Aalsterse Flitsen STEDELIJKE KOMITEES VERVANGEN DOOR V.Z.W.-S VOOR VLOTTE WERKING EN WETTELIJKHEID RUIME BELANGSTELLING VOOR PLECHTIGE INHULDIGING VAN KINDERDAGVERBLIJF ii 13cfLjér«rr- a a IET GEBEURDE IN UW STRAAT De Voorpost - 25-6-76 - 5 opvalt door zijn omvangrijk heid. Het indelèn in kleine plaat sen is een pluspunt om te streven naar gezinsvervan gende tehuizen. Meer dan naar het uiterlijke gebouw te kijken wenst Dr. Claus de belangrijkheid en de inzet van het personeel te onder strepen. Men moet niet alleen de in teresse hebben voor het gebouw, maar ook voor de mensen. Want in het tehuis moet men alle problemen oplossen. Tenslotte wijst spreker op de verschillende Koninklijke Besluiten o.m. van 18-2-74 dat door het N.W.K. erkend werd en de mogelijkheid subsidie te geven aan het kind voor onthaalmoeders, en het KB voor de financiële bijdrage voor onthaalmoe ders. Tot slot werd overgegaan tot de plechtige opening en onthulling van de gedenk plaat in de inkomhall. Een prachtig werk van mevr. Muys-Muylaert, lerares ke ramiek aan de akademie te Aalst. Alleen het vooront werp nam reeds drie weken in beslag. Het is een gedenkplaat die afwijkt van de gebruikelijke gedenksteen en de letters in dit kunstwerk werden aangebracht in goudgla- zuur en omvatten de namen van de betrokken schepe nen, Burgemeester De Bis schop en stadssekretaris Chris Willems als blijvende herinnering bij de oprichting van dit monumentaal ge bouw ten bate van de ou ders en vooral de kinderen. Een geleid bezoek en re ceptie sloot deze prachtige geslaagde dag af waar alle deelnemers zich persoon lijk konden overtuigen van de ruime mogelijkheden van dit kinderdagverblijf, zoals we dit reeds eerder in De Voorpost uitgebreid om schreven. E.A. ROGGEMAN Vervolg van blz. 1. Iln een schets vanaf 6-4-64 tot nu werden niet (minder dan 33 leningsdos siers voor de kinderkrib af gehandeld. Het gaat om een pakket van 55 miljoen. 31 miljoen door de stad en 23 miljoen door de staat. De komende twintig jaar mogen de lasten geraamd worden rond de drie miljoen als aandeel van de stad. De uitgaven wil men binnen de perken houden en de I personeelsgezetting mini- maal maar toch met een I maksimum aan rendement. Een kinderkrib uitbaten is geen eenvoudige opgave en men kan onmogelijk rendabel uitbaten. Vandaar de noodzaak een heffing via belastingen en een billijke bijdrage door diegenen die van het kinderdagverblijf gebruik maken. De lasten per inwoner bedragen tans 22 F Naast een dank en verwel komingswoord voor de heer direkteur van het N.W.K. en een opsomming van de realisaties door mevr. Van Den Bossche-Petit, zijn samenwerking met kolle- ga s schepen van openbare werken en sociale zaken wenst schepen Bogaert de nieuwe direktrice mevrouw Buys veel sukses met de uitvoering van haar taak in jlit prachtige gebouw. Schepen Van Der Veken deschetst in zijn rede de pro- ge|blemen van de opvangmo- ankgelijkheden. Een probleem ee-dat steeds meer in de be- tijdangstelling komt nu er een remet van opvangcentra tot stand komt in gans het land. Het is een noodzaak voor de ontplooiing, omdat we za|tans geïsoleerd wonen en -er-hierdoor geremd worden. cenMet de emancipatie van de hett/rouw, die mede ingescha- iad<eld is in het aktieve leven r...sn een plaats inneemt als aarWerkneemster naast dit van ele Bi»' 1ÏL -rn 1 i X ïriï KaïflHHIHH Samen met de afgevaardigde van de minister onthulde de burgemeester de gedenkplaat