Vrije tribune P.V.V. C.V.P. B.S.P. GEEN DISCUSSIE OVER NIEUWE REEKS LENINGEN 2 - 2.1.76 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE EERSTE STAPPEN VAN HET NIEUWE JAAR Het jaar 1975 is voorbij. Het was voor het land een be langrijken moeilijk jaar. Het was ook een jaar in het teken van de vrouw. Zonder grote schokken en met talrijke kongresresoluties geduren de de twaalf voorbij maan den werden-enkele verbete ringen gebracht in de status van de vrouw, zij het dan op het sociale vlak zoals de ruime mogelijkheden voor de werkende moeder bij de opvoeding van haar kinde ren door de verruiming van de verlofmogelijkheden in de Openbare Diensten. Vooral de laatste maanden van 1975 waren moeilijk op economisch gebied. Stij gende werkloosheid inge volgde de universele crisis waren de donkerste momen ten Hoopgevend was in die zelfde periode de afremming van de levensduurte, die waar te nemen was in de minder stijgende index. Ver heugend was ook de sociale politiek die de regering in die moeilijke dagen van 1975 heeft gevoerd ondanks de teruggang van onze econo mie. Maar het voorbije 1975 was vooral belangrijk voor het land omdat een histo rische hervorming belang rijke wijziging in de struk- tuur van België door de fu sies tot stand is gekomen. Een opzet dat reeds door meerdere regeringen in hun programma's was inge schreven en dat in de laatste dagen van 1975 is verwezen lijkt. Nog andee belangrijke projecten werden bij het par lement, dat actiever was dan ooit, ingedund en o.m. het herstelplan dat in de eerste dagen van januari aan de agenda van het parlement staat. Daardoor zal het par lement zonder het gebruike lijke kerst- en nieuwjaars verlof de eerste dagen van 1976 opnieuw in volle activi teit zijn en zal het politieke leven zonder onderbreking van het oude in het nieuwe jaar binnenstappen. De moeilijkheden die bij bele ven en de dringende maatre gelen die noodzakelijk moe ten worden getroffen laten ook net toe dat rustpauzes zouden optreden in het ge vecht voor herstel. En een harde strijd wordt het zeker. Temeer dat bepaalde orga- nistaties niet bereid zijn uit politieke overwegingen in te zaien dat alleen solidaire in spanningen ons kunnen helpen en een herstel op gang te brengen om deel te nemen aan een econo mische heropleving, die in de komende maanden van 1976 zich zal aankondigen. Voor het komende jaar hoop ik in elk geval dat de samen horigheid in het land zal worden gevonde om geza menlijk de heropleving te bewerken. En mogen de vruchten van die herople ving ons een verdere sociale vooruitgang en een hoger welzijn brengen in 1976. Diane D'haeseleer EN TOCH VEEL GELUK De eerste dagen van een nieuw jaar zijn er traditioneel om vele handen te drukken, kussen te wisselen en hartelijk, minder hartelijk of gewoon on verschillig enkele wensen te mompelen van «veel geluk en een goede gezondheid». De traditie is er, ze is goed, en in de euforie van de feestdagen valt het ten zeerste mee ieder een en nog wat met de «beste wensen» te overstelpen. Ook onze regering zal er wel op één of andere manier aan houden ons aller Belgen volk een voorspoedig 1976 toe te wensen. Ze zal daarbij wel licht de indruk willen verwek ken dat, alhoewel 1975 er niet zo schitterend doorkwam, het al bij al nog zo erg niet is, en dat, mits de nodige inspannin gen en offers van IEDEREEN (het deuntje kennen we al, het refreintje ook en wat er achter steekt nog beter), het nieuwe jaar voor ons volk een voor spoedig jaar zal worden. Dat hebben ze ons ook in januari 1975 reeds