Visueel gehandicapte uit Lede naar Toronto ERIC SMEKENSlangs de sport om willen we ons integreren bij de validen Sportmagazine 200 uren met de koersfiets op losse rollen IN WICHELEN DINGEN „DE VLIEG" EN ROLAND DAELMAN NAAR NIEUW REK0RD FTKTTTTPIBd Her Ie vingers kregen nieuwe klasseringen NATIONALE LOTERIJ Trekking van de 27ste tranche VAKANTIETRANCHE 15 Mensen, wat heb ik Eric al bewonderd. Die man heeft een ijzeren karakter. In zijn plaats had ik reeds lang de moed opgegeven", zegt Rita Smekens over Eric, haar blinde echtgenoot die over enkele dagen naar Canada vliegt. Naar Toronto, waar hij deelneemt aan de Olympiade voor visueel gehandicapten. Rustig, onverstoorbaar bijna vertelt Smekens zijn „story". Toen hij drie en een half jaar oud was werd hij blind. Hij zat plots in een donkere wereld opgesloten. Hij maakte van zijn leven geen lange jammerklacht een gehandicapte is even veel waard als een valide. Maar hij krijgt minder kansen. Hij moet vechten om ergens te komen. Dat deed Erin Smekens. Van daag is hij kinesiterapeut. „Vooraleer hij met zijn diplo ma huistoe kwam, heeft hij daar keihard voor gewerkt, weet Rita. Met dat papiertje op zak nam Smekens een nieuwe start „Je zit niet van de eerste dag dik in de patiënten. Je moet je tijd nemen. Als later blijkt dat je een „goeie" bent, komen ze bij trosjes over de drempel. Eerst werd het werken in een hospitaal drie dagen per week naar Eeklo. Op zijn eentje naar het station. In Gent Sint-Pieters overstappen en daarna in Eeklo zelf nog een half uur te voet". Tien maanden heeft hij dat volgehouden. Nu hoeft hij niet meer de deur uit. Alleen voor huisbezoeken gaat hij g nog weg. Doch ook om te trainen. Want Eric Smekens is een sportbeoefenaar. het verspringen nog steeds geen aanloop nemen. „Een valide heeft maar na te apen wat zijn leermeester hem toont. Wij moeten alles „op het gevoel" doen. Als een niet-gehandicapte 500 maal ben in Gent plaats „Ik ben nog een van de bevoorrech ten zo heel lang zit ik niet op de trein vooaleer ik op mijn bestemming arriveer. Anderen, mensen die in Brus sel, Brugge, Antwerpen of verder wonen, hebben het lastiger". TE WEINIG WAARDERING „Ik vraag me af hoe het komt dat de inspanningen van de gehandicapte sport mensen zo weinig door de massa gewaardeerd worden. We hebben het al zoveel las tiger dan de anderen om wat te bereiken. En toch staat gende Olympiade beter kun nen voorbereiden". TE WEINIG KOMPETITIES Visueel gehandicapten doen ook aan torbal. Een spel van drie tegen drie. Er worden in Europa internationale tor nooien gehouden en in ons landje is er een kompetitie. Ook voor de atletiek is meer internationaal kontakt ge wenst „Waarom geen we reld- of Europese kampioen schappen Misschien komt mettertijd al les wel op zijn pootjes, doch voorlopig blijft alles beperkt tot individuele inspanningen al EEN RAKKER Ik heb nooit kunnen stilzit ten. Ik was altijd een rakker die graag ravotte. Lopen vond is steeds prettig. Ik speelde met andere kinderen mee en voetbalde zelfs. Meer naast de bal dan erop trappen na- ;uurlijk. Maar daar was niets m te doen. Ik kon me uit leven". 'as toen hij 13 was, ging ,.hij naar een school voor "visueel gehandicapten. In de „'buurt van Brussel. Naar Wo- I|«luwe. Daar werd toen reeds y*een minimum aan sport be- idreven. En omdat ik onder- IVond dat ik flink mijn stuk :on staan, vooral als het op lopen aankwam, bleef ik niet jin de hoek zitten. Later wer den sportklubs opgericht. Dat laatste beantwoordde aan een Ég noodzaak". Visueel gehandicapten beoefe nden praktisch dezelfde disci- lplines als de validen. Geen 5yS-_"- Rita Smekens „Ik bewonder neergelegd. éénzelfde beweging uittest en inoefent, dan, hebben wij