ALDES EN HET GEWESTPLAN LUISTERRIJKE VIERING 100 JAAR BRANDWEER BULGARIJE IN AFFLIGEM De Voorpost - 16-4-76 - 9 nlangs maakte RALDES, de Regionale Aktiegroep Leefmi- eu Dender en Schelde, zijn visie op het ontwerp-gewestplan alst kenbaar. Dat deze groep gespecialiseerde mensen van root nut kunnen zijn bij de tot standkoming van een defini- ef gewestplan kan niet geloochend worden. In het verleden ewezen ze reeds meermaals dat ze het goed menen met ons «fmilieu en dat zezeer positieve voorstellen hieraangaande unnen verschaffen aan de bevoegde diensten. wen van de Fiberfleet dienen Ridderstraat. Dit alles met als volgens RALDES aanzien te doel voor ogen het midde- worden als gebied van open- leeuwse karakter van het Aals- baar nut. Niet omdat de Aals- terse stadscentrum te bewa- e bedoeling van het gewest- an is tot een goede ruimte- ke ordening te komen op ge estelijke schaal. Dit betekent at de ruimte die nodig is voor e verschillende bestemmin- an van de bodem op een pla- ologisch verantwoorde wijze ordt afgebakend. Deze ver killende bestemmingen zijn volgende: woongebieden industriegebieden, groengebieden, rekreatieqebieden agrarische gebieden, gebieden voor gemeen- chapsuitrusting en voor n) aenbare nutsvoorzieningen, ontginningsgebieden, - verkeersinfrastruktuur 59 verscheen het voor- ntwerp - gewestplan Den- ermonde, in 1970 dat voor alst. Op deze voorontwerpen annuleerden de gemeentebe- luren toen hun bemerkingen, p basis daarvan werden ver- algens de «ontwerp- ewestplannen» opgesteld, eze traden veel meer in detail an de vorige. de loop van 1975 werden be- bovengenoemde itwerp-gewestplannen door en Ministerieel Besluit vastge- gd. Zodoende moeten ze dus j door de overheden nage- efd worden, echter slechts x>r een periode van maxi- lum drie jaar. Binnen die tijd oet een Koninklijk Besluit het efinitieve ontwerp- ewestplan vastleggen, oor de «gewone» burger be- ikent het gewestplan in de erste plaats een beknotting an de mogelijkheid om wille- eurig te bouwen, oor leefmilieuverenigingen Dals RALDES en zijn plaatse- ke afdelingen betekent het ntwerp-gewestplan een be- ngrijke stap in de bescher- ling van de open ruimten w.z. de landbouwgebieden, e parkgebieden, de natuur- ebieden, de reservaatgebie- en) tegen de ongebreidelde anvreting door woningen, in- jstrieén, autosnelwegen, e.d. leer. et gewestplan geeft ook het limtelijk kader aan waarin o.a. len goed woonklimaat kan tot land gebracht worden. Dit is oor RALDES fundamenteel, aar het welzijn van de bevol- ng in de eerste plaats be- aald wordt, niet door kulsieus igerichte woningen, maar oor een harmonische woon- mgeving. Het betrachten van leer welzijn voor de gemeen- chap is een van de doelstel- igen van de vzw RALDES. enslotte is het gewestplan oor RALDES ook een belang- k instrument om milieukon- kten te voorkomen. Denken e maar aan de afbakening an industriegebieden buiten e woongebieden, waardoor e kans op hinder aanzienlijk fneemt. at RALDES degelijke advie- en geeft waar op het ministe- rekening mee gehouden ordt moge blijken uit volgend «t. Tussen 15 oktober en 15 ovember 1974 gaf RALDES en «officieus advies» tot het ewijzigd voorontwerp Aalst, t voor de gemeenten Aalst, iijzegem, Hofstade, Herder- em, Meldert, Moorsel, Baar- egem, Lede, Impe, Nieuwer- 5rken, Haaltert, Erembode- em, Welle, Okegem, Dender- »euw, Iddergem, Ninove en leerbeke. Bovendien werden ok