EEN BROK TOERISME VOOR ÉÉN DAG DE VOORPOSTRALLY :fl boeykens reizen INSCHRIJVINGSFORMULIER RALLY DE VOORPOST AALST, DENDERMONDE DE WESTHOEK 8 september a.s. DE VOORPOSTRALLY 'WUWK <»thl De Boeteprecessie te Veurne (Ib) Met zijn bochtige straatjes, zijn karakteristieke gebouwen omringd door een bloei ende poldervlakte is Veurne het centrum van de aantrekkelijke Westhoek. Dit kunst vol stadje is ook de ideale verblijfplaats voor de hengelaars die in tal van polder beekjes en grachtjes onder een zwarte paraplu over vis kunnen mijmeren. «Bachten de Kupe» is een legendarische streek, synoniem van ongerepte landelijke schoonheid en ongekunstelde gastvrijheid. Alles wat de namen als IJzer, Veurne Ambacht, Beauvoorde, De Moeren, Lo, Soetenaaie of het «Blote» evokeren, kan zonder moeite ontdekt worden. j Door een ruw stuk natuurschoon belanden we in Duinkerke. De Noordfranse stad j roept oorlogsherinneringen op. Talrijk zijn inderdaad nog de overblijfselen van het i geweld. Te Adinkerke kunnen we op de lichtere toer. De «Meli» beroemd in binnen- en buitenland is het uitverkoren uitstapsoord voor families met kinderen. Men kan er snoepen van de heerlijke wafels op grootmoeders wijze en zich laten meetrekken in het sprookjesland van de kinderjaren. P Op de autosnelweg naar Oos- tende afslaan naar Jabbeke. Onmiddellijk aan de afrit he rvindt zich het provinciaal mu seum Constant Permeke, de 0™! hoofdfiguur van het Vlaamse cletó exPress'on'sme- Ni Gistel: is vooral gekend om ij grzijn abdij Ten Putte, bede- >m< vaartsoord voor de H.Godelie- ve. In de neogotische 1,0*O.L.Vrouw-Hemelvaartskerk "d9is een barok zijaltaar van Sint-Godelieve. De nissen van de zuidelijke zijbeuk zijn ge- 4 heel aan de nagedachtenis van ;Sint-Godelieve gewijd. Men k» windt er de verguld koperen - 4rijve met haar gebeente, de Perijve met haar hoofd, haar grafmonument en de stenen put die herinnert aan de bron die bij haar graf ontsprong. De Abdij Ten Putte werd volgens de legende gesticht op de plaats zelf van de burcht ^waarin Bertolf, heer van Gistel, Her zijn echtgenote Godelieve in 1070 door twee dienaren liet ■wurgen. Na haar dood werden ■haar vele mirakelen toege- Hschreven.. Haar tragedie werd ■nin belangrijke kunstwerken uit gebeeld. Van Zevekote een landbouw- dorp naar Sint-Pieterskapelle, kronkelt de weg zich in ontel bare bochten door de vlakke polders. De gemeenten Sper- malie, Mannekensvere en Sint-Joris leiden ons door uit gestrekte weilanden en akkers, lier en daar een hoeve (Sper- malie), soms een dorpje rond een kerktoren naar Nieuw- >oort aan de monding van de Jzer, en het Koning Albert I nonument dat reeds van ver te zien is. Een kompleks van zes listorische zeesluizen regelen iet waterdebiet van het IJzer- gebied. Door het openen van deze sluizen op 14 oktober 1914 slaagde het Belgische le ger erin het gedeelte ten noorden van de spoorweg Nieuwpoort Diksmuide onder water te zetten en alzo de Duitse opmars definitief te stui ten. Het natuurreservaat De IJzer- monding bezit bijzondere trek vogels, en de ongerepte plan tengroei van de slikken en de schorren. Na de eerste wereldoorlog diende Nieuwpoort zowat vol ledig te worden opgebouwd. De Sint-Laurentiustoren of Tempelierstoren (de Dunetor- re) genaamd; de centrale toren der voormalige Sint- rentiuskerk is als ruïne een historisch monument. De mo- lerne Sint- Bernarduskerk te Nieuwpoort-Bad bezit een 15® ieeuwse piëta. De laatgotische Graanhalle met het Belfort en het stadhuis in Vlaamse renaissancestijl werden naar oorspronkelijk uitzicht wederop gebouwd. In het stadhuis is het museum van Geschiedenis en Folklore ondergebracht. Het biedt een overzicht der ontwikkeling van de stad en de kust vanaf de oudste tijden tot heden. Er is ondermeer een typische vis serskeuken. Het Ornitologi- sche museum in de Graanhalle omvat een rijke verzameling zee en watervogels voorge steld in hun natuurlijk midden. Het Pieter Bracke museum be zit een serie werken van de kunstenaar. Veurne: bekleedde vroeger als versterkte stad een belang rijke plaats onder de Vlaamse steden. Het stadhuis was het hoofdkwartier van Koning Al- bert gedurende de Slag aan de IJzer in 1914. Veurne is niet groot, zijn historische gebou wen