OPENBARE WEIHEEN DE SOCIAAL-EKONOMISCHE WERKGROEP VAN HET ARRONDISSEMENT AALST ONDERZOEKT OPENBARE WERKEN EN INDUSTRIALISATIE VAN HET ARRONDISSEMENT 10 - 25-4-75 - De Voorpost Vrijdag jj. onderzocht de Sociaal-Ekonomische Werkgroep van het Arrondissement Aalst, de jongerenorganisatie van het Aktie- komitée voor de Ekonomische Expansie van het Arrondissement Aaist, de stand van zaken in ons Arrondissement inzake Openbare Werken en Industrialisatie. Talrijke nieuwe geïnteresseerde jon geren uit ons Arrondissement woonden de bijeenkomst bij (alle jongeren zijn immers welkom). OPENBARE WERKEN Een overzicht werd gegeven door Schepen De Riemaecker van Ninove van de stand van zaken inzake de belangrijkste openbare werken in ons Ar rondissement. Wij laten hier de belangrijkste gegevens volgen die de spreker naar voor bracht. WEGEN Indien de thans vooropgestelde opties weerhouden worden, dan zal het Arrondissement Aalst uitgerust zijn met 5 autosnelwegen, waarvan 4 in ontwerp. 17 rijkswegen, waarvan 4 ge heel of gedeeltelijk in ont werp. We sommen op met hun officiële becijfe ring en benaming, volgens de lijst van januari 1975 met de opsomming der ge- meenten van ons Arrondisse- ment die op hun trajekt liggen met een beknopte opgave der gewenste realisaties en ver beteringen, die weerslaggevend zijn of kunnen zijn op de eko nomische expansie van de er bij betrokken gewesten. Autosnelwegen 1. Autosnelweg A.8 - Brussel - Doornik - Rijsel Door het K.B. van 5-1-1972 werd het nieuw tracé van de ontworpen openbare weg Brus sel - Rijsel, ingedeeld bij de kategorie der autosnelwegen, grondig gewijzigd, met volgen de gemeenten op het nieuwe trajektNeigem - Lieferinge - Denderwindeke - Waarbeke - Moerbeke - Viane. Uiterste waakzaamheid is gebo den voor het behoud van het tracé dat van levensbelang is voor de ontsluiting van het zuiden van het Arrondissement Aalst. Er wordt TEGEN het tracé ge werkt door Anderlecht, waar men het niet eens is met de thans weerhouden inplanting door het Pajottenland, waar men niet horen wil van de aan leg van deze autosnelweg door Edingen en Zinnik die het tracé dichter naar hun grondgebied willen neertrekken. 2. Autosnelweg A. 9 (Brussel) Vlierzele - Oudenaarde - Roeselare - Veurne Op dit ogenblik wordt het ont werp voor de aanleg van de A. 9 opgevat als volgt de A. 9 zou te Vlierzele af takken van de A. 10, west waarts, aiover Oudenaarde, Roeselare naar Veurne te Vlierzele zou, in de ver lenging van de A. 9, oostwaarts van de A. 10, de autosnelweg A. 29 - Vlierzele - Mechelen - aangelegd worden te Mechelen zou de A. 29 verlengd worden - bij middel van de R. 6 (Ring Mechelen) - door de A. 2, Aken - Lummen - Mechelen. De A. 9 is thans opgevat als een vak van de rechtstreekse verbinding van West-vlaamse gewesten met het Rijngebied. Het geval is echter nog in het stadium van algemene plan ning Er is nog geen tracé vastgelegd. Te onderlijnen valt dat het ge westplan van Oudenaarde, goedgekeurd bij Ministerieel Besluit van 5 maart 1974, de opvatting van de gebeurlijke aanleg van de A. 9, ten noor den van Oudenaarde, niet be helst. 3. Autosnelweg A.10 - Brussel - Gent - Oostende (Signalisatie E. 5) Gemeenten op het trajekt Erembodegem - Aalst - Nieu- werkerken - Erpe - Mere - Ot- tergem - Vlekkem - Vlierzele - Bavegem - Oordegem. Sinds de verbreding tot 2 maal 3 rijstroken en sinds de aan leg van de oprit te Erpe - Mere heeft ons Arrondissement, re delijkerwijze, geen eisen te stellen. 