BELGISCH KOmERORKEST O.L.Ü. GEORGES mflESBREIIGT TWEEDE lESIlUOIROnCERI OPENDOEK VOOREENBOEK KULTUURKALENDER FILM BIJ ONS DIEVEN IN HET OUDHEIDKUNDIG MUSEUM 24 - 30/8/74 - De Voorpost De bekommernis van de organi satoren van het Festival van Vlaanderen, en van de verant woordelijken te Aalst In het bij zonder, dat jongeren in de gele genheid zouden gesteld worden deel te nemen aan het Festival- gebeuren te Aalst, blijkt niet al leen uit de keuze van de koncer- ten doch tevens uit het feit dat vier van de vijf koncerten door gaan tijdens de tweede en de derde week van september. Het koncert dat op zondag 8 sep tember te Aalst gebracht wordt door het Belgisch Kamerorkest onder leiding van Georges Maes, wordt gegeven in de festivalreeks «Renovamus», waarbij naar ver nieuwing gestreefd wordt met mo derne eigentijdse programma's, liefst uitgevoerd door eigen kun stenaars. Sinds de stichting van het Belgisch Kamerorkest in 1958 heeft dit solis tenensemble, onder leiding van Georges Maes, jaar na jaar een steeds meer vooraanstaande plaats ingenomen in het koncertle- ven van ons land. Het menigvuldig optreden van deze musici in het kader van het Festival van Vlaan deren, dat zonder het Belgisch Kamerorkest bijna ondenkbaar meer zou zijn, bezorgde hen een internationale faam. De buiten landse pers beschouwt dit orkest als een representatief bewijs van de hoogstaande kulturele aktivitei- ten in België. Als de grote vreemde ensembles putten zij in de schat kamer van vergeten muzikale kunstwerken en verrijken het ka- mermuziekrepertorium. Daarbij gaat hun bijzondere aandacht naar komposities van Belgische toon dichters. klankpanelen, een verfijnde nuan cering, een warme sonoriteit, een historisch verantwoord klankbeeld: muziek beleven. In 1968 bekwam het B.K.O. de eerste trofee, genaamd «Fuga» en het diploma van de Unie van Belgi sche Komponisten voor de grote diensten bewezen aan de muziek van eigen bodem. Het koncert gaat door op zondag 8 september om 20.30 uur in de feestzaal van het stadhuis. UITVOERDERS Solisten van het Belgisch Kame rorkest David Watkins, harp. Algemene leiding: Georges Maes. PROGRAMMA 1. Jan Decadt (geb. 1914) Concertouverture voor fluit, hobo en strijkers. 2. Andrzej Panufnik (geb. 1914) Sinfonia Concertante, voor fluit, harp en strijkers. Belgische kreatie. Solist Frank Stemefeld, harp. 3. Roland Coryn (geb. 1938) Muziek voor strijkers. Kreatie. PAUZE 4. Claude Debussy (1862-1918) Danses sacrées et profanes, voor harp en strijkorkest. Solist Frank Stem6feld, harp. 5. Louis De meester (geb. 1904) Serenade, voor fluit, hobo en strij kers. INKOMPRIJZEN de prijzen voor de Mariaves- pers (9.9.1974) zijn vastgesteld op 250, 150 200 en 100 F. deze voor elk van de overige vier concerten bedragen 150 F. REDUCTIES 50% voor de jeugd (tot 21 jaar) en voor de houders van een stedelijke kultuurkaart, als mede voor de derde leeftijd. ABONNEMENT 500 F eerste rang. De kaarten zijn verkrijgbaar: Stadsbestuur, Stadhuis, (re ceptie), Grote Markt, 9300 Aalst Tel. 053-21.57.51. Toeristenbureau, Gebied- huls Belfort, Grote Markt, 9300 Aalst Tel. 053-21.57.51. Stedelijke dienst voor de Kui tuur, Kattestraat 33, 9300 Aalst Tel. 053-21.57.51. Stadsbedrijven EGW, Graaf Van Vlaanderenplein 30, 9000 Gent. Tel. 091-25.53.50. M. Coppens, Parklaan 89, 9300 Aalst. Tel. 053-21.16.49. G. De Cock, tel. 053-66.92.24. H. Talloen, tel. 