4 'ROJEKT SCHOONDERHAGE ROGER TROCH MET ONGEKEND INSTRUMENT De Voorpost - 26.3.1976 - 11 of samen bouwen aan een dagverblijf voor ernstig mentaal gehandikapten Erst dachten we maar meteen wat te vertellen over de om bouw van een boerderij in Sint-Lievens-Esse tot dagverblijf /oor tien ernstig mentaal gehandikapten, maar misschien /ergt de term «ernstig mentaal gehandikapte» eerst wel enige uitleg. i, t [)VER WIE edjGAAT HET? en jongetje van twee krijgt k^an een speelkameraad een ai lamer op het hoofd, na enige em ijd stelt men vast dat hij «ach- o er» blijft op andere kinderen, v Jij soffie houden ze thuis café bt en omdat het kind zo «lastig» is Ei schrijft men kalmerende mid- ni Jelen voor, soffie slaapt d'hele ne< jag half en kan niet mee op :n school. Tenslotte is er ook Luc nkfjje van bij zijn geboorte ge lee welke facetten van het «mens zijn» bij het gehandikapte kind goed en welke minder goed ontwikkeld zijn. Als het kind zich manueel goed kan uit drukken, wat bijvoorbeeld tot uiting kan komen bij het spelen met klei, zal men hier op ingaan om kontakt te krijgen met het kind. Pas daarna stelt men zich de vraag wat het kind kan bij gebracht worden, dus vanuit de mogelijkheden van het kind zelf. gen die tot geen enkele produk- tieve arbeid in staat zijn HET PROJEKT SCHOONDERHAGE Enkele mensen verbonden aan het bescherm kom i tee van het gehandikapte kind-RIBTO Aalst, namen het initiatief om een dergelijk bezigheidscen trum op te richten. We laten de mensen van deze werkgroep zelf aan het woord: «Ons initiatief bestaat erin om te proberen een leefgemeen schap te stichten met even waardige mensen, personeel en gehandikapten. Mensen die samen de dag doorbrengen, hun kreativiteit ontplooien me- De boerderij in St. Lievens Essene handikapt is. De personen met een mentale handikap, zijn mensen met een lager verstandelijk peil. Natuur lijk is dat een relatief begrip, het geldt ten overstaan van de niet-gehandikapte of valide mens. Nu bepalen de niet- gehandikgpten, de gewoonten, gebruiken, wat wel en niet mag in de maatschappij, hierdoor ondervindt de mentaal gehan dikapte vaak heel wat moeilijk heden. De geestelijke handikap laat zich evenwel niet op elk facet van het «mens zijn» gelden, zo zijn mindervaliden doorgaans enorm aktief op gebieden als Ikreativiteit en emotioneel le ven. 'ijdens de 19® eeuw situeert :ich de eerste zorg voor men taal gehandikapten. Men dacht [toen dat deze mensen ziek zijn in trachtte hen dus te gene- :en. Het resultaat was dat vele jehandikapten in ziekenhui zen werden opgesloten Ook •achtte men de handikap te leten op basis van het intelli- [gentiekwotient (I.Q). Tot op -andaag worden de mentaal jehandikapten op deze basis ingedeeld volgens de «World [Health Organisation» bijvoor- ^jbeeld: minder dan 20 I.Q. :*zwaar mentaal gestoord 20 tot (35 I. Q. ernstig mentaal ge itoord: 35 tot 55 I.Q. matig en |55 tot 75 I.Q. licht mentaal ge- [stoord. Deze indeling berust dus uit- Jsluitend op basis van de intelli- a,f gentie. Op vele scholen voor mentaal gehandikapten stelt 00 men zich als eerste vraag: wat ee kunnen we de mentaal gehan- 1 Jdikapte leren. Op het eerste zicht lijkt dit vanzelfsprekend, tenminste als je de gangbare ao' normen hanteert en een men en taal gehandikapt kind gaat be- kl! schouwen als een «minder» llj{ goede leerling. Toch strookt dit leenszins met de moderne )rtho-pedagogiek. Hier gaat jmen zich allereerst afvragen WELKE LEVENSKANSEN BIEDT ONZE SAMENLEVING? De Belgische wetgeving voor ziet in de bescherming van de mentaal gehandikapte, on dermeer krijgt een mentaal