gezegd en we heb ben het in mindere of meerdere mate geloofd of niet. In elk ge val stormde de inflatie verder, de prijzenstop was een volko men mislukking, de pogingen om de inkomens aan te tasten werden vermenigvuldigd, een reeks volkomen willekeurige fusies werden opgedrongen tegen de wil van gemeentes in, het herstelplan en de georga niseerde soberheidspolitiek werden door het parlement ge jaagd. In deze periode werden ook de rijken nog steeds rijker en de armen nog steeds armer. En wees gerust, ook in 1976 zal het niet anders gaan, zelfs niet door bontgekleurde wen sen die onze regeerders wel op een rijtje langs radio, pers en TV op ons zullen afvuren met de zoetsappige glimlach play boys en aanverwanten eigen. Het nieuwe jaar zal opnieuw een jaar worden waarin de werkende mensen zeer goed uit de doppen zullen moeten zien en een grote strijdbaar heid zullen moeten aan de dag leggen. In die strijd is éénheid van optreden het sterkste wa pen. Het gemeenschappelijk vakbondsfront gaf door de 1-uur-verwittigingsstaking een aanwijzer in de goede richting. Het is één van onze wensen voor het nieuwe jaar dat die eenheid niet alleen bewaard blijft maar wordt versterkt en een politiek verlengstuk krijgt. Onze partij heeft die opdracht in zich en zal er dan ook zoals steeds haar beste krachten aan besteden. Naast de ge wone wensen, die iedereen kent, wensen we dan ook aan de ganse werkende bevolking van ons land die eenheidszin en -aktie die haar ontvoogding een stap verder kan doordruk ken. Op ons kan ze in deze zin volledig rekenen. J. DE GEYTER NIEUWJAAR EN Namens de leiding van de Christelijke Volkspartij van het Arrondissement Aalst houd ik eraan alle lezers van deze «vrije tribune» onze beste wensen over te maken voor een vredevol en voorspoedig 1976. Het is telkens met een zekere weemoed dat wij af scheid nemen van een jaar dat nooit meer terugkeert en dat ons, niettegenstaande alles, vaak aangename uren heeft gebracht, hetzij in eigen familie- of werkkring, hetzij in het organisatieleven, hetzij in onze verhouding tot onze me demensen. Als vertegenwoordigers van politieke partijen zitten we me kaar wel eens meer in het haar, maar in de grond streven wij allen ernaar iedereen deelach tig te maken aan het stukje ge luk dat hier op aarde voor ee nieder is weggelegd. Sommi gen doen dat wel op een ge- crispeerde wijze, omdat zij niet bij het bestuur zijn betrokken, anderen willen ons per se wijs maken dat wij nooit een slech ter regering hebben gekend dan nu en dat premier Tinde- mans, de meest open en vertrouwen-i nboezemende eerste-mi nister die ons land sedert jaren heeft gehad, een baarlijke duivel is die ons land recht naar de afgrond leidt. Wij vermoeden dat zij zelf niet me nen wat zij schrijven, doch het is nu eenmaal de rol van de oppositie alles zwartte schilde ren. Dit wil niet zeggen dat wij de toekomst zeer rooskleurig zien. Premier Tindemans, meer dan wie ook, houdt niet op ons ervoor te waarschuwen dat nog zorgwekkende tijden voor de deur staan en dat wij ons er moeten op voorbereiden dat het misschien nooit meer zal worden wat het ooit is ge weest. Omdat ons land steeds zal aangewezen blijven op de invoer van grondstoffen, vooral uit de derde wereld, en op de verwerking ervan alhier, zal onze ekonomie altijd kwets baar blijven. De politieke be wustwording van de landen van de derde wereld die niet meer te stuiten valten die wij ook bewust hebben nage streefd is een blijvende uit daging, mét gevolgen voor onze konkrete levenssituatie. Het is derhalve