iu FUSIEGENOTEN VREZEN LEEDSE «KOLONISATIE» VEI LEEDSE FLODDERS ÉE KOLLOQIUM OVER GEMEENTELIJKE JEUGDRADEN! NIEUWERKERKEN LOOPT STORM VOOR WILLEM VERMANDERE 4 - 26.3.1976 - De Voorpost Parochiezaaltje van Papegem, de Vlierzeelse wijk die met Lede wordt samengevoegd. In de zaal een bevredigende opkomst. Op het podium, onder de schijnwerpers van een indrukwek kende video-installatie, negen panneelleden: moderator Robert Baeyens, Jozef Gravez bur gemeester Lede, Alfons Grepdon burgemeester Wanzele, Remi Boterberg (Papegemse) schepen van Viierzele, Denis De Pauw, gemeenteraadslid en lid C.O.O. Impe, Willy Ruyssinck gemeenteraadslid C.V.P. Lede, Robert Van Der Gucht, voorzitter C.O.O. Oordegem, Jules Henderickx, provincieraadslid V.U. en woonachtig in Papegem, Albert Van Achter schepen van Oordegem die de verontschuldigde burgemeester De Kuyper vervangt. De burgemees ters van Smetlede en Impe gingen niet in op de uitnodiging van inrichter Davidsfonds Impe. Aan de deelnemers werden vier vragen gesteld in verband met de nakende fusie van Lede met Impe, Wanzele, Smetlede, Oordegem en Papegem. Er werd bij de aanvang wel de nadruk gelegd op het standpunt dat elke deelnemer moest innemen: men ging er van uit dat de fusies een FEIT waren. Over het waarom, de wenselijkheid of het nut, zou niet gepraat worden. Dit had trouwens geen zin meer. Voor een goed begrip van de diverse meningen, geven we u eerst de gestelde vragen, met daarna voor elke deelnemer de essentieelste punten van zijn antwoord. Vraag I: Hoe ziet u Lede na de fusie? Gravez: Lede blijft Lede? Oor degem blijft Oordegem. Smet lede blijft Smetlede enz. De ei genheid van iedere gemeente zal bewaard worden. Naijver tussen de verschillende ge meenten dient uitgesloten te worden. Grepdon: wenst vragen één en twee te beantwoorden, sa men met vraag drie. Geen kommentaar dus. Van Achter: volgens het ge westplan wordt groot-Lede voornamelijk een landelijke kern. Er werden geen nijver heidsterreinen voorzien. Lede moet dus zoveel mogelijk zijn landelijke funktie te bewaren en er het beste uit te halen. Boterberg: Papegem is sinds eeuwen een «kolonie» van Viierzele. Meent dat dit ook in de toekomst zo zal blijven, maar dan als «wingewest» van Lede. Aangezien overla de meerderheid beslist, zal Pape gem niet veel inde pap te brok ken hebben. Ruyssinck: Verwijst eerst naar diverse partijkongressen vpn alle partijen waarop elke politieke partij gewonnen was voor het idee van de fusie. Er was dus blijkbaar een noodza kelijkheid, en een algemene yoorkeur voor het principe. Deze fusie zal wellicht zijn zoals alle andere; goed in de ogen van de pilootgemeente, en slecht in de ogen van de bijgevoegde gemeenten. Deze ftjsie is niet de ideale, maar welke is deat wel? In de on middellijke toekomst ziet hij de fusie als een vat vol proble men De tijd van de «burge rheester - dei -pinten trakteert» zal voorbij zijn. Er zal moeten aan gewerkt worden. Hij roept aiïe kandidaten op, om alle ne gativisme te laten varen. Er zal een grote dosis entoesiasme én positieve aanpak nodig zijn óm er een leefbaar geheel van te maken. yan Der Gucht: Op de kaart vormt de fusie een lange smalle strook, waarop Oorde gem het verst verwijderd ligt van de spilgemeente. Oorde gem grenst, samen met Pape gem totnogtoe nergens aan Lede. Er is nagenoeg geen openbaar vervoer naar de bij gevoegde gemeenten. Oorde gem heeft op geen enkel vlak iets met Lede te maken. Van sommige Leedse nutsvoorzie