4. Autosnelweg A. 20 - Gent - Mons De A. 20 werd oorspronkelijk ontworpen als Mons - Perkpol- der, m.a.w. als de verbinding van de Borinage met de Wes- terschelde. Nederland zou in de omgeving van Kruiningen een brug bou wen over de Westerschelde en aldus de mogelijkheid schep pen van een nieuwe spoedver- binding met Rotterdam. Om redenen die niet duidelijk zijn wordt de A. 20 thans be perkt tot Gent-Mons. Ook dit geval is nog in het stadium der «algemene planning Er is nog geen tracé vastge legd. Dit ontwerp is van kapitaal be lang voor het Arrondissement Aalst omdat het mogelijkheden behelst voor de ontsluiting van de gewesten Zottegem - Her- zele en Geraardsbergen. 5. Autosnelweg A. 29 Vlierzele - Mechelen De redenen tot opvatting van de A. 29 werden uiteengezet in de uitleg verstrekt over de A. 9. RIJKSWEGEN 1. Rijksweg nr. Brussel - Duin kerken. Gemeenten op het trajekt Meerbeke - Ninove - Outer - Appelterre - Eichem - Voorde - Smeerebbe - Vloerzegem - Steenhuize - Wijnhuize - Op- hasselt - (Sint-Maria-Lierde en Sint-Martens-Lierde) - Sint-Ma- ria Oudenhove. De verbetering van het tijdro vend kruispuntkompleks aan de brouwerij Vanden Heuvel te Sint-Jans-Molenbeek is een dwingende noodzakelijkheid. Benevens zekere aanpassingen en verbeteringen op het grond gebied van Ninove (ontdubbe ling der Brusselstraat - verbre ding der westelijke omleiding aanpassing kruispuntkompleks De Os) is de verbreding der rijksweg tot 4 rijstroken nood zakelijk in zijn vak Outer-Voor- de-Ophasselt voor de expan sie van het zuiden van het Ar rondissement. 2. Rijksweg nr. 10 Brussel - Oostende Gemeenten op het trajekt Erembodegem - Aalst - Erpe - Erondegem - Vlierzele - Oor degem. Verbeteringswerken werden on langs uitgevoerd. 3. Rijksweg nr. 11 Vilvoorde - Oudenaarde Provincieweg van Vilvoorde tot Baarde- gem van Aalst tot Oudenaarde. Gemeenten van het trajekt Baardegem - Meldert - Moor- sel - Aalst. Rechttrekkingen dringen zich op, gezien deze weg normaal de kortste weg zou moeten worden tussen Aalst en Antwerpen. 4. Rijksweg nr. 54 Gosselies - Ninove Gemeenten van het trajekt Nei gem - Meerbeke - Ninove. Verbeteringswerken van zijn kruispunt met RW 9 en RW 731 is noodzakelijk. Zijn verbreding tot 4 rijstroken dringt zich op in het vooruitzicht als de toe gang van Ninove - Meerbeke - Neigem - Lieferinqe naar de ontworpen autosnelweg A. 8. 5. Rijksweg nr. 55 Binche - Aalst Gemeenten op het trajekt Denderwindeke - Meerbeke - Ninove - Denderleeuw - Welle Erembodegem - Aalst Herstellingswerken zijn thans in uitvoering. Zijn verbreding tot 4 rijstroken dringt zich op in het vooruit zicht als toegang van Ninove - Meerbeke - Denderwindeke met de ontworpen autosnelweg A 8. Ter vervollediging van de Ring rond Ninove verbreding tot 4 .rijstroken van het vak van de steenweg naar Aalst te Nino ve, vanaf de rijkswachtkazerne tot aan de RW 731, hetzij over amper een lengte van circa 600 m. 6. Rijksweg nr. 56 Bergen - Breskens Gemeenten op het trajekt Geraardsbergen - Schendelbe- ke (Hemelveerdegem) - Ophas- selt - Steenhuize-Wijnhuize - Sint-Lievens-Esse - Zottegem - Oombergen. Verbetering a) De rechttrekking vanaf Lan gestraat tot de Wassenhove- straat is klaar, doch nog geslo ten voor 't verkeer gezien de overbrugging van de spoorlijn 89 Leeuwergem nog niet is uit gevoerd. Door de overbrugging