TELEFOnEREH IS DE DORmnniSTE ZDDK m pip tTirüiiwriWf^pfi 10 - 26.3.1976 - De Voorpost HOED AF VOOR DE RTT MENSEN Hoofdingang RTT gebouw in de Ridderstraat (EL). Lief en leed, keiharde zakengesprekken, goede en kwade bedoelingen, mensen in nood, het loopt allemaal over een telefoonlijn. Met de telefoon bereik je de ganse wereld. Vierentwintigduizend zeshonderd negenenzestig abonnees in 1975, die over een telefoonlijn beschikken om hun verzuchtingen van ver of nabij bekend te maken. Ze deden het tien miljoen een en vijftigduizend maal zonaal en internationaal 15 miljoen vierhondernegenentachtigduizend eenheden. EERST DE MENS S iWÊk De RTT in 't algemeen kwam meermaals in het nieuws. Jam mer genoeg werd hierdoor elke - RTT bediende min of meer het slachtoffer der spot, en of opmerkingen. Een reden temeer om dingen van nabij te bekijken. De heer Van De Vijver, hoofd Kommerciële dienst, public re lations en kommerciële agent schappen, de heer Pannekoek, Vf afdelingschef administratieve w i T 1 V. diensten en personeel RTT Aalst yvm en de heer De Moor, hoofd technische afdeling RTT Aalst, waren onze welwillende gidsen in het grote telfoonkompleks in - allesomvattend rondleiding bij en tussen de mensen die het met hun hoofd en handen moeten waarmaken om datgene te Hl realiseren, wat van hen door g iedereen verwacht wordt: een goede telefoonverbinding. Sommige van hen zien we dagelijks rondrijden met hun materiaalwagen of hun fiets, beladen met draden en toestel len. Weer anderen zijn druk bezig onder een van ver herken bare RTT tent of druk bezig in een van de vele geheimzinnige kastjes langs de weg. - De deapnnagediensten die bij ons aan huis komen zijn misschien de meest graaggeziene gasten omdat ze ons rechtsreeks uit de telefoonmoeilijkheden komen helpen. De telegraafbesteldienst wordt anderzijds met gemengde gevoelens ontvangen, naarge lang de aard van de berichtge ving. Tenslotte zijn er de mensen achter de balie, die u behulp- 7.aam zijn om in de centrale zelf een gesprek tot stand te brengen in een van de drie kabines of om uw telegram op te nemen. En bent u niet wegwijs, dan kan U steeds terecht bij de man van de inlichtingen, die in z'n lange loopbaan alle RTT watertjes doorzwom en met kennis van zaken uw probleem kan oplos sen of doorspelen naar de gepaste dienst. Hij kent elke hoek en kant. wie weet wie is en waar en deed in een groot aantal dienstjaren een reeks ervaringen op aan de hand van de harde werkelijkheid. Daar naast zijn er echter een heleboel andere personen, die zich in ht immense RTT gebouw bevinden om orde op zaken te stellen en te houden. Het zijn mensen die U nooit ziet. hooguit misschien van «stem» kent. Of zelfs dat nog niet. maar die door hun jarenlange ervaring een steeds intensiever bijscholing in de evolutieve wereld der elektro- nika. U op hun onzichtbare maar reële aanwezigheid, grote diensten bewijzen. Verschillen de van deze mensen hebben we in hun gewone doen gezien. Op een gewone werkdag. Het liet ons toe deze RTT mensen met andere ogen te bekijken en vooral waarderen en het lokte me spontaan de uitlating tegen over een toevallige RTT kennis, die ik enkele dagen later ontmoet heb: «Wel man, hoed f voor het werk dat de RTT mensen doen». Een telefoon is nu eenmaal een dood ding, dat slechts tot leven komt wanneer men de hoorn van de haak neemt, die kiestoon afwacht en£en nummer begint te vormen om met de korres- pondent in verbinding te treden. De tussenschakels, zowel tech nisch en vooral menselijk as- pekt, ziet men bij deze hande ling niet. Van de bestendige zorg en grote technische vaardigheid van mensen ergens in een groot gebouw, is men zich niet bewust. Telefoneren is de normaalste zaak van de wereld. Het hoort zo te zijn. Dat het allemaal «als vanzelf» in orde is, is een utopie. De techniek staat voor niets stil, zegt men. Het kan waar zijn. Maar samen met deze techniek leven mensen, die het tema moeten beheersen. Techniek kan wel eens kuren hebben. Ook mensen. Maar de RTT mensen mogen het niet wanneer