ningen (zoals bejaardentehuis) kon Oordegem totnogtoe geen gebruik maken. Er zal na 1 ja nuari 77 geen sprake meer zijn van een vertrouwelijke, mense lijke benadering van de manda tarissen. Er wacht dus een zware taakvoorde gekozenen. Nochtans moeten onze ge meenten met verschillende ka rakters mekaar kunnen aanvul len, Diverse maatschappelijke groepen zullen mekaar nodig hebben. Er zal een kulturele uitwisseling moeten komen, maar eerst en vooral zal er moeten gezorgd worden voor gemakkelijke verbindingen via Cpei luctaF vervoSr, naar het centrum van de pilootgemeen te De Pauw: Merkt op dat er tot nogtoe niet gesproken werd over de hoofdzaak in dit hele fusiegebeuren: nml. de mens. Alle partijen verklaarden hier omtrent dat «de mens cen traal» moest staan. Hij ziet onder de 25 verkoze- nen hoofdzakelijk Ledenaars zitten maar hoopt toch dat het in de nieuwe residentiege meente zonder industrie, goed en gezond mag worden om er in te leven. Vooraf gaf hij nog een, niets ter zake doende, historische over zicht over de fusies. Henderickx: De bevolking wenst in een leefbare ge meente te wonen. Maar een gemeente moet niet alleen fi nancieel leefbaar zijn: de ei genheid moet bewaard wor den Ziet een gevaar voor ver vreemding tussen overheid en burgers. Schaalvergroting is nog geen verbetering. Waarom fusie van Lede met Oordegem en rape- gem. Waarom dan ook niet met het stuk van Erpe en Eronde- gem ten Noorden van de baan Aalst - Gent? Hij merkt op dat er met geen er-kei advies werd rekening gt houden. Waarom moeten bepaalde gemeenten zoveel of zoveel inwoners hebben, ter wijl anderen alleen blijven (zoals de gemeente van pre mier Tindemans, Edegem)? hij heeft toch goede hoop, er samen het beste van te maken. Vraag 2: Waar worden de verschillende diensten on dergebracht, en hoe alle diensten organiseren opdat ze van optimaal nut zouden zijn voor alle inwoners? Gravez: De gemeenten bezit ten nog geen onderrichtingen hieromtrent en tasten dus vol ledig in het duister. Ziet de cen tralisatie echter hoofdzakelijk in Lede, maar stelt een pendel dienst voor, die regelmatig de plaatselijke gemeentehuizen zou aandoen. Geeft aan de andere gemeenten de verze kering dat Lede de door de overheid toegestane facilitei ten maksimaal zal toepassen. Van Achter: Meent te weten dat de diensten bevolking, rij bewijzen, militie en politie in ie der geval in de centrumge meente zullen moeten blijven. De rest zal afhangen van de beslissingen van de volgende gemeenteraad. Boterberg: Merkt op dat Pa pegem slechts faciliteiten zal blijven wanneer de toekom stige burgemeester in Pape- qem zou wonen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de andere gemeenten. Ruyssinck: Merkt op dat dit al lemaal nog voorspellingen zijn die gemaakt worden De nieuwe raad zal over dit allés grotendeels beslissingsmacht hebben. Doch de diverse dien sten zijn wel gebonden aan ruimte en mechanisatie bv. Meent dat bv. de werklozen- dienst en de huwelijksplechtig heden ter plaatse zouden kun nen blijven op het vroegere gemeentehuis van de toege voegde gemeenten. Verwijst naar Oudenaarde (dat reeds tweemaal een fusie meemaakte) waar het aantal gevallen die voor plaatselijke zitdagen konden in aanmer king komen, zo gering was, dat men van die zitdagen heeft af gezien. Van Der Gucht: Ziet bestuur en administratie van C.O.O. in Lede blijven. Oude gemeente huizen zouden echter hun dienstverleninigsfunktie kun nen behouden. Meent dat Dorps- en wijkraden