FRANK VAN IMPE: niet langer een speelvogel ANDRE VAN DEN STEEN overeind blijven onder loden zo Supportersvereniging Tweemaal Johny De Nul, maar ook kijken naar Dirk Heirweg, Frank Van Impe, William Tackaert en André Van Den Steen "Dirk Heirweg-vrienden nam afscheid Francois Matthijs: geremd door verzwering 3? Ln; Liefhebbers De renner van de week r» Ié Het Raat goed met JOHNY DE NUL, dank je. De Schoon- aardenaar Ls de jongste weken formidabel bedrijvig. We geloven dat hij tweemaal per dag zou koersen als dat mo gelijk was. Te Hofstade bievoorbeeld roffelde hij de trom. Slechts Eric Bonnaerens kon de schade nog min of meer beperken. De anderen hadden aan de eindstreep een achter stand die meer dan vijf volle minuten bedroeg. Dinsdag won hij opnieuw, Ditmaal te Zele. Tussendoor was hij in de klassieker te Zottegem een van de voorvechters al hield hij aan zijn fraaie prestatie slechts een 15e plaats over. zaam maar zeker een loop baan op te bouwen. Het zou wel eens de goeie methode kunnen zijn. Te Erembode- gem - Terjoden liet 'hij jan en alleman in plan en won met voorsprong. In de klas sieker te Zottegem finishte hij, ondanks een lekke band, op de tweede plaats. Dins dag liet hij zich, evenals Van den Steen een andere «grote» te Zele verschalken en was er elfde. Die ANDRE VAN DEN STEEN won te Zottegem de belangrijke klassieker, was tweede te Er em bodegem - Terjoden en .tiende te Zele. Prima gedaan, als u het ons vraagt. Voor PATRICK LERNO werd het een massa ere plaatsen. Luister maar naar wat de Berlaarse «piot» bij- eenkoerstetweede te Zele. derde te Otegem en te Me- relbeke en zevende te Ek- saarde. Beken met ons dat Pat een palm verdiende. Berekend op de moeilijke ta ken die hem in het Canadese Montreal wachten, is Olym piër DIRK HEIRWEG alles zins hij rondde zijn voorbe reiding af met een autoritai re zege te Gavere. Daar lok te hij de goeie ontsnapping uit. Slechts de besten zaten op de trein. In de spurt stond er geen maat op Dirks brio. Een andere Zeienaar WIL LIAM TACKAERT. slaat er evenmin naastWilliam, ook een jongen die graag de strijdbijl zwaait, sloeg ieder een «down» te Strombeek, graaide te Eksaarde een 5e prijs mee en eindigde te Zele als nummer acht. Het ziet er naar uit dat FRANK VAN IMPE metter tijd een waardige opvolger wordt van Tourvedetten en broer Lucien. Deze eerder frele renner is taai als een wis, doch heeft vooralsnog niet geforceerd. Hij heeft nooit naar klatergoud ge zocht, maar probeert lang- Een andere Berlarenaar, ERIC BONNAERENS, laat er evenmin gras over groei en te Hofstade bood hij de beste tegenstand aan de los gebroken De Nul en finishte als tweede. Te Zele verging het hem minder goed, doch er het bijltje bij neerleggen staat nie.t op Erics boekje hij was 19e. Ook te Erembo- degem - Ter joden eindigde Bonnaerens 19e. OSCAR DIERICKX, de ge zonde boerezoon uit Baarde- gem, streed in klassieker te Zottegem van het begin tot het einde op de voorposten. Hij hield aan zijn knappe prestatie een veelzeggende 6e prijs over. Ouwe taaie HEDWIG BLXDEM bewees voor eigen Hofstaadse supporters dat hij lang niet versleten is. Het werd een warm toegejuichte derde plaats. De «vliegende postman» pikte te Strombeek nog een 14e prijs als toe maatje mee. JOHNNY DE WAEL ver overde een 'knappe derde plaats te Zele era was zeven de te Hofstade. Van FRANCOIS MATTHIJS mag gezegd