beter dat wij nu de ogen koel openhouden dan straks wellicht de pijnlijkste er varing van ons leven te moeten opdoen. Deze misschien wat sombere bedenkingen mogen ons noch tans niet uit het oog doen ver liezen dat, politiek, 1976 een zeer belangrijk jaar wordt. Op 10 oktober zijn er immers ge meenteraadsverkiezingen in een totaal andere kontekst dan degene die wij steeds hebben gekend. Het worden voor de eerste maal fusieverkiezingen, waarbij er geen sprake meer zal zijn van een strijd van lijst Peeters tegen lijst Janssens, maar waarbij de nationale par tijen tegen elkaar in het gelid zullen treden, net zoals bij wet gevende verkiezingen. Som migen zullen misschien wee moedig zijn, omdat een stukje dorpsfolklore definitief teloor is gegaan met lokale «politici» die om de zes jaar mekaar per soonlijk te lijf gingen en soms zelfs niet aarzelden het privé- leven van de tegenstander op straat te brengen. Die weemoed koesteren wij niet. De CVP zal in de ko mende kiesstrijd maar twee wapens hanteren: haar pro gramma en de personen op haar lijst. Aan het programma zal het gelaat van de CVP te herkennen zijn: sociaal- progressief met het oog op de noden van de ganse gemeen schap; op haar lijst zullen de personen terug te vinden zijn die de nodige bekwaamheid en de belangloze inzet hebben om dat programma van algemeen welzijn waar te maken. Ver wacht niet van de CVP dat zij een anti-politiek zal voeren of dat zij persoonlijke rekeningen zal vereffenen. Wij staan aller gisch tegenover dit soort nega tivisme. Laat de kiezer zelf oordelen welke partij en welk programma de beste waarbor gen bieden voor een verdere ontplooiing van de nieuwe ge meenschap die door de fusie tot stand is gekomen. De CVP ziet met veel vertrou wen dit «uur van de waarheid» tegemoet. Op zovele plaatsen in het arrondissement heeft zij in de voorbije 30 jaar bewezen dat zij een moderne partij is met frisse en nieuwe initiatie ven, met heel wat doorzet tingsvermogen, met mensen die onbaatzuchtig hun ge meente hebben uitgebouwd tot een gemeenschap waar het goed om leven is. Met de nieuwe mogelijkheden die aan de toekomstige gefusioneerde gemeenten worden geboden, worden nieuwe kansen ge schapen om die leefgemeen schap nog intenser uit te bou wen op basis van de doktrine die de CVP ten grondslag ligt. De CVP staat klaar. In de voor bije weken werd de partij ge- herstruktureerd in funktie van de nieuwe gemeenten en wer den de personen aangeduid die tijdens deze belangrijke overgangsfase het roer in han den zullen nemen, zodat wij zeer optimistisch de komende maanden kunnen afwachten. Hubert VAN WAMBEKE Arr. Voorz. CVP 1975 IN EEN NOTEDOP Alweer treedt een nieuw jaar aan. De jaarwisseling wordt met een nooit afnemende re gelmaat telkenmale benut voor de uitwisseling van wensen. Dat prettig gebruik is veronder steld de uitdrukking van de vereenzelviging te zijn van de goede gevoelens die een mens tegenover de evenmens koes tert. Met die wensaanbiedingen wordt soms nogal breed om gesprongen, zodat het soms moeilijk wordt te kunnen uit maken of de uitgebrachte wen sen eerder gericht zijn naar de betrachtingen van de wensen, dan op het heil van de be stemmeling. Het afscheid van 1975 is voor velen de gelegenheid zich te bezinnen over de betekenis van het leven. Voor onze miji- tanten over de resultaten van hun strijd. Het is op deze strijd, deze van de militanten uit ons arrondissement dat wij van daag even terugblikken. MET DE TIJD MEE Inderdaad, vanaf 1 januari 1975 kennen wij een ver nieuwde uitgave