MET DE STOOMTREIN NAAR HET PIKFEEST vervolg van blz. VERKIEZINGSJAAR DOET BOUWKOORTS STIJGEN GEMEENTERAAD IN KERSTSTEMMING MEERDERHEIDEN OPPOSITIE OPVALLEND EENSGEZIND GELD NODIG? WIJ BEZORGEN HET U INTERKOMMUNALE KWIS TE MOORSEL SINT ANTONIUS EN ZIJN VARKEN De Voorpost - 2.1.76 - 3 brengen. Geen passief spektakel dus! falluintje- gastronomie Niet voor niets heeft de Raad van Beheer zich al eens voorgesteld als de «compagnie van honger en dorst». Ook de dagelijkse kon- sumptie is immers aan verschra ling toe. Om die reden wordt een inspanning gedaan om oude recepten in ere te herstellen en het lukt bijzonder goed. De hete ovenkoek met smout. De typische vla. De worsten, witte en zwarte. De boerenworm- kruidenkoek, de «Oude Falluin- tjesgraangenever», pure en in vervolg van blz. 1 BESCHIKBARE BEJAAR DENHUIZEN Sint Lieven: (voorlopige erkenning), een verpleegtehuis, afdeling van de K.O.O.-Aalst met 89 bedden, alwaar nu 36 vrouwen en 53 mannen verblij ven. alleenlijk Aalstenaren. Een oud gebouw, net vernieuwd en opgefrist en waar meestal onge neesbare patiënten en patiënten met kronische ziekten verblij ven. welke veel zorg nodig hebben. Rustoord Sint Job: gebouwd in 1966 met 168 bedden, zeer moderne instelling alwaar valide-ouden van dagen zich huisvesten. Na de fusie zouden nog twee rustoorden voor be jaarden de inventaris vergroten nl.: Erembodegem: een rusthuis met 52 bedden, afhangende van de K.O.O.. in gebruik genomen in september 1975. Herdersem: een rustoord met 160 plaatsen onder de leiding van de zusters Jozefienen. Ont staan in 1960 en uitgebreid met een nieuwe vleugel in 1970. Heel wat sociale gevallen en minder- valieden ouden van dagen wer den hier reeds opgenomen. Er zijn te weinig bejaarden huizen en verpleeginstellingen in de stad. In de stad alleen al zouden wij moeten beschikken over 350 a 400 bedden, terwijl er maar 257 beschikbaar zijn. Indien wij het bevolkingscijfer nemen van de fusie, dan zouden wij moeten beschikken over minstens 600 bedden, daar waar eer maar 469 aanwezig zijn, gesitueerd in twee grote en twee kleine rust- en verpleeg bejaarden tehuizen. Het tekort aan bedden brengt bij vele mensen van de derde leeftijd echte bekommernissen, door het feit dat ze weten dat alle rusthuizen bezet en volzet zijn en dat er ellenlange wachtlijsten bestaan. Er zijn te weinig bedden zowel voor zieke als gezonde bejaarden in rusthuizen en verpleegtehuizen en dit bij gebrek aan de nodige financiële middelen, op gemeentelijk en 'privaat vlak. Willen wij aan deze noden tegemoet komen en wensen wij onze ouderlingen geïntegreerd te zien in onze huidige leefge meenschap, dan dringt zich de noodzaak op van een vlugge regularisatie op gebied van nieuwbouw van rust- en ver pleeginstellingen voor bejaarden van 50 a 80 bedden, verspreid over het hele grondgebied». Realisaties van deze aard samen met het struktuurplan waar de bevolking via een tentoonstel ling op ruime schaal zal van op de hoogte gesteld worden, dragen er toe bij Aalst uit het korset van achterstand te halen. JOHAN VELGHE allerlei samenstellingen. EEN VLEUGJE KULTUUR Wanneer de arbeid op het veld en in de schuur spontaan aanleiding tot bewondering geeft dan bevat die aktiviteit alvast een kulturele dimensie. Zo wordt vlegeldorsen tot vle- geldans herboren. Op elk Pik- feest zijn er tientallen fotografen en kineasten die, ieder via zijn medium; momentopnamen voor de toekomst bewaren. Niet voor niets is het Pikfeest dan ook het feest van het beeld een aktiviteit voor beeldkunstenaars. Daarom