pi,, OSCAR CALLEBAUT BRUGWACHTER VAN ST.ANNA - REDDE EN HIELP REEDS VELE MENSEN ei- 1 guiHAD MEN AFDANKINGEN KUNNEN VERMIJDEN BIJ DE N.V. TEINTURIA? 1 AUTORALLY te MELDERT De Voorpost - 16-4-76- 11 lormaal is er een brugwachter van 6 uur 's morgens tot 19 uur 's voud.s. Anderzijds is het geen zeldzaamheid, om ook 's nachts dient doen, bvb om drie uur. Het tij in Dendermonde speelt een (langrijke rol. Zij varen als het ware op het «tij» en de doorvaart is :r belangrijk om zich aan het tij te Dendermonde aan te passen, mdat ze alleen maar de Schelde kunnen opvaren wanneer deze op 'n hoogste is. s een van de aspekten, i aarmee Oscar Callebaut te I jaken heeft. Reeds 18 jaar lang, aarvan drie jaar sluiswachter Denderleeuw. Hij spreekt met voorbijvarende schippers een reemd «Gebarentaaltje». laarnaast heeft hij regelmatig ontakt met de schippers zelf, ie hem allerlei inlichtingen yjomen vragen. ©ver de scheepvaart, de Dender, brug, het werk, de onder- joudswerken en al wat er mee Imengaat, valt veel te vertellen. Maar dat is voor een andere keer. De reden van het gesprek gaat om de «mens» Oscar Callebaut en niet de officiële funktionaris. Om Oscar Callebaut als hulpvaardig per soon te benaderen, moet je een beetje geluk hebben. Zijn palmares staat nergens ge schreven. Medailles voor moed en zelfopoffering zijn er alsnog niet bij. Hij komt alleen tevoor schijn wanneer er zich iets dringends op rampzalig voor doet om onmiddellijk hulp te verlenen. Zonder veel uitleg. terugwachter Callebaut (el) zonder veel woorden, zonder nadenken en zonder een fraktie van een sekonde te aarzelen de kwalijk riekende Dender te springen. Met het dure uurwerk. Met de mooie klederen. Zonder dank. Om en rond het water ziet en hoort hij veel. Teveel. Sporadisch haalt hij enkele gevallen aan. Een van de zeer vele. Een simpel opgezet verhaal zoals het zich voordeed: zoals de autobus met toeristen uit het Antwerpse, die aan de Sint Annabrug stopte en waar een man zich doodgemoederd naar de voetgangersbrug begaf. Hij had zich. behalve van z'n onderbroek, van alle kledij ontdaan en z'n aangezicht was roodgeverfd door z'n vrienden uit de autobus. Stomdronken begaf deze figuur zich naar de voetgangersbrug en sprong promt het water in. Oscar zag het allemaal gebeuren en kwam onmiddellijk in aktie om deze randfiguur van een gewisse dood te redden. Hij kon de man terug bij de mensen in de autocar brengen en... kreeg nog verwij ten te horen ook, omdat de zogezegde show te vlug eindigde en kreeg nog meer liefs te horen, omdat de autocar van de politie niet mocht vertrekken. Een van de vele andere gevallen: een vrouw komt per fiets aangereden, pardoes en recht streeks de Dender in. De brugwachter en een schipper halen de vrouw er uit met veel moeite, want de vrouw vroeg en smeekte om haar te laten verdrinken. Na verzorging door de brugwachter werd ze uitein delijk naar het ziekenhuis over gebracht. Een dank U, laat staan een erkenning voor moed en zelfopoffering was er niet bij. Maar daar is Oscar Callebaut al lang aan gewend... Ook te Denderleeuw zag hij letterlijk een vrouw in het water springen. Hij kwam net met een emmer uit het sashuis en intuïtief voelde hij aan, dat er iets te gebeuren stond. Hij ziet het nog voor zich: «het was een heel dikke vrouw, ze sprong plots en totaal onverwachts het water in». ZOnder nadenken sprong ik haar onmiddellijk na. Er was toevallig heel veel goor in de Dender en het was moeilijk werken. Toch kon hij hulp bieden en de