der spoorlijn op behoorlijke breedte en de verwezenlijking van haar verbinding met het kruispunt «De Vos» en het in dustriepark ontsloten worden. b) Rechtzettingen en verbredin gen dringen zich op. c) De Gentse steenweg zou dienen gebracht op vier rijstro ken. 7. Rijksweg nr. 59 Edingen - Aarsele Gemeenten op het trajektVia ne - Moerbeke - Geraardsber gen. Verbeteringen a) Oprichten van de geplande brug (Zonnebloem). b) Aanleg van de verbinding der Astridlaan met de bestaan de Rijksweg (Zonnebloem). c) De verlenging vanaf de As tridlaan naar de richting Zarlar- dinge is logisch om het door gaand verkeer Edingen - Bra- kel - Tielt vlot te verzekeren. Geraardsbergen onderlijnt dat deze Rijksweg toegang zal ver lenen tot de A. 8. 8. Rijksweg nr. 60 Douai - Hulst Provincieweg in Henegouwen vanaf Sint-Niklaas tot Ne derlandse grens. Gemeenten op het trajekt Geraardsbergen - Schendelbe- ke - Smeerebbe - Vloerzegem Voorde - Aspelare - Nederhas- selt - Heldergem - Denderhou- tem - Kerksken - Haaltert - Erembodegem - Aalst - Hofsta- de - Gijzegem. Verbeteringen Het in staat van berijdbaarheid brengen van het vak Voorde - Schendelbeke is in uitvoering. 9. Rijksweg nr. 62 Doornik - WnHorpn Provincieweg vanaf Doornik tot Ronse. Gemeenten van het trajekt Sint-Maria-Oudenhove - Zotte gem - Oombergen - Sint-Lie- vens-Houtem - Letterhoutem - Bavegem. Verbeteringen a) Het vak Gentse steenweg - Ter Kameren - Buke is in uit voering. b) De Buke zou dienen ver bonden met de rijksweg nr. 354 met kruispunt in Strijpen, van waar een nieuwe weg zou ver trekken aiover de spoorweg naar de Langestraat. Deze we gen zouden een ideale ring vor men rond Zottegem. Uit gemeld kruispunt kan een nieuwe rijks weg aangelegd worden aiover Sint-Goriks-Oudenhove naar St.- Maria-Oudenhove. c) Kloosterstraat en Smissen- Het Erembodegemse industriepark! (Ib) hoek tp ex-Erwetegem dienen hoogdringend over circa 1500 meter verbeterd en verbreed te worden. Een ontworpen riole- ringsnet kan slechts na verbre ding aangelegd worden. d) De veel te smalle onderbrug- gingen van de spoorweg aan de Buke en de Erwetegemstraat moeten verbreed worden. e) De te smalle overbrugging van de spoorweg aan de Smis- senhoek te ex-Erwetegem dient eveneens verbreed te worden. 10. Rijksweg nr. 342 Erpe - Wichelen - Overmere Gedeeltelijk ontworpen. Gemeenten van het trajekt Erpe - Lede. Verbeteringen Voor 't ogenblik geen noemenswaardige. 11Rijksweg nr. 354 Ronse - Zottegem (Godveerde- gem) Gemeente op het trajekt Zottegem. Verbeteringen Rioleringswerken en de aanleg van een nieuw vak aiover de' spoorweg naar de Langestraat zijn noodzakelijk. Dit nieuw vak zou deel uitma ken van de Ring rond Zotte gem. De verwezenlijking zou bijdragen tot de ontlasting van het verkeer in het centrum van Zottegem. 12. Rijksweg nr. 361 Viane - Zullik Viane - Bassily Gemeente op het trajekt Viane. Verbeteringen Geen noemens waardige voor 't ogenblik. 13. Rijksweg nr. 362 Sint-Lievens-Esse (Wijnhuizen) - Herzele Gemeenten op het trajekt Sint-Lievens-Esse, Herzele. Wegeniswerken vanaf Het Schipken tot Herzele zijn in uitvoering. Het Schipken wordt afgebro ken voor de aanleg van een behoorlijk kruispunt. 