bij de ingang van de kinderkribbe (jm) haar echtgenoot moet men de kinderen de mogelijk heid bieden, wanneer de beide ouders gaan werken deze kinderen verant woord op te vangen. In Aalst zijn veel vrouwelijke arbeidskrachten aanwezig zegt schepen Van der Ve ken. Wij moeten de drem pelvrees overwinnen. Het kinderdagverblijf is geen koele klinische instelling. Naast een pleidooi en over zicht van de kinderdagver blijfplaatsen zoals deze zich tans voordoen, sluit sche pen Van Der Veken zijn be toog af met de reeds eerder geciteerde dankbetuigin gen. Dr. Claus, atgevaaraigue van de minister van Volks gezondheid en direkteur bij dit ministerie wijst er in zijn toespraak op, dat steeds meer jonge moeders een beroep uitoefenen en een plaats zoeken voor hun kind. Daarnaast moet men de mogelijkheid bieden op dat men in een moderne maatschappij op een har monische wijze tot ontploo iing zou komen. Er is daarom een struktuur nodig voor meer dagverblij ven waar de kinderen de mogelijkheid tot ontplooiing genieten. Elf jaar geleden waren er slechts 67 kinderdagverblij ven en tans zijn er 175 in ons land. Tans is er meer mogelijk heid een kinderdagverblijf op te richten door de geor ganiseerde formule. De vereenvoudinging van. de procedure. Dr. Claus stelt vast dat het kinderdagverblijf te Aalst -)9eAls ge niet vlot moet werken dan hebt ge geen v.z.w. nodig. Dan kunt ge gerust aan5,i'ven doen 'an9s het reglement van de gemeentelijke komptabiliteit, langs die ienjrote omweg. Wil men echter vlot en efficiënt werken, dan staat men zonder meer ;l0.roor de keuze, ofwel te vervallen in een systeem dat minder wettelijk is omdat men noodgedwongen de gestelde regels omzeilt, ofwel te zoeken naar een wettelijke >eheersvorm die meer soepelheid en mogelijkheden biedt dan de stokoude wetten m reglementen die het gemeentebeheer regelen. De v.z.w. is dan vrijwel de enige )plossing die voldoening geeft. IE EDS VEEL V.Z.W.-S nN HET LAND )e huidige moeilijkheden ron- om het stedelijk feestkomitee jjn overigens een modelvoor- eeld van de argwaan die -^"rond of ongegrond wordt ge rekt door een systeem dat niet edekt is door een wet, die luwiéér werkbaar is dan de ge- ïeentewet en allerlei andere sglementen. Om die reden, en S. ovendien, en vooral om meer ^Aracht en zwier te geven aan jet kultuurbeleid, werd de z.w. Dirk Martenskomitee esticht voor de soöo- Jlturele promotie van de stad en de streek. Het zeer gewaardeerde mu ziekleven in de stad is er één van de vruchtbare resultaten van. Ze geeft een brede arms lag aan de werking dan kzij een wettelijk statuut en een kontro- leerbare boekhouding. Anderzijds is er ook de v.z.w Sportcentra, die de sportcentra van de stad beheert zoals o.m. het sportcentrum Osbroek, de sporthallen Rozendreef en Immerzeel en het onlangs aangeworven voetbalterrein van het Beukenhof. Om een beter inzicht te krijgen in de verhouding tussen enerzijds dergelijke aktiviteiten, die ofwel jong zijn ofwel recent erg aan beiang wonnen, en anderzijds het stadsbestuur, gingen we te rade bij Chris Willems, stads- sekretans van Aalst, die niet al leen uit hoofde van zijn funktie, maar ook als jurist en voorzitter van de Kommissie die in de schoot van de Vereniging van Belgische Steden en Gemeen ten belast is met de herziening van de gemeenteweg, een er varen deskundige is. Hij vertelt: «Die Kommissie van de V.B.S.G heeft ontwerptek sten uitgewerkt die pleiten om