ge handikapte indien zijn ouders zouden overlijden, een voogd toegewezen. Ook bestaan er scholen waar aangepast on derwijs wordt geleverd. Zo heb je de scholen voor «bijzonder» lager onderwijs en de scholen voor «bijzonder» technisch on derwijs met eventueel de daar- aanverbonden internaten. Heel wat licht mentaal gehan dikapten zullen na een aange paste opleiding in dergelijke scholen een job kunnen aan vaarden in het bedrijfsleven. Andere gehandikapten die vol gens de normen van de indus trie niet «produktief» genoeg zijn worden opgevangen in «beschutte werkplaatsen». Hierbij dient evenwel vermeld dat sommige direkties van be schutte werkplaatsen verplicht zijn enkel deze mentaal ge handikapten te aanvaarden die toch nog tamelijk hard kunnen werken, tenslotte moeten ook zij het hoofd boven water hou den. Uiteindelijk zijn er ook de «be zigheidscentra». Hier worden de gehandikapten opgevan- r;,- \^v,v kaar helpen en leiden, dit zon der autoritaire strukturen. Le ven in en met de natuur, zonder dwang, alleen stimulerend en inspelend op de interesses. Het spreekt vanzelf dat we heel weinig zullen kunnen rekening houden met geldende struktu ren in andere instellingen. Er moet een sociale interaktie plaatsgrijpen, gebaseerd op een open mentaliteit, ver draagzaamheid en kreatieve beleving. We beginnen op een boerderij omdat ze ons de natuur ver schaft, het milieu...» De noodzaak van een dergelijk projekt zal iedereen ongetwij feld inzien. Al gaat het hier in een eerste faze enkel om een dagverblijf voor meerderjarige ernstig mentaal gehandikap ten, dan liggen nu reeds de plannen voor een gezinsver vangend tehuis, zo goed als klaar. Laten we echter nu even ingaan op de ombouw van de boerderij tot dagverblijf in St. Lievens-Esse... Het is zaterdagochtend, koud maar gelukkig niet regenach tig. Zoals gewoonlijk pikt Fons Schoreel me thuis op. Onze fo tograaf volgt met slaapoogjes in zijn wagen. Het is telkens weer een helse rit door de kronkelbaantjes langsheen Nieuwerkerken, Erpe en Mere Zoals de meeste boerderijen uit de omgeving werd ook dit hof gebouwd rond een vierkan tige binnenkoer. Na lange besprekingen zette architekt Bob Van Reet uit Me- chelen de eerste lijnen op pa pier. Tijdens de herfst kwamen de plannen klaar voor de om bouw, en werd met de voorbe reidende werkzaamheden ge start. Zo leeft elke zaterdag reeds een klein beetje de toe komstige leefgemeenschap. Want inderdaad ook nu reeds worden de stelregels geformu leerd in het eerste deel van dit artikel toegepast. Samen met leerlingen van het RIBTO wer ken de initiatiefnemers aan de ombouw, dit alles op basis van volledige gelijkheid, elk met zijn eigen specifieke kennis Zo zag de boerderij eruit toen we voor 't eerst het hof betra den. Rechts de grote schuur met daarnaast het varkenshok en een kleine werkplaats. Het gebouwtje naast de uit gang die uitgeeft op de boomgaard werd intussen af gebroken. Daar komt in nieuw bouw de sanitaire inrichtingen, stortbaden en wasplaats. Tegenover de schuur bevindt zich het woonhuis, hiervan zal enkel het dak een halve meter worden opgehoogd, zodat bo ven ruimte ontstaat voor slaap kamers. Binnenin komt boven de kelder die zowat vijftig cen timeter boven de grond uit steekt een grote leefkamer die uitloopt in de centraal gelegen keuken en daarachtergelegen eetruimte want van kamer kunnen we moeilijk spreken. Momenteel gebruiken we de vlier (toekomstige leefkamer) hiervoor. Rond de gezellige leuvense stoof kan je'r rustig uitpuffen. Vanuit de piepkleine raampjes aan de noorderkant van de woning zie je de houto ven