UW WOORD /S Vri|e Tribune m KINDERBAL VAN DE PVV AALST SLEUTELEN AAN DE EUROPESE UNIE OF IJVER OP TE KORTE BEENTJES HET GEBEURDE IN UW STRAAT 2 - 26.3.1976 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE INZET WILLEN ZIEN De CVP heeft zaterdag 13 maart naar verkiezingskampagne in gezet, met een grote bijeenkomst te Gent en met een aanval in regel van premier Tindemans, volgens voorzitter Martens «de natuurlijke leider van Europese kristendemokratische partij», tegen het ABVV en tegen al wie de soberheidspolitek van de huidige regering niet aanvaardt. Volgens Tindemans willen de tegenstrevers van de CVP Ide gemeentelijke verkiezingen tot een test maken en moet de CVP daarom winnen. Volgens Martens zijn er drie uitdagingen aan het adres van de CVP, de gemeentelijke verkiezingen, de grondwettelijke en de Europese, beide laatsten in 1978. Dit is dus het politiek raam waarin de CVP de gemeentelijke verkiezingen stelt, al wat in de CVP gegroepeerd is en wat er rond draat zonder het minste onderscheid onder één hoed plaatsend. Hef is aan de werkelijke kristendemokraten daarop een antwoord te geven. In Wallonië tekenen zich reeds bepaalde beperktheden van deze houding af. Het feit dat er op de ABVV-betoging van 13 maart ook enkele ACV-delega- ties waren ook uit Vlaanderen wijst er op dat het nochtans niet steeds zo eenvoudig zal zijn. Zonder dan te gewagen van bepaalde fusieperikelen. Wij laten aan de CVP haar zorgen, maar haar leiders weten in elk geval waar het in oktober zal om gaan. Wie ons artikel van vorige week las. weet dat er ook in Aalst gediskussieerd werd en nog wordt. En verder dan, drongen vorige week bepaalde geruchten tot in de kolommen van de pers door, volgens dewelke in het Dendermondse zo wat overal hard getimmerd wordt aan kartellijstenen eventueel K.P.B. - B.S.P. - P.V.V. - V.U. De uitdaging van de rechtsen in de CV P en niet andersom kan gevolgen hebben die niet nood zakelijker wijze gunstig zullen zijn voor een progressistische frontvorming in de toekomst, en waarin de werkelijke kristende mokraten hun plaats zouden vinden. Zien wij ook niet in het arbeidersbastion Luik de BSP scheep gaan met de PVV? En intussen, bij al dit scherp politiek gebeuren, stuiten diegenen in de BSP die te Aalst links bij de gemeentelijke ver kiezingen zijn krachten willen zien bundelen en dat is voor Aalst-stad de overgrote meer derheid van militanten en ka ders op het verzet van enkele mensen uit de met Aalst te fusioneren kleine omliggende gemeenten. Uitgesproken poli tieke argumenten? Geen enkel. Verborgen Wellicht wel. van wege sommigen die een of ander ere- of bestuurspost (van gevan gene!) aan de CVP of de PVV te danken hebben, of ervan ver hopen. Maar in feite gaat het om het mandaat, ook waar hun weigering betekent dat er voor links bij verdeeldheid zeker twee mandaten verloren gaan. en aldus de kansen om in de komende zes jaar te Aalst het beleid te hebben of te delen onbetwistbaar gevoelig worden aangetast. Wat de rechtsen, die nog steed in de CVP de werkelijke kristen demokraten gevangen houden, van de komende verkiezingen ■willen maken, laat blijkbaar (deze onverzoenlijken naar links toe ijskoud. Dat Tindemans er openlijk voor uitkomt de sober heidspolitek verder te willen zetten en nog te verscherpen, dat hij brutaal maatregelen aan kondigt tegen de BRT onge twijfeld gevolgd van andere beperkingen van de demokratie, dat hij in een overwinning bij de verkiezingen de steun zou vin den om nog verder te gaan met de politiek van het grootkapi taal. dat alles moet wijken voor de kleine kans op een zetel in de nieuwe gemeenteraad. Wij. kommunisten, bedelen niet op deze eerste stap naar een bundeling def arbeiders- en democratische krachten in