zijn op en rond de Grote Markt te vinden. Sommige za len van het Stadhuis in Vlaamse renaissance, zijn be kleed met corduaans leder en Utrechts fluweel. Er zijn ook enkele Doornikse tapijten, oude schilderijen, ondermeer die van de Aartshertogen Al- brecht en Isabella en overblijf selen van de rechtspraak in de Middeleeuwen te vinden. Het Belfort met zijn gotische toren en zijn leeuw behoort tot een der meest kenmerkende van België. Het Spaans paviljoen, hoofd kwartier van de Spaanse offi cieren onder de Spaanse be zetting daterend uit de 15" eeuw en 16" eeuw was vroeger stadhuis, thans is er het vrede gerecht in ondergebracht. Het gerechtshof, een renais- sancegebouw uit 1617, bezit een prachtige schouw. In de zittingszaal zijn de muren be kleed met oude eik. De Sint- Walburgakerk werd verwoest door de Noormannen en her opgebouwd door Boudewijn met de IJzeren arm. Terug ver nield door de Noormannen werd het opgebouwd in de 12" eeuw. Geteisterd door brand werd het volledig gerestau reerd in 1353. Het gewelf is 27 meter hoog en geeft een grootse indruk. Het koorges toelte in Vlaamse renaissance is van de vermaarde beeld houwer Otmaar Van Ommen uit Antwerpen. Talrijke schilde rijen waaronder een Pieter Pourbus uit de 16" eeuw en een Vigor Boucquet 17" eeuw alsook de relikwie van het H. Kruis worden er bewaard. Sint-Niklaaskerk waarvan de toren dateert van de 13" en de 14" eeuw en waarin een klok hangt van 1379 «'t bomtje» ge noemd, is de fierheid van de Deinze (Ib) Het Veurnse belfort met de Sint-Walburgakerk (Ib) Veumaars. Vanuit de toren heeft men een overzicht op hét I Jzerslagveld. Zij bezit een trip tiek van Bernard van Orley (1525). In het stadspark vindt men de oude Burchtwarande en de ruïnes van de Sint- Walburgatoren die nooit werd voltooid 1350). leder jaar de laatste zondag van juli gaat de eeuwenoude Boeteprocessie door de stra ten van Veurne. Boetelingen van overal stappen met een kruis en in een bruine pij, di kwijls op blote voeten door de oude straten van de stad. Het is een uiting van kristelijk geloof. Gastronomisch geeft Veurne ook heel wat te bieden. Bene vens de gedroogde hesp heer lijk op bruin tarwebrood belegd met goudgele boter is er nog het vermaarde potjesvlees dat gemaakt wordt van kalfsvlees, konijn en kip. De zoete mond jes kunnen rijkelijk snoepen van de Veurnse kletskoppen, het amandelbrood en de alom- gekende babelutten. Ook bier is er in overvloed. Men kan er ondermeer proeven van het trappistenbier van Westvlete- ren. Te Adinkerke ligt het bekende Meli-park met attrakties voor jong en oud. In de «Wonder bare Bijenkorf» wordt het leven der bijen naar een beschrijving van de heer Florizoone (bijen teler en stichter van Meli) zeer aanschouwelijk voorgesteld door geanimeerde, fluoresce rende bijen en bloemen. Verder is er een vogelpark, een sprookjestuin, een speeltuin, een ruim eet- en drinkgelegen- heid. In de richting van de franse grens te De Panne ligt het staatsnatuurreservaat «De Westhoek». Het is 340 ha. groot en er zijn vijf wandelpa den die samen ruim 10 kilome ter bedragen. Op ongeveer zeventien km. ligt de Noordfranse badplaats Duinkerke. Op de Grote Markt staat het standbeeld van Jan Baert. Het beschermd Belfort 58 m. hoog, 14" eeuws, is één der merkwaardigste van Noord-Frankrijk. Oorspronke lijk was het de gotische toren van de Sint-Elooiskerk. In het koor van de Sint-Elooiskerk is een gedenksteen voor Jan Baert en zijn echtgenote Marie-Jakelijne Tugghe. De kapel van O.L.Vrouw Ter Duinen is een bedevaartsoord voor Vlaamse zeelui. De achthoekige Leugenaar to ren is de laatste der 28 torens die deel uitmaakten van de verdwenen stadsomwalling. Terug naar Veurne, richting le per, aan de Weegschede links naar Lo. Van de stadsverster- kingen uit 1383 bleef enkel de laatgotische Westpoort bew aard met daarnaast de eeuwe noude taxusboom, de «Cae sarsboom» genoemd. Het re naissance stadhuis heeft een half vrijstaand belforttorentje. In het klooster der grauwzus ters werd een klein museum ingericht met de kerkschat van de voormalige abdij. De Sint-Pietershallenkerk voorheen kloosterkerk, de hui dige pastorij en de aanpalende gebouwen van de brouwerij, de hoeve en de duiventoren met 1.132 gemetselde