Een hoek voor een boek ROMAIN JOHN VAN DE MAELE OF WANNEER DE WEG NAAR RUST LEIDT NAAR POEZIE MET DE P VAN KUNST AALSTERSE DICHTERS IN VERZAMELBUNDEL KANTATE DOMINO OPENT DE REGENS- BURGER FESTWQCHE» FEESTKOMITEE MAAKT SHOWPROGRAMMA JAARBEURS BEKEND Wegens het jaarlijks verlof zal «De Voorpost» niet ver schijnen op vrijdag 23.7.76. 20 - 16-7-76 - De Voorpost Als het uitbrengen van de poëzie van Aalstenaar Romaln John Van de Maele (29-9-48) een reden is om de smoking aan te trekken om naar het bal van de muze te trekken, dan is het niet alle dagen feest. Wel nee, maar toch soms. Soms is nu geworden en wij, wij schrijven ons verzoek in het balboekje... Natuurlijk, beste lezers en nog meer geliefde lezeres, een nieuwe bundel van de betrokken dichter is niet de enige zon in het water (of moeten we met deze droogte zeggen: ««Water onder de zon»?). Maar moeten we zoals steeds weer overdrijven om te zeggen dat Romain Johns' nieuwste, m.n. «Vincent, Katri en ik» de moeite loont gelezen en verteld te worden? Zoals de titel doet vermoe- epn zevental maanden ont- het ik-element, het eigen den vormt «Vincent, Katri en Ik» een drie-eenheid rond de personnages van Vincent Van Gogh, Katrik (in feite de verzamelnaam voor een achttal vrouwen uit schrij- vers'leven) en de auteur zelf. -Romain John stelt het eind resultaat van dit werk als iets wat hij lang heeft nage streefd: «Het is een soort cpncensus met mijn eigen sociaal geëngageerdheid en persoonlijkheid. Enerzijds in woord en anderzijds in een soort verbinding, een brug met andere kunsttak ken, in dit geval met de schilderkunst van Vincent Van Gogh.» Meer dan een doel op zich zelf is deze bundel echter een keerpunt geweest in het werk en dus in de levensui tingen van Romein John Van de Maele. Het is een rust punt in die pijnlijke want onrustige wisselwerking tussen wat Van de Maele de **twee oerelementen van het leven placht te noemen liefde en haat. In zijn eerste bundel «Dagboek van een paria» (verschenen in *74) was de poëtische kommuni- katie dan ook gestoeld op deze dubbele gornd, vermits de moderne mensen buiten deze, weinig gemeen heb ben. Het even sociale en vrij somber en pessimistische «de Grauwe Straat» (tijdens de eerste helft van '74 ge schreven in Engeland en in '75 uitgegeven door het lite- rai tijdschrift «Kruispunt- Summier») betekende de stap naar wat Romain John een midden-haat noemt. Uit deze bundel het volgerr ede: «mijn haat was vruchtbaar tom- ik heb hem voor altijd in woorden vast gelegd opdat ik mijn fluwelen hand nooit meer tot een vuist zou ballen maar jij mag nog geen dagboek gaan schrijven jij bent nog jong en een te vroeg verstommen is een vroegtijdige dood zonder haat maar ook zonder I iefde» Het nog niet uitgegeven «Leie, lief en leed» zal het element liefde nog meer be- .jftemtonen in de evolutie die nu met «Vincent, Katri en Ik» een kentering vindt in de rust. NIET KAPOT GAAN AAN HET SOCIAAL ENGAGE MENT ««Vincent, Katri en Ik» is op staan voor een gedeelte in en voor een gedeelte naar Parijs. Romain John hierover: «Ik heb daar bepaalde doeken van Van Gogh gezien en ik ben sterk van onder de in druk geweest. Ik heb er veel boeken over gelezen en ik heb de richtlijn bevestigd gezien die ik er reeds eerder dacht ik gevonden te heb ben het kapot gaan aan de maatschappij! Het was juist Tn een periode waarin ik nog al veel dronken ik heb er mij eigenlijk toen uitgeschre ven. Ik heb toen ook enorm veel gechilderd en gete kend. In feite heb ik mij in hg} leven ingeworpen en mij aan het leven te ontworste len en er weer boven te ko men. Met dit werk ben ik dus in het reine gekomen met metzelf. Ik heb de aspekten van mijn eigen problematiek ontdekt, minder van de mensen rond mij. Ik feite ontdekte ik mijn problematiek om de hunne te definiëren en er uit te