JEHOVA'S GETUIGEN TERUG IN AALST SINT-MARTINUSPAROCHIE HEEFTGROOTSE PLANNEN DE MEDISCHE RISIKO-KAART IS MEER DAN EEN DOKUMENT K.O.O. - AALST BOUWT NIEUW ZIEKENHUIS 4 - 16-4-76 - De Voorpost Zaterdag en zondag kon je ze terug van deur tot deur zien aanvellen, de getuigen van Je hova. Hier eens vriendelijk te woord gestaan, daar eens af- gesnouwd, wantrouwig aan gegaapt of gewoon afgewim peld. Wat bezielt deze mensen om dergelijke «velddienst te verrichten?» Over de getuigen van Jehova, mede als over het programma dat gedurende het voorbije week-end aan bod kwam, zijn we gaan praten met de heren D'Hondt en De Vuyst, organi satoren van de voorbije Kring vergadering. Zowel zaterdag als zondag was het tema van de vergade ring «Doet u wat God van U verlangt?». De opkomst was overweldigend, een bomvolle Keizershalle, 1.667 personen. Op zaterdag 10 april, kwamen de deokratische school en de daders van het woord aan bod. Bijbellezingen, verklaringen over de beginselen van de bij bel en gesprekken over het ge loof dat uit de bijbel geput wordt om het achteraf aktief te ge bruiken tijdens da velddienst. Zondagmorgen 11 april had de doopplechtigheid in het stede lijk zwembad plaats, terwijl in de namiddag een belangrijke algemene, openbare toe spraak op het programma stond van een vertegenwoor diger van het Wachttorenge nootschap. De dag werd beslo ten met een samenvatting van de laatste Wachttorenstudie, d.i. de bespreking van de laat ste artikels uit hun tijdschrift «De Wachttoren», een toe spraak door de heer Truyts over het eerste zichtbare be wijs dat de getuigen van Je hova de wijsheid van boven bezitten, en een gesprek van de heer Van der Bey over «De daders van het woord zijn ge lukkig?» WACHTTOREN GENOOTSCHAP Het wachttorengenootschap werd opgericht in 1881 in de Verenigde Staten van Ameri ka. Op 13 december 1884 kre gen zij te Pensylvenia wette lijke rechtspersoonlijkheid Dit werd op 15 december 1884 dan officieel geregistreerd. Het treedt op als dienstknecht en wettelijke vertegenwoordiger voor dat lichaam van persor Jehovi De doelstellingen omvatten de predeking van het evangelie van Gods koninkrijk, onder Kristus Jezus, tot alle naties, voor de naam, het woord en de soevereiniteit van de almach tige God. Het drukken en ver spreiden van bijbels en bijbelse waarheden in meer dan 160 verschillende talen. Het publi ceren van artikels en kommen- taren die de oprichting van Gods Koninkrijk ondersteunen. Het Wachttorengenootschap beschikt over eigen drukke rijen, dit sinds 1920, om de pu- blikaties te drukken. Daar zij al les in eigen beheer hebben is het hen mogelijk zeer goed koop bijbels op de markt te brengen. 50 F per eksemplaar. Momenteel de goedkoopste bijbel die te verkrijgen is. Gok het tijdschrift «De Wacht toren» wordt in deze drukke rijen gedrukt. In 1974 werden in de 16 drukkerijen, verspreid over de ganse wereld 471 mil joen eksemplaren gedrukt. Sommige oplagen per gebied overschreiden momenteel de 10 miljoen eksemplaren. Sinds 1951 zijn de prijzen van de twee tijdschriften «De Wachttoren» en «Ontwaakt» onveranderd op 5 F gebleven. Kommderd"ele doelstellingen worden niet nagestreefd aldus de woordvoerders, maar indien mensen meer willen geven mogen ze dat. De tijdschriften worden in 207 landen uitgebracht. JEHOVA'S GETUIGEN De oorsprong van de getuigen van Jehova is te zoeken in de Verenigde Staten van Ameri ka. De eerste president van de Getuigen, de heer Russel, ver