ons gewest. Maar wij stellen aan de socialistische werkers van Aalst en ook van de buitengemeenten toch wel de vraag is het op die manier dat uw 'u-langen, na tionaal en in Groot-Aalsl, het best zullen behartigd worden? RAY DE SMET LAAT ONS MAAR EENS DE KANS! Zo kan men de socialis tische propaganda samen vatten. Denkt Claes nu wer kelijk dat de kiezers zo kort van geheugen zijn, Men moet maar eens terugden ken aan het ogenblik dat de socialisten de regering heb ben verlaten. Toen kon men de moeilijkheden waarmee de huidige Regering worstelt voorzien. Maar de socialisten weigerden hun verantwoordelijkheid op te nemen en verkozen een ver- keizingsstrijd en een weken lange regeringscrisis. Van daag verklaren: «Laat ons maar eens de kans en ge zult wat zien!» is te gemakkelijk. Trouwens nu ook weigeren de socialisten hun verant woordelijkheid op te nemen en gaan ze liever naar een boycot van het herstelplein, zogezegd omdat de regering een versoberingspolitiek voert. Maar is er met de realiteit van vandaag een an dere oplossing? Ofwel gaat het land sober leven, ofwel gaan we naar het bankroet. Reeds lang zegt men dat de staat boven zijn middelen leeft. De Sint- Niklaaspolitiek uit de tijd van expansie en overvloed is nu niet mogelijk. Vandaag zijn er de realis tische cijfers. Meer dan de helft van de werklozen is van strukturele aard. Er moeten nieuwe investeringen ko men die nieuwe werkgele genheden meebrengen. Een van de voorwaarden daartoe is de sociale vrede. Een belangrijke voorwaarde is dat men de arbeiders en de ondernemers niet ont moedigt door overdreven lasten, maar veeleer het ini tiatief en de ondernemings geest bevordert. De eerste reactie van de ver soberingspolitiek is de vrees voor afbreuk van ver worvenheden. Maar is het snoeien in luxe-uitgave of het schrappen van miljoe- nene die voorzien zijn, of het bezuinigen van het beheer van parastatalen, een af braak? Meermaals werd gepleit voor overleg tussen de so ciale partners. Het ogenblik is meer dan dringend om het geheel van onze toestand op de opera- tietafe te ontleden en on dubbelzinnig de prioriteiten te bepalen die morgen voor onze welvaart moeten zor- Diane D haeseleer EUROPA»: ER IS GEEN ANDERE WEG, TENZIJ DE ONMACHT Wanneer de jongste dagen terug ten overvloede sprake is geweest van de moeilijkheden waarin de Belgische frank verkeert, dan is dit een mooi voorbeeld van de onmacht van de nationale rege ringen om de eigen (monetaire) problemen zelf op te lossen: het is een illusie te geloven dat op de dag van vandaag nog één enkel land zijn monetaire en andere problemen alleen kan oplossen! Het enige land dat daar op het ogenblik wel toe in staat is in het westelijk halfrond is Amerika, in het oostblok is dat China en de Sovjet-Unie. Alle andere landen zijn ieder op zichzelf zo onmach tig dat ze overgeleverd zijn aan de willekeur en de speculatie van grote internationale Banken en ondernemingen, evenals van mo netaire overheden van bepaalde landen (lees: de centrale of natio nale banken). Om dit met een cijfer duidelijk te maken: de geld ((monetaire) re serves van de grote internationale ondernemingen en banken zijn driemaal groter dan reserves van alle industrielanden samen. Dit kleine voorbeeld maakt het me teen duidelijk hoe kwetsbaar een nationale munt wel wordt eens deze nationale munt het voorwerp wordt van een internationale spe culatie. Europese mini-slang eerste stap vooruit Wanneer de Belgische frank dan toch de eerste speculatie-dagen is doorgekomen met niet al te veel kleerscheuren, zij het dan dat hij op zijn dieptepunt vastgenageld lag, dan is dit voor een belangrijk deel te wijten aan de mini- Europese solidariteit in het kader van de mini-Europese slang, waarin