JEUGDPAGINA B E H L M 0 R T U Q i nwi uw ABC nm DE SPEELKLUB VAN DEZE WEKEN VOLKSDANSEN IN JEUGDKLUB TERLINDEN REEDS EEN HALVE MAAND SPEELKLUB INGEZONDEN WERK SPEÈLKLUBKINDEREN BEZOEKEN DRUKKERIJ «DE CUYPER» HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS EN ADRESSEN De Voorpost - 16-7-76-17 tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - open bare verkopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Gram bergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst pomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars Rechtstreeks aan fabriekspnjzen (enig in Bel- lendermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespeaalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet Alle inlichtingen uro-Home 052-21.62.71 I es meed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- geii, poorten enz. M De Backer, Kon Albertstraat 75, Dendermonde. erman 052-21.38.i6 Michem Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen m overgrote keus bij Herman Michem. Poöaulaan 16. St- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen i o-Sport Alles, maar dan ook alles kledij en camping Statiestraat 21. Lebbeke Kroostnjke Gezinszegels 052-21.17.59 van sportartikelen, alsook sport- i om. leen qerust 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhou ding Inlichtingen bij Van den Berghe, Droeskouterstr. 12, Haalt ert attoflex 052-21,11.77 de bedvering voor een goede nachtrust Verdeler voor de streek Meubelen E De Petter Kon. Albertstraat 14,. Sint-Gillis-Dendermonde eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek Molendries 3. AALST vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerkerr en plaatsen B Guido Michem. Potiaulaan 11, Dendermonde ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begrip wordt omgezet Raadpleeg haar specia listen uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis. quid, quo. quando. quomodo enz: wie, wat. waar. wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper oelsie Kleding de zaak die met haar tijd-meegaat. Franz Courtensstraat 32. Dendermonde 052-21.16.11 Couponnenhüis 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P. Van Geertruyeri-De Ridder, Dijkstraat 5. Dendermonde. Ook alle planafdrukken. |an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel bver een oerprecieze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert I y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper I vonne en Jozef 053-70.33:95 njden met een bromfiets van Hofman. Gentsestraat 4-6. Aalst Alle herstellingen. 1 |aar waarborg, gratis onder houd Prijzen vanaf 4 900 F tol 150 000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar Inderdaad! Iedereen neemt vakantie... Toch laten wij u niet in de traditionele steek. Hieronder volgen de Speelklub-aktiviteiten van de komende veertien dagen. Vergeet niet: er staat meer informatie in dan op de posters van de kinderen zelf vermeld is. Maandag 19 juli: je krijgt de mogelijkheid een trammuseum (dat van Schepdaal) te bezoeken. Verzamelen aan het Begijnhof om 13 uur. Om 18 uur ben je terug. De Vlaamse Toeristen bond richt dit in voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. Inlichtingen bij Herman Talloen Parklaan 93, Aalst (telefoon: 21.21.90). Dinsdag 20 juli: dezelfde vereni ging richt voor jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar een bezoek in aan de Aalsterse telefooncentrale. Men vraagt om 14 uur te verzamelen aan de binnenkoer van het Stadhuis. Je bent er terug rond 17 uur. Inlichtingen bij Herman Talloen. Vandaag ook kan je aan sport en spel doen. Jongens en meisjes van 6 tot 16 worden verwacht aan Ocarina. Apostelstraat 1 bis. Je moet 20F. meebrengen. Er is een wandeling voorzien naar Moorsel en onderweg zijn er toffe opdrachten. Inlichtin gen bij Mej. Leni Boom, Apostelstr. 