Aalsterse Flitsen BRANDWEER STEEKT VINGER OP NAAR AFVALVERBRANDERS 175 JAAR BOND MOYSON AALST-OUDENAARDE AALSTERSE STADHUISLOGIKA STOOMTREIN KOMT ER! NIEUWE «AUTOPOMP» VOOR BRANDWEER WAST «VADERTJE STAAT» VOLGEND JAAR TE EREMBODEGEM ZO ZIE JE DAN MAAR W1TR De Voorpost - 16-4-76 - 5 Na allerlei, op zijn minst genoemd voorbarige aankondigin gen, is nu de kogel definitief door de kerk. De STOOMTREIN In de Falluintjes komt er! REALISEERBAAR Uiteraard een mooi initiatief dat echter niet zo maar te realise ert bleek te zijn. )e lijn Opwijk - Aalst waarop iet vehikel zich zal begeven noest om aan alle vereisten van veiligheid te voldoen, en risiko's neemt de NMBS uiter aard niet, nauwkeurig nage- tien te worden. Treinwagons schijnen er nog wel voldoende voorhanden doch een passende stoomlo comotief in optima konditie brengen was eveneens geen sinekuur. HET PARKOERS De «Week van de Landelijk heid» die aanvangt op 24 juli 76 wordt bekroond met de eigen lijke Pikfeesten zelf waar veld en schuuraktiviteiten volgens oude geplogenheden herle ven. Daarenboven zijn voorzien een «kruidenmarkt», volksdansen en een tentoonstelling typisch voor het oogstfeest tevens ko men de gastronomische spe cialiteiten van de Falluintjes- streek weer eens aan bod. Het parkoers van de stoom trein is Moorsel - Baardegem, heen en terug. Prestaties om het uur vanaf 10 uur met eerste vertrek uit Moorsel te 10 uur en laatste te 19 uur en dit op de beide dagen van het Pikfeest, op zaterdag 31 juli en zondag 1 oogst. HET MATERIAAL Het treinstel zal getrokken worden door een stoomloko- motief type 29013. Verder zijn er drie metalen rijtuigen type L uit het bouwjaar 1933, 2® klas. Verder wordt een houten rijtuig type L aangevoerd om in het station te Moorsel te dienen als tentoonstellingsruimte. Speciale biljetten, enkel geldig voor hetstoomtrajekt Moorsel - Baardegem zullen door de maatschappij worden aange maakt. Verder wordt overwo gen speciale biljetten «Een dag in de Falluintjes» uit te reiken, biljetten geldig tot Moorsel via Aalst en tot Baardegem via Opwijk. Deze biljetten, met 25 of 50 vermindering volgens de afstand, zouden dienen voor de heen- of terugreis, ech ter niet voor het stoomtrajekt. Eveneens komen in de Belgi sche stations affiches met ver wijzing naar de Pikfeesten van de Falluintjesstreek en het stoomtrajekt. Verder moet vermeld dat gans de onderneming van de stoom trein door de Falluintjes kadert in het 50-jarig jubileum van de NMBS als maatschappij. Met de Pikfeesten wordt ook U alvast in de Falluintjes verwacht. U komt er inder daad «onder stoom». L.H. De nieuwe autopomp was pas ingehuldigd, iedereen was in feeststemming en weeral werd de brandweer opgeroepen voor het bestrijden van een weidebrand. Deze keer kwam de oproep van de wijk Vogelzang te 3 uur zondag nam iddag. Dit betekende voor het eerste kwartaal van 1976 reeds de 55ste interventie van de Erem- bodegemse brandweer. Zeker 31 4 van deze interventies dienden te gebeuren voor het blussen van in brand geraakte droge graslanden. Meestal, of bijna steeds, ge beuren deze branden met de week-ends en kunnen zonder onderscheid worden toege schreven aan onvoorzichtig heid bij het opruimen van afval. Telkenmale wordt hierdoor het brandweerkorps weggroepen, met alle lasten en kosten van dien, waar dit met het in acht nemen van een minimum aan verantwoordelijkheidszin he lemaal niet nodig zou zijn. Trouwens dit immobiliseren van het korps, voor branden die te