DE GROTE BEGANKENIS il De vreugde van Fred De Bruyne DE SLECHTE POKERSPELER DE EIGENAARDIGE ZET VAN SCHAAKMEESTER GUIMARD - 10 MERE ZATERDAGAVOND, Mere is Mere niet meer. De landelijke gemeente werd plots een bedevaartoord. De in de namiddag doodse straten (iedereen zat toen als in trance voor het teeveescherm) worden bijna stormenderhand ingenomen. Iedereen, rent de deur uit. Voor de open ramen, langs de gevels en ergens op een vlaggemast hangen gele truien. Bijna onbeweeglijk het is windstil onder de; schroeiende zomerlucht. In het café van de Van Impes arriveren de eerste bedevaarders. Ze feliciteren pa Jef. An deren zeulen met grote bloementuilen, kussen moeder Van Impe en pinken ontroerd een traan weg Lucien zit weer in het geel. In de meedogenloze klim naar de nijdige Pla d'Adet, en eerder, op weg naar de top van de Peyresourde, heeft Lucien Van Impe de Tour opgeblazen. Een keihard gevecht werd naar de Magerstraait. Maar het. Man tegen main. De- daar Steken plichtbewuste lisle is ontmaskerd. De rijkswachters hun rode Fransman stond in zijn zwaaistok voor en wuiven blootje als het bergop de vierwielers de andere Jef kon de spanning niet dragen. Vreugde, opgekropte fierheid en daarna de emo tie, resulteerden in een plotse appelflauwte. Een prikje uit de spuit van de dokter en een poosje re laxeren buiten het gewoel, hielpen er hem bovenop, 's Avonds is hij opnieuw paraat, bij zijn familie en zijn trou we vrienden. Over Mere is de avond ge vallen. De frietkramen doen gouden zaken. Een pientere hotdogverkoopster heeft rechtover het café Van Impe haar gasvuurtje ontstoken. De hete worstjes gaan als Een raadseltje, wat betekent het zakje botermelk (J.M.) gaat, kun je niet in het zog van behulpzame motards naar een veilige voorsprong stayeren. Dan moet Je du wen en blijven duwen Pas in zo 'n momenten, als je gekonfronteerd wordt met richting uit. Het wordt zoe ken naar een parkeerplaats. Ontelbare wagens versmallen de reeds nauwe Meerse stra ten. In het Van Impecafé heerst enige bezorgdheid vader frisdrank van de hand. De gele truien aan de gevels hebben een irreële kleur nu de straatverlichting brandt. Ergens heeft een echte Vla ming gepoogd het zwart van zijn leeuwevlag onder het „geluwe veld" te ver stoppen. Op de vooravond Een bergkoning te voet, of hoe kom ik nou in 's hemels naam aan de Pla d'Adet je eigen kunde of onmacht, geschiedt recht. Je bent reddeloos verloren als je, zo als Zoetemelk, plots ontdekt dat je het zélf moet doen, dat ja gedesoriënteerd bent omdat je dat vertrouwde achterwiel van Lucien Van Impes fiets kwijt bent. Je geraakt dan minuten achter op, ondanks lofwaardige inspanningen. Na de buren, de échte Me- renaars, strijken honderden andere Van Impe-fans in het „gele dorp" neer. Ze willen PYRENEES 2000. DONDERDAGAVOND. Algemene kon- sternatie bij de Belgische en Nederlandse teeveereporters en joernalisten. Raymond Delisle, de bliksemafleider van de ploeg Thévenet, fietst eenzaam (nou ja, eenzaam als je de motards vergeet die hem omzwermen) naar een ophefma kende overwinning. De 33-jarige hotelbaas boet op een bepaald moment wat van zijn indrukwekkende voorsprong op het pelotonnetje met de favorieten in. Nadien wordt de kloof weer eensklaps groter. Onoverbrugbaar. Bijna zeven volle minuten. Tussen de „potentiëlen" en die Delisle „hangen" enkele in extremis weggelopen outsiders. Zoals een Pollentier bievoorbeeld. Doch die tellen niet mee. Thévenet geeft geen krimp. Van Impe evenmin. Zoete melk zeker niet. Di'e zoekt steeds een plaatsje in de schaduw. De teevee toont geen beel den van de sensationele De- lislevlucht. Waarom niet Slechts flitsen van de man die op weg is naar geel sijpelen