1 bis (tel.: 21.09.03). Wegens de Belgische feestdag van 21 juli is er op woensdag 21 juli geen speelklub. Trek er eens op uit met pa of ma, of met* vrienden. Donderdag 22 juli: Weer de V.T.B. richt voor jongens en meisjes tussen 9 ten 16 jaar een tocht in naar de «Aalsterse toppers». Het wordt een echte torenbeklimming! Om 13.30 uur verzamelen aan het Begijn hof. Bezoek aan de watertoren, de Belforttoren en het dak van de Sint-Martinuskerk. Om 17 uur ben je weer op de begane grond. Vrijdag 23 juli: vandaag is de verstrijkingsdag van inschrij vingen voor het kamp van fysisch gehandikapten. Tot van daag kan je nog inschrijven bij Beth Wellekens.Kerkhoflaan 99 (telefoon: 21.59.00) Maandag 26 juli: het Vlaamse Kruis richt van 14 tot 17 uur een sportnamiddag in wel op het Osbroekstadion. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar zijn verwacht in sportkledij. Inlich tingen bij Herman Talloen. Maandag 26 juli: vandaag ook kunnen jongens en meisjes van 6 tot 8 poppenkast spelen. Je kan zelf een verhaaltje maken en daarna dit opvoeren met de poppen. Er wordt ook geknut seld! Van 14 tot 17 uur aan het jeugdhuis Terlinden (dat deze namiddag inricht). Raffelgem- straat 8. Inlichtingen bij Mark De Schrijder. Roklijf 14. Tel.: 77.75.93. Dinsdag 27 juli: een bezoek is voorzien aan de politie en de brandweer. Verzamelen om 14 uur op de binnenkoer van het Stadhuis. Daar ben je terug rond 17 uur. Inlichtingen bij Herman Talloen. (voor jongens en meis jes van 9 tot 16) Woensdag 28 juli: op de koer van de Sint-Annaschool, Spaar zaamheidstraat 27 is er een spelnamiddag. Pleinspelen, tochten, knutselen, balspelen, sport, loopspelen... als 't maar spelen is. Voor jongens en meisjes van 6 tot 12. Je moet 5F. meebrengen en als je een limo wil drinken breng je nog eens 7 F. mee. Inlichtingen bij Jef Limpens, Naarstigheidstraat 56. (Tel.: 70.17.62) Donderdag 29 juli: iets voor natuurliefhebbers! (jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar). Je leert nestkastjes maken en model hondenhokken. Het werk dat vandaag begonnen is kan thuis verder voltooid worden. Op 26 augustus wordt een tentoonstel ling en diavoorstelling gegeven over deze werkjes. Je bent er om 14 uur. Om 18 uur is het einde voorzien. Verzamelen: koer schadsschool Vredeplein. Trek je in werkkledij. Breng ook 20F. mee. Je ontvangt een zelfklever. Inrichters: Dierenbescherming van Aalst. p.a. dhr. Fr. De Backer, Moorselbaan 1%, Aalst Vrijdag 30 juli: juli wordt afgesloten met een Modelbouw- namiddag. Jongens en meisjes van 9 tot 16 jaar krijgen uitleg over werken in klubverband, informatie over nationale en internationale klubs, ze kunnen de dokumentatie inkijken van de modelbouwklub. Ook de ouders mogen komen. Indien je een model aankoopt (wat niet- verplicht is) breng je 50F. mee. Verzamelen om 14 uur aan de kring van het H. Hart, Dr. De Moorstraat 104. Inrichters: Aalsterse Modelbouwvereniging p.a.dhr. De Wuffel. Hovenier- straat 14, Aalst. Telefonisch: 21.08.38. Graag vernamen we van de inrichtende verenigingen eens hoe het geweest is. (een kort verslagje). Ook aan de kinderen zelf verlenen we graag het woord. Stuur je verslag op naar het adres van de Voorpost, Pontstraat 64, 9300 Aalst, ofwel rechtstreeks naar Peter Dauwe. Reinaertdreef 4, Aalst. Je artikeltje verschijnt dan op deze pagina! Bedankt hoor!. P.D. Je kan het al gerust toejuichen als een jeugdklub midden in de vakantie uitpakt met een aktivi- teit. Zo weinig gezaaid zijn ze, dat ze meteen opvallen. Op merkenswaardig was in ieder geval de volksdansavond die op zaterdag 10 juli doorging in jeugdhuis Terlinden. Danig veel volk was er, wat bewijst dat de volksdanstendens, die enige ja ren geleden begon te groeien, nog niet achterhaald is. Inte gendeel! Meer dan ooit wordt gevolksdanst in jeugdbewegin gen (van meisjes, maar ook van jongens), klubs (in Dido en St.