UW WOORD DUO MONITORENKURSUS VOOR OPLEIDING MINDER-VALIDE KINDEREN TE HOFSTADE 10 - 21-3-75 - De Voorpost VOORWAARDEN VOOR EEN STEDELUK AALSTERS MUSEUMBELEID Ik zal de waarheid geen geweld aandoen, wanneer ik hier ver klaar dat er van een 'redelijk' museumbeleid in deze stad geen sprake is. Dit vindt zijn oor sprong in een aantal bepalingen welke hoofdzakelijk van politie ke en biologische aard zijn. RUIMTE De plaats om een beginnend museum te laten ontwikkelen in zijn ruimste betekenis, is er. Het prachtige en rustige kader van het Oud-Hospitaal loont de moeite, en is vandaag ruim schoots voldoende om aan de dringendste behoeften te vol doen.Er is verder een perso neelskader met beperkte bezet ting maar naar mijn bescheiden mening startensklaar. Verder beschikt de stad over een aantal andere mogelijkheden die des gewenst kunnen worden aange wend; de zalen in het Belfort en eventueel de inkomhal of een gedeelte van de feesthallen. Daar zit dus niet direkt het probleem. Met een beetje goede wil kan er iets van komen. POLITIEK Ik ben echter bang dat de politieke invloedsferen nog te sterk hun stempel op het beleid drukken. In deze stad met een 'centrumfunktie' moet de on dernemende organisator nog steeds gaan aankloppen bij een politiek verkozen mandataris. Hij kan de geschiktheid van het aanbod afwegen. De risiko's zijn grootHet kan vooreerst gezegd worden dat deze ambt uitvoer der - Schepen van Kuituur - niet alsdusdanig om zijn artistieke inzichten, door het volk werd verkozen. Verder rijst de vraag of hij wel bevoegd kan worden verklaard om over een artistiek beleid op kunstgebied te oorde len. Hij kan goed vooraf Schepen in een andere funktie zijn geweest of een beroep hebben uitgeoefend welke hele maal niets met kuituur te maken heeft gehad. Zijn ervaring met kunst kan nihilrzijn. Wij kunnen hem dit echter niet kwalijk nemen. Maar dan moet hij eerlijkheidshalve afstand nemen van zijn politieke macht, welke het beleid kan oriënteren. Ik heb stellig dc indruk dat exposeren in een stedlijke zaal politiek afhankelijk wordt gemaakt. Precisie van mijnentwege kan volgen. NOODZAAK De vraag is gesteld en kan worden beantwoord de beleids voerder van een museum moet een man in het vak zijn. in dienstverband konservator ge noemd. Aan hem moet het specifieke kunstbeleid worden toevertrouwd. Zijn begroting zal j voorleggen aan zijn schepen .elke op zijn beurt zal oordelen over de mogelijkheden. Dit is trouwens de werkelijke taak welke uit dit ambt voortvloeit. Maar U zal zeggen dan wordt het beleid toch nog afgestemd op de willekeur van een enkel persoon. Het spreekt vanzelf dat dit niet mogelijk is. Een kleine groep met ervaringsgerichte personen met bewezen praktijk zal de konservator ideeniatig moeten bijstaan. Dit systeem wordt in Nederland toegepast in de Stedelijke Musea. Het gaat zelfs zover dat bij vervanging van de konservator zijn opvolger onder de komitee leden kan verkozen worden. Hun advies is beslissend. Maar tot dergelijke daden rijkt het politiek klimaat in dit land nog niet. HET BELEID Het hedendaags Museum beleid moet funktioncel werken. Dit houd drie basisideën in zich 1 het moei een koliek tie verwer ven. 2 het moet alle vormen van hedendaagse kunst aan bod laten komen. 