4 HOPOUVEL TERUG TE ME1IERT v.u. VRIJE TRIBUNE K.P. ONZEROLEN ONZEHOOP P.V.V. EEN BESLISSENDE WARME HERFST STICHTING LEEFMILIEUKOMITEE- AALST B.S.P. «VRIENDEN VAN DE BOEREN» 20 JAAR VOLKSUNIE C.V.P. WH KUNNEN DE WAARHEID NIET MEER VERBLOEMEN ,L ft 2 - 30/8/74 - De Voorpost Ui- redaktie heeft het recht de/e teksten in te korten Portugal, Spanje, Griekenland, Italië, vier landen die tijdens de jongste maanden opvallend in het nieuws gekomen zijn, vier landen ook waar de Kommunis- tische Partij een zeer positieve rol hebben gespeeld. Over Portugal waren en zijn alle waarnemers het eens: de KP wordt er door het volk op de handen gedragen vanwege haar illegale strijd en voor al wat zij er toe bijgedragen heeft tot in het leger en de marine toe, om aan het fascistische regime een einde te stellen en dit zonder bloed vergieten. De zware verant woordelijkheid die zij vandaag in de moeilijkste ekonomische en politieke omstandigheden verder op zich neemt, zijn een bewijs van haar rijpheid en haar opofferingsgeest ten bate van het volk. Spanje: de grote bijeenkomst van de Spaanse kommunisten in het buitenland deze zomer te Genève, en de verklaringen die er door de sekretaris-generaal Carrillio werden afgelegd, heb ben bij velen grorte verwonde ring gebaard. Wij mogen gerust zeggen vooral dank zij de inspanningen van de Spaanse KP, bestaat vandaag in Spanje een verbond van alle demokra- ten die in hun land naar een demokratisch regime willen zonder dat er opnieuw bloed vloeit Carrillio wees er op de positieve rol van sommige ver antwoordelijken in de Katolieke Kerk en op diepe positieve gedachtenstromingen in het le ger. De Spaanse KP heeft niettegenstaande vervolgingen en moord op talrijke van haar beste militanten, haar grote zin voor verantwoordelijkheid en liefde voor het volk bewezen. In Griekenland is de illegale kommunistische beweging nog niet opnieuw wettelijk erkend, ook al hebben vooraanstaande leiders van het centrum zich daar voor uitgesproken. Ook al hebben de voorwaarden van de illegaliteit tot in de kommunis tische beweging moeilijkheden met zich gebracht, de kommun isten spelen in de huidige voor waarden ook in Griekenland een uiterst positieve rol. Essentieel is voor hen, dat de nog wankele regering van Karamanlis het fascistisch gevaar blijft weren, en dat de vreedzame overgang naar een demokratisch stelsel kan verwezenlijkt worden. Italië staat voor enorme moei lijkheden op ekonomisch ge bied. Het geschikte moment voor een demagogische politiek. De neo-fascistcn plegen de ene terroristische daad op de an dere. Ze bouwden hun organi satie uit dank zij de hulp van de rechtsen in de kristendemokra- tie. De Italiaanse KP heeft zich intussen uit al haar krachten ingespannen voor de verzame ling van alle progressistische krachten. Zij bewijst tenvolle haar zin voor verantwoordelijk heid en haar diepste verzuchting met het volk naar een betere samenleving op te marseren. Ziehier vier voorbeelden uit de jongste maanden. Voor degenen die steeds geloofd hebben in het beeld dat anderen hen van de kommunisten hebben opgehan gen. is er heel wat te leren. De kommunisten zijn niet de man nen die ten allen prijze hopen op moeilijkheden en het geweld liefhebben. Ook in ons land gaat de dreiging niet van hen uit, noch de chaos. Het geweld, de uitbuiting en verdrukking, het afremmen van de vooruitgang op elk gebied, zijn het werk van degenen die zich vastklampen aan voorbijgestreefde normen en systemen die zich zelf overleven, de verdedigers van het aftands kapitalisme dat alleen op winstbejag is gesteund. Het is onze hoop, ja onze zekerheid, dat steeds meer mensen