1974 DE IEDEHAARS r FUSIEPERIKELEN NOPENS MELDERT 12 - 21-3-75 - De Voorpost leder jaar bij de bespreking van de begroting, publiceerd hel gemeentebestuur een overzicht van het voorbije jaar, onder de zeer serieuze titel van: «Verslag nopens het beheer en de toestand der gemeenteza ken». Gemeenteverslagen en begrotingen zijn nu niet direkt publi- katies waarvoor je gaat achterover liggen. Maar toch bevat dit «verslag nopens enz» enkele interessante gegevens over de toestand en de evolutie van de gemeente. We overlopen even de diverse rubrieken van dit verslag. BEVOLKING EN BURGERLIJKE STAND Onder deze titel wordt ons iets ge maakt dat Lede inzake bevolking over haar hoogtepunt heen is, en dat voor de komende jaren met een geleidelijke daling van het aantal inwoners zal moeten rekening ge houden worden Het geboortecijfer toont een daling van 10% t.o.v. 1973, terwijl het aantal overledenen daarentegen aanmerkelijk hoger ligt. Er was te vens geen geboorteoverschot. Bovendien lieten ook de verhuizin gen van en naar het Leedse grondgebied geen positieve ba lans zien. Meteen werd het bevol kingsaantal op zowat 10.350 ge bracht. Een opzienbarende stijging was het aantal echtscheidingen (13). Er werden op het ogenblik van de samenstelling van het jaar overzicht, 75 huwelijken genoteerd in de loop van 1974. FINANCIEN De financiële toestand zou, aldus de raad, nog niet direkt onrustwek kend zijn, ja zelfs gunstig evolue ren. In de nieuwe berroting werd echter rekening gehouden met twee mo gelijke zware posten: de aanleg van een nieuw rioleringsnet en de bouw van een sportkomplex. Daarentegen is de eventuele aan koop van het gesticht van Mesen niet meer voorzien. De raad oordeelde echter dat in de huidige begroting ongeveer de li miet werd bereikt, tot wat de ge- neente Lede in staat is. Er wordt tenslotte aan toegevoegd «dat be paalde realisaties uit het investe ringsprogramma aanleiding zullen geven tot nieuwe zware lasten, welke dan met nieuwe middelen zullen moeten bestreden worden». SCHULD Voor velen een angstaanjagend woord. Wellicht ook voor vele ge meentebesturen. De uitvoering van de werken aan Ommegang- weg en Grote Kapellestraat gaven nog aanleiding tot het opnemen van een lening van 2.197.000 Fr voor het saldo van de grondver- wervingen en een andere van 3.384.000 Fr die de rijkstoelage op deze werken vertegenwoordigde en waarvan dus alle lasten door het Rijk zullen gestort worden Vor dezelfde werken bleken achte raf nog twee aanvullende financie ringsleningen respektievelijk van 3.193.000 fr en van 3.210.000 Fr noodzakelijk. De realisatie van alle geplande in vesteringen deed de gemeenelijke schuld met ongeveer 113.000.000 fr toenemen, waarvoor jaarlijks 11.764.000 fr aan delging en in tresten moet uitgetrokken worden. WEGENIS EN WATERLOPEN Hier stond de aanleg van Omme- gangweg en Grote Kapellestraat uiteraard centraal. Beide wegen stonden meermaals in het nieuws, al was het dan niet altijd in gunstige zin. Door allerlei omstandigheden groeide de aanbestedingsprijs (12.322.320 fr) uit tot een eindafre kening van 19.271.887 fr. Met toe voeging van de grondverwervin- gen, erelonen en aanbestedings- kosten bereikte dit werkje de res- pektabele rekordsom van 45.000.000 fr. Buitengewone onderhoudswerken aan een groep wegen werden op 28 december 73 toegewezen aan de firma Blanckaert van Brugge voor 1.854.780 fr een in de loop van de zomer van 1974 