VRIJE TRIBUNE P.V.V. B.S.P. K.P. MEDEWERKERS OPGELET: VOOR DE EDITIES VAN 2 EN 8 MEI A.S. ALLE KOPIJ UITERLIJK DINSDAG MIDDAG OP HET REDAKTIEBUREAU. SYNDIKALE VRIJHEID EN SOCIALE DIALOOG HOEKSTENEN VOOR HET PERSONEELSBELEID EN DE OVERHEIDSDIENSTEN TUFTUF-AALST 2 - 25-4-75 - De Voorpost IK- redaktie heeft het rcrht de/e teksten in te korten AAN DE VOORAVOND VAN DE SYNDIKALE VERKIEZINGEN Binnen enkele dagen worden in vele van onze ondernemingen de syndikale verkiezingen georga niseerd. Nu meer nog dan voorgaande jaren staan deze verkiezingen in de belangstel ling. Vooreerst omdat ze een krachtproef worden tussen twee grote vakbonden in dit land. Maar tevens omdat de inzet en de programma's voor deze verkiezingen zeer verschillend zijn naargelang de organisatie. Meer en meer hebben de twee grote vakbonden in de voorperi ode van de syndikale verkiezin gen zich op het politieke terrein begeven. Ook hun programma's getuigen van politieke stelling- name naast zuiver professionele eisen die daardoor op de achtergrond geraken. Hun verkiezingsprogramma's getui gen vandaag meer van politieke stellingnamen dan van zuiver syndikale en professionele eisen. Het is begrijpend dat in een zeer sociaal-ekonomisch moeilijke periode de spanning op deze terreinen zeer sterk is. Door deze elementen wordt echter het aksent van de verkiezingen van de onderneming en van de onmiddelijke zuiver syndikale eisen verlegd naar het nationaal politieke vlak. Nochtans mag de werkelijke inzet van deze verkie zingen niet onderschat worden. Het gaat in de eerste plaats niet om krachtproeven tussen vak bonden of ekonomische stelsels. Het gaat om de vertegenwoordi ging van de arbeiders, de bedienden en de jonge werk nemers in de onderneming. Een vertegenwoordiging die binnen het bedrijf meer en meer aan belang wint en daarbij zware verantwoordelijkheden moet nemen. In die optiek is de man of de vrouw die zal gekozen worden zeer belangrijk. Op hen rust mede de toekomst van het bedrijf en van hun kollega's werknemers. Een taak waarvoor de gekozene moet opgewassen zijn om o.m. de inlichtingen te verwerken en de opties te kiezen. De belangrijke rol die in de toekomst zal moeten worden vervuld door de afgevaardigden vraagt dat de besten worden aangeduid. Met genoegen hebben de werk nemers in onze bedrijven en ook wijzelf kunnen vaststellen dat de vertegenwoordigers van de A.C.L.V.B. hun taak met over tuiging, dynamisme en inzet hebben vervuld, en in de voorbije jaren hun verantwoor delijkheid hebben gedragen te genover hun collega's evenals tegenover de toekomst van hun bedrijf met het oog op het waarborgen van de tewerkstel ling. Daarom ook zien wij in ons gewest de komende syndikale verkiezingen hoopvol tegemoet. We weten dat in ons arrondisse ment de arbeiders, ondanks de zware ekonomische moeilijkhe den in onze streek, steeds vertrouwen hebben gesteld in liberale vertegenwoordigers. Dat vertrouwen is nooit be schaamd geworden. In de moei lijke sociale en economische situatie die wij vandaag doorma ken is het noodzakelijk dat opnieuw en -alleen vertrouwen wordt gegeven aan bekwame, vastberaden vertegenwoordi gers. De kandidaten die de A.C.L.V.B. in lijn stelt zijn dat vertrouwen van hun werkmak- kers waard. DIANE D'HAESELEER. 