adviezen geformuleerd be- effende de verkeersinfra- Iructuur en de groengebieden x>r gans het gewest Aalst, in itaal 283 opmerkingen, ooral wat de specifieke leef- lilieupunten betreft heeft het linisterieel Besluit voor het ewestplan Aalst in belangrijke late rekening gehouden met e voorgestelde punten. /elke de voorstellen van ALDES zijn aangaande het ifinitieve gewestplan willen 3 nu even overlopen. zeer vruchtbare landbouw grond? Is het geen landschap pelijk waardevol gebied? Lig gen de woonuitbreidingsge- bieden wel centraal in de ge meente? Worden bepaalde gemeenten niet op planolo gisch onverantwoorde wijze «bevoordeligd» met een groot aantal woonuitbreidingsgebie- den? Het gewestplan is niet eeuwig durend: een overdreven hoe veelheid grond vastleggen voor dit doel betekent een strop om de hals leggen van de ge meentebesturen die niet meer vrij en aangepast volgens de omstandigheden kunnen be slissen waar de nieuwe wijken zullen komen, doch hiervoor gebonden zijn aan de «over vloed» van het gewestplan! Liggen er geen grote leefbare landbouwbedrijven met een bedrijfsopvolger in het woon- uitbreidingsgebied? Zo ja, dan kan het planologisch interes santer zijn dit gebied elders te voorzien, waar er minder land- bouwekonomische bezwaren zijn. Of liggen er misschien var kenskwekers of andere agro- industriële bedrijven? Derge lijke zone is wel niet geschikt als toekomstig woonmilieu... Wat de woongebieden betreft stelt RALDES voor de Bioley- gronden als sociale huisves tingszone (SH) aan te duiden daar ze als dusdanig door het Aalsterse stadsbestuur wordt uitgebouwd. De NV Amylum, 'n sterk verontreinigend bedrijf, dient in de woonzone opgeno men te worden. Dit om verschil lende redenen. Het is te dicht bij het stadscentrum geiegen; het is een sterk poluerend be drijf, er bestaat geen mogelijk heid tot uitbreiding (volledig in gesloten!); gezien de nakende fusie zal 't bedrijf genoeg mo gelijkheden hebben om zich buiten de stad te vestigen en in het GVO 1974 werd het reeds als woonzone aangeduid. Het woonuitbreidingsgebied achter het huidige kerkhof zou moeten verdwijnen. In het GVO 1974 was daar geen WUG voorzien. Het gebied is landschappelijk waardevol (lichtgolvend terrein) en ook landbouwkundig (alle gronden worden er nog geëxploiteerd). Daarbij komt dat er reeds vol doende WUG voorzien is langs de andere oever van de Den der en dat het WUG zeer dicht bij de autostrade E5 zou gele gen zijn, wat dus;eer hinderlijk zou zijn bij latere bebouwing. Wel zou een gedeelte van het gebied dat aangrenst bij het bestaande sportveld kunnen aangeduid worden als sport gebied. Over Demaco. de sociale huis vestingszone aan de Rozend- reef, zegt RALDES dat deze zone kan aanvaard worden in dien het niet gaat om hoog bouw. De huidige blokken vormen landschappelijk gezien immers een zeer erge versto ring. HET GROENGEBIED De groengebieden kan men onderverdelen in een v ijftal ka- tegorieën. Ten eerste de «na tuurgebieden». D it zijn de bos sen, moerassen, beekvalleien, enz. Dus gebieden zonder uit gesproken hoge biologische waarde. «Op het gewestplan aangeduid ooor N). ten tweede kategorie zijn de «parkgebieden». Hieronder vallen de zones met een par kachtig uitzicht en een hoge sociale waarde (teken P). Vooral aandacht wordt hierbij besteed aan grote en kleine domeinen. Zowel in privé als in openbaar nut. Ten derde zijn er de reservaatgebieden. Dit