voltooid. De verharding van een eerste reeks landbouwwegen. waarvoor rijkstoelagen werden aangevraagd en alle voorbereidingen sinds meer dan twee jaar zijn getroffen, is nog steeds met vlot geraakt en maakt ingevolge de inflatiemoeilijkheden wellicht weinig kans. Inzake waterafvoer werd op pro vinciaal vlak goed werk verricht Enekele vergaderingen met bestu ren uit omliggende gemeenten hadden reeds plaats op het Leedse gemeentehuis en leidden reeds tot de afsluiting van de voorberei dende fase. Over definitieve plan nen kan echter nog niet gesproken worden. GEBOUWEN Uiteraard staat hier de toewijzing van de eerste fase van de oprich ting van een zwembad en sport zaal centraal. In dit verband zal ie dereen zich beslist nog de be ruchte historie van de «verloren brief» herinneren. Over deze aan bestedingsperikelen citeren wij het verslag letterlijk: «Een eerste aanbesteding had plaats op 4 april 1974, doch inge volge het zoek geraken van de ori ginele pnjsofferten werd door de hogere overheid een nieuwe aan besteding bevolen, welke op 4 juli 1974 is doorgegaan. Nieuwe moei lijkheden rezen op toen bleek dat de laagste aanbieder niet be schikte over een erkenningstitel voor de categorie, waarin de ter sprake zijnde werken zijn gerangs chikt. Noodgedwongen moest daardoor worden toegewezen aan de volgende mededinger, de N.V. De Schutter Gebroeders te Kalken, die met inbegrip van de B.T.W. als totale kostprijs 84.572.433 fr had bedongen. De toegewezen werken omvatten de volledige bouwwer ken met sanitaire uitrustingen, doch niet de installatie voor ver warming, electriciteit en waterzui vering, welke samen op ongeveer 16.000.000 fr zijn geraamd. Thans wordt gewacht op verder nieuws vanwege de betoelagende over heid». Einde citaat. Als de «betoelagende overheid» dit zoete prijsje van 100 miljoen zal zien, zal er nog niet zo direkt een handtekening gezet worden onder de subsidietoekenning, menen we. Vermits de gemeente nood had aan lokalen voor allerlei doelein den. werd èen gedeelte van de in onbruik zijnde gebouwen van de Zuivelfabriek Sint Martinus ge huurd. Het Rijksadministratief centrum gaat stilaan naar zijn voltooing. Al dus kon de oude rijkswachtka zerne gekocht worden voor 1 500.000 fr. Hier zou ondermeer de gemeentelijke bibliotheek wor den ondergebracht. ONDERWIJS EN KULTUUR Gedurende het schooljaar 73-74 volgden 165 leerlingen de verschil lende kursussen aan de gemeente lijke muziekschool (70 jongens en 95 meisjes). Er waren in totaal 244 inschrijvin gen genomen, waaronder 39 voor leerlingen ouder dan 16 jaar. Het aantal geslaagden bedroeg 137, waarvan er 15 een einddiploma verwierven. Door het departement van Neder landse kuituur werd toestemming verleend voor het aanwerven van administratief personeel voor de muziekschool een sekretans - bi- bliothecans en een opzichter, elk met twaalf uur prestatie per week) Over het kultureel leven in de ge meente slechts volgend zinnetje «het kultureel leven binnen onze grenzen neemt een hoge vlucht, doch wij stellen met genoegen vast dat enkele plaatselijke verenigin gen zich inspannen om van jaar tot jaar steeds beter te doen» VOLKSGEZONDHEID EN HUISVESTING In de woonwijk van «Veilig Wonen» kwamen ruim honderd woongele- genheden klaar, die pas in gebruik kunnen genomen worden nadat de meest noodzakelijke nutsvoorzie ningen, waaronder de weguitrus- tingen, zijn aangebracht. In totaal werd aan voornoemde