UCIEN VAN IMPE, Mere l$E KONINGSADELAAR bestormt Joop bluft Parijs VAN IMPE VASTER IN HET GEEL „IK REED VROEGER NOOIT OM TE WINNEN Na de tijdrit te Auche: Reporter Lucien It landen JPRINGPLANK Sen korte efcap leindig Toen die rakkers de kloof hadden geslagen, kwam uit de achtergrond het bevel „Aanvalllen". Pokerspeler Gui- mard gooide zijn kaarten op tafel. Pientere Lueien Van Impe demarreerde. Keek even om en zag zijn scha duw niet Joop Zoetemelk zat niet in zijn zog. Als springplank gebruikte Luoien de door de ongena dige Porti llon uiteengeslagen leden van wat eerder een homogeen kopgroepje was. De een na de andere fietste hij voorbij. Ongenadig, zon der omkijken. Naar de Peyresourde toe sloeg hij de brug naar Luis Ocana en Waiter Ricomi, de enige overlevenden van de vroege vlucht. Slechts de uit stof en as verrezen Ocana kon mee dn zijn spoor.Op de top was de plots uit zijn sloffen geschoten Zoetemelk 'twee en een halve minuut achterop. HARD TEGEN HARD In de vlakte, na de afdaling van de Peyresourde en voor de klim naar Pla d'Adet, werd keihard gefietst Van Impe, Ocana en Riccomi te gen „jager" Zoetemelk en zijn gezellen. Met z'n beidjes zaten ze voor de camera's van de Nederlandse teevee Lucien en Joop. Van Impe, kalm, bescheiden, zelf zeker maar toch nog de deur op een kier zettend tussen Pla d'Adet en Parijs kon nog een en ander gebeuren. Tour winnaar is een renner slechts als op de Champs Elysées de allerlaatste kilometer is ingegaan. Zoetemelk was eigenlijk een beetje onder de indruk van de gebeurtenissen van de „koninginnerit". Aangeslagen. Hij geloofde zichzelf niet als hij over zijn kansen praatte de tijdrit van dinsdag en de schrikaanjagende klim naar de Puy-de-Dome. In die tijd rit kreeg hij trouwens een klap. Hij blufte zelfs Joop, zo ont stellend gemakkelijk als hij kan „schaduwrijden". Over zijn verhitte zitvlak praatte hij niet Al sukkelde hij op dat moment reeds met dat kwaaltje. Zondag moest hij dan toch zijn „groot geheim" prijsgeven. Als op de dokter een beroep wordt gedaan, be tekent dit dat er wat scheelt. Zoetemelk die zich forceerde in de zaterdagetappe, hield er sporen aan over. Van een „putsch" op de „vestiging Van Impe" komt niets meer in huis. Het keesje heeft zijn ambities beperktals het enigszins kan, meerijden tot Parijs. En zijn tweede plaats veilig stellen. (mm) Ocana, in een dag zoals de Castillaan er die jongste ja ren nog zelden een kent, was groots. En fair. Hij zoog zich niet vaat aan de strijder die naar de gele ■trui greep. Integendeel hij werkte. Zwoegde om de ach teraan zwalpende Thévenet, de man die vorig jaar tot het troetelkind van de chau vinistische Fransen was ge promoveerd, in de vernieti ging te duwen. Om een plaatsje bij de eerste tien te veroveren. Om „la douce France" en Spanje te be wijzen dat hij terug een ve dette wordt. In hem vond Lucien Van Impe een dankbare bondge noot. Riccomi vertolkte een figurantenrol. Op zeven kiiometer van de finish was Ocana's bobijntje af. Hij bezat de veerkracht niet meer om te reageren op een spinnijdige demarrage van Lucien Van Impe. Zijn hoofd zakte nog wat dieper tussen de schouders. Hij moest Zoetemelk en Riccomi nadien nog voorbijlaten. En Zoetemelk Dat weten we al langer dan sinds gis teren, strandde op meer dan 3 minuten van de konings adelaar (mm) Politieke mandatarissen in een geanimeerd gesprek met de Van Impes... Mere is nu immers wereldberoemd. (R.V.) Een berggeit We geloven dat we Lucien zo niet meer mogen noemen na zijn indrukwekkende demonstratie die begon bij de klim naar de top van de Portillon, over de Peyresourde liep en uitmondde in een grandioze apoteose op het hoogste punt van de Pla d'Adet. Lucien Van Impe is een koningsadelaar. De heerser van het hooggebergte. De superstar. De ongenaakbare. Vroeger huppelde hij langs de steile flanken omhoog. Uitdagend. De konkurrenten met plaagstootjes diets makend dat ze hem niet aankonden op „zijn terrein". Doch hij beperkte zijn ambities. Hij wilde slechts het bergkoninkje zijn. Een titel die (financieel) rendeerde, maar niet naar geel, de droom van elke Tourkoereur, leidde. Niet gewapenderhand zoals destijds imperator Napoleon niet zijn rovende soldeniers onze gewesten bestormde, rukt Mere zaterdag op naar Parijs. Naar de Champs Elysées, waar Lucien Van Impe, zonder onvoorstelbare verwikkelingen, in het geel paradeert voor duizenden bijeengestroomde apoteose- kijkers. Volle autocars, overbevolkte personenwagens getooid met gele vlaggen tuffen naar het zuiden. Hénin-Liètard, Roubaix. En dan die eindeloos lijkende kilometers langs de autosnel weg. Zoekend in de wirwar van straten en boulevards naar de „plaats van het buitengebeuren". Met een dik pak zware franken op zak. Geld dat moet dienen om lavende en verblij dende drankjes te kopen in