dit uiteindelijk zullen inzien, en bereid zullen blijken samen met ons te strijden voor een wereld van vrede en sociale vooruitgang. RAY DE SMET De vakantie loopt op haar laatste dagen. De scholen her nemen en ook de aktiviteiten hervatten. Dat zal ook zo zijn voor de politieke aktiviteiten. De regering keert terug en moet beginnen aan de uitwerking van de principes die ze in haar beslissingen van juli heeft gezet. In de eerste plaats zal dat de strijd zijn tegen de levensduurte. Alleen het afkondigen van de maatregelen zal zeker niet volstaan. De regering zal de uitwerking ervan op de voet moeten volgen en kontroleren om desnoods met nieuwe midde len de stijgende levensduurte in handen te houden. In de eerste plaats zal de regering zichzelf moeten beheer sen in de uitgavenpolitiek die ze voert. Men weet dat dit in ons land niet gemakkelijk is omdat het staatsapparaat zeer moeilijk handelbaar en controleerbaar is. Daarnaast zijn er de steeds aangroeiende eisen van partijen en groepen. Niet altijd kan worden gezegd «neen» aan de gestelde eisen. Een zeer verant woorde keuze zal moeten wor den gedaan om aan de werkelij ke sociale noden tegemoet te komen. En rekeninghoudend met de krisisperiode waarin wij leven zullen de niet dringende en noodzakelijke eisen moeten worden afgewezen. Dat zal moed vergen van de bestuur ders. Daarbij zullen de eisende partijen begrip moeten opbren gen en beseffen dat vanieder offers zullen gevraagd worden om de financiën in evenwicht te houden. De regering zal trouwens nieuwe inkomsten verhalen om de begroting van 1975 sluitend te maken. De nieuwe inkomsten zijn verdeeld over de bevolkings lagen en men weet dat daarbij de grote winsten en het bedrijfsle ven tot het maximum zijn belast, in tegenstelling met wat door sommigen ook mag worden beweerd. Een nog zwaardere belasting van de economie zou zeer zware gevolgen hebben op de ekonomische groei, op de sociale welvaart en op de tewerk stellingen. En nu reeds heeft het land af te rekenen met sociale konflikten, zij het dan op gewes telijk vlak. Daarom ook zal de regering de komende weken de strijd moeten aanbinden tegen de werkloosheid en middelen moeten aanwenden om de krisis zoals in de landbouwsektor op te lossen. Buiten die dringende problemen zal het tevens noodzakelijk zijn dat de regering een en al aandacht besteed aan de andere grote vraagstukken als leef milieu, ordening en morele problemen. De komende herfst zal daarom voorde regering en het land zeer Nadat eind juni, onder impuls van Luk Van der Helst, uit het kontakt dat groeide na de studienamiddag Leefmilieu, georganiseerd door de Stichting Lodewijk de Raet, een eerste kennismaking eindigde met het nemen van eerste praktische schikkingen teneinde te komen tot de oprichting van een Leefmilieu-komitee-Aalst, gaat de stichtingsvergadering van dit Aakters komitee dat zich de zorg voor het stedelijk leefmilieu tot doei en taak stelt, door op dinsdag 10 september a.s. om 20 uur in 'tApos telken (Mijlbeek). Naast de verkiezing vaneen bestuur van het Leeüniiieukomitee-Aalst, zal tijdens deze eerste vergadering bet programma van het werkjaar 74-75 voorgesteld worden. Het nieuwe komitee meent dat een van haar eerste taken ligt in het begeleiden en koördineren van wat momenteel verenigingen in buurtverband uitwerken. Verder zal het komitee de begroting van stad Aalst voor het jaar 1974 onder de loep nemen teneinde de verwezenlijkingen en de plannen van het stadsbestuur voor dit jaar te onderzoeken. Ludieke akties liggen eveneens volledig in de lijn van de werking, dit met het oog op het sensibiliseren van de bevolking voor de