dat hij zelden uit de spits van de wedstrijd zrt. Zelden krijgt deze niet- spurter evenwel loon naar werken. Alhoewel fel gehan dicapt lokte hij te Zottegem samen met Frank Van Impe de goeie ontsnapping uit en was, toen puntje bij paaltje kwam, nog negende. Ook te Erembodegem - Terjoden ein digde hij negende. Zijn uit stekende konditie onder streepte Francois nog maar eens te Zele in de dinsdag- koers en kwam met een 4e prijs huistoe. Geen bloemen voor ETIEN NE DE BEULE, wel een paar ereplaatsen die bewij zen dat zUn konditie goed blijft zesde te Eksaarde en Zevende te Zele. RUDI BRUSSELMANS, die ons de jongste weken een beetje verwend had, moest het ditmaal met een zeven de prijs te Strombeek stel len. RUDI DE JONGHE blijft «in de dans» met een achtste prijs te Hofstade en een ne gende prijs te Sint-Denijs West rem. EDDY METTEFENNINGEN elfde te Bornem, JULIEN DE BACKER, lie te Hofsta de, 'ERIC ARIJS, 12e te Hof stade WALTER BLANC- QUAÊRT, 14e te Zele. RUDI TACKAERT, 18e te Hofstade en ALEX DTCOLL ANDER, 18e te Zele en 19e te Sint- Denajs Westrem waren de an dere «prijzeinvliegers». Als je Van Impe heet en je woont in de buurt van Mere, dan vraag je zonder enige twijfel een koersfiets als aller eerste Sint-Maarten-geschenk. Frank Van Impe heeft het dus van huls uit meegekregen. Hoeveel Van Impes in de „loop der jaren" een koersvergun- ning hebben betaald, is moeilijk te zeggen. Maar het waren er vele. Broer Philemon bievoorbeeld had talent genoeg om een „grote" te worden. Maar voor hem gold de eeuwige wet toen hij vrijde en aan trouwen dacht stelde zijn toe komstige haar veto. Het was kiezen of delen afgelopen met koersen of op zoek gaan naar een ander lief. Hij heeft de racefiets aan de wilgen gehangen. Die Frank Van Impe schijnt plots een totaal andere ge worden. Hij lijkt „rijp". De En dan heb je ook Lucien nog. Vandaag de renner die de beste 'troeven bezit; om de „Tour de France" te winnen, de begaafdste klimmer uit het krt.. individueel de betere van de Franse halfgod Thé- venet en taai ais een vis. En Frank Hij kan alles. Doch een speelvogel. Zo wordt althans beweerd. BEGAAFD Frank Van Impe is een jon gen die nergens zwaar aan tilt. Hij laat de zon in het water schijnen en gaat zon der komplexen door het le ven. Niet als de eerste de beste Pallieter. Integendeel: hij werkt voor zijn boter ham. Een keiharde stiel krantenverkoper. Uit de ve ren als de meesten nog za lig liggen te dromen. In de winter door sneeuw en ijs. Als de zomer de velden ver schroeit onder de loden zon. Geen lachertje. Maar. een mens kan niet van de he melse dauw leven. In plaats van nadien te ge nieten van zalige uurtjes nietsdoen, klimt Frank de racefiets op. Trainen of koersen. Dat laatste tot voor enkele tijd niet steeds met de ambitie van iemand die mettertijd krantekoppen wil halen, doch veeleer als een rasecht amateur. Gewoon omdat hij het plezant vindt. In de spurt had hij, teore- tisch althans, geen kans te gen deze rasspurter. Maar niemand weet wat er onder weg allemaal nog te gebeu ren stond... Hoe dan ook, speelvogel Frank Van Impe heefit zich ontpopt tot een crack in wor ding. Hij is nog jong, heeft een hele toekomst voor ach. Hij kan misschien de opvol ger worden van broer Lu cien als die mettertijd een dagje ouder wordt... Frank Van Impe en Lucien Van Impe samen in de Tour? Vandaag is dat geen droom beeld