3 het moet eduktief gericht zijn op de bevolking. Aan het verwerven van een eigen kollektie heeft men in Aalst de voeten geveegd. Het zou wenselijk zijn dat op zijn minst de eigen kunstenaars gesteund worden met regelmati ge aankopen. Dit is geen weggesmeten geld maar doelbewuste investering in wat later het kunstenaars patrimo nium van deze stad kan uitma ken. Het laten aan bod komen van alle kunstgenres is eveneens een noodzaak. Wij leven in invloedsferen van hoge techni sche welvaart en waarbij de individuele en groeps media in expansie zijn. Zij gaan niet onopgemerkt aan ons oog voor bij en zijn mede bepalend voor de kunstproduktie van deze tijd. Een selektie of keus dringt zich natuurlijk op. Bij het ontbreken van de vooraf aangehaalde beleidspunten is het bijgevolg logisch dat er van een edukatieve |etj< tege Kun aan «Str Ted tisc erna lijk wijs einc van groi bez Het een mer drai biel met de oprr voo hok nog siga aanpak geen sprake kan zijn. Hoe de geografische ontwikke lingvan onze stad zich ook moge aanmelden, wij moeten met een stevig uitgebouwd museum' voorzien in de noden van eenl De gebied welke zich uitstrekt vanj arr( Dendermonde tot Zottegem en Geraardsbergen. Tussen deze steden in. rekruteren wij een publiek voor ons onderwijs en de middenstands handel. Dit kan wer akte en hel[ mal gen zus onz dat diel sch tiek pro blin Will in een bezoek aan de stad uit te breiden! ma; nog vérder reiken. Het toenmali ge theater gezelschap Kern '63 ontving publiek van ver buiten onze streken. Een museumbe leid zal er toe bijdragen het en de bevolking te informeren. Een museum kan dus ook ekonomisch gesitueerd worden. dei KUNST De positie bepaling van 'kunst' in deze maatschappij is ook belangrijk. Kunst kan bijvoor beeld zijn een reaktie. illustra tie van de feiten, uitbraaksel, verheerlijking, kortom tijdsge bonden. Als men boekjes met oude prentkaarten en foto's omtrent onze stad publiceert! 'e dan heeft dat zijn funktie. Als er I vandaag een schilder oude! egr stadgezichten zou produceren q6; dan is dit mis. omdat ze er a j j0J werkelijkheid niet meer zijn hij aldus namaaksels vervaar- digt. Wel zou het eens belangrijk kunnen wezen indien iemand de protesten en uitlaten rond bijv. de zaak van.de N.V. Betonwe- genbouw zou vatten in een kunstwerk. Daartoe zou een museum in zijn edukatieve funktie zeker kunnen bijdragen. JEUGD Ik denk hier vooral aan de opleiding van de jeugd welke zich hoe dan ook het best mei verf en papier in een museuq kan uitleven. Ik ken ouders dit van uit Aalst naar Brussel ol elders gaan om hun kinderen te laten deelnemen aan de expres sie-ateliers. Het instellen van een dergelijk atelier in een museu beleid, houd meteen in dat de jeugd zich konstruktief kan ontwikkelen en aanknopings punten vindt met de kunst van vandaag. De resultaten kunnen een belangrijk deel van de verzameling uitmaken. Eeen dergelijk museum zou eveneens richtinggevend kunnen funktio- neren voor onze akademie. Onze akademie leidt spijtig genoeg aan een armoede-kwaal kunst is aldaar nog steeds verf. doek, steen, klei en dies meer. De achterstand van onze akademie (afdeling plastische kunsten) met andere plaatsen zoals bijv. Gent is bijzonder groot. Het is dramatisch en verontrustend Ook daar moet naar meer openheid gezocht worden. SLOT Het spreekt vanzelf dat het hierboven samengevatte opstel slechts beperkend is van inhoud. Het heeft tot doel de aandacht te vestigen op enkele dringende punten welke een ontluikend beleid in de weg staan. Het is voor verdere uitwerking vatbaar. Maar het loont de moeite zich over de toestand te bezinnen. ROGER D'HONDT schrijven, niét de minste ambitie, geen schandaaltje te bespeuren. Hoewel, mis schien het feit dat ze nu nog met het maft idee rondlopen dat er hog wel mensen zouden kunnen zijn zoals zij, rustig, genietend, non-kon- formistisch, mensen die er met andere woorden ook voor voelen om in hun sfeer muziek te maken. Bijvoor beeld iemand die zich met perkusieinstrumenten weg wijs