Je.h. callant als nieuwe Jherder aangesteld 1974: ONDERHOUDSJAAR VOOR OPENBARE WERKEN AALST EEN DIENST PER GEZIN AALST KARNAVALKWIS WORDT VOLTREFFER AALST KANDIDAAT ANTOINE WIL GEEN HARTZEER MEER AALST AAN DENDERMONDSESTEENWEG DAVEREN DE HUIZEN ■^MOORSEL Op zondag 20 januari werd een nieuw hoofdstuk geopend in de parochiegeschiedenis van Moorsel. Als pastoor te Moorsel vult ER. E.H. Callant de rij aan die er voor de huidige eeuw als volgt uitzietE.H.H.D. Van Houck, F. Van Butsel, A. Mistiaen, Th. ersePessemier, Impens, U. Van der Straeten, J. Van der Hauwaert en alst A. Callant. dagyvjj hopen van harte dat de rij van deze eeuw hiermee gesloten de vele jaren bij ons in Moorsel. ter-jln de namiddag stapten de verschillende verenigingen op in de richting van de gemeen tegrens Aalst-Moorsel alwaar men de nieuwe herder zou afhalen om stoetsgewijze naar eurde parochiekerk te trekken, mie De nieuwe dorpsherder liet to- niet °P zic^ wachten, zoals nk- Z.E.H. Deken De Vos het tot achteraf zei kon E.H. Callant ielj maar niet vlug genoeg bij zijn ger nieuwe parochianen zijn. spa Aan de gemeentegrens werd gds de nieuwe herder verwelkomd um door burgemeester Uytter- jsprot die sprak in naam van 'de ganse bevolking. Om 16 uur zette de stoet zich in beweging in de richting Dorp Kloosterstraat Nieuw- straat naar de parochie kerk. Voorafgegaan door een groep ruiters, K.L.J., Chiro, de vlaggen van de verenigin gen en de leden, Koninklijke Fanfare "De Jonge Garde", Koninklijke Harmonie "St. Cecilia", de rijkslagere, ge- ran meentelijke en vrije scholen, ars de wagens met de leden van ira de K.O.O., de kerkraad en het >origemeentebestuur en de wagen len met Z.E.H. Deken, E.H. Cal lant en de getuigen. Om deze wagens werd een erehaag gevormd door de leden van de Civiele Bescherming en de Gemeentelijke Brandweer dienst. Tijdens de optocht mocht de pastoor verscheidene keren k| bloemen in ontvangst nemen. Aan de sporttereinen "'t Hof Texel" werd hij opgewacht door de spelers der Wils- kracht-jeugd ploegen in sport- kledij, die ook bloemen over handigden. Aan de klooster school wuifden de kleuters met vlaggetjes en zij verwel komden de nieuwe pastoor met bloemen. Bij het oorlogs gedenkteken werd hulde ge bracht en bloemen neergelegd en tenslotte werd E.H. Cal lant ten gemeentehuize ont vangen. Nadien werd in de Sint-Martinuskerk een Eucha ristieviering opgedragen, tijdens dewelke E.H. Callant door Z.E.H. Deken De Vos werd aangesteld als pastoor te Moorsel, waarbij de nieuwe herder de sleutel der paro chiekerk ontving uit handen van de voorzitter van de kerkraad. Achteraf werd een receptie gehouden in de pastorie, waar tot laat in de avond de aanstelling werd gevierd en waar steeds maar geschenken en bloemstukken werden af gegeven. Wij wensen E.H. Callant alle heil toe in zijn nieuwe paro chie. F.V.B. het Tijdens een perskonferentie voorgezeten door de h. A. De Clercq belichtten de diverse mandatarissen van de Volksunie- Aalst de resultaten van drie jaar bestuursverantwoordelijkheid te Aalst en de projekten die op het getouw staan. Provincie- en gemeenteraads lid Jan Caudron wees er in zijn algemeen overzicht van drie jaar koalitievorming op dat tal van principes afge zwakt werden, omwille van de koalitiepartners, zoals bijv. de idee van open schepenkol leges, die niet kon rekenen op wederkerigheid in andere steden. Ook wat de depoliti- zering bij de aanwerving van het stadspersoneel loopt er wel iets mank. Het principe waarbij alleen de bekwaam heid en de anciënniteit de doorslag geeft bij benoemin gen en bevorderingen wordt wel toegepast in de KOO en hetzelfde beginsel wordt toe gepast wanneer de VU aan de beurt is om te benoemen of bevorderen. EEN DIENST PER GEZIN De jongste weken besteedt de Bond weer heel wat aandacht aan het in het regeerakkoord opgenomen principe van "één dienst per gezin". De jongste weken heeft de Bond trouwens een aktie