groeien.» DRIELUIK «Vincent, Katri en Ik» speelt zich af als een soort drieak- ter rond de reeds vernoemde personages. De eerste is de «worsteling», de vergelij king maatschappij-kunst waarin Romein J.Van de Maele zelf op zoek gaat naar een identifikatie met een an dere kunsttak. In kasu Van Gogh wiens penseeltrekken hij met de pen tracht te bele ven. zal ik zelfmoord plegen langzaam als vincent mezelf met de kleur vermengen mezelf in woorden dwingen als late bakens van een verloren leven als mijlpalen van een pijnlijke leegte of gewoon verder sterven zonder stemverheffing zonder streling gewoon verder sterven zo maar of zal ik het er toch op wagen met verkrampte hand met gezwollen stem of zo maar drijven als een onthoofde duif op het zwarte havikswater hierbij de vraag «Wat ben ik in dat Uit deze identifikatie trekt schrijver de les die leidt naar het element «vrouw», hier Katri genaamd, om daaruit de lijn verder te trekken met -Honderd Nieuwe Dichters- is de eerste uitgave van de naar wij vermoeden kersverse Antwerpse dichtersgroep Dimensie. De bun del bevat werk van op de kop honderd dichters en dichteressen die samensteller Jan Biesen graag beschouwt als bouwstenen van de Nieuwe Romantiek, een onderstroom in de nieuwe poëzie. Verheu gend is de aanwezigheid van drie Aalstenaars in dit overigens ■•boeiend werk. Vooreerst is er Romain John Van de Maele met Antwerpen» en «Ik wil niet langer» (zie elders in deze editie). Verder Gustaaf De Meersman met het nog steeds zeer aktuele «Werkloos». Een uittrek sel hieruit: je papt politiekers aan ^schijnvrienden dode men sen die je in betere tijden hun hulp beloof den mensen willen je altijd helpen als je zeen hulp nodig hebt. je papt aan doet telkens weer je verhaal ^ii :e beloven beloven schudden achter je rug hun wa terhoofd trekken hun schouders op en klasseren je noodkreet tussen ile massa van hun valse belof ten Last hut zeker noHeast de Aals- lerse dichteres Eva Zielepoot. ♦zee maar Kathleen, wiens talent vrijwel duidelijk wordt. In de hoop dat het mag, ziehier haar Black is beautiful»: jij bent dol op op negerinnetjes jij! je lijkt Jef Geeraerts wel je had missionaris moeten worden om kwijlend missen op te dragen voor n parochie topless negerin nen. je zou niet alleen hun zieltjes win- maar vooral hun lichamen. en ik. bleekliuid, levend lijk. Sneeuwwitje, omdat ik van je hou, koop me een hoogtez.on op afbetaling- De kous is hiermede ver van af Len warme trouwens van de zui verste wol met bijvoorbeeld ook Gcrd de Ley, Gie Luytcn, Leo pold M. Van den Brande, Willie Verhcgge en vele. vele anderen (R.D.W. subjekt; stellend spel?» Volgens Van de Maele, in feiteniets: «ik weet het ik ben slechts een intermez zo een afspraak in je drukbezette mannen- kalender- maar het heeft geen belang kindje ik hou van jou zoals je bent» Dikwijls wordt de nadruk ge legd op de eindigheid van de relatie («een zeer kort ver schijnsel opdat ogenblik»!) als er vandaag mist mocht zijn dik en zacht als een schaapsvacht mist die niet in de haren kleeft zou mijn canto flamenco nog tot je doordringen of zou je alleen de vogels horen zangers van het eerste en het laatste uur misschien weet ook jij het niet en ik weet alleen dat ik ongevleugeld ben En verder... «...maar verberg je tranen maarniet ze zullen wellicht je huid zachter strelen dan mijn handen die je toch slechts één nacht uit het niets hadden kunnen boetseren» Uit het voorgande voelt de dichter dan de eigen relativi teit aan: «Als je jezelf defi nieert als zijnde iets, ga je bepaalde moeilijkheden on dervinden die je^enkel kan overbruggen door de eigen relativiteit te benadrukken. Je moet nuances maken.» Dichter Romain John Van de Maele (jm) Romain J. werkt momenteel een vijfde en misschien we allerlaatse bundeltje af: «Ik denk dat de rust die ik nu gