CUR SUS^% NIEUW LEVEN JUBILEERT MET MONTSERRAT HOGER OP PREZENTEERT GUIDO KLINCK IN KLAUW TENTOONSTELLING BUITEN DE DENDERSTREEK KONCERT BUITEN DE DENDERSTREEK ARBEID EN KUNST MET VROLIJK BLIJSPEL 'N ZONDAG IN NEW YORK OF EEN FRISSE WIND IN -DE STADSSCHOUWBURG VERLOOFDEn Na de sterre die stil bleef staan onder de hemel van Arbeid en Kunst en even de oudere generatie een kerstlegende uit duizend en één nacht aanbood, waren de jonge en veelbelovende akteurs en akrices van Sint Barbara, nu met een denderend fijnzinnig blijspel aan de orde. .Voor bomvolle zalen mogen we wel zeggen, en terecht die belangstelling. Over het stuk, van de Ameri kaan Norman Krasna, die vooral bekend is om zijn originele filmscenario's, valt nits dan goed te zeggen. Het stuk werd in kreatie gebracht in 1961 maar is mede door de aange paste tekst nog steeds aktueel, en bezit alle elementen om een vlotte toneelavond te waar- borgen. Peggy Taylor is een meisje die door haar strenge opvoeding steeds in konflikt ligt met zichzelf en haar verhouding tot De vier hoofdpersonages uit «Een zondag te New York».(JM) de mannen. Ze verbreekt haar verloving met Russ Wilson omdat die er een te losse moraal op na houdt en neemt haar intrek bij haar broer, de piloot Bill, die een flat in new York bezit. Die zondag tijdens een busrit maakt zij door de knoop van zijn jas die blijft haken in de mazen van haar trui, kennis met Mike Mitchell. Een hevige stortbui doet de jongelui schuilen in de flat van Bill, waar de ochtendjas van mama, de eventuele aan komst of aanwezigheid van mama moet suggereren. Een spelletje van kat en muis en een Peggy die bij het zien van de luchtige damesnachtkledij in de kast van haar broer vrijgezel alle twijfels omtrent de moraal van de man kwijt raakt, geven als resultaat een verleidingsscène van de beste soort, die eindigt met twee jonge mensen in luchtige - kledij en een eks verloofde die onverwacht bin nenstormt en Mike voor broer Bill aanziet. Een mengelmoes van rare situaties als de ware broer op de planken komt, doen Peggy de waarheid inzien. Haar liefde gaat naa die ontmoeting op een zondag in New York. Dit blijspel dat tragisch begint is door een sterke en homogene ploeg stevig op de planken gezet. De gehele entoerage, het don ker. het geluid, de belichting was uiterst goed verzorgd. De in de zaal net nog zichtbare dekorwis- selingen waren op zichzelf een interessante belevenis. Immers een bankstel met dankbare kussenelementen deed dienst als manusje doe het al. Het dekor zelf werd door middel van dit bankstel omgetoverd tot flat, een bus op Fifth Avenue en een vluchtheuvel, een boks in een restaurant, een bioskoop en een kamer in een Japans eethuis. De akteurs waren spontaan in hun optreden, gingen volledig op in hun typering: een pittige Fran. De Bolle als Peggy Taylor, Guido Klinck bijzonder op dreef als Mike Mitchell, een voortref felijk optreden van Rik Van Hoorde als Bill. Eddy Temmer man als Russ Wilson zagen we beter, zijn huppelend optreden suggereerde dan wel de noncha lance van de rijke snob, maar kon toch niet verhelpen dat hij zijn tekst regelmatig zag vliegen, ronald Schollaert en Leentej Van Den Bossche als man en vrouw in diverse personnages akteerden zeer goed. Op deze ideale wijze vertolkt, in goede banen geleid door regisseur Jef Bettens. in een mooi en funk- tioneel dekor. is een blijspel amusement van het beste soort. Een hartelijk slotapplaus was een verdiende beloning