14. Rijksweg nr. 566 Geraardsbergen (Guilleminlaan) Gemeente op het trajektGe raardsbergen. De verbeteringen van het weg dek tot aan het kruispunt met de Lessensestraat dringt zich op. 15. Rijksweg nr. 719 oostelijke verbinding RW 10 met RW 60 Gemeente op het trajectAalst (het betreft feitelijk de Ring om Aalst). De 1e laze behelst de bouw van een viadukt vanaf de Bou- dewijnlaan, boven het spoor wegdomein en de Dendermond- sesteenweg met een verbinding met de RW 60. De 2e laze beëindigt de Ring en behelst de oprichting van een brug over de Dender. In de 3e laze wordt de Ring verbonden met het vak van de RW 60 onlangs aangelegd ten noorden der stad Aalst, op het grondgebied van Holstade. Deze verbinding zal verwezen lijkt worden door een noorde lijke oprit en door de afbuiging van de RW op het grondgebied van Aalst. Een 4e laze behelst de nieuwe verbinding tussen Parklaan en rijksweg nummer 10 en de Al- brechtlaan ter voltooiing van de ring rond Aalst. Wordt in vraag gesteldhet' projekt om de Parklaan met de rijksweg nr. 10, ongeveer ter hoogte van Het Muisken rechtstreeks te verbinden door een doorsteek dwars door de ingangsdreef van het park van Aalst, en een nieuwe brug over de Dender ten westen van de elektriciteitsfabriek. Een projekt wordt ontworpen om de verbinding meer west waarts om te buigen, langs achter het park en dwars door de steenweg naar Ninove, naar het complex van de opritten van de autostrade te Aalst (nog geen definitieve optie geno men). 16. Rijksweg nr. 731 Ontdubbeling PW 55 Ninove-Aalst van kruispunt RW 9 en Het E-5 klaverblad bij de Aalsterse afrit (Ib) RW 54 tot autosnelweg Brussel-Oostende Gedeeltelijk in ontwerp. Gemeenten op het trajekt Meerbeke, Ninove, Denderhou- tem, Welle, Erembodegem, Aalst. Verbeteringen a) het tracé Ninove (vanaf de RW 55), Aalst (tot de A.10) ligt vast en de opmeting is klaar. De verwezenlijking werd des tijds voorzien vanaf 1975. De ontworpen weg dwarst twee spoorwegen in de omgeving van Aalst, hetgeen de oprich ting van twee kunstwerken vergt de onderbrugging van een spoorlijn, waarvan de planning behoort aan de NMBS, die daarvoor opdracht moet krij gen de overbrugging van de an dere spoorlijn, waarvan de planning moet opgemaakt wor den door het Bruggenbureau van het Departement van Open bare Werken. De minister van Openbare Werken heeft uit drukkelijk beloofd de nodige onteigeningen te doen in 1975 voor de twee voorziene kunst werken. b) Het tracé van de verlenging tussen de RW 9 en de RW 55 op het grondgebied Meerbeke ligt vast. De opmeting is klaar. De meeste onteigeningen zijn reeds gedaan. c) Het Bestuur der Wegen te Gent beschikt over een voor ontwerp om deze weg door te trekken tot Geraardsbergen. Het belang van een snelweg Geraardsbergen - Ninove - Aalst vergt geen betoog. 17. Rijksweg nr. 801 Ninove - Ter all ene Over dit ontwerp is enkel ge kend dat het een oplossing be oogt voor het probleem der Denderbruggen te Denderleeuw door de oprichting van één be langrijk kunstwerk in de omge ving van de kom der gemeente Denderleeuw. Waterwegen Het Arrondissement Aalst be schikt over één enkele water weg de Dender. De herkali- brering van zijn vak tussen Dendermonde en Erembode gem is aanvaard en gepland. De uitvoering van dit zeer be langrijk werk werd aangevan gen. Talrijke beloften werden afge legd doch niet nageleefd. Luidens een persmededeling van het Aktiekomitee van 27 september 1972 werden in bij lage II van het programma 1970-1975 volgende kredieten voorzien 1970 95 miljoen 1972 190 miljoen 1975 200 miljoen Recente besprekingen van de Minister van Openbare Werken te Dendermonde met afgevaar digden van dat gewest, gaven een andere uitslag die laat uit schijnen dat de verwezenlijking nog geruime tijd zal aanslepen. Denderbruggen Te vernieuwen Denderbruggen 1. Geraardsbergen, brug II, in aanbesteding gelegd. 