053-21.21.90. Dr. Van Overbeke, tel. 053- 70.02.19. J. Wellekens, tel. 053- 70.30.64. L. Coppens, tel. 053-21.39.56. Georges Maes. In zijn streven naar volmaaktheid stelt Georges Maes zich krachtige imperatieven: een perfekte afwer king, een individuele virtuositeit van alle musici, eenheid in stijl en interpretatie, evenwicht in de DE CLEYNE KEYSER Er wordt me wel eens gezegd of het verwijt gemaakt... dat ik te veel open doekjes breng voor «oude» boeken en dus onvermijdelijk te weinig voor «nieuwe» boeken. Of: te veel voorbijgestreefde werken en te weinig eigentijdse. Mijn antwoord hierop heeft niemand te vleien noch te kwetsen in zijn literaire smaak. Als ik van een boek zeg «dat moet je gelezen hebben», heb ik voor mezelf vooraf uitge- maaktdat het hierbij om waar devolle literatuur gaat. Oud, nieuw, progressief, konserva- tief, links, rechts, godsdiens tig, atheïstisch enz. zijn be grippen die met de literaire waarde van een boek niets te maken hebben. Goede litera tuur is goede literatuur, in welk tijdperk en bij welke schrijver die aangetroffen wordt is onbelangrijk. Elk tijdperk van de literatuur heeft natuurlijk zijn opvallen de goede en kwade kenmer ken. Tot het einde van de Tweede Wereldoorlog was de literatuur gekenmerkt door verbeeldingskracht, heimat- gebondenheid. schroom in het zinnelijke. En misschien had die literatuur wat te weinig oog gehad voor de zelfkant van het leven. Wat merken wij sinds dien op? Dat thans overdreven belang wordt gehecht aan al wat de ongemeen fel verguisde voorgangers ne geerden. Waar de verbeel dingsliteratuur van de eersten de brutale waarheid van het leven wel eens werd verdoe zeld. gedragen de tweeden zich hoegenaamd niet beter in hun bewustzijns-Iiteratuur, waar onder het mom van eerlijkheid brutaliteit en taktloosheid schering en inslag is. Men merkt het: de balans slaat telkens zeer hard door in een of andere richting. Dé literaire periode bestaat bijgevolg niet, evenmin als dé schrijver. Men mag dus een boek niet waarderen naargelang van of rekening houdend met schrij ver en tijdstroom. Er is nog een ander element dat me op zijn minst belangrijk lijkt: onbe wust of te kwader trouw werden en worden bepaalde schrijvers en werken niet ge waardeerd, ondergewaardeerd of overgewaardeerd. Vooral het niet waarderen lijkt mij het onrechtvaardigst en het ge vaarlijkst voor de goede smaak van het grote publiek. Voor beelden? Die zijn helaas tal rijk. Matthijs. De Pillecijn, Van Hemeldonck. Depauw. Zielens en anderen worden in bloemlezingen nogal eens ver geten. Vooral in Noordne derlandse. Die mensen te waarderen of te herwaarderen is de allereerste taak van de kriticus. Doet hij dat niet, dan is hij zijn naam niet waardig. Een schoolvoorbeeld van een vergeten werk is dat van Emiel Van Hemeldonck, merkwaar dig als auteur van een lange rij historische romans. Die romans danken hun waarde vooral aan het sterk gero- manceerde historische gege ven, aan de stevige structuur van het verhaal en aan de met ambachtelijke ernst te voeten uit getekende handelingen van de personages. De cleyne keyser (Uitgave Heideland, Hasselt) is in die lange rij het boek dat mij het meest vreugde bezorgde. Het thema van het boek is het thema dat een der personages zelf in een academische ver handeling neerschrijft: «d'on- macht van het geld en de zege, prael des geestes, synde een spieghel des levens...» Adriaan