het bestaan van de gemeente- ALST •oor de rijkswacht werden ontroles uitgevoerd in een leisterplaats van zigeuners aan e Albrechtlaan. Zigeuners en >ertuigen werden gekontro- erd nadat klachten van dief- allen door zigeuners binnen plopen waren. Er werd niets fcrdacht opgemerkt, jnbekenden verschaften zich >egang tot de lokalen van het LM.S. centrum in het Beuken- bf aan de Langestraat. De leven brachten veel schade aan pch namen niets mee. b de Esplanadestraat deed José laes een vrij erge val. Hij moest k>or de hulpdiensten naar het leken huis overgebracht wor- ji de Bredestraat kwam Jerome inauwaert. wonende Keerstraat j09Ottergem zwaar ten val. Hij liep hierbij een hersenschudding op en werd in het hospitaal verzorgd. Op de Gentsesteenweg week een personenwagen plots af van de goede richting. Voorbijgangers riepen de hulpdiensten op. het bleek dat de bestuurder Brigitte Straetmans uit Duitsland in bewusteloze toestand verkeerde. In de Wellekensstraat deed mevrouw Debrouwer een erge val. Zij liep hierbij een been breuk op en werd in het ziekenhuis verzorgd. In de Leopoldlaan werd de voetganger Renaat De Saedeleer uit Welle aangereden door een personenwagen en werd hierbij gewond. Op de Brusselbaan kwam het tot een aanrijding tussen de per sonenwagen bestuurd door A. Cocquit uit Welle en de brom fietser Jozef Ackaet uit Erembodegem. De bromfietser werd gewond. In de Hoogstraat kwam de bromfietser Benoit De Saedeleer uit Erpe tegen het openzwaaien de portier van de wagen van Jan De Backer terecht. Hij werd gewond. In het Osbroekstadion werd de atletiek-afgevaardigde Van de Kerckhove uit Aalst, toen hij zich buiten de gevaarzone be vond. aan het hoofd geraakt door een diskusschijf van twee kilo. Met ernstige verwondingen werd hij naar het Stedelij ziekenhuis overgebracht. Ten nadele van de stadswerklie- den werden in de beschutte werkplaatsen aan het Wijn- gaardveld verschillende ma terialen en gereedschap ont vreemd. Er werd klacht inge diend. lijke v.z.w.-s in de gemeente wet op te nemen. Nadat die teksten geformu leerd werden, werden ze on derworpen aan het oordeel van een duizendtal deelnemers op vijf provinciale studiedagen die plaatsvonden in de vijf Vlaamse provincies van het land. De o/ergrote meerderheid van de ondervraagde deelnemers heeft zich gunstig over de ont werpteksten uitgesproken en was dus zonder meer voor stander van de opname van gemeentelijke v.z.w.-s in de nieuwe gemeenteweg.» DOOR WIE WORDEN DIE STATUITEN OPGEMAAKT? Teoretisch door de Stichtende leden, maar zij zullen zodanig moeten opgemaakt zijn, dat het stadsbestuur aan die nieuwe v.z.w. zaken zal kun nen toevertrouwen. Dus in de praktijd worden ze opgemaakt in goede verstandhouding met het stadsbestuur of zelfs door het stadsbestuur. HOE WERKT EEN V.Z.W.? Als het gaat om een v.z.w., die van het stadsbestuur opdrach ten toevertrouwd krijgt en die dus een stuk beleid of politiek van de stad uit te voeren heeft, dan zal de stad vanzelfspre kend zorgen dat de statuten een meerderheidsparticipatie van het stadsbestuur garande ren in de beleidsorganen van de v.z.w. Dus zowel in de al gemene vergaderingen, als in de raad van beheer en het da gelijks bestuur, Dit wil zonder meer zeggen dat de stad over de meerderheid van stemmen beschikt in die bestuursorga nen, zodanig dat ze oog heeft op alles wat er gebeurt. Dit is één kant van de zaak. Daarbuiten evenwel behoort al les, wat