voor een frisse en jeugdige brok teater. ROEL VAN DE PLAS In het kader van tien jaar «Nieuw Leven» hernam de toneelvereniging het toneelspel «Montserrat» van Emmanuel Robles, dat eens tot hun suksessen behoorde. Van de opvoering, die wel een erg hoge inzet was van een toneelploeg die niet over zo'n groot aantal sterke spelers beschikt, houden we ondanks zware en lichte fouten, heel wat positieve beelden over: een vrij behoorlijke produktie zouden we zo zeggen. Montserrat, die niet meer ak koord gaat met het regime van de Spaanse bezetters in Vene zuela komt in opstand. Hij kan de bloedbaden en het machts misbruik niet meer aanvaarden. Vandaar dat hij gaat kollabore- ren met de rebellen. Hun leider Bolivar is ternauwernood uit de Spaanse handen ontsnapt dank zij de tussenkomst van Montser rat. De Spaanse kolonel Izquierdo weet dat Montserrat de verrader is en wil hem de schuilplaats van Bolivar doen verklappen. Als monsterrat hal- starrig blijft weigeren worden zes willekeurige onschuldigen aangehouden om hem er toe te bewegen te spreken op straf van dood. Slagen zij er niet in dan worden zij allen gefusillieerd. Als het uur verstreken is en Montserrat blijft zwijgen wor den de onschuldigen nog op beestachtige wijze getergd nog maals met het doel Montserrat te vermurwen, maar hij blijf het antwoord schuldig en wordt eveneens terechtgesteld als be kend wordt dat Bolivar erin geslaagd is een paar Spaanse verdrukkers te doden en de vlucht te nemen. Wie Montser- rat en de geschiedenis van die lijd kent zal onmiddellijk aan voelen dat het voor een akteurs- ploeg een zware opgave is om het schrijnende van de gehele situa tie. de machteloosheid van een man en de wanhopige toestand van zes personen daarin spe ciaal. op scène dusdanig weer te geven, dat in de zaal bij het publiek de rilling over komen, de gevoeligen al een traan wegpinken en vooral dat de gruwel die in dit stuk hoogtij viert, alles overheerst. Dit is nu net de grootste algemene fout die de toneelgroep gemaakt heeft. Ze stonden er zowaar bijna als lammetjes bij. gelaten en tam. die zes onschuldigen. terwijl net in dit tweede bedrijf De dramatische situatie lag die de basis van het ganse spel vormde. Zes veroordeelden die hun laatste uur tergend vlug voelen naderen zullen zich in een psychologische toestand bevin den van angst en wanhoop, ze zullen zich als waanzinnigen gedragen op momenten dat de spanning ten top wordt gedre ven. het verliep allemaal zeer braaf, een gevechtscène zonder kracht, een smeken zonder aandrang... Een bewijs dat de dramatische situatie niet tot zijn recht kwam is wel de binding met het publiek die ongetwijfeld tijdens deze scènes bijzonder slecht was. Als op een moment Izquierdo Montserrat bij de schouder sleurt om hem te verplichten een terechtstelling bij te wonen en her en der uit de zaal gelach opklinkt dan stel je spijtig vast dat net op het ogenblik dat de spanning voel baar wordt, een gebrekkige aktie. net niet genoeg uitgediept deze ongepaste lacht ook niet kon vermijden. Verder ging alles zo traag, bijwijlen stuntelig, nog geaksentueerd door veelvuldige versprekingen, slechte uitspraak en bij sommigen een totale onverstaanbaarheid. Als gena deslag viel daarbij een lichtregie die allesbehalve korrekt was en steeds weer aan onnodige kor- rekties onderworpen werd met als gevolg een variërend spel van dag. nacht, nacht. dag. bijzon der hinderend voor de speler die deels in de schaduw, deel