Thoenemans is de tragische hoofdspeler in een drama onder tijkbazen in het Turnhout van de 18e eeuw. Thoenemans is een werkzame en begaafde jongen uit het volk, die zich opwerkt tot steenrijk tijkhandelaar, tot deken van de tijkgilde en tenslotte ook tot schout van de stad. Als De cleyne keyser huwt hij met de dochter van de inmiddels overleden De grote keyser, een gezagvolle tijkbaas die ooit Adriaan Thoenemans als boekhouder aanwierf in zijn zaak' en hierdoor aan de betrouwbare en handige volks jongen de kans van zijn leven schonk. Thoenemans greep die kans en werd rijk. geëerd en... eenzaam. Zijn scherpe blik werd gevreesd; zijn woord, hard, haast onvriendelijk dwong tot bekentenis; nie mand ontsnapte. Hij beloofde weinig, maar deed, handelde, en kende geen onderscheid in de mensen. Waar hij het nodig oordeelde, greep hij toe, beslist en ongenadig. Hij kende vrienden, noch vrienden van vrienden. En was een eenzaam man. «Geld is macht» had Thoenemans ooit gezegd. Hij verwierf het geld en de macht. Maar een berekend huwelijk en de naijver van dc «zwakken» in de tijk brengen hem tenslotte ten val. De geschiedenis herhaalt zich. In en buiten historische romans. FR ANS-JOS VERDOODT Socioloog Martin Hutsebaut over de Aalsterse stadskernvernieu wing. «De mens terug nummer één, i.p.v. de auto» (vervolg vorige week) De stadscentra onderscheiden zich ook t.o.v. de andere delen van de stad door de aanwezigheid van drie «be volkingen-: deze die er woont, deze die er werkt en deze die er verblijft zonder er te werken of er te wonen. Deze laatste kategorie varieert zeer sterk naargelang de uren van de dag, de dagen van de week, de seizoenen, de weersgesteltenis, de politieke toe stand, enz. Het Centrum is nu juist die plaats van de stad waar deze derde kategorie de belangrijkste is. Deze mensen dragen het sterkst bij tot de animering van het centrum. Het merendeel van deze mensen zijn er betrokken in wat sociologen noe men «anonieme relaties-. Het spel van deze relaties is van uitermate groot belang met het oog op duizend en één behoeftenbevredigingen, gaande tot het afreageren van fami liale en professionele frustraties. Een stad zonder centrum waar deze be trekkingen hun beslag kunnen krijgen, zou slechts een afspiegeling zijn van een dorp! Volgens bepaalde auteurs heeft de mens steeds behoefte gehad aan kon- centratie van en selektieve kontakten met andere mensen. Uit een histori sche studie van de stedelijke samenle vingen blijkt dat in de stadsplannen steeds uitingsvormen van deze onder drukte neiging van de mens voorko men: van de «agora- in de oude Griekse steden tot onze huidige «stadscentra». HET STADSCENTRUM IN ZIJN WEZEN BEDREIGD Dat unieke stadscentrum wordt mo menteel van verschillende zijden be dreigd. Verkeer, luchtvervuiling en lawaai dreigen inderdaad het stadscen trum te verstikken en ongenietbaar te maken. Het centrum lijdt immers on der een chaotische verkeersdrukte in de vaak smalle (en tengevolge van de geparkeerde wagens nog smallere) straten en straatjes Het groen wordt met de dag schaarser of is reeds totaal onbestaande: plekjes van vredige rust zijn er al evenmin te vinden. Om aan die oprukkende verkeers drukte in het centrum het hoofd te bie den worden vaak ambitieuze sane ringsplannen ontworpen (verbreding straten, afbraak gebouwen, enz. die, niettegenstaande, alle goede bedoelingen, uiteindelijk