van ons weekblad «Voor Allen». Ons blad moest meer uitstraling krijgen, we moesten met de tijd mee. Het is niet enkel bij sug gesties gebleven. De klassieke weg werd gevolgd, mensen konsulteren, meningen polsen, cijfers afwegen enz. Het kon krete resultaat liet niet op zich wachten. Op vrijdag 3 januari 1975 kregen onze lezers hun Vlaams weekblad «Voor Allen» new-look besteld. Deze ge waagde gedaanteverwisseling werd goed onthaald, temeer daar vanaf die datum verschil- RAAD VAN EUROPA TE GAST BD STAATSEKRETARIS D'HAESELEER PROBLEMATIEK BD DE FUSIES VAN GEMEENTEN Eigen visie en standpunt Chr. Willems Stadssckretaris Aalst vervolg Eenvormigheid inzake Staatssekretaris L. D'haeseleer was de gastheer van de subkommissie informa- tika van de Raad van Europa bij hun bezoek aan het Openbaar Ambt en meer bepaald in verband met de informatika. De kommissie stond onder het voorzitter schap van Ronald W. Brown (Verenigd Koninkrijk) en was samengesteld uit: Hector De Bruyne (België), René Hengel (Luxembourg). Lennart Pettersson (Zweden). Klaus Richter (Duitsland). Paul Rivière (Frankrijk), William Ryan (Ierland). Renato Treu (Italië). Anthony Buck (Verenigd Koninkrijk). Erik Holst (Denemarken). De subkommissie Infor matika wenst een overzicht te bekomen van de werking van het komputerpark in de verschillende landen, die lid zijn van de Raad van Europa. De her L. D'Haeseleer, Staatssekretaris voor het Openbaar Ambt heeft een uiteenzetting gegeven aan de leden van de subkommissie in verband met de informatika-problemen, waarvoor de openbare diensten in België gesteld werden sinds de invoering van computers rond het jaar I960. Hierbij dienen 3 perioden beschouwd te worden: 1. Tijdens de periode 1960 - 1970 is het computerpark van de openbare diensten in België slechts traag en op een progressieve wijze gegroeid. Slechts 8 departementen (inbegrepen de staatsre- gieën) beschikten over komputers; deze hadden slechts een beperkt geheugen vermogen. De keuze van het materiaal was niet altijd rationeel verantwoord 2. Tijdens de periode 1971-1974 heeft men de toepassing van de vooruitgangskon- trakten inzake informatika gekend. Het betrof verplichtingen van de Staat om met 2 firma's kontrakten inzake leveringen van informatika-apparatuur af te sluiten ten belope van gezamenlijk 3.250 miljoen F. Tijdens de periode 1971-1974 werden er voor 940 miljoen F. aan nieuwe bestellingen inzake informatika- apparatuur verwezenlijkt. De huurwaar de van het komputerpark in overheids dienst beliep900miljoen F. in 1970. 3. Deze Regering heeft van in den beginne een rem geplaatst op de aangroei van de uitgaven voor informatika in overheids dienst. vastgesteld tijdens de voorbije jaren. Alle aanvragen voor nieuwe bestellingen worden aan een streng onderzoek onderworpen. Hierdoor werden meer dan 1 miljard F. bezuinigingen verwezenlijkt inzake de voorziene aangroei van informatika- uitgaven. In de toekomst kunnen nog meer besparingen bekomen worden. 1975 is het 1ste jaar van een nieuwe periode inzake informatikabeleid, dat men kan aanduiden met 2 woorden; «new look». Alles wordt in het werk gesteld met het oog op het uitbouwen van een gezond en efficiënt systeem van beheer, coördinatie en controle van de informatika in overheidsdienst. Zoals reeds gemeld werd tij dens de jongste gemeente raadszitting in ijltempo een hele reeks leningen goedge keurd lening van 231.000 fr.op 5 jaar, voor de aankoop van een bestelwagen voorde po litie. lening van 461.000 fr., op 5 jaar, voor de aankoop van twee