weet. of mogelijks een hele koreografiegroep? Want een avondvullend pro gramma brengen is dan wel een beetje hun droom. Nu is dat kwasi onmogelijk, ze kunnen wel gedurende een tweemaal dertig minuten een zaaltje stil krijgen voor hun overwegend sfeer- scheppende muziek en de vier zeldzame teksten die instrumentaal begeleid wor den. (Kandidaten schrijven een gele briefkaart naar de re- daktie) Soit, wie een beetje rust en vrede nog weet te waarde ren, kan gerust naar het duo eens gaan luisteren en ik geloof dat je daar tijdens het volgend C.S.V.-weekend in 't fabrieksken reeds de kans toe krijgt? Lieven Matthieu landse kampen waar de nad ruk ook ligt op het bezichtigen van de natuurlijke schoonhe den (zoals men ze organiseert door Nationaal Werk Hulp aan de Jeugd nu Topvakantie) qua praktische uitwerking gro tendeels verschilt van voor noemde kursus. Maar toch blijft het duidelijk dat de basisopties die hier zullen naar voren ko men, zoals daar zijn het ont plooien van de menselijke per soon in groepsverband aange past voor alle soorten van kampen grotendeels zullen gelden: we nemen dit voorbe eld ook omdat hier vooral de volledige inzet van alle kader personeel hoogstnodig blijkt voor het welslagen van het kamp. KURSUS y De kursus die we nu van na derbij gaan bekijken wordt in gericht door het Beschermko- mitee van het RIBTO, een ver eniging met als voornaamste doelstelling: op a-politieke wijze voor het gehandicapte kind bepaalde organisaties op touw zetten, zodat de ontploo iing van hen, die op sociaal ni veau achtergesteld door een fysische of mentale handicap, kan verbeterd en bestendigd worden. De verantwoordelijke inrichter is de heer Alfons Schorreel, die door een twintigtal hulp- instruktoren wordt bijgestaan bij de opleiding van een veer tigtal jongeren vanaf 17 jaar. Tijdens het jaar van de Vrouw past het er even op te wijzen dat het merendeel van de kur- sisten meisjes zijn en dat de mannelijke sekse hier zeker ondervertegenwoordigd blijkt te zijn. Een viertal weekends, telkens van zaterdagmiddag tot zondagmiddag wordt inten sief gewerkt aan de opleiding van de kursisten en dit alles geschiedt in het «kasteel» aan de Zijpstraat te Hofstade (naast het jaar van de Vrouw ook het jaar van de Monumen ten!) waar men naast grote werkruimten ook buiten de ge schikte terreinen ter beschik king heeft. De kursisten leren hier eerst en vooral zichzelf te situeren in hun natuurlijke omgeving: deze zelfkennis is steeds van belang daar het overbrengen van eigen levenservaringen en de eigen fundamentele waar den op het niveau van het kind één van de pedagogische doelstellingen van het kamp uitmaken: het is duidelijk dat het kind tijdens de kolonie meer open kan staan voor aller lei levenservaringen dan tij dens de rest van het school jaar, wanneer hij gedrongen in het keurslijf van de schoolse strukturen ook niet door be paalde speltechnieken wordt gestimuleerd om bepaalde verantwoordelijkheden op te nemen of om bepaalde hande lingen emotioneel te kunnen beleven. Wij mogen niet verge ten dat de kursisten tijdens het vakantiekamp met een heel he terogene groep zullen te doen krijgen. Volgens de moderne begrip pen van de ortopedagogiek worden de kinderen ingedeeld, niet meer naar I.Q. (debielen, imbecielen, idioten enz maar men vraagt zich af welke facetten van het mens zijn bij de gehandicapte goed en welke minder goed ontwikkeld zijn. De persoonlijkheid van de mentaal gestoorde wordt hier dus pnmordiaal gesteld en het staat centraal zodat de monitor zich voortdurend moet aan passen en open moet staan voor alle affekties die het kind kan vertonen. Naast