-Jorisklub bv. richtte men kursussen in), tot zelfs op ordinaire thé-dansants. Met het vraagje in ons achterhoofd of een «volksdansavond» een zater- dagavondse «dansavond» kan vervangen, trokken we naar Terlinden. Ofschoon we wel eens meer komen in die jeugdklub, waren er toch vele onbekende gezich ten. Meer mensen ook dan anders zodat wanneer om acht uur de eerste dans geopend werd, de buiten opgestelde plankenvloer wat al te klein uitviel. Het duo dat uitlegde met welke passen moest getrippeld worden werd aangesproken met Mar leen en Jos. Deze laatste, Jos De Sloover, hadden we al meerdere malen opgemerkt op de volks- danskursus van Dido uit Erpe. het kon alleen maar een waarborg zijn. meenden we. Ofschoon het de tweede volks dansavond was die Terlinden inrichtte en alle dansen al eens doorgenomen waren toen, moest toch alles opnieuw van a tot z uitgelegd worden. Er waren immers zoveel onkundigen op gekomen... Vooral jongens ont dekten dat ze een gat in hun kuituur hadden en keken jaloers en bewonderend naar die zelf zekere meisjesbenen die op het stofferig grasperk voor en ach- Nee, het ligt niet in onze bedoeling een encyklopedische analyse te maken van de voorbije speelklubaktiviteiten. Toch is het goed eens te kijken in hoeverre het zomervakantiepro gramma «speelklub» reeds te- gemoetkgekonien is aan haar doelstellingen: heel wat kin deren een aangename en zinvol- kreatieve vakantie aanbieden. Ongetwijfeld stond en staat het ruimgevulde programma er borg voor. Toch is het opmer kenswaardig dat in vergelijking met vorig jaar heel wat minder kinderen naar de Speelklubak tiviteiten komen. De eerste dag waren op het H. Hart wel bijna 90 kinderen maar de natuur wandeling trok slechts 11 kin deren, de spelnamiddag op In vorig nummer stond een aanvraag om verslagjes in te zenden van Speelklubaktiviteiten. Eén meisje reageerde hierop. Dankjewel, An! DE SPELNAMIDDAG Op woensdag 7 juli ben ik naar de spelnamiddag geweest. Samen met mijn vriendinnetje Sophie. Het eerste spelletje was katje verlos. Daar hebben we veel plezier mee gehad. Ook het spel tussen twee vuren. De ploeg van koningin Sophie was ge wonnen. De andere ploeg van koning Bart was verloren. Ci troen. citroen, citroen hebben we ook gedaan. Dat spelletje steekt zo ineen: een meisje of een jongen zegt «ik ga naar de markt en ik koop appelen, peren...» Een meisje of.een jongen die een appel is moet hem verzetten ü>f wie peer heeft moet hem dan ook verzetten. Maar als dat meisje óf die jongen zegt. «Citroen, ci troen. citroen» mag iedereen hem verzetten. Ik hoop dat ik je allemaal eens zie op de spelna middag 's woensdags in de Sint-Annaschool. An Dauwe Sint-Anna slechts 27 (vorig jaar die dag meer dan 100), op de reis naar de drukkerij «De Cuyper» slechts 18. enz. Een voor de hand liggende oorzaak is misschien het hete weer. Kinderen zouden er loom door worden, zich niet meer willen verplaatsen en zich in spannen op een spelnamiddag of een tocht... Misschien zijn de aktiviteiten niet genoeg afgestemd op het hete zomer weer? Herman Talloen, van V.S.J., denkt er nu reeds aan volgend jaar een aantal zwem- namiddagen in te richten. Hoe dan ook. ook in heet weer zijn de speelklubaktiviteiten best te genieten! Komen maar. loom of niet. er is nog anderhalve maand Speelklub!!! P.D. Op donderdag 8 juli stonden om 13 uur, 18 jongens en meisjes aan de Begijnhofkerk in Aalst. Wat onwennig stonden ze te wachten op de bus die hen naar Dendermonde en Zelezou voeren. In het kader van het Speelklubvakantie- programma was het de V.T.B.