1 MEI SIGNAAL VOOR HET NIEUWE OFFENSIEF 1 mei zal dit jaar van buiten gewone betekenis zijn zowel in eigen land als in de ganse wereld. In de ganse wereld omdat het duidelijk is dat het kapitalistisch systeem een nieuwe algemene krisis doormaakt en dagelijks zijn onmacht toont om de mensheid te behoeden voor honger, fascisme en oorlog die in vele landen heersen. Op 1 mei zal de bevrijdende boodschap van het socialisme honderden miljoenen mensen in beweging brengen en nieuwe hoop doen vatten in de strijd voor vrede, vrijheid en rechtvaardigheid. In eigen land omdat de C.V.P.- I' V.V.-R.W.-regering thans voldoende heeft bewezen niet in slaat te zijn de grote verzuchtin gen' van onze bevolking te beantwoorden. De prijsbcheer- sing is mislukt en de levensduur te blijft toenemen. Het aantal werklozen vergroot met de dag. Voor de jongeren is er geen vooruitzicht. Het land geraakt niet uit het slop omdat de huidige bewindslieden het eko- nomisch systeem niet willen veranderen en integendeel sa- menheulen met de groten en machtigen van het financie- en industriekapitaal. De regering helpt mee aan het scheppen van een psychose tegen de lonen en wedden om de patroons in staat te stellen de krisis af te wentelen op de arbeiders en op alle werkers. Terwijl de winstmarges in 1974 gemiddeld met 21 t.h. stegen, is de werkelijke koop kracht van de lonen slechts met 2.5 t.h. toegenomen. Het Verbond van de Belgische Nijverheid richt thans zijn aanvallen tegen de koppeling van de lonen aan de index en wordt hierin gesteund door alle rechtse krachten en kranten. Op 1 mei zullen wij manifesteren onder de leuze «Poten af van de indexering der lonen en sociale vergoedingen». De arbeiders klasse zal hierop niet kapitule- ren. Zij eist bovendien een hervorming van het stelsel van de maatschappelijke zekerheid ten einde een grotere eenvor migheid en werkelijke bestaans zekerheid inzake de vervan gingsionen voor ziekte, invalidi teit, arbeidsongeval, werkloos heid, pensioen tot stand te brengen. Maar klassebewustzijn in de verdediging van het materieel lot kan niet volstaan. Het politiek bewustzijn om de maatschappij van basis te doen veranderen is een noodwendigheid. Want op de oude manier kan het niet verder. De ekonomische struk- turen moeten worden gewijzigd. Na het ideologisch kongres van de B.S.P. dat een bindende plan-ekonomie, socialisatie van de energie, het krediet en de spitssektoren van de nijverheid vooropstelde, heeft het A.B. V. V. vorig weekeinde een kongres van een grote draagwijdte gehouden. Het heeft zijn vastberaden wil te kennen gegeven om de huidige kapitalistische maatschappij te veranderen in een demokratisch socialistische samenleving. Financiën, energie en vervoer moeten in handen van de gemeenschap komen. Het eko- nomisch beleid moet gericht zijn op de sociale behoeften in de plaats van overproduktie en overkonsumptie. Met klem heeft het A.B.V,V. er op gewezen dat tegenover het patronaat, tegenover het kapita lisme, de arbeidersklasse als één macht moet optreden. Ja, de bevrijding van de werken de klasse zal haar eigen werk zijn. Daarom moeten alle wer kers, ongeacht hun geloof, taal, ras of geslacht de handen in mekaar slaan zoals Marx het reeds in 1848 uitriep «Proleta riërs aller landen verenigt U.» Eens te meer reiken wij de hand aan de Kristelijk georganiseer- den om een nieuwe maatschap pij van rechtvaardigheid door struktuurhervormingen tot stand te brengen. Eens te meer herhalen wij de oproep van Leo Collard voor de frontvorming van alle progressieve krachten. Op 1 mei wordt het signaal gegeven voor een nieuw offen sief. Daarom is de plaats van alle linkse krachten in de 1 mei betoging. Daarom zullen alle socialisten op 1 mei getuigenis