K UITSLAANDE BRAND IN VERLATEN KASTEEL «DE VIS» MAJORETTENKURSUS TEHERDERSEM FANFARE «DE TERJODENAREN» IN HET ZILVER FIETSELING DOOR DE FALLÜÏNTJES! 22 - 16-4-76 - De Voorpost Zowel de deskundige van het parket als de interventiechef van de Erembodegemse brand weer vinden nergens aanwijzingen welke een mogelijke verklaring kunnen geven voor de brand die vrijdag 9 april 1976 ontstond op de zolderverdieping van het kasteel De Vis te Erembodegem. KORT EN BONDIG Voor de brandweer wordt heel het gebeuren in een kort en bondig interventierapport sa mengevat: Interventiedatum: vrijdag 9 april 1976. Tijdstip van oproep: 17 uur 03. Opge roepen door hulpcentrum 900 Aalst. Zo wordt stuk voor stuk het hele gebeuren vastgelegd vol gens een vast schema. Wij vernamen nog dat het Aals- terse hulpcentrum werd opge roepen en van het ontstaan van de brand werd verwittigd door een patroelje van de Bij zondere Wegenbrigade van de Rijkswacht. Deze had van op de autosnelweg Brussel - Oos tende een sterke rookontwikke ling waargenomen in het do mein der kinderen De Vis. Dit verwaarloosde domein, en het sinds jaren veriaten kasteel, is gelegen aan de Churchill- steenweg te Erembodegem en grenst aan de autosnelweg. Reeds te 17 uur 09 was de T autopomp en de materiaalwa gen ter plaatse. Amper een mi nuut later was ook de 2® auto- pomp en de halfautomatische ladder gearriveerd. BRANDWEER GRIJPT IN Toen de brandweer aankwam sloegen de vlammen hoog uit het dak op. Op de beneden verdiepingen werd echter geen brand waargenomen. De toe gangen tot het gebouw waren vergrendeld zodat deze eerst moesteen opengebroken wor den. Spoedig werd de ladder opgesteld en met behulp van een lans van 70 mm werd de eerste aanval op de brand in gezet. Veiligheidshalve werd de Aalsterse brandweer opge roepen om assistentie te verle nen met een automatische ladder om zodoende de brand langs twee kanten te kunnen bestrijden. Langs de zijkanten van het gebouw was intussen vanop 3 gewone ladders reeds tot verdere bestrijding overge gaan met 3 lansen van 45 mm. Langs de achterkant van het gebouw werd nog een 45 mm. lans ingezet. Als dan de Aals terse brandweer arriveerde met de automatische ladder was de brand reeds zo ver on der kontrole dat de inzet ervan niet meer noodzakelijk was. Inderdaad, zowat een half uur na de aanvang der blussings- werken, kon de brand worden omschreven en was elk gevaar voor uitbreiding geweken. Het einde van de interventie situ eerde zich rond 19 uur 20. Dan werd het sein op groen gezet en kon met de opruiming van het ingezette materiaal worden begonnen. Er diende geen wachtdienst ingezet. OORZAAK De direkt opgeroepen deskun dige van het parket, die boven dien langdurig ter plaatse bleef, kon zich niet uitspreken over een mogelijke oorzaak. Doordat het gebouw reeds langdurig onbewoond staat ligt een aanneembare reden niet zo maar voor de hand. Dikwijls is zgn. lensvorming de bun- In het raam van de BRT- Fietspadenaktie organise ren immers de VVV-De Den derstreek en de VVV-De Fal- luintjesstreek gezamenlijk deze fietseling, die eigenlijk een «fietsbabbeling» wordt. Deelneming is uiteraard gra tis en iedereen vanaf 12 jaar is welkom. Aan burgemees ters, schepenen en gemeen teraadsleden van de ge meente waar de fietstocht voorbijkomt wordt gevraagd de Fietseling voor te rijden. Bedoeling is een massa fietstocht te organiseren om de waarde van de fietsre- creatie te belichten en te beleven, het eigen land schap te verkennen en