bouwmaat schappij vergunning verleend voor het optrekken van 172 woningen en 28 garages Het ontwerp van wegen- en rioleringswerken werd in aanbesteding gegeven en de uitvoering ervan is toevertrouwd aan de PVBA Robari voor 32.394 989 fr. De werken zullen eerstdaags worden aangevat In verband met de privé-bouw toont het verslag ons volgende sta tistieken: nieuwbouw 68 woningen en 13 andere gebouwen Verbou wingen 9 woningen en 1 ander ge bouw Vergunningen voor nieuw bouw afgeleverd tijdens de eerste elf maanden van 1974 42 woon huizen en 19 andere gebouwen. Machtigingen tot verbouwing voor 15 woningen en 1 ander gebouw. Er werden drie woningen gesloopt tegenover vier in 1973 De procedure tot sloping van on- De/.e kinderkoppen van de Bellaert behoren reeds tot het verleden. Het wegennet is nagenoeg volledig hernieuwd. gezonde woningen in het eerste gedeelte van de Nieuwstraat zal wellicht in 1975 beëindigd worden. Inzake volksgezondheid wordt en kel verwezen naar het bevolkings onderzoek in december 1974 op tuberculose en bepaalde hartafwij kingen. OPENBARE ONDERSTAND Na een korte verwijzing naar de op til zijnde hervormingen van de K.O.O. worden over de Leedse Kommissie van Openbare Onder stand volgende cijfers bekendge maakt: de commissie moest voor haar werking in 1973 beroep doen op een gemeentelijke tegemoet koming van 3.693.000 fr en op een ongeveer even groot bedrag in 1974. POLITIE EN BRANDWEER Het plaatselijk politiekorps onder ging enkele wijzigingen en omvat thans benevens de betrekkingen van politie - kommissaris en ad- junkt - politiecommissaris, één be trekking van bijzonder agent en vijf andere van politieagent, politiea gent - brigadier of politieagent - in- spekteur. In de loop van 1974 bleef het op treden van de brandweer beperkt tot enkel kleine branden en als ge volg van de aanhoudende regen tot enkele hulpverleningen bij on dergelopen kelders en straten De in de loop van het jaar gedane werken om het oproepsysteem on feilbaar te laten werken, leverden niet het verhoopte resultaat op we gens technische onvolmaakthe den die aan het licht kwamen. Hierdoor werd de brandweer en kele malen nodeloos opgeroepen. Maar dit euvel schijnt ondertussen verholpen te zijn. In de loop van 1975 wordt de bevordering ver wacht van twee korporaals, zodat kan overgegaan worden tot de aanwerving van de nog ontbre kende brandweermannen. Deze zou twee man bedragen in het ge val er niet kan overgegaan worden tot de bevordering van een onder luitenant. In de loop van het jaar werden kur sussen georganiseerd voor kandi daat - onder officieren, waarvoor 6 kandidaten inschreven en waarvan er vier aan het eksamen deelne men. Twee hiervan werden reeds bevorderd nml Jozef Cobbaut tot sergeant - majoor en De Sutter Robert tot sergeant Lemmens Jo zef werd bevorderd tot korporaal. Wegens de gebrekkige huisves ting van het korps, kon er in 1974 geen sprake zijrftan het inrichten van een «opendeur-dag». OPENBARE VERLICHTING Slechts enkele onbeduidende uit breidingen vallen te vermelden. De volledige modernisering is meteen over het ganse grondgebied ver wezenlijkt. INTERKOMMUNALE VERENIGINGEN Het enige probleem dat zich in de laatste maanden stelde met be trekking op de deelname van Lede in intercommunale verenigingen was, de herziening van de deficitair geworden waterprijzen en aanslui tingsvergoedingen inzake water bedeling De prijs van het geleverde water