blinden, daar minstens 1.000 „repetities" voor nodig". In Toronto, waar de Olym piade begint als in Montreal de vlam wordt gedoofd, neemt Eric Smekens deel aan drie disciplines de hoog te- en de vertesprong en de 60 meter snelheid. „Bij het lopen gaan we op een geluidsbron af. Wijken we te veel naar links of Eric, in zijn plaats had ik er reeds lang het bijltje bij (VS) K. Eric Smekens „Langs de sport om wil de gehandikapte in zich bij de validen integreren". (VS) wlstok of hinkstap. Wel ko- [elstoten, schijfwerpen, ver in hoogspringen. En lopen, ipurt over 60 meter. Om een «venkamp mogelijk te ma ten, komt daar nog gooien net de zware medecineball lij Voor de krachtnummers cwam daar aanvankelijk weinig techniek bij kij- tenhoe kun je een paar nalen rond je eigen as kaaien en dan de diskus of 'e kogel in de goeie richting anceren als je niet ziet En de vertesprong Eerst gebeurde dat zonder enige [aidoop. Met beide voeten laast elkaar geplaatst. Nu tomt daar, en dat is ook zo voor het hoogspringen, een aanloop van drie passen bij. Internationaal mag je voor naar rechts af, dan roept ie mand door de megafoon hoe het moet. Er bestaat dus geen enkel gevaar ergens te gen te botsen". Sport bedrijven is uitstekend. Maar hoe kan een visueel gehandicapte dat Eric Smekens „In de buurt is een school waar ik vrijuit mag trainen. Tijdens het schooljaar gaat dat natuur lijk niet gedurende de les uren. 's Morgens rond zes uur ben ik op weg. En 's avonds, als de leerlingen huistoe zijn, trek ik er op nieuw naartoe. De jongste tijd gebeurt het vaak dat die avondtraining erg laat start soms zelfs na halftien, als de laatste patiënt buiten is". De nationale oefeningen heb- zelden of nooit waf over een of ander tornooi in de krant. De joernalisten komen af en toe even goeiedag zeggen, maar na een paar minuutjes zijn ze weer spoorloos ver dwenen. Voor de man uit de straat zegt een hoogtesprong van 1,20 meter absoluut niets, maar niemand vraagt zich af wat de blinde moet doen om dat te bereiken." Eric Smekens liep destijds, ondanks zijn handicap, de 100 meter in 11.3. Een tijd waar van sommige „ziende" atleten slechts durven dromen. Nu is zijn snelheid wat afgebot studeren kluisterde hem vast op een stoel, hij haalde meer op de weegschaal en daarna duurde het een heel poosje voor hij weer een pak over tollig vet had weggetraind „Liever zou ik een 1.500 of een 3.000 meter lopen. Maar die proeven staan niet op het programma". IN EXTREMIS Eric Smekens is nu 28. Zijn twee kinderen Geert (6) en Veerle (5) hebben, gelukkig gezonde ogen. Ma Rita niet „Ik zie net te weinig om au to te kunnen rijden. Anders kon ik Eric naar het oefen terrein of naar de wedstrij den brengen. Nu moet het met de trein. Of met vrien den." Eric Smekens roept niet graag de hulp in van ande ren „Slechts één mens biedt spontaan een ritje met de wagen aan mijn schoonva der. Anderen moet je het vragen. En dat ligt me niet erg. Al mag ik niet klagen nog nooit heeft iemand me iets geweigerd." Dat pa nu „naar Amerika mag", vindt Geertje reuze. Hij gaat er terecht fier op. En toch meent Eric Sme kens dat hij, niettegenstaan de de reis naar Canada hem aanspreekt, liefst beter voor bereid naar de Spelen zou zijn gevlogen „Puttemans, Brydenbach en al die ande ren weten reeds jaren dat in 1976 Olympische Spelen zouden georganizeerd wor den. Wij kregen slechts dit jaar de zekerheid dat voor de allereerste keer een Olympia de voor visueel gehandicapten zóu plaats vinden. In maart was het nog zoeken en tas ten. Niemand wist wat en hoe. Er is ten slotte een preselektie gehouden op ba sis van de Belgische kam pioenschappen 1975. Pas in april werd me meegedeeld dat ik meemocht. Daarna werd het