bestelwagens voor de stedel ijke werkh uizen leningen van 1.195.000 fr., op 20 jaar, voor verbete- ringswerken aan een gedeel te van deSt.Apoliastraat. lening van 1.082.000 fr., op 15 jaar, voor het aanleg gen van nieuwe voetpaden en herleggen van bestaande in de Nieuw- en Vlaanderen- straat. lening van 994.000 fr., op 15 jaar, voor het aanleggen van voetpaden en herleggen van reeds bestaande voet paden in de St. Jansstraat en Korte St.Jansstraat. lening van 342.000 fr., op 20 jaar, voor het saldo van de openbare verlichting in ver schillendestraten. lening van 586.000 fr., op 20 jaar, voor het plaatsen van openbare verlichting in de Popperodedries en Dom pelstraat. lening van 1.083.000 fr., op 20 jaar, voor de aankoop van verlichtingstoestellen voor onderhoud en uitbrei ding van de openbare ver lichting. lening van 10.790.000 fr., op 20 jaar, voor waterbe heersing aan het stadspark Osbroek; lot I waterbeheer- singswerken; lot II Pompin- lening van 428-000 fr., op 10 jaar, voor het leven en plaatsen van bibliotheek - en discotheekmeubilairvoorde centrale bibliotheek. lening van 176.000 fr., op 10 jaar, voor het saldo van de elektrische installatie in het sanitair gebouw van het sportcentrum Osbroek. lening van 206.000 fr., op 20 jaar voor het saldo van de centrale verwarmingsinstal latie in het sanitair gebouw v van het sportcentrum Os broek. Lening van 154.000fr., op 10 jaar, voor het saldo van de sanitair installatie in het sa nitair gebouw van het sport centrum Osbroek. lening van 162.000 fr., op 10 jaar, voor het leven van stalen buizen met gelaste naad voor afsluiting van plantsoenen. lening van 70.000 fr., op 5 jaar, voor het leveren van bomen, bloemen, planten en heesters voorde aanplan- tingsdienst. lening van 111.000 fr., op 5 jaar, voor de aankoop van keukengerei en tafelbestek ken voor de stedelijke kin- derkrib. Volgende agendapunten van de jongste raadszitting wer den zonder bespreking da delijk goedgekeurd: toewijziging voor de aan koop van didactisch mate rieel, meubilair en moto rische buitenspelen voor het stedelijk lager- en kleuter onderwijs. verwerving in der minne van eigendommen nodig voor de verwezenlijking van het onteigeningsplan voor wegenwerken in de Achter weg en Kleistraat. goedstemmen van het onteigeningsplan voor we genwerken in de Sint Apo- loniastraat en Oude Gent- baan. leasing-opdracht aan het gemeentekrediet van België met het oog op het bouwen Terugkerend naar de problemen van het personeel moet de inventaris worden gemaakt van de funktics en de wedde- schaien van alle personeelsleden in de verschillende samen tevoegen gemeenten. Aan de hand van deze gegevens zal het personeelskader worden ontworpen re kening houdend met het feit dat de totale personeelssterkte van de fusiegemeenten niet hoger zal mogen liggen dan het totaal van de betrekkingen in de goedgekeurde personeelsformaties van de vroegere gemeenten. Al worden de gemeenten door een dergelijke regel In een keurslijf gedrongen, het beeft ten minste dit voordeel dat het opstellen van het personeelskader eenvoudiger en vlugger zal kunnen verlopen. Ook het nieuwe administratief en geldelijk statuut, waarvoor Aalst afge stemd is op Gent. schaadt enerzijds wel aan onze gemeentelijke autonoemie maa zal anderzijds precies daardoor weinig diskussie opleveren. Wij nemen ons dan ook voor. en geven die raad door aan iedereen, het personeelskader zo vlug mogelijk, ja zelfs op de eerste vergadering van 1977. in de gemeenteraad goed te stemmen. Zoals wij in Brugge vernamen brengt het