ge zamenlijk van gedachten te wisselen, d.w.z. babbelen over de mogelijkheid van een permanent fietspad van uit Aalst doorheen de Fal- luintjes. Met de NMBS wordt afgesproken over de mogelijkheid tot blijvende fietsenverhuring in het sta tion te Aalst. De tocht loopt over zowat 25 km en duurt nagenoeg 4 uur met oponthoud op enkele plaatsen voor bewondering, verstrooing of enige verfris sing. De snelheid wordt sterk in toom gehouden. Be geleiding en bewaking wordt door de politie van de betrokken gemeenten ver zekerd. De televisie zal aan onze Fietsbabbeltocht aandacht besteden in Eskapade op za terdag 24 april en in Leef Nu op donderdag 29 april 13.45 uur: Verzameling op het binnenplein van het stadhuis te Aalst. Vertrek langs Molenstraat, St. An- nabrug-Moorselbaan, Ber- genkouter, Affligemdreef. 14.15 uur: Oponthoud aan de abdij Maria-Mediatrix. Bebossing van hooggelegen punten geeft het panorama meer diepte. De Affligem dreef is te smal voor de fietser. Een afzonderlijk fietspad is mogelijk en noodzakelijk. 15 uur: Oponthoud na steile bronnenhelling aan de abdij Affligem. Panorama van He- kelgem. Eveneens kleine bebossing van dit hoogte punt. 15.15 uur: Langs de abdij muur, met vergezicht op Cravaalbos, naar Hoeve Van Cauwelaert (Pikfeest 73 en 77). Vertrek langs Horing- straat naar Kleindries. Pa norama. Meldert-kerk en Cravaalbos. 15.30 uur: Oponthoud aan Hof te Putte, gebouwd in 1536. (Pikfeest 70). Kleine voetwandeling naar Cravaal bos om de bloei van de unie ke boshyacinten te bewon deren. 15.45 uur: Vertrek langs de Meldertse dorpkern naar Baardegem. Baardegem be- Te Herdersem ging verleden week een majorettenkursus door die alleen voorbehouden was aan de majoretten en drummeisjes van de Koninklijke Harmonie «Concordia et Docilitas». Om de twee maand gaan vier van onze meisjes naar een vervolmakingsstage. Zo zijn ze reeds geweest naar Zol der, St. Job-in-'t Goor en leper. Verleden week-end volgden ongeveer 35 meis jes onder leiding van Larry Patton een kursus. Dit als voorbereiding op het Provin ciaal Majorettenkonkoer te Oordegem op 22 augustus en het Nationaal te Lanaken in september. Met gans de groep zullen ze, zoals verle den jaar, meedoen aan de Nationaal Majorettenwed- strijd te Knokke-Heist op 29 juni eerstkomend. Verleden jaar behaalden ze de tweede prijs op zestig groepen. Ook de hoofdmajorette Lily Lam- brecht was te Knokke eerste eredame. Deze kursus ging door in het Parochiaal Centrum o.l.v. Larry Patton in aanwezig heid van Anita Cluyts, kam pioen van België 1975 der Majoretten. Wie is Larry Pat ton? Larry Patton heeft in de States een nationale be kendheid verworven als twirl- en korpsinstrukteur. Hij maakt deel uit van de nationale direktieraad van de USTA en NBTA federa ties en behoort tot de gese- lekteerde groep internatio nale juryleden. Larry is te vens een zeer voornaam staflid van de adviesraad der ITTI, een eksklusieve orga nisatie voor professionele twirlingstrukteurs met ver takkingen over de hele we reld. Mejuffer Anita Cluyts is algemeen sekretaresse van ITTI-Belgium en onze Majorettengroep is even eens aangesloten bij deze organisatie. Larry gaf reeds eerder kur- sussen in Europa waaronder Rome, Nice, verleden jaar in Parijs en te St.Job-in- 't Goor. Ook vorig jaar gaf hij les aan de ITTI-kursus in Acapulco, Mexico. Te St. Job waren ook een viertal van onze meisjes onder de Vlaamse majoretten. Op zaterdag 10, zondag 11 deling van zonnestralen door heen glas een oorzaak, doch zekertieid hierover be staat niet. De persoonlijke me ning van de brandweerinter- ventiechef is dat zelfontbran ding van opgehoopt stof en vuil, door de zonnewarmte op het dak, niet uit te sluiten zou zijn. SCHADE Het nog oerdegelijke eikenhou ten dakgebinte was een gretige prooi voor de vlammen en ging volledig op in vuur. Van de ge hele dubbele zolderverdieping blijft niets over. De aangerichte waterschade is eveneens aan zienlijk. Van enig herstel zal hier zeker geen sprake meer zijn. Het verdere verval van dit binnenin reeds geheel afgeta kelde gebouw kan nu alleen nog wat sneller gebeuren. Men kan bezwaarlijk beweren dat het verlaten kasteel van de erfgenamen De Vis zich nog in goede staat bevond. Nochtans bleek ook nu nog de opmerke lijke stevigheid van het gebouw zelf en van de buitenafwerking. Al was er binnenin reeds enorme schade aangericht toch was er van eigenlijk on herstelbaar verval nog geen sprake, al zou het miljoenen kosten om het geheel weer te restaureren, meer nog dan voordien, op het onbe schermde en gehavende ge bouw kunnen inwerken, ziet het er naar uit dat dit mer kwaardig kasteel aan zijn laat ste tocht toe is. Wij zullen we licht nooit vernemen of de kort sekwenties van dit alles werk< EZ lijk nog door zijn gedrongen fcN- het bewustzijn van de nog eni overlevende der kinderen D za Vis die nu al jarenlang van dlkk buitenwereld afgezonder leeft. BALDEI Dit jaar was het precies 25 jaar geleden dat te Terjoden opnieuw een fanfare boven de doopvont werd gehouden. Eigenlijk zou men moeten spreken van een wedergeboorte. Inderdaad, de eerste spelers hadden haast allen eenmaal deel uitgemaakt van de Terjoodse fanfare «Hoger Op». Ook de eerste instrumenten waren stuk voor stuk van «Hoger Op» afkomstig. Naar de geest bestaan De Terjodenaren» van daag de dag eigenlijk zowat 45 jaar. Een hele prestatie, zeg dat wel! Nu in de Falluintjes ré^ds en^le wandelpaden gepland en andere in staat van uitvoering zijn en zelfs reeds druk wonden bewandeld; nu regelmatig aanvragen worden genoteerd i.v.m. wandelingen door dezetypischéfjftrèek; nu het een periode wordt van terugkeer naar de natuur, van grote voettochten, van massale wekelijkse fietstrainingen, nu dus meer zorg voor de eigen gezondheid gaat primeren en deze dan gepaard aan de zin voor het landelijke, wordt op zondag-2 mei e.k. de blijde geboorte verwacht van de eerste FIETSELING. reiken langs de rand van Cravaalbos is helaas nog niet mogelijk. De landwegen behoeven hier en daar nog enige verharding. Voor een permanent fietspad wordt dit uiteraard noodzakelijk. (Bij droog weer wordt de landweg gevolgd). Oponthoud naar keuze bij de St. Margaretakerk. Hof ter Linde (Pikfeest 75) en ver frissing in Gasthof Vonck. 16.30 uur: Vertrek via Hoeve Loereman (Pikfeest 71) en Baardegem-station (waar op 31.7 en 1.8.76) de stoom trein rijdt) naar de Stevenka pel en Hoeve Muylaert (Pik feest 72 en 76). 17 uur: Vertrek naar Bos kant Herdersem, Hoeve Van Nuffel (Pikfeest 74 naar Den deren zoterug naar Aalst.) 18 uur: Bespreking en eva luatie in de Keizershallen te Aalst. Zo U werkelijk een natuur minnaar zijt en zo uw ge zondheidstoestand U wer kelijk belann inhni=>7fimt wordt U vast en zeker ver wacht te Aalst op de binnen koer van het stadhuis op zondag 2 mei. Wellicht gaan, naalle moge lijke autotochten in binnen- en buitenland, voor U verge zichten open die U, zo kort in eigen omgeving, nooit vermoedde. L.H. en maandag 12 april stond hij voor onze meisjes. Hij vertrok van hier naar Nice, zo verder naar Italië, Am sterdam, Glasgow, Toronto en de Noordelijke kant van Amerika. Samen met vier andere instrukteurs reizen ze de wereld rond, met kur- sussen en opleiding aan de beste majorettengroepen in deze wereld. Rond 28 komt hij terug thuis. Voor Larry Patton naar Florida verhuis de was hij Direkteur van het Ohio Twirling Institute en leider en instrukteur van di verse vermaarde peletons waaronder in 't bijzonder The Ohio Drum and Bugle Corps and Band Associa tion waarmee hij de wereld tentoonstellingen te New York en Montreal bezocht. Tevens is hij gekend als één van 's lands meest vooraan staanden op gebied van '2 baton'en '3 baton'! Zijn leer lingen behaalden vele kam- pioentitels in de State- en National Competitions. Wij zijn er zeker van, dat onder onze meisjes ook ver schillende kampioenen schuilen dank zij deze oplei ding door Larry Patton. L.H. HISTORIEK De fanfare «De Terjodena ren» heeft eigenlijk 2 perio des gekend in zijn geschie denis, n.l. een periode voor en een periode na wereld oorlog II. Vóór wereldoorlog II: Fanfare Hooger Op. He was in het jaar 1920 dat enkele vooraanstaande Daensisten, welke de drij vende krachten waren van sociaal en kultureel leven te Terjoden, het idee opvatten om een fanfare te stichten. Tot dan hadden de Terjoders hun kreativiteit kunnen uit leven in zang- en toneelver enigingen, het ontbreken van «muzikale ondersteu ning» werd rond die tijd wer kelijk als een tekort aange voeld. Er moest en er zou dus een muziekvereniging komen, een fanfare. Deze fanfare kwam er dan ook in 1921. Tot de grondleggers behoorden Staf Van Mul ders, Kamiel De Meyer, Ar thur Van Den Steen, Verdun De Bruycker, Frans Mabilde en de vele andere eerste spe lers. De «Fanfare Hooger Op» was nu een feit. Deze fanfare was bij uitstek een Terjoodse aangelegenheid; echt volks en recht naar het volksleven zelf toe zonder hierbij de grote Daensis- tische opdracht uit het oog te verliezen welke als vanzelf uit zijn veelbetekenende naam was af te leiden «Hoo ger Op»! Zoals de mensen zelf in die beroerde jaren, maakt «Hooger Op» dan ook op zijn beurt alle strubbelin gen mede welke deze voor oorlogse periode zo karakte riseert. Vooral politieke be roering, konflikten en span ning om dan vooral de evolu tie van het Daensisme zelf niet te vergeten. Zo evolu eerde Hooger Op in wezen mee van Daensistische naar Vlaams-Nationale fanfare. Trouwens, in het Aalsterse, en dan zeker te Terjoden, is het Vlaams Nationalisme ei genlijk steeds een apartm Daensisme geweest. Het lag voor de hand dat Hooger Op er niet op gebrand was om zijn lustige deuntjes verder te blazen gedurende de on gelukkige oorlogsjaren. De haast 20 jaren bloeiende fanfare zou in 1940 ophou den te bestaan. De meeste instrumenten werden weg geborgen en bijeengebracht bij Frans Mabilde. Deze Frans Mabilde, in de volks mond Sooiken geheten, was steeds «duivel doet al» ge weest, vinnig, tempera mentvol en steeds bereid om voor de fanfare doorheen een vuur te gaan; hij was zowat de persoon waarop Hoger Op steeds had kun nen bouwen. Het is nadien ook aan Sooiken te danken geweest dat de huidige fan fare De Terjodenaren weer kon starten. NA WERELDOORLOG II: FANFARE DE Terjodenaren Het naoorlogse leven was ingrijpend gewijzigd. Vooral de eerste jaren waren ver ward en onbestemd. Het le ven te Terjoden ging inmid dels zijn gangetje maar zon der muzikaleomlijsting dus. Letterlijk