was sedert de aanvang van de dis tributie in Lede, nagenoeg onge wijzigd gebleven. Het abonne mentsysteem dat sedert 1960 het verplicht verbruik van 4 m3 per maand oplegde, werd verlaten en vervangen door een berekenings wijze, waarbij enkel het werkelijk verbruik in aanmerking wordt ge nomen. De aanleg van de kabeltelevisie liep heel wat vertraging op. Het oorspronkelijk geplande net, werd nog steeds niet voltooid WERKLOOSHEID De werkloosheid onder de Leedse bevolking lag traditiegetrouw meestal onder het rijksgemiddel de. Bij de vrouwelijke werklozen lijkt de verhouding minder gunstig uit te vallen en viel er tegenover 1973 bijna over gans de lijn verhoogde werkloosheid te noteren, wat niet het geval was bij de volledig - werk lozen mannen) en in mindere mate bij de onvolledig - werkloze mannen. Gemiddeld werden 75 mannen en 71 vrouwen als volledig werkloos genoteerd in 1974. FEESTELIJKHEDEN EN PLECHTIGHEDEN In dit hoofdstuk wordt aangestipt dat karnaval stilaan een ereplaats komt innemen in het Leedse uit gaansleven Wijkkermissen en an dere feestelijkheden zijn dringend aan vernieuwing toe De belang stelling hiervoor daalt ziender ogen, terwijl de karnavalfeesten zich steeds in een groeiend en thousiasme mogen verheugen EREDIENST Twee punten trekken hierin de aandacht: er is geen verder nieuws over de stand der voorbereidingen tot uitvoering van het ontwerp van algehele herloding der glasramen van de parochiekerk Verder werden alle administratieve verrichtingen beëindigd, in ver band met de verwerving der gron den voor het bouwen van een hulpkerk in de wijk Ronkenburg Het kerkbestuur beschikt nu over een terrein van ongeveer 36 a, ge legen aan de aansluiting van de Bremenhulweg op de Blikstraat Over een nakende aanwending hiervan schijnt nog geen sprake te zijn. ADMINISTRATIE EN PERSONEEL De raad vergaderde 8 maal gedu rende 1974, terwijl het schepencol lege 39 maal in zitting bijeen kwam Verder wordt nog even aangestipt dat het fusieplan, dat door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken werd voorgesteld, Lede een op pervlakte zou schenken van 3.000 Ha met ongeveer 16.500 inwoners. Onder het gemeentepersoneel tenslotte, kwamen geen mutaties voor gedurende het afgelopen jaar SUBSIDIES Samen met de bespreking van de begroting, komt natuurlijk ook de betoelaging der verenigingen ter sprake. Ter informatie geven wij hier de opsomming van de vereni gingen met het cijfer van de toe lage die ze in 1975 zullen ontvan gen. Toelagen aan jeugdverenigin gen: Milac: 3.000 fr. Gevestigde plaat selijke jeugdverenigingen vol gens ledenaantal en werking) 35.000 fr. Globale toelage ten voordele van de jeugdwerken, ge vestigd in het jeugdhuis Leeuwerik: 75.000 fr. Totaal aan de jeugd dus 113.000 fr. Toelagen aan ontspanningsin stellingen: Ornithologische Vereniging «De Glansmerel» 1.500 fr. De Molen- vink I: 1.500 fr. De Molenvink II: 1.500 fr. Visklub St. Jozef: 1.500 fr. Visklub De Golden Bliek: 1.500 fr. Schuttersklub «Goldfinger» 1.500 fr, Ruitersklub: 1.500 fr. Bowling- klub: 1.000 fr. Katholieke Werklie- dènbond: 2.000 fr Katholieke Bond voor gepensioneerden: 50.000 fr. Socialistische Bond voor Gepensioneerden: 12.000 fr. Libe- Ook dit verleden tijd. Het park kreeg intussen een frisser uitzicht. rale Bond voor Gepensioneerden: 11.000 fr. Katholieke Arbeider svrouwen: 6.000 fr. Socialistische Vooruitziende Vrouwen: 3.000 fr Liberale Damesbond: 3.000 fr. Ka tholieke Middenstandsvrouwen: 3.000 fr. Boerinnengilde: 3.000 fr. Postzegelklub: 1.500 fr Fotoklub; 1.500 fr. Totaal: 107.500 fr. Toelagen aan Kulturele Vereni gingen Davidsfonds: 10.000 fr. Heemkun dige Kring: 6.000 fr. Toneelkring Vreugd in Deugd! 