meer. Op dezelfde dag dat hij te Gavere won, had Dirk Heirweg rende-vous met zijn Ze ters het werd een voorlopig afscheid op 5 juli vertrekt hij naar Canada. Begin dit jaar werd de supportersklub de „Dirk Heirweg- vrienden" te Zele-Hansevelde gesticht. Na 6 maand zijn er reeds 200 leden. Voor deze jonge klub is het een hele bele venis dat Dirk aangewezen is om deel te nemen aan de Olympische Spelen te Montreal. Het was dan ook vrij logisch dat de vereniging Dirk voor zijn afreis naar Canada nog eens een avond in haar midden had. Vorige zondag nam Dirk officieel afscheid van zijn supporters want op maandag 5 juli vertrekt hij naar Montreal. Voorzitter Gilbert Dheer was de spreekbuis van de klub en verwelkomde op de bij eenkomst burgemeester Gee- rinck. schepen Frangois en pater' De Meyer, de anima tor van de Sporta Wteler- school. De voorzatter felici teerde Dirk voor zijn pres taties die het resultaat wa ren van zijn klasse, doorzet tingsvermogen en geloof in eigen kunnen. Hij gaf ver der een overzicht van het Heirweg-palmares 76 en de overwinningen noemde hij hoopgevend voor zijn verdere prestaties. Voorzit ter Dheer dankte ook de BWB voor de manier waar op ze de voorbereiding ran de Olympische elite heeft opgevat. De bond heeft moei te noch kosten gespaard om de liefhebbers in de beste omstandigheden voor te be reiden. De voorzitter zegde Dirk de morele en financië le steun toe en overhandigde hem uit naam van zijn ver eniging een nieuwe fiets. Burgemeester Geerinck was fier dat voor de tweede keer een Zeienaar naar de O.S. wordt afgevaardigd. Na tur ner Fré De Waele in Hel sinki is wielrenner Heirweg de tweede Zee'.se deelnemer. De burgerrader, die reeds op verschillende Spelen als toeschouwer aanwezig was, kon aan Heirweg enkele nut tigen wenken meegeven, maar op sportief gebied herinner de hij aan het gezegde „olie drijft boven" en zei tot Dirk: „Ge hebt de kwaliteiten, het ligt aan U om ze te gebrui ken en de eer ran Uw ge meente te verdedigen". EENVOUD Pater De Meyer, de promo tor van de Dendermondse wieierschool, die Dirk, zoals hij het zelf zei, mee mocht begeleiden van bij zijm „eer ste veloschoenen", benadrukte de eenvoud die hem altijd in Heirweg heef't meegetrok ken. Deze grootmenselijke ei genschap. samen met zijn fy sische 'kwaliteiten, moeten volgens Pater De Meyer ver trouwen schenken voor de toekomst en het Sporta-pa- rool", gezonde sportieve men sen kweken" moet voor Heirweg een steun zijn om zijn ruim verdiende selektie voor de O.S. te rechtvaardi gen. ree ijs hte •t r E\ •n Pater De Meyer vomdjoil spijtig dat van verschilt ee zijden in persartikelen m ■ke was van miskent i voor diegenen die niet aaTIE wezen werden voor de (La len. Hij vond die uit® w king spijtig, want vtÉt zijn visie kan er geen ke zijn van miskenden, i het is altijd zo dat sel wel eens gelijk staat J kritiek. Hij wees op de W* dienste die de zestien R hebben en de waarde di betekenen in hun kate kwam tot uiting door -- opname in de olymp cel. In dit verband citeerde h visie van verschillende J nors, die niet geselekf werden. De ene bekritÉ de het gebrek aan konT tie en noemde twee strijden per week te Een andere bestempeld! Olympische voorbereiding te zwaar of twee rechl gen elkaar indruisende! ningen. Pater De dacht dat de BWB enl BOC dit jaar wel rieuze inspanning gedaan om een ploeg n£ gckontroleerde