werd inzonderheid de laatste maal beroep gedaan op teke naars en schilders en werd het schilderij «Oogstwagen met Dreispan» van Meester Jan De Ridder uit Opwijk door de V.V.V. aangekocht, 's WINTERS! Waar de aktiviteiten van de Falluintjes met als exponent en blikvanger de reeds interna tionaal bekende Pikfeesten het vooral moeten hebben van zomer en zon bood de streek nu de talrijke genodigden een werkelijk kontrasterend alternatief: gestart in een kille mist werd het allengs klaarder zodat de sierlijk berijmde tak ken van bomen o.a. in de Berkhaag onze bewonderende aandacht vroegen. Waar hoeven 's zomers als broeinesten zijn waaruit allerlei aktiviteiten gon zen lagen ze nu, midden stille akkers en doodse naakte velden, verscholen in het half-duister. STARTTE MOORSEL Moorsel met zijn St-Maartens- kerk met romaanse middenbeuk uit de dertiende eeuw, zijn beschermd omwald renaissance- kasteel in 1526 gebouwd door Abt Karei De Croy, de omwalde beboste «motte» van een vroeg middeleeuws burcht Hof te Eksel en zijn Gudulkapel zou de startplaats zijn van de namid dagtrip. Op het gastvrije gemeentehuis De nakende Kerst en de politieke komkommertijd eigen aan het eindejaarsgebeuren hebben voor een opvallend rustige zitting van de Aalsterse raad gezorgd. Knelpunten waren er omzeggens niet en de vergadering werd vooral gekenmerkt door de unanieme goedkeuring van een indrukwekkend aantal leningen. Bij het begin van de zitting verontschuldigde Mevr. Pe tit fractieleider Bert Van Hoorick die onmogelijk kon aanwezig zijn. De vergade ring keurde hierop een hele reeks leningen goed waar van de lezer op een andere plaats in dit blad een gede tailleerde inzage krijgt. Oppositielid Van der Veken bleek echter bezwaar te heb ben tegen de wijze waarop het schepenkollege bij be stellingen, in casu van boen en planten, te werk was ge gaan. Het gaat niet op, al dus de interpellant, dat het schepenkollege in de voor middag tot de toewijziging van leveringen (70.000 fr.) overgaat en dit pas 's avonds ter goedkeuring aan de ge meenteraad voorlegt. Hij noemde dit een ernstige procedurefout en een «loop je nemen met deze gemeen teraad». De andere opposi tieleden traden zijn stand punt bij. In zijn antwoord stelde schepen Ringoir dat alles wettelijk in orde was en dat de gevolgde procedure door de BSP vroeger meer maals werd toegepast. Schepen J. De Neve stipte aan dat het om aanbeste dingen voorde maanden no vember en december ging. De oppositie kon zich hier mee niet verzoenen en meer derheid bij minderheid werd het protest verworpen. Raadslid Van der Veken dankte de meerderheid schamper om wat hij noem- de «haar fijne zin voor demo- j cratie». Kunstonderwijs Het stedelijk kunstonder wijs zal eerlang met nieuw meubilair, didactisch mate rieel en instrumenten wor den uitgerust. Raadslid De Winter wees erop dat bij inzage van het dossier hij hierover niets had gevon den. Hij eiste dat de dos- siers voortaan volledig zou den zijn. Hij vroeg boven dien of het waar was dat de tekenacademie voor dag- en 1 avondonderwijs een aparte uitrusting toegewezen kreeg. Schepen Van den Ee- de gaf toe dat dossiers moe ten volledig zijn maar vroeg begrip voor de administra tieve diensten met het typ werk van het dossier niet tijdig waren klaargekomen. Hij beklemtoonde tevens dat met de term kunstonder wijs niet de tekenacademie maar wel de muziekacade mie wordt bedoeld De op positie was met dit ant woord tevreden. Openbare gronden De stad Aalst heeft van de PTT een brief gekregen met betrekking tot het huren (30.000 fr.) van de parkeer terreinen aan de Pontstraat. De brief stelt dat als de Stad deze terreinen niet huurt, ze aan privé-maatschappijen zullen verhuurd worden. Raadslid De Winter vond dit laatste nogal kras en gevaar lijk. Het voorstel van de RTT betekent immers dat bij een eventuele verhuring aan een privé-maatschappij de gron den in principe voor de meest diverse (bijv. een stortplaats of autokerkhof) kunnen gebruikt worden. In zijn antwoord stelde schepen J.. De Neve dat de Regie een wettelijk orgaan is dat zijn gronden moet rendabel maken. Hij verze kerde echter dat bij het be zoek van minister Defraigne aan de stad Aalst maatre gelen werden genomen i.v.m. andere openbare gronden. De schepen haalde hierbij het voorbeeld aan van de Gentse straat die in de toekomst zal verbreed wor den. Voetgangers vertroeteld Raadslid Monsieur interpel leerde het schepenkollege over de mogelijkheid de Houtmarkt bij de verpach ting in januari e.k. voor de winterfoor open te stellen. Hij achtte dit gewenst daar de stad door de capaciteits vermindering van het Espla nadeplein minder pachtgeld zal ontvangen. De Hout markt zou dit verlies kunnen compenseren en zou boven dien de feestvierende stads- kring mooi afsluiten. Sche pen Ringoir antwoordde dat deze mogelijkheid in de commissie van markt- en foorkramers reeds werd be sproken;1 De stad Aalst zal ibijgevöltj''§9èrgaan tot een gedeeltelijke verpachting van de Houtmarkt. De vergadering besteedde ook aandacht aan de vielig- heid van de voetgangers. Een ontwerper is aangesteld voor het verkeersvrij maken van de Sint-Jorisstraat en de aanleg van de Nieuwstraat als winkelstraat. Daarnaast zou ook het priester Daens- plein een groenstrook krij gen. Volgens raadslid De Winter zijn vooral de winkel straten onveilig. De hande laars met hun talrijke ver koopsstanden op de voetpa den brengen het leven van hun cliënten in gevaar. Bur gemeester De Bisschop was het hiermee eens en beloof de de interpellant dat de politiediensten hiertegen strenger zouden optreden Mededelingen Er werden ook een paar me dedelingen gedaan die geen verdere discussie uitlokten. VU-lid Jan Caudron vroeg begrip voor de amnestiebe weging. Hij wou dit pro bleem niet opnieuw ter dis cussie brengen, maar dacht dat een serene verwijzing ernaar in deze kersttijd en het jaar van verzoening ge paster was. Voor de onwe tende en halsstarrigen ver wees hij naar het artikel van G. Durnez in de Standaard over Amnestie. Tot slot nodigde hij de ver gadering uitopdeamnestie- betoging van zaterdag 27 december. Van zijn kant las stadssecre taris Chris Willems een brief voor van de gouverneur aan alle steden en gemeenten van de provincie Oost- Vlaanderen. De brief bevatte een uitnodiging tot het bij zonder herdenkingsfeest op 23 mei 1976 n.a.v. het 25-ja- rig bewind van Z.M. de Ko ning. Een nationaal herden kingsfeest zal in de maand juni plaats hebben. Bij deze gelegenheid zal, wij cite ren,»... in overeenstemming met de wens van Z.M.de Koning, een Stichting wor den opgericht met de bedoe ling initiatieven te steunen om de levensvoorwaarden te bevorderen zowel op het morele, kulturele, intellec tuele als op het materiële vlak.» Schepen van Financiën Et. Bogaert ten slotte betreurde het, de begroting voor vol gend jaar nog niet te kunnen voorleggen wegens de pro grammawet die nog steeds hangend is. Hij gaf afspraak voor de eerstvolgende raadszitting in januari 1976. Jan De Smedt werd de hele schaar verwelkomd door Burgemeester Uyttersprot en lichtte V.V.V.