kunstmatige ademhaling toepassen, om haar naderhand met de 900 naar het ziekenhuis te laten vervoeren. Opnieuw had Oscar een leven gered en een duizend frank onkosten op zijn rekening, die door niemand vergoed werden. Hij weet trouwens zelf niet wie of wat de betrokken persoon is. En naderhand hoort hij er evenmin nog iets van. Het zijn zo van die dingen die gebeuren en waar je ale mens niet onderuit kunt. Zonder nadenken, gewoon springen en helpen waar het kan. Zoals vroerger, toen er nog in de Dender kon gezwommen worden en hulp diende geboden bij zwemmers in nood. Maar het is voor Oscar Callebaut soms wel teleurstellend vast te stellen hoe weinig dankbaar de mensen zijn. Niet om een geschenkje en nog veel minder een flinke som te krijgen, maar gewoon, een doodgewone merci kan er niet af. Ditzelfde kan hij gelukkig niet zeggen bij zijn recentste wapen feit. toen hij de brand ontdekte in een nabijgelegen koffie branderij. Oscar Callebaut zat met zijn zoon en zijn vriend Alfons De Smet in de brug- wachterskabine en zag wat er in de Molenstraat gaande was. Oscar sprong onmiddellijk naar buiten en liep wat hij lopen kon naar de koffiebranderij, zo snel. dat hij nog vlugger dan zijn vriend ter plaatse kwam, die notabene zijn fiets genomen had. Met snelheid van een flits rukte hij een brandblustoestel uit en aldaar geparkeerde kamion en schoot naar binnen. De brand was tamelijk erg en de rook vormde een hinderpaal. Zo snel hij kon en zo laag mogelijk tegen de grond, spoot hij er op los. Terug naar buiten, ademhalen, terug binnen, tot driemaal toe. Ook z'n zoon had een blustoestel uit een wagen gehaald of god weet waar vandaan en spoort er mee op los. Ondertussen nam z'n vriend de flessen alkohol weg uit de winkel. De brugwachter raakte overigen licht gekwetst aan het oog en diende zich naderhand te laten verzorgen. Gelukkig liep het allemaal goed af dank zij tegenwoordigheid van geest, opmerkingsgave en snel in grijpen. «Deze mensen hadden wel respekt voor wat ik gedaan heb» zegt Oscat Callebaut, die het niet alle dagen meemaakt dat hij een «dank U wel» krijgt en zelfs nog de dokterskosten terug krijgt! Een van de andere aspekten die regelmatig opduiken: gekwet sten helpen bij ongevallen, mensen helpen die in moeilijk heden zijn met hun wagen. Ook wanneer hij op reis gaat en iemand langs de weg in nood aantreft met een panne, of wat dan ook, staat Oscar Callebaut prompt klaar om te helpen. Gratis en als totaal vreemde. Dezelfde brugwachter maakte ook het nog niet zo oud «karnavaldrama» mede. toen een wagen de Dender inreed. Hij was een der eersten die kon aanwijzen, waar de feiten zich hadden afgespeeld, hij was er bestendig bij in een bootje en hielp de brandweer. Een ander luguber werkje: «lijken opvissen». Zoals op een St. Maarten, toen hij hoorde vertellendat iemand zich ging verdrinken. Een zelfmoordpo ging die eens temeer een interventie van Oscar Callebaut nodig had om hem uit het water te halen. LububerQ werkjes doen zich ook op andere niveaus voor. Toen een kamion met een vat van 200 liters vol darmen het goedje op de brug verloor en het vuil stinkend goedje mocht opge ruimd worden. Kinderen langs de Denderboor den zijn niet altijd zo braaf, een paar belhamels hadden gewoon de kabels van een schip losge maakt. Oscar Callebaut zag het abnormale van de zaak en kon de schipper tijdig verwittigen dat zijn schip gevaarlijk afdreef. Een ramp kon vermeden worden door de werkzaamheid van deze brugwachter, ook de schotbal- ken van