EEN BROK TOERISME VOOR ÉÉN DAG DE VOORPOSTRALLY DENDERMONDE—AALST, NAAR DE ZWALMVALLEI EN OMSTREKEN 8 september a.s. DE VOORPOSTRALLY --m:. De Voorpost -12-7-7A - 3 Zonder op een dag grote afstanden te moeten afleggen kan de toerist in reis vier de schatten ontdekken van tal van dorpjes meestal zeer klein van oppervlakte, die met hun kerktorens de grote centra van de Zwalmstreek, Nederbrakel en Zottegem omringen. De natuurliefhebber zal er verrassende landschappen, stemmige plaatsjes en heel wat watermolens ontdekken. Hij zal de wagen op een schaduwrijk plekje kunnen achterlaten, de wandelschoenen aanbinden en in een tocht langs de boorden van de Zwalm de bewoonde wereld de rug toekeren, om na een tijd als de afstand in de benen weegt, een verdere verkenning tot een volgende gelegen heid uit te stellen. St.-Martinuskerk te Lede.(lb) Lede Tot in de vroege Mid deleeuwen was het grondbe leid van Lede grotendeels door bos ingenomen. Het is pas in de 12" eeuw en 13" eeuw dat men met rooiing be gon. De Sint-Martinuskerk ver moedelijk in de Karolingische periode gesticht, werd vanaf de 15" eeuw door de Piëta op het O.-L.-Vrouwaltaar een be langrijk devotieheiligdom. Het klassicistisch kasteel Ronkenburg in het gehucht Vrijdagmarkt vervangt het slot Hof ten Bossche. Het empire- kasteel Markiezenhof, dat het oude waterslot der markiezen van Lede vervangt, werd be gin deze eeuw verbouwd. Geesteszieken vinden er een onderkomen en worden er verpleegd. Wetteren Centrum der tex tielnijverheid. In het bakste nen gemeentehuis waarvan de gevel versierd is met hard steen, bevindt zich het heem kundig en folkloremuseum. De Sint-Gertrudiskerk, rijk aan schilderijen, is omstreeks 1866 opgericht in rode bak steen met witte afwerking. Aan de Warandelaan is het sportcentrum «De Warande» met een openluchtzwembad en talrijke spelen voor groot en klein. Wandelingen door de bloei ende begoniavelden kunnen vanaf half juli gemaakt wor den. MASSEMENIs met een tachtigtal bedrijven vooral een landbouwgemeente. Van de Sint-Martinuskerk is de toren, oorspronkelijk 16" eeuws ge klasseerd Te Herdershoek is het Ge- uzekasteel. In de Molenbeek kan men nog een oude wa termolen zien. Dit jaar worden op 4 augustus de oogstfeesten gehouden. Ten gevolge van de mechani sering van de landbouw zijn de echte oogstfeesten waarbij na het binnenladen van de oogst de laatste schoof ver sierd met groen en bloemen, het middelpunt vormde van een eet- en drinkgelag, ver dwenen, Deze feestelijkheden zijn nu vervangen door een stoet en kermis met bal. Bavegem De kerk is zeer bescheiden en van een kul- tuurhistorisch belang. De be volking bestaat voor de helft uit pendelaars naar Aalst en Brussel. De rest leeft er van landbouwaktiviteiten. De «Dikke Linde» aan de grens der velden Hoogkouter, Leegkouter en Neervelden is beschermd. Sint-Lievens-Houtem Naast de beschermde Sint- Michielskerk uit de 18° eeuw staat het Gemeentehuis, een kopie van het oude Schepen huis uit de 17" eeuw. De Sint-Lievenskapel met de Sint-Lievenswaterput zijn elk jaar op Paasmaandag het doel van zoveel bedevaar ders. Een eeuwenoude traditie is de paardenjaarmarkt die elk jaar op 12 november gehouden wordt. Benevens het Markthuis of het Sint-Lievenshuis is in deze gemeente ook de stenen windmolen beschermd. OombergenDe Sint- Martinuskerk bewaarde van haar oorspronkelijk Ro maanse bouw, enkel de mid- denbeuk, de toren is van rond 1300, de kruisbeuk van 1640. De zijbeuken werden er slechts na een brand begin 1900 bijgebouwd. Het oude Kasteel van Oombergen werd al tijdens de godsdienstoorlo gen verwoest en in de 17* eeuw heropgebouwd. Thans zijn de grachten gedeeltelijk gedempt en het kasteel is verbouwd tot twee landbouw bedrijven. In de woonkamer van één ervan zijn nog getui gen van de oude kapel aan wezig. De «Kasputten» in de richting van Balegem zijn uitgeputte steengroeven. Zottegem Sinds jaren is de «Egmontstede» een leven slustig centrum, dat zich de jongste jaren ook toeristisch in de kijker speelt. Sinds de fusie met de omrin gende gemeenten is Zotte gem een nog belangrijker cen trum geworden. De samenvoeging van acht gemeenten, Grotenberge, Godveerdegem, Erwtegem, Sint-Joris-Oudenhove, Elene, Leenwergem, Strijpen en Vel- zeke heeft het inwonersaantal tot 22.000 opgevoerd, maar bovendien heeft elke ge meente het toeristisch geheel fel verrijkt. Kasteel van Leeuwergem.(lb) De kerk is in landelijke stijl. In de zijtoren werden twee zon derlinge maskers aange bracht. De legende wil dat zij iets te maken hebben met een ruzie tussen de plaatselijke pastoor en burgemeester van weleer. Strijpen bezit een zeer oude Sint-Andrieskapel. Opgravin gen hebben aan het licht ge bracht dat Velzeke een ro- meinse nederzetting moet geweest zijn. Sinds de 14* eeuw is Velzeke nog bekend voor zijn klooster dat geestes zieken verzorgt. Boven de in gangsdeur is nog het wapen schild te zien van Philip Van Egmont (zoon van Lamoraal) die in 1585 het klooster her oprichtte. Hier vloeit de Zwalm en maakt als grenslijn Munkzwalm. Te Velzeke werd op 7 april 1723 de beruchte Jan De Lichte geboren. Bene vens waterkers teelt men er ook hop, zo nodig om het Oud-Zottegems bier te brou wen. In Elene is de lucht zuiver, veel groen, bomen, struiken en heesters. In die prachtige omgeving ligt Leeuwergem. Reeds in de 12* eeuw waren de heren van Zottegem in het bezit van Leeuwergem. Deze zelfstandige gemeente werd Zwalmvallei in zijn Grotenberge, met zijn kasteel in een romantisch kader van bossen, oude bomen en tal rijke vijvers, is een ideaal oord voor eendagstoeristen, die van kalmte en rust houden. Tijdens de zomermaanden zijn er enkele kijkkasten met oude prentbriefkaarten ten toongesteld. In Godveerdegem ziet men een mooi panorama op Zotte gem en het gerestaureerde kerkje, deels gotisch, deels romaans, is een bezoek waard. Erwtegem is één en al heu vellandschap. Wie dè helling «De Vlam» afrijdt, waant zich in het heuvelachtige Zwitser land. Te Sint-Goriks-Oudenhove grenst Zottegem aan de kron kelende Zwalm, die zijn stem pel drukt op de ganse streek. Een wandeling langs de bloemenroute te Wetteren.(lb) grootsheid.(Ib) in 1770 bij Zottegem ge voegd. Het reliëf is er nogal sterk gol vend. De klassicistische Sint-Amanduskerk (1834) vervang het bedehuis uit de 12* eeuw. Door een beukendreef gaat men naar het klassicistisch kasteel van Leeuwergem, een omwald slot dat dateert van de 18® eeuw. Het kasteel staat in een Frans tuinpark met vijvers, lanen, met be uken en linden, mythologische beelden en sfinxen en een obelisk, aangelegd naar plan nen van de Franse tuinarchi- tekt Le Notre, die ook het park van Versailles ontwierp. Een merkwaardig loverteater bestaande uit haagbeuken hout van 1702 is enig in ons land en biedt plaats voor 1200 toeschouwers. Het centrum van Zottegem is rijk aan historische gebouwen. Midden de markt ziet men het standbeeld van Lamoraal, graaf van Egmont. In 1968 ter herdenking van de onthoof ding van Egmont gingen grootse Egmontfeesten door. Op 9 juni 1968 werd een nieuw standbeeld onthuld en het oude verhuisde naar de hovingen van het Egmontkas- teel. Achter het standbeeld staat het stadhuis, dat dagte kent uit 1865. Op het torentje links staat een wegwijzer in de vorm van een heraut met aan de bazuin een wapenvlak met het schild van Zottegem. Aan de andere zijde van de Markt staat de O.L.Vrouw Hemelvaartskerk, met de krypte van Egmont. Bij een bezoek aan de kelder zal de Gedurende de tien weken dat deze toeristische pagina in uw weekblad De Voorpost verschijnt wordt een bon afgedrukt. Deelnemers aan de toeristische autorally van 8 september a.s. knippen deze tien opeenvolgende en genummerde bons uit; wie deze bons of een betalingsbewijs van abonnering op De Voorpost voorlegt bij zijn inschrijving voor de rally, krijgt een gevoelige vermindering van het inschrijvingsgeld. gids vertellen dat Lamoraal vier maal begraven is, en dat de tweede sarkofaag de res ten van zijn echtgenote, Sa- bina Van Beieren, bevat. Over de drie loden dozen vooraan weet hij dat ze de harten van Lamoraal zelf en van zijn twee zonen Philips en Karei bevat ten. De houten toren dateert van 1740 en werd voor enkele ja ren volledig vernieuwd. Bin nen het kerkgebouw bij de lin kerzijbeuk staat het miracu leus beeld van O.L.Vrouw van Deinsbeke, in een verguld schrijn. Elke zaterdag of don derdagavond klinkt stemmige beiaardmuziek vanuit het kerktorentje. Langs