dys- funktionecl zullen blijken te zijn en de problemen van het centrum alleen maar zullen vergroten i.p.v op te los sen. De reden van dit mislukken is te vin den in het feit dat in onze Vlaamse steden nog al te vaak gedacht wordt binnen versteende organisatiepatro nen, die iedere efficiënte aanpak van op voorhand uitsluiten. Het konserva- tisme in onze steden is vaak zo sterk dat men slechts aan «revisionisme- toekomt en nooit de problemen gron dig kan en durft aan te pakken. Te veel wordt nog gedacht binnen traditionele patronen Het hoeft dan ook geen betoog dat, zoals de toestand momenteel evolu eert in de meeste steden, er een onmo gelijke situatie dreigt te ontstaan. Het feit dat zowel dc burgers als de kom- merciële aktiviteit meer en meer hun toevlucht gaan zoeken tot de stads rand, is hier een teken aan de wand DE OPLOSSING VOOR HET STADSCENTRUM: HET VERKEERSVRIJ CEN TRUM EN EEN GROENE LONG Wat de toekomst van het stadscentrum betreft, staan wij momenteel voor de keuze: willen wij een grijs en gepollu- eerd centrum overhouden, met ver keersopstoppingen, afsluitingen links en rechts, deficiënte woonwijken en solde-magazijnen of daarentegen een dynamisch en open woon-, handels-, rekreatiefartistiek en sociaal centrum uitbouwen, met aantrekkelijke han delszaken, een city met een oneindig samenspel tussen sociale, ekonomi- sche en politieke fenomenen en inte- rakties, die op mekaar inwerken en mekaar wederzijds verrijken. Het ge nre centrum dat wij in de toekomst zullen hebben, zal afhangen van dc keuze die wij nu doen! Dat wij in staat zijn om de evolutie in de goede richting te stuwen en te voorkomen dat het centrum langzaam maar zeker doodbloedt, wordt aange toond door talrijke voorbeelden in binnen- en buitenland. Wat vereist is zijn innovaties, is een grondige en to tale aanpak van het centrum probleem, een revolutionaire stads kern vernieuwing. Om het Aalsters centrum degelijk te herordenen, dient men rekening te houden met alle elementen die zijn verleden, heden en toekomst bepalen. De binnenstad dient dringend her dacht, ten einde er meer ruimte te scheppen waar men kan ademen, wandelen, winkelen en wonen Deze oaze kan er alleen komen zo wij in eerste instantie bereid zijn in zekere mate onze auto af te zwerenalthans er mee buiten de stadskern te blijven; in één woord; zo wij bereid zijn het cen trum verkeersvrij te maken. Daarnaast dient in het centrum opnieuw een stuk natuur geïntroduceerd te worden. Het verkeersvrij-maken van het cen trum heeft een veel ruimer belang dan op het eerste zicht zou blijken: het heeft uiteraard te maken met het ver keer, dat in zekere mate uit het cen trum moet gebannen worden, het heeft echter ook te maken met het veiligstel len van het centrum als koop- en dis tributiecentrum. met het behoeden VRUDAG 30 AUGUSTUS Affligem 20 uur: Opening tentoonstelling «Groepstentoonstelling 1974». D.I. Verkest stelt in het Kultureel Centrum de kunstenaars voor. Muzikale omlijsting door het Gemengd Zangkoor van de Kulturele Kring Meldert. De tentoonstelling loopt tot 15 september. Aalst Tot 31 augustus in Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein, tentoonstelling werken van Maurice De Clercq, W. Mechnig. Nicolas. ZATERDAG 31 AUGUSTUS Affligem 14 uur: de Werkgroep voor Jeugdaktiviteiten van het Kultureel Centrum steekt van wal met een koreografiegroep. Iedereen vanaf 15 jaar kan