bovenge noemde menselijkheid komt bij deze groep van kinderen ook de kreativiteit sterk tot uiting: bij de opleiding wordt hier een grote nadruk op gelegd: wij zien dat verscheidene uren be steed worden aan manuele en verbale expressiespelen: de kursisten worden tijdens deze kursis in de plaats van de kin- deren gesteld zodat zij beter de situatieschets zouden kunnen maken van hun begeleidings- taak, iets wat nu door de in- struktoren wordt voorgedaan: door deze voorbeelden leren zij op realistische manier een team vormen en voelen ze be ter aan hoe kinderen kunnen reageren als ze in hetzelfde leefpatroon worden gestopt. Naast manuele expressie (zie foto's) komt ook het verbale (verhalen vertellen) en het mu zikale kreatief zijn op de voor grond: als de monitoren dit bij de kinderen kunnen opwekken wordt er toch al één facet van de kinderen ontwikkeld. Naast het gedeelte kreativiteit staat er ook spel en sport op het pro gramma: het uitwerken van grote spelen, naast binnen- en buitenhuisaktiviteiten wordt ni- iet zozeer theoretisch dan wel praktisch aangeleerd: men zegt niet alleen hoe het moet, men doet het voor en de moni toren leren uit hun praktijk hoe alles het best wordt ingekleed (vb. thema-werking) en naar voren gebracht (op originele manier). Op pedagogisch vlak wordt vooral de orthopedago gische begeleidingstechniek opgevolgd, enkele andere ti tels van de eerder teoretische sessies: de algemene proble matiek van de mentaal gehan dicapte: sexualiteit (belangrij ker dan men denkt, daar het onderdrukken van sexuele no den bij deze mensen, secun daire neuroses en volledig apa- tische optreden kan veroorza ken). Ook praktische tips, zoals bur gerlijke verantwoordelijkheid van de monitor worden naar voor gebracht. Dit alles niet in kathederstijl maar gewoon in groepsdiskussie, daar de on derlinge ervaringsgegevens steeds tot een goede synthese van het gegeven kunnen leiden en ook een goede voorberei ding zijn op de evaluatieverga deringen die elke avond van de Guido Van Der Spiegel en Robrecht Keymeulen zijn de namen verbonden aan dit Aalsters duo. Twee jongelui die er hun hobby van maken om week in week uit wekelijks muziekstukjes te kreëren en die af en toe tijdens een of andere klein- kunstavond in het program ma brengen. Het zijn geen pubbers meer die van pa wat geld kregen en nu denken de tophits te veroveren, het zijn ook geen profs in spé (hun naam zegt genoeg) maar gewoon mensen die houden van muziek. Met het verhaal tje hoe ze ooit het illustrere idee kregen om respektieve- lijk naar een akoestische gitaar en een hele resem soorten blokfluiten te grijpen zullen we jullie maar niet vervelen. Als je't weten wil, vraag je't hen zelf maar eens en dan zal je horen dat dat weinig om het lijf heeft, hpt altijd in hun gezeten heeft en verder 'een aaneenschake ling vormt van banaliteiten waar je enkel een top-hit- krantje publiek mee kan interesseren. Alleen over hun debuut op de Aalsterse kleinkunstscè- ne kan wat gezegd worden, dat komt omdat we'r toen, en dat is als ik me niet vergis toch wel reeds twee jaar geleden, zelf bij waren. Eigenlijk trok de raadselach tige naam van het duo, op de affiche ons meer aan dan het optreden van de kadullen met hunnen boemelala en letsetataen je weet wel... Nu, toen brachten ze't er niet zo kwaad van af, het was eens een nieuw geluidje tussen de rage naar volks muziek die toen wel hoogtij vierde. Ze brachten zuiver instrumentale nummers, mooi, oosters-misschien wel - eigen - zeker en vast-, boeiend- dat bewees het enthoesiasme van het pu bliek overvol. De kroniek schrijver van de intussen reeds opgedoekte