-voorzitter Lambert Van de Sijpe voor de journalisten de toedracht toe van deze «happening». De lieden van de pers werden dan bedacht met een exemplaar van «De Falluintjes in prentkaarten», een verzameling van oude prent kaarten en geselekteerde foto's uit de periode van 1880 tot 1925 over het uitgestrekte natuurge bied Moorsel, Baardegem, Meldert. Bedoeling was niet een geschiedenishandleiding te maken doch wel een aantal romantische en waardevolle foto's te verspreiden en vooral voor het nageslacht te bewaren. Moorsel wou nog niet te voorschijn komen met de fa- meuse, flink gelanceerde Fal- luintjesgraangenever en liet op dit gebied de hoeve Van Nuffel de spits afbijten. Te Moorsel was het dus de tradidionele wijn. BOEREWORMKRUIDKOEK Herdersems veldwachter wees nu de weg naar de Hoeve Van Nuffel waar in 1974 het Pikfeest gehouden werd dat toen ge koppeld was aan «Beentje Buiten» waarbij Minister Chabert een hele dag in de Falluitjes vertoefde. In de stemmige kamers van de hoeve deden de genodigden zich te goed zowel aan de typische boerewornvkru id koeken (waar van de dames wel het recept wilden kennen) als van de Falluintjesgraangenever. Een hartverwarmende drank in deze kille winternamiddag! Naar kenners beweren met een uitge lezen smaak, een pittig aroma en last but not least een delicieus bouket! Kent U hem nog niet? DE HOEVE MUYLAERT Om twee redenen vooral diende men zeker deze hoeve aan te doen. Eerstens had het Pikfeest er reeds succesvol plaats en tweedens wordt de hoeve van Apotheker Muylaert het dekor van de volgende Pikfeesten waarbij dan de hele omgeving zal dienen ingeschakeld te worden. Nadat een paar burge meesters zich ontpopt hadden als ware ijsstampers (geen «ijs- boerkes») werd even gewandeld door het berijmde landschap tot aan het spoor waarover hopelijk volgend Pikfeest weer een stoomtrein zal denderen die U vanuit Baardegem onder andere naar een kruidenmarkt op het Pikfeest kan brengen. BU DE KUIPER Ouderwetse afspanning vlak bij het station, voorheen pleister plaats o.a. van al wie te Moorsel op het station iets te lossen had, moest uiteraard ook deze her berg aangedaan worden, te meer dat mevrouw er allerlei verhalen uit de oude doos wist te vertellen. Dat de volksfiguur «Pee Klak» er niet alleen zijn foto had maar er inderdaad ook veel vertoefde maar vooral wegens de als ouderwets geklede boerin ons vergastte op enkele fraaie melo dietjes met de oude lier. Ook kon wie er enigszins zin in had, en iedereen bleek wel in het geval te zijn, al was het maar voor één maal beroep doen op een oude snuifdoos. HOEVE «VAN CAUWELAERT». In de schaduw van de aloude Rochuskapel te Meldert op de wijk Nievel belanden we nu in de oude Hoeve Van Cauwelaert, eigendom van Georges De Pauw Deze hoeve, met ruim 12 ha akkerland, is een gemengd bedrijf waar midden de Nievelse hopvelden de klassieke teelten van aardappelen en granen worden verzorgd. Voor het vee is de Hoeve Van Cauwelaert wel ingericht met mechanische melkmachines doch de boer en boerin geven nog altijd de voorkeur aan melken met de hand. Wel gebruiken ze een moderne melkkoeltank. Ook kippen worden hier gekweekt maar dan niet gewoon voor de leg maar wel voor de produktie van geselekteerde eieren die verkocht worden aan de broeierijen als broedeieren. Pachter en pachtes zijn een en al vriendelijkheid en tonen aan de geïnteresseerde kijkers al wat hun belangstelling kan wekken. Ook hier smaakt de Falluintjes graangenever hartversterkend. HET HOFTEPUTTE Het oudste hof van de gemeente, het Hof te Putte, dat zijn