zamelde daar op een bepaald moment een aantal mensen rond zich, afkomstig uit de ver schillende godsdienstige sek ten aldaar, en begon aan bijbe lstudie te doen. Uit deze kleine kern van mensen zijn de Ge tuigen van Jehova gegroeid. In 1975 was het aantal getuigen, verspreid over de ganse we reld, opgelopen tot 21.022.000 leden. Voor België bedroeg dit aantal toen 19.624 actieve le den. De historiek op wereldvlak kunnen we kort als volgt sa menvatten: In 1893 werd te Chicago de eerste grote vergadering ge houden. Daarop waren 360 le den aanwezig en er waren 70 dopelingen. In 1900 werd het eerste bijkantoor geopend te Londen. In 1909 werd het hoofdkwartier van de Getuigen Jehova gevestigd in Brook- 3resident Russel overleed .916 en werd opgevolgd door Rutterford. In 1919 is er een doorbraak en herstel van de ware aanbidding op deokra tische en praktische gronden en in 1931 werd de naam Jo hova's getuigen officieel aan genomen tijdens een resolutie op de vergadering gehouden te Columbus, Ohio, in de Ver enigde Staten. In 1942 overlijdt de tweede president, Rutter ford, en wordt opgevolg door de huidige president, de heer Nort. Wat België betreft. In 1901 was er in België één prediker. Dit aantal steeg langzaam maar zeker. In 1929 tot 28, in 1945 tot 545, in 1955 tot 4.547, in 1965 tot 8.475 en in 1975 tot 19.624. Tijdens deze laatste kringver gadering werden 24 deöpelen gedoopt, waardoor ze vol waardige getuigen werden. De oudste dopeling was 75 jaar. Volgens onze zegsmannen is de godsdienst van de Getuigen weiliswaar wel een minder heidsgodsdienst (is nergens als staatsgodsdienst aanv aard) maar dan ook waar schijnlijk de enige godsdienst die kan gewag maken van een vooruitgang. Als voorbeeld werd ons dan nog wat cijferma teriaal voorgeschoteld, nl. het aantal dopelingen gedurende de laatste vijf jaar. Dit voor wat de wereld betreft en voor wat België betreft. Deze cijfers lij ken ons echter een vals beeld te geven, daar men geen ta bels heeft van o.a. het aantal overiijdens, de afvallige getui gen, e.d. meer. We willen ze u daarom echter niet onthouden. In 1970 werden er op wereld vlak 164.193 mensen gedoopt. Voor België waren er dat tij dens datzelfde jaar 1.704. In 1971 waren er dat respektieve- lijk 149.808 en 1.660. In 1972: 163.123 en 1.629. In 1973: 193.990 en 1.918 en in 1974 tenslotte 297.782 en 2585. Dit maakt in totaal op wereldvlak 968.986 leden en voor België 9.503. VELDDIENST Wanneer je de Getuigen van Jehova twee per twee, van deur tot deur ziet gaan, dan doen ze zoals hen geleerd wordt in de bijbel. Daar staat immers: «En Jezus zond zijn discippelen uit, twee per twee, van dorp tot dorp. ieder doet de velddienst naar eigen moge lijkheden. Sommigen trekken er 40 uur per maand op uit, van deur tot deur, anderen doen 100 uur of meer. Het doel van deze velddienst is op een vriendelijke, niet dwingende wijze, het evangelie verkondi gen. Wij zetten onze voet niet tussen de deur, aldus onze woordvoerder, de mensen moeten vrij kunnen beslissen of ze ons willen aanhoren of niet. Doen ze het niet, dan gaan we gewoon verder. De volgende keer dat er opnieuw Getuigen passeren zuilen ze misschien in een betere stem ming zijn, bereid om ons te aanhoren. Bezpaalde mensen waar de Getuigen van Jehova gaan aankloppen reageren nogal af kerig tegenover deze geloofs verkondigers. De laatste jaren is er echter een kentering waar te nemen. De mensen staan meer open. De evoluerende