nuttig kunnen zijn. Het gemeentelijk onderwijs moet geherstruktu- reerd en samengevoegd wor den (daar waar nog gemeente scholen bestaan). Is voorstan der van een degelijk uitgerust gemeentelijk onderwijs, dat nog altijd het best aansluit bij het natuurlijke leefmilieu van het kind. In verband met dee sociale nutsvoorzieningen moet zo snel mogelijk een in ventaris van de behoeften worden opgemaakt. Nieuwe nutsvoorzieningen zouden moeten op andere plaatsen, dan in het centrum van komen. Henderickx: Merkt op aai ue inwoners van het huidige Lede uitwijken. De Leedse gemeen tevaderen beaamden in hun jaarverslag zelf, dat dit o.a. kwam doordat de kleinere ge meenten nu ook reeds over meer nutsvoorzieningen be schikken. De richtlijnen van de overheid moeten nog komen, maar hij maakt zich geen illu sies: zoals alles in dit land, zal ook nu elke dienst gecentrali seerd worden in het centrum De Pauw: Stelt vast dat er zo wel bij de burgers als bij de verantwoordelijken nog een opvallende onduidelijkheid heerst omtrent het lot van het gemeentepersoneel. Verwijst in verband met dorps- of wij kraden naar Zottegem, waar deze raden niet zouden erkend worden, In Velzeke is er wel een pendeldienst, maar in de Zottegemse raad zitten dan ook drie inwoners van Velzeke De dienstverlening zal dus wel licht evenredig zijn met het aantal vertegenwoordigers van gemeente in ae nieuwe raad. Vraag 3: Ziet u gevaar voor minorisering van de kleine gemeenten? Grepdon: Vermits hij op de eerste twee vragen geen ant woord gaf, was zijn tussen komst bij de derde vraag vrij lang. Hoe Lede in de toekomst zal evolueren, hangt af van de vraag hoe Lede zal bestuurd worden en door wie. Ook nu eten de grote vissen nog altijd de kleine op, en dat zal wel zo blijven. Hij geeft daarna enkele voor beelden hiervan: De gemeentescholen werden leeggeplunderd, de kinderen ontvoerd op stinkende auto bussen naar kolleges en staatsscholen in de stad. Veel kleine gemeenten zitten nog zonder waterieidingsnet, om dat er geen toelagen loskwa men, maar de kleine gemeen ten moeten wel de miljoenen schuld helpen betalen van de Brusselse C.O.O. ziekenhui zen. Het staatsbestuur gaf steeds het voorbeeld om de kleinere gemeenten te minoe- riseren. Het speelplein van Wanzele kon, na een aanvraag tot erkenning, geen toelagen krijgen omdat er zogezegd geen bomen genoeg stonden (er was niet genoeg schaduw). Hij toont met enkele voorbeel den aan, dat minorisatie van hogerhand wordt aangeleerd. Na een uiteenzetting die niet van humor gespeend was, be sluit hij toch op positieve toon Hij hoopt dat er in groot-Lede geen minorisering zal bestaan, maar dat de bestaande inte gendeel zal weggewerkt wor den. Dit kan alleen als de ver tegenwoordiger van alle par tijen zich bewust zullen zijn dat ze op de eerste plaats «ver- tegnwoordigers» zijn, en op de tweede plaats slechts politie kers. Hopelijk eet Lede de choco lade niet op, en krijgen wij het zilverpapier, zoals destijds met de negertjes! Boterberg: Ook hij haalt en kele markante voorbeelden aan van minorisering van Pa pegem door Viierzele. Hij hoopt op een betere bedeling vanwege het bestuur van groot-Lede. Van Achter: Meent dat er in Oordegem geen gevoel van minorisatie bestaat. De men sen rekenen op de bekwaam heid en de inzet van hun man datarissen uit de eigen ge meente HTij doet dan ook een oproep tot alle bekwame krach ten van «ter plaatse» om mee te dingen naar een plaats in de volgende gemeenteraad. Gravez: De huidige gemeen ten worden na 1 januari ge huchten van Lede. De verte genwoordigers hebben dus de plicht, voor de gehuchten het zelfde te doen als voor het cen trum. Hij hoopt dat de diverse aangehechte gemeenten zul len vertegenwoordigd zijn in de raad en zelfs in het schepencol lege. De raad zal op de eerste plaats moeten nagaan wat ze in de buitengemeenten nog missen, en aan deze noden voorrang (vooral financiële) ramp was. Van Der Gucht: Gaat even na hoe men de minorisatie van bij de aanvang zou kunnen ver hinderen. Er moeten garanties gegeven worden voor een goede vertegenwoordiging van de buitengemeenten. Lijsten zouden moeten zodanig op gesteld worden dat dë verte genwoordigers van de buiten gemeenten verkiesbare plaat sen krijgen toegewezen. Alle wijken moeten even goed worden uitgerust met de nood zakelijke nutsvoorzieningen, het dienstbetoon moet overai ongehinderd kunnen aange boden worden en er zal vooral aan kulturele uitwisseling tus sen de diverse gemeenten moeten gedaan worden. Lede moet zijn kulturele horizonten verwijden tot de buitenwijken, en deze buitenwijken (of ge meenten) moeten een verte genwoordiging krijgen in kuituur- en sportraden, jeugd raden enz. De inwoners moeten ties kunnen overmaken, noods via enquêtes. Een ge meentelijke berichtgeving ware geen overbodige luxe, zodat iedereen over de nodige informatie kan beschikken. Werpt zelfs de idee van een gemeentelijke ombudsman in het midden. Ruyssinck: Meent dat het met de komende minorisatie niet slechter meer kan, als hij hoort hoe alle kleine gemeenten nu reeds geminoriseerd worden! Hij wijst erop dat de animatie op een gemeente toch moeilijk los kan van het centrum. Een kermis, een karnaval enz. gaan toch overal in het centrum van de gemeente door. Dit is geen minorisatie van de buitenwij ken maar dit is verbonden aan de funktie van een centrum. Meent dat openbare werken vrijwel de enige sektor is waarop zou kunnen geminori seerd worden.En daar móet over gewaakt worden. Het eer ste werk zou moeten zijn, een inventaris opmaken van de uit te voeren inhaalwerken in de bijgevoegde gemeenten. Henderickx: Minorisatie heeft iets te zien met de mentaliteit van de centrumgemeente, zoals het naar zich toetrekken van alle diensten. En wie dit betwijfelt doet aan zelfbedrog! Bovendien bestaat het gevaar dat Lede vrijwel alle mandaten naar zich toehaalt. Alles zal dus afhangen van de goede wil en het gezond verstand van de vertegen woordig ers. De Pauw: Wijst erop dat be kwaamheid bij een vertegen woordiger niet voldoende is; ook de dienstvaardigheid speelt een grote rol. Pleit voor de stelling dat een kleine bui tengemeente zich moet scha ren achter één man (of een paar, dit naargelang het aantal kiezers in die gemeente) en dat de kiezers zouden moeten stemmen als gemeentenaren en niet als politiekers. Vraag 5: Zal de fusie een be ter dienstverlening meeb rengen, en wordt dit een zwaardere financiële last voor de gemeente? Gravez: De verschillende be lastingen der gemeenten zul len moeten gelijkgeschakeld worden. Hij is echter optimist en denkt zelfs aan een belas tingverlaging: in dit verband verwijst hij naar de overschot ten op veel begrotingsposten van alle gerneenten, Grepdon: De kleine gemeen ten hebben inderdaad heel wat geld over. Heel wat geld werd gespaard doordat voorziene werken niet konden uitgevoerd worden wegens gebrek aan subsidies van overheidswege. Van Achter: Meent dat de be lastingen bijna zullen moeten