2. Idegem 3. Zandbergen 4. Denderleeuw - Liedekerke 5. Denderleeuw - Teralfene 6. AalstZeebergbrug 7. Aalst St.-Annabrug 8. AalstZwarte Hoekbrug (stadsbrug) Nieuwe bruggen 1. Geraardsbergen vaste brug te Overboelare op de Van Lierdelaan 2. Onkerzele - Nederboelare op de ringlaan 3. Denderleeuw in de kom der gemeente, vermoedelijk op de ontworpen rijksweg num mer 801 Industrieterreinen Over de stand van zaken in zake de industrieterreinen in het Arrondissement Aalst ver strekte Hugo Penne, sekretaris van de Interkommunale Land van Aalst, toelichting. In het Arrondissement Aalst liggen momenteel industrieterreinen te Schendelbeke, Grotenberge, Ninove, Erpe-Mere, Erembode gem en Aalst. Uit het verstrekte overzicht blijkt dat de nieuwe bedrijfs vestigingen overwegend klein zijn Een aantal grote vestigin gen behoort dan ook tot de na te streven objectieven voor ons Arrondissement. Ook op de expansiewetgeving zelf werd kritiek uitgeoefend gepleit werd voor een aktiever overheidsoptreden inzake de lokalisatie van de nieuwe be drijven. Bij wijze van voorbeeld van wat de te grote versnippe ring van onze industrieterreinen en de te. geringe omvang van de nieuwe vestigingen betreft, laten we hier een overzicht volgen van de bedrijven geves tigd of in oprichting op de in dustriezone Erpe - Mere - Ot- tergem per 31.12.73. INDUSTRIEZONE ERPE - MERE - OTTERGEM Bedrijven gevestigd of in op richting (in volgorde bena ming, oppervlakte (benaderend) in ha, a en ca, aktiviteit, te werkstelling op 31.12.1973) EVIPACK N.V. 1 99 94, plastiekzakken, 110 WANG EUROPE N.V. 2 30 62, elektronische reken en schrijfmachines, 75 CABLE PRINT PVBA 50 a 88, elektronische toe stellen, meer in het bijzonder op gebied van dataverwer king, 30 DUBIN - HASKELL - LINING SV 1 09 32, prekonfektiornen van hemonderdelen, 40 BERMA PVBA 97 a 24, schuurbanden en toelevering voor meubelnij verheid, 30 B.V.M. PVBA 55 a 90, fabrikatie van radia toren en verwerken van alle soorten metalen, 40 JACOBS-ROELANDT 41 a 37, elektrische onderne mingen (monteren van scha kelborden en hoogspannings- kabines), 15 VAN DEN EECKHOUT 64 a 76, konfektie, 50. Op het industrieterrein van Erembodegem III, waar de toe stand ongeveer het best is van gans het Arrondissement, telde men op 31.12,73 juist geteld 25 bedrijven, waarvan niet minder dan 14 met minder dan 50 werknemers. Amper 6 bedrijven stelden 100 of meer werkne mers te werk (met een max. van 250). Deze vaststellingen doen niets af aan de grote verdiensten van de industrialisatie van onze streek, integendeel Ze bewij zen dat er flink werk gepres teerd werd. Maar waar men er in de studie groep over akkoord is dat onze streek dringend behoefde heeft aan één of twee grote stuwen de bedrijven, wordt het meteen duidelijk dat wij deze bedrijven niet zullen krijgen zonder een rechtstreeks overheidsinitiatief of zonder een aktiever over heidsingrijpen wat de vesti gingsplaats van nieuwe grote ondernemingen betreft. De nieuwe Erembodegemse Denderbrug (lb) De overbrugging van de Dender tussen het nieuwe viadukt over de Dendermondsesteenweg cn de H. Hartlaan schiet goed op. (Ib)

De Voorpost | 1975 | | pagina 10