msï: DE GALANTE MOILENTREKKERS HOUDEN WAT IN PETTO /f'W De pikante ïKastaars lonken inaar Keulen jDe sfeer zit erin bij de karnavalgroepen .-fito. I D® Kornissesloipers en de BT.W. Bij de Kalouterkabassen stinkt het naar petrol 7 IK K£N en ïe ALTjj) UM MASKER 3»A5 OpZtTTeM. geli De Kornissesloipers aan de montage.(lb) wor- ool werd in 1970 de Kattestraat niet meer in de omloop van de stoet opgenomen, dit tot groot ongenoegen van de handelaars uit deze winkel straat. Gretig werd er gebruik van gemaakt, om een skepter met een zwart katje te ont werpen, voor de prins en zijn garde. Dit was de tweede maal dat de galante moilen- trekkers deze taak op zich namen. Ze noemden zichzelf de "Brazilhipperdebillekes". De ganse garde had een Zuid-Amerikaans kostuum aangetrokken. Vorig jaar vonden ze de naam "Jojo's en jaja's". Heel mo derne textielen werden ge bruikt om de klowns aan te kleden, en een muts in dezelfde kleurenkombinatie werd gebreid door de vrouwe lijke leden. Dit jaar heeft men gedacht om als tema te nemen "De Kopstukken." Zijn het de kopstukken van Godfried Bomans, of zijn het de kopstukken van het stads bestuur het blijft een verrassing. Terug woi^lt er een praalwagen voorzien. "Veer tien manschappen, en als je goed kijkt, dan zie je er 28" aldps Herwig. Of je dan al een paar pinten moet gedronken hebben, voegde hij er niet aan toe. Het is tevens zijn be trachting, de toeschouwers in het karnavalgebeuren zoveel mogelijk te betrekken. De "Galante ïwouentrekkers" zullen zoals altijd terug aan wezig zijn bij het verbranden van karnaval. "Ik vind het wel spijtig dat niet alle groepen erbij zijn. Ze kunnen noch tans gratis een fakkel gaan afhalen bij De Winter". Indien alle groepen aan deze oproep gevolg zouden geven was het spektakel nog boeien der eete stijve boel, en onmoge lijk te verwezenlijken zonder degelijke voorbereiding. Ook-op het Driekoningen feest weet hij kritiek, twee broodjes en drie pintjes bier zijn volgens hem voldoende. Tenslotte zijn er bepaalde leden van het feestkomitee, welke hij liever niet op de Grote Markt ziet, daar zij de groepen niet de gelegenheid geven hun show naar behoren af te werken. De groep werkt onder het voorzitterschap van Iviichel Cleemput, beter gekend als prinskarnaval Michel I. Deze karnavalvereniging is gesticht in 1969. Zij is ontstaan in de schoot van de groep "Den blok ondereen". "Den blok" was daar waar nu die gigantische bouwwerken aan de Dendermondse- steenweg opgetrokken worden. "Den blok ondereen waren alle vaders uit de buurt, en de kinderen stichtten "De Kornissesloi pers", daar zij niet meer volledig akkoord waren met de ideeën van de oudere generatie." zo vertelt Michel het. In 1969 was de voorzitter bij het leger. Zijn groep bracht "den tour de France" Na zijn terugkeer brachten ze in 1970 "De Toren d'Oilist", een parodie op de stiere gevechten. Michel werd prins karnaval in 1971, terwijl zijn groep het onderwerp "De Vliegende Sigaar" uitwerkte. De toenmalige burgemeester lag aan de basis van dit tema, daar hij schijnbaar graag sigaren rookte. Michel I werd uitgenodigd te Mainz (Duits land), Halle, Lede, Ninove, Blankenberge, Leuven en Mechelen, waar hij karnaval- stad Aalst vertegenwoordigde. De Aalsterse A.B.C. werd in het jaar '72 op het program- ma geplaatst. Het was een satire op "Hier spreekt men Nederlands". Een reusachtig schoolbord, gemonteerd op een wagen, verkohdigde het alfabet, terwijl de leerlingen het aandachtig bestudeerden. A is Ajoin; B is Betjoeper, C is C Dat het niet altijd van een leien dakje loopt in een karnavalvereniging blijkt uit het voorval van vorig jaar. Veertien dagen voor de feestelijkheden vonden zij hun praalwagen niet geslaagd, braken hem volledig af en begonnen opnieuw. Ze brach ten toen "De zomervakan tie'/. Iedereen had een badpak aan uit de jaren 1900. Michel I was tevens voor de tweede maal prinskarnaval. En wat wordt het in '74? Het tema is "De Belgische Geldzui- gers". Het wordt een spotter nij op de belastingen en het B.T.W .