en figuurlijk zat er in de veertiger jaren weinig muziek. Maar dit zou dan veranderen in 1951, nu pre cies 25 jaar geleden. In dat bewuste jaar moest E. HSa- bot als pastoor te Terjoden worden ingehuldigd. De toenmalige onderpastoor E.H.Verbaert zou zich met de voorbereiding van deze feestelijke inhuldiging ge lasten en ook zorgen dat de inhuldiging zelf met de grootst mogelijke luister zou gebeuren. Maar wat was nu een luisterrijke inhuldi ging zonder de verklankte vreugde van de Terjoders via de feestelijke tonen van een fanfare? Doordat E.H.Ver baert voor zijn opzet veel mensen moest aantrekken en dus veel kontakten dien de te leggen kwam hij als vanzelf bij vele oude fanfare leden terecht. Bij deze huis bezoeken vernam hij over het bestaan van Hooger Op destijds en zo ontstond het het ook. Als vooroorlogse chef van Hooger Op was hij de geschikte man die in kon staan voor een vlotte start en en degelijke uitbouw. Onder de leiding van Rochus, die toen als chef ook meespeel de, liep alles vlot van stapel. Er werd hard gewerkt en de herhalingen getuigden van een zeer goede voorberei ding. De resultaten bleven niet lang uit en succes werkt aanstekelijk. Steeds meer muziekliefhebbers meldden zich als fanfarelid aan en al wat maar blazen kon vulde het klankrijke geheel verder aan. Het werd een echter Terjodense fanfare, van, door en voor Terjoden. Of de wind die uit de paviljoenen kwam nu zwart of wit was, de muziek die er uit opge bouwd werd klonk eender, en deze muziek was allesbe halve grijs maar heerlijk kleurrijk en spetterend veel zijdig. De Terjodenaren stonden buiten en boven de enge partijpolitiek en wer den al spoedig de fanfare van iedere Terjodenaar. Het sukses van «De Terjo denaren» werkte al gauw aanstekelij op vele vooroor logse muzikanten uit aan- i)p aangediend en de meest andere fanfares hadde soortgelijke moeilijkheden^ Ook te Haaltert. Dit leidd|( haast vanzelf tot kontaktn^ me en na beider problem^an tiek ten gronde te hebben u „et gepraat werd tot samenwei[g king besloten en overg<!s gaan. Bij Terjoodse aang< ge legenheden wordt nu hnre: Terjoodse vaandel gevoen en als de nadruk op Haalte ev ligt gaat de Haaltertse vlaEen voorop. Er dient echter g#stl zegd dat het overgrote gilw deelt der spelers stee# «Terjodenaars» zijn gebli ven. Een oplossing die oo d voor vele andere dingen a een inspirerend voorbeel zou kunnen dienen. BESLUIT: Op dit ogenblik staan zaken dus zoals hoger zegd. In de loop van de jareb, kregen de Terjodenaars var sit zelfsprekend ook een unt— form aan gemeten. In h< begin was het alleen ee kepi en later werd het uniform dat met de tijd oo al eens van «groen» na* «blauw» overging. Intussen kwam in 1960 eend Majorettenkorps voor d|nr iëf ;ch I450: \i in De fanfare «De Tcriodenaren» pinpen voor de eerste maal nn UanJTMl idee om opnieuw een fanfa re op te richten. Meerdere oud-muzikanten werden op gezocht en werden door de initiatiefrijke onderpastoor «warm-gepraat» voor zijn plan. Er zou kost wat kost een fanfare komen want zonder fanfare geen feeste lijke inhaling en zonder in haling ook geen pastoor, dus... Het liep echter allemaal niet van een leien dakje. Vooral het voorafgaande oorlogs gebeuren en de daaropvol gende repressie, waarvan de meeste oudfanfareleden het slachtoffer waren geweest, bleef nog sterk nawerken. In veler geest was nog geen plaats voor verzoening en anderzijds was een onmis kenbare vrees aanwezig bij vele zo geheten «zwarten» om aan het