ZOALS HET KLOKJE BIJ DE SUISSE TIKT, TIKT HET NERGENS AAISÏIRSE HENGELAARS IN DE KOU 6 Ongeveer vijftien jaren oefent Frans Van Lysebeth, Klooster straat 25, in de parochiekerk te Moorsel het ambt van suisse uit. Tot voor een paar jaren beschikte deze parochiekerk over een zeer oud uurwerk, dat het in 1971 liet afweten en vervangen werd door een elektrisch. De oude klok tikt nu trouw en juist in de Kloosterstraat bij de familie Van Mulders Van Lysebeth. Hoe deze er kwam is een hele geschiedenis. De stoel waarop het geheel gemonteerd was, bestaat uit gegoten ijzer en werd in twee stukken naar beneden ge bracht. Het mechanisme was om geven door vier deurtjes. Deze PAUL LUIDT DE KLOK KEN Toen klokkenluider Frans (Sooike) Vermoesen om ge zondheidsredenen niet meer kon luiden, werd de heer Paul Van Mulders, echtgenoot van Godelieve Van Lysebeth, zuster van de suisse, aange duid om de klokken te luiden. Paul is een man die heel veel houdt van knutse len, en dat hij er iets van kent zal verder blijken. Aldus kwam hij regelmatig in kon- takt met het torenuurwerk waarvan niemand juist weet hoe oud het is. Nergens staat iets omtrent de ouderdom genoteerd, maar men kan wel met zekerheid zeggen dat ze minstens honderd jaar moet zijn. Dagelijks dient ze opge wonden zowel om te lopen, de slag als de beiaard. Onder tussen had Paul Van Mulders al heel wat opgemerkt om trent de werking van het ensemble. In het voorjaar 1971 liet de klok het af weten, specialisten ter zake beweerden dat ze niet meer te herstellen was. deuren waren volgeschreven door klokkenluider Frans Vermoesen. Het gaat hier om een soort onvolledig dagboek. Men kan hierop terugvinden dat het uurwerk werd her steld in 1943 door iemand van Merelbeke, Hundelgemse Steenweg, met de hulp van Frans Vermoesen. Op de deuren vond men ook de juiste datum van de neerstorting van een vliegtuig op de "Bosbaan". Een doods brief van een zekere Maria Joanna Moens hing onder een laag stof bedolven ook te pronken in de toren, daar naast kon men nog enkele persoonlijke slogans ont cijferen als "Als ge wilt eerlijk zijn, moet ge iedereen be talen." We mogen hieruit besluiten dat met het afbreken van het torenuurwerk een stuk uit het leven van Sooike Vermoesen werd weggerukt, maar dit is nu eenmaal één van die teleurstellingen waarmee een mens regelmatig gekonfron- teerd wordt. Dagelijks, gedurende zovele jaren, werd de klok opgewon den, maar aan alles komt een einde. Doch moge het een troost wezen voor Sooike dat "zijn" klok het in 1974 nog steeds doet, zij het dan niet meer op "zijn" kerktoren. ALLES WERKT KOR- REKT Nadat alle staafjes, vijsjes en wieltjes naar de Klooster straat werden getransporteerd en nadat de toren van de Sint-Martinuskerk werd uitge rust met een elektrisch uur werk, bleef de oude klok een tijdje rusten op zijn nieuwe bestemming. Gedurende twee maanden lagen alle stukken op een grote hoop in één van de bergplaatsen bij de suisse. Toen kwam knutselaar Paul in aktie. Hij begon stukje na stukje terug op te bouwen en in mekaar te knutselen zoals hij het torenuurwerk scherp had waargenomen vóór de afbraak. Na een hele tijd kwam alles klaar, maar de klok deed haar werk niet, want ze was onherstelbaar verklaard door specialisten ter zake. Maarmen had zonder de waard (Paul) gere kend, want hij vond de fout, een kleinigheid vertelt hij. Om de hiinuut moet de wijzer op de wijzerplaat verspringen, daartoe is er een plaatje dat zich dient te bewegen en van dit plaatje was een stukje afgesprongen. Er moest dus enkel een stukje bijgelast worden en klaar was de klok. Paul vertelt dat het met koperdraad en kleefband was hersteld, doch dit kon het euvel niet verhelpen. Inder daad heel trouw en juist tikt het torenuurwerk nu bij de suisse. Het mechanisme be vindt zich in één van de bijgebouwen en de wijzer plaat hangt te pronken aan de huisgevel langs de Boekveld- baan. NIEUWE WIJZERPLAAT Van de wijzerplaten ging er één naar een kennis van E.H. Steps en de andere kreeg Willy De Wolf zaliger. Toen Frans Van Lysebeth een wij zerplaat vroeg aan Willy wou deze laatste er geen van afstaan Hij had ze gekregen en zou ze opknappen, spijtig genoeg heeft het lot er anders over beslist. Het ontbreken der wijzerplaat was echter geen onoverkome lijke hindernis voor knutse laar Van Mulders. Hij wist dat de wijzerplaten van de kerk zeer oud en versleten waren, het zou dus heel wat werk gevergd hebben om ze op te knappen en Paul vond het wel