-stelsel. Een praal wagen van ongeveer twintig meter lengte wordt momen teel voltooid. Van de zestigtal leden zullen er ongeveer 35 aktief deelnemen aan de kavalkade, en daarvan zullen een tiental in het binnenwerk van de sierwagen zitten, om verschillende mekanismen in beweging te houden. Als ondervoorzitter van het verbond van Aalsterse karna valgroepen, heeft hij wel een paar wensen De jury zou zich op verschillende plaatsen moeten bevinden, en niet allemaaal op de Grote Markt. De gemeenteraad tijdens de karnavaldagen, mag volgens Cleemput volledig worden af gelast. Hij vindt het absurd, KARVAlML iis/ zicht.' Tj)V MT lAJt \oNze makers Als monteur van beroep is de 43-jarige Frans De Witte een dynamische voorzitter van zijn twintig leden tellende vereniging. Hij is tevens sekretaris van het A.K.V. Volgens hem heeft vroeger een groep "De Kastaars" bestaan. Een verklaring voor het woord pikant schijnt hij niet te hebben. Het is zomaar uit de lucht gegrepen, volgens Frans. Met zijn groep behaalde hij reeds in '72 een eerste prijs met vermelding en in 73 een gewone eerste prijs. Hij beschouwt dan ook zijn groep als de zevende of achtste sterkste groep van de stad. Wat een kabas was wisten we, maar een kalouter was voor ons Aalsters latijn. Een kalouter schijnt een broekventje te zijn. Vandaar de kombinatie kalouterskabassen. Deze groep telt tweeëntwintig leden heeft geen bestuur en uiteraard dus ook geen voorzitter. Zeven jaar terug werd hij gesticht, en dit in de zetel van de vroegere jeugdklub Teeny. In 1972 werd een praalwagen van 9,3 m lengte en vier hoogte in elkaar gestoken. Twee grote klowns in isomo sierden deze wagen'. Op het programma stond als titel "Oh klown, oh klown." Met hun 22 man tellende groep behaalden ze de eerste prijs buiten wedstrijd met vermel ding van de jury. Iedereen herinnert zich nog de merk waardige en originele produk- tie van de kalouterskabassen "Filmmuzeum van de Scha terlach". Terug behaalden zij dezelfde prijs als in '72. Een wagen met een beweeglijke Charlie Chaplin, een trek- wagen met Laurel en Hardy, vormden het dekor. Werkelijk een goeie vondst, keurig uit gedoste agenten werden voortgesleept door een cel wagen, terwijl zij op een plaat met wieletjes lagen.' Spijtig hadden ze op de Grote Markt een klein ongevalletje. Bij een draai moest een der mannen lossen, en kwam onder de tribune terecht. Elk lid van de groep had een divers person- nage uit te beelden Charlie Chaplin, Buffalo Bill, Laurel en Hardy, the Comedy Capers enz. Dit jaar gaan ze een aktgeel onderwerp aansnijden "De oliekrisis" 't Was te verwach ten. Twee topfiguren uit de petroleumwereld worden tegenover elkaar opgesteld, binnen- en buitenland worden erin betrokken. Hun wagen zal uit drie beweeglijke elementen bestaan. Begin ok tober komen alle vrienden bij elkaar om de financiële zaken af te handelen, en om hun ideeën aan elkaar voor te stellen. Eind december wordt de aanvraag tot deelname aan de stoet samen met het plan van de wagen voorgelegd aan de sekretaris van het feest komitee, dhr. Van de Perre. Deze tekeningen worden ver zorgd door Urbain Schreyen, die eveneens de publiciteits materialen als zelfklevers en vlaggetjes verzorgd. Dankzij zijn zeefdruktalent kunnen de zelfklevers en vlaggetjes vrij goedkoop worden aange schaft, en kan de winst door verkoop de groep degelijk in stand houden. Ook de "Ka louterskabassen" wensen een hogere subsidie. "Indien we niet naar andere steden moe ten gaan om zaad in 't bakje te krijgen, dan zou er nog Dc praalwagen van de Kalouterskabassen. meer volk naar Aalst komen. Nu weten de mensen toch dat we naar hun stad komen. Waarom zich dan nog ver plaatsen aldus de gebroe ders Libaut. Een van de wensen der gebroeders is ook nog het reorganiseren van het Drie koningenfeest. Zij vinden dat de sfeer er ontbreekt. Ook zouden enkel Aalsterse kar navalgroepen mogen meedin gen aan de wedstrijd, ja zelfs deelnemen aande stoet. Geruchten deden de ronde dat de Kalouterskabassen uit elkaar waren gegaan, niets is minder waar. Hopelijk blijft deze groep, die een merke lijke evolutie heeft onder gaan, nog lang bestaan. Roel Van de Plas. Een van zijn steunpilaren is Jan Kennis, "'t Is een licht manneke, die alles zwaar opneemt" verklaart Frans. De pikante kastaars hebben hun inspiratie