afleggen van hun socialistische fierheid en strijdvaardigheid. BERT VAN HOORICK V olks vertegenwoordiger DELONEN BLOKKEREN? Het Belgisch patronaat heeft zijn aanval op de lonen van de werknemers frontaal ingezet. Eerst Raymond Pulinckx, afgevaardigde be heerdervan het Verbond van Belgische Ondernemingen, die onvermoeibaar een wel willende pers, radio en T.V. voor dit doel doet inzetten, na hem Luc D'Hoore, staats- sekretaris voor Vlaamse Streekekonomie, die de in- deks «wil nuanceren», daar na Van De putte, goeverneur van de Nationale Bank, na hem de beheerraad van Fabrimetal (patroonsor ganisatie voor de metaal verwerkende sektor), daarbij op het gepaste moment bijgesprongen door een reeks door «De Standaard» geïnterviewde ekonomisten en andere hooggeleerde hebben de leden van de statuut ot aan de aard van hun woordvoerders. In een wer kelijk te eenstemmig koor bijten ze zich allen vast in de voor het patronaat blijkbaar te zure appel van de koppe ling van de werknemersio nen aan het indekscijfer van de kleinhandelsprijzen. De aanval op deze verworven heid van de arbeidersbe weging is totaal en gerafi- neerd. Niemand zegt «we moeten de indeks afschaf fen» (dat zou te brutaal klinken), maar ofwel wordt gesteld dat de indekskop- peling een nieuwe, uiteraard voor het patronaat voorde liger en voor de werknemers nadeliger, omvorming moet ondergaan, bv. één aanpas sing per jaar (zie Pulinckx, Fabrimetat, D'Hoore), ofwel wordt zeer sterk aangedron gen op een «inkomensbe leid» (Van de Putte, Stan- daardekonomisten e.a.). Dit alles onder het mom van «de hoge lonen zijn oorzaak van de inflatie, de krisis en dus de werkloosheid», en nog «de hoge lonen tasten de uitvoermogelijkheden van onze ekonomie aan». De patronale taktiek is zo oud als de straat. Reeds in de krisisperiode van de dertiger jaren werd ze toe gepast. De aanval op de lonen ging toen gepaard met een herhaalde vermindering van de wedden van de ambtenaren, van de pen sioenen en van de werkloos heidsuitkeringen. Het resul taat was katastrofaalhet aantal volledig werklozen steeg van 22.000 in 1930 naar 220.000 in 1935, en het getal gedeeltelijk werklozen van 25.000 naar 160.000 in diezelfde periode. Vandaag zal de pil enigszins verguld worden opgediend, een bru tale frontale aanval tegen de arbeidsbeweging is nu niet mogelijk. Dan maar een ommetje maken en aan een oud recept, waarvan het failliet is bewezen, een nieuw kleedje geven nl. het blokkeren van de lonen of het vertragen van de index aanpassingen. De gevolgen echter zullen even kata strofaal zijn. Het vermin deren van de koopkracht van de volksmassa's zal slechts de werkloosheid verhogen al was het maar alleen door het feit dat de ondernemin gen wie werken voor de binnenlandse markt hun afzetmogelijkheden zullen zien inkrimpen. Er is tenandere geen enkel valabel bewijs voorhanden dat de lonen oorzaak zijn van de krisis, wat de statistieken van het VBO ook mogen uit hun mouw toveren. De ene statistiek spreekt trouwens de andere tegen. Verder is het in een inflatieperiode steeds zo dat «terwijl de prijzen de lift nemen de lonen langs de trap op waarts gaan». En tenslotte komen de lonen slechts voor een voldoende bescheiden deel tussen in de industriële kostprijs. Het ganse opzet van het patronaat is duidelijk: de koopkracht van de werkende bevolking beknotten. Zoiets kan en mag de arbeiders beweging van ons land niet laten.gebeuren. De vakbon den hebben reeds katego- riek «neen» gezegd tegen de aanval