in het volle licht evolueerde. Fout van de regie, fout van de uitvoerders, of spelers die zich verkeerd bewogen, wij weten het niet. in elk geval hinderlijk en zeker voor verbetering vatbaar. De akteursploeg kan bezwaar lijk homogeen genoemd worden. Nieuw Leven bevat nochtans een kern sterke spelers. En het is vooral die kern die Montserrat naar hogere kwotaties leidde. De sterke typering van Roger De Cock, als Montserrat, zijn ingeslikte letters en grepen daargelaten, een uitstekende Edmond Wellekens als de harvochtige kolonel Izquierdo; Eddy Beeckman als de onschul dige veroordeelde toneelspeler, steeds beter. Paul Coppens in een overtuigende rol van de rijke Monserrat voor zijn wegbrengen naar het vuurpeloton.(JM) Voor de derde reeks abonnementsvertoningen van haar achtste lustrumjaar, programmeert Hoger op «Melinda» (teach me how to cry) van Patricia Joudry in een uitstekende Nederlandse bewerking van Alfred Pleitereneen regie van Fons Vinck. Een hoogstaand, fijn speelstuk, hard realistisch en toch poëtisch dat zeer hoge eisen aan vertolkers en technici. Een spel van vooral jonge mensen waarin praktisch al de Hoger Op-beloften aan bod komen Voorstellingen op 24 en 25 april, 1 en 2 mei 1976, om 20 uur., in de feestzaal Moorselbaan (naast St.-Maar- tensinstituut). TENTOONSTELLINGEN Galerij S 65 Fred Bervoets tot 24 mei. Galerij Valerius De Saedeleer Paul Delvaux tot 3 mei Kultureel centrum Affligem Edmond Coppens tot 25 april ZATERDAG 17 APRIL 1976 Zaal Bristol Grote Markt 19 uur, feestavond door karnavalgroep D'Ambalossezakken. CSV klub Wellekensstraat 20 uur Informatieavond over de Spaanse burgeroorlog «Het integraal socialisme» ZONDAG 18 APRIL 1976 Schietbaan vanaf 10 uur wijkkermis met allerhande feestelijkheden en attrakties DINSDAG 20 APRIL 1976 Driesleutolstraat Jeugdklub Team 20 uur voordracht over opvoedingsmogelijkheden en problemen. Dialoog tussen Izquierdo en pater Coronil.(JM) p//ert-fYA Francine De Bolle en Guido Klinck in een verleidingsscène.(EL) koopman die zijn einde ziet naderen en er fortuin, grond en zelfs vrouw voor over heeft om te blijven leven. Ulrich D'Haese was niet in zijn dagje, onver staanbaar als de pater Coronil, blijkbaar een rol die hem niet zo goed lag. Carine Wauters als de moeder verdient alvast een pluim voor haar uitstekende uitspraak, in de vertwijfelde scènes om Montserrat te overtuigen mocht zij heftiger geakteerd hebben. Jan Devillé, Viktor De RIjcke en Gilbert Jacob maakten dan wel veel misbaar maar vraag ons niet wat ze verteld hebben, wij begrepen geen woord. Manon DTlondt, Jozef De Cock, Hugo Cooman akteerden vlot. Figura tie berustte bij Herman Nieuw- landt. Herman Wauters en Mare Coppens. Herman Larcher wist met Montserrat kleurrijke, sfeerrijke beelden te scheppen, dank zij een prachtig natuurgetrouw de kor, kleurrijke kostumes en een totaalvullend plateau, het spelen met open doek had hier een bijzondere charme mede door de praktische vondst van het kaars licht. De muziek was aangepast en niet storend. Ondanks bo vengenoemde kwaliteiten en tekortkomingen onthouden we van Montserrat een bijzonder kleurrijke vertoning die de moed bewijst van een jonge toneel- ploeg, moed om de eeuwige komedie lachers te doorbreken en een sterk ernstig stuk aan te durven. ROEL VAN DE PLAS In de laatste produktie van het Nationaal Eigentijds teater te Gent, vroeger het kelderteater Area konden we in ht toneelspel «Klauw» van de Brit