HER (kerkdijk) VERBODEN boeykens reizen BELGIAN PRINTER TROTTERS IN CEYLON De Voorpost - 25-4-75 - 5 De stenen bewakers van de tempelpoort te POLONNARUWA waar, vóór Kandy, de relikwie van de Boedha-tand bewaard werd. In het Araliya hotel waar we in volle duis ternis waren toegekomen, hadden wij trouwens die avond kennisgemaakt met het luxe hotel-wezen in het binnenland. Dit spiksplinternieuw hotel zorgde trouwens voor een andere reis-sensatie: pas waren we toegekomen en had A. Del- rue de plechtige sleutel-bedeling beëin digd, of plots ging alle licht uit en zaten en stonden wij daar in volle duisternisen het kan hartstikke donker zijn in Lanka dus begon de kaarskes-processie (wat wel aantoonde dat zulke verrassing niet zeld zaam was), dus op den tast op zoek naar de koffers die afgeladen in de hall stonden. De eerste kennismaking met de pas-beëindigde kamers (waar hier en daar nog wel iets ontbrak) was dan ook met gemengde gevoelens, vooral als men be weerde dat de lichtpanne het gevolg was van een auto-ongeval, waarvan de chauf feur de elektriciteitskabien als hoofdbaan nam en er met volle geweld inbeukte Laat ons hopen dat onze chauffeurs met de nieuwe miljoenenbussen dezelfde fout niet zouden begaan. Gelukkig was al les hersteld en had iedereen licht toen het avondeten werd opgediend weliswaar had één der gasten de badkraan niet afge sloten en moesten we spoedig ondervin den dat in déze nieuwe gebouwen geen muren van 3 a 4 meter meer werden ge bruikt en dat ook de plafond-scheidingen «iets» dunner zijn, en dus vlugger lieten doordruppelenEn toch moeten we toegeven dat het Aralija-hotel «goed» wasWe vragen ons alleen af of sedert de indienstneming in 1974 ook onze voorgangers-toeristen deze belevenissen meemaakten. BO- BOOM Nadat we POLONNARUWA onder kun dige leiding van een taalvaardige gids, i samen met de direkteur van het Toerist- bureau, van naaldje tot draadje hadden bezocht, reden we ongeveer 2 uur door heen de bosrijke streek en langsheen meerdere kunstmatige water-reserves- meren naar een der meest belangrijke ruïnensteden van gans Azië, naar de allereerste hoofdstad van Ceylon, die als residentiestad voor 119 koningen had ge diend ANURADHAPURA Deze stad, nu nog op het kruispunt van de 5 bij zonderste verbindingswegen naar alle windstreken, was 13 eeuwen lang de boeddhistische koningstad geweest. Daarom heeft ook nu nog deze oude stad het voorrecht de Poson-boeddhafeesten jaarlijks in juni te laten plaatsvinden, want zij is voor de Singalezen dezelfde heilige stad als Benares voor de Indiërs, Lhasa voor de Tibetanen, Mekka voor de Moslems of Jerusalem voor de joden en kristenen. Niet alleen van godsdienstig standpunt uit, maar ook als politiek cen trum, heeft A'pura een eeuw lang alle aandacht op zich getrokken. En zoals de geschiedenis zich steeds schijnt te herhalen leert ons het oudste stadsplan dat de verschillende ambten en beroepen in verschillende stadswijken samenwoondenWaar hebben we dat ook weer in onze Middeleeuwen ge leerd? weet ge het nog? Ook de bui tenlanders, de andersdenkenden de- Ioniërs bv., woonden apart. Tot zelfs in de later ontdekte kerkhoven kon men het kasten-verschil der rijken en armen best opmerken. De koningen hadden als Maar de koningen ha?Len als reservoirs reeds spoedig te ontdekken vhndaar de kunstmeren die voor de be vloeiingen, dus voor de oogst-rijkdom zorgden (de WAWA'S), maar die zo in genieus ontworpen waren dat ze als het ware uit 3 boven elkaar liggende meren bestonden