10.000 fr. Konin klijke Harmonie St. Cecilia: 15.000 fr. (vermelden we hierbij dat de harmonie een eenmalige speciale toelage van 100.000 fr krijgt, voor de vieringen van haar 100 jarig be staan in 1975). SintGregoriuskoor: 10.000 fr Blaaskapel Ochsenia: 2.500 fr. «De Rank» 6000 fr. Vlaamse Klub: 1.500 fr. Vereniging voor Beschaafde Omgangstaal; 1.000 fr. Lodewijk de Raetstichting: 1.000 fr. Totaal: 63.000 fr. Vaderlandslievende verenigin gen IJzerbedevaartkomitee: 1.500 fr. Nationale Strijdersbond: 5.000 fr Vuurkruisen: 5.000 fr. Verbroede ring der Oud-Strijders: 13.000 fr. Totaal gé.500 fr. Sportverenigingen V.C. Jon Lede plus jeugdkomitee: 100.000 fr. Kaatsklub Willen is Kunnen: 6.000 fr. Atletiekklub Olympia: 7.500 fr. Voetbalklubs: Kanaries: 4.000 fr. Ronkenburg: 4.000 fr. Heipias - Central: 3.000fr. 't Vosken: 3.000 fr. Melckenbeeck- vrienden: 3.000 fr. Judoklub Osaka Kwai: 4 000 fr. Wielerklub Riva: 1 500 fr. Wielerklub 't Vatje: 1.500 Ir. Toelagen voor wielerwedstrij den: 50.000 fr Totaal: 187.500 fr. Instellingen voor gezinshulp Bond der grote en jonge gezinnen: 50.000 fr Familiezorg Oost - Vlaanderen: 3.000 fr Familiehulp K.A.V 3.000 fr. Familiehulp Socia listische Mutualiteit: 3.000 fr. Fami liehulp Liberale Mutualiteit: 3.000 fr. Totaal: 62.000 fr. Liefdadige instellingen Genootschap St.-Vincentius Paulo: 10.000 fr Vriendenkring Bloedgevers: 2.000 fr. Jongens en Meisjesstad Drongen: 1.000. Bouworde: 1.000 fr. Zuid - Amerika aktie: 1.000 fr. Totaal: 15.000 fr. Dit betekent in totaal: 672.500 fr. toelagen aan Leedse groeperin gen. MARCOLE Onlangs viel te Meldert in de bussen een formulier voor re ferendum i.v.m. de fusie. Over de wenselijkheid van een refe rendum terzake hebben we reeds zeer verschillende menin gen horen verdedigen. Over de doeltreffendheid ervan zijn de gedachten nog meer uiteenlo- pend. En of dit referendum wel op de juiste tijd komt lijkt voor velen wel betwijfelbaar. Inrichter schijnt een «Informa tiebureau» te zijn en de bestem meling is enkel «Postbus 1» te Moorse). Volgens gissingen zou het wel uitgaan van een welbepaalde politieke partij. Ter informatie en om een idee te geven van de strekking die er wel inzit al is het dan enigszins verscholen laten wc hierbij de quasi integrale tekst volgen. «Er word veel gesproken over de demokratisering van onze in stellingen. over de inschakeling van de bevolking bij het be sturen. Ook in verband met de fusies spreekt men over demo kratisering maar geen mens sjjreekt er u over. niemand vraag naar uw mening. Hierbij geven we u de kans om uw stem te verheffen en uw opinie te laten kennen om hierdoor de passende besluiten te kunnen nemen. We verzoeken om hierdoor de passende be sluiten te kunnen nemen. We verzoeken u deze lijst te willen invullen, in bijgaande omslag te steken en te posten, (klep niet dicht plakken - zonder zegel in de bus werpen). Gebruik deze mogelijkheid. Het is uw volste recht mede te bepalen wat er met de gemeen schap waarin u leeft gespeeld wordt. FUSIE gemeenten door andere laten opslorpen. FEDERATIE uw oorspron kelijke gemeente behouden met de oprichting van gemeenschap pelijke diensten