milieuproblematiek. In zeer ruime mate zal er samengewerkt worden met Raldes, het Regionaal Aktiekomitee Leefmilieu Dender- en Schelde. (JV) beslissend zijn. Dat het een zeer warme herfst zal worden staat vandaag vast. Door haar hou ding tijdens de voorbije maan den geeft de regering echter vertrouwen om de moeilijkhe den op te lossen en het krisisgetij te doen keren. DIANE D'HAESELEER thans prediken op de rug van de landbouwers en de verbruikers. GEORGES SPITAELS dd. Federaal Secretaris Jaren geleden reeds stelden de socialisten hun «handvest voor de landbouwstand» op, handvest dat fundamenteel onze land- bouwekonomie wilde hervor men. Dit handvest is toenertijd met alle middelen bekampt gewor den door diegenen die zich toen met veel brio «vrienden van de boeren» noemden. De Belgische boeren die men gedurende jaren in ruststand heeft gehouden met grote ver klaringen over een pariteitspoli- tiek zien nu hun inkomen dat in 1972 93 had bereikt van het gemiddelde der andere aktieve lagen van de bevolking, terug in sneltempo achteruit glijden. De pariteitspolitiek is volledig mis lukt niettegenstaande de vele miljarden investeringsschulden van de aktieve landbouwers, niettegenstaande het verdwijnen van tienduizenden bedrijfsuit- baters. Ook de ruilverkavelings- politiek waarvan men wonderen had verwacht i.v.m. de renda biliteit van de uitbatingen kun nen we gerust klasseren in het dossier «mislukkingen». Aan dit alles is de landbouwer niet schuldig. Hij wordt onvol doende beloond voor zijn werk ziet zijn bedrijf in gevaar, ziet geen toekomst. De landbouw wordt kunstmatig in leven gehouden. Subsidies alhier heffingen aldaar. Even tueel vernieling van duizenden ton goed voedsel zonder reke ning te houden met de honder den miljoenen hongerlijders uit de ganse wereld. Deze politiek is niet blijvend en heeft alleen het resultaat dat de landbouw problemen ten laste van de ganse gemeenschap komen te liggen. Ons landbouwproduktiesysteem is dringend aan een gecontro leerde produktieplanning toe. Wanneer de Europese vlees stapels weggewerkt worden aan prijzen ver beneden de produk- tiekosten, dan moet het verschil door de belastingsbetalers bijge past worden. Wanneer de Bel gische regering beslist uit de staatskas twee miljoen toelagen aan de landbouw te besteden om de boeren te kalmeren dan zijn het nogmaals wij allen, de belas tingsbetalers die er voor op draaien, nochtans genieten wij niet van de veel te lage prijzen die men aan de landbouwers voor hun produkten geeft. Elkeen dient toe te geven dat er ergens iets mank loopt, vooral dan wat betreft de tussen personen, die veel te veel geld verdienen op. de rug van de landbouwers en van de verbrui kers. Wat jaren geleden is het «BSP-handvest voor de land bouwstand» werd gesteld is nog steeds aktueel. Het is thans de geschikte tijd dat diegenen die zich toen «vrienden van de boeren» noemden dit handvest gaan hernemen om aldus een punt te stellen achter de «boerenpolitiek» die zoge naamde landbouwerspecialisten De Volksunie organizeert op zondag 3 november ek. een grote feestviering en heeft daarvoor het Gents Sportpaleis afge huurd. Reden en tema van dit feest: De Vlaams-Nationale partij bestaat 20jaar! De buitenstaander bekijkt dat vanzelfsprekend met een zekere onverschilligheid. De Volksunie is een van de vier belangrijke politieke partijen in Vlaande ren. Elke verkiezing opnieuw verschijnen haar affiches naast die van de anderen, haar kandidaten zijn kandidaat naast die van de andere partijen en haar uitslagen kunnen ook naast die van de anderen geplaatst worden. De Volksunie maakt deel uit van het politiek leven in - het