het bovenste meer bood drinkwater; het tweede was voor de baden en het derde, het laagste, vervulde ook de taak van publieke wasserij. Al deze meren waren met besproeiingskanalen verbon den Reeds in het jaar 270 vóór Kristus beschermde de heersende koning het uit Indië geïmporteerde boeddhisme hij zelf werd trouwens ook monnik. Maar de hoofdstad was zeer dikwijls het centrale punt van oorlogen en gevechten, en de Singalese en Talmilen-kringen volgden elkaar op tot in de 8e eeuw de kansen van POLONNARUWA stegen... de ruïnen van deze eerste hoofdstad liggen ver spreid over een oppervlakte die groter is dan gans het Londons' stadsgebied. Een oud keizerlijk paleis met tweehonderd prachtige kamers. Nu een ruine. De oude boom wordt omstrengeld door parasieten, die hem na eeuwen werk zullen vernietigen. heilige mannen woonden op de 4e verdie ping. Vergeet niet, we spreken over de jaren 160 tot 150 vóór Kristus 4 verdiepingen-paleizen!!! Wij trokken dus op naar het pas nieuwe, nog half in opbouw zijnde MIRIDIYA Hotel met 24 kamers samen met de Ceylon Touroperator Andrew die in re vanche voor een prima avondmaal zou zorgenen dat kregen we dan ook, maar nog véél méérook bier a vo- lonté, want wij (Antovla) lagen in de nieuwstad en de ganse W.VI.-groep in de bierloze oudstad. We hebben dan maar vlug gezorgd dat een expeditie bier-bak- luchtbmg kon worden ingezeten zo is alles met petates-frites en bierin Sri Lanka aan weerskanten van de luchtbrug geregeld geworden. 's Nachts werden we wel geplaagd door een bende jankende half wilde, huilend magere honden terwijl in de slaapka mers de gevechten met de muskietnetten, die opgerold boven de bedden hingen (en die heelwat ontknopings-wetenschap eis ten, alvorens te kunnen gespreid worden), oorzaak geweest van lange nacht- konversaties. Men vertelt dat een der me dereizigers tot 6 u. 's morgens gepiekerd heeft wat hij het ergste vondgeplaagd van de muggen of toch zoals ieder een zijn leven wagen onder een gaasdoek-tentDe volgende dag was hij betrekkelijk slaperig in de bushet kan ook niet anders! (wordt voortgezet) We mogen echter ANURADHAPURA niet verlaten zonder nog eerst iets over de Maanstenen verteld te hebben. Het zijn, in dit geval, niet de blauwschijnige half edelstenen waarover het gaat, maar wel halfronde granietstenen die aan de tem pels en paleizen als onderste trede voor de ingangspoort of deur dienden, gevuld met wondermooie koncentrische ringen met dieren en bloemen ornamenten versierd en die zeer origineel de aandacht opeisen. Zulke maanstenen zal men trouwens doorheen het ganse eiland aan kunstge bouwen aantreffen. We zouden overnachten in het gunstig gekende NUWARAWEMA Hoteldat zo zei men ons in de nieuwe stads- Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 2139 34-21 3935-213S36 Jelex 26795 FOTO- EN DIAPRUSKAMP Wij doen een oproep aan alle medereizigers om hun foto's en dia's uiterlijk tegen 30 april naar «De Voorpost», Oude Vest 34,9330 Dendermonde te sturen. OOK VOOR DE LEZER De lezer bepaalt mee welke van de inzendingen de beste is. Hij bewaart de reeks over ceylon en vult nadien een keuzebon in, waarop hij zijn oordeel kan vellen. DE BELGO - SRI LANKA VRIENDSCHAPSVERENIGING Zowel de medereizigers als de geïnteresseerden kunnen nog steeds lid worden van de vereniging door het storten van 250 F op PR. 000-0428938-04 van de H. F. Meekels, Ertbruggelaan 38, Deurne, 2100 Antwerpen. Het feit van het bestaan van deze boom heeft trouwens zeer dikwijls de ganse