Howard Barker, kennis maken met een zeer voortreffelijk optreden van Guido Klinck. Het stuk. momentopnamen uit het leven van de half blinde bastaard Noël Billdew (André Roels). verhaalt de tragedie van een mens die fysisch benadeeld revanche neemt op de maatschappij die hem om zijn handikap eens uitstootte. Noel besluit onafhankelijk van iedereen zijn weg te gaan. komt in de gangsterwereld, die hem om een schandaal te vermijden in een zenuwinrichting laat opsluiten waar hij ten ondergaat. tm< Een zeer realistische vertolking van André Roels (Noël), Eric (er, Verschueren en Nele Van den Driessche. Guido Klinck die de fata rol van lusby, politie en moordenaar vertolkte gaf een staaltje oral van zijn veelzijdigheid. Een toekomstige akteur die naam Mdl waaridg. waar vooral de zeer goede uitspraak van te noteren paa valt. k. I De gebrekkige technische kant en het duidelijk verwaarloosde 6|, d dekor. dat evenwel sober kan gehouden worden maar hier een toonbeeld van slordigheid was is het enige negatief punt bij deze produktie. RVDP Guido Klinck (rechts) in N;E;T; Op vrijdag 16april 1976 opent in de voorlopige lokalen van het Museum voor Moderne Kunst, de tentoonstelling Maurice WYCKAERT-Rik POOT Het ensemble van de schilder Wyckaert en de beeldhou- wer Poot, werd samengesteld door de Dienst Buitenlandse Betrekkingen van het Ministerie voor Nederlandse Kuituur en werd als officiële Belgische inzending 1975 in het najaar ingestuurd voor de XI li* Biënnale van Sao Paulo in Brazilië. Vóór deze dubbele tentoonstelling ontbonden wordt, zal zij, na Hasselt in het Provinciaal Begijnhof, ook in Brussel te zien zijn. Deze tentoonstelling toont een reeks schilderijen en beeld houwwerken die een representatief geheel vormen van het oeuvre van beide Vlaamse kunstenaars, die vooraan in de beweging staan. Met krachtgeladenheid van lijnen en kleuren, die in de doeken van 1962 tot 1975, soms schijnbaar overneigen naar figuratie, schildert Maurice Wyckaert echter geen ab- strakte landschappen. Hij maakt schilderijen. Een ekspe- riment gebaseerd op een momentaal ondervonden emotie, die voor de toeschouwer vatbaar blijft voor alle interpreta tie. De vroegste beelden van Rik Poot dateren van 1966-1968, moment van een beslissende betekenis voor hem, wan neer hij de hamer en de beitel terzijde heeft gelegd en een meester is geworden in de «verlorenpwas» techniek. Vol gens de meest subtiele impulsen van zijn verbeelding, boetseert hij, giet hij en polijst hij de bronzen of zilveren wezens die een eigen wereld bevolken. De tentoonstelling blijft toegankelijk tot en met 9 mei 1976, alle dagen behalve's maandags van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur. Ingang: gratis, gestencilde catalogus. CENTRUM VOOR CONCERTVERNIEUWING Op donderdag 29 april organiseert het Centrum voor Con certvernieuwing zijn achtste concert om 20.30 uur in de zaal «1715» van het Bijlokemuseum. De uitvoerders zijn ditmaal de leden van het bekende Amphion-Kwartet nl. Karl Lenski, fluit, Richard Kilmer, viool, Vladi Krejza, altviool en Monique Bartels, cello. Bovendien verleent Paul Dom- brecht, hobo, zijn medewerking aan dit kwartet. Op het programma staan werken van J.C. Bach, W.A. Mozart en J. Haydn. Toegangskaarten voor dit concert aan 100 en 80 F zijn te bekomen in de muziekhandel Devos, Koestraat 11 of in de Mediatheek alsook aan de ingang op de avond zelf. 24 - 16-4-76 - De Voorpost

De Voorpost | 1976 | | pagina 24