naam ontleende aan de dichtbijgele gen steengroeven of «putten» in de «putstraat», is een bedrijf van ruim 18 ha waar geen klassieke akkerbouw meer wordt bedre ven maar dat zich, alhoewel het er van buiten uit ziet als een prachtige oude hoeve, inwendig totaal omgetoverd is tot een ultra-moderne onderneming waar met technische middelen om zo te zeggen gewoekerd wordt. Graan noch aardappelen wor den er geteeld, wel veel maïs die de laatste tijd de voorkeur kreeg boven de vroegere voederbieten. Uiteraard beschikt boer Alfons Roggeman met zijn gade Frangine Moens wel over een grote oppervlakte weide. Twee specialisaties voor dit hof: varkens en vee. Qua vee beschikt Alfons Roggeman over ongeveer 25 melkkoeien en 25 stuks kleinvee. Een en soms twee maal daags rijdt de pachter naar Baasrode om kaaswei als vee- voedsel. Melken gebeurt uiter aard mechanische doch van gesleur met melkemmers is geen sprake meer want van aan de uier van de koe vloeit de melk rechtstreeks via metalen melk- leidingsbuizen naar de melk koeltank. Zwijnen zijn steeds met een duizendtal in de hoeve voorradig. 120 zitten gewoonlijk in «Quarantaine-stallen» en die dienen om de opengekomen plaatsen in de varkensstallen in te nemen. Zoals U kan vaststel len een ultra-modern bedrijf waar gewerkt wordt van de vroege morgen tot laat in de avond. NAAR GAZTHOF VONCK Ondertussen werd het al tame lijk laat en werd Hof ter Linde, toneel van het laatste Pikfeest opgespaard voor een later be zoek en begaf de ganse stilaan uitgehongerde schaar zich naar het Baardegem Gasthof. Burgemeester Robert De pauw verwelkomde op humoristische wijze de talrijke «penneridders» en «portrettentrekkers». Hier werden nu enkele gastro nomische specialiteiten van de Falluintjesstreek op meester lijke wijze bereid en geserveerd. Begonnen werd met een Falluin- tjesapéritief die fel in de smaak viel en de eetlust nog aanscherp te. De Falluintjeshutsepot (denk maar eens terug aan de bekende Egyptische vleespotten) was van de bovenste plank en, gevraagd naar zijn mening, antwoordde de ober dat hij dergelijke eetlust nog nooit had meegemaakt. Typisch, smakelijk en over vloedig! Besloten werd met de Falluintjeskoffie, neen, geen gewone koffie maar wel een variante op de bekende Irish Coffee. Kenners beweren dat hij er in geen enkele mate moet voor onder doen. Integendeel. Van zelfsprekend kwamen nu vooral de tongen los en was Burge meester Muylaert van Herdersem de animator van de hele bende. Als voorbereiding van hun reis naar Oost- Duitsland voerde Jiij zelfs onder het goedkeurend oog van leider K.P.-Dender Ray De Smedt, een kozakkendans uit daarbij uitge dost met typische gelegenheids attributen. EN IN 1976? De «week van de landelijkheid» zal doorgaan van zaterdag 24 juli tot en met zondag 1 augustus met daarin het Pikfeest. Vol gend jaar vindt het Pikfeest weer plaats te Moorsel op en rond de Hoeve Muylaert. Alle voorberei dingen zijn reeds getroffen. De akker is bezaaid. Buiten de klassieke ingrediënten als veld- en schuuraktiviteiten, optreden van een folkloristische groep, verwijlen op de binnen koer van de hoeve met dégusta- tie van Falluintjesgerechten, vlegeldorsen en vooral vlegel- dans, feestvuur en zo meer komen in 1976 nog enkele ander elementen aan bod. Zeer waarschijnlijk (de bere keningen worden gemaakt en met de bevoegde instanties werd reeds gepraat) rijdt U volgend jaar voor 25 F. met een oude stoomtrein van Baardegem naar Moorsel. Misschien wordt de trein zelfs onderweg overvallen? De levende hoeve waarrond tal