broedplaat sen zijn resten van de Sint- Pietersabdij die volgens de lo kale overlevering reeds in 1050 gesticht werd. Te Kaaskerke even vóór Diksmuide passeren we de IJ- zertoren, het huidemonument voor de in de eerste Wereldoor log gesneuvelde Vlamingen. Diksmuide werd tijdens de oorlog volledig vernield en ge slaagd heropgebouwd. Het begijnhof een stichting die tot de 12" eeuw opklimt heeft haar 18" eeuws stemmig uitzicht bewaard. Het neogotische stadhuis met Belfort werd in 1923 door archi- tekt Viérin gebouwd ter ver vanging van het oorspronke lijke laatgotische gebouw. Vier zalen werden ingericht als mu seum voor lokale kunst, fol klore en geschiedenis. Tot de belangrijkste voorwerpen der verzameling behoren de stuk ken die uit het puin van de oude Sint-Niklaaskerk werden ge red. De kerk werd in de jaren twintig herbouwd volgens de plannen van de 14" eeuwse bouw met zijn torenspits uit de 18" eeuw. Lichtervelde: de neogotische kerk van Sint-Jacob de Meer dere vervangt een vroeggo- tisch gebouw dat tijdens de godsdiensttroebelen werd verwoest. Het devotiebeeld van de Heilige Margareta wordt er aangeroepen tegen buik krampen en voor een voor spoedige bevalling. Pittem: het dorpscentrum ligt op een 36 meter hoge heuvel. Een begrafenisplaats en tal rijke sporen uit het Neolithicum werden over het gehele grond gebied opgegraven. De O.L.Vrouwkerk bewaarde van haar romaanse bouw al leen de centrale toren, de kerk werd in de 15" eeuw gotisch herbouwd. Tielt: In het midden van het Marktplein staat de be schermde mooie Halletoren die dateert uit de 13e eeuw, maar meerdere malen gewij zigd werd bij restauratie. De voormalige lakenhalle kreeg het in 1944 zwaar te verduren maar werd zeer mooi hersteld. Uit de toren klinkt de beiaard. Het klokkehuis renaissance dat dateert uit de 17® eeuw. Op de wanden van de Halle staan de wapenschilden der vroegere heerlijkheden van Tielt. Het stadhuis is gedeelte lijk ondergebracht in het voor malige gasthuis van de kloos terorde der Alexianen. De Sint-Pieterskerk heeft prach tige glasramen in het koor en de voorgevel. Tussen de Markt en de Sint-Pieterskerk is de overdekte Sint-Stanislaspoort met een herdenkingsplaat aan de Polen die in 1944 de stad bevrijdden. Op de Poelberg staat de hou den Poelbergmolen. Van hier uit heeft men een prachtig zicht op midden-West-Vlaanderen en op de streek tussen Leie en Schelde. Deinze: Centrum van de oost- vlaamse Leiestreek. Het regio naal museum voor Schone Kunsten van Latem en de Le iestreek bevat een zeer mer kwaardige verzameling van wereldberoemde namen uit de Latemse school. In ditzetfde gebouw is ook het museum van folklore met ondermeer oude weefgetouwen uit de 13" eeuw ondergebracht. Reeds in 840 werd Deinze vermeld, maar weinig oude gebouwen zijn bewaard geble ven. De mooie gotische O.L.Vrouwkerk uit het begin van de 14" eeuw is het voor naamste. Bij het uitstippelen van deze toeristische eendagsreizen mochten wij op het deskundig advies van de heer Herman Talloen van VTB AaJst reke nen. Informatie werd ons be zorgd door de diverse VW en de diensten van toerisme. Ge raadpleegde werken: Toeristi sche gids voor Vlaanderen door Jozef Van Overs traeten en Winkler Prins Encyclopedie van Vlaanderen. Foto's: Luc Buerman en Dienst voor Toe risme. ROEL VAN DE PLAS Waar eens de oorlog woedde staat nu midden het vlakke land dit symbool van recht en vrede (bi) Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE ÏI2/ Tel. 213934-213935-213936 Telex 26795 september '74 Ondergetekende NAAM ADRES Lid VAB-VTB Niet lid 10 bons De Voorpost Handtekening Inschrijven op voorhand of op 8 september van 13 tot 14 uur, bureau's De Voorpost: Aalst, Pontstraat 64 Dendermonde, Oude Vest 34 Vertrek te Aalst Dendermonde De Voorpost - 30/8/74 - 9 Gedurende de tien weken dat deze toeristische pagina in uw weekblad De Voorpost verschijnt wordt een bon afgedrukt. Deelnemers aan de toeristische autorally van 8 september a.s. knippen deze tien opeenvolgende en genummerde bons uit; wie deze bons of een betalingsbewijs van abonnering op De Voorpost voorlegt bij zijn inschrijving voor de rally, krijgt een gevoelige vermindering van het inschrijvingsgeld.

De Voorpost | 1974 | | pagina 9