land en men stelt zich daa verder geen vragen over. Een vijfde van de Vlaamse kiezers kijkt evenwel toch met een bijzondere belangstelling naar het doen en het laten van de vlaamse nationalisten. De reden hiervan is duidelijk: Dat vijfde heeft de jongste jaren voor de Volksunie gestemd. Dat is een belangrijk verschijnsel in ons politiek leven en het mag hier zeker nog eens onderlijnd wor den: Alhoewel de VU geen machtige sindikaten en zieken fondsen heeft, geen machtige mantclorganizaties die op alle mogelijke manieren het geld uit de staatskas kunnen pompen en daar direkte of indirekte kies- propaganda mee voeren, toch kan de Volksunie vast rekenen op één vijfde van het Vlaams kiezerskorps. Dat is des te merkwaardiger, omdat een be langrijk deel van deze mensen lid zijn van de kleurzieken- fondsenen kleursindikaten. Met andere woorden: Alhoewel deze mensen dus voortdurend be werkt worden door politieke tegenstanders, stemmen ze toch Volksunie! Hoe ingeburgerd de Volksunie in het politieke van vandaag ook mag zijn, om het zover te brengen zijn merkwaardige din gen nodig geweest. Ook dat willen wij vandaag nog eens benadrukken. Vooreerst is nodig geweest dat een vaste kern nationalisten, in de jaren die onmiddellijk op de tweede wereldoorlog gevolgd zijn en toen de anti-vlaamse repressie nog geen verleden was, de moed hebben opgebracht om verder op het vlaams-nationale aambeeld te blijven hameren, om recht te blijven staan in de repressie-storm die tegen hen ontketend werd en waarover niemand van de uitvoerders vandaag nog fier durft te gaan. Die mensen hebben verschillen de jaren lang, tot in 1961, gevochten met de moed der wanhoop, maar met de vaste zekerheid dat het vlaams-natio- nalisme toch eens opnieuw de wind in de zeilen zou krijgen. Wat inderdaad ook gebeurd is. En wat voor gevolg heeft gehad dat de Vlaamse Beweging weer vat gekregen heeft op het politieke leven in het land. Ondanks de kapitualties van de traditionele partij-besturen en parlementsfrakties! Want dat zal de geschiedenis ons moeten geven: Dat het de Volksunie geweest is en met haar het vlaams-nationalisme, die de Vlaamse Beweging uit de impasse van de na-oorlog heeft gehaald. Wij krijgen later nog de kans om hierop terug te komen. Maar deze historische rol van de vlaams-nationale partij sinds de tweede wereldoorlog wensten wij hier vóór alles in het licht te stellen. DR. R. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoordiger Toen in maart 1972 het inmid dels berucht geworden «Rapport van de Club van Rome» ver scheen, klonk dit als een donderslag aan onze «klare» hemel: WIJ ZULLEN TEN ONDER GAAN AAN ONS EIGEN VUIL ALS WE ER NIET VLUG WAT AAN DOEN De milieuproblematiek, zoals wij haar vandaag meemaken, is niet een fenomeen dat zich nu plots voordoet, maar het gevolg van een langzaam groeiend historisch en ekonomisch proces. Een zeer verscheiden patroon van menselijke, dierlijke en plantaardige evoluties, zowel de direkte als de indirekte, de gewilde als de ongewilde, heeft een steeds grotere ingreep gehad op ons fysisch milieu. Daarbij mag men dan ook nog de bevolkingsaangroei niet uit het oog verliezen, evenals de steeds toenemende ekonomische groei welke zou moeten uitmon den in een steeds grotere welvaart voor de bevolking. Laten wij dit nu even nader bekijken. Enerzijds heeft men dus een steeds toenemende gerichtheid van de bevolking op groei, zowel uit bevolkings- als uit welvaartsoogpunt en ander zijds een beperktheid van ons grondareeal en de daarin opge sloten grondstoffen. Hieruit kunnen we dus besluiten dat bij onbeperkte groei en ongewijzigd milieubeleid, vroeg of