van het erf. Tenslotte namen we ook een binnenzicht van de grote schuur, die na restauratie als atelier gebruikt zal worden Achter en naast de boerderij ligt een strook land van 100 meter bij veertig. Het is een weide omzoomd met populie ren en beplant met enkele fruitbomen. Bij het schema: 1 leefkamer II de keuken en daarachter de eethoek III, IV is een veranda waarin een wenteltrap uitgeeft op de slaapkamers boven I, II en III en tevens doorgang ver schaft naar wasplaatsen on dergebracht in V. Hierbij dient aangestipt dat omheen de boerderij een wan delgang komt, we zullen name lijk het dak laten uitlopen. Enerzijds wordt daardoor het woongedeelte ekstra geïso leerd maar bovendien willen we het kontakt met de natuur zo groot mogelijk maken. Voor ernstig mentaal gehandi kapten kan kijken naar de kleurschakeringen van een bewolkte hemel, bijvoorbeeld ook een bezigheid zijn. VI is de schuur en de dieren verblijven, deze worden enkel gerestaureerdWe vestigen er tenslotte de aandacht op dat eenieder ons nu reeds zater dags kan komen bezoeken, om eens een kijkje te nemen of om een dagje mee te werken. Wie MMm Het lijkt echt een puinhoop op zondag 28 maart deelneemt dags op de boerderij halt hou- aan de 2® nationale wandel- den. tocht georganiseerd door het Tekst: Lieven Matthieu RIBTO zal overigens 's mid- Foto's: Jan Muylaert De hoeve aangekocht door het RIBTO voorde verbouwing werd aangevangen WEET U ER SOMS IETS OVER? In de periode van «Schatten op Zolder» in de Vlaamse TV kwam vóór enkele jaren een Moorsels violist met een instrument dat hij zeer zeldzaam en waarschijnlijk ook zeer duur waande. Op de vragen van Louis De Lentdecker zou hij pertinente antwoorden kunnen geven want over die viool, gevonden op de zolder van een oude edeldame, had hij zich nauwkeurig gedokumenteerd. Op de TV meende hij met de reporter alleen te zijn doch, hoe groot was zijn verbazing, als hij daar in de plaats van Louis De Lentdecker alleen een «heel orkest violen» zag zitten en de reporter er achteloos over heen ging met «een oude viool, een zolder, een oude gravin»... Roger Troch, aannemer van bouwwerken, Kammestraat te Meldert deed echter een heel andere vondst bij een vriend. Een instrument waarover, op het eerste zicht althans, niemand zich kan uitspreken en dat ook door een Leuvens professor in de musikologie, prof J. Robijns, niet kan thuisgebracht worden. Zelfs in het museum waar praktisch alle mogelijke en onmogelijke instrumenten prijken is het volslagen onbekend. De schuurvan de boerderij is nodig aan restauratie toe. tot we in open veld komen. Het licht glooiend landschap van Aaigem, Woubrechtegem, Sint Lievens-Esse. Gelukkig werd deze streek in het gewestplan als landbouw- zone voorzien zodat we zeker mogen zijn dat het landschap vrijwel ongeschonden zal blij ven De boerderij waar het om gaat is gelegen op de gemeente grens en vormt samen met nog een drietal andere hovingen de afgelegen wijk «Schoonderha- ge». De aankoop kon geschie den dankzij een erfenis waarbij een villa aan zee werd over gemaakt aan het bescherm- komitee. Na verkoop van het goed waren er ongeveer vol doende fondsen voor handen om de aankoop van de boerde rij te financieren BELLETJES AAN LEDEREN RIEMEN Zoals U aan bijgaande foto kan zien bestaat het uit niet minder dan 25 riemen met erop gemon teerd koperen belletjes. Spijtig genoeg ontbreekt ongeveer mid denin één riem. nl. die van ut. Alhoewel het instrument daar mee wel beschadigd en onvolle dig is 7.al dit. voor het spelen van de meeste melodieën niet te veel last meebrengen want het in strument