verbroederingspogingen tus sen de verschillende kristelij- kee godsdiensten zal daar niet vreemd aan zijn. Vroeger was er meer tegenkanting, doordat de mensen meer gemanipu leerd werden door bepaalde hogere godsdienstige leiders. DE LEER De Getuigen van Jehova ver kondigen het woord van de Bij bel volgens de letterlijke zin, en dit op een logische wijze. Een voorbeeldje. Lichaam en ziel vormen een geheel volgens de bijbel. Bij het afsterven wordt het lichaam terug stof en as. Wat dus rest, het niets, zou de ziel moeten zijn. Dat aanvaar den de Getuigen niet. Metafy sische begrippen behoren niet tot hun leer. Vandaar dat zij in dit geval steeds hebben over de wedergeboorte. Een we dergeboorte waarin de mens terug uit zijn stof en as zou her rijzen. Zij prediken niet het einde van de wereld zoals dikwijls ver keerdelijk gedacht wordt, maar zij wachten op Gods Koninkrijk, dit gepaardgaande met een verbetering van alle wereldlijke toestanden. Dus een nieuwe, betere wereld waarin iedereen gezond is en in vrede en geluk met elkaar kan samenleven. Wanneer men hun foldertjes leest kan men daaruit afleiden dat de aangehaalde teksten vrij algemeen zijn, niet tijdsgebon den. Zowel van toepassing in het verleden, het heden en waarschijnlijk ook in de toe komst De Getuigen van Je hova zeggen dat dit maar kleine vervullingen zijn. Profe- siën gedaan door Jehova, via zijn profeten, handelend over toen eigentijdse' toestanden. Toestanden die zich ook in an dere periodes in min of meer dere mate terug kunnen voor doen. Zonder de leer van de Getui gen van d Jehova te willen aanvallen kunnen we hierbij toch een bedenking maken. Is dat niet een wat gemakkelijke oplossing, men is immers steeds voor 99,99 zeker dat de toestanden waarop men zinspeelt zich binnen afzien bare tijd zullen herhalen. Zegt niet een Frans spreekwoord: «L'histoire se repete toujours». Een andere bedenking, even eens steunend op voorgaande gezegde en op de voorbije ge schiedenis. Gaat men niet ten eeuwigen dage blijven wach ten op die betere wereld zon der haat en nijd. Die betere we- Vervolg van blz. 1 Een volledige splitsing tussen de cirkulatiewegen voor ener zijds bedpatiënten en ander zijds bezoekers wordt nage streefd en de verbinding tus sen de verpleegafdelingen en de technische afdeling voor physioterapie gebeurt ehoofd- zakeliik vertikaal, voor deze pa tiënten de meest aangewezen weg. Een hele batterij liften, allen identiek, zonder onderscheid in bezoekerslift, ziekenlift of lastenlift, wordt eveneens voorzien. MODERNISATIE In afwachting van de nieuwe kliniek wordt niet bij de pakken gezeten, zegt Piet Rousseau. De dienst prematuren, vroeg tijdig geborenen en zwakke kinderen, die aan de. gestelde normen niet voldeed en dan ook niet erkend werd, wordt aangepast zodat erkenning niet zal uitblijven. Andere problemen die aan een oplossing toe zijn zijn o.a. in terne reorganisatie van de diensten, herverdeling van de bestaande bedden, full-time hartbewakingsdienst met dok ter aanwezig dag en nacht, verbouwingswerken in het operatiegedeelte waardoor nu vier operatietafels beschikbaar worden, kaderwijziging in het verplegend personeel, inrich ting van een dienst voor voet verzorging, enz, RUSTOORD ST.-JOB Na het verslag van brandweer- kommandant Devidts zal de KOO moeten zorgen voor een «brandweg» rond het Rustoord teneinde dramatische toestan den te voorkomen. De veilig heid van de aldaar gevestigden ouden van dagen zal moeten primeren op de mooie omge ving die wel enige schade zal moeten lijden. Na de opruststelling van dokter Beeckman worden aan de rus toorden St.