laat, één of meerdere reserves opgebruikt zullen zijn, wat tot ineenstorting van onze huidige ekonomie en tot rem op onze welvaart zou kunnen leiden. Welke opties kan men nu nemen bij het uitstippelen van een milieubeleid? Kan men stellen dat het milieuprobleem een louter technologisch probleem is en dat men zich moet beperken tot het opsporen van eventuele schadelijke neveneffekten van de verschillende produktle- en evolutieprocessen om ze nader hand te bestuderen en trachten te neutraliseren? Naar mijn mening lost dit in essentie niet veel op. men is weliswaar reeds ver gevorderd met de ontwikkeling van de Eco- technology, de wetenschap die dit soort van oplossing voorstaat maar men zou het toch meer moeten gaan zoeken in de richting van de Soft-technology. Deze wetenschap staat nog in zijn kinderschoenen en omvat de studie van alternatieve indus triële processen, die meer duur zame goederen zouden moeten voortbrengen en waarbij men rekening houdt met de recyklage van de verschillende vrijgeko men grondstoffen. Wij zouden dus veeleer moeten streven naar een maximale verbetering van het gemeen schappelijk welzijn dan naarll maximalisatie van de winstj bepaalde industriesektoren. Wegens de complexiteit vaA de ganse IeefmilieuprobleA tiek zal men de oplossingen t(v< zomar van de ene dag opfce andere kunnen vinden. heeft immers nog steeds gf antwoord op belangrijke vrai zoals bijvoorbeeld de zelfrel gende mogelijkheden van tuurlijke en biologische o nismen. De natuur is perma: in beweging en lost een gi deel van zijn problemen zelf j Dooreen overgrote koncentrAf van giftige en onnodige stoffep ons milieu uit evenwi geraakt; wij moeten dus nodige hulp leveren om H' evenwicht te herstellen. Wij mogen niet uit het verliezen dat in de natuur opgeslagen ligt wat wij br< nodig hebben voor ons besta: Graag wens ik hier wel evei aandacht te trekken op LEEFMILIEU 9-DAAG! welke doorgaat te Aalst vanbei t.e.m. 29 september ek. Enliei zeer vooraanstaande spreliai werden uitgenodigd om »er klaarder inzicht in deze prollen matiek te verstrekken. fle Tot slot wens ik de volgeL° conclusie te trekken. De op|ia sing van het milieuprobleem niet op de eerste plaats kwestie van technologie 3 maar wel een probleem politieke keuze. Men zal mot kiezen tussen individuele vaart en gemeenschappe welzijn. Het is hoog tijd dat stoppen met onze sprinkha politiek inzake ekonomie milieu en dat we terugke naar onze oorspronkelijke ta nl. het gebruiken maar STANDHOUDEN van wat gekregen hebben. DIRKBAE Arr. Voorzi C.V.P.-Jonge De Voorpost op de Aalsterse jaarbeurs n pE! Jitg Fg' eni ;ra) f*P Iloej Ie h Bracht je net als deze kandidate bloemenfee reeds een bezoekj aan de stand van De Voorpost op de Aalsterse Jaarbeurs? J< krijgt er niet alleen een eksemplaartje gratis, je kunt er je even eens aan uiterst voordelig prijs abonneren. Van l.n.r. op defoto:| mevrouw A. Heyvaert, bloemenfee-kandidate Hilda Baes, Andiï Heyvaert en Johan Velghe (Ib) De gemeente Essene, een buur gemeente van Meldert, verbroe derde met de Franse gemeente uit de streek van Montpellier, Saint-Guiihem-Ic Désert, vorig week-end. Met een bus kwamen ongeveer 50 personen uit deze kleine gemeente (400 inwoners) te Essene aan verleden vrijdag en werden er bij de Essenaren ondergebracht. Op «Clerckens- hof», Domentstraat, werd hen en aan gans het omliggende een groot feest aangeboden. Op vrijdagavond, enkele uren na de aankomst, was er een grote receptie doch op zaterdag begon dan het eigenlijk publiek feest. Een groot verbroederingsbal met Samantha had plaats in de reusachtige feesttent terwijl op de binnenkoer en in het hofres- taurant spijzen werden geser veerd. 