zijn de groengebieden met een zeer hoge biologische waarde, zodat de betredingsgraad mi nimaal moet blijven. Dergelijke gebieden worden best door een openbaar bestuur aange kocht zodat betere garanties kunnen gegeven worden voor een doelmatig beheer, (teken R). Ten vierde hebben we de «buf ferzones» Dit zijn overgangs gebieden tussen bestemmin gen die niet verenigbaar zijn. Bijvoorbeeld een woongebied en een nijverheidszone. (teken T). En tenslotte als vijfde kategorie zijn er de «sportgebieden». Dit zijn de bestaande of geplande sportvelden of sportkom- pleksen. (teken SP). STAD A A LSI RALDES maakt het «Groengebied» vooreerst de opmerking dat het meest waardevolle stuk van het groengebied aan de Honogem (door Raldes in 1974 als R-gebied voorgesteld) blijk baar op het gewestplan per vergissing als P werd aange duid. Verder stelt men ook dat men het blauw-wit voetbalter rein aan de Bergemeersen- straat moet aanduiden. De geplande uitbreiding van het Astridpark naar de Kool straat en de Gentsesteenweg kan op het gewestplan reeds als P aangeduid worden. Het geheel van twee privépar- ken tussen de Varenlaan en de Vilainstraat, dat verschil lende ha groot is, wordt veel beter als P aangeduid dan in woonzone getransformeerd. Het privévoetbalterrein van de FFR en de ernaastgelegen tennisvelden van de Konin klijke Tennisklub van Aalst worden beter als «Sportge bied» aangeduid in plaats van als «industriezone». Er bevin- dep zich zelfs tribunes en kleedkamers Het gebied tussen de elektrici teitscentrale en Du Pare omvat vooral weiden en een privéwo- ning met park. Dit gebied wordt beter uit de industriezone ge licht en als bufferzone aange duid. Dit alles ten einde de rust van het stadspark niet verder te verstoren. Ook vraagt RAL DES het gebied van de Os- broek als R te beschouwen en niet als N. Het privépark van de kliniek, gelegen aan de Moorselbaan wordt best afzonderlijk als parkzone aangeduid, te neinde te vermijden dat de unieke bomen van het park zouden verdwijnen voor een uitbreiding van de kliniek zelf. Rond de industriezone Wijn- gaardveld wordt best een buf ferzone voorzien zoals reeds vermeld staat in het BPA Wijn- gaardveld. Het domein Schelfhout, een zeer mooi park van meer dan één ha groot, gelegen aan de Zonnestraat, dient als park zone aangeduid. Staatssekre- taris D'Hoore vaardigde voor dit park trouwens reeds een bouwverbod uit. HET INDUSTRIEGEBIED Vervuilende en milieubelas tende industrieën worden best in aparte zones onderge bracht, door bufferezones af geschermd van de woonge bieden. Doch wat vangt men aan met de kleinere industri eën die verweven zitten in het woongebied? Er kunnen zich drie gevallen voordoen: a) Bestaande ambachtelijke ondernemingen. Benaderend mogen we zeggen dat dit ge zinsbedrijven zijn, met een ge ringe tewerkstelling en opper vlakte, die op een ambachte lijke wijze uit een aantal basis grondstoffen voorwerpen en produkten fabriceren die op het dagelijks gebruik zijn afge stemd. b.v. een bakkerij, een kleine melkerij, enz. De am bachtelijke ondernemingen maken historisch en sociaal deel uit van het woongebied. b) Kleine en middelgrote on dernemingen (K.M.O.'s). Dit zijn dan bedrijven die op een niet ambachtelijke wijze goe deren of produkten produce ren met een mati ge tewerkstel ling (minder dan 50 werkne mers) en/of een oppervlakte die niet hoger is dan bv. 2 ha. Om zoveel mogelijk