de drankwinkels en bistrots waar je een cocktail van kraantjeswater en bier duur betaalt. De versneden pilsjes smaken flets, maar je wordt er minder vlug dronken van. te kort 611 bier te weinig (R.V.) Ondanks alle geruchten omtrent de fameuze zitvlakzweer van Joop Zoetemelk, deed de Nederlander het uitstekend in de tijdrit van Fleurance naar Auch over een afstand van 38,750 km. „Jopie" zette er uitgerekend 54 minuten en 47 sekonden over. Een meer dan behoorlijke tijd. Beter dan sommige specialisten. Indrukwekkend was weer de show die Lucien Van Impe opvoerde. Met zijn 53.32 fietste hij één minuut en vijftien sekonden sneller dan zijn dichtste rivaal. Daarmee dreef hij zijn voorsprong op tot 4 minuten 33 sekonden. Het wordt nu wachten naar de fameuze beklimming van de Puy-de-Dome. Slaat Lucien nogmaals toe, of legt Cyrille Gui- mard hem een andere taktiek op (mm) ~*Het thuisfront, een „bedevaartoord" te Mere 'red De Bruyne werd destijds „ontdekt" door Maurits Dieu- lonné, een man die voor de BRT het Europa der wielrenners in voetballers doorkruiste, tussen is Fred al een poosje uit de pelotons verdwenen, ir hij bleef in de aktualiteit. Als teeveeverslaggever. Be- jvoegd tot en met. De Bruyne is een self-mademan. Door de mlange ondervinding, zijn kennis van de koereursstiel en pijn radde tong is hij niet weg te denken achter mikrofoon tmonitor. Van Impe doet ons, tijdens de interviews met radio- 'tftelevisiemensen, terugdenken aan De Bruyne van zoveel geleden. Even vlot en in een beschaafde taal die de in uitsteekt, antwoordt hij nuchter, zonder pose en zinnig de vragen die op hem uit alle hoeken worden afgevuurd. Bijna als een reporter. Als de Merenaar over enkele jaren g racefiets aan de wilgen hangt, gaat hij misschien dezelfde ,veg op van zijn streekgenoot Al is Lucien zich daar zelf liet van bewust, hij- bezit evenveel talent om zijn gevoelens W vertolken als om te fietsen. En dat betekent wat. na de l! demonstraties op de bergflanken waarnaar hij tijdens de af ge spen dagen miljoenen fans liet kijken. (mm) Van Lucien Van Impe mag je niet zeggen dat hij orakeltaal spreekt, dat hij veel praat en je zo wijs en zo dom achter laat als voor het gesprek. Lueien is geen politieker. Wel een jongen met een open karakter, die er niet van houdt iemand met smoesjes af te schepen. Recht voor de vuist is hij. „Hoe komt het dat je pas in 1976 voor de eerste keer de gele trui verovert „Vroeger heb ik nooit gereden om te winnen. Eén objektief had ik voor ogen de beste klimmer zijn. De rest liet me koud." Geloofde hij toen te weinig in zichzelf? Miste hij de nodige maturiteit om een machtsgreep uit te voeren Of hield hij zich gewoon aan de opdrachten van „patron" Stablinski Waarschijnlijk zal het dat laatste wezen. Want nu Cyrille Guimard het bij Gitane voor het zeggen heeft, onderging Lucien een metamorfoze. Als Guimard één jaartje vroeger sportbestuurder werd en de ploeg coachte, dan zat er voor Van Impe reeds vorig jaar een zege in. Ook toen was hij de beste. Doch tussen „kunnen" en „mogen" ligt een gapende kloof. Alles over van Impe wordt nagepluisd, het jongetje balt zijn slecht wordt geschreven... (R.V.) en wij drinken bier met eeeemerkes... (R.V.) Zaterdag heeft Lucien, Van Impe echter een epos ge schreven. Zonder pen of pa pier weliswaar, eerder een abstrakt meesterwerk. Een epos waarover, zelfs buiten onze 'landsgrenzen, nog lang zal worden nagekaart. enorme kloof 'tussen triomfa tor Van Impe en hekken sluiter Jan Raas (dan toch ■niet voor niemendal kampi oen van Nederland) bedroeg plusminus 47 (jaja zeven en veertig) minuten... Met „Col de Mertte" be- Dat je spoedig platzak bent in een dure stad als Parijs, laat de Van Impefans uit Mere en ommeland ijskoud. Ze willen er bij zijn als HUN idool de mooiste momenten uit zijn ren- nersbestaan beleeft. Het wordt ook HUN grote dag. Rita Van Impe is vanzelfsprekend ook prezent. Voor de tweede keer sinds het Tourbegin trekt ze de landsgrenzen over. Nu niet meer om zoals te Port Bacares vluchfig goeiedag te zeggen. Doch om haar Tourwinnaar te omhel» i. korte etappe eigenlijk. Saint-Gaudens naar de d'Adet. 139 km. De af- van een ordinaire bij ons, doch lastiger. Onmense voor de minder begaaf- Moordend voor de leeg- afgetakelde wrak die zich voortslepen het schijnbaar oneindig erre Parijs, naar de indruk- Champs Elysées de Are de Triomphe. De gon het. Een berg van 2e kategorie. Daar reeds start te het Van Impefestival vóór Pollentier, Zoetemelk, Poulidor, Delisle en Galdos overschreed hij de streep. Daarna begon de wanhoops- vlucht van de outsiders Heredia, Pessarodona, Rico mi, Bellini. Nog anderen sloegen op hol. Namen met een klank als een klok Maertens, Ocana, Ovion, De Witte. En „klanten" Mar tinez, Danguillaume...

De Voorpost | 1976 | | pagina 11