BIL DRIEGHE ZOEKLICHTOP DETOUR: LUCIEN VAN IMPE OF DE MAN IN DE AKTUALITEIT Toch even stilzitten op grooi- va's schoot, als kost dat Ban erg veel moeite: hij zit liever op het minikoersfietsje. La ter wil hij even beroemd worden als pa Lucien WESTMINSTER wichten- De Vootpost - 25-7-75 - 11 KONKNEI gele trui definitief moest af staan aan Bernard Thé- venet die we een even lange loopbaan voorspellen als de plots vergane glorie Luis Ocana. De kloof tussen Merckx en Van Impe was op de Champs Elysées, eindpunt van de 62ste ronde van Frankrijk, niet groter dan een goeie twee minuten. Men kan zich de vraag stel len of Lucien naast bergko ning ook geen gele truidra ger kon geweest zijn. Daarmee raken we uiter aard een delikaat onder werp aan: Lucien Van Impe als kandidaat tourwinnaar Het zit er al lemaal in, doch er spelen zoveel invloeden en belan gen die tot het domein van het extra-sportieve beho ren, dat we liefst niets voor spellen of veronderstellen. FRANK EN BART Lucien Van Impe begon te koersen toen broer Phile mon ermee stopte. De acht jaar jongere Frank heeft van kindsbeen de opgang van de ««kleine bergkoning» ge volgd. Hij is een vurig be wonderaar van zijn broer, maar zit nu ook al in de pelo tons. ««Hij kan wat», zegt men in Mere, ««maar hij was altijd een speelvogel, ge loofde te weinig in zichzelf.» Frank is nu 20. Een beetje groter dan Lucien op het eerste gezicht, doch even eens lichtgebouwd. Iemand die geroepen lijkt en ge schapen om ««bergop» te rijden. Sinds hij amateur is, schijnt hij het ernstiger te menen. Durft al eens win nen en is vooral in zijn schik op een moeilijk parkoers. Droomt hij ervan eens of la ter naar de Tour te gaan? Frank: ««Misschien, al is dat nog niet voor volgend jaar. Als het ooit gebeurt.» Frank Van Impe pakt het eerder verstandig aan: hij pompt zich niet leeg, leert de stiel en kan wellicht doorbreken op het ogenblik dat de «vroegrijpen» er het bijltje bij neerleggen omdat hun bobijntje af is. Er is ook Bart Van Impe. Samen met zusje Suzy en ma Rita leeft hij met pa Lu cien mee. Hij wordt later ook een bergrat: hij klimt, zon der fiets, op moeders rug. Met zijn minitweewielertje haalt hij akrobatentoeren uit: hij bolt op topsnelheid rond de cafékachel van pe ter Jef. Jong geleerd is oud gedaan. Maar intussen blijft alles toegespitst op de grote da den van een kleine man. Die kleine man heet Lucien Van Impe. Hij heeft zeven ronden van Frankrijk achter de rug. Drie keren was hij de beste klimmer. Zonder die polsbreuk van vorig jaar kwam daar ongetwijfeld nog een bergprijs bij. Maar we mogen evenmin zijn eind resultaten in de algemene rangschikking vergeten: twaalfde, zesde, derde, vierde, vijfde, 18de en in 1975, het seizoen dat zijn ««grote doorbraak» is, nog maar eens derde, op een boogscheut van de verras sende Bernard Thévenet en de deels falende, deels door pech geteisterde Merckx. ««Volgend jaar kom ik met andere intenties naar de Tour», vertelde Lucien na afloop van het criterium op de Champs Elysées aan Fred De Bruyne. «<lk heb driemaal de bergprijs ge wonnen, ik weet nu dat ik de eindzege op mijn palmares kan schrijven.» Fred De Bruyne is zelf een oud-kampioen. Hij weet verduiveld goed wat kan en wat onmogelijk is. Fred ge looft rotsvast in Lucien Van Impe. Primordiaal is, dat Lucien zelf in zijn eigen kansen gaat