verhogen. De buitengemeen ten konden financieel flink uit de voeten en verhoogden dus geen belastingen de laatste ja ren. Door gelijkschakeling zul len ze dus verhogen. Boterberg: Weinig kommen taar. Hoopt het beste. Van Der Gucht: Dat het wat meer kost, is niet zo erg, als het dan maar iets beters opbrengt. Wijst erop datt een grotere ge meente ook meer toelagen kan krijgen van het gemeente fonds. De Pauw: Verwijst naar grote schuldenlast van grotere ge meenten. Ook de C.O.O.'s van kleinere gemeenten staan over het algemeen financieel sterk, wat niet kan gezegd worden van hun grotere broers. Ruyssinck: Er zal beter ge kwalificeerd gemeenteperso neel nodig zijn, wat dus meer kost aan lonen. Ook zullen er heel wat inhaalwerken moeten uitgevoerd worden. >RC De toekomstige belasting zullen afhangen van de werk |n sp( die de nieuwe raad wil uitvi |nd„ ren. Meer dienstverleni brengt uiteraard meer uitgav rdig, ispra. in Weinig denderend nieuws in Le de. Blijkbaar rust iedereen nog uit van de dolle karnavaldagen. Toch nog even teruggrijpen naar het fusiedebat in Papegem. En kele feiten of uitspraken die we u geven voor wat ze waard zijn. De burgemeesters van Impe en Smet lede gingen niet in op de uitnodi ging van het Davidsfonds Impe: schrik van de konfrontatie? Of geven ze zichzelf nu al geen kans meer? Vlierzeelse schepen Boterberg (woonachtig in Papegem) zei dat de wijk Papegem sinds eeuwen een kolonie van Viierzele is. Dat was ook te merken aan het peil van de achteraf gestelde vragen door het publiek! Burgemeester Grepdon van Wan zele toonde zich ondanks alles op timistisch: de avond van het debat werd hij voor de eerste maal grootvader! «Het is meteen ook een viergeslacht in mannelijke lijn. Ik ben optimistisch. Er kan immers nog een burgemeesterke van komen!» Willy Ruyssinck toonde de groot ste zin voor realiteit: hij trachtte de toehoorders geen zand in de ogen te strooien. Hij tuurde en kele malen in zijn glazen bol, maar er kwam niets konkreet te voorschijn. Burgemeester Gravez zag wel één en ander: hij had al opgemerkt dat de weg van Impe naar Papegem i n zeer slechte staat was. Hij blijft dus een «zwartkijker». Deson danks krijgt hij van ons de prijs voor de meest optimistische noot: hij suggereerde dat de fusie zelfs een belastingverlaging zou kun nen meebrengen. Als dat al geen verkiezingspropaganda was! Se rieus blijven hé'Jet! Vraag mis schien Willy zijn glazen bol eens! Van Der Gucht, C.O.Q.- voorzitter van Oordegem, wees op de noodzaak van informatie. Merci voor de steun Robert, want daar zeuren wij allang over. Maar zo horen ze het ook eens van een ander. Hij dacht zelfs aan een ge meentelijke ombudsman. De vol gende gemeenteraad moet dus naar geen kandidaat meer zoeken. Gravez en Ruyssinck hadden het steeds over de noodzaak van in haalwerken in de buitengemeen ten. Wilden ze hiermee doen uit schijnen dat hier reeds alles o.k. was? Misschien. Ook de Oordegemse schepen Van Achter kwam in aanmerking voor de prijs van de grootste optimist. Hij meende dat de Oordegemse bevolking als één man achter hun kandidaten zal staan en dat er ge noeg bekwame kandidaten voor handen zijn. Dat kan. Maar al eens gedacht welk nummer deze kandidaten zullen kunnen be machtigen na dé «lijstgeveèh- ten»? Vraag ook eens de bol van Willy, Albert! Provincieraadslid Jules Hender ickx gaf het Leedse sportcomplex misschien de definitieve dood steek: «Een sportcomplex in Lede is nu nutteloos geworden. Je krijgt gratis de terreinen van Viierzele Sportief, dat bovendien voorbe stemd is om het grootste provin ciale sportcomplex te worden. Dat zijn altans de plannen van het Hendrickx: Vergelijkt divei cijfers van de verschillen PP gemeenten in verband meto v®[®' centiemen. Verklaart'zich t ch de reid, meer te betalen, als inwoners dan over bet< nutsvoorzieningen kunnen bnAND schikken. jS Stelt zich wel de vraag wel jatsc subsidies de verenigingen v .