vermijden zijn, impliceert direct gevaar voor het geval er toevallig een werkelijk ernstige brand zou uitbreken. Boven dien kost dit alles nog ekstra geld aan de gemeenschap. In het belang van iedereen, wordt iedereen dus virendelijk ver zocht geen afval meer door verbranding op te mimen. De brandweer heeft andere en minder dure oefenmetodes. E.A. VAN DER ELST Zaterdag 10 april jl, werd tijdens een akademische zitting posthuun hulde gebracht aan de Aalsterse pioniers die 75 jaar geleden de talrijke kleine solidariteitskassen verenigden tot de eerste grote socialistische mutualiteit in België, nl. Bond Moyson. Victor. Van der Heyden begroet te als voorzitter van de federatie de talrijke genodigden en ver leende achtereenvolgens het oord aan Marcel Boussy, Roger Otte, jan Van der Veken en Bert Van Hoorick. Tijdens deze toespraken werd onder meer verwezen naar de strijd die de Aalsterse socialistische teks- tielwerkers voerden om samen met de eerste sociale werkers betere werkomstandigheden af dwingen en zichzelf te verzekeren tegen werkongeval len en ziekte. Tijdens de sombere jaren van het einde der negentiende eeuw waren zij het die de eerste kassen voor onderlinge solidariteit in onze stad hebben gesticht. Hiermee stelden ze tegenover de paterna listische liefdadigheidsopvat tingen van de konservatieve katholieke burgerij het mach tige woord eigen aan alle socialisten, namelijk het begin- solidariteit... waren er rees voor 1901 schuchtere pogingen om de belangen van de proletariërs op het gebied van de ziekteverze kering te behartigen, dan nog was de oprichting van Bond Moyson een gewaagde onder neming. De tegenkanting vanuit de konservatieve middens tegen dergelijke initiatieven was enorm, toch waren het geen grootse verwezenlijkingen die de jonge bond realiseerde, het zou vele jaren duren voor de bond echt wat kon presteren. Stilaan slaagden de socialisten er echter in om meer en meer sociale wetten door het parlement te krijgen en deze gaven aan de bond een grotere armslag. Uiteindelijk groeide Bond Moyson in het arrondisement Aalst-Oudenaarde uit tot een organisatie die weldra honderd duizend leden zal tellen en beschikt over alle middelen om haar leden een moderne service te bieden. Aalst was een der eerste Vlaamse steden met een 75-jarig bestaan Bond Moyson, spreker is federaal sekretaris Otte.(JM) GROOTS VOLKSFEEST polikliniek en vrijwel de enige waar men twee socialistische apotheken vindt. Nu heeft bond Moyson het plan opgevat om in verschillende stadsgedeelten kleine service-buro's op te richten. Toehoorders tijdens de zitting ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Bond Moyson.(JM) of, zo blijft het werk in de wereld... Door een efficiënte tussenkomst kunnen de jongeren nu toch hun sport blijven uitoefenen.(EL) De inwoners van de tuinwijk Ten Berg te Aalst keken maan dagochtend wel even raar op toen een vrachtwagen van de stad Aalst aan het kinderspeel- en sportplein van de wijk halt hield, en enkele arbeiders de onlangs geplaatste basketball-doelen terug kwa men afbreken. Inderdaad duurde het een kleine tien jaar vooraleer deze beloofde spor- takkomodatie werd aange bracht en dan kijk je wel even verbaasd als mendie na enkele Falluintjes weken weer komt afbreken. Blijkbaar had een of andere omwonende het op zijn heupen gekregen (naar het schijnt hin derde het lawaai van de op en neer botsende ballen hem) en was men op het stadhuis op deze klacht ingegaan. De kinderen van ten