niet tijdig klaarkomen van het pcrsoneelskader onzekerheid, ongerust heid en nodeloze zenuwspanningen bij het personeel teweeg, en dat is gans normaal. Velen van hen worden ingeschakeld in een nieuwe dienst, buiten hun vorige omge ving. met andere collega's, zelfs buiten hun voormalige gemeente en dit zowel van rand naar stad als van stad naar rand. Ik denk hier dan vooral aan het werklieden- personeel: de onderhoudsploegen voor de wegen.de aanplantingsdienst, deelektro- mechanischedienst die nu ook op de rand voor onderhoud of bediening moeten instaan, ledereen blijft weliswaar 'in zijn verworven toestand behouden, maar niemand heeft enige zekerheid of hij zijn funktie in zijn zelfde dienst voort zal kunnen uitoefenen, temeer dat nieuwe diensten in vorming kunnen zijn en dat de centralisatie moet worden doorgevoerd: Dit alles brengt vertwijfeling bij het personeel in een periode die al alle kengie:k?n van onzekerheid vertoont. Een ander gevolg van het niet tijdig klaarkomen van het personeelskader kan de herbenoeming zijn zonder retroaktivi- tcit zoals dit in Brugge het geval was. Ik verklaar mij nader: in het fusiebcsluit zul duidelijk bepaald zijn dat niet mag getornd worden aan de verworven situatie en rechten van het dienst zijnde personeel, dat iedereen in zijn graad moet herbenoemd worden en, dal bij ontsten tenis van die graad, het personeelslid een nieuwe graad moet toegewezen krijgen, Het is duidelijk dat wie in het laatste geval verkeerd er meestal voordeel zal bij hebben. Immers, een geldelijke wedde- scliaal kon hen niet worden gegeven, gezien de ontstentenis van graad, en een mindere wcddeschaal mag niet: er blijft dus enkel een toewijzing over die zo dicht mogelijk ligt bij de vorige, maar toch hoger. Als voor deze laatste geen retroaktivitcit geldt tot op de dag van het ontstaan van de nieuwe fusiegemeente, dan doen zij hel verlies van de hogere wedde tot op het ogenblik dat zij kunnen herbenoemd worden. In Brugge gebeurde dat met anderhalfjaar vertraging. De blokkering van hel pcrsoneelskader zal nog minder dan ooit ruimte geven om de diensten te decentraliseren m.a.w, om een zo groot mogelijke lokettenscrvice tc verzekeren in de verschillende deelge meenten. Deze decentralisatie wordt nochtans als balsem op de wonde beloofd tijdens de kieskampagne. In Brugge en in andere gemeenten die fusioneerden is gebleken dat hieraan een achteraf overdreven bevonden zorg werd besteed. Het bleek toen veel belangrijker dat de aandacht veel meer dan dit het geval was geweest had moeten toegespitst worden op het beleid dat node van uit de «centrale» moest worden gevoerd en dat met een uitzonderlijke zin voor evenwicht moest tegemoetkomen aan de bijzondere ekonomschc. sociale totale menselijke vooruitgang'van de nieuwe gemeenschap. Decentraliseert men integendeel in sterke mate wij denken in dat verband bv. aan het dubbel bevolkingsregister dat in de Brugse deelgemeenten nog wordt bijge houden dan sukkelt men vlug met een personeelstekort in de centrale, zeker nu men gebonden is aan een blokkering van het personeel hetgeen in Brugge niet het geval was. waar het personeelseffcktief steeg van 800 eenheden naar 1200. Mettertijd wordt de bevolking gewaar dat men de gewenste diensten niet zo behoorijk kan verkrijgen aan de loketten- service van de deelgemeenten zodat zij liever na verloop van tijd spontaan gebruik gaat maken van de centrale waar ze beter en vlugger gediend is. De taak van de gedecentraliseerde diensten zal der halve beperkt moeten zijn tot