op gang getrokken om handtekeningen te verzamelen namens het ganse gezin. In de meeste afdelingen kent deze aktie trouwens het verhoopte sukses. Vooral nu de regering Leburton gevallen is, is het van groot belang de nieuwe minister van landsverdediging direkt te laten aanvoelen dat de gezinnen opkomen voor één dienst per gezin. Hoe meer handtekeningen, hoe sterker de druk. Waarom de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen zo sterk aandringt op deze verwezenlijking wordt in de laatste weekuitgave van De Bond uiteengezet. We refereren daarvoor dan ook graag naar ons weekblad. Ook voor deze gezinnen voor wie deze verwezenlijking van geen nut meer is zoqden we aandringen met de aktie mee te doen uit solidariteit met deze gezinnen voor wie deze verwezenlijking wel van meer belang is. Wie langs de plaatselijke afdeling niet in de mogelijkheid zou gesteld worden een kaartje in te vullen kan nog altijd het formuliertje uit De Bond knippen en opsturen naar Brussel. Wij blijven bij onze eis van "één dienst per gezin". KINDEROPPASDIENST In ons jaaroverzicht wezen we reeds op de steeds groeiende kinderoppasdienst in ons gewest. Intussen zijn de juiste cijfers bekend en blijkt dat er dit jaar niet minder dan 1863 prestaties werden geleverd te Hamme. Andere zeer flinke afdelingen waren Grembergen, Lebbeke, St.-Gillis, Dender- monde, Berlare, Schoonaarde en Wichelen. Op de jaarlijkse Algemene Vergadering van Overmere verleden zondag werd aangekondigd dat ook Overmere van start gaat met een kinderoppasdienst. Hierbij willen we er tevens de speciale aandacht op vestigen dat sommige mensen een babysit vragen, buiten de Bond. Deze mensen willen we wel wijzen op het grote risiko dat ze aldus op zich nemen. Bij de kinderoppasdienst van de Bond is inderdaad steeds een verzekering begrepen, en het verleden heeft aangetoond dat dit zeker geen overbodige luxe is. Daarom wie een avondje weg wil en een babysit zoekt wendt zich best tot de BGJG. Oudegem houdt zijn jaarlijkse algemene vergadering op zondag 27 januari te 17 uur in de parochiezaal. Het programma voorziet o.m. een dankwoordje aan de afgetreden voorzitter, voorstelling van het nieuwe bestuur en een toespraak door de nieuwe gewestvoorzitter Not. Roossens. Uiteraard is er ook een smakelijke lunch bij en alles eindigt met muziek en dans en tombola. Zaterdag 2 februari houdt zelfde afdeling een kinderfilmver toning in de parochiezaal. Begin te 14.30 uur. Na het sukses van de winterwandeling denkt de afdeling GREMBERGEN nu aan een lentewandeling in de maand april. Waarschijnlijk wordt het een voettocht naar het broek. Meer gegevens volgen later wel. Half maart start BUGGENHOUT met een danskursus voor jongere en minder jongere gezinnen. Dansleraar is de heer Verhoeven. De prijs voor 10 lessen van 2 uur werd vastgesteld op 300 Fr. per kop voor de leden en 350 fr voor de niet-leden. Inlichtingen en inschrijvingen Verhaevert Geirnaert, Vierhuizen te Buggenhout. DE JONGE GEZINNEN komen, na een eerste kontaktver- gadering in december weer samen rond half februari. Een oproep tot de niet-aanwezige afdelingen in december om ditmaal ook voor een afgevaardigde te zorgen. De Gewestsekretaris is voortaan elke woensdagavond thuis te bereiken, hetzij telefonisch (052/34601) hetzij door persoonlijk bezoek. Uiteraard kan men ook, de andere dagen proberen, maar woensdag is hij thuis steeds te bereiken. AALST KRIJGT SCHOON MAAK- EN ONDERHOUDS BEURT Het Kultureel Centrum bui ten beschouwing gelaten, waar de hogere instanties de kredieten wel steeds beloven maar nooit toekennen, be werkstelligde de VU volgens Schepen van Openbare Werken Jan De Neve, in de afgelopen drie jaar, heel wat. 1974 wordt het grote schoon- maak-jaar. De eigen stads diensten krijgen in de linker vleugel van het stadhuis een behoorlijk onderkomen, ter wijl in de oude vleugel van het stadhuis een ontmoetings ruimte voorzien