de Heldenlaan gaat men naar het kasteel van Egmont, dat momenteel ge restaureerd wordt en waar dan achteraf het museum voor gewestelijke geschiede nis, oudheidkunde en folklore zal ondergebracht worden. Momenteel is dit in het Do mein Breivelde te Grotenber ge. Het Gallo-Romeinse museum is in de Paddestraat te Velze ke. Culinaire specialiteiten zijn oud Zottegems bier, Zotte- gemse vlaaikens, konijn met oud Zottegems bier bereid, met Sint-Niklaas en in de de cembermaand «koeklarings». Munkzwalm In 1970 werden de gemeenten Beerlegem, Dikkele, Hundelgem, Meile- gem, Paulatem, Roborst, Ro- zebeke, Sint-Denijs-Boekel, Sint-Blasius-Boekel en Sint- Maria-Latem opgenomen. Elk van deze gemeenten kunnen op een eigen boeiende ge schiedenis bogen. De streek die het centrum van het Zwalmtoerisme vormt is overwegend landelijk, geen nijverheid in de verre omge ving, alleen maar. bomen weiden, kronkelende beken en ouderwetse boerderijtjes. Te Roborst wordt waterkers gekweekt in langgerekte rech thoekige grachten, onze zuid erburen noemen het «cres- son», een groente die de tus- senribstukken nogal eens be geleidt. Op dat gebied kreeg Roborst een internationale bekendheid. Het water van kapitaal belang bij de kweek, haalt men er rechtstreeks uit een bron. Te Munkzwalm is de Zwalmmolen. Hij viel in 1964 stil en vertrok naar de folklore. In de molen, omvormd tot herberg, vindt men nog de in- takte installatie en hij draait er als toeristische attraktie zon der te malen. De Watermolen route, uitgestippeld door de VVV voor de Zwalmstreek, is een verkenning deels per wa gen, deels te voet door een heerlijke brok natuurschoon, stille valleien, rustige beekjes, schilderachtige dorpjes, histo rische kastelen en monumen ten en typische watermolens waaraan de streek zo rijk is. Nederzwalm De Allerheili genkerk, rijk aan schilderijen, was oorspronkelijk een ro- maanse kapel met enkel een en ornamenten, is een indru kwekkend bouwwerk in Bra bantse gotiek. Het koor in blauwe hardsteen in Doornikse gotiek, is een overblijfsel van de oorspron kelijke kerk. Binnenin is de evolutie van de bouwwijzen goed merkbaar. Het donkere koorgedeelte dateert uit de 12* eeuw en het verlichte schip is van de 15* eeuw. Tal- Het oud-gotisch stadhuis van Oudenaarde.(lD) dakruiter boven de koorin gang, werd bij opeenvolgende wijzigingen vanaf de 17* eeuw afgebroken en vervangen door het huidige kerkgebouw. De Ter Biestmolen is een rustplaats, midden aantrekke lijk natuurschoon. OudenaardeVan alle kunstgebouwen van Oude naarde is het Brabants laatgo tische stadhuis veruit het be roemdste. Het werd gebouwd tussen 1526 en 1537 met als architekt Hendrik Van Pede. Het is een sierlijk gebouw, de belforttoren is bekroond door de keizerlijke kroon en de fi guur «Hanske de Krijger». Binnenin zijn prachtige zalen. Aan de schepenzaal is het be roemde eiken tochtportaal van Pauwel Vander Schelden. De «Oudenaardse verdures» zijn wandtapijten uit de 16* en 17* eeuw. Ze zijn onderge bracht in het museum. Een deel van de oude kunstschat ten staat in de Lakenhalle, een overblijfsel van het vroe gere stadsgebouw uit het ro- maanse tijdperk. De Sint-Walburgakerk met een kerkschat, rijk aan zilver rijke zijkapellen, grafstenen, Oudenaardse wandtapijten, schilderijen en beeldhouw werken maken een bzoek de moeite waard. Van de talrijke kloosters is het O.L.Vrouwehospitaal met vroeggotische kapel, gotische kloosterpand, renaissance Bisschopskwartier en de Lo- dewijk XIV gevel van het hoofdgebouw, het voornaam ste wat nog overblijft De Abdij Maagdendale bezit nog ge deelten uit de 13* eeuw. Het begijnhof bezit een ba rokke ingangspoort. Verder is Oudenaarde nog rijk aan bur gerlijke bouwkunst, zowat alle stijlen zijn hier vertegenwoor digd. Oudenaarde kulinaire specia- listeiten zijn konijn, bruin bier, Adriaan Brouwerstaartjes, Lekkies (Kerselare), Sint- Annabroodjes en snoek op zijn Oudenaards. Via Oombergen naar Aalst en Dendermonde. ROEL VAN DE PLAS 1 <35 l V-j3 Ae 11 J**1 12 )C lJ Sr -y J 2 terugreisroute 1 Dendermonde 5 Massemen 9 Zottegem 2 Aalst 6 Bavegem 10 Munkzwalm 3 Lede 7 St.-Lievens-Houtem 11 Nederzwalm 4 Wetteren 8 Oombergen 12 Oudenaarde

De Voorpost | 1974 | | pagina 3