelling zal een iCe< honderdtal werken van me hedendaagse kunstenaars de tonen. De groep Struktura de en het Ministerie voorigei Italiaanse Kuituur verlenen mt hun medewerking. lan Wegens het voorzien van een aangepaste beplanting op de middenberm van het Keizerlijk Plein, zijn een vijftigtal parkeerplaatsen aldaar niet meer beschik baar. De overige parkeer plaatsen blijven bestaan. Om hieraan te verhelpen en mede om tegemoet te ko men aan de gevolgen van het invoeren van «schijf verplicht» over gans de HOPMARKT, zal het uitge strekt parkeerterrein van de stad, acïiter de feesthallen van het Keizerlijk Plein, zijnde aan de BEEKVELD- STRAAT, ter beschikking worden gesteld. DE ENIGE TOEGANG EN UITGANG VOOR DE WA GENS IS VOORZIEN De Voorpost stelde haar kolommen reeds wijd open voor de talrijke fusieplannen die de jongste maanden cirkuleren. Het plan Costard, uitgaande van het departement van binnenlandse Zaken, lag aan de basis van de vele varianten die opdoken. iVleer bepaald voor de provincie Oost-Vlaanderen kwamen er reeds adviezen van de Provinciale Technische Dienst en van de Dienst voor Ekonomische Aangelegenheden. Daarnaast verstrekte de Konsultatieve Kommissie vade Bestendige Deputatie eveneens haar advies. Vorige week heeft Goeverneur De Kinder zijn persoonlijke voorstellen aangaande de fusies aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken bekend gemaakt. Na inwinning van advies van de Bestendige Deputatie en een officiële raadpleging van de betrokken gemeentebestu ren, zal het hoofdstuk fusies afgesloten worden met de definitieve beslissing bij ko ninklijk besluit, uitgaande van Binnenlandse Zaken. De voor stellen van goeverneur De Kinder wijken soms af van de gangbare opvattingen omtrent fusies in de Denderstreek. Voor het arr. Aalst worden negen centra voorzien Aalst, Denderleeuw, Ninove, Ge- raardsbergen, Zottegem, Her- zele, Mere, Lede en St.-Lie- vens-Houtem. Aalst als centrum, waarvan volgens de goeverneur de zuidelijke grens best samen zou vallen met de as van de E-5, zou fusioneren met Erembodegem, Moorsel, Her der sem, Wieze, Gijzegem, Hofstade, Meldert en Baarde- gem, in totaal 80.000 inwo ners en een oppervlakte van 8.525 ha. Lede ziet zich versterkt met Smetlede, Wanzele en Impe, samen 13.494 inwoners en 2.036 ha. In het arrondisse-. ment St.-Niklaas-Dendermon de, zou Zele enkel aan enige lichte grenskorrekties onder worpen worden ten hoogte van de E-3. Berlare wordt samengebracht met Wichelen, Overmere, Schoonaarde en Uitbergen. Lebbeke en Buggenhout vor men samen een centrum van 25.000 inwoners. Het reeds gefusioneerde Dendermonde zou uitgebreid worden, vol gens de plannen van goever neur De Kinder met Baas rode, Grembergen, Oudegem, Denderbelle en Mespelare en komt tot 41.000 inwoners. Moerzeke gaat volgens de plannen naar Hamme. jv LANGS DE BEEKVELD STRAAT. Aan het publiek (voetgan gers) zal de mogelijkhek geboden worden de par keerplaatsen te bereiken o te verlaten langs de toe gangspoort van de Keizers hallen. Deze poort zal hiertoe doo de politiediensten elke dac geopend worden te 6 en gesloten worden te 21 uur. Deze maatregel gaat in op februari 1974. AAN HET STEDELIJK ZIEKENHUIS Teneinde iedereen in de ge legenheid te stellen zijl voertuig in de beste voor waarden te parkeren weri door de Kommissie nieuwe parking aangelegt in de Dr. De Moorstraat Deze parking is uitsluitend ter beschikking van de be zoekers van het ziekenhuis en dit van 13.45 u. tot 20.4^ u. (d.w.z. 15 minuten vóó de aanvang van het bezoel tot 45 minuten na he avondbezoek). De voertui gen, welke na sluitingstijd nog op de parking zijn, zul len slechts 's anderendaags kunnen verwijderd worden. De opname van zieken zal, zoals voorheen, gebeuren langs de ingang van de Gasthuisstraat. Na opname van de patiënt dient de be stuurder zijn voertuig on middellijk terug te plaatsen op de openbare weg. De bezoekuren van het zie kenhuis blijven vastgesteld iedere dag van 14 u. totj 15.30 u. en van 19 u. tot 20 u., met uitzondering van de vrijdag. Buiten de vastge stelde uren en dagen is er geen bezoek toegelaten. Met ingang van MAANDAG 4 FEBRUARI 1974 zullen dei bezoekers van het zieken-l huis hun voertuig bijgevolg! dienen te plaatsen op de parking gelegen langs dei Dr. De Moorstraat en zullen de ingangen van het zie-j kenhuis langs de Hertsha- ge en Gasthuisstraat, bij politiemaatregel, voor auto-] voertuigen van bezoekersl verboden zijn. Het niet naleven van de aangebrachte verkeers-l signalisatie zal tot politio-j neel optreden leiden. De Kommissie rekent erop dat iedereen deze nieuwe rege ling zal nakomen.

De Voorpost | 1974 | | pagina 4