eenvoudiger onmiddellijk een nieuwe te vervaardigen uit aluminium. Wie het niet wist zou gedacht hebben dat het een originele plaat is, dus nogmaals een pluspunt voor TORENUURWERK VER HUIST NAAR KLOOSTER STRAAT De vroegere pastoor, Z.E.H. Van der Hauwaert, bood het uurwerk aan aan knutselaar de toren, verder een kar hout, wielen en nog veel meer waardeloos materiaal. Het oude dikke touw dat langs de torentrap dienst deed als Paul Van Mulders, die dit aanbod gretig aanvaardde. Samen met zijn schoonbroer, Frans Van Lysebeth, moest hij het geheel van 1000 kg uit elkaar halen, langs de draaien de torentrap naar beneden halen en huiswaarts brengen. Als wederdienst moesten ze ook de toren van de Sint-Mar tinuskerk opruimen. Dit alles gebeurde de week vóór Palm zondag 1971. Volgens de beweringen van betrokkenen kwam een ganse auto stof van trapleuning werd vervangen door het klokzeel van de grote klok. Achteraf werd wel wat kritiek gegeven op het weghalen van het torenuurwerk door de familie Van Lysebeth. Doch wie zou het duizend kilogram wegende gevaarte willen uit elkaar nemen, alles op de schouders langs d.e draaiende torentrap naar beneden bren gen, wetende dat het gaat om een mechanisme dat niet meer te herstellen was AALST TELT VEEL VISSERS Het valt zeer moeilijk een juist cijfer naar voor te schuiven van het aantal aktie- ve hengelaars in de streek. Wanneer wij, steunend op goed ingelichte bronnen, een cijfer van om en nabij de vierduizend naar voor schui ven, zal dit zeker niet over dreven zijn, want niet alleen de stad Aalst, die vier klubs telt, is rijk aan hengelaars, doch de hengelsport vindt liefhebbers in grote getalle te Lede, Mere, Denderleeuw, Liedekerke, Erembodegem. De meeste klublieden kunnen terecht in privé-vijvers. Voor Aalst ligt de toestand wel enigszins anders. Niet alle hengelaars zijn aangesloten bij een klub, bijna mag men zeggen slechts een minderheid is in dit geval. De overgrote meerderheid, niet gerugge- steund door een klub, ver weg van alle kompetitie, zoekt zijn hengelwoede uit te leven in de stadsparkvijvers. Blijk baar is er iets de jongste jaren niet pluis met deze vijvers want steeds meer en meer vissers zoeken hun heil in Nederland, het kanaal van Charleroi, of het Ieperse, dit zelfs waar de dagvergunnin gen heel wat duurder uitval len tot honderd frank per dag en de afstand er voor zorgt dat vissen een al ietsje duurdere liefhebberij wordt. WAT SCHORT ER De dagvergunningen zijn in het Aalsters park niet duuï te noemen iedereen van jong tot oud de minimumleef tijd is normaal veertien jaar, doch er wordt in de vakantie periode wel eens een oogje dichtgeknepen kan er te recht voor dertig frank. Het bedrag afkomstig van deze vergunningen gaat naar de stadskas. En hier schuilt hem juist het eerste wrijvingspunt tussen de vissers en het stadsbestuur. De hengelaars wensen dat het totale bedrag van de opbrengst der vergun ningen weer omgezet wordt het volgend jaar in grotere visstortingen. Volgens hun berekeningen komt momen teel slechts tweederde hiervan terug, terwijl het overige mede verdeeld wordt over al de andere sportverenigingen. Daar wij niets van andere sporttakken ontvangen, willen wij met onze eigen centen ook onze eigen boon tjes doppen, is de eis van de vissers. Zeker daar er geen klub in het stadspark vist en het louter individuele henge laars waaronder een groot aantal invaliden, gepensio neerden en schooljeugd be treft. Het stadspark is een ontspanningsoord voor ieder een, ook de vijvers, aldus de voorstanders van meer vis in de vijvers, want daar komt de integrale besteding van alle vergunningsgelden op neer. Waarom kan Aalst niet het zelfde als Dendermonde en Sint-Niklaas waar wel stortin gen van om en nabij de 3.00Cf kg gebeuren Bovendien re deneren de woordvoerders door, hoe meer vis, hoe meer vissers en hoe meer vergun- ningsgeld. Aalst houdt het echter bij 1.500 kg. STRENGER TOEZICHT Naast deze hoger vernoemde primordiale eis komen tal van nevensuggesties uit de bus, waaronder als eerste voorop mag gesteld worden het limi teren van het aantal vis dat per hengelaar en per dag mag meegenomen worden. Twin tig eksemplaren per dag is meer dan genoeg om naar huis mee te nemen, meestal arriveert de gevangen vis toch in de vuilnisbak, terwijl anderzijds wanneer de gevan gen vis, na teruggooien ook nog nuttig is voor anderen. Het belet de vijver leeg te halen, temeer daar het om een loutere vrijetijdsbesteding gaat. Al te veel heeft men het al meegemaakt dat over dreven hoeveelheden vis mee genomen worden om aan andere vijvers verkocht te worden. Uit deze wens spruit automa tisch de gedachte voort om meer volmachten toe te kennen aan de parkwachters, die hierdoor strenger tegen overtreders zouden kunnen optreden. Wanneer de eerste zaterdag van maart de parkvijvers weer opengesteld zullen worden, onze knutselaar. Wij wensen "suisse" Va?