ALLEE GEI België's eerste passementeriecentrum GESLAAGD SCHOOLFEEST BON O.L.V. HEMELVAARTKERK AAN RESTAURATIE TOE 4 - 25-6-76 - De Voorpost We waren op beozke bij de firma Honoré Meert die, op haar terrein, een toonaange vende rol speelt. GESCHIEDENIS Het verschijnsel passemente rie werd in 1882 in Nieuwerker- ken binnengebracht door een zekere Van Laethem. Deze liet de eerste werkplaatsen oprich ten. Nu, bijna honderd jaar la ter, behoort passementerie- werk nog steeds tot de lukse- goederen. In die tijd echter was het een eksklusief iets voor de rijken, voor de bourgeoisie. In 1904 werd het kleine bedrijfje overgenomen door Emiel Meert, de schoonzoon van Van Laethem. De vraag nam stilaan toe en men begon uit te brei den. In 1946 werd de onder neming geleid en beheerd door twee broers. In 1955 begon Honoré Meert, de jongste zoon van een der broers, een klein bedrijfje op zichzelf. Er werd gestart met een werkplaats van 600 m2 en 35 arbeiders. De passementerie ging goede tij den tegemoet. De vraag steeg geweldig als gevolg van de ni vellering tussen rijk en arm. Steeds grotere gedeelten van de bevolking konden zich wat lukse permitteren. In 1960 breidde het bedrijf uit met 1200 m2. Op dat ogenblik had men 70 arbeiders in dienst. 1965 en '69 brachten terug nieuwe uit breidingen, terwijl in '68 het ju ridisch statuut van de firma gewijzigd werd in een N.V. De laatste nieuwe uitbreiding, juist voor de ekonomische krisis, in '72, dreef de beschikbare ruimte op tot 5.000 m2. Men had 97 arbeiders in dienst ter wijl tevens nog 200 thuis werksters tewerk gesteld wer den. In de zwartste periode, middenin de resessie had men nog 50 arbeiders in dienst, een aantal dat nu in '76 terug opgelopen is tot 70. Het zor genkind van de firma's in deze branche blijft echter de thuis werksters. Hun aantal loopt gestadig terug. Nu zijn er nog 130 tov. de 200 in '72.. Dikwijls is het moeilijk om genoeg thuiswerksters aan te trekken om te voldoen aan de behoef ten. De thuiswerksters zijn meestal mensen op leeftijd. De jongeren zijn meestal niet zo happig om thuis te werken. Of wel gaan ze buitenhuis wer ken, waar ze uiteraard meer kunnen verdienen, ofwel wer ken ze helemaal niet. WAT IS PASSEMENTERIE? Zoals hierboven reeds vermeld is passementerie een luksear- tikel. Het is een verzamelnaam voor alle soorten smalle weef sels, garneringen (band, galon, franje, rosetjes, kwasten) kor tom alle kleingoed voor de af werking van o.a. uniformen, vaandels en livreien. We kun nen tevens nog een onder scheid maken tussen kleren-, meubel- en dekoratiepasse- menterie. Eenvoudigweg kun nen we zeggen dat het een tekstielprodukt is voor de af werking van de binnenhuisver siering. Uiteraard zijn er heel wat ma chines voor nodig. Naast de klassieke tekstielvoorberei- dingsmachines, zoals deze voor het bobineren, zijn er weefgetouwen, krosjeerma- chines en koordmachines. Niet alles wordt echter machinaal vervaardigd. Zo zijn er be paalde gedeelten van de pro- duksie die enkel met de hand kunnen vervaardigd worden, zoals bv. trekkoorden en kwas- ENORME PRODUKTIE De produktie kunnen we dus in twee delen verdelen: het ene gedeelte dat met de hand ver vaardigd wordt, beloopt een kwart miljoen meter, terwijl het met de machine vervaardigde gedeelte 5000 meter bedraagt. Leveringen geschieden vooral aan bedrijven die lampekap- pen vervaardigen zetels of tuinmeubels. Uiteraard heeft een zo dyna misch bedrijf een enorm afzet gebied nodig. De firma Honoré Meert heeft dat dan ook. Er wordt geleverd aan Frankrijk, dat de eerste plaats bekleedt, verder aan de Benelux, en in mindere rjate wordt er afgezet in de U.S.A., Australië, en Li banon. BELANGRIJK We kunnen het belang van zo'n firma voor Nieuwerkerken niet genoeg benadrukken. In tijden van zo'n grote werkloosheid is de tewerkstelling van twee honderd personen op een ge meente met zesduizend inwo ners een ernstige zaak. Op Nieuwerkerken geldt de slogan «werk in eigen streek» meer dan ooit. In deze optiek is het belangrijk dat er onlangs terug enkele nieuwe investeringen gebeurd zijn waardoor er nog eens een vijftal nieuwe arbeid splaatsen gekreëerd worden. Gelukkig begint de ekonomi sche toestand er weer wat rooskleuriger uit te zien en gaan we weer betere tijden te gemoet! DIRK DE PAUW Vorige zondag vierde de vrije gesubsidieerde lagere meis jesschool feest. Zoals op vele andere plaatsen werd er van de