informatie, begeleiding en een bodedienst die opdrachten aanneemt en ze in de centrale laat uitvoeren. De psychologische bezwa ren. die zo sterk naar voor kwamen in het verzet legen de fusies, lijken bij het merendeel van de bevolking na de fusies geleidelijk doch spoedig te wijken, vooral als men achteraf voldoende aandacht schenkt aan de zorg voor de relaties met de bevolking door een tijdje, nog vóór de fusie, brede en degelijke voorlichting die aan het publiek een juist inzicht géven en het naar de centrale diensten kan richten. In de mate dat een fusiegemeente uitgroeit tot een zodanig groot lokaal bestuur dat speciale aandacht moet worden besleed aan de coördinatiepro blemen. dan kan best tussen de sekretans en de diensten, maar steeds binnen de hiërarchische pyramide. een coördinatie- bureau worden ingeschakeld. In Brugge werd deze coördinatiedienst samenge steld uit gewezen sekretarissen en ontvangers en uit andere kaderperso- ncclslcden die moeilijk in de onderschei den afdelingen konden ondergebracht worden. Hij ressorteerde evenwel onder het kabinet van de burgemeester, zoals ook nog de persdienst en de chauffeurs van dit kabinet afhangen, hetgeen naar mijn gevoel allemaal verkeerd is. Als ik dit allemaal zag heb ik de bedenking gemaakt dat bij datzelfde kabinet nu nog ontbraken: een lijfwacht en een privémi- litie. Precies in het feit dat die coördinatiedienst bij het politiek kabinet van de burgemeester behoort, en niet bij de top-manager, meen ik de reden te vinden van de gemengde gevoelens terzake van de Brugse ambtenaren. Om kortsluiting te vermijden moeten immers alle diensten van ambtenaren binnen de hiërarchische pyramide vervat zijn. Nog veel meer kan gezegd worden in verband met de problematiek bij de komende fusies van gemeenten. Alge meenheden die in elk concreet geval met een aparte behandeling of een speciaal aksent zullen aangewend worden. Het gtven van oplossingen aan de problema tiek in Aalst zal moeten geboren worden uit bezinning: een kritische blik op de oude incidentele aanpak van onze gemeentebesturen, die te veel en dat is geen lokaal verschijnsel zelf genoeg zaam de problemen afwachten. Tot ze akkuut genoeg zijij. Ik ben er vast van overtuigd dat veel te leren is uit de ervaring van bestaande fusiegemeenten en dat wij alleszins nu reeds uit hun ervaringen kunnen afleiden dat veel overleg, veel voorbereiding en een brede aanpak van de problemen van het beheer en de organisatie nodig zullen zijn en dat wij hiermee reeds onmiddellijk van start van sociale woningen in de wijk DeCluyse. meerwerken aan de sport hal Rozendreef; elektrici teitsinstallaties. meer- en minwerken aan de kinderkrib; elektriciteits installatie. uitvoeren van riolerings werken in de Oude Heirbaan en weg nummer 31 te Aalst. Meer- en minwerken aan de Gouden Leeuwstraat en Landbouwersstraat; verbe- teringswerken. meer- en minwerken aan de kinderkrib Rapenstraat; •ruwbouw. aanpassen van de raming voor verbeteringswerken aan de Meuleschetters- straat, Jozef Meganck- straat, Withuisstraat, Die- pestraat en August Mareel- straat. aanpassen van de r?""'ng en het lastenboek voor het inrichten van een filiaal-bi bliotheek in de gebouwen 51-53 van de Drie Sleutel straat. aankoop van een ticket- tenautomaat voor de pen delparking in de Dender- straat. Jan DeSmedt lende nieuwe rubrieken aan ons blad zijn toegevoegd ge worden. Sinds wij vanaf okto ber 1969 ons. eigen «Vlaams Weekblad» zijn gaan uitgeven, is de uitstraling van ons blad bestendig toegenomen. De moeilijkheden