van landelijke aktiviteiten zullen gebeuren o.m. een stierhouderij. De kruidenmarkt waaraan schepen Gust De Boeck zijn beste zorgen wil besteden. Vele oude en gezonde kruiden zullen er worden aangeboden aan bezoekers en liefhebbers. Voor de bloemenkwekers kan dit wellicht ooit een nevenkuituur worden. De tentoonstelling van werken van kunstenaars die levende Kunst brachten op het Pikfeest alsmede foto's, dia's en films over voorbije Pikfeesten. De uitgestippelde en geleide wandelingen in de omgeving van de hoeve. De uitgestippelde en geleide wandelingen in de omgeving van de hoeve. De rondritten voor gezinnen met oogstkarren. We geven U alvast rendez-vous voor ons volgend Pikfeest einde juli. U zal het zich niet beklagen. En u komt beslist nog terug. Net trouwens als vele anderen! l.H. PERSOONLIJKE LENINGEN snel, discreet, vanaf 10.000 F - Lage intresten. FINANCIERINGEN (auto - meubelen - reizen enz.) HYPOTHEEKLENINGEN Aankoop eigendom (huis of grond) Bouwen Tot 100 van geschatte waarde 1" of 2" rang Verminderde interestvoeten aan trouwe spaarders. HUIS VAN VERTROUWEN Officieel agentschap Spaarkas 1PPA GRATIS ONTWERP ZONDER VERPLICHTINGEN NU KANTOOR RAVYTS Molenstraat 75 - 9300 Aalst Tel. 053-21.63.64. WIJ KOMEN AAN HUIS VERZEKERINGEN SPAARKAS GELDBELEGGINGEN IMMOBILIËN Kwissen is aan de orde van de dag. Zij het dan zuiver hersenwerk zoals de Dendermondse kwissen, «hoofd en de benen» zoals te Meldert met daarbij show en spektakel waarbij eenieder de kreativiteit is bewonderde of meer alledaagse, soms enigszins gewaagde vragen zoals onlangs in een Kwis te Aalst. In de streek zelf heeft Meldert alvast de spits afgebeten en heeft nu reeds vijf seizoenen kwis achter de rug waarbij dan gedacht werd dat het nu voor Meldert, na Kwis 5'75, genoeg was. De Gezinsgroep V.O.K. (Ver eniging voor Ontspanning en Kuituur) die reeds op verschil lende terreinen aktiviteiten spreidde richt nu weer een interkommunale kwis in. Na de twee die doorgingen te Meldert en deze van verleden jaar te Moorsel (gewonnen door Moorsel) is deze intergemeente lijke vragenstellerij dus reeds aan haar vierde uitgave toe. De vedette van de eerste Berend Boudewijnkwis, Willy Pieters uit Moorsel, uiteraard verwoed ge routineerd kwisser, zwaait deze maal de plak en dit op zaterdag 31 januari te Moorsel in de turnzaal der Vrije Meisjesschool te 20 uur. SOCIAAL? Sociaal vervult deze kwis zeker een rol, niet alleen wegens het onderling kontakt tussen de verschillende gemeenten die deelnemen maar anderzijds tus sen de verschillende bevolkings lagen die op dergelijke dagen voor dezelfde, identieke pro blemen gesteld zien. En zoals onlangs de sociale organisaties mochten mee-oogsten van de vruchten van de BB-kwis, afge staan door Burgemeester Uyttersprot. zal ook deze kwis wel dergelijke en degelijke vruchten afwerpen, de minder bedeelden ten bate. ORGANISATIE? Deze vierde intekrommunale kwis wordteen proef waarbij het echte denkwerk wel behouden blijft maar waarbij toch het spelelement zal primeren. Om praktische redenen worden de ploegen beperkt tot 8 spelers elk. Alhoewel in het verleden de subjektieve proef een prettig intermezzo vormde waarbij luim en humor aan de orde kwamen heeft de groep V.O.K. gemeend deze van het programma te schrappen om de deelnemers geen bijkomende inspanning óp te leggen. Wel werd er uiteraard gestreefd naar variatie in de rubrieken zodat het voor het publiek meer zal worden dan een gewoon spel van vraag en antwoord. Ook zal getracht worden het te laten aanslepen van de proeven te voorkomen zodat tijdig kan geëindigd worden, wat verleden jaar wel te wensen overliet. RUBRIEKEN: Om het geheel niet te zwaar te laten overkomen werden rubrie ken Aardrijkskunde en Ge schiedenis enerzijds en Kunst en Letterkunde anderzijds samen gevoegd. De opeenvolging wordt dan ook: 1. Aktualiteit vanaf 15 januari 1976. 