geloven. MARC MARCEL ««Ik had dolgraag gewonnen, vertelde Eddy Merkx na afloop van de Tour d'e France proloog te Charleroi. De winnaar van de vorige ronde was met twee sekonden geklopt door akrobaat Francesco Moser. Die proloog was een tijdrace over een goeie zes kilometer. Een lastig geval. Vijfentwintig scherpe bochten. Iets voor een waaghals als Roger De Vlaminck. Maar die was er niet. Lucien Van Impe wel. De man die man pas op de hoge bergtoppen verwachtte, was derde. Hij boette slechts een kleine 14 sekondjes in op de winnaar. Specialisten als Pollentier, Knudsen, Kuiper en Thévenet deden minder goed. Hoek 45 9320 OUDEGEM 'Tel. (052) 42.37.54 KOOP RECHTSTREEKS TEGEN FABRIEKSPRIJZEN W|| zijn geen winkeliers maar de fabrikant zeil van alle soorten binnendeuren en staande klokken mei waarborq eiqen herstellingsdienst massief eik hoogte 2.20 m 3 ge- 19.900 F WESTMINSTER in notelaar hoogte 2.20 m 3 ge-I wichten 19.900 F| Door eigen fabrikatie en import zijn al onze prijzen buiten concurrentie Vrije ingang I Open in de week van 18 tot 20 u. I Zaterdag, zon- en feestdagen van 10 tot 20 u ODen I De maandag gesloten. Voor de start was Lucien optimist. Hij had, om het parkoers te verkennen en wat te trainen, Tony Hou- brechts gevolgd. Lucien: «Als ik straks in het zadel moet, rij ik twintig sekonden rapper dan Houbrechts. Van Impe reed volle halve minuut sneller dan Girpon- di's meesterknecht. Verbluf fend. Die derde plaats, op een omloop die allesbehalve voor hem geknipt was, verraste zelfs de auteur van dergelijke topprestatie. Met negen aanvallers naar molenbeek Vrijdag 27 juni 1975. Twee schuifkes touretappe. In de voormiddag ging het over 93 kilometer van Charleroi naar Molenbeek. Met zijn negen verrasten drieste aanvallers het nietsvermoedende pelo ton. Vanzelfsprekend was Eddy Merckx erbij. Die bolde naar zijn streek. Het Brusselse. Moser, toen nog «maillot jaune» keek uit de doppen en reed eveneens mee in de spits. Lucien Van Impe ontpopte zich ook al tot een «rouleur» van for maat. Bijna een volle minuut voorsprong op de 131 ande re deelnemers werd voor de zege gespurt. Het lepe keesje Priem won. Nipt weliswaar. Lucien Van Im pe, iemand die in zijn hele loopbaan ongeveer 90 keren zegevier over de streep bolde en slechts tweemaal spurtoverwinnaar werd, ein digdeals nummer vier. Diezelfde dag moesten de koereurs nog van Molen beek naar Roubaix. Jammer genoeg miste Lucien toen de trein. Want opnieuw kwam eren ontspanning tot stand. De voornaamste «fu gitives»? Thévenet, Bata- glin, Poulidor, Gimondi, Merkx...Het pelotonnetje hield aan de finish één minuut en twaalf sekonden voorsprong over. Jammer van Lucien die de vruchten van zijn knappe Molenbeek- rit zag verloren gaan. Maar het tij zou keren. Flitsende tijdrace naar Merlin-Plage Een intermezzo tussen de vlakke ritten door op woens dag 3 juli is er een tijdrit over 16 kilometer. Van Saint Hilaire de Riez naar Merlin Plage. Geen lachertje. Al thans niet voor Lucien Van Impe. In Mere zijn sommi gen een beetje ontgoocheld over de 25ste plaats van hun idool. Pa Jef niet. Die vindt de 20 minuten 49 sekonden uitstekend. Hij had het allemaal berekend en uitge rekend. «Eén minuut 27 sekonden meer dan blok- trein Merckx over dit trajekt zetten, is een sukses. Ik had het minder goed verwacht. En Lucien zelf? Die zag het ook zo: «Het parkoers was veel lastiger dan dat van de 6,250 km te CharleroiIk heb alles gegeven wat ik in «mijn kas» had. Mijn tijd is prima. Laat ze maar doenik heb de goeie konditie. En dat laat ste is toch wel nodig. Ik heb mijn zinnen op de bergprijs gezet en maak een uitste kende kans om die te veroveren Voor de statistiekers ten slotte nog dit: Merckx bereikte die dag een uurge middelde van 49 kilometer 89 meter. Uitgerekend 1.089 meter beter dan Hézard, de later fel verblekende en zelfs helemaal wegdeemsterende Fransman. Lucien van Impe vliegt over de Tourmalet en de Soulor Nee, niet de col du Soulor was het eindpunt van de tiende etappe. Na die be klimming ging het naar Pau. Voor één keer klampte Pedro Torres aan op een berg van eerste kategorie, maar de grootste buit (twintig pun ten) moest hij toch aan de in de man in witte trui met rode stippen laten. Na 195 kilo meter, op weg naar de top van de Cóte d'Esquillot, demarreerde Lucien nog maar een keertje. Als beze tenen sprongen Thévenet, Merckx en Moser hem ach terna. Van Impe mocht niet «gaan». De macaroni Pog- giali wel. Toch bereikte de Merenaar in tweede stelling de piek van deze berg. Die Poggiali werd bij de eerste doortocht aan de tribune van de autodroom te Pau inge lopen door Felice Gimondi, de ex-wereldkampioen die een vrijgeleide kreeg en «mocht» winnen. Eén dag later werd het weeral klimmen: de Tour malet en de Aspin. Namen die renners als Rik Van Linden, Roger Rosiers, Priem, Allan, Boulas en andere niet-specialisten de daver op het lijf jagen. Voor die kerels wordt het steeds een gevecht tegen de tijd. Niet te laat binnenkomen is hun voornaamste bekom mernis. De berggeiten inte gendeel worden er zichzelf, oogsten er eer,v roem en publiciteit. Lucien Van Impe heeft er een demonstratie gegeven van zijn nu door iedereen erkend talent. Hij ««vloog» over die «reuzen». Maar op weg naar Saint Laury Sou- lan, waar het bergop naar de arrivee ging, sprong eerst Joop Zoetemelk weg (jaja: de Nederlander ging in de aanval). Nadien wipte Thé venet hem achterna. Van Impe en Merkx bleven sa men. Nanard (nu hebben de ««chauvins» ook voor de winnaar van de jongste Tour een troetelnaampje be dacht) kwam bij de «scha- duwrenner» en mocht van zelfsprekend" het zware werk opknappen. Thévenet leed in de allerlaatste meter bandenpech, zodat de in veler ogen antipatiek Neder lander de etappezege op een schoteltje kreeg. Lucien van Impe klopte Merckx voor de derde plaats. Er is achteraf nogal wat kommentaar geweest. Men sen die denken dat ze de wielrennerij uitgevonden hebben, beweerden dat Lu cien bij Merckx gebleven was om hem van de onder gang te redden. Lucien zelf over het «geval» «Nee maar. Toen Thévenet op zes kilometer van de top op zoek ging naar Zoetemelk heb ik geaarzeld. Ik had inderdaad kunnen meegaan. Maar wie garandeert me dat ik niet zou moeten achter blijven? Weet dat ik zowel op de Tourmalet als op de Aspin zware inspanningen had geleverd. Die kruipen niet in de kleren. Lucien Van Impe smeedde waarschijnlijk plannen voor een «stormloop». Die is er ook gekomen. Niet op de weg naar Albi, waar Knete- mann won. Klimmen moet je van kinds been leren: Bart je Van Impe probeert het zonder fiets. Op mama Rita's rug. Onder plassende regen naar de Puy-de-Dome Een grote dag in Lucien Van Impes Tour de France 1975 werd