staat in de toonladder van re vermits het een tessituur heeft van twee oktaven. van de lage re over de gewone re naar de hoge re. De ut die erin ontbreekt is dus de noot van de verlaagde septiem die normaal minder gebruikt kan worden doch bij akkoorden des te meer van pas komt. De belletjes zoals U ziet ver kleinen van rechts naar links vermits rechts de diepste noten staan en hoe kleiner het instru ment hoe hoger de toon. Het aantal bellen varieert ook vol gens de toonhoogte. Van vijf uiterst rechts gaat het tot dertien uiterst links. Te noteren is dat alle belletjes op dezelfde riem ongeveer dezelfde toonhoogte hebben. Wie enigszins met een pianoklavier vertrouwd is kan er uiteraard quasi onmiddellijk een zeker effekt mee bereiken maar met akkoorden spelen schept wel moeilijkheden gezien de riemen tamelijk ver uit elkaar hangen. Om zich enigszins te oriënteren zijn de halve tonen, bij een pianoklavier de zwarte toetsen, met een blauwe band langs de achterkant bekleed wat de bespeling ervan vergemakke lijkt. Ook onderaan hangen «tloches» van verschillende kleur volgens dat het om een hele of een halve toon gaat. Roger Troch. zelf geroetineerd muzi kant spelend in verschillende maatschappijen en orkestjes en bezitter van de quasi volledige gamma saxofonen, de sopranino (bijna énig in België) inbegre pen. is door dit instrument geïntrigeerd en stelt zich ver schillende vragen. Welke zou de naam zijn van dit instrument? Bestaat er ergens eenzelfde of alleszins een gelijkaardig speel tuig? Waar zouden de belletejs kun nen gemaakt worden die ont breken voor de gewone do? Zou er muziek bestaan geschre ven speciaal voor dergelijke instrumenten? Weet U er soms iets over? Enerlei gelijkenis vertoont dit instrument wel met het gekende •Glockenspiel». Daarin zijn het echter metalen staafjes die aan het trillen gebracht worden met een hamertje terwijl het hier om koperen bellen gaan die trillen na het slaan langs de achterkant op de riem. Daar de man waar het instru ment gevonden werd zelf een blazer was en «piston» speelde rijst nu het vermoeden dat. juist zoals in het Glockenspiel de toonwijdte niet gaat van re tot re maar gewoon van ut tot ut. tenminste zo hij de noten heeft genoteerd in vergelijking met zijn piston in Si b staat. Dan zou het uiteraard niet de ut zijn die ontbreekt maar wel de si mol. Voor mogelijke inlichtingen houdt Roger Troch, Kamme straat 5a, tel. 053:70.30.49 zich graag aanbevolen. L.H. Kent u dit origineel muziekinstrument van Roger Troch? (JM) EUROPA-MARS VIA AALST De vierde Europa Mars gaat niet meer over een éénrichtingsweg van Brussel naar Straatsburg. Thans vertrekt men in stervorm uit Straatsburg. Parijs. Bonn. Den Haag en De Panne, om op 15 april rond 16 uur. Brussel te bereiken. De deelnemers welke op 11 april uit De Panne vertrekken, volgen ongeveer dc- zcllde weg als deze door Koning Leopold I afgelegd, voor zijn eedaflegging in juli 1831. Elke groep bestaat uit een veertigtal deelnemers en zal. langs de verschillende wegen, allerlei personaliteiten ontmoeten en worden er besprekingen ge houden met de plaatselijke bevolking. De groep «De Panne - Brussel» wordt te Aalst verwacht op 14 april rond 1" uur cn verblijft er tot 's anderendaags 's morgens X uur. Op 14 april maakt de groep vooral een halte te Wetteren rond 13 uur en komen via Serskamp. Wanzele en Lede naar Aalst. De roetc van 15 april vertrek kende vanuit Aalst, gaat via Welle. Denderleeuw. Liede- kerke cn nog een tiental andere gemeenten naar Brussel, waar hun aankomst voorzien is rond 16 uur

De Voorpost | 1976 | | pagina 11