-V.A.B. die een uitstap organiseerde naar de drukkerij «De Cuyper» waar ook De Voorpost gedrukt wordt. In Dendermonde werden de redak- tielokalen bezocht. In Zele werd de drukkerij zelf bezichtigd. Alle aanwezige kinderen leken na afloop om halfvijf erg tevreden. Voor hen was het een unieke kans eens een moderne drukkerij in werking te zien. ter. zij en bij gingen. De massa «beginnelingen» maakte wel dat het begin altans er nogal didaktisch aan toeging. Bal In De Straat, Zigeunerpol ka. Tsjingel Bells, Jagersbal,... alles werd eeu. keer overgedaan ten behoeve van deze beginners. Naarmate de avond echter vorderde kwam de klemtoon meer en meer te liggen op het plezier en amusement van volksdansen zelf en ging het er heel uitgelaten aan toe. Tot halfeen 's nachts werd er vrolijk op losgetippeld en weinigen stoorden zich toen nog aan links of rechts. Men ging gewoon op in de muzikale klanken, die ergens toch deel uitmaken van onze volkskuituur en die vertrouwd en aangenaam in de oren klinken. Net zoals op een andere TD vond men het gewoon tof armen en benen te bewegen, dansen en lachen met je partner, je vermoeide voeten te voelen,... Na deze tweede geslaagde volks dansavond denkt men er nu ook aan in Terlinden met een echte volksdanskursus te starten. Aan de geïnteresseerden zal het allicht niet ontbreken! P.D. We waren aanvankelijk wel wat verwonderd omdat slechts achttien jonge men sen waren komen opdagen voor deze knalaktiviteit. Bo vendien was ze speciaal be doeld voor 12è16-jarigen, een leeftijd die misschien wel het minst ontspan- nings- en vrije-tijdskansen heeft. Herman Talloen, van het inrichtende V.T.B.-V.A. B. en verantwoordelijke van V.S.J. maakte er ons even wel attent op dat ook de andere Speelklubaktiviteit minder kwantitatieve bijval kendenVolgens hem moest de oorzaak gezocht worden bij het hete weer. Hoe dan ook, voor de achttien aan wezigen werd de ekskursie een niet-alledaags buiten kansje! Heel stil was het op de auto bus toen Roel Van de Plas, redakteurvan «De Voorpost- Aalst» het woord nam. Hij beloofde de kinderen dat ze niet alleen de drukkerij van een krantenbedrijf zouden in werking zien, maar dat de hele weg van een bericht tot krantenpapier zou gevolgd worden. In Den dermonde zouden dus de redaktielokalen bezocht worden, in Zeiede drukkerij. De jongelui zeiden het niet, maar men kon aanvoelen dat ze erg blij waren dat ze naar de twee plaatsen zouden gaan. Nog meer beloofde Roel en nog meer aandacht was er. Hij nodigde alle kin deren uit een verslagje te maken van dit bezoek. Het beste verslag zou dan in dit nummer gepubliceerd wor den (blader eens door...) en beloond worden n»et een tri buneplaats voor het nabije kriteriumvan Aalst. Toen hij besloot «en wie weet, mis schien valt er nog meer af «keken vele kinderen eens nieuwsgierig naar mekaar. Hierop gaf Herman Talloen wat informatie omtrent de ekskursie. De Vlaamse Toe ristenbond richtte deze na middag in. Het organiseren van uitstappen is haar trou wens een erg vertrouwde taak, meende Herman van daag zou een bezoek ge bracht worden aan de enige regionale krant uit onze streek: De Voorpost. Meteen zou eens kunnen ge zien worden hoe streek- nieuws verwerkt worden. Hierop vertelde hij wat over de speelklub en haar aktivi teiten de komende weken De achttien kinderen, die vrijwillig de «Tour» man keerden hadden dit gemeen dat ze in min of meerdere mate geïnteresseerd en weetgierig waren. Er waren er die vergelijkingen konden en wilden trekken met ande re reeds bezochte drukkerij en (Het Volk, bv.). De jongen vertelde over fabrieken, ker ken en