jeugdklub die de avond organiseerde waren we zelfen die had het over een geslaagd optreden en ditjes en datjes van dien aard. Intussen hebben ze'r wel al een aardig partijtje voorpro gramma's en free-podiums opzitten en wat belangrijk is, ze bestaan nog, wat inder^ daad eerder een zeldzaam heid is. We vermoeden dat de gemiddelde levensduur van Aalsterse groepjes schommelt tussen de twee weken en een half jaar, zodat het soms een karwei is om er iets over te scrijven voor dezelfde mensen weer in een nieuwe formatie met een andere naam spelen. Maar enfin, we houden ook van een beetje verandering, hoe- kolonieduur met het volledige kader zullen gehouden wor den. Dit is een klein en sum mier overzicht van een welbe paalde kursus, die een speci fieke voorbereiding is van een kamp voor mentaal gehandi capten dat in de tweede helft van juli zal doorgaan in een va kantiedorp in Leopoldsburg Algemeen in het Vlaamse land worden er overal specifieke op- leidingskursussen georgani seerd, waarvan sommigen recht geven om na een gelukte stage een officieel brevet van monitor te bekomen, zodat men overal in het land bij gelijk welke organisatie in het kader kan opgenomen worden. Ad ressen zijn overal te bekomen bij mensen die in kadervorming werkzaam zijn geweest. En die zullen u ook kunnen vertellen hoe positief een monitorschap voor hun eigen persoonlijkheid is geweest. Een goed opgeleide monitor is tevens voor het kamp een steunpunt tot het welslagen van de periode en voor de ou ders die hen hun kinderen toe vertrouwen een waarborg dat hun opvoedingstaak voor een paar weken door bevoegde mensen kan overgenomen worden. Dirk DAELEMANS wel we toch nog niet de laatste dag van het Duo Zero zouden wensen. O ja voor we t vergeten en er boze lezersbrieven toestro men, er heeft ooit een meisje als zangeres samengewerkt, zodat het duo eigenlijk geen duo meer was. Die tijd is voorbij, het lieve kind is er na een tijdje weer uit gegaan zodat het duo weer duo was. Foert, nu hebben we werke lijk genoeg gezwetst en geven we wat serieuze informatie. Een associatie tussen het studeren van talen van Guido en het betokkelen van zijn gitaar of studie van de psycho-pedagogische we tenschappen door Robrecht er> het persen van zijn levensadem door de rieten van alle mogelijke soorten fluiten is er moeilijk te maken. Het feit dat ze een beetje pinkfloyt (of hoe schrijven ze dat)-achtige nummers hebben is ook zuiver toeval. Een echte inspiratiebron hebben ze niet. Het komt er meer op aan een beetje te eksperi- menteren en ruimte te laten voor improvisatie. Als je dat allemaal reeds verteld heb ben kan je moeilijk vragen waarom ze geen blues of iets dergelijks spelen. Dat komt omdat ze dus andere muziek maken waarvan ze enkel maar hopen dat er nog enkele ander mensen dan zijzelf zullen van kunnen genieten. Wat de blues of folk en ander via Engeland overgewaaide stromingen betreft zijn ze immers van mening dat wat hier bij ons door amateurgroepjes ge presteerd wordt toch maar prutswerk is. Het is vaak het plagiaat van een plagiaat en wat is daar nu origineels aan? Of ze met hun weinig ambitieuze naam toch niet hopen in onze huis-diskothe- ken terecht te komen? Ja wie droomt daar niet van, eens een LP-tje te persen. Maar om te geloven dat je hier bij ons van je muziek en zeker als je naar wat nieuws zoekt kunt leven, daar staan ze met hun beide benen te goed op de grond. Enkel een dansorkestje kan hier blijk baar winstgevend zijn, en dan nog. Trouwens waarom willen die reporters achter een gewone hobby nu altijd een verscholen ambitie zoe ken. We weten het zelf niet, het is bijna gewoonte en