-Job en St.-Lieven telkens twee omnipractici ver bonden voor nog nauwer toe zicht en tevens om keuze te laten aan de bewoners. En nu maar wachten, en ho pen dat de kliniek, die zo noodzakelijk is, er inderdaad spoedig komt. LH. Inderdaad, er roert entwat! Na het eerste «dekanaal concilie» werd er beslist voor de jeugd een instuif lo kaal op te richten in de Zon- nestraat en wie kent tans den «Tuf-Tuf» niet? Op den hoek Nieuwstraat- Keizerlijk Plein hebben wij de Sint-Jorisklub: één van de oudste klubs voor open jeugdwerk van het land. Maar over enige tijd moeten zij een nieuw lokaal hebben de verantwoordelijken heb ben gezocht en gezochtom den duur vindt men toch. Zo is men terecht gekomen bij de parochiale werken van St.-Martinusparochie, die in de Zonnestraat o.a. een zaal hebben, die voorlopig ver huurd is als meubelmaga zijn. De besprekingen zijn nu zo ver gevorderd dat én Tuf Tuf én St.-Jorisklub in een nieuw jeugdtehuis hun in trek zullen nemen in de Zon nestraat. Dat tehuis zal er morgen nog niet staan; het dienstcentrum voor jeugd- werk-VEJA-zal voor de reali satievan dit plan zorgen. In dit vooruitzicht hebben de parochiale werken van St.- Martinus verleden jaar het kaffee gemoderniseerd: dat is gebeurd en alles is be taald. Dat was de eerste faze! Nu begint de tweede: aanslui tend bij het kaffee een ver gaderruimte bouwen: loka len voor de vergaderingen van de parochieraad, de COVDA, de K.A.V. cateche se enz. Het huidige lokaal zal worden ingenomen door het jeugdhuis. We voorzien nog dat er een nieuwe in gang komt langs de Zonne straat want men moet toch toegeven dat een grote paro chie niet fier kan zijn op wat er in de Zonnestraat nu te zien is: de ingang, de W.C., die ruimte tussen kafee en de zaal. Dat herinnert ons aan den tijd dat het altijd goed genoeg was, als het om een parochiaal lokaal ging; maar dat is verleden tijd! Het zal en het moet schoon worden. Koken kost geld, bouwen nog meer. Hoeveel het zal kosten, weten we nog niet; het zal zeker een paar miljoentjes zijn. In het leven is het zo: wie niets waagt, niets wint. We mo gen niet roekeloos tewerk gaan en niet doen aan «grootdoenerij». De parochiane van St.Marti- nus kunnen ons helpen door o.a. de Meifeesten te steu nen deze gaan door op vrij dag 7, zaterdag 8 en zondag 9 mei. Het programma ver neemt u wellicht volgende week. Er is ook een grote tombola. Het is een prachtig plan; iedereen kan helpen; vele handen maken het werk licht en vele kleintjes maken een groot. Een barstensvolle Keizershallen tijdens de Jehova-meeting.(JM) reld waarin iedereen gezond is en waarin iedereen gelukkig en in vrede kan samenleven. Het tenietgaan van een ver deelde wereld waarvan nié mand houdt zeggen de getui gen van Jehova, is niet zo erg. Daar kunnen alle mensen maar blij om zijn, want er zal een betere wereld voor in de plaats komen. Een nobel standpunt, maar wat met de realiteit? KRINGVERGADERING Naast de velddienst, het van deur tot deur gaan, spenderen de Getuigen van Jehova ook nog een respektabel aantal uren aan bijbelstudie. Deze bijbelstudies gaan gewoonlijk door in plaatselijke kringen, de zogenaamde Koninkrijkszalen. Verder zijn er jaarlijks ook nog drie grote vergaderingen. Twee kringvergaderingen en één grote districts- of nationale vergadering. De vergadering