wordt. Aan de feestzaal wordt de laatste hand gelegd, nadat, aldus schepen De Neve, 34 jaar geleden de restauratie aanving onder het beleid van Mevr. Gravez. Voor de stedelijke scholen, Binnenstraat en Vredeplein zijn de schilder werken reeds in uitvoering of in aanbesteding. Voor de aanpassing van de klassen in de Stedelijke Akademie werd reeds een dossier opgemaakt. Blijft de Muziekakademie, waar men niet op de optie van de VU, om de gebouwen van Carmen en Schulte in te Jan Caudron ofwel zuiver op de graat blijven en eeuwig in de oppositie blijven, of mecregeren gekoppeld aan toegevingen.(lb) De eerste ronde van de karnavalkwis ingericht door Buurt gemeenschap Park-Watertoren-Houtmarkt was meteen al een voltreffer. Als algemene herhaling voor de grote boemeidagen kon men geen beter initiatief nemen. Als belangstelling, sfeer en inzet stijgen naarmate we dichter bij de Aalsterse hoogdagen komen, dan zouden we voor geen geld de finale van deze kwis-er schreven nog twee groepen in, zodat het "Wie van de veertien" werd willen missen. In de eerste schifting namen de dekenij van de Koolstraat, de Bisjekens, de Matotten en de Krakken het tegen mekaar op. De ploeg van de Berkes kon alleen maar toezien hoe kwisleider Frans Wauters, bij gestaan door de Ajuinboer, de vragen op de ploegen die tijdig in het lokaal waren afvuurde. De driemansequipes dienen tijdens de reeksen acht teoretische en twee prakti sche proeven te doorstaan. De teoretische vragen handelen over de Aalsterse karnaval van de laatste vijf jaren, de overige worden aan de hand van dia's gesteld. Tijdens de finale zal de vraagbak wat ruimer worden gemaakt alles wat van ver of dichtbij met karnaval iets te maken heeft kan dan in vraag wor den gesteld. In de jury zetelt Keizer Kamiel als voorzitter. Hij wordt met raad en daad, grollen en grappen bijgestaan door Remi Buys van Horeca, Gaston Van Den Hauwe, William Boulenbergh en Herman Louies, leden van het stedelijk feestkomitee. De schifting van vorige zaterdag kende een bijzonder vlot, sportief en geestig de plof- sigaretten deden het ook nog verloop. Hoewel wij de indruk hadden dat bepaalde ploegen toch maar erg zwakke broertjes waren, von den wij die karnavaistap in de tijd toch best fijn. De ploeg van de Koolstraat toonde zich de eerste avond het sterkst. Hoewel er hier en daar wel wat geluk mee was gemoeid zouden Nicole Ringoir, ex- bloemenfee, Antoine Van Der Heyden, kandidaat prins-kar- naval en voorzitter van de dekenij Marcel Bombeeck wel eens lastige klanten kunnen worden bij de eindstrijd. Zij haalden acht van de tien te winnen punten binnen (alle teoretische vragen werden korrekt opgelost). De Bis jekens werden met zes punten uitgebeld, de Krakken behaal den er vier en de Matotten sloten het rijtje met drie. Vrijdagavond verschijnen de Elastieke Sjinsjippen; Lot- jonslos, de Kornissesloepers en de Destereers ten tonele. Waarschijnlijk wordt het om 20,uur in café Du Pare aan het Burgemeestersplein een even geestig en nog boeiender vertoon. ANDRE HEYVAERT E.H. Callant werd aan de grens van de gemeente Moorsel verwelkomd door burgemeester Uytersprot. nemen, inging. SOCIALE WONINGBOUW Er wordt naar een aanpassing van oudere stadswoningen gestreefd. Zo bestaan er plan nen voor de huizen aan de Torenveldstraat, Pastoor Lau- wereysstraat en de Schiet- Met de bouw van woningen op de gronden de Biolley geraakt men in het slop. De plaatselijke bouw maatschappijen konden tot op heden met de bouw van woningen niet instemmen, gezien het recht van opstal, waar een bouwverplichting binnen de vijf jaar in voorzien is. De schepen van Openbare Werken houdt aan dit opstal recht opdat op deze wijze er een snelle aangroei van het aantal woningen verzekerd is. Al de aan de gang zijnde werken wordeafgewerkt, ter wijl de basis gelegd wordt voor de bouw van een tweede zwembad aan de Albrecht- laan, dat dit jaar nog vermoe delijk