rechtsze kerheid te waarborgen is het nodig dergelijke «niet werkelijk hinderende bedrijven» buiten de industriegebieden aan te duiden, op voorwaarde even wel dat de aanleg van een groene (vooral visuele) buffer zone mogelijk blijft (5 m is een minimum voor dergelijke be drijven!). c) De Grote bedrijven. Dit zijn de bedrijven die een grotere tewerkstelling en/ of opper vlakte hebben dan de KMO's. Wanneer het om echt hinder ende bedrijven gaat, heeft het geen zin deze gebieden als «industriegebied» of «KMO- gebied» aan te duiden. Derge lijke bedrijven worden beter geweerd. Hierbij merkt RALDES op dat ook de Brouwerij De Gheest, naast de Keizershallen, op het gewestplan moet aangeduid worden. Eveneens vraagt men het BPA betreffende de uit breiding van het Wijngaardveld te volgen en als een ambachte lijke zone te aanzien. Het gebouwenkomplex rechts van de Brusselsesteenweg dat twee garages (GM motors en Fiat) en een distributiecentrum (Cash en Carry) omvat wordt best niet als industriegebied beschouwd, maar aangeduid als ambachtelijke zone. GEBIEDEN VOOR GEMEENSCHAPS VOORZIENING Dit zijn scholen, klinieken, be jaardentehuizen, kulturele cen tra, ontmoetingscentra, enz. Door RALDES werd hiervan ook een inventaris opgemaakt, waarbij af en toe een opmer king achter de hoek komt kij ken. Laat ons even opsommen welke gebouwen of instellin gen tot gebieden voor ge meenschapsvoorziening kun nen gerekend worden in het Aalsterse: het RTT-gebouw en het VTI-internaat. De Spor- thalle van de basketbalklub Black-Boys' Aalst. De wijk- school aan de Kerrebroek- straat en het speelplein. De meisjesschool aan de Gel dhofstraat. Het stedelijk Jeugd tehuis en de bibliotheek in de Driesleutelstraat. De jongens school in de Driesleutelstraat. Ook de oude fabrieksgebou- terse karnavalgroepen er mo menteel een onderkomen in vinden, maar omdat men ech ter een uitbreiding van het be staande hospitaal op deze ei gendom voorziet. En we vervolgen! De stedelijke peutertuin en kleuterschool. De stadsschouwburg, de brandweerkazerne en de ste delijke scholen. De Sint- Janskerk en de wijkschool. Het Aalsterse stadsmagazijn. Het terrein waar vroeger het slach thuis stond en dat nu omge vormd werd tot parking en speelplein voor de jeugd. Ook de ouden van dagen kunnen er terecht in het kaarthuisje. De wijkschool van het Park De Blieck en het ernaast gelegen park. Het gebied aan de Dender- mondsesteenweg dat als in dustriegebied werd aangeduid stemt niet meer met de werke lijkheid overeen. Het betreft hier nu immers de oprit voor de Ringlaan rond Aalst. Onder deze oprit zijn ondertussen parkings voorzien. Het stede lijk zwembad en de stedelijke muziekakademie. De stede lijke wijkbibliotheek en de wijk school in de Sint-Jobstraat. Het Koninklijk Lyceum, Sint- Vincentiusinstituut en Sint- Lutgardusinstituut. B.L.O. Don Boscoschool. De Keizershal len, de daarbijhorende parking en de Rijkshogere Handels school. Het Koninklijk Athe neum, het Koninklijk Lyceum en het gespecialiseerde PMS-centrum. De uitbreiding van het Sint-Jozefskollege en de parking aan de Pontstraat. Het Sint-Jozefskollege. De meisjesschool van de Dames van Maria en het Kultureel Centrum. De Sint-Jozefskerk, het Sint-Maarteninstituut en de Sint-Jozefschool. En tot slot, het stadhuis en de stedelijke bibliotheek. ESTETISCH WAARDEVOLLE GEBIEDEN Volgens RALDES dient het merkwaardige stadslandschap verder