die vorige za terdag en zondag doorging in de Keizershalle te Aalst was een van de twee Kringverga deringen. De mensen die hier aan deelnamen waren afkom stig van de streken rond Leu ven, Aalst, Brussel en Ninove. De nationale vergadering gaat door van 29 juli tot 1 augustus eerstkomend in de Paleizen van de Heizei te Brussel. Dergelijke massabijeenkom sten vragen altijd een degelijke organisatie. Nooit worden kol- lekties gehouden, alles is gra tis, wel staan er bussen waarin ieder naar zijn eigen vermogen geld kan stoppen. Met dat geld wordt alles betaald. Onder an dere de huur van de zaal. Voor de Kringvergadering te Aalst stelden zich geen noemens waardige problemen in ver band mlet het logement. De meeste deelnemers aan het kongres deden dagelijks hel trajekt van en naar hun woon plaats. De afstanden waren niet zo groot. Ofwel kwamen ze met eigen wagen, met de trein of met een bus. Voor nationale of zelfs interna tionale vergaderingen stellen zich grotere problemen. Dan moeten de mensen onderge bracht worden bij mede- getuigen. Soms zelfs bij parti- kulieren. Tijdens de vergaderingen heerst er onder de aanwezigen een familiale sfeer. Niemanc kommandeert, maar alles ver loopt vlot. Vele vrijwillige han den maken het werk licht, le dereen werkt voor niets. E wordt gezamenlijk gegeten afgewassen, gekuist, en derge lijke meer. In een bijbelse sfeer, als zusters en broeder^ onder elkaar. S.J Ongeveer 400 huisartsen uit het arrondissement Aalst, Nino ve, Geraardsbergen, Zottegem en de rand van Vlaams Bra bant (Asse, Ternat, Liedekerke enz.) werden door de huisart sen van Aalst per brief ingelicht omtrent een initiatief, dat zowel voor de geneesheren als de patiënten uiterst belang rijk is: de medische risikokaart. De eerste indruk van dit opzet is reeds zeer positief, zo wist ons een der initiatiefnemende artsen te vertellen. MEDISCHS RISIKOKAART bt bt MOEILIJKE BLOEOSTELPING SUIKERZtEKI E HARTKWAAL - l Op het ogenblik is er zelfs een voorstel bij het Vlaams huisart sen Instituut om de medische riskokaart verder te propage ren. Aldus wil men dit opzet van de Aalsterse huisartsen, waar van de kaarten verder ver spreid worden door de ge neeskundige kring, verder la ten uitdeinen over gans het land. Het ontstaan van deze kaart is het logische gevolg van een zeer goede verstandhouding en waar een 30-tal geneeshe ren streven naar een inten sieve samenwerking. Zij vor men als het ware een pseudo groepspraktijk. Regelmatig zijn er bijeenkomsten om de ver schillende problemen met me kaar te bespreken en de opge dane ervaringen onderling uit te wisselen. De patiënt is aldus niet een zieke van een indivi duele geneesheer, maar het ziektebeeld of terapie van het ziektebeeld kan best bespro ken worden tijdens een van deze bijeenkomsten om naar een goede oplossing of reeds opgedane ervaring te streven in het belang van de zieke. Anderzijds dienen de genees heren in tal van omstandighe den mekaars taak over te ne men. Tijdens de vakantie van de huisdokter, verlof of wacht dienst, dient in vervangingen voorzien te worden. De samenwerking te Aalst is uitstekend en er heerst een zeer goede samenwerking Een van de problemen is ech ter, dat de vervangende ge neesheer het medisch dossier van de onverwachte patiënt niet kent. Daarom is het be langrijk dat de geneesheren in noodsituaties de «ziektege schiedenis» van mekaars pa tiënten kennen om op de meest gepaste wijze tot een behande ling