ze in het heilige der heiligen instaan voor meer dan 24.000 aangeslotenen, die elk voor zich. op het meest onverwachte ogenblik en soms op het meest dramatische tijd stip, beroep doen op hun toestel. Dan en altijd bevinden er zich mensen van diens, met hun kennis, hun specialiteit en hun steeds doorgevoerde vakbe kwaamheid. Deze mensen en hun werk met andere ogen leren zien, is een van de bedoelingen in deze reportage. Het was het vooropgesteld tema. in een wereld van de moderne tech niek. die voor ons leken zo simpel lijkt wanneer we er het te verwachten gebruik van maken: «snel een telefoontje naar een vriend, kennis of zakenrelatie». Anderzijds mag men er niet uit atleiden. dat deze reportage een «propagandastuk» voorde RTT zelf is en dat wij geen kritiek zouden mogen durven of kun nen uiten. Bij het afsluiten van ons bezoek waren we in de gelegenheid om een en ander ter tafel te leggen, waarbij we een welwillend ge hoor vonden bij een aantal verzuchtingen. We zijn evenmin van de «technische» kant der zaak vertrokken, waar alleen specialisten in elektronika mee gebaat zijn. En we zijn geen specialisten in elektronika. Bij gevolg benaderen we het onder- wer als gewone bezoeker in een buitengewone dienst, waarbij onze deskundige gidsen als aanbrengers in de materie optreden en de personeelsleden ons het levend beeld geven van hun dagelijkse aktiviteiten. Kortom, achter de schermen van een RTT draadje kijken en de gegevens ontvangen en medede len. zoals dit voor de gewone lezer als belangrijk of wetens waardig kan overkomen, omdat het een onmogelijke zaak is, duizenden mensen tot de RTT lokalen toe te laten. DIENSTVERLENING Er bestaat een grapje, om iemand die met z'n tijd geen raad weet. het telefoonboek ter lezing aan te bieden. Men zou er echter goed aan doen, om dit lijvig werk inderdaad eens van naderbij te bekijken en er de nodige lessen uit te trekken. Er is niet alleen de abonneelijst en beroepengids, maar bovendien in de roze bladzijden een reeks informatie om vast te stellen, dat de telefoon heel wat meer biedt dan een «namenlijst». Een waaier van diensten, die ten dienste staan van de bevolking. Bij de telefoon is niets te gek. of het kan. wanneer men er een oordeelkundig gebruik wenst van te maken. De zonale, interzonale of internationale gesprekken. Automatisch en handbediende dienst. De meer voudige of konferentiegesprek- ken. Gesprekken met schepen of voertuigen. De semafoondienst. Het juiste uur, het weerbericht, de wekdienst en dienst afwezige abonnees. Opgave van tele grammen. Diensten om een telefoonnummer te kennen. De telexdienst, die in 1%5 slechts 18 abonnees te Aalst telde en nu. tien jaar later. 151 aangeslo tenen heeft. Het zijn een paar grepen uit de talrijke mogelijkheden, die met een eenvoudig nummer, tot stand worden gebracht. TOETSENBORD OF KIESSCHUF Abonnees die een toestel met kiesschijf beschikbaar hebben. kijken wel eens argwanend om naar de hiper moderne telefoons met het handige toet senbord en de mooie moderne vorm. Wellicht hebben sommige tevergeefs navraag gedaan om een dergelijk apparaat in het bezit te krijgen omdat ze het handiger of mooier vonden. Het is geen kwestie van estetika alleen. De zaken liggen niet zo eenvoudig en het is een tech nische kwestie, die de vraag en het aanbod in de weg staat. Een zaak die niet in een handom draai op te lossen is. In 1954 schakelde onze RTT Aalst van handbediende over naar de automatische dienst. Het was meteen een ommekeer en ook toen troffen we twee soorten te lefoonapparaten aan, met en zonder kiesschijf. Zij het dan, dat van handbediende naar automatische dienst inderdaad revolutionairder was. Opnieuw beschikt de RTT Aalst over het allernieuwste snufje op tele- foongebied: van de automa tische naar de elektronische centrale. Dit elektronisch ge deelte betreft enkel de totaal nieuwe telefoonnummers, sa men met hun totaal nieuwe telefoontoestellen. Een beetje vereenvoudigd, maar toch vol gens de werkelijkheid"; de bezit ters van een telefoontoestel met