bijvoorbeeld in de sec tor sport moet besproken of bedacht worden, tot het do mein van het altijd bestaande sportcomitee dat een politieke en sportieve samenstelling heeft. De v.z.w. wordt dus nooit het inspraakorgaan, het sportko- mitee blijft het altijd. In dit laat ste komitee zitten de verte genwoordigers van de partijen en sportverenigingen die zul len bedenken, bespreken en formuleren wat hun wensne en hun suggesties zijn. Trewijl de v.z.w. zich uitsluitend of prktisch uitslutiend wijdt aan het beheer van het patrimo nium volgens de zeer onge- kompliceerde regelen van de v.z.w. De v.z.w. is derhalve een in strument aan wiens hoede de stad de soepele maar wette lijke eksploitatie toevertrouwt van bv. sportpleinen, zalen, enz... De v.z.w. zorgt voor vlotte geldverhandelingen en verzorgt het materieel aspekt van de exploitatie Patrimo nium enerzijds en inkomsten en uitgaven anderzijds. VERSCHIL TUSSEN EEN V.Z.W. EN EEN KOMITEE? VOORDELEN? Een feest-, sport- of kultureel komitee, die geen v.z.w. is moet aangezien worden als een luoter verlengstuk van het stadsbestuur Een dergelijk verlengstuk, dat zijn bestaan put uit artikel 84 bis van de Gemeentewet, moet uiteraard werken volgens de nogal stroeve regels van de Gemeentewet en het regle ment op de Gemeentekompta- biliteit. Aan stroefheid tracht men uit eraard te ontsnappen door zich voor te doen als een feitelijke vereniging, los van het stads bestuur. En dan ontvangt en geeft men gelden uitzonderde regels van de gemeentelijke komptabiliteit te volgen. Het is op dat kritisch moment dat men de nodige feeling zou moeten hebben om vast te stellen dat de zaak rijp is om een v.z.w. te worden. Als het om een kleine aktiviteit gaat met weinig geldverrichtin- gen, dan kan men rustig aan nemen dat men evengoed kan Vorige vrijdag werd de omgeving van de tragel afgegrendeld. Reden hiervan was bet opblazen van de tachtig meter hoge fabriekschouw van de Fabelta. De omwonenden waren vooraf door de politie verwittigd. Voorzorgsmaatregelen om hun deuren en vensters tijdens de ontploffing open te laten werden genomen. Op het ogenblik zelf was niemand meer aanwezig. Het neerhalen van de shouw gebeurde feilloos, maar met de bijpassende hevige knal, die tot ver in de omgeving te horen was. Aan de nabijgelegen huizen werd weinig schade aangebracht. Onze keizershallen zijn zondag het trefpunt van de «De Scheppers». Mensen zoals jij en ik zul je zeggen. Inderdaad, zij zijn enkel uniek in hun naam 'De Schepper' en in hun traditie. Vanaf zondag 20 juni af wordt in de bestuurlijke arrondissementen Aalst, Brussel, Dendermoude, Leuven en Mechelen aan de verbouwers van sla en witloof tot en met 30 juli, de vergunning verleend houtduiven met vuurwapens te schieten. De vergunning telt slechts voor de gronden waarop de betrokkenen sla en witloof telen. De werkgroep voor konstruktieve kunst, de groep Aksent, zal in de maand augustus eksoposeren aan de Universiteit van Keulen. Tussen pot en pint profiteerden er enkele V.U. van om Burgemeester De Bisschop een schriftelijke toezegging te laten ondertekenen van 60.000F als subsidie voor de 11 juliviering. Ais officieel stuk heeft dit echter geen waarde omdat elk rechtsgéldig dokument moet voorzien zijn én van het handteken van de Burgemeester én deze van de sekretaris. Het Hulp Advies Kontaktcentrum HAK dat uit haar lokalen werd gezet heeft intussen een huurkontrakt afgesloten voor het