2. Sport 3. Aardrijkskunde en Ge schiedenis 4. Kunsten Letterkunde 5. Taalkennis 6. Verkeersreglement 7. Letterraadsel 8. Herkenningsproef 9. Reaktievragen 10. Ja of neen-vragen 11. Varia 12. 13, 14: Praktische vragen Een joker (verdubbeling der punten) mag niet worden ingezet bij de praktische proeven noch bij de rubrieken 9 en 10. De praktische proeven zijn een voudig van uitvoering en vergen geen speciale lichaamskonditie noch behendigheid. Wie verdere inlichtingen wenst nopens deze kwis die belooft spannend te worden wende zich tot Willy Pieters. Kruisabeelstraat 68, 9390 Moorsel (tel. 053/70.17.20) L.H. Traditioneel viert het naburige Essene midden januari de be schermheilige Antonius. ook in het nabije Herdersem wordt deze volksheilige gevierd. Hier bij dan enkele bedenkingen bij deze folkloristische vieringen. Sint-Antonius. «de heilige man. die mens en dier genezen kan», wordt als ware volksheilige in vele kerken gediend en aange roepen tegen de huidziekten, tegen het vuur. tegen de brand, tegen de kool en de pest van het varken en ook als terugvinder van allerlei zoegeraakte zaken. Niet alleen te Herdersem en te Essene maar ook in onze omgeving te Bollebeek, Merchtem. Houtem, Leerbeek. St-Martens-Lennik, Vollezele. Stokkel. Kraainem, Bogaarden, enz wordt hij herdacht. Op sommige plaatsen zoals te Herdersem en te Essene is er een St-Antoniusmis, ook wel «beestenmis» geheten, op de eerste maandag der maand. In enkele kerken wordt na de diensten het ter zegening mee gebrachte brood en zout gewijd aan de kommuniebank. De begankenis duurt negen dagen. Het beeld van de heilige staat in de middenbeuk van de kerk voor de gemakkelijkheid van het «rondgaan». St-Antonius wordt gewoonlijk voorgesteld in bruine monnikspij. In de rechterhand houdt hij een open boek en een bel. Met de linkerhand steunt hij op een kruk. Rechts voor hem staat zijn varken en voor zijn voeten stijgt het laaiend vuur op. De boeren hebben veel ver trouwen in St-Antonius alhoe wel hij nochtans overal niet even machtig schijnt te zijn en de ene begankenis heeft dan ook meer bijval dan de andere. Zo zegt men dat St-Antonius van Kraainem machtiger is dan die van Stokkel. Het beeld van die van Stokkel zou gesneden zijn uit de stam van een notelaar maar daaruit werd tevens een varkenstrog gesneden en nu spotten de boeren «Het broerken van Sint-Antonius van Stokkel is 'n verkenstrog». Te Essene viert men St-Antonius of penskermis. Voor de varkens zijn het kwade dagen. De boeren vergeten dan hun beschermhei lige niet en offeren een hele of een halve varkenskop of «'n voorderhesp». Ze leggen alles op 't koorgestoelte vóór de kerk meesters. Na de mis worden de geofferde stukken door de kerkmeesters naar buiten ge bracht, vóór de kerkdeur opge roepen en aan de meestbiedende verkocht. Zo geraken arme mensen voor weinig geld aan een varkenskop of een hesp en kunnen ze ook kermis vieren. Gedurende het oktaafis er elke dag een mis te acht uur. De kinderen komen zingend van de school. «St-Antonius heeft een verken, En dat verken heeft een steertjen En dat steertjen heeft een krolleken, en dat krolleken heeft een bolleken». L.H.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3