tussen verschil lende gemeenten zoals K.O.O.. brandweer, ophalen van huis vuil. milieubescherming en an dere nuttige zaken die voor elke gemeente te zwaar vallen of die financieel niet te bekostigen zijn. Geen namen vermelden; het is een anoniem onderzoek. VRAGENLIJST. Aantal personen van het gezin Verkiest u Federaties van gemeenten: Ja - Neen Verkiest u fusies van ge meenten: Ja - neen In geval van fusie verkiest u samenvoeging Baardegem. Herdersem. Moorsel. Meldert Ja - neen Of verkiest u samenvoeging met Aalst Ja - neen (schrappen wat niet past) Hebt u andere voorstellen? Ongeveer gelijktijdig met de organisatie van dit referendum dat o.i. niet genoeg voorbereid is, te vaag en niet genoeg aansprekend om werkelijk een representatieve mening te weer spiegelen bepaalde de voor de Falluintjesgemeenten toch zeer belangrijke Gemeenteraad van Aalst zijn houding al liep zulks ook niet van een leien dakje. Weldra werden qua tijd alle rekords geklopt. In ongeveer vier minuten immers was alles geklonken. Wat er echter aan voorafgegaan was heeft wel even langer geduurd. In dc motivering van het verstrekte advies worden enkele mooie principiële stellingen aanvaard. Het nodige begrip moet getoond worden om de voorstellen tot fusie te zien in funktie van de regionen van het toekomstig Europa. Anderzijds beklemtoont de raad dat de mens moet centraal staan en dat met de wens van de inwoners moet rekening gehouden wor den daar fusie geen doel is op zich zelf. Twee basisprincipes die de Raad wel bijtreedt maar die soms wel moeilijke verzoen baar zijn. Financiële redding van de stadskas voor Aalst zit er niet in, meent de Raad. Om aan deze situatie te verhelpen meent de Raad dat er andere middelen bestaan, nl maatregelen om gemeenten met een ccntrum- funktie zoals Aalst budgetair te saneren. Dat tal van redenen de raden der omliggende gemeenten afwij zend staan tegenover de voor gestelde fusie kan dc stad wel bijtreden maar foch is de Raad de overtuiging toegedaan dat een fusie zou kunnen gereali seerd worden. Wat nu meer bepaald de knelpunten betreft is er voor Denderleeuw geen pro bleem daat Aalst dc fusie met Denderleeuw als onlogisch en onverantwoord aanziet., niet alleen wegens de grote afstand doch vooral wegens het men- taliteitsverschil. Voor wat geschrapt werd. en dit lijkt ons wel zeer belangrijk, is de passus nr. 9. waarin gezegd werd dat Aalst geen bezwaar kon inbrengen tegen de toe voeging van de bevolking en zou in overeenkomst zijn met de besluiten van het arrondis sementeel meerpartijenoverleg. Bovengenoemde overwegingen inachtnemende wenst dc Raad onder de naam «Aalst» samen te voegen de gemeenten. Erembodegem. Nieuwerkerken, Hofstade. Gijzegem en Herdersem. Voor Baardegem. Meldert en Moorsel zit er dus blijkbaar de kans nog altijd in: in het Fusieplan van Minister Michel is de fusie van de Falluintjes gemeenten de eerste mogelijk heid en de rest slechts een alternatief, in het vijfpartijen- overleg liet men alle kansen voor dc Falluintjes open en nu blijkt tevens dat Aalst niet die «slokop» schijnt te willen spelen die velen vreesden. Die kansen in procenten uit drukken schijn echter een ander paar mouwen. Duimen maar... L.H. M ge VROUWENDAG TE AALST Een voile Madelonzaal (LB) De Chileense en Vietnamese delegaties tijdens dc ontvangst in de Mikisklub (LB) Fr -«-uw-..laÉtfÉMMKi Het paneel van de vrouwendag (LB)

De Voorpost | 1975 | | pagina 12