het sas werden door kinderen moedwillig losge maakt. Ook hier werd het een zoeken naar deze balken, die her en der afdreven, een merkwaar dige anekdote is het verhaal, toen hij voor z'n eksamen zwemles nam te Brussel en een van de toekomstige redders, bijn verdronk in het zwembad. Sneller dan de zwemleraar haalde Oscar Callebaut deze jongen uit het bad. Het is trouwens typerend voor deze man, dat hij steeds onmiddellijk het initiatief neemt. Of het nu gaat om ongevallen op de brug of in het water. Ook het verkeer regelen komt er soms bij en... werd daarbij het slachtoffer van een verkeersongeval, toen hij door een onvoorzichtige autobe stuurder aangereden werd en boven op het dak van de wagen terecht kwam. Een incident dat zich voordeed tijdens de repara tie van de brug en een ander in goede banen moest geleid wor den... Oscar Callebaut zit vol verhalen, hij gaat er nochtans niet diep op in en nog veel minder over het soms spektatkulare aspekt. Na 18 jaar maakte hij reeds zoveel mee, dat elke optreden iets als de gewoonste zaak is. Dankbaar heid is er nochtans nimmer bij dat weet deze brugwachter beslist wel en is dit teleurstel lend, bij een volgende gelegen heid zal hij beslist niet wachten om een onbekende losbol, of een ongelukkige met pech of ongeval een dienst te bewijzen. Ook al moet hij het niet doen en kan hij zich rustig in zijn kabine ophouden en desnoods de ogen dichtknijpen. Maar dag aan dag zit hij midden in het straat en scheepvaartgebeuren, hoort en ziet veel. Nooit zal hij aan de onwillekeurige drang om te helpen kunnen weerstaan. Ook al loopt hijzelf averij op en moet hij in de stinkende Dender springen of z'n leven riskeren bij een brand of ander ongeval, medailles voor moed en zelfop offering heeft hij niet. Winst evenmin. Een groot edelmoedig hart heeft hij wel. en dit is te waarderen in deze tijd. EAR Brugwachter Callebaut op de plaats waar hij eens iemand redde (el) De brugwachter en zijn brug (el) md er^)rie jaar geleden kwam Teinturia in het nieuws. Titels in de -9%ers onderstreepten de toestand: «Teinturia in de steek gela- ^gjen» - «diepere motieven komen naarboven» - «Avo kontro- /eTe», en dergelijke brachten een lichte beroering bij de pu- g^lieke opinie. De Rode Vaan benaderde op 25.10.73 het dichst 3 dpe werkelijke kern en achtergronden in een uitvoerig artikel enjran Ray De Smet, die verwees naar het aandeel van de lulfranse groep en AVO, om op 'n elegante wijze de likwidatie irtioor te voeren. Maar de beroering was Konsionaig en net otüakte als een pudding in mekaar. Men kan zich afvragen of dinen niet blunderde en de mogelijke blunders niet of onvol- j jrfloende opgevangen werden door gebrek aan vooruitzicht of djnzicht. Was 't te vermijden dat men in oktober 1975 79 van de !50 werknemers moest afdanken en 15 bedienden hun voor- 3zeg kregen? 'aarom kwamen de syndikaten niet Intensiever tussen in 4974 en 1975 bij de eerste afdankingen? 1972 telde het bedrijf nog 268 werklieden en ongeveer 45 dienden. Liep er iets mis met het beleid en wat gebeurde er ecies te Parijs waar notabene de Belgische beheerraad een lar maal zetelde. datzelfde Parijs, waar men op 30.10.75 in het verslag van de theerraad letterlijk schreef: vajndien het rythme van het igjuiidige verlies zich hand- hehaaft zullen wij, tegen het mpinde van het jaar, waar- tchijnlijk onze reserves op- Hepebruikt hebben en meer d lan de helft van het kapitaal. ep )nder deze voorwaarden e( :ijn de dagen van de ven nootschap geteld. 