laatste schoolmaand nog eens gebruik gemaakt om ouders en leerlingen te verenigen op een schoolfeest. De zaken werden groots aan gepakt. Zaterdagavond orga niseerde men een belotting die, tot grote vreugde van de inrichters, op heel wat bijval mocht rekenen. Zondag was het dan de beurt aan het schoolfeest zelf. Alles was peikfijn voorbereid, er was aan alles gedacht, men had alle troeven in handen om er een groots gebeuren van te maken. Er was slechts één zaak waar men geen kontrole over had, en juist daar ging het mis! Zoals in België nogal dikwijls eens het geval is, trad ook hier het weder als spelbreker op. VOOR EEN ABONNEMENT OP DE VOORPOST NAAM ADRES WENST EEN ABONNEMENT OP DE VOORPOST EN BETAALT 426 FRANK, ZIJNDE DE BIJDRAGE TOT 1 JANUAR11977 Zal het verschuldigde bedrag: storten op P.R. 000-0115692-68 (De Cuyper, Dendertnonde) betalen aan de postbode bij het voorleggen van een orjtvangsfr kaart vereffenen op het bureau, Pontstraat 64, 9300 Aalst Schrappen wat niet past STUUR DEZE BON VANDAAG NOG TERUG AAN: De Voorpost-abonnementendienst Oude Vest 34 9330 Dendermonde gen van een financieel sukses. De grote opkomst lag in de lijn der verwachtingen. Als men weet dat er meer dan twee honderd kleuters school lopen, waarvan men toch meestal de ouders kan verwachten, kan het al moeilijk mislopen. En dan vernoemen we nog niet eens de anderen... De kleuters kwamen aan bod voor de pauze. Het was verba zingwekkend te zien welke prachtige resultaten de kleuter leidsters ten koste van veel moeite en geduld kunnen be reiken. De gezichten van de optredende kinderen glommen van plezier. Sommigen voel den zich wel wat onwennig wanneer ze de blikken van zo- ve'an op zich gericht voelden Voor het slechte weder hadden ze geen oog... Na de pauze was het dan de beurt aan de leerlingen van het lager on derwijs. Het is jammer voor de inrich ters, die zoveel tijd in de orga nisatie gestopt hebben, dat het schoolfeest dat een reusach tige gebeurtenis moest wor den, letterlijk in het water geval len is. Hopelijk zit het volgend jaar een beetje meer mee! Het grootste passementeriecentrum van België is gevestigd te Nieuwerkerken (rv) Er is geen dorp dat zichzelf respekteert of het heeft een kerk. Onze gemeente bezit er zelfs twee, nl. de hoofdkerk en de hulpkerk van Ediksvelde. Deze laatste, tevens de nieuwste, werd gebouwd in de zestiger jaren en kan dus zeker nog niet aan restauratie toe zijn (alhoewel ze misschien toch wel een laagje verf zou mogen krijgen). MEERDERE FASEN nis van de graven «de Liede- De hoofdkerk is echter heel kerke» met bas-reliëfs. Deze wat eerbiedwaardiger. Som- graven waren gedurende de mige gedeelten dateren 14e eeuw eigenaar van Na weken van aanhoudende droogte en zon, moest het uit gerekend zondag beginnen regenen en waaien. Dit was uiteraard een serieuze domper op de feestvreugde. De stoeh tjes en tafeltjes die oorspronke lijk hadden moeten dienen om een plaatsje te bieden aan de dorstigen, stonden er nat en verlaten bij. Desondanks was er toch nog een zeer grote op komst Samen met een enorme voorverkoop van in- gangskaarten kon men gewa- BEELDHOUWER De Force- ville. Het vond eerst enige jaren onderdak in de Aalsterse St.Martinuskerk. In 1760 werd het dan aange kocht door onze gemeente. In 1842 werden, eveneens te Aalst, nieuwe klokken aan gekocht. Onze kerk kende dus een bewogen verleden en her bergt nu nog heel wat waar devol Ie zaken. RESTAURATIE Toch is de tand des tijds ook aan dit gebouw niet voorbij gegaan, zodat het op meer dere plaatsen niet zo pretti- 5.690.738 frank, voor restauratie van het voorzag men 1.122.700 franKQ' De aannemer krijgt twee-d« honderd werkdagen de tijda om zijn taak naar behorenrx uit te voeren. st H UURWERK de Ook op een ander gebied zal te men onze kerk heel wat ver-N' f raaien. NieuwerkerkenM blonk immers uit door hetvr feit dat ze een toren hadce zonder horloge. Of liever...gn een horloge had ze wel maarte de tijd bleef gedurende vele jaren konstant vastgeroest- op hetzelfde tijdstip. Nieu werkerken, de gemeentel waar de tijd bleef stillef staan...Een beeld dat bin nenkort zal verdwijnen wan-U neer we de tijd zullen kun-^ nen aflezen van een elek trische verlichte horloge^. ge tekenen van haar bijna ™t vier wijzerplaten. Onze inwoners zullen voortaan hun polshorloge kunnen'r< thuislaten. De kosten belo-ro' pen 246.000 frank. io >el ,*n Ondanks de slechte