Berg na men dit echter niet, velen onder hen schaften zich pas een dure basketbal aan en het afbreek- werk van de stadsarbeiders deed een telefoontjesregen Later op de middag kende het volkshuis te Aalst een ware volkstoeloop meer dan 800 leden van Bond Moyson Aalst woon den een showprogramma bij en verschillende honderden namen 's avonds deel aan het Bal 75 jaar Bond Moyson. Hiermee besloot de viering die op een volkse wijze 's ochtends was gestart met het uitdelen van rode ballonnetjes aan de kinderen van de stad. L.M De Erembodegemse spuitgasten nemen alleszins het zekere voor het onzekere. Zo werd de nieuwe autopomp pas offici eel ingehuldigd nadat ze reeds meer dan 3 maand in dienst werd genomen. Intussen hadden zij reeds de gelegenheid deze nieuwe «spuitwagen» op zijn effectiviteit uit te testen. Uit alles bleek dat de uiteindelijke inhuldiging zeker de moeite waard zou zijn. naar het stadhuis overslaan. Intussen waren de beide doe len netjes op de vrachtwagen geladen en dichtte men de ga ten waar ze onlangs werden ingeplaatst. Een uurtje later kreeg ten Berg dan het bezoek van enkele schepenen en raadsleden met als resultaat dat rond de mid dag de goalen terug werden geplaatst... enfin zo blijft het werk in de wereld. L.M. OFFICIËLE INHULDIGING Op zondag 11 april j.l. werd in aanwezigheid van Burgemees ter, Schepenen en Gemeente raadsleden, van de Pastoor en mede Pastoors, van het voltal lige vrijwillige brandweerkorps en van talrijke belangstellen den de nieuwe autopomp nr. 5 officieel ingehuldigd. Luitenant Roland Van Vaeren- bergh heette de aanwezigen hartelijk welkom en maakte voor de gelegenheid de histo riek van het korps alvorens de nieuwe aanwinst «boven de doopvont de houden». A,ls me ter nam Mevr. Van Vaeren- bergh - D'Houwers de eer waar en als peter fungeerde van zelfsprekend Burgemeester Boel. Aan deze nieuwe eenheid werd door brandweer en ge meentebestuur eerst gedacht na de brand bij Carmen in de 3® industriezone. Na principiële goedkeuring door het provinci aal bestuur werd de zaak dan administratief rond door de gemeentelijke goedkeuring van 20 februari 1975. De opd racht tot uitvoering van deze «autopomp» werd dan op 4 april 1974 door het CBB (cen traal bureau voor benodighe- den) aan de te Erembodegem gevestigde firma SOMATI ge geven. Zoals hoger reeds gezegd, de aflevering geschiedde reeds op 17 december 1975te 14uur precies. De officiële naam werd Autopomp Dodge - brandweerwagen nr. 5. BIJZONDERHEDEN Het «geval» weegt zowat 17.000 kg. De motor heeft een inhoud van 8.368 cc en het ge leverde vermogen bedraagt 185 din PK. De totale lengte van de wagen is 6,50 meter en de tankinhoud is 2.400 liter. Bovendien is het geheel toegerust met een ge combineerd pompsysteem waarbij gelijktijdig op hoge druk (40 kg.-Cm2) en lage druk (15 kg-Cm2) kan worden gewerkt. Het nominaal debiet is 3.500 lieter p. minuut. Bij hoge druk heeft men met 2 lansen een debniet van 400 liter per mi nuut, dit betekent dat de water voorraad in de reservoir theo retisch na 6 min. opgebruikt zou zijn doch in de praktijk wordt dit 10 15 min. Om de pomp op een buitenaansluiting te doen werken zijn niet meer dan een drietal minuten nodig zodat zonder onderbreking kan worden geblust vanaf het mo ment zelf dat de wagen arri veert. Vanzelfsprekend is de watertank permanent gevuld. Tot de uitrusting behoort even eens een ingebouwde schui- mapparatuur welke zowel licht schuim (voor het vullen van gebouwen) als