toetsenbord, zijn alleen die abonnees, die pas aangesloten zijn en een volkomen nieuw nummer kregen. Zij zijn aange sloten, weliswaar in hetzelfde gebouw, maar op een andere centrale. Een elektronische cen trale. die hun telefoonverwer king op een andere manier ter harte neemt. De bezitters van een telefoon toestel met een kiesschijf lopen nog altijd, zoals de meesten, ook via hetzelfde gebouw, maar langs de apparatuur van de automatische dient. De elektronische centrale die wij bezochten is ondergebracht in daarvoor aangepaste ruimten en werkt volledig elektronisch. Meer nog. het is mogelijk en het is zo, dat storingen of fouten volledig zelfstandig worden op gezocht door de komputer. Een elektronische schrijfmachine treedt automatisch in werking om de elektro-specialist voor te typen wat en waar er iets scheef loopt in die elektronische cen trale! het elektronische gedeelte is nog in volle uitbreiding en hoe goed en kompakt ook, in de lange hete zomer die we kenden, speelde de warme zon lelijke parten en bezorgde een over dreven warmte aan de overge voelige toestellen via de begla zing van het gebouw. De gevolgen waren minder prettig. Een ervaring waar de elektro ingenieurs ook rekening moeten mee houd.en. HART EN HERSENEN Het mag nog een wonder genoemd worden, dat de even tuele fouten en gebreken in het telefoonverkeer, zo miniem zijn. Wij staan stomverbaasd te kijken in de automatische cen trale naar de aansluitingen en mass's draden en bedradingen. Wij staan midden in het verkeersknooppunt, vanwaar de kabels zich vertakken naar de abonnees. Dit is het hart van de instelling, met een grote slag ader, aders en dan nog eens duizenden en duizenden ader tjes. Een ongelooflijke situatie. Wie hier wijs uit wordt is een fenomeen. En toch is het zo. In deze zaal is elke abonnee aan elkaar geknoopt met een fijn laspuntje. Een ontzagelijke hoe veelheid draadjes en pinnetjes. Zoop het zicht een ongeordende boel. Maar in werkelijkheid een keurigheid, die zijn gelijke niet kent. Zonder de minste moeite kan men gelijk welke abonnee er zo uit pikken en kontroleren. Draadjes van de vloer tot de zolder, tientallen meters en nog een tientallen meter lopen voorbij en al die eeuwige meters draad zijn keurig verpakt in dikke overzichtelijke bundels De Heer De Moor legt het ons. als hoofd van de technische afdeling, haarfijn uit. Zo fijn als die duizenden draadjes. Maar het is ons te dol. (Kabels van 2000 paar die steeds gesplitst worden op 1 jaar). Men zou ons net zo goed kunnen vragen om elk haar op ons hoofd te tellen en ordenen volgens funktie. Daar bovenop dan nog een keurige laspunt te verzorgen en er over te waken, dat het niet in de war loop. want elke korrespondent mag redelijkerwijze verwachten, dat de juiste verbinding tot stand komt. Dank zij de heer De Moor begrijpen we wel zeer duidelijk de bedoeling van de werkzaam heden. die het personeel in deze zaal verricht. Het zijn allen gespecialiseerde vakmensen, die nog bestendig bijgeschoold wor den. om de modernste technie ken in hun vak toe te passen. Deze wonderen in slagaders, aders en haarvaten - chirurgie lopen er doodgewoontjes bij, pikken er de «slechten» uit. «wriemelen» tussen de goede en minder goede en zien klaar in een abakadabra, waar een zinnig mens niets van snapt en enkel de bedenking kan ontlok ken «dit moet mislopen». Na tuurlijk is het andersom en het loopt niet mis. Maar dit is dan enkel te danken aan de vakbe kwaamheid en de zorg van de mensen, die er bestendig achter staan. DE PROEFTAFEL Het mag een wonder genoemd worden... Met deze leiding van hart en hersenen willen we verder gaan. omdat ook de mensen van de «proeftafel» zorgen voor een keurige op sporing. Aan deze fameuze tafel, voorzien van de nodige meters en knopjes, kunnen tot op een meter na in gans het grondge bied na een fout opsporen. De proeftafel is een ingewikkeld werk-instrument en laat toe om in verbinding te treden met de personen die ter plaatse hersel- lingswerken uitvoeren. Vanuit dit hart volgt men de wirwar van