vooral de Duitse nationale Bank (naast de Belgische natio nale Bank) de Belgische Frank, heeft ondersteund teneinde hem tegen een feitelijke devaluatie te beschermen. Zonder de Duitse steun van de laatste dagen (waar mede alles samen reeds tientallen miljarden gemoeid waren) had de Belgische frank reeds zware klap pen gekregen! Er is echter meer nodig! Wil men echter nog sterker staan in Europa, dan moet men veel verder gaan dan de mini-slang. Dan moet een daadwerkelijke Eu ropese monetaire (geld) politiek tot stand gebracht, die onze Euro pese landen tegen vreemde en in terne speculatie kan beschermen. De aangewezen instrumenten- daarvoor zijn een Europese Cen trale Bank, die onverwijld zou dienen opgericht te worden, en het Europees Fonds voor Mone taire Samenwerking, dat dient versterkt te worden. Belang voor de werkgelegenheid Het belang van een dergelijke Eu ropese monetaire politiek voor de werkgelegenheid is eenvoudig weg niet te overzien. Kortweg kan men het zo voorstellen: wanneer wij de werkgelegenheid in Europa op termijn willen veilig stellen en verhinderen dat men ons door speculatie op onze verschillende Europese munten de een na de an dere afzetmarkt afsnoept, dan moeten wij onze eigen Europese munten terug onder controle krij gen. Dit kan enkel dooreen Euro pese politiek. Vergeten wij niet dat in het re cente verleden heel wat van onze nationale industrietakken (bv. de tapijtnijverheid) evenals andere Europese ondernemingen (bv. Volkswagen) in ernstige moei lijkheden geraakten en honder den, om niet te zeggen duizenden arbeiders en bedienden dienden af te danken enkel en alleen omdat de Amerikaanse dollar zodanig laag gezakt was dat het voor deze Europese industrieën volkomen onmogelijk was om nog te con curreren met de Amerikaanse fa brikanten. Hierbij mogen wij niet vergeten dat de waarde van de Ameri kaanse dollar op dat ogenblik op een artificieel - kunstmatig laag niveau gebracht was, dat op geen enkele wijze beantwoordde aan zijn werkelijke waarde. Hieruit moeten wij als Europea nen slechts één conclusie trekken, nl. dat alleen een grotere een heid in verscheidenheid ons de nodige bescherming kan waar borgen ten einde onze eigen toe komst en onafhankelijkheid en die van de komende generaties op alle vlakken, zo economisch, sociaeel als politiek veilig te stellen. Hier wordt de medewerking verwacht van alle progressieve en democra tische partijen van alle west- europese landen: formalistische bezwaren van welke hand dan ook ruiten naar vaandelvlucht! Europa zal sociaal zijn of zal niet zijn! Al wat voorafgaat geeft ons alléén één van de redenen waarom wij zo snel mogelijk naar teen werkelijke Europese eenheid moeten evolue ren. Hoe dat Europa er moet uitzien zullen wij ontwikkelen in een vol gend artikel: laat ons hier volstaan met te zeggen dat het Europa dat wij willen een sociaal en demo cratisch Europa is, waarin ook de individuele staatsburger aan bod moet kunnen komen zowel in zijn gemeente of stad (die over meer financies en bevoegdheden moet beschikken), als in zijn ge west of land, waarmede hij zich verbonden voelt. De Socialistische fractie, die de grottste is in het Europees par lement, en de socialistische voorzitter van het Europees Parlement zijn de beste garantie voor dit sociaal en democratisch Europa van de toekomst. Martin Hutsebaut Pol. Secr. BSP Aalst KLARE OPSTELLING Langzaam aan voelt men de verkiezingskoorts stijgen. Dat is niet abnormaal, omdat de hernieuwing van de gemeente raden op 10 oktober een uiterst belangrijke gebeurtenis. In heel wat gemeenten werd de lijst trekker van bepaalde partijen reeds aangeduid, in sommige andere gemeenten ging men zelfs al een ganse stap verder, in cén geval. Luik, werd