's Zondags was er reeds vanaf 12 uur (men zegt dat de laatste vertrekker van 's zaterdags dan nog maar drie uur weg was, gevoerd op een kruiwagen, schijnt het) eetgelegenheid en daarna begon een volkskunst namiddag. Alfred den Ouden en Kristien zorgden voor een sfeer volle prestatie, de vendeliers van Opwijk van de K.L.J. vergastten het talrijk publiek op enkele mooie figuren op de aanpalende weide en het zangkoor CKM van Meldert zorgde voor een half uurtje meerstemmige Vlaamse liederen. Te 18 uur zou dan de Harmonie «Pro Deo et Patria» van Essene optreden en vanaf 19.30 uur Ferry Bergho and his Take Five. Op de binnenkoer steeds optreden van de klein- kunstgroep Pepijn terwijl door lopend de tentoonstelling met werken van Bert De Keyser bezocht werd. Er was dus zeer veel voorzien en alles liep van een leien dakje en kende geweldig veel bijval. Wat echter niet voorzien was: de Meldertse Hopduvel kwam plots voor de pinnen! Nog maar pas had het Meldertse Zangkoor zijn optreden beëindigd of fanfare muziek op de weide lokte de aandacht. In een mooie formatie marcheerde de puik gekostu meerde muziekmaatschappij en daarachter kwam.... de hopdu vel! Verrassing! Uitbundige blijdschap! Spektakel! Toegejuicht door een duizend koppige menigte werd de hop duvel binnengebracht in de tent en stond er, ongeschonden, te pronk voor alle aanwezigen. Eugeen Van den Broeck. schrij ver van de hopspel «De Hopdu vel gevangen», die toevallig in de tent aanwezig was, sprong naar de micro om zijn blijdschap te uiten over het weervinden van deze blikvange van de Meldertse Hopfeesten. Naar het schijnt zou Burgemeester Louis Verdoodt tot de kidnapping zijn overge gaan, naar zijn verklaring om de hopduvel, die naar het schijnt op zijn hoge schalk zat te verdor sten. te kunnen laven met Brabants gerstennat. «En is de dorstigen laven niet een werk van barmhartigheid?», vroeg Louis. In elk geval, iedereen was tevreden de duvel terug te zien, in goede gezondheid en onge schonden. Voor de rest van de avond werd hij dan opgesteld op de binnen koer en werd ook het erbij passend bord vastgehecht. Einde goed. alles goed Hierbij dan nog de tekst van ee n gelegenheidslied met tekst van de burgemeester op de zangwij ze «Daarbij die molen». Gesten cilde teksten werden aan het publiek uitgedeeld en het zang koor van Meldert, dat uiteraard deze tekst ook nu voor het eerst onder ogen kreeg, zong voor. «Ik weet een heerlijk plekje grond, daar waar de duivel stond, Waar Meldert toch zo fier op was, dat is maar al te kras. Een duivel uit 't Payottenland, die voelt zich embetant, Payottenland, mijn hoppeland, Meldert maakt U ten schand. Refrein: Daar op het dorpsplein, het Meiderts dorpsplein. Daar zat de duivel niet erg op zijn gemak. Daar op heet dorpsplein, het Meiderts dorpsplein. te in *rk, mge ëns ien( Werd hij gestolen door EsseBp^ Piet Hein. Mijnheer Pastoor van MeId|roc sliep ter ere van de vree igev En die van Moorsel zei, o i daaraan doe ik niet mee. Maar Paster Jansen, onze r die zei: «het moet, het kan», lege De duivel die zei ook niet neAosi zaagde dapper mee. Oord ich De duivel spoedde zich te pat o Here wat een vaart. Naar Essene op 't Clerckens en spreekt nu nog met lof Van 't schuimend bier, hoppenat, en dronk daad lijk zat En Essene dat juicht en feest|"/a ere van dit beest. ,a pud Meldert. Iaat 't U een lesse zj en dit is geen venijn. Een duivel uit 't PayottenUL maakt zich niet zo ten schandT Als straf zult g' altijd feesten en drinken met ons saam l Met Essene, het duivelsoordjl.: I 1 1f®» 't kraaien van de haan. J[

De Voorpost | 1974 | | pagina 2