^asc de diverse gemeenten thaenen nog zullen krijgen. ovjnc PUBUEK ilture Na een debat dat vrij lang i ^elin' liep, kreeg het publiek nog teraa gelegenheid om enkele vrag n dj( te stellen. Die waren echter nner onbelangrijk, of zo totaal na; ,doe| de kwestie, dat we hiera geen kommentaar wensen spenderen. 'e» Over het algemeen werd 1 'aa urenlange debat aandach irde' gevolgd. De deelnemers gunter droegen zich kordaat man 016 zeer sportief en stelden zi stim zonder onderscheid op eeun positief standpunt. Personam; lijke publiciteit werd vrijwel n Drdt c nagejaagd zodat dit initial ukke van het Davidsfonds Impe i ogeli geslaagd mag beschou eestt worden. Vermelden we ter 71 de lotte nog dat moderator Rob »ert c Baeyens het ganse debat d >stui kreet maar met een vaste ha gew wist te leiden. n ei MARCOI aan( je be ét bei feden knt al Bloso dat het stadion in be|m (j£ heeft.femer Wat aan Ruyssinck de opmerkie hoe ontlokte: «de maquette van heling sportcomplex, die reeds tijdens feze I vorige twee gemeenteraadsvipbe kiezingen werd tentoongesteljaal zal ook nu wel weer op het g4en v meentehuis prijken als ze ni,g L niet is opgegeten door de ratten jef Op uw woorden letten hé Wl ly straks komt Oordegem q Lede en daar houden ze knaagdieren. Tenslotte zijn ?e allemaal 11 Papegem ^kornen om ftet&llyl F te zeggen: dat ze schrik hadden voor bFrvu lastingen. voor minorisatie, voiaan vervreemding j de dat ze positief waren ingeste M en er het beste van hoopten 0| en dat ze vooral nog niet wie aul ten hoe het nadien allemaal giiperkt waaien en draaien. En dat was zowat het enige wat euge toehoorders interesseerde! :n le MARCOI itro^ mm ilnia De Koordinatie- en Advies raad voor de Jeugd van de stad Aalst organiseert in het kader van de kampagne «Jeugd en Gemeente» en in samenwerking met het Be stuur voor Jeugdvorming en het Stadsbestuur een kollo- qium over Gemeentelijke Jeugdraden en dit op zater dag 27 maart in het Stadhuis op de Grote Markt te Aalst. Er worden zes tema's behan deld die, zoals uit een en quête bleek, op dit ogenblik in de belangstelling staan en die het meest met de problematiek van het ge meentelijk jeugdbeleid zijn verbonden. Op het program ma dat te 9.20 uur aanvangt vinden we volgende spre kers: te 10 uur: Professor Depré over de «De Advies raad in de Nieuwe Gemeen tewet» en de heer Willems over «Jeugdraden en de Fu sies». Te 11.40 uur komt de heer Wielockx aan de beurt met een uiteenzetting over: «Strukturen van Gemeente lijke Jeugdraden» en de heer Bos met «Welke Gebruiks mogelijkheden kan het o- penbaar groen de jeugd bie den?». Te 14 uur wordt de film: «Een gemeente gebouwd van stemmen» vertoond en te 14.30 uur praat Marjet Garrebeek over «Kontakt tussen Jeugdraad en Bevol king» gevolgd door de heer Claus die het zal hebben over «Betoelaging door Ge meenten van Jeugdvereni gingen». Na de slotzitting die te 16 uur is gepland wordt er een receptie aange boden door het Stadsbe stuur. Eventueel geïnteres seerden dienen zich echb vooraf te laten inschrijve(e