voorberé af te vaardigen, die itfl beste omstandigheden j land kan vertegen woo nf Hij hoopte tot slot 'talrijke Dirk HeirwejB dat kun wielerhoop in I real een sterke prestatief leveren. g Het is de Denderbelse amateur Francois Matthijs de jongste tijd niet voor de wind gegaan zelden kan hij zijn inzet en zijn totale overgave met een klinkend resultaat afronden. Matthijs is geen renner die zich achter de rug van de konkurrenten uit de wind zet zijn temperament stuwt hem steeds naar opvallende akties. Zoals te Zottegem waar slechts de allerbesten de Zotte gem se klassieker tot het bittere einde meemaakten. Samen met Frank Van Impe lokte Francois na 120 kilometer de beslissing uit. Trok Van Impe als een lokomotief aan het treintje, dan verwonderde het de insiders dat Francois niet zo dikwijls aan de kop kwam om te trachten een brede kloof te slaan tussen het durvers- duo en de verraste achtervolgers. Een groot geheim zat achter die situatie niet Fran cois Matthijs was gehandikapt door een verzwering aan de voet. Een pijnlijk geval de meesten zouden zo'n handicap dankbaar aangegrepen hebben als eks- kuus en de remmen dichtgeknepen. Doch Matthijs is een karaktermens, een strijder. Hij deed voort. Zelfs toen enkele achtervolgers terugkwamen liet hij zieh niet ontmoedigen. Zonder die verzwering had de wedstrijd een totaal ander beeld kunnen krijgen een Francois Matthijs in het bezit van alle fisieke krachten wordt moeilijk gegrepen als hij een „gat" heeft gekapt. Gedane zaken nemen geen keer de Denderhellenaar verdween, zonder zich te hebben kunnen verdedigen hij dat had gewild, uit de spits van de wedstrijd. Niettegenstaande alles bereikte hij de streep. Als 9e. Eervol dus. F.n nadat hij zich een voorbeeld van door zettingsvermogen had getoond. (mm) Frank Van Impe. speelvogel heeft zich ont popt itot een autentieke be lofte. Kijk maar wat hij te Erem- bodegem-Terjoden uit zij" mouw schudde helemaal op rijn eentje hield hij de over levenden van een 92-koppig peloton op afstand. Meer dan een- volle minuut na de ..eenzame fietser" won André Van den Steen de sprint voor de tweede plaats. GEEN BEVLIEGING D're briljante prestatie was allesbehalve een bevlieging. Te Zottegem, een wedstrijd waaraan de elite van ons amateursleger deelnam, liet hij de insiders nog maar eens verbaasd opkijken. Slechts 20 moedigen fietsten de 175 snikhete kilometers rond. De anderen, en dat waren er zowat 70. hadden het laten afweten. Gerald door de zon of hun gebrek aan talent of wilskracht. Anderen, maar dat waren er niet zo heel erg veel. 'hadden pech. In en rond dat zonovergoten Zottegem speelde André Van de Steen, op 15 kilometer van de streep, ridder of mis. Slechts één man leek be kwaam de kloof te dichten Frank Van Impe. Hij schoof van de andere achtervolgers weg. Naar de „haas" toe. Frank slaagde er evenwel niet in de twintig sekonden goed te maken zijn achter tube liep langzaam leeg, zo dat hij zich nog moest rep pen om u»t de greep ran het trio Pevenage-Deblaere-Van Haerens te blijven. Echt jammer voor revelatie Van Impe die er ook vandaag nog 100 procent van over tuigd is dat hij Van den Steen zou hebben bijgebeend. André Van den Steen De grote „klasse", zoals dat in het sportjargon wordt genoemd. Niet het type van de „Tour de France"-winnaar. Wel de „flyer" die mettertijd de lang ste en lastigste ééndagsklassiekcrs