nu reeds de coalitie aangegaan en de voornaamste funkties toegewe zen. Wij vragen ons af hoe de kiezers daarop zullen reageren. In het arrondissement Aalst wil de C.V.P. het wat rustiger doen. In de voorbije maanden werden in de tien nog overblijvende gemeenten (na 1 januarilijk) overlegorganen in 't leven ge roepen die als voorname op dracht hebben gekregen overal een ledenpoll voor te bereiden en te organiseren. In elke gemeente moeten een modellijst én een alfabetische lijst worden opge maakt. nadat vooraf een ak koord is bereikt over het aantal toe te wijzen mandaten aan elke deelgemeente en de rangorde ervan. In de C.V.P. worden derhalve geen plaatsen «extra poll» toegekend: het zijn, in laatste instantie, de leden wiens oordeel beslissend zal zijn. Deze fundamentele inspraak is bij de C.V.P. geen ijdel woord. Anderzijds wil de C.V.P. met ongebonden handen in volle klaarheid naar de verkiezingen gaan. Op 15 maart heeft het arrondissementeel Partijbestuur dan ook zijn goedkeuring ge hecht aan volgende beginselver klaring: «Rekening gehouden met de nationale voorschriften, zoals nog op ondubbelzinnige wijze onderstreept door de nationale voorzitter, Wilfried Martens, op de Conventie over het gemeen tebeleid te Gent op 13 maart en gesteld voor het belang van de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen pleit het C.V.P.-par- tijbestuur van het arrond. Aalst voor een duidelijke opstelling van de onderscheiden politieke partijen. De kiezers hebben immers het recht te weten naar wie hun stem zal gaan en of de zich aanbiedende groepen wel nationaal gesteund zijn. In het licht hiervan heeft het C;V.P.-partijbestuur beslist in alle gemeenten van het arrondis sement zuivere C.V.P.-lijsten in te dienen, d.w.z. dat zij princi pieel elke kartellijst verwerpt, omdat een dergelijke lijst slechts een opportunistisch doel heeft en uiteindelijk uitmondt in een bedrog van het kiezerskorps. De C.V.P. verwerpt eveneens alle pre-elektorale akkoorden voor latere koalitievormingen. Deze zijn een aanfluiting van de demokratische rechten van de kierzers. omdat zij geen reke ning houden met hun uitspraak. De C.V.P. wil de uitslag van de verkiezingen afwachten en op basis daarvan een politiek akkoord ondertekenen. De C.V.P. van het arr. Aalst verwacht dat ook de andere nationaal gestruktureerde par tijen eenzelfde klare opstelling zouden aannemen, zodat het kiezerskorps op 10 oktober in volle duidelijkheid zou kunnen beslissen. De politiek kan er slechts bij winnen in de mate van het mogelijke dat de leden van een partij reële inspraak krijgen en dat de kiezers, anderzijds, het besef hebben dat hun stem medebeslissend zal zijn bij de samenstelling van de toekoms tige bestuurskolleges. Nu wij straks voor grotere gemeenten staan, heeft het programma nog een groter waarde dan vroeger. Alle CVP-afdelingen hebben dan ook opdracht gekregen hieraan de grootste aandacht te besteden, de kiezers hebben immers het recht te weten hoe de C.V.P, de uitbouw van de nieuwe gemeenten ziet, wat voor haar prioritaire taken zijn. Onze opties kunnen niet dezelfde zijn als deze van de andere partijen, precies omdat de klemtonen anders liggen. De kiezers zullen moeten uitmaken wie het meest vooruitstrevend is. wie zich niet bezondigt aan goekope oppor- tuniteitspolitiek. wie een visie op lange termijn heeft, wie de mensen heeft om een program ma van algemeen welzijn met de hoofdaandacht voor de noden van de kleine en vaak onbe schermde man onder de beste voorwaarden te realiseren. In de C.V.P. heerst momenteel optimisme. De tientallen nieuwe aanslutingen. ook in sommige kleine gemeenten, tijdens de laatste weken boezemen de leiding inderdaad groot ver trouwen in. HUBERT VAN WAMBEKE Arr. Voorzitter CVP Een verkleed partijtje voor kinderen. Het lijkt wel een sprookje. (EL) Het traditioneel verkleed kin derbal ingericht door de P.V.V. Vrouwenbeweging ging door in de zaal Madelon. Meer dan 90 kinderen in prachtige kledij namen deel aan de wedstrijd. Voorzitster mej. Beynaert ver welkomde de P.V.V. mandata rissen alsook Keizer Kamiel, Prins Johny, de lieftallige bloemenfee en de Cantinière der Oude Garde. Na het défilé werd het bal geopend door de markiezin en vader Abraham, met een vermenigvuldigings- dans. Ook enkele danswedstrij den werden opgehouden. Intus sen werd de uitslag bekendge maakt van de wedstrijd die in 2 kategorieën verdeeld was (2 tot 6 jaar en 7 tot 12 jaar) De uitverkorenen waren: 1ste kat.: Masker in Blauw (Christiaens Barbara) Clown Titi (Rawoens Bart) 2de kat.: Queen Victoria (Cl tiaens Peter) Voor de eerste maal warei niet minder dan 6 kop| Werden tot schoonste ko uitgeroepen: «De meisjes vai Samba», (de zusjes Van Eist.) Een tombola sloot feest. In het artikel, dd. 19 maart, dat zowat met dezelfde titel begon die hier nu aan de kop staat, zijn stiekem een paar foutjes geslopen. Verschoning dus. Martin Hutsebaut gaf ons op papier de rechtzettingen van deze hiaten. Bedankt. Primo is er het Europees Vak verbond die geen 37 zoals werd gesteld, maar wel een dertigtal nationale vakverbon den van ongeveer 17 landen overkoepeld. Dit betekent zo wat een 37 miljoen leden. De Franse CGT is inderdaad nog niet tot het Europees Vakver bond toegetreden maar is wel degelijk kommunistisch ge oriënteerd en niet sociaal- kristelijk zoals werd vermeld. De eveneens kommunistische vakbond CGIL uit Italië is wél een volwaardig lid van het E.V.V. Volgens de ingekomen brief is er binnen de EG ook van geen proteksionisme sprake ten voordele van de Europese luchtvaartindustrie. Wel wordt er gepleit voor de oprichting van Europese maatschappijen en Europese markten. Is er dan geen sprake van een Europees protektionisme dan wil toch ons, Europeanen, blijvende bescherming w£' borgen ten einde onze ei Lpb( toekomst en onafhankelijkl en die van de komende ge raties op alle vlakken, zo ekonomisch, sociaal als p*dmi tiek veilig te stellen. Hier w de medewerking verwacht alle progressieve en demol tische partijen van alle W Europese landen: formal sche bezwaren van welke l dan ook ruiken naar vaan<pt:«I tevr mo< eder p art :pen vlucht. En hoe kan dit alles in een grotere Europese heid AALST Bestuurder André Van Wae- yenberghe uit Aalst kreeg een zodanige niesbui dat hij werd afgeleid en op de gestationeerde wagen van de heer Van der Eist inreed. Benoni De Puurs kwam in een herberg in de Langestraat zwaar ten val. Hij werd met een heupbreuk naar het ziekenhuis overgebracht. Bromfietser A. Heyvaert en vrachtwagenbestuurder V. Van Stijvendaele kwamen met elkaar in aanrijding. Zwaar gewond werd de bromfietser naar het ziekenhuis overgebracht. De meisjesschool in de Meule- schettestraat kreeg woensdag nacht bezoek. De inbrekers vonden niets maar vernielden een bandopnemer en een pla- tendraaier. Willy De Clercq. wonende Geldhofstraat 35 werd door de rijkswacht aangetroffen zonder middelen van bestaan. De landloper werd naar een instel ling overgebracht. In de Groenstraat werd de personenwagen van H. Clinck- spoor uit Lede door een onbe kende wagen geramd en aange reden. De onbekende pleegde vluchtmisdrijf. Op het Vredeplein vond de politie zondagmorgen een erg gehavende verlaten wagen die tegen de wegwijzers gedeukt stond. De politie kon achterha len dat de wagen eigendom was van Lucien De Corte en be stuurd door Guido Van Geert. Onlangs deed een patient ver blijvend in het ziekenhuis te Aalst bij de politie aangifte van een diefstal van 125.000F