in aanbesteding gegeven wordt en tevens pogingen aangewend worden om dertig miljoen kredieten naar Aalst over te hevelen voor de aanleg van een nieuwe Zwarte Hoek- brug naar het Erembode- gemse type, zodat ook de aanvang van deze werken nog dit jaar zou kunnen geschie den (M Je zou geen kandidaat prins-karnaval zijn, of op een zondagmorgen had je een "witteke" van doen om even de rimpels uit je gezicht te halen. Toen we zondagmorgen Antoine Van der Heyden, nieuwkomer kandidaat-prins-karnaval aantrof fen, was het na een korte nachtrust voor de kandidaat uit de Koolstraat kandidaten dienen overal aanwezig te zijn, en er was de karnavalkwis van Frans Wauters geweest een minder prettig ontwaken, want vrienden haalden hem uit bed om hem te wijzen op zijn wagen die voor de deur duchtig toegetakeld was door enkele onverlaten. Tot op heden slechts twee kandidaturen binnen bij het feestkomitee dat betekent Jean-Paul een oude rat in de prinsenverkiezing en een nieuw gezicht, trouwens iemand die er heilig van overtuigd is het dit jaar te halen, de mogelijk Antoine I. Antoine is de kandidaat van d'Elastieke Sjinsjippen en van de Dekenij Koolstraat. De kandidatuur is niet zo maar opgedrongen, want hij liep reeds rond van vorig jaar met het idee het ook eens te wagen, doch daar de huidige prins Michel Cleemput, lid van de Kornissesloipers doch ook uit de Koolstraat, zich kandidaat stelde diende er eendrachtig gewerkt te worden om het met Michel tot een goed einde te bren gen, waar men in slaagde. Antoine had bij de Verkiezing '73 wel hartzeer maar ook de vaste wil in 1974 te winnen. We zijn zover. Vierentwintig jaar geleden in de Vakschoolstraat geboren is Antoine Van der Heyden een rasechte Aalstenaar, boven dien als voorzitter en sekreta- ris van tal van verenigingen is tot en met een kind van de wijk. Reden te meer waarom de handelaars van de dekenij hem dan ook duchtig in zijn prinsenkampagne steunen. Steun bij de komende verkie zing van vrijdag 8 februari komt er uit een \gel onver wachte hoek Antoine is ko m putertechnicus te Brussel, en ergens werden er van die kant wel moeilijk heden verwacht i.v.m. facili teiten van diensturen en va kantie. Niets is minder waar gebleken, integendeel zelfs, met dertig man komen de werkmakkers en chefs sup porteren en stemmen voor Antoine. Antoine heeft er goede hoop op, spijts de medekandida tuur van een ex-prins karna val, het publiek wil immers wel graag nieuwe gezichten zien en bovendien de stem men worden grotendeels, spijts de meegebrachte aan hang, gewonnen op de verkie zingsavond zelf. Een goede show en in de smaak vallen, verricht wonderen. Jean-Paul en Antoine liepen elkaar tegen het lijf tijdens het Driekoningenfeest en her kenden elkaar als oude buren. Het worden beslist twee faire kandidaten die tegenover elkaar zullen staan, maar om het met Antoine's woorden te zeggen "in kameraadschap pelijke konkurrentie", of komen er op het laatste nippertje nog meerdere kandi daten opdagen (j. velghe) De klachten dateren niet van vandaag. Vroeger was het eerder sporadisch, begin oktober begon het voorgoed. De klachten komen niet van een enkel iemand, de hele buurt rond het gewraakte bedrijf heeft te lijden onder de voortdurende zware trillingen. De administratieve mallemolen draait echter zeer langzaam, zodat het einde van de lijdensweg van de buurtbewoners nog niet zo dadelijk in uitzicht is. Begin oktober '73 installeerde de firma Penne aan de Den- dermondsesteenweg, die zijn ateliers heeft pal achter een huizenrij aan, nieuwe krachti ge kompressoren voor de vervaardiging van machine onderdelen. De gevolgen lagen voor de hand. De vraag kan geopperd worden hoe een dergelijk bedrijf midden een huizenrij ingeplant werd Echter in 1957 bekwam de firma de toelating van de Bestendige Deputatie om zich daar te vestigen met inbegrip van de elektromotoren, kom pressoren, droogovens het ging hem immers