af en toe door. Frankrijk moet dringend een beroep doen op de lief dadigheid om een tweede ca mera te kunnen kopen. Er moet niet eens op de aankomst van het groepje Van ImpePoutódorZoete melk gewacht worden om de balans op te maken. Lu cien Van Impe is alles kwijt. Gele trui. Bollekensshirt. Ra dioreporters bazelen over het ontbreken van een do minerende figuur in deze Tour. Kunnen de vedetten niet beter Beloeren ze me kaar Waarom verdedigt Lucien Van Impe zijn posi tie niet Het antwoord, op al die vra-, gen geeft Lucien zelf. Kalm. Zonder enig misbaar „Sport bestuurder Guimard had me verboden achter om het even Fred De Bruyne is aan zijn 21ste Tour de France toe. Hij was in zijn tijd een rittenkaper, geen klimmer. De man uit Ber- lare moest het van klassiekers hebben. Daarin vestigde hij zijn faam. van de G uldensporenherden- king kan dat nog, vooral omdat gans Mere door de geelkoorts is aangetast. Een groepje jongelui, duidelijk verblijd door de alcohol, zingt spottend „En Jopie bo ven, en Jopie boven, en Jo pie bovenal".Na de „pointe", het langgerekte boven - aaaal", barsten de „koor zangers" in een honend ge lach uit. UIT HET FLESJE De ongeveer twintig werk- grage handen kunnen in de Van Impeherberg het tem po niet aan. Iedereen wil uitgerekend daar en nergens anders een pintje. Omdat plots alle beschikbare glazen „in omloop" zijn, drinken de klanten uit inderhaast ont stopte flesjes. Als heit maar bier is. Tegen het plafond hangt een plaat „We lus ten geen zoetemelk, wél berggeitemedk". Uit Aaigem is Roger De Bol le gearriveerd. Zijn voorkeur voor gele Lucien heeft hij om duistere redenen op zijn trui veritaliaanst of ver- spaanst „Viva Van Impa". Frans Van Impe („nee, ik ben geen Merenaar, maar kom uit Haaltert") loopt met een plastieken zak rond. Binnenin zit een witte vloeistof „vandaag overge- smokkeld uit Nederland. Echte zoete melk was het toen. Ik heb zo lang geklutst tot het zure melk werd". Ma Julia Van Impe glundert. Jef is van de „alternatie" bekomen. Door de Mager- straat banen we ons een weg naar de plaats waar onze auto staat. De grote begankenis blijft duren. Ei genlijk jammer dat niemand op het idee kwam gele kaarsen te verkopen. Het zou een uniek spektakel ge worden zijn. Een kaarskens- processie met duizenden be devaarders. Mare Marcel De Bruyne was een intelli gent renner, iemand met „brains". Die logisch rede neerde, zelden of nooit gokte. Die een pionier van de „nieu we generatie" mag genoemd. Nog wel een „dwangarbeider van de weg", want in de wiel rennerij moet je kunnen lij den, tot het uiterste gaan. Maar toch een man die de antipode was van de „Flan- driëns", de rauwe zielen die als het ware de „voorhistorie"' van de wegrensport schreven en waarover legendarische en door de romantiek verkleurde verhalen de ronde doen. Later werd (en daarmee ver tellen we niets nieuws) die zelfde De Bruyne teeveere porter. Een deskundig ver slaggever. Die over koersen en kóereurs kan praten zoals Rik De Saedeleer over voet bal. Geen chauvinist zoals de Fransen en de Nederlanders. Zijn "objektiviteit steekt schril af tegen wat anderen langs hun mikrofoon om voor waarheid willen verkondigen. Fred weet wat een renner kan of niet kan. Jarenlang reeds is hij er heilig van overtuigd dat Lucien Van Im pe een ronde van Frankrijk kan winnen. Die overtuiging heeft hij met al zijn overre dingskracht willen overbren gen op Van Impe. Ook al om dat hij die altijd goedgemut ste vedette sympatiek vindt. Toen de „kleine" als een i vleugelde adelaar naar j hoogste bergtoppen wiekte i een optie op de zege nar moest men niet eens een ps choloog zijn om uit De Bru; nes kommentaar te konkli deren dat hij gelukkig wi