bestaande kafee Pijpesteel aan de Houtmarkt. De organisatie die er de komende driejaar haar onthaalkafee dat vroeger op het Keizershof was gelegen zal vestigen ziet deze vestiging als voorlopig. Intussen blijft het centrum doorwerken in de Koolstraat nr. 68. Naar Burgemeester De Bisschop ons verzekerde werd het Commodo et Incommodo onzerzoek van het stort op de grens Aalst-Erembodegem, door de Gemeente Erembodegem aangevraagd, negatief behandeld. Er werd dus rekening gehouden met de verschillende klachten die naar voor gebracht werden. Zaterdag 26 juni zal een afvaardiging van de Roemeense Ambassade met vermoedelijk ook de Roemeense Ambassa deur een bezoek brengen aan het A als te rs Jeugdklubhuis Tanu op de Houtmarkt. Dit bezoek naar aanleiding van een Roemeense Avond gaat gepaard met een fimvoorstelling over het mooie vakantieland en een receptie aangeboden door de Roemeense ambassade. Wie de fijne landwijnen en andere specialiteiten wil leren kennen mag deze avond niet missen. Na de receptie bestaat de mogelijkheid om voor 100F deel te nemen aan een echte Roemeense maaltijd. In deze prijs is ook een glas wijn inbegrepen. Voor lekkerbekken en trekvogels afspraak vanaf 19.00 uur in het jeugdhuis gelegen op de hoek Houtmarkt-Sterrestraat. De akademie voor Schone Kunsten houdt een eindejaarsten- toonstelling met het werk van leerlingen. In de kapel van het Oud-Hospitaal zullen de Valerius De Saedeleer prijzen van de laatste jaren tentoongesteld worden. Men is bezig een uitvoerige beschrijving samen te stellen, betreffende het kunstpatrimonium van de stad. Van 20 juli tot 15augustus gaat Burgemeester De Bisschop op reis met het koor Cantate Domino. De reis gaat zoals reeds gemeld naar Amerika. werken als een verlengstuk van de stad, zonder een v.z.w. te moeten zijn. Maar het feestkomitee bvb. dat met de karnaval en de jaar beurt een grote uitbreiding neemt, verhandelt miljoenen en moet dikwijls onmiddellijk over haar geld kunnen be schikken, zodat niet de klas sieke rompslomp maar wel de eenvoudige werkwijze van de v.z.w. verantwoord is om een vlotte werki ng te kunnen blijven verzekeren. WAT BIJ HET WISSELEN VAN HET GEMEENTEBES TUUR? Bij het wisselen van het ge meentebestuur, alleszins voor dev.z.w. Sportcentra, voorzien de statuten dat het nieuwe stadsbestuur opnieuw de meerderheidsparticipatie zal hebben in de v.z.w En dat is dan ook nodig voor die v.z.w. Sportcentra, omdat zij een veel te grote waarde aan patrimonium ter beschik king krijgt. De sportpleinen en de ekploitaite ervan gaan m miljoenen. WELKE VERENIGINGEN KOMEN EVENTUEEL NOG IN AANMERKING OM ER EEN V.Z.W. VAN TE MAKEN, BUITEN HET FEESTKOMI TEE? Ik denk dat, als de zorg om de vrijetijdsbesteding of de derde leeftijd een zodanige vlucht blijft nemen als nu het geval is en daar veel geldverrichtingen mee gepaard gaan, dan men er dan ook in die sektor zou kun nen aan denken ze onder te brengen in een v.z.w. of een afzonderlijke v.z.w. voor ze te maken. Uit gans het onderhoud blijkt overduidelijk dat men de v.z.w. wil beperken tot de eksploitatie „van genoemde sektoren en dat de v.z.w. nooit in de weg loopt van de komitees. Een v.z.w. van de stad kan niet ontsporen, omdat het bestuur er bij meer derheid moet in vertegenwoor digd zijn. Bovendien heeft men een soepele werking, die af wijkt van de ingewikkelde ge meentelijke komptabiliteit. E.A.R.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5