zwaar schuim (voor het doven van stookolie- branden bvb.) kan leveren. Naargelang licht of zwaar schuim dient geleverd wordt het schuimvormend produkt in een verhouding van 7 per 1000 liter a 15 per 10.000 liter toege voegd door gelijktijdige aan zuiging door een vacuum- pomp. Met de wagen kunnen komfor tabel 11 man aangevoerd wor den (chauffeur inbegrepen) en de voorraad brandslangen is optimaal te noemen: 300 meter slang van 110 mm diameter, 560 meter slang van 70 mm diameter en 240 meter slang van 45 mm diameter. Als wij onze brandweer met deze nieuwe aanwinst veel succes toewensen dan haasten wij ons hieraan toe te voegen dat wij liever zien dat niet moet worden uitgerukt om de suc cesvolle werking van het mate riaal te manifesteren. Maar als het erop aankomt zal deze nieuwe autopomp zéker zijn man staan, dat bleek trouwens reeds verschillende keren. E.A. VAN DER ELST De prijs Valerius De Saedeleer voor plastische kunsten werd dit jaar niet toegekend. Suzanne Maes uit Vinkt, leerlinge aan de Aalsterse akademie kreeg een aanmoedigingspremie die 30.000F. bedroeg. Herman Van Cauter uit Mere kreeg de prijs voor bouwkunde voor het volledig bouwplan van de stedelijke akademie. De prijs voor het beperkt leerplan ging naar Ben Eeckhout uit Asse. Onze vier bioskopen zullen binnenkort nauwkeurig het aantel bezoekers kunnen nagaan. In het staatsblad van 9 april verscheen immes een ministrieel besluit waarbij om een efficiënte kontrole te kunnen waarborgen de uitbaters van alle bioskoopzalen hun toegangsbiljetten door één enkel orgaan zullen afgeleverd zien. Genummerde bewijzen en nauwkeu rige notities zullen hier de inkomsten helpen kontroleren. In een Aalsterse bioskoop hingen naast prentjes van een tekenfilm voor kinderen, gewaagde prenten met naaktscènes grenzend aan pornografie. Een klacht werd ingediend en de prenten verdwenen s tan te pede. Het sportkomitee mag zich verheugen in een toelage die honderdduizend frank meer bedraagt en zo vierhonderddui zend wordt. Milde schenkers: het stadsbestuur. Het voetbalterrein die de stad op de Zandberg aanlegt zal reeds volgend seizoen in gebruik kunnen genomen worden. De werken aan het sportkompieks zijn in volle gang. In de lokalen van de L.S.W. werden meer dan tweehonderd gepensioneerden vergast op een aangenaam paasfeest. Met een stuk taart, gepaste muziek, de aanwezigheid van Theo Van Gijseghem, en een fijn eetmaal, en als toetje een tombola werd de derde leeftijd eens flink verwend Tussen Teralfene en Aalst, (en nog ver daarbuiten) verkeren de Denderoevers in een erbarmelijke staat. Over een lengte van ongeveer drie km. zijn de oevers in dusdanige kaduke situatie dat de herstellingswerken ongeveer achtenveertig miljoen zouden belopen. Eerstdaags zal een inventaris van het museum van oudheidkunde verschijnen. Het archief van de Rechtbank van Koophandel kreeg een voorlopige inventaris en bevindt zich momenteel in de gebouwen in de kattestraat. Een student van de hogere bibliotheekschool is momenteel aan een bibliografie van de stad bezig. RVDP Op 1 april 1977 (is het soms een vroegtijdige «vis») wil de Vereniging voor Openbare Verzorgingsinstellingen (VOV) starten met een centrale wasserij en dit te Erembodegem. Frans De Brul, afgevaardigde niet uitblijven en te Aalst kwam van de Aalsterse Kommissie voor Oenbare Onderstand, verklaarde dat men er kort werk wil mee maken. Voor de nodige grond werd reeds ge- zrogd en de architekten buigen zich reeds over hun