traditie geworden zoals een liefhebber van de kermis- koersen naar het schijnt ook altijd hoopt, eens een ekstra- sportief merk over zijn bi ceps te mogen trekken. Eigenlijk is er dus aan dit duo weinig adembenemends te Wij treffen bij de vakantiegangers twee soorten van mensen aan: ouders die hun kinderen naar vakantiekolonies sturen en ouders die hun kinderen zelf mee op vakantie nemen. De keuze tussen één van deze twee opties bepaalt in feite reeds een opvoedingsaspekt: de ontplooiing van kinderen kan ge schieden in het kader van het gezinsleven, dat ook tijdens de vakantie in stand wordt gehouden, men kan er ook voor zorgen dat de persoonlijkheid van de kinderen mede- ontwikkeld en geschaafd worden tijdens het verblijf in vakan tiekampen, waar men met leeftijdsgenoten, die men in de rest van het jaar niet of nauwelijks niet meer zal ontmoeten, op gezonde en opvoedende manier in een ontspannen sfeer mee in kontakt zal komen. De pedagogische waarde van een vakantieverblijf in kolonies is voor een groot deel afhanke lijk van het milieu waarin men terecht komt. Met milieu kan men zowel de geografische plaats als de menselijke omge ving definiëren en bij deze laat ste groep kunnen we de (zoge naamde) leiders of monitoren aantreffen. Deze laatsten zor gen eigenlijk voor het welsla gen van zo'n vakantiekamp, daar zij met de nodige dosis doorzicht en doorspekt met de nodige technische bagage de deelnemers er toe kunnen be wegen om zich positief en in groepsverband in te zetten. Het aankweken van dergelijke bagage is voor de beginnende jonge monitoren niet zo ge makkelijk: het id duidelijk dat de ervaring en ook de persoon lijkheid van deze personen van primordiaal belang is. Doch wat zeker niet mag verwaar loosd worden is het nut dat zij kunnen halen uit een oplei- dingskursus welke gespreid over een veertiental dagen of over verschillende weekends hen hun specifieke taak in het kampleven waarin zij zullen te recht komen duidelijk kunnen maken; en dit samen met de nodige praktische tips zonder dewelke een zinnige voorbe reiding op de kampperiode niet mogelijk is. Vele ouders aarzelen om hun kinderen naar vakantiekolo nies te sturen: zij maken zich namelijk te veel zorgen over de manier waarop, in hun ogen, de kinderen worden begeleid. Wanneer men over de inner lijke organisatie met oudere mensen praat komt het maar al te dikwijls tot uiting dat zij zich een kolonie voorstellen als een imitatie van een legerkamp, waar de leider zich de taak van een drilofficier moet aanmeten, om een goed op het rekwest te krijgen. Tegenwoordig kunnen we gerust stellen 'dat deze si tuaties volledig voltooid verle den tijd zijn geworden: de taak van een monitor is geëvolu eerd tot de taak van begelei der, iemand die dank zij zijn hogere leeftijd en zijn techni sche bagage er moet voor zor gen dat de kinderen een pret tige en ook pedagogisch ver antwoorde vakantie kunnen doorbrengen. De opleiding van monitor is nu ook volledig aan gepast aan deze gewijzigde maatschappijopvatting: men legt nu overal tijdens de oplei ding meer de nadruk op team work: de aankomende monito ren leren door eigen ervaring, hoe de kinderen zich zullen ge voelen als ze in dezelfde struk- tuur zullen worden opgevan gen. Wij kunnen dit het best il lustreren door het verloop van een kursus te bekijken die op het ogenblik aan de gang is. We moeten wel aanstippen dat deze dient tot opleiding van monitoren voor gehandicapte kinderen. Het is duidelijk dat een opleidingskursus voor bv monitor sportvakanties (zoals ze door Kerelsburcht worden georganiseerd) of voor buiten-

De Voorpost | 1975 | | pagina 10