openbare leven opnieuw deel te nemen. Maar het vooruitzicht om van de komende inhaling van pastoor Sabot een bij zonder gebeuren te maken overwon tenslotte, ledereen legde zijn eind weg of naar elkaar toe en tenslotte kwam het voor mekaar. Er werd letterlijk en figuurlijk verza melen geblazen en als eer ste gezamenlijk initiatief werd uiteraard een lokaal gekozen, of liever, twee lo kalen: een bij A. Van Impe en een bij Felix Coigneau, beiden muzikant en herber gier. Een fanfare zonder «chef» is géén fanfare, dus diende er ook uitgekeken naar een vol bloed muzikant die het ge heel, ook al was het een fanfare, harmonisch zou kunnen leiden. Het kon niet anders, dit moest Rochus De Decker zijn, en zo werd grenzende gemeenten zoals bvb. te Welle, waar al spoe dig het Terjoodse voorbeeld navolging kende. De fanfare groeide en bloei de, zoals dat dan heet, en was overal van de partij waar mensen feestvierden, waar vreugde heerste, waar een gebeurtenis diende in de muzikale verf gezet, waar manifestaties moesten on dersteund. Zo was deze fanfare ook bij alle grote Vlaamse manifes taties der zestiger jaren steeds present om deze met klank te benadrukken en muzikaal hun steun te beto nen. Bij de «Marsen op Brussel», te Antwerpen, en recent nog te Vilvoorde en Halle was de fanfare «De Terjodenaren» een vaste waarde. Maar alles verandert snel vandaag de dag en ook het leven zelf veranderde razend snel. Vooral het gemeen schapsleven, ook te Terjo den en dit vooral door het toenemende bezit van de au to die oorzaak werd dat steeds meer mensen zich in hun vrije tijd buiten hun ei gen gemeenschap verplaat sten. Ontspanning en ver maak werd steeds maar ver der van de eigen gemeen schap gezocht. Hierdoor vielen er talrijke muzikanten af, sommigen bleven zelfs gewoon weg zonder verder ooit nog enig teken van le ven te geven. De gevolgen hiervan bleven niet uit en een ganse reeks problemen diende zich aan. Met een sterk gereduceerde fanfare op stap gaan werkt deprime rend en zeg nou zelf, het is echt geen gezicht. Dit teken destijds had zich ook elders aej fleurige noot zorgen en he/*3 onlangs werd er ook nog eeP9 trommelkorps toegevoegd" Al bij al mag de verbroedd" ring (en verzustering voor c*3' Majoretten) van de «Terjcp denaren» met de Haaltert: «Jonge Kunstminnaars' succes worden genoemi De gezamenlijke formatl bestaat nu uit 40 muzik. ten - de eigenlijke fanfareit een korps met 12 trommej laars (en trommelaarsters en een Majorettenkorps me l, 32 schattige «dansmarii kes». Dat ze dat maar eenj^, nadoen! Dat het 25 jarig bestaan vaUj «De Terjodenaren» niet oi gemerkt voorbij kon gaalek ligt voorde hand. Op zonda in 25 april e.k. ontvangt hetke Erembodegemse gemeente v: bestuur onze zilveren fanfi>bl re op het gemeentehuis te 1 1 uur. f» Op 23 mei gaat er een ko muziekfestival op de Drie M te Terjoden met deelnemin van volgende korpsen Niets zonder Arbeid, Erem m bodegem. nc Sint Cecilia, Erembodegem jc Moed en Volharding, Denlm derhout. 10| Sint Cecilia, Welle. irt Sint Martinus, Kerksken. iei Als klap op de vuurpijl kom te dan nog het groot Jubileum kc nachtbal in zaal Rubens e aan de Ninovestraat te Ter0I! joden op 16oktober. Hou deze data in de gatenl( het wordt echt de moeiter; want «De Terjodenaren» we ten van feestvieren af. Veel succes, Terjodenaren^ ook na de fusie. Wij zien ,n zeker weer om het allemaa cj, nog eens over te doen over, 25 jaar, maar dan in he je goud. Baldei

De Voorpost | 1976 | | pagina 22