meedoen. van het centrum als intieme en sfeer volle levensruimte, als kultureel, so ciaal, rekreatief, toeristisch (het histo risch patrimonium valeren is het toe gankelijk maken, het bekijkmogelijk heid bieden; daartoe is een verkeers vrije omgeving vereist). Men mag immers niet uit het oog verliezen dat de funktie van het centrum ten voor dele van de gehele bevolking dient gedefinieerd te worden, dus polyva lent dient te zijn! Het geheel of gedeeltelijk verkeersvrij maken van het centrum, waardoor de burgers a.h.w. hun «vat» op het cen trum herwinnen en de mens terug nummer één wordt op de waarden- schaal i.p.v. de wagen, zoals dit nu het geval is, werd reeds met sukses toegepast in talrijke binnen- en buiten landse steden (Kortrijk, Oostende, Antwerpen, Hasselt, Medielen, Brus sel, Halle en 's Hertogenbosch 12 ha. verkeersvrij winkel- en wan deldomein Eindhoven 30 ha voetgangersparadijs Maastricht, Breda, Bergen-op-Zoom, Tilburg, Keulen, enz terwijl andere ste den op het punt staan hiermede te star ten (Brugge, St.-Niklaas, Lokeren, enz. Zowel de kommerciële ak tiviteit, het toerisme als het kollektief gebruik van het centrum worden er door bevorderd Een stedebouwkundig project van stadskemvemieuwing dat geen reke ning zou houden met groenaanplan- ting is onaanvaardbaar! Zowel kijk- als gebruiksgroen (d.w.z. lokale par ken en parkjes, evenals plantsoenen, waar de mensen kunnen zitten en wandelen en waar de kinderen zonder gevaar kunnen spelen) dient inge plant. Zulks is perfekt realizeerbaar in onze Aalsterse kontekst wanneer wij bereid zijn het parkeerprobleem op te lossen. Mits de nodige parkeerruimten worden gekreëerd, en wij denken hier vooral aan ondergrondse parkings on der marktpleinen, kunnen de Kolen- markt en het Vredeplein volledig als park worden ingericht, terwijl de Hopmarkt en de Grote markt een se lektieve beplanting (bv. met ever greens) kunnen krijgen. Aldus worden drie doelstellingen me teen gerealizeerd: het oplossen van het parkeerprobleem, het verfraaien en Week van 30 augustus tot en met 5 sep tember 1974 Het nieuwe initiatief in zaal El Roda te Herzele heeft vorige zondag aardig wat sukses gehad, niettegenstaande het mooie zomenweertje (iets waar cinema-uitbaters minder gelukkig mee zijn) en het wereld kampioenschap wielrennen op de televisie. Ik hoop dat het zo door gaat, dan zit er een goede kans in dat er in de toekomst goede, meer recente films worden vertoond. Deze week, dat wil dus zeggen op zondag 1 september, staat er weer een klassieker op het programma, namelijk «DE HUT VAN OOM TOM». Het bekende boek van Harriet Beecher Stowe werd reeds in 1903 voor de eerste maal verfilmd, later kwamen er nog zes andere versies tot stand. De laatste versie dateert van 1965, degene die te Herzele zal worden vertoond, werd gerealiseerd door Geza von Radvanyi. Het boek en uiteraard ook de film is een pleidooi voor de afschaffing van de slavernij, een kwaal die rond het midden van de negentiende eeuw welig tierde in het Zuiden van de Verenigde Staten. Negersla ven waren immers de goedkoopste werkkrachten: zij ontvingen prak tisch geen loon en mochten zich al heel gelukkig achten indien zij voldoende eten en een bewoonbare hut kregen. Het tema is nu niet meer zo sterk aan de orde, de Amerikaanse negers werken niet meer op de plantages onder dwang van de zweep. Toch worden zij nog steeds niet volledig