op de indeks, maar ook een verkapte loonblok- kering moet even kategoriek worden verworpen, zelfs al zou die worden aangediend onder de verleidelijke slo gan «blokkering van lonen en prijzen». De menigvuldi ge ervaringen uit het ver leden hebben immers vol doende bewezen dat dit uitsluitend neerkomt op het bevriezen van de lonen. De prijzen in ons kapitalistisch sisteem, daar heeft nog niemand een breidel voor gevonden of willen vinden JOSDEGEYTER De Tweede Technische Konfe- rentie van het Openbaar Ambt waartoe het Internationaal Ar beidsbureau het initiatief heeft genomen, heeft tussen 7 en 16 april te Genève plaats gehad. Onze stadgenoot Staatssekreta- ris Louis DHaeseleer werd t<^ voorzitter van de konferentie verkozen. Vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers uit meer dan zestig landen, waaronder USA, Engeland, Japan, USSR, Cuba, Mexico, twee Duitslanden, namen aan de bijeenkomst deel. België neemt reeds geruime tijd aan de werkzaamheden van soortgelijke konferenties deel. Voorheen en wel in de periode 1926 tot 1955 werden door konferenties verschillende syn dikale statuten voorgeschreven. Ze steunden steeds op het principe van de verplichte syndi kale raadpleging. De eerste technische konferentie verga derde in 1971 om het probleem van de sociale betrekkingen in de overheidsdiensten aan een nieuw en grondig onderzoek te onderwerpen. De huidige konferentie van Genève had tot doel te onderzoe ken of de internationale over eenkomst van San Francisco betreffende de syndikale vrij heid en de waarborg van het syndikaal recht totnogtoe op de personeelsleden van de over heidsdiensten op een voldoende wijze werd toegepast en welke de modaliteiten zijn van de be roepsorganisaties die reeds de verschillende stelsels van het Openbaar Ambt hebben beïn vloed. Ook diende nagegaan of de methoden wel gepast zijn en behoorlijk werken. In dat verband heeft de konfe rentie belangrijke resoluties aangenomen. Zo is gesteld dat de konventie 87 betreffende de syndikale vrijheid en de bescher ming van de syndikale rechten integraal van toepassing is op alle werknemers in de openbare diensten met dien verstande dat de toepassing ervan voor politie en leger overgelaten wordt aan nationale wetgevingen en bij zondere voorwaarden voor ieder land. In verband met de procedure van syndikale erkenning wijst men er op dat deze niet de vrije aansluiting ën oprichting van vakbonden mag aantasten, wel moet rekening worden gehou den bij de erkenning van de argumenten dat het gaat om representatieve groeperingen. Benadrukt werd dat de ambte naar een afdoende bescherming moet genieten tegenover anti- syndikale diskriminatie inzake hun loopbaan. Ook moeten de syndikale orga nisaties onafhankelijk staan tegenover de werkgever van hun aangeslotenen, de staat. De syndikale afgevaardigden moe ten, in akkoord tussen de staat-werkgevers en hun organi saties kunnen genieten van bepaalde vrijheden en facilitei ten ten einde hun taak te kunnen volbrengen, tijdens en na het werk. Onze tijd is deze van de dialoog, onderhandeling en overleg en niet meer deze van de eenzijdige vaststelling van beroepsvoor- waarden. In verband met die onderhandelingsprocedure stel de de internationale konferentie dat maatregelen moeten uitge werkt worden die de werkne mers de grootste medebeslis singsmacht waarborgen. Inzake konflikten adviseerde de inter nationale konferentie in punt 13 van zijn konklusies dat in gemeenschappelijk akkoord tussen werkgever en