[ Lysebeth en schoonbroer Paul Van Mulders hartelijft proficiat voor het geleverap werk en wij begrijpen nojfc veel beter dat de familie VaBK Lysebeth het voor geen gele ter wereld zou verkopen. He( is een echt familiestuk gewon den waar zij trouwens ooi fier mogen over zijn. De klol werkt volledig zoals zij oo^l spronkelijk boven Moorsa het uur aanduidde. Enkel d< I beiaard is niet ingeschakeld I "Zoals het klokje bij di' "suisse" tikt, tikt het nerj gensdachten wij, of hehi I u soms een dergelijk uurwerl bij U thuis p v j d' Achteraan café De Klok, troffen wij ze aan. In een rokerige sfeer lieten enkele tientallen Aalsterse hengelaars hun grieven horen. Het ging hem niet om een of andere maatschappij of klub die duidelijk onder-gesubsidieerd werd en één of andere aanslag op de stadskas beraamde, doch om een spontaan opgekomen initiatief van enkele verwoede vissers uit het Aalsterse, die het volgens hun mening, gegroeide ongenoegen over de vissituatie in Wj het Aalsterse stadspark, willen koördineren, om samen met sterkere argumenten en betere solidariteit hun wensen tot werkelijk om te buigen. Achteraf gingen wij even praten met de initiatiefnemers, die voorgaven de meer dan twaalfhonderd hengelaars uit Aalst te vertegenwoordigen, terwijl wij ook telefonisch Schepen Henri Van der Veken, onder wiens bevoegdheid, als schepen van vrijetijdsbesteding, de visstortingen in de stadsparkvijver vallen, naar zijn mening over de getuige grieven en naar de vooruitzichten voor 74 vroegen. Het Aalsterse kan wel een mekka van vissers genoemd wordet Sl In de kompetitie-hengelsport lieten de resultaten niet op zid k wachten. Meerdere malen kwamen streekgenoten uit in n# r< wereldkampioenschap. Erembodegemnaar Marcel Van de 1{ Eynde kon de wereldtitel veroveren. 13 V verlangen de hengelaars een minder vervuilde vijver, mede oorzaak van de ontvolking ervan, terwijl om dezelfde redenen het verbieden van kompetitiewedstrijden op de vijvers bij de aanvang van het seizoen bijzonder welkom zou zijn. Als woordvoerder van de hengelaars drukte de h. Verpeten Louis het verlan gen naar grotere en betere vis uit. Voorn van 14-15 cm mi nimum dat moet er zjjn, en geen baars die niet langer gewild is. Op de repliek dat de bestellin gen door het stadsbestuur reeds eind vorig jaar geplaatst werden, gaf men te kennen dat het nooit te laat is om een bestellingsorder te vergroten en te wijzigen. KLUBS ZIJN BEST TE VREDEN Zelf verwoed visser, en ver antwoordelijk voor de vrije tijdsbesteding reageerde schepen Henri Van der Veken op voormelde eisen. De be stelling is, aldus de schepen, reeds voor de winter door gegeven. Steeds wordt er eerste keus verlangd. Het grootste percentage van de aangekochte duizend kilo gram maakt de voorn uit, terwijl er daarnaast gezorgd wordt voor brasem. Karpel en lauw komen daar nog eens extra bij. Op de vraag hoe het hem nu zat met de recente eisen van deze eerder naamloze groep hengelaars, verwees de schepen naar het komitee van vrijetijdsbesteding en het sportkomitee waar de viej y Aalsterse hengelklubs deel van uit maken. In die komij tee's mocht tot op heden! geen klacht gehoord worden^ een bewijs dat de klubs best! tevreden zijn met de vismoge- lijkheden die de stad biedt f Het wordt, zegt ons de h. Vac der Veken, bepaald moeilijk wanneer we moeten ingaan op individuele eisen. HeS verenigingsleven dient bevor! dert te worden, en daar kan! eventueeel iets van uitgaanJ wat tot dusver niet gebeurde! PRATEN KAN HELPEN Wanneer beide standpunten met elkaar in een direkt gesprek gekonfronteerfl zouden worden, zit de kan» erin dat heel wat misverstanj den kunnen opgeruimd worden. Informatie verstrekt ken kan hier alvast to« bijdragen, terwijl er zeker nien uit het oog mag verloren worden dat voor tal van Aalstenaars weekends, vrije dagen en de zomervakantie niet zomaar persé Spanje of het Knokse strand betekent! De spiegelvijver is voor velen! van jong tot oud, een paan uurtjes verpozing. En daalt komt het ten slotte op neer! Johan V elghej I

De Voorpost | 1974 | | pagina 6