steengroeven die hij met de school of met Speel klub reeds bezocht. Een drukkerij had hij nog nooit gezien, het interesseerde hem wel. Toch was geen van hen (gelukkig!) een intellek- tueel lammetje... Ondei*weg nam Herman de gelegenheid te baat om hier en daar wat te vertellen over het landschap dat we inre den. Dat de Dendermondse «Oude Vesten» niets te ma ken hebben met kleding stukken, deed sommigen eens grinniken! Hier wacht te onze gids Van de Plas ops op. In het «hoofdkwartier» van De Voorpost (ik citeer Roel) konden de kinderen het meemaken hoe een journa listiek bericht gezet, inge- vormd en gelay-out wordt. De kinderen zagen de kaders waar een bericht of foto moet in passen (zoveel lommen of percent), het plakwerk dat aan de schik king van een blad vooraf gaat, de donkere kamer waaf^ een zwetende man vergroot en verkleint en gerasterde puntjesfoto's maakt. Meest belangstelling genoten ech ter de meisjes die op hun komputertikmachinen teksten uittypten. Wonder leek de elektronische tekst die op het lichtscherm te voorschijn kwam en hoe zo'n kodeband dan tot kran tetekst omgevormd werd, dat was wel het laatste! Tof was dat alle personeels- mensen gewoon hun werk voortdeden en dat we 'n ech te werkdag meemaakten. De verfrissing die de kinde ren om halfdrie aangeboden werd, kwam net op tijd! Aanvankelijk keken de jon- gens wel wat raar toen enke le meisjes gevraagd werden om te helpen opdienen. Be reidwillige jongens keerden onverrichterzake terug. Een diplomatiek foutje in een tijd van gelijkheid onder de seksen...In elk geval, de li mo of het pilsje smaakte enorm zoals alles op een superhete dag. Daar werd ook een eerste blik gewor pen op de reeds bemachtig de souvenris: fotorasters, tekeningen, zelfklevers. Na dit gezellig onderonsje kwam er echt sfeer in de jonge rangen! De laatste schuchterheid werd overwonnen en vrolijk werd er op los getaterd en gelachen. Zo kwamen we"' dan toe in Zele. Enkel die afdelingen die we in Dendermonde niet kon den zien werden bezocht: het filmen van de bladzij den, het positief maken van deze negatieven, de vervaar lijk razende rotatiepersen, ledereen vond het spijtig dat we het drukken van onze Aalsterse Voorpost niet konden meemaken, die zou er pas 's nachts doorkomen Toch reageerde niemand toen Roel de mogelijkheid opperde tot halfdrie in Zele te blijven en zelf te voet naar huis terug te keren....Her man Talloen deed er dan nog een schepje bij het lakoniek te vertellen dat de ouders wel een briefje zouden krij gen. Kom, ieder was al te vreden het Reklaamblad van Geraardsbergen te zien ge drukt worden. De snelheid waarmee een rol van tien kilometer papier afgewik keld wordt, het plooien en snijden in een oogwenk van honderden nummers, het automatisch inbinden... echte sensantie! Hoe graag kinderen (en ja, wie niet?) iets krijgen bleek weer toen de serie souvenirs aangevuld werd met de drie edities Voorposten (Aalst, Dendermonde en Waas land), het Geraardsbergse Reklaamblad, de speciale karnavaleditie van De Voor-^ post en een prachtige kleu- renposter van een doek van Paul Gauguin: «Ta Matete». Meneer De Cuyper die daar ook aanwezig was, gaf on dertussen geduldig ant woord op de afstromende, kindervragen: vanwaar komt het papier? hoe snel wordt gedrukt? hoeveel kilometer steekt er op een rol? Wat gebeurt met de afval van het papier, enz.. Een uurtje vroeger dan ver--, wacht, om halfvijf, kwam onze autobus dan toe in Aalst en werd een verrijkende en o- vervolle namiddag besloten. De kinderen konden nog een vouwblad van «Speelklub» ontvangen want hoe dan ook, dit zomervakantiepro gramma is bijlange nog niet beëindigd na een knalaktiviteit; als deze! P.D.

De Voorpost | 1976 | | pagina 17