over te gaan. De medische risikokaart werd ontworpen als belangrijke steun bij het vaststellen van bepaalde kwalen en/of behan deling, wanneer men totaal on verwacht in konfrontatie komt met een zieke die men voor dien nooit gezien heeft. Op deze kaart staan dan immers de meest relevante aspekten van zijn ziek zijn bondig om schreven. Dit is een der be langrijkste aspekten van het opzet. Het mogelijk maken dat aan de hand van deze medi sche risiko-kaart, die door de huisarts ingevuld en uitgereikt wordt aan de patiënt, om zon der woorden in noodsituaties de toevallige dokter via deze kaart onontbeerlijke informatie verschaft. Ook de overheden werden in gelicht omtrent deze medische risikokaart, Politie, Rijkswacht, Civiele Bescherming, hulp dienst 900, opdat zij zouden vertrouwd zijn met het opzet. Het doel is immers deze kaart in omloop te brengen en te houden zodat acuut gestelde problemen zonder aarzelen opgelost worden. Sommige informatie is enkel voor leken bedoeld. Andere gegevens zijn zuiver medisch en gecodeerd, en waarvan al leen de geneesheren de sleu tel kennen. De handige vorm van de kaart laat eenieder toe dit dokument steeds bij z'n identiteitskaart te houden. Hoe ziet deze medische risko- A kaart er in feite uit? Het is een kaart met vier luiken, waarvan het eerste luik de naam, adres 01 en telefoon omvat van de dra ger. Ook de naam en het adres van de huisdokter komt er op 1 voor en tenslotte enkele al dan' niet doorstreepte ziektetoe- standen in termen die door ie dereen verstaanbaar zijn.jt (Moeilijke bloedstolling, kerziekte, hartkwaal, vallende;! ziekte). Zowel voor dokters als i hulpdiensten is deze eerste in-if formatie zeer belangrijk in 3 noodsituaties. Het tweede en derde luik om-j vat terapeutische aanwijzingen R in kodevorm, bestemd voor de artsen. Op het vierde luik tenslotte de bloedgroep, rhezus, injekties, vaccins, enz. Aidus is deze mediscrie risiko kaart een «mini medisch dos sier». Men heeft het niet alleen bij het uitreiken van deze kaart gela ten, een begeleidende brief werd met een modelkaart, naar alle huisdokters in het arron dissement Aalst verzonden. Naast de motivatie omvat het rondschrijven een aantal prak tische informatie voor de huis dokter. Deze medische risiko-kaart heeft ook nog andere aspek ten. De meesten hebben een «vaste» huisdokter. Diens ad res komt voor op de medische risiko-kaart en in noodsituaties kan men deze huisarts gemak kelijker achterhalen. Een ander niet te verwaarlozen voordeel is het gezamenlijk verspreiden en men kan de huisartsen motiveren om ook nog andere opties te nemen. Nu reeds bestaan er plannen vanwege de initiatiefnemers om verdere initiatieven te ne men. De medische risikokaart is 'n initiatief, dat onder deze vorm, heel waarschijnlijk, geen gelij kaardig voorgaande kent. Met de samenstelling van de idee ging men niet over één nacht ijs en het plan cirku- leerde terdege rond bij de ver schillende geneesheren die bij het opzet betrokken waren om de nodige korrekties aan te brengen en in optimale om standigheden ter beschikking te stellen. De medische risikokaart, waar nu reeds een vierhonderd dok ters bij betrokken zijn, kan uit groeien tot een nationale beto kenis en waar de huisartsen van de stad en de aktieve ge neeskundige kring nauw bij bo trokken zijn en de huidige evo lutie op de voet volgen. Tenslotte: de medische risiko kaart is verkrijgbaar via uw huisdokter.

De Voorpost | 1976 | | pagina 4