waarmee wij in 1974 hadden af te rekenen zijn grotendeels opgelost dank zij de onbaatzuchtige inzet van vele partijgenoten. Meer dan ooit is gedurende het voorbije jaar «Voor Allen» de spiegel geweest van het wel en wee aan gebeurtenissen in ons arr. Om dit te bereiken hebben vele vrienden ons daarbij geholpen, letterlijk met woord en daad. Onze dank gaat naar al diege nen uit, die soms in moeilijke omstandigheden hebben moe ten ploeteren om kopijklare tekst tijdig op de redaktie te bezorgen. Ook onze op rechte dank aan diegenen die soms in de meest erbarmelijke weersomstandigheden de baan op gaan voor het innen van het abonnementsgeld. De samenwerking met allen was prettig en aangenaam. Onze dank tenslotte voor alle lezers die sinds vele jaren onze bij zonderste ruggesteun zijn ge weest, want zoals iemand het vroeger schreef, wordt een krant niet enkel gemaakt door haar redaktie, maar hoofdzake lijk door haar lezers. BETOGINGEN GETUIGDEN VAN SOCIALISTISCHE MACHT EN STRIJDWIL De feestelijkheden van de nieuwjaars- en karnaralpe- riode waren nauwelijks achter de rug of het ganse arrondis sement werd gemobiiseerd voor de nationale betoging van 15 maart te Brussel tegen de regering van het «dure leven». Ten volle bewust van de Oit- zichtloze toestand waarmede de regering Tindemans ons land in de afgrond stori mani festeerden ruim 1500 militan ten uit ons arr. in deze beto ging. Pas was men over hetsukses van deze betoging uitgepraat of op 19 april stapten honderen ontroerde socialisten uit het Aalsterse van het oude naar het nieuwe volkshuis. Deze dag zal in de geschiedenis van het Aalsterse socialisme een historische datum blijven. Op deze dag ging voor het eerst een socialistische stoet door de Aalsterse wijken wiens be woners dat tot hiertoe niet had den gezien en instinktmatig voelden dat er langs deze kant van Aalst een nieuwe wind zou waaien, die aldaar nieuwe tra dities zou inluiden. Het oude Volkshuis heeft een ontroe rend afscheid gekend. Het nieuwe volkshuis, en meteen het «huis van de socialisten», symbool van de solidariteit van de soc. gemeenschappelijke Aktie, heeft een entoesiaste start gekregen die ons het be ste laat verhopen voor de toe komst van gans het socialisme in de streek van Aalst en in het Omdat de CVP-PVV-RW- regering voldoende had bewe zen niet in staat te zijn de grote verzuchtingen van onze bevol king te beantwoorden stonden de 1-mei-betogingen dit jaar in een bijzondere betekenis. Eens te meer reikten wij de hand aan de Kristelijk georga- niseerden om een nieuwe maatschappij van rechtvaar digheid door struktuurhervor- mingen tot stand te brengen. Te Aalst, Geraardsbergen, Ni- nove en Meerbeke stapten op 1 mei duizenden betogers door de straten waarbij door middel van spandoeken en slogans de regering Tindemans op de kor rel werd genomen. 1 mei was meer dan ooit een dag met bij zondere betekenis. Na de verlofperiode is er zoals overal in Europa, ook in ons arr. een storm losgebarsten met felle reakties op de te rechtstelling van de verzets strijders in Spanje, waar het volk reedé sinds voor de oorlog bij de bloedige machtsgreep van de uiteindelijk toch overle den generaal Franco gebukt gaat onder diktatuur en vervol ging- Op 2 oktober trok een massa van 2.000 overtuigde socialisten door de straten van Aalst om eensgezind uiting te geven aan hun verontwaardi ging en afschuw ten overstaan van het fascistisch regime in Spanje. Deze protestbetoging was indrukwekkend, waardig en vastberaden. 't vervolg!

De Voorpost | 1976 | | pagina 2