gauwgauw voorbe reiden. In ijltempo. Elke sportman die wat presteren wil, moet zich op een top- evenement kunnen koncen- treren. Er naartoe kunnen leven. Dat missen wij. Ik hoop alleen dat we er goed uitkomen en daarna de vol- en nationale kampioenschap pen. Die individuele - inspanningen mogen niet onderschat „Bij de trainingen is een visueel gehandicapte gebonden aan een vast trajekt. Hij kan niet zomaar langs de straat beginnen lopen, anders heeft men steeds een begeleider no dig. Ikzelf trek mijn plan. Mijn lotgenoten eveneens". OP ZOEK NAAR INTEGRATIE „Alle gehandicapten hebben complexen Wie het anders zegt, liegt. Dat komt omdat we niet geïntegreerd zijn in de wereld van de validen. We leven op een eiland. Die ring willen we doorbreken. Langs de sport om. Wij, blinden bievoorbeeld, vragen niet populaire sporthelden te worden, men moet ons na een topprestatie niet om hand tekeningen verzoeken. We willen gewoon mensen zijn zoals de andere. Niets meer niets minder. We lopen, we springen, we gooien met bal len. Zoals de valide. Ten kos te van onvoorstelbare inspan ningen. Maar we DOEN het. Dat is het belangrijkste. Het ergste wat ons overkomt is behandeld te worden als een sukkelaar men helpt ons, met goeie bedoelingen welis waar, op en van de trein. Waarom Als we in nood zijn zullen we hulp vragen. Maar men laat ons, in het ge wone leven dikwijls links lig gen. Dèt doet ons pijn. Op de sociale ladder geraken we moeilijk omhoog. Twee pas sen voorwaarts. Eén achter uit. De valide neemt de trap veel gemakkelijker. Voor de gehandicapte is het leven een dagelijkse kompetitie. Op straat stekken ze je vast om dat ze vrezen dat je tegen een of andere hindernis gaal botsen. In het dagelijkse le ven doen ze meestal hetzelfde met jou. Maar het hindert je inplaats van je te helpen. In het Akademisch Ziekenhuis te Gent bievoorbeeld is de beste kinesist een blinde. Maar hij krijgt geen promotie." Eric Smekens is een vechter. „Een man met een stalen ka rakter", zegt zijn vrouw. „Ik bewonder hem. Ik vereer hem". Zowel in zijn beroep als in de sport strijdt Eric voor een plaatsje onder de zon die hij weliswaar niet zien kan, doch die dezelfde is als de uwe en de mijne. In Toronto, vele uren van de Stationsweg te Lede waar hij woont en werkt, bouwt hij voort aan de verwezenlijking van zijn droom de integratie van de gehandicapte in de voor hem vreemde wereld van miljoe nen nietbegrijpende validen. Mare MARCEL. 106 Roland Daelman (rechts) en „De Vlieg" rollen te fietsen. (links), hopen 200 uren lang op de losse (VS) Ze hebben het aan hun broek, de twee Amerikaantjes die dachten dat ze levenslang wereldrekordhouders op losse rollen blijven. Twee Wichelenaars zijn bezig die 115 uren te verpulveren en stevenen regelrecht op een unieke prestatie af om het uur elkaar aflossend wiUen ze 200 uren overeind blijven. Aan hun proefstuk zijn ze niet, stoere Roland Dael man en „De Vlieg", een man die niet door het leven kan als Leonard Vereecken zoals op zijn identiteitskaart staat, en pas in zijn sas is als hij wat buitenissigs kan uitspo ken. In zijn bewogen leven „stuntte" hij al een wagon lading oude vehikels naar het kerkhof, was een onver vaard autocrosser en werd zelfs karnavalprins. Eerder zaten de Vlieg en Roland al 106 uren op de fiets. Na afloop van die uit puttingsslag werden ze door tehoopgelopen fans gevierd alsof ze met de gele en groe ne trui uit de 'Tour de Fran ce" huistoe kwamen. Achter af gleed een wolkje over hun vreugdetwee nazaten van Uncle Sam veegden hun met zweet doordrenkt rekord van de lijst. Dure eden hebben ze toen gezworen op tijd en stond zouden ze die knapen mores leren. Om vijf uur woens dagmorgen was de kaap van de 115 