uitgebreid te worden zoals reeds voorzien was in het Voorontwerp Gewestplan. Het zou onder andere volgende kleine straatjes dienen te om vatten: Keizerstraat. Peper straat, Sint-Jorisstraat, De ren. Eveneens dient dit alles ook gezien te worden in het ka der van het s.truktuurplan waarbij men het centrum zo veel mogelijk verkeersvrij wenst te houden. R EKRE ATI EG EBIEDEN Niettegenstaande dergelijke gebieden niet voorkomen op de lijst van RALDES voor Aalst wensen we ze toch volledig heidshalve te vermelden. Wat de rekreatiegebieden be treft kunnen we vier soorten onderscheiden: a) de gebieden voor dagre- kreatie. Deze gebieden bevat ten enkel rekreatieve en toeris tische uitrustingen, met uitslui ting van alle vormen van verblijf (hotels, caravans, enz.) b) de gebieden voor verblijfs- rekreatie. Naast de gewone re kreatieve en toeristische uitrus ting kunnen deze gebieden ook verblijfsakkomodatie bevatten. c) de gebieden voor volk stuinen. Voor het gewest Aalst werd maar één zone aldus aangeduid, nl. te Onkerzele. d) de gebieden voor jeugd- kamping. Deze zijn bestemd voor de aanleg en of het be houd van groenvoorzieningen. In het gewest Aalst werd zo eveneens maar één zone aan geduid dit te Zottegem (Vel- zeke - Ruddershove). VERKEERSINFRA STRUKTUUR EN TRANSPORTLEIDINGEN Wat de verkeersinfrastruktuur betreft worden op de gewest plans alleen de hoofdwegen aangeduid. Op het vlak van leefmilieu worden de «aan te leggen wegen» kritisch onder de loepe genomen. Vooral wordt nagegaan of de open ruimte niet op een ontoelaat bare manier wordt doorsne den, en of de wegen niet pas seren langs instellingen waar ze hinder veroorzaken (bv. kli nieken). RALDES houdt ook hier een oogje in het zeil om eventueel voorstellen te formuleren die het leefmilieu maximaal ten goede komen. Het zelfde wordt eveneens ge daan wat betreft de «aan te leggen leidingen». Hier betreft het voornamelijk boven grondse hoogspanningslijnen. S.J. Een zweer heeft de slechte eigenschap om op het meest ongeschikte ogenblik open te gaan. Tijdens een perskonferentie in de stedelijke brandweer, waar kapitein Kommandant De Vidts het programma aan de pers voorstelde, liep het gesprek uit op interne en andere toestanden. Het doet geen afbreuk aan de luister en inzet die ge pland is. Indien de Aalsterse brandweer in «overgangsja ren is», dan krijgt de bevol king en de deskundigen, een puik programma gedurende twee weken. Op 12 juni start de wedloop der beide Vlaanderen. Het is op zichzelf een revelatie. E volgt een week van de veilig heid en een vergadering mat architekten omtrent de vei ligheid van gebouwen, over leg met stedebouw, indus trie enz. Op 19 juni starten de eigen- lijkse feesten en deze fa meuze zaterdag komt men in de kazerne samen om 17 uur en ook de vreemde delega ties zullen aanwezig zijn uit Holland, Luxemburg, Duits land, Oostenrijk, Frankrijk, enz. Meteen volgt er een bloemenhulde aan het plaket van Louis De Rijcke en is er te 17.30 uur een mis voor de overledenen. Om kwart voor zeven zal op de Grote Markt het nieuw brandweermateriaal over handigd worden door de stad. o.m. 3 tankwagens en een zware materiaalwagen. Nadien volgt er de plechtige inhuldiging van de Pol de Paepestraat (aan de Bolle- weg). Het is een eerbetoon aan de stichter van het vrij willigerskorps. Het kan niet anders of er volgt een taptoe als besluit en men grijpt er mee terug naar oude ge