'iC :en redresseringsplan werd ^opgemaakt, maar in geval liet onvoldoende resultaten "lou opleveren om de ven- lootschap in stand te hou den, zou er niets anders ®'neer overblijven dan tot de d 'ereffening van de vennoot- Is chap over te gaan. In dit ge- ek 'al is de raad verwittigd dat w Ie onderneming haar so- 'O :iale verbintenissen waar- ichijnlijk niet zal kunnen na- romen en dat zal dienen be- in oep te worden gedaan op iet sluitingsfonds. )ver gans de toestand rondom einturia maakten we een ba- ans op aan de hand van gege- 'ens die ons uit diverse bron- len werden medegedeeld, let pamflet dat in oktober 1975 lan de werknemers van dit ekstielbedrijf werd uitgedeeld inder de titel «Teinturia zwaar :iek» en waar bijzondere in spanningen gevraagd werden, iracht niet veel baat. 5ROEI ■>e firma Teinturia is in feite ge- Hjroeid uit de Soc Viscose ■Fabelta» Wat er inmiddels ■net Fabelta gebeurde, is vol- doende bekend. In 1964 komt Teinturia onder het beleid van «Alsberghe en Van Oost met 51 Maar AVO (in feite een konkurrent van Teinturia) bestaat uit de groep «Teinturia Beige (Ronse), De Backer - De Ridder (Gent, Kwatrecht, Wetteren), Sobelta (Leuze), La Moderne (Kluis- bergen) Teinturia en Vitapack (Aalst) bovendien nog Mecavo- loc, Tavamo en ververij -Belgo Suisse (in likwidatie) Bijgevolg was in de groep het totaal aandelen groter dan dit van Teinturia alleen (AVO aandelen 1.054 - 535). Indien men de groep in ogen schouw neemt, dan stelt men vast dat Teinturia in kompetitie moest komen als konkurrent van de groep. Anderzijds hing AVO af van Gil let - Thaxon in Frankrijk, maar is nu Pricell France, een multi nationale met een uitgebreide gamma aktiviteiten: voeding, textiel, chemische produkten, enz. PRODUKTIE Aanvankelijk stond Teinturia er niet zo slecht voor. In 1963 was er een produktie van 3 miljoen 417 duizend kg. In 1964, het jaar van ommekeer, 3 miljoen 189 duizend kg. In 1966 3 mil joen 300 duizend kg. In 1970 gaat het zienderogen achteruit. Slechts 3 miljoen kg en in 1974 nog maar 2 miljoen en een half kg om in 1975 mis schien 2 miljoen kg te halen. BELEID Er is duidelijk wat mis met het beleid sinds 1964 en vooral wanneer in 1969-70 de groep AVO begon te beslissen en speicaal de AVO kontroles op 29.10.73. Insiders vertellen, dat het kliënteel duidelijk begon te verminderen. Wat er precies mis loopt moet tot uiting komen in 1966, toen er een voorstel gedaan werd om een spanraam aan te ko pen, omdat men te Aalst inzag hoe de evolutie in het buiten land was en in de Benelux. Men hoopte met een drastisch en snel ingrijpen een zeer gun stige toestand te schapen. Maar pas i n 1971toen het veel te laat was, kwam men tot een besluit... De konkurrenten konden in middels in hun vuistje lachen. Ook in '67 viel er de AVO be slissing geen moderne machi nes te plaatsen, daar waar er drie gevraagd werden. Maar men kreeg wel oude machines. Sommigen schrijven dit als oorzaak toe, dat daardoor sys tematisch vrouwen dienden afgedankt te worden bij Teintu- BESLISSINGEN In 1973-74 werd er beslist om een einde te stellen met het draadverven op Teinturia. Au tomatisch gingen alle kliënten bij de konkurrentie en het meest markante, aan de ge nomen beslissing werd geen enkele ruchtbaarheid gege ven. De kliënten wisten ge woon van niets. Sommigen durven voorop stel len dat deze beslissing enkel tot doel had om Teinturia in een slecht licht te stellen. In 1973 ontpopt er zich een nieuw fenomeen en komt er een invasie van Avo personeel op