stad die dan toch een krijgshistorisch verle den heeft voor totaalvemietiging be veiligd. Meest gefotografeerde monu menten zijn voorzeker de «Stenen Ver liefden» aan de ingang van de Isurumuniya-Tempel of de Wachters aan het Koper-Paleis (van het paleis zeif.ble- ven alleen de 1600 stenen zuilen die de gewelven moesten stutten over in 40 ein- delooslange rijen van 40 zuilen, waarbo ven de 90 a 100 kamers voor de priesters en monniken waren aangebracht: monni ken op de eerste verdieping de priesters op de tweede en de schriftgeleerden bezet ten de 3e verdieping deARAHANTS of De mediterende SAMADHI-Boedha te ANURADHAPURA stamt uit de 4e eeuw na Christus. Natuurlijk kan van zulk een uitgestrekt gebied dat doorzaaid is met ruïnes, tem pels, dagoba's en paleizen niet alles ver teld worden. Een ganse dag kan men er rondtoerenen van de wereldberoemde mediterende (zittende) Samadhi Buddha uit de 4e eeuw naar de eerste Tempel van de Buddha-tand (die nu in KANDY be rust) Dalada Maligawa rijden of naar de oudste dagoba van Ruvanveli lopen. Na tuurlijk moet men de Bo-Boom (Ficus religiosa) bewonderen, gegroeid uit een overgebrachte tak van de Noord-Indische Buddha-Gaya boom waaronder de profeet zijn eerste prediking hield. Gezien de hei lige waarde van deze boomgroei mag men wel zeggen dat deze Bo-Boom de oudste gekontroleerde stamboom ter wereld is. wijk lag en dat voor Belgische toeristen van enorm belang is want enkel in de nieuwe stau mag bier geschonken wor den in de oude stad is het kerkelijk verboden. Na de stadsrondrit zou voorze ker een frisse drank welkom zijn. Spijtig genoeg was er geen voldoende plaats voor alle medereizigers en moesten er dus 5 koppels gevonden worden die in monniken-overgave afstand wilden doen van dat frisse parelende geestrijk nat. An tovla (Antwerpen O.V1.) zouden dat lot beschoren krijgen, vermits er die avond een Oostendse dame jarig was en zulke gebeurtenis toch moest gevierd worden door de stads- en provinciegenoten. Er zijn (gelukkig) vele soorten toeristen: zij die vertrekken met een hart open als dat van een kind, en die alle dingen en landschappen van de streken die zij aandoen aan zichzelf laten voorbijgaan of in zichzelf opnemen om achteraf hier en daar de kleur, de geur of de pastel van een mooie souvenir te bewaren. Er zijn er die komen met hun hoofd vol lektuur over de mensen en het land dat zij zo snel mogelijk willen doorkruisen, er zijn er die interesse hebben voor de mens, voor de streek, voor de lokale kunst, er zijn er die zoveel mogelijk foto's willen van het land (en zonder toeristen erop) en anderen die alleen foto's wensen met vrienden, kennissen en familieleden en zichzelf erop tegen om welke achtergrond van het bezochte land. Er zijn toeristen die reizen om thuis indruk te maken, toeristen die op stap gaan om zichzelf te verrijken, toeristen met blijdschap, met heimwee en met dankbaarheid. Tussen de toeristen zijn er onvermijdelijk optimisten, kankeraars, pessimisten, vreesachtigen en stoutmoedigen. De ene wil tot in de broesse de eigen frieten en biefstuk van thuis voorgeschoteld krijgen. Zelden zijn er toeristen die de moed en het uithoudingsvermogen hebben om wat zij zien onmiddellijk aan het papier toe te vertrouwenZodat zij ook achteraf betrouwbare vertellers zijnZo iemand is H. De kimpe die al de avonturen en vaststellingen van de Belgian Printer Trotters noteerde zodat wij vandaag een vaste basis hebben om hun reis ver te vertellen

De Voorpost | 1975 | | pagina 5