met deze gang van zake ONZE vreugde was blijkbai ook de grote vreugde vi Fred De Bruyne. (mm) VVRNMf/v Middernacht, nog steeds wordt gefeest en wordt Zoetemej zuur geklutst. Lucien zal nu wel aan een verdiende naclfi rust toe zijn. (J.M.) „Ga er maar vandoor, man", redeneerde Joop Zoetemelk. Toen Lucien Van Impe, op weg naar de Peyresourde als een katapult uit het peloton met de overlevenden wegwipte, liet Joop begaan. „Onderweg ontmoeten we je nog, Lucien," dacht het leperdje, dat lonkte naar Thévenet en zijn „witte" bondgenoten. Die hadden immers wat te verdedigen de goedkoop veroverde trui van „stroman" Raymond Delisle. Niet slecht bekeken. Teore- tisch althans. Maar Zoete melk bleek achteraf een slecht pokerspeler. Hij wan bofte hij zou in de scha duw van de tegenaanvallers doqr een lange nuüteloze vlucht zou niet meer mee tellen. En hij zou de lieverd jes van het Franse publiek voor schut zetten. Maar Thévenet verroerde nr Doch uit zijn vertwijf tegenoffensief puurde geen baat. Happend naar e teugje schaarse zuurstof 1 hij zich voorbij de eindstre van zijn fiets glijden. Uit0 put. Verslagen. Zijn takt d was de verkeerde. Zes scl mele sekondjes had hij g te maken bij de start te Sa Gaudens. Een peulschille Na de 139 beslissende meters over de Col de Mt te, de Portillon en de Pe\ Wat is er hier nou aan de hand, burengerucht wordt in Mere niet vermeden (J.M.) welke outsider te jagen. Slechts de „graten" moest ik in het °°g houden". Frankrijk glorieert. Delisles baas Maurice De Muer is de held, de meester-taktikus. Houw zijn beeltenis uit het hardste graniet. Zet een standbeeld voor die man in Pyrenées 2000. Vereeuwig hem. Hij heeft de konkur- renten met een knock-out- slag geveld. Cyrille Guimard slikt een karrevracht kritiek. Hij heeft zijn poulain in de ne derlaag gestort. Maar Guimard kent het klappen van de zweep, is een lepe vos. Zijn bevel redde zijn troefaas Van Im pe. Een impulsieve sportdi- rekteur had de zweep ge hanteerd, zijn beste man achter „haas" Delisle ge stuurd. Precies dat laatste was het waar De Muer op aanstuurde. Van Impe zou zich achter Delisle kapot hebben gefietst. Eenmaal dat doel bereikt moest Thévenet toeslaan. Simpeler kon het niet. Guimard liep niet in de val. De eigenaardige tegenzet van schaakmeester Guimard is achteraf de goeie geble ken. De Tour is niet afge lopen te Pyrenées 2000. Wél in Parijs. Al kan nog heel wat ge beuren in de laatste etap pes. Het spel wordt ge speeld in de sleutelritten. Zo als in de niet zo heel lange maar superlastige tocht over de vier cols, met als orgel punt de klim naar de Pla d'Adet. De rit die de Tour 1976 dooreenschudde, waar de afgetakelde Thévenet ve lé minuten na Van Impe, de beste naoorlogse klimmer, over de streep sukkelde. Waar Delisle werd ontmas kerd Waar Zoetemelk meer dan drie minuten in het krijt stond. Waar de kleine Van Impe, de grote triomfa tor werd. En Cyrille Gui mard in eer hersteld (mm) Rita Van Impe zit er glunderend bij, men zou het voor minder. Droomt haar dochtertje papa meerijden. En toeslaan op het gepaste moment als de Fransen zich hadden leeg- gefietst zou hij „ontploffen". De klim naar Pla d'Adet zou ZIJN greep naar de macht worden Van Impe, uitgeput niet. Delisle bleek het niet te kunnen. Zijn eigen „team broeder", de lijdende Poupou evenmin. Dus moest hij het zelf doen. Hij „ging". Uit volle kracht. Want hij kan wat, die Joop. sourde naar de Pla d'A waren het al meer dan di volle minuten. Joop Zoel melk kon reeds ekskuses I denken om zijn striemen nederlaag goed te praten. (mm) Van Impe bestormt de bergen, de supporters bestormen het hier, en Zoetemelk toch stil; zuur.... (R.V.)

De Voorpost | 1976 | | pagina 10