uit de Keulense j karnavalstoet '73 geput. Het wordt "De Zonnezonen". Een wagen van acht meter lengte op 2,6 m breedte en 5,2 m hoogte zal een pyra- mide voorstellen met een tweekoppige draak en een j mobiele zon. Ze trachtten de pracht en de praal van de Egyptenaren weer te geven, doorspekt met komische elementen. Elk lid van de groep, uitgezonderd deze op de wagen, zal een geheim wapen bezitten. Vandaar dat de deelnemers zich totaal vrij mogen en moeten bewegen. Vroeger werd een zekere discipline tijdens de rondgang bewaard. Reeds vanaf juni ging zij aan de slag. Eerst werd de wagen volledig op makette gezet. Dan werden de koppen vervaardigd, om, nu het montagewerk op de wagen bijna voltooid is, de dekoratieelementen aan te brengen. Financiële zorgen hebben zij zoals de meeste groepen. Met 1 een kleine subsidie van de let stad, het lidgeld en de steun- ud kaartenverkoop, moeten zij né rond trachten te komen. Vele de leden betalen zelf allerlei benodigdheden. Mariëtte De Witte, vrouw van Frans, raamt de onkosten voor dit jaar tussede 45 en 50.000 fr. Dit hoge bedrag is aanvaard- aE baar wanneer men weet dat al [el het materiaal werd ver- |a nieuwd. ;el Wij hadden het ook over de gewoonten in zo'n groep. De en praalwagen van de Pikante Kastaars verlaat nooit zijn J stad. Wel worden zij regel- matig uitgenodigd door andere feestkomitees om deel Jj te nemen aan hun festivitei- ten. Daags voor karnaval |r wordt de wagen met cham- el pagne gedoopt. De vaste meter Margriet en een steeds wisselende peter smakken dan de fles tegen de wagen aan, alhoewel Frans en zijn bende ze liever in hun keelgat zouden gieten. Er wordt doopsuiker, ook wel eens een bokaal ajuintjes, aan de leden uitgedeeld. En bij een doop hoort er natuurlijk ook een naam. Dit wordt een samen stelling van de namen van de meter en de peter. Wanneer zij tien jaar zullen bestaan, zullen zij zoals vele groepen, médailles te koop aanbieden. Net als Michel Cleemput wenst Frans De Witte dat de jury zich zou verspreiden over de ganse omloop. Hij voert als reden aan, dat vele groepen maar bedrijvig zijn op de Grote Markt, wat hij steeds tracht te voorkomen met zijn groep. Iedereen heeft recht op het spektakel. ie ie >f t. i. ir ii De Pikante Kastaars Volgens de 28-jarige Herwig Van Holsbeeck, voorzitter van deze karnavalgroep, moet iedereen op karnaval niet alleen karnava- lesk zijn, maar zeker en vast "galant". Neem daar nog bij dat Herwig een "moilentrekker" is, en daar heb je de verklaring van de naam. Sorry wanneer we deze baardige jongeman zo bestempelen, maar volgens zijn uitleg kon hij van kindsbeen af fantastische gezichten trekken in de spiegel. Schijnbaar heeft hij dit niet verleerd. en zijn bende een grote rol. "Karnaval is leute maken maar ook kleur, liefst harde kleuren" aldus Herwig Van Holsbeeck. Door allerlei Omstandigheden de Pikante Kastaars. In 1963 trok hij'met een paar kameraden»,verkleed door de stad. Er werd toen besloten om zich het volgend jaar als karnavalgroep te laten in schrijven. Als klowns kende de groep sukses, maar de doorbraak kwam in feite maar in het jaar '65. Het was ook het jaar dat ze met hun eerste praalwagen voor de dag kwamen. Het tema was Aalst stad van snijbloemen en bier, van karnaval, ajuinen en ple zier. Bloemenveiling, brouwerijen en ajuinen, alles zat vervat in het onderwerp. Deze kleur rijke uitbeelding bracht hen dan ook de eerste prijs op. In 1967 hadden ze terug een spiritueel idee. Volgens de traditie is prinskarnaval gedu rende deze drie zotte dagen machthebber der stad. De "Galante Moilentrekkers" vonden dat het de taak van het feestkomitee was, om onder andere de "Prins" steeds te vergezellen. Daar dit niet gebeurde, besloot men een "Prinsengarde" te vormen. Alle aktiviteiten van de prins werden begeleid. Ter gelegenheid van de 40ste karnavalstoet in '68 brachten 45 moilentrekkers een stukje Aalsterse karnavalgeschiede- nis. Een Gille, keizer karna val, de ajuinboer, kinneke baba, ereburger Alfred Kel ders waren vertegenwoordigd op een kleurrijke praalwagen. Kleuren spelen voor Herwig Een lid van de Galante Moilentrekkers.

De Voorpost | 1974 | | pagina 7