uren achter de rug. Stoppen deed het duo niet na dit eksploot „We duwen door tot zaterdagavond", pronostikeerden de twee sterke jongens. Voorlopig dTeigen ze niet, overmand door vermoeidheid en slaap, tegen een stukje wereldbol te vallen op een paar dagen van de „fi nish" zagen ze er nog zeer fris uit. Geen kunstmatige frisheid. Want van doping kunnen we ze niet verdenken nu we met onze eigen ogen hebben gezien welke pep- middeltjes ze Slikken drui- vensuiker van een zeer cou rant merk. En geen alcohol. Een stevige pint slurpen ze na het welslagen van hun onderneming wel. Mare Marcel Tijdens het voorbije weckend werden door het PC Oost- Vlaanderen de nieuwe individuele klasseringen bekend ge maakt voor het seizoen 1976-77. Grote verschuivingen zijn er niet, maar toeli belangrijk genoeg om te kunnen uitmaken dat Herleving volgend seizoen met een gans gewijzigde basisploeg zal aantreden. Rekening houdend met het feit dat er volgend seizoen ook twee reeksen van tweede provinciale zijn is het voor Her leving belangrijk twee evenwaardige teams te kunnen in lijn bregen en zulks blijkt het geval te zullen zijn. Kopman Marcel De Bruyne, vorig seizoen slechts spora disch op post, zal regelmatig aantreden. Omdat ook Hubert Van Lan- genhove en Jean Boudou D2 werden, zal de basisploeg ge vormd worden door Marcel De Bruyne (C6), Bob Bou- döu (D2). Jean Boudou (D2) en Herman Pieters (D2). De tweede ploeg, die even eens in 2e provinciale uit komt, zal als baasspelers hebben, Hubert Van Lan- genhove (D2), Guido Ring (D2), Roger Tecqmenme (D4) en Guy Van Malderen (D6) In 3e provinciale krijgen we Detlef Steiger (D6), Con stant Vermeulen (D6), Fred dy Van Damme (NK) en Valeri Boudoncq (NK) In 4e provinciale zal Herle ving dan kunnen uitkomen met o.a Jan Van Belle. Eu- gène Moens, Luc Boudoncq, Eddy Verschelden, Maurice Verbeeren en de nieuwko mers. Er wordt ook gedacht aan deelname in de dameskom- petitiie omdat er kans bestaat dat Linda Van Langenhove (C4) opnieuw zal aantreden, wat voor Nadia Tecqmenne, Carine en Nicole Van der Steen een flinke versterking zou betekenen. Wanneer dan ook Gerda Boudoncq en Christine Kin dermans kunnen hervatten moet Herleving ook in de jeugdkompetitie een goed figuur kunnen slaan. Is het nog iets te vroeg om reeds bepaalde gevolg trekkingen te maken uit de nieuwe klasseringen en mo gelijkheden die ze 'Herleving biedt, dan is het toch zo. dat Herleving zijn werking nog aanzienlijk zal uitbrei den en hierbij vooral aan dacht zal hebben voor de jeugd. Vanaf 10 augustus zullen de trainingen worden hervat en onmiddellijk zal worden gestart met een klub- kriterium, waarbij alle leden volgens de handikaptabel te gen elkaar zullen uitkomen. Alle- nadere inlichtingen in zake trainingen, interklubs, aansluitingen enz. kunnen steeds bekomen worden op het kilubsekretariaat, Wegge voerdenstraat 48, 9330 Den- dermonde. Tel. 21.29.64. V.C. GESLAAGD TORNOOI VAN FC EN RK DONCKSTRAAT TE DEXDERMONDE De twee voetbalklubs uit de Donckstraat organiseerden een voetbaltornooi waaraan 12 klubs deelnamen geduren de drie weekends. Voor de eindstrijd wisten FC Donckstraat Nachtegaal Ham- me, Politie Dendermondc en FC Walraeve aich te plaat sen. Nachtegaal en Walraeve be twistten de finale. FC Donck straat en Politie Dendermo i- de de troosting. Voor de 3e en 4e plaats kwamen er extra-times bij te pas en hierin toonden de Dendermondse politiemannen zich de sterksten. Zij zege vierden met 2-1. De fina'c zelf kende slechts één half uur spanning. Tot dan s'aag- de Walraeve erin ge'ijke tred te houden met de Ham- menaars die met 4-0 hel tornooi wonnen I DONDERDAG 22 JULI 1976 TE 19.10 U. KEIZERSHALIEN te AALST

De Voorpost | 1976 | | pagina 15