alle vlakken. Men eist een komplete inzage en alle stuk ken moeten doorgezonden worden aan AVO, die ook in zage eiste van het klantenbe stand. Toen Teinturia 30 miljoen vroeg, kon dit niet doorgaan, omdat de ganse groep er 300 wenste. Op 4 jaar tijd werd van dit tek- stielbedrijf een arme firma ge maakt zegt ons een «insider» PERSONEEL Ook in de volutie van het per soneel is dit merkbaar, daar waar er in maart 1972 nog 268 werklieden werkelijk aan het werk zijn en 45 bedienden ak- tief, slinkt in 1975 het aantal tot een handjevol mensen van 100, die mogelijks in oktober 1976 weggezonden worden. Men zou dit aantal nog behou den om met een minimum van mensen gemakkelijker te kun nen sluiten. Ons telefoontje met de di rektie van Teinturia op 1.4.76 geeft hun visie weer met de nadrukkelijke mededeling, dat de 100 werknemers beslist en vast blijven. Men geeft wel toe dat «Vita pack» overgenomen kan wor den door een Fransman, maar men nog geen volledige zeker heid heeft. SLUIT1NGSBEDREIDING 1973: een zegsman weet ons te vertellen dat men Teinturia wou likwideren, tegenover het sluiten van Fabelta. Men wou doen geloven dat het gebrek aan water de oorzaak zou zijn. Maar het vroeger water pro bleem is opgelost en zou slechts een voorwendsel zijn om Teinturia te kunnen sluiten. In 1975, al wat draad aangaat werd bij Teinturia praktisch op geheven en enkel de lopende kontrakten zouden nog uitge voerd worden voor de Ververij en strengen. Konage en Bobi- nage verdwenen, met het ge volg, afdankingen van perso neel. Op 7.10.75 komt de beslissing «door Parijs» om de werkne mers te ontslaan en in de pers heeft men over dit ontslag en kele mededelingen kunnen vinden SYNDIKATEN Lieten de syndikaten een steek vallen? Kon men niet vroeger ingrijpen? Tans zien we overal en voor minder misschien, be langrijke akties om de werkge legenheid te behouden. Ron dom Teinturia was het steeds betrekkelijk stil. Logischerwijze staken we ons licht op bij de verschillende syndikaten te Aalst om hun vi sie te kennen. Aan allen stel den we dezelfde vragen. Sommigen kwamen rond voor hun mening uit. Anderen waren iets voorzichtiger. Het dossier Teinturia is nog niet volledig dichtgeklapt. Men is bezig de scherven bijeen te vegen. Er werd wel geheimzinnig ge daan en het is allemaal niet normaal zeggen ons sommi gen. Maar het klopt allemaal wel met de verminderde aktivi- teit Men staat perpleks over het sluitingsfonds. Als pleister op een houten been voegt men er aan toe: er zijn toen wel vipg spinnerijen en weverijen dichtgegaan. Anderen vroegen een onder zoek van de RVA en zijn voor zichtig, zolang er geen gemoti veerd verslag werd overge maakt. Anderzijds beschouwt men de gang van zaken niet abnormaal. Men kent 't AVO probleem, die tot reorganisatie wou overgaan en alleen het veredelen van weefsels. Het is spijtig dat men trapsgewijze tot afdankingen overging zo zegt men ons, om aldus buiten de wet van de kol- lektieve afdankingen te vallen. Maar de wet op de sluiting van de bedrijven wordt toegepast. Sommigen zien er geen graten in dat de Belgische beheerraad in Parijs bijeenkwam. Anderen beweren dat België niet in Frankrijk mag zetelen, maar de ondernemingsraad was er bij betrokken. Maar tijdens de syndikale verkiezingen in de maand mei heeft een syndikale afgevaardigde bepaalde vol machten en is nu kaderlid. Aan sommigen werd door Tei n- turia gevraagd, om op te treden bij streekekonomie en 20 mil joen te vragen om de werkne mers te kunnen betalen. Ron