de klim op de door allen gevreesde Puy-de-Dó- me. De Spanjaard Menen- dez, weggelopen op de Cóte de Rouillas, werd op acht kilometer van de top van de Puy De Dóme onder druk van Merkcx bruine garde ingelo pen. Eerst speelde Ward Janssens voor trekpaard, nadien duwde Jef De Schoenmaecker het tempo nog wat meer de hoogte in. Op vier kilometer van de «piek» gebeurde het: Thé venet demarreerde. Kort en droog. Eén konkurrent kon hel tempo aanLucien Van Impe. Even leek het er op dat Lucine zijn konkurrent zou losgooien met een venijnig sprongetje. Maar Nanard keerde terug. Van Impe wachtte nog een poosje vooraleer definitief toe te slaanhij wist dat Thévenet zou moeten loslaten als het «serieus» werd. Met nog ongeveer 1100 meter voor de boeg «ging» Lucien voor de tweede keer. En bleef door duwen. De Fransman bleef achter. Definitief ditmaal, al bleef hij uit de groep van de achtervolgers. Over die kilometer verloor de latere winnaar nog volle 15 sekon den. Lucien Van Impe had de meest tot de verbeelding sprekende etappe gewon- En toen kwam die fantastische tijdrit We ontleden niet alle eks- ploten van Lucien Van Impe. We hebben niets geschreven voor zijn derde plaats te Le Lioran, over zijn fraaie prestatie tussen Nice en Pra Loup waar Thévqpet rivaal Merkcx uit de gele trui, lichtte na de taktische fout van de wereldkam pioen, die in al zijn over moed in de aanval ging en een zware tol betaalde. We rafelen evenmin zijn sprong uit in de etappe naar Morzine, waar Lopez-Carill, een soloren zegevierend afrondde, maar waar Lucien oprukte naar de derde plaats in het klassement, over het hoofd heen van Zoetemelk. Aan de vooravond van de betekenden die 28 schamele sekonden eigenijk niet zo heel veel. Maar toch... Die race tegen de chrono stak vol suspense: niette genstaande Merckx aan een door Ritter veroorzaakte val een kaaksbeenbreuk had overgehouden, verwachtte iedereen een zege van de man in het regenboogshirt. Het werd Van Impe. Volle 56 sekonden had hij minder nodig dan Ole Ritter, de nummer twee, die zelf Merckx met één sekondje vloerde. «De beste tijdrace die ik ooit reed, zegde de winnaar achteraf. «Winnen? Ik heb er- geen moment aan gedacht. Zoetemelk op afstand hou den was mijn enige betrach ting. Onderweg werd me meegedeeld dat ik een minuut op Joop had geno men. Ik ben dan maar blijven doorduwen. Drie oogmerken had Lucien Van Impe voor de Tour begon: bergkoning worden, een plaats bij de eerste drie veroveren en een ritzege veroveren. Ik won zelfs twee etappes. Echt waar: ik ga in 1976 hoger mikken. Ik weet nu dat ik bekwaam ben om een «gele ereronde» te rijden. We hebben het verloop van de tijdrit later op de avond nog eens over de Neder landse teevee betekent. Vooral om de kommentator te horenDie was er steevast van overtuigd dat Zoetemelk Van Impe van de- derde plaats zou storten. Veel zegde de man niet nadat het resultaat op het bord kwam. Hij dacht misschien, net zoals wij: als Joop zich aan een of ander achterwiel van een konkurrent kan vasttui- gen, doet hij het wel. Wanneer hij voor de «waar heid» staat en zijn eigen boontjes moet doppen, ver liest hij heel wat troeven. Lucien Van Impe: bergko ning, tweemaal etappewin naar, derde op de Champs Elysées. We hopen dat we u volgend jaar mogen begroe ten als Tourwinnaar. Mare Marr.pl

De Voorpost | 1975 | | pagina 11