aanvaard, wat hen ertoe brengt zich te verenigen in al dan niet militante organisaties. Jonge mensen zullen de film misschien wat te sentimenteel vinden, maar toch wordt iedereen geboeid door de prachtige typering en de doordringende karakterrollen. In cinema Palace, van 30-8 tot en met 5-9 alweer een Walt Disney- film: «SNOWBALL EXPRESS». Geen animatiefilm deze keer maar een speelfilm die iedereen kan boeien. Er zijn vandaag de dag zo weinig onschuldige films waarvan men in alle eer en geweten kan zeggen dat zij geschikt zijn voor kinderen en een gelegenheid als deze mag men dan ook niet laten voorbij gaan. Neem uw kinderen dus bij de hand en laat hen genieten van de avonturen van Johnny Baxter, die erft namelijk een hotel in de bergen. Samen met zijn familie overwint hij een heleboel tegenslagen en uiteindelijk lukt het hen hun dromen waar te maken De regie was in handen van Norman Tokar (die wat meer inspiratie had dan ik op dit ogenblik) en de voornaamste akteurs zijn Dean Jones, Nancy Olson (op de foto als Sue Baxter), en Keenan Wynn. In cinema Alfa, van 30-8 tot en met 1-9: «Privé-klub voor doorwinterde koppels», een Franse seksfilm van Max Pécas. De brave man is hiermee niet aan zijn proefstuk, hij realiseert al sinds 1961 dergelijke films, de een met iets meer sukses dan de andere, soms zelfs geniet baar (als je iets dergelijks van een seksfilm kunt zeggen tenminstel) Aan het staartje dan cinema Feestpaleis: «Meerderjarig en vaardig», ook al een seksfilm, dit keer van Duitse oorsprong Het is een feit dat de Westduitse filmproduktie hoofdzakelijk uit seksfilms bestaat, maar of dat een reden is om ze in 't Feestpaleis te draaien GUY DE LOMBAERT De diefstal, gebeurd in het Oudheidkundig museum te Aalst, werd ontdekt door een persoon van het onderhouds personeel op dinsdag 20 augus tus. Het betreft een ivoren armschut of polsplaat van de Sint Sebastiaansgilde, af komstig uit de omstreken van Geraardsbergen. Dit origineel, merkwaardig voorwerp, een waardevolle his torische informatiebron, heeft een minimum handelswaarde van tienduizend frank. Het lag tentoongesteld in de zaal met de erker in een vitrine onder eendekglas. Onmiddellijk werden de stede lijke politie en de B.O.B. verwittigd, doch tot op heden is geen enkel spoor van de mogelij ke dader of daders gevonden. Van inbraak viel niets te bespeu ren en naar mogelijke vingeraf drukken werd tevergeefs ge zocht. Ook sporen van werk tuigen bleven onzichtbaar. Ge lukkig had konservator De Vos op woensdag 14 augustus elke vitrine met inhoud fotografisch vastgelegd zodat de speurder^ onmiddellijk over de negatieven konden beschikken. In ons artikel «Wandelend door de oudheid» wezen wij er reeds op dat de bewaking van dergelijke waardevolle voorwerpen uitge breid zou moeten worden. Het oudheidkundig museum bevat voorwerpen van onschat-: bare waarde op historisch ge bied en vormt dusdanig een aantrekkelijk oord voor geïnte resseerde dieven. Het wordt dan ook hoog tijd dat kostbare unieke stukken de bescherming krijgen die zij waard zijn. ROEL VAN DE PLAS 3.Ö.10C3 sr. e. nu3 J2l5t5T penvchiM BRAaHSS3SX3J5X I 1592 4e »ta4 i uar- ccijueneMcn, -ioor San ,158u-I664 verb:>n.1«sn Jkboia vm Tn. M'J Cuoenaur!» »t l i- De uitleg lieten de dieven wel liggen (Ib) Het rechthoekje boven links in de kast duidt de plaats aan waar het gestolene thuishoort (Ib)

De Voorpost | 1974 | | pagina 24