woontes. Op 20 juni is het de grote dag, met om halftien bloe- menneerlegging aan het monument der oorlogs slachtoffers en te 10 uur een kongres in de feestzaal van het stadhuis. Belangrijk a- gendapunt: Kongres der Nationale Kas Onderlinge Hulp (een organisme om hulp te bieden aan de slacht offers, die getroffen werden in de brandweer). Indien men de mogelijkheid ziet komt minister Michel naar Aalst, een minister die ook in Wallonië was tijdens be langrijke feestelijkheden van de brandweer en waar om, zo hoopt men, dan ook niette Aalst? Brandweerfanfares zullen e- veneens te Aalst aanwezig zijn. Nadien, te 11.30 uur volgt er een akademische zitting in de feestzaal van het stadhuis met een recep tie en ontvangst door de magistratuur. Om half twee in de zaal FFR een jubeleum banket en uit reiken van eretekens en te 19 uur gezellig samenzijn met alle brandweerlui, en de maandag? Dan rusten misschien sommige men sen, maar de vreemde dele gaties bezoeken onze stad met eventueel een kontak- name met de industrie. Kortom, honderd jaar brand weer in 14 dagen. Net op het ogenblik dat diezelfde brandweer een krisis door maakt. Maar april is nog ver van juni verwijderd indien dringend en met de goede wil wat gedaan wordt. Tenslote: brandweerman zijn is een gave en waarom zou er in tussentijd niet een een samenspraak tot stand- komen, zodat 12 juni met een heldere hemel kan star ten. In de beste huishou dens valt er een woordje en nu valt er beslist nog te redden wat er te redden valt. Indien iedereen een beetje begrip en overleg toont. Wij allen hebben er baat bij. Voor een eerder matige schare belangstellenden ging op vrijdag 2 april te Affligem, in het Kultureel Centrum, een kulturele voordracht door met ais thema een eerder onbekend doch wel veel biedend Europees land, Bulgarije. tisehe Letterkunde en o.a. een bundel Bulgaarse poëzie ver taalde en liet uitgeven bij Manteau onder de titel «Ik bemin U. Mevrouw». Opgeluisterd en geïllustreerd met een reeks mooie dia's bezorgd door de Bulgaarse Dienst voor Toerisme en in aanwezigheid van de Kulturele attaché van de Bulgaarse am bassade kende deze voordracht inderdaad sukses. te meer omdat deze avond ook kon gelden als informatieavond voor wie zich enigszins wou doku- Raymond Detrez. licentiaat Oosteuropese Taalkunde en Geschiedenis van de Rijksuni versiteit Gent, zelf gehuwd met een Bulgaarse, zou dit uiteraard toeristisch programma verzor gen. Ingeleid voor de plaatse lijke vertegenwoordiger VTB- VAB, Laurens Van der Schue- ren. bracht R. Detrez allerlei mogelijke inlichtingen over dit mooie land. Goed geplaatst was hij inderdaad vermits hij zelf reeds verschillende publikaties op zijn naam heeft in verband met Bulgaarse en Servokroa- menteren in het vooruitzicht van een vliegtuigreis met de VTB naar dat verre land. De VTB richt immers dit jaar niet minder dan 16 vliegtuigreizen waarin begrepen een achtdaagse rond reis doorheen de natuurpracht van de Balkan, langsheen het fantastisch rijke klooster van Rila, de schilderachtige stad Plovdiv tronend op zes heuvels, Sofia met de Alexander Nevski- katedraal. het bekoorlijke stadje Veliko Tarnovo de vestingstad Sjoemen met de vermaarde Tomboek Djamia-moskee, de prachtvolle rozenvallei en de rozenoliewinning en uiteindelijk de haast eindeloze Zwarte- Zeekust met haar gouden zon- nestranden.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9