bij Mevrouw De Brucker, Bi utoj, reau 10, Stadhuis, Gro ^|js Markt te Aalst. De deelnt e|er mingsprijs is vastgesteld 0 tze 150 frank (deelnemers mii ode der dan 25 jaar100 frank) e jkrc hierin zijn de koffie, mi< imu dagmaal, volledige dokt ;rko mentatie en referaten en b( agei sluiten inbegrepen. Aanbtcn. volen voor ieder die in hi jeugdwerk een bepaaldfcrdi funktie vervult!!! Dirk Daelemanl ndi it ja: erd teko De Pauw: Merkt op dat ook tans in Lede nog sprake is van minorisatie: Ledezijde, deat op het grondgebied van Lede ligt, maar grenst aan het Dorp van Impe, kreeg nog geen water leiding en wordt reeds jaren vergeten Hij meent dus dat de minorisatievrees niet onge grond is, maar geeft toch blijk van een positieve aanpak. Henderickx: Ziet problemen in het aantal vertegenwoordi gers: hoe zullen de bijge voegde gemeenten, die slechts 6.000 inwoners samen tellen, aan een voldoende ver tegenwoordiging geraken. Lede telt immers nu 10.000 in woners. Hij ziet ook gevaren in verband met uitbreiding van bouwzones: Lede zal nug ge noeg groen hebben in de bui tengemeenten, zodat de grootste hoeveelheid bouw grond in de centrumgemeente zal verdeeld worden. Hij hoopt dat Lede na verloop van tijd niet zal moeten zeggen met de burgemeester van Brugge dat zijn fusie een Een afgeladen zaal, een schitterende Willem Vermandere: ziehier de ingrediënten van een avond die in alle opzichten zeer geslaagd mag genoemd worden. De Bond van Grote en Jonge Gezinnen die instond oor de organisatie, mag terecht fier zijn op haar prestatie. Meer dan driehonderdvijftig mensen samenbrengen is vast geen klein bier. harder applaudiserende publiek ertoe gedwongen, bracht hij nog twee bisnummertjes. Deze bijna drie uur durende one-man show van Vlaanderens grootste klein kunstenaar was werkelijk all Nieuwerkerken mag fier zijn c haar BGJG. die zoiets mogelijl maakte. DIRKDEPAinl De meerderheid van het publiek bestond uit jongeren. Dit was vooral naar de zin van voorzitter Theo Meuleman die ons vertelde dat men van plan was het aksent een ietsje meer te verleggen naar de «Jonge Gezinnen». Niet dat men van plan zou zijn de ouderdom links te laten liggen, maar men wil wel aan de verschillende smaken van twee generaties tegemoet komen, iets wat in het verleden nogal dikwijls verwaarloosd werd. Hij vond het heel normaal dat vooral jonge mensen zich aangetrok ken voelen en tot dit soort aktiviteiten. Toen om precies kwart na acht Willem Verman dere zijn intrede deed. heerste er al heel gauw een sfeer die we niet dikwijls in Nieu werkerken kun- nan meemaken. Liedjes als Mijnen tv». «Mijn stamkafee» en vooral «Ik zie mijn lief zo geerne» oogstten daverend ap plaus. Zijn sukses werd nog versterkt door spitsvondige bindteksten. welke hij soms ombouwde tot een onderonsje met het publiek. Toen hij de Nieuwerkerkse jongeren nog snel even wou opwarmen voor een verloofdenkursus, barstte de ganse zaal in schaterlachen uit. Positieve reakties waren tijdens de pauze dan ook niet van de lucht. De bestuursleden van de dynamische BGJG waren in de wolken met het sukses dat hun organisatie te beurt viel. Toen de dorstigen zich gelaafd hadden, ging het spetterend spektakel van prachtige, soms gevoelige liedjes afgewisseld met verhaal tjes in een onvervalst West vlaams dialekt verder. Het was duidelijk dat Willem zelf genoot van zijn sukses. Door het steeds Willem Vermandere tijdens zijn optreden te Nieuwerkerken.let (EL)

De Voorpost | 1976 | | pagina 4