die bij hem thuis zou gepleegd zijn. Rijkswacht en politie stelden een onderzoek in. EREMBODEGEM Jozef Van Den Bossche kwam tijdens zijn werk met zijn hand in een zaagmachine terecht. Zwaar gewond moest hij naar het ziekenhuis te Aalst worden overgebracht. Op de Steenweg ter hoogte van de kerk Terjoden slipte de bromfietser A. De Block uit Erenlbodegem en kwam zwaar op het wegdek terecht. Hij werd ernstig gewond. BAARDEGEM In de FI d e ren bergs! ra a t kwam het tot een aanrijding tussen een personenwagen en de fietser Raymond De Bolle uit Baarde- gem. De automobilist bekom merde zich niet om de gewonde en pleegde vluchtmisdrijf. LEDE In de Stationsweg werd de voetgangster Angèle Eeckhout, door een brutalë kerel de handtas uit de hand gerukt. Inhoudt, 5.500F en een ring en papieren. De minderjarige dader w later door de rijkswacht op leid. Een gedeelte van het g en de ring werden teruggev den. GIJZEGEM In de omgeving van de Dend brug brak zondag een grasbrag,. uit. De brandweer van Aalst I 'tani de brand blussen. Naar schijnt zouden spelende iboli MP! nav; deren de oorzaak geweest zijn 1(j Als ossit 'ER\ Sj» tl at m het edj» e vei e lij ten rden ;ach liel a a va i c li iel ellei aner com: nava nul Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. epei nie In verband met de door U aangehaalde 'perikelen' op het stadsarchief, waarbij onderte kenaars samen genoemd wor den. en om alle eventuele, verdere onjuiste toespelingen te vermijden, hebben wij het wen selijk geacht U de ware toe dracht kenbaar te maken. Hier aantoevoegendc. de voor ons persoonlijke, voor de hand liggende scherpe reakties en conclusies. Wij preciseren dat het hier twee. totaal van elkaar verschillende feiten betreft. Het een slaat op een aangetekend!! schrijven, dd. 5 maart 1976. gericht aan J. Ghysens. In deze ogenschijnlijke officiële brief van de stad Aalst uitgaande, maar in feite louter het werk van de stadarchivaris zelf, vraagt deze laatste afrekening van gelden en eist hij toezegging van andere gelden voor prestaties die hij beweert als stadsarchivaris verricht te hebben. Dergelijke aanspraken zijn niet te vereni gen met de deontologische normen van zijn funktie die hij op die wi jze parodieert. Aanmatigende materiële nood zaak? De heer Baert. ontvangt naast zijn voltijdse wedde van leraar, nog een paar tienduizen den franken per maand meer voor 25 uren per week 'archief- schap' Het stadsarchief is 5 uren per week open. In juli en augustus is deze instelling gesloten. Het andere voorval slaat op de grove, onbeschofte )m >taa beledigende houding van »l©f£ stadarchivaris, op woensda narl namiddag 10 maart 1976, wa (j. bi j toegang tot het archief en gevraagde dokumentatie meenteraadszittingen en Scl pencolleges 20e eeuw) aan Strijpens geweigerd werden stadarchivaris gaf daard blijk van het reinste machtsi bruik. («Ik ben hier de baai willekeurig en dictatoriaal o treden. Wij hebben het College vj Burgemeester en Schepenen vi Aalst, stad waaraan we gehecht zijn. deze twee ernstij olie feiten bekendgemaakt. Wij o Han derstvêpen hierbij het correiioud optreden van de heer Schept ijgi van Onderwijs en Kultuu wiens sector dit speciaal aanb lan langt. De magistraat moet ni lij vrij van alle politieke binding e Irinl druk. zijn vcrantwoordelijkhei opnemen. De genomen maatrt gelen zullen voor ons de wee spiegeling zijn van een kracht jj>ni: en integer stadsbeleid. De ui peel slag ervan zal door velefikk aandachtig gehoord worden Noot van de redaktie: In laatste instantie vernamen Vj dat men klacht indiende bij he ~,'t provinciaal bestuur en bij ht a(]' hoger koniitee van toezicht. W volgen de zaak op de voet. JG1IYSEN! >ii, H. STROPEN] nlai >c n

De Voorpost | 1976 | | pagina 2