plannen want op 1 juli wil men reeds met de ruwbouw beginnen en op 1 oktober hoopt men ermee klaar te zijn. Een honderdtal arbeidsplaat sen komen zo naar Aalst want er zal 200 ton linnen per maand verwerkt worden. Men heeft immers afspraken met verschil lende K.O.O. - ziekenhuizen en wellicht volgen grote instel lingen als het Gentse Akade mische Ziekenhuis en het Brugs KOO-ziekenhuis. Protest van private wasserijen, die zich in hun bestaan be dreigd voelden, kon uiteraard men zelfs, traditioneel op straat. Anderzijds verklaren voor standers dat de KOCTs er wel zullen bij varen vermits het lin nen zal verwerkt worden in plaats van aan de gebruikelijke prijs van 47 fr. per kg. aan slechts 25 fr. per kg, een mer kelijk verschil dus. Deze centrale wasserij, vol gens sommigen een aanslag op het privé-initiatief, wordt door de VOV, vereniging zon der winstoogmerk gefinan cierd. Achteraf kwam men wel aan de groene tafel en o.a. werd over eengekomen dat de lonen in de private als in de centrale was serij gelijkgeschakeld zouden worden. L.H. BERICHT UIT DE WITTE KAMER Het is niet toevallig de bedoeling U onder deze misleidende titel telkens weer lastig te vallen niet bokskommentaren (uitermate ondeskundig dan nog wel), maar toch moet het mij van het hart dat alweer een Belgische knaap een titel verspeeld heeft. Vorige week bokste Freddy De Kerpel voor de Europese titel middengewichten (veronderstel ik. want maten en gewichten zijn mijn specialiteit niet) tegen een beruchte Engelsman wiens naam ik mij niet meer herinner. De match verloopt grotendeels in het voordeel van onze landgenoot, de titel ligt in zijn bereik: hij staat voorop met de punten zoals kenners zeggen. Een dan. in de negende ronde, een ongelukkig toeval, de ironie van hel noodlot de Engelsman deelt een rake klap uit, Freddy ziet die helaas niet aankomen en gaat voor de eerste keer in gans zijn karrière tegen het vilt. k.o. dus. Jammer voor hem en voor ons kleine landje, zoveel kampioenen hebben we nu ook al niet, we kunnen er dus best wel één meer gebruiken. Maar ook dit keer heeft het niet mogen zijn. Je zou warempel de indruk krijgen dat de duivel er mee gemoeid is, ware er niet dat een paar dagen later een andere Belg toch een titel weet te veroveren. Niemand minder dan Raymond Ceulemans komt het leed verzachten met een titel in het bandstoten, een biljartdiscipline als ik mij niet vergis, ja waarachtig. Al hebben we dan geen vechtersbaas als kampioen gekregen. Raymond bewijst dat we toch niet van de domsten zijn. Ik heb namelijk altijd de indruk gehad dat je als biljartkampioen even sterk in meetkunde moet zijn als alle universiteitsprofessoren samen. De realiteit zal wel enigszins anders zijn* maar dikwijls ben je met een indruk toch al tevreden, want zeg zelf, om allerlei kunsten op het groen vilt uit te halen mag je toch niet de eerste de beste zijn. het ene vilt is dus duidelijk het andere niet. Op het ene staan twee kerels om het hardst tegen mekaars stoere lijk te bonken, op het andere liggen drie ivoren ballen die zodanig met een stok dienen bewerkt dat ze in een bepaalde volgorde of in een bepaald kader elkaar raken. Het verschil is enorm, alhoewel in de twee gevallen het toeval een grote rol kan spelen, net zoals Freddy De Kerpel zijn titel heeft verspeeld door een ogenblik van onachtzaamheid, had Raymond Ceulemans door toedoen van enige onwillige zenuwen kunnen falen. Zo zie je dan maar. GIDELE

De Voorpost | 1976 | | pagina 5