weersomstandigheden kende het schoolfeest van de Vrije Meisjesschool een grote belangstelling (ei) De kerk van Nieuwerkerken is dringen aan restauratie toe (el) zevenhonderjarig verblijf in weer en wind vertoont. De huidige kerkraad die de ernst van de toestand inzag, deed ernstige inspanningen om de kerk te laten restaure ren. Ook het orgel was aan een dringende beurt toe! Haar nimmer aflatende in spanningen kenden eidelijk succes. Nu is de procedure al tamelijk vergevorderd. Onlangs werd de aanbeste ding uitgeschreven. De ra ming van de kosten voor restauratie van kerk beliep EERLANG DE UITVOERING Heel binnenkort kunnen we' de eerste stellages rond on ze kerk verwachten. De gan-'E se operatie zal ongeveer een jaar tijd in beslag nemen. Nadien zullen we terecht fierj kunnen gaan op een van de >pl >e reeds uit de dertiende eeuw, alhoewel de eigenlijke kerk in 1457-58afgebouwd werd. in 1772 was men met de oorspronkelijke toestand waarschijnlijk niet meer te vreden men brak de toren af en verhoogde de kerk. Ge tuige hiervan is nog steeds de boven de hoofdingang geplaatste steen met het jaartal van de verbouwing erin gegraveerd. PRACHTIGE AFWERKING Aan de kerk zelf vallen on middellijk de verschillende bouwstijlen op. Dit is in fei te niet zo verwonderlijk als men de periodes waarin ge bouwd; afgebouwd en ver bouwd werd, in acht neemt. Door de langetussenperio- des werd er natuurlijk tel kens een andere stijl, nl. deze van die tijd, aange wend. Het oudste en tevens meest merkwaardige ge deelte, het koor en de toren, dateert uit de 13de eeuw. In het koor zelf, dat vooral schittert met zijn prachtige bidstoelen en vakkundige geskulpteerde lambrizering. bevindt zich tevens een graf- Nieuwerkerken zijn gron den, pachthoeven en aanho- righeden. Indertijd was het de gewoonte dat men zijn graven een gedenksteen of grafnis toebedeelde in de plaatselijke kerk. Het met geskulpteerde motieven ver sierde hoogaltaar, staat jammer genoeg heel ver ach teruit waardoor het voor de misgangers onmogelijk is zijn pracht eens te bewonde ren. Het schip van de kerk werd pas in de 18e eeuw voltooid. Het is eén enorme ruimte waarin plaats ge maakt werd voor twee roko- ko-zijaltaren met schilderij en. De predikstoel is een waar kunstwerk op zichzelf, gebeeldhouwd op een wijze die men in kerken van kleine gemeenten niet zo gauw ontmoet. Verder treffen we er nog de biechtstoel aan en terug de opvallende lambri zering die uitloopt in een reusachtig doksaal waarop het monumentale orgel prijkt. ORGEL Het werd gebouwd in 1703 DOOR DE BEROEMDE mooiste kerken uit de om-ror geving. ,ek edi Dirk De Pauw^é lee sgit pvc ad et z.v esti JltU Vorige week vermelden wij in deze kolom dat één van de dertien zijn koeien leerde kano varen in een kanaal temidden van zijn prairie. De overige twaalf schijnen plots opgeschrikt door het luide geloei en zullen het kanaal nu maar terug laten dichtgooien. De geschie denis krijgt dan toch nog een happy-end: de koeien zullen weer melk geven en de baas...ja, wat zou deze doen?l?! De zwartduivels zijn weer op pad. Ik zie reeds verbaas de gezichten die zich afvragen wat dat nu weer zou kunnen betekenen. Dit is nochthans een typisch Nieuwerkerks fenomeen. Sommige straten hebben het reeds aan den lijve ondervonden. De zwartduivels trekken verder, een spoor achterlatend van putjes in de straatbedekking, opgevuld met 1 (één) schop zwarte brij (of brei Geen woorden maar daden! Een beroemde leuze die op Nieuwerkérke ook al eens meer zou moeten toegepast worden, de plakkaatjes die zouden aandui den dat men zijn karretje nu eens links, dan eens rechts zou moeten stallen, werden.reeds maanden beloofd. Ondertussen houdt men in onze doplokaal straat nog steeds doorlopende rodeo...1ste, 2de, 3de en volgende prijzenblik- (en andere) schade. Alhoewel onze gemeente op gebied van industrie zeker niet zo sterk staat als bv. Erembode- gem dat toch wel drie industriezones telt, mogen we onze nijverheid nu toch ook niet onderschatten. Wanneer we in onze titel spreken van België's eerste passementeriecentrum overdrijven we misschien lichtjes. Toch zal niemand de belangrijkheid van deze bloeiende tak van de tekstielnijverheid voor onze gemeente loochenen. Het is immers zo dat onze gemeente twee firma's telt die op gebied van passementerie op de binnen- en buitenlandse markt een aardig woordje meepraten.

De Voorpost | 1976 | | pagina 4