werknemer moet gezocht worden naar een onafhankelijk organisme, dat bij overleg, verzoening of vrijwil lige arbitrage kan ingezet wor den zodat de werknemersorga nisaties in openbare dienst zich niet genoodzaakt zien hun toevlucht te nemen tot maatre gelen waarover ander organisa ties beschikken om de rechten van hun aangeslotenen te verde digen. Tot slot zegt de resolutie dat de ambtenaren in openbare dienst moeten beschikken over dezelfde politieke en burgerlijke rechten als alle andere burgers, rekeninghoudend echter met de verplichtingen eigen aan hun opdracht. Ons land bevindt zich door de recente wetten ingediend door de regering op voorstel van Staatssekretaris D'haeseleer, in een zeer voordelige toestand tegenover de nieuwe bepalingen die op het internationaal plan zullen getroffen worden. Op 19 december 1974 werd de wet gestemd om de syndikale raad pleging door een onderhande ling en door een overlegprocedu re te laten vervangen. Op basis van de wet van 14 januari 1975 macht - de rijkswacht uitgezon derd - het recht zich aan te sluiten bij een vakorganisatie die de belangen van het personeel en het Openbaar Ambt in het algemeen verdedigt en bevor dert. Staatssekretaris D'haeseleer verheugt zich over het buitenge woon gepresteerde werk te Genève. In zijn slottpespraak legde hij de nadruk op de vaststelling dat het Openbaar Ambt, met een in een moderne staat steeds aangroeiende massa mag terzijde gelaten worden bij de evolutie van de sociale vooruitgang. Tot slot drukte Staatssekretaris D'haeseleer de j wens uit dat alle internationale konferenties, waar ze ook mogen j plaatsgrijpen in dezelfde geest van begrip en verstandhouding zouden doorgaan. Met de woorden «Ik hoop dat f wij bijgedragen hebben tot het j wederzijds begrip en de vrede» eindigde de Staatssekretaris zijn toespraak. Vorig weekend stond er heelwat op het program ma: Vorige zaterdagnamid dag speelden we ping pong tegen Eureka (te Erembodegem). Overtui gende overwinning 8-24 Zondagvoormiddag werd er-gevolleybald te gen...Eureka Het werd een fijne wed strijd met een 3-0 overwin ning voordetuffers. Ook onze basketters waren van de partij. Eén week te vroeg echter Voetbal tegen...pamel Eureka - (het was een echt Eureka-tuf weekend) Warm weertje, moderig terrein en...doelpunten - Drie woorden tuf en één voor Eureka - Onze «top scorer» Pol was weer in zijn dagje - Daarmee is dan ook van het seizoen 74-75 de kous af. Wij spelen nog één keer dit seizoen tegen J.K. Tien Twen (op 1 mei) Volgende weekend in den tuf Zondagvoormiddag te 10 u Volley tegen Move (te Oudegem) te 11 u Basket tegen de Nachtwacht Zondagavond: te20 u Info Avond Toeristische film over Tu nesië (ongeveer 40 min Gratis toegang - inleiding door Eric Van Kerkhove. Planning: 1 mei Daguitstap naar Ninove (op bezoek bij Tien Twen) Vertrek te 9u aan den Tuf Op voorhand inschrijven Prijs 150 f r (Bus eten) Vrijdag 9 mei te 20 u Walter de Buck groep Zaterdag 17 mei: Openluchtfilmvertoning van Woodstock Voorprogramma: Stewball (live) Volley lente tornooi Op 8 - 10 en 11 mei (sportweek) Deelname van 14 jeugd- klubs medewerking van de Stad CHARTER-DAY JONGE EKONOMISCHE KAMER Minister van Financiën W. De Clercq tijdens de rondgang in de Belfort/alen voor de tentoonstelling «Kunstenaars uit de Dendersteek». (Ib) Het paneel van de akademische zitting in de feestzaal van het stadhuis (Ib) Schepenen E. Bogaert, G. Van den Eede, mevrouw Van den Eede en B. Ringoir (1b)

De Voorpost | 1975 | | pagina 2