draden en punten. Kilometers ver. Test en meet men uit en stelt men vast. Het bedieningspaneel is niet alleen ingewikkeld, de mensen die er voor en achter staan moeten wegwijs geraken in een kompleks spinneweb. Elke vertraging in de opsporing en herstelling kan de meest dra matische gevolgen hebben. Men staat welshalve bloot aan de eksternedruk. maar ook aan de interne moeilijkheidsgraad. Het wordt een peilen naar oorzaak en gevolg. Minuut na minuut. Tussen een muur van draden kableringen en om erger te voorkomen. Ook via de verschillende knoop punten is er een mogelijkheid tot proefnemingen en de «mannen van de dienst» snorren tussen het gestoorde en de storingen het gewraakte nummer op tussen de oneindigheid van draden en kontakten en vinden de abonnee terug, zonder telefoongids in een minimum van tijd. Een duwtje hier en een duwtje daar. in het gepaste rek en het gepaste telefoonnummer komt «bloot». DE HERSENEN VAN HET BEDRUF In de hersenen van het bedrijf, daar waar het kiezen van een telefoonnummer verwerkt wordt langs automatische weg, is het een geratel van jewelste. Een ruime zaal vol abnormale gelui den. Voor ons althans. In die chaos van geluiden hebben we het meest paradoksale instru ment gezien, dat men zich in een telefooncentrale kan indenken: een doodgewone ordinaire huis en tuin stofzuiger op een ladder. Nochtans een zeer belangrijk instrument. In een poging om ons wegwijs te maken tussen al die verschillen de dingen, de duizenden en duizenden ratelende instrumen ten, legt mr. De Moor ons andermaal de betekenis uit. Het hoe en waarom een gevormd nummer tot stand komt. et waarom leek ons belangrijker en nuttiger dan het hoe. De bedoeling is. dat alle nummers welke in verbinding treden met een andere abonnee, hier in dit knooppunt omgevormd worden om langs het gepaste draadje door te sturen. Het is een kwestie van kiezen en verdelen. Verde len naar het gepaste en gekozen nummer daar zorgen de auto maten voor. Onder andere. Want die automaten zijn ook maar gevoelloze dingen, die erg gevoelig zijn voor stof en andere invloeden. In elk geval ziet men in deze grote zaal onophoudend de gevormde nummers draaiën en wentelen of ze van de duivel bezeten zijn, tot ze in een gepaste stand tot stilstand komen. Dat het mechanisme wel eens kan haperen hoeft geen betoog. Wanneer er wat mis loopt. dan zijn er de permanente toezichters om op te treden. Een van die toezichters is mr. Opsomer. die vergroeid is met die immense geluidenmassa en ze ook niet meer hoort. Behalve wanneer een van de duizenden toestellen een abnormaal geluid heeft of wanneer een een tussen de honderden en de honderden rotaties er de brui aan geeft. Meneer Opsomer weet precies het waar en hoe vast te stellen en kan blindelings de vreemde eend in de bijt vinden. Het is een geheimzinnig wereldje van elek tronika en mekanika. Van geluiden en bijgeluiden en al kan men aan de hand van een groen of geel signaallampje een storend element vaststellen, me neer Opsomer is er sneller dan het knipperlichtje. Kwestie van jarenlang op het gehoor en niet op het oog te betrouwen. Van onze kant dachten we, dat gans de RTT één storing was. Want er bestaat geen vast ritme van een, twee drie. Het is komen en gaan van klikken en klakken, naarge lang het tempo waar men nummertjes gaat draaiën. Mr. Opsomer is in staat (en hij niet alleen), om op het gehoor alleen, een haperende automaat uit de duizenden er uit te pikken en onmiddellijk te grijpen en te herstellen. Bijgevolg is uw ha perende telefoon gemaakt zon derdat U het ook maar wist. Dat is een van de grote geheimen van alle RTT jongens, zij zijn er bij. zij volgen het op en vele pannes worden vooraf gemaakt, zonder dat de abonnee er ook maar een vermoeden van heeft. Het is overigens niet de eerste maal, dat een abonnent een telefoontje thuis krijgt, met de melding: «uw telefoonlijn is weer in orde!» Stomverbaasd, dat er een storing was... onnadenkend over het feit, dat er een paar pientere mensen dag en nacht begaan zijn met de funktie