volgens het plan van aanleg om een nijverheidszone. Het gewest plan dat eerlang goedgekeurd zal worden opteert voör een woonzone. De firma nam uitbreiding in de loop der jaren, met een evenredige toename van la waai en hinder voor gevolg, tot eind vorig jaar het bij de nieuwe installatie, het voor de buren te machtig werd. De klachten zijn kort maar hard aanhoudend en onregelmatig gedreun dat trillingen veroor zaakt, lawaai ook van de fabriekssirene dat alles geeft barsten en scheuren in de huizen voor gevolg. Over de zenuwen die het hard te verduren krijgen wordt niet eens gepraat. IN HET OFFENSIEF De buren zijn in het offensief gegaan. In oktober reeds kwamen op hun verzoek de burgemeester en de stads ingenieur ter plaatse een ver slag opmaken, dat voor het bedrijf negatief uitviel en aan de goevernementele diensten overgemaakt werd. Door de provincie werd het bedrijf Penne verzocht een commodo en incommodo te openen. Dit gebeurde op 3 december jl. Na het afsluiten van dit publiekelijk onderzoek werden acht schriftelijke en twee mondelinge klachten ge noteerd. Nog voor Kerstmis gaf het schepenkollege van Aalst hierover zijn advies. Op 24 december werd het geheel overgemaakt aan de goever- neur, die drie maand de tijd heeft om na adviesinwinning van de diensten van Stede- bouw en de Arbeidsinspektie, uitspraak te doen. In afwachting van die uit spraak blijven voor de buren aan de Dendermondsesteen- weg de zware bonken, de weinig verheffende, doch ver plicht-vertrouwde geluiden van alle dag. (jv) NOG DIT JAAR GEWESTPLANNEN VOOR DENDER STREEK Het streefdoel van de centrale overheid i.v.m. de gewestplannen in Vlaanderen, is het vastleggen bij ministrieel besluit tegen eind 1974. De gewestplannen voor de zones Dendermonde en Aalst zouden gedurende het vierde kwartaal 1974 aan de beurt komen. Ruim elf jaar na het tot stand komen van de Stedebouwwet van 1962 is een eerste gewestplan dat van Veurne-West- hoek vastgelegd. Dit gebeurde bij ministrieel besluit door staatssekretaris voor streekekonomie, Ruimtelijke Ordening en Huisvesting, Luc Dhoore op 28 december 1973 ondertekend. Door vastlegging bij ministrieel besluit zullen de gewestplan nen én na één bindende kracht krijgen, dit wil zeggen dat zij van dat moment af als basis dienen voor alle beslissingen in verband met stedebouw en ruimtelijke ordening verkave- lings- en bouwvergunningen, stedebouwkundige attesten, algemene en bijzondere plannen van aanleg. Het ministrieel besluit verleent aan de gewestplannen bindende kracht voor een termijn van maximum drie jaar. Binnen deze termijn moet er een definitieve bevestiging bij koninklijk besluit volgen. Een gewestplan is een planologisch dokument dat de gebiedsordening aangeeft op een bovengemeentelijke schaal. Het Vlaamse landsgedeelte telt er 25 van de 48 in België. Het zijn de gewestplannen voor Westkust-Veurne, Middenkust-Oostende, Diksmuide-Torhout, Ieper-Poperin- ge, Roeselare-Tielt, Kortrijk—Gentse Kanaalzone, Eeklo- Aalter, Dendermonde, Oudenaarde, Aalst-Ninove-Geraards- bergen-Zottegem, Sint-Niklaas Lokeren, Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Herentals—Mol, Neerpelt-Bree, Has- selt-Genk, Limburgse Maaskant, Sint-Truiden-Tongeren, Aarschot-Diest, Leuven, Tienen, Landen, Halle-Vilvoorde- Asse. Het is de bedoeling van staatssekretaris Dhoore van voor iedere Vlaamse Provincie een gewestplan vast te leggen voor het einde van het eerste kwartaal 1974. Voor Oost-Vlaan deren zou dat Oudenaarde zijn. In de loop van het tweede en derde kwartaal zouden er dan nog volgen, met in het vierde kwartaal de rest, waaronder deze van de Dender streek Aalst en Dendermonde. Deze goedkeuring van de gewestplannen zal een stempel drukken op de Denderstreek. De bescherming van de open ruimten waaronder groenzones, natuurgebieden en land- bouwzones kan bijdragen tot een beter leefmilieu. R.V.K.

De Voorpost | 1974 | | pagina 5