moet aankunnen. Kan een kraan worden. Als hij wil. Er gaat autoriteit uit van André Van den Steen je ziet aan zijn stijl dat hij niet moet zwoegen oj< de fiets. Demar reert a'1* een bolide, spurt als de snclsten. Uitgerekend het hout waar men kampioenen uit snijdt. Van den Steen trad als piep jong nieuweling het renners wereldje binnen als een belofte, een geboren win naar. Bij de „benjamins", later als junior en vandaag met een vergunning van amateur op zak heeft hij zijn rijke kwaliteiten ge toond. Zoals afgelopen week einde in de door de zon stukgesehroeide klassieker te Zottegem. Een koers waaraan de elite, de Olym piërs incluis, deelnam en die slechts een kleine twintig van de uit alle hoeken van ons landje neergestreken liefhebbers overleefden. OPTOCHT Vorig jaar was André Van den Steen millicden. Een se rieuze handicap, vooral om dat hij niet van zo heel veel faciliteiten genoot. Toch won hij 22 koersen bij de junio ren. Op 22 september werd hij 19 en al was het seizoen toen al een eind gezet, toch graaide hij inderhaast nog een palm mee. Zijn eerste bij de amateurs. In 1976 veroverde hij de «Schaal Egide Schoeters» en omgorde de trui van Oost- Vlaams kampioen. Daar kwa men nog andere overwinnin gen bij. De belangrijkste was die te Zottegem. Eigenlijk rijn die laatste 15 kilometer van die over bijna 175 lange kilometers uitge smeerde klassieker een tri omfantelijke optocht gewor den met ee" kurkdroge de marrage zette Van den Steen ongeveer alle konkurrenten groggy. Slechts één man ging niet. om het bokstermen •te zeggen, voor de fatale «tien» tegen het vilt Frank Van Impe, in wie kenners een opvolger van broer Lu cien en een toekomstig Tour de Francer zien. Dit taaie ke reltje ging op zijn eentje in de achtervolging, doch reed lek. «Momentje», zegt Van den Steen «ook ik arriveer de op een leeglopende tube. zodat ik niet tot op de streep heb kunnen doorduwen.» Hoe dan ook niemand kan vandaag met zekerheid weten of Frank Van Impe al dan •niet hij de wegloper en la tere winnaar zou hebben aan gepikt. Eigenlijk heeft dat niet zo heel veel belang beide beloften hebben bewe zen wat ze waard zijn. TE BRILJANT Insiders beweren dat André Van den Steen alle kwali teiten doch ook alle gebre ken heeft van de briljante sportbeoefenaar hij pakt op tijd en stond uit met een prestatie waar iedereen van opkijkt. Maar het gebeurt eveneens dat hij «nergens» is Misschien heeft het alle maal een beetje te maken met de mentaliteit van deze koereurVan den Steen is wat men een plezante jon gen noemt, een Pallieter die de bloemetjes eens durft bui ten zetten. Mag allemaal, maar iemand die van eeen prof carrière droomt heeft meer aan een Spartaanse in gesteldheid dan aan een cock tail van pretmakerij en «een stapje in de wereld». André Van den Steen wordt op 22 september twintig jaar. Een leeftijd waarop iemand nog al zijn wilde haren be zit. Die wilde haren speelt hij wellicht kwijt. Als dat laatste gebeurt moet uit de ze klasman een crack groei en, een vedette. Afwachten hoe André zichzelf oriënteert. Want talent zoals deze Sfstac tw« *ten .hot ■Ml 30t I: André Van «Ion Steen, digd< nny jrde prachtatleet ligt "iet voofi grijpen. Die ophefmal zege onder de loden kan een nieuwe start ht. te loopbaan. Öf dat W inderdaad het geval is, fe' André Van den Steen zichzelf uitmaken. igt

De Voorpost | 1976 | | pagina 16