van een ingewikkelde apparatuur. En. oh ja, die stofzuiger, 's Nacht zijn er mensen paraat, die voor het onderhoud en nazicht instaan bij minder druk tele foonverkeer. Stof tussen de radertjes is taboe. Bovendien wordt er 's nachts een systema tische routine kontrole uitge voerd en worden op deze wijze zo weinig mogelijk mensen gehin derd. Het is een kwestie om te voorkomen, dat er tijdens de dag gewekt worden om het met eni onmogelijke uur, hier zit e mens die voor u waakt en u het onmogelijke uur ook uit bed belt. Hebt U moeilijkhedi^A met de verbinding? Wilt U etEei konferentiegesprek? Het ki rar allemaal. Je komt terecht aj iar één grote tafel waar de zoem ijd niet stilstaat. En dit moet o er- eerst van het hart, want v Jij dachten het ook. Wanneer u bt sn naar een «kort» nummer. Etscf negenhonderd en zoveel en ml lel' neemt de telefoon niet op: «net tfat ze slapen er niet, ze kaarten ;cf niet, ze praten er niet, ze drinkt die er niet en ze roken er niet». Nee Wanneer u belt en krijgt binnt de minuut geen gehoor, dan zi deze mensen druk bezig. Ovt druk. Wij hebben het gezien. Dan zoemt het naast htl* zoals in uw telefoon. Alleen, m f twee mensen tegelijk bezig zi j- gaat niet. Het wil alleen zegg f dat ze «bezig» zijn en dat beslist aan de beurt komt, ma dat ze geen koffie drinken, ni1 kaarten, niet zeveren en niet af - nog zoveel meer zouden doe i. Zij hebben er geen tijd voor. zijn bezig. Druk bezig, hanteren pluggen om te schak len van links naar rechts rechts naar links. Om naar u luisteren, te wekken, door verbinden en al wat u ma wenst, het is de handbediem dienst, waar U voor één keer mensen terecht komt. Maar bent niet alleen die op de mensen beroep doet... Twee ui kan men het er, voor oude rattt in het vak. volhouden aan d spreektafel. Dan is men hart dikke aan rust toe. Welverdie de rust. Men zou zich kunnt narigheden zouden optreden. Per slot van rekening bent u een van de bijna 25.000 kliënten, die van hun toestel alles mogen verwachten, behalve dat het net bij U in panne valt. HELS WERK Een van de eerste zalen die we betraden, was deze van de handbediende dienst. Het ver keer tussen de abonnee en de centrale. Bewust hebben we deze dienst tot het laatste gehouden in deze reportage. Hier zijn immers een aantal mensen aan het werk, van wie meer dan sterke zenuwen gevraagd wordt. Terecht krijgen zij om de twee uur tien minuten rust en veranderen nadien van dienst. Het zijn de mensen met een koptelefoon op hun hoofd en •ditzelfde hoeft niet alleen dienen bij te houden tussen de ontelba re pluggen, maar voor het publiek en met het publiek instaan voor een reeks handelin gen. Net vóór de spits waren we aanwezig. Niemand van de personeelsleden had ook maar één sekonde tijd om naar ons op te zien of ook maar een simpele vraag te beantwoorden en het banale «hoe is 't?». kon er niet bij. 2 ingewikkelde tafels met ontelbare knopjes, waar U en ik terechtkomen om een medede ling of vraag te richten. Wie wil afvragen hoe het komt dat dez $|i mensen nog al bij al rustig, kalt en beleefd kunnen blijven. Wee m gerust, zij hebben geen tijd voc m koffie of zelf ook maar ee sigaret op te steken en met i gj hun stress, roken is er verboden Z) te Al wie in een bedrijfstelelooi p< centrale zit is er het over een ja dat het een zenuwslopend vak ii sc Al wie een massa's telefoontje g( te verwerken krijgt is het er ove g( eens, dat het moordend ii Q| Welnu, de mensen aan d handbediende tafel, de mensei die wij allen eens oproepen staan er permanent in. Iemani van de bijna 25.000 telefoon abonnees, doet toch ergen beroep op deze "mensen, di iemand is nooit alleen. Da ondervonden wij tijdens on bezoek. Van hen wordt dt grootste zorg en beleefd heit verwacht. Omgekeerd is ook ooi waar en elke abonnee moeten bedenken dat de mensei die achter het paneel zitten, stul voorstuk harde werkers zijn, di( met grote bedrijvigheid, han digheid en kennis van zaken, d< schakel tussen het publiek en d< RTT vormen. Vervolg volgende week

De Voorpost | 1976 | | pagina 10