dom Teinturia blijft er ergens een naar gevoel over. Ook al krijgt men van de Tein- turiadirektie de vaste belofte dat de huidige werknemers be slist in dienst blijven en wat het sluitingsfonds betreft, de firma zal 2.075 F betalen en een Prix Majore van 65 De bediende hebben zichzelf de das omgedaan, verzekerde men ons in een syndikaat. Het personeel tekende een brief met akkoord voor een mi nimum wettelijke opzeg. Toen kwamen de syndikaten tussen en eisten 10 Maar in diezelfde brief staat dat het sluitingsfonds zal tussen komen en indien het sluitings fonds niet tussenkomt, Teintu ria 65 zal geven. VITAPACK In deze afdeling werken nog een 30 tal werknemers. Bij Teinturia geeft men toe dat de kans bestaat dat een Frans man de machines zou over nemen en ook bij de syndika ten blijkt men deze geruchten te kennen. Het opkopen van deze machi nes staat los van Avo of Gillet en vreemd aan de multi natio nal. Het zou gaan om een zeer kompetente man, die verschil lende Oscars verwierf met een speciaal procédé. Aanvankelijk zou de voor waarde zijn de machines te ko pen en 10 werklieden en 5 be dienden over te nemen. Maar de koper zou zich niet willen binden en zou zijn eigen voor waarden stellen. Maar ook bij Vitapack zou het niet altijd perfekt op wieltjes lo pen bij de aankoop van materi aal. Weel wijst m'n naar AVO met een beschuldigende vin ger om alle produkties niet te kunnen uitvoeren zoals som migen het wensen. Men zou voorgesteld hebben een ma trijs te kopen van 180.000 F om 10 miljoen potjes te vervaardi gen voor een klant De investering zou als «ver lies» de mist ingaan en de klant kon ergens anders z'n potjes kopen. IMMOBILIEN Een immobiliën maatschappij schijnt anderzijds zeer veel in teresse aan de dag te leggen en weten dat het ganse Teintu ria en Vitapack alleen waarde krijgen indien men beide sa men kan opkopen. Ook bij sommigen van de syn dikaten kijkt men met een schuins oog naar deze steeds belangstellende immobiliën groep. Specialisten beweren dat de groep AVO voor 20 milj. het kompleks Fabelta, met 12 ha, had moeten kopen om met nieuwe aktiviteiten te starten buiten de tekstiel. Er zouden genoeg nieuwe projekten ge weest zijn. Onder andere met het wassen van werkkledij, waar ze dan opnieuw veel te laat mee begonnen zouden zijn. GEEN EENVOUDIG PROBLEEM Het vrijwaren van werkgele genheid is geen eenvoudige opgave. Er spelen tal van fak- toren. Toch blijft de prangende vraag of er niet te verhelpen viel. Men weet voldoende dat enorme bedrijven met hebben en houden overgebracht wor den naar ontwikkelingslanden, dat er manipulaties zijn. Was er een gebrek aan voor uitzicht kon er vroeger opge treden worden vanwege de syndikaten? Waarom werden bepaalde mensen uitgeran geerd of verplaatst? In de ganse kontekst blijft het een onverkwikkelijke zaak. Jammer dat men de mens zelf al te gemakkelijk vergeet, die om des brodes wil achter de machines staat en zij het on derspit moeten delven tegen beslissingen die hen recht streeks aangaan. E.A.R. Eenvoudige toeristische autozoektocht formule C. Rit van «Bezemwagen» geldend voor Nationaal Kampi oenschap. Vrije start aan 't Parochiecentrum tussen 12.30 u. en 14 u. Alles zonder naslagwerk ter plaatse oplosbaar. Afstand maximaal 35 km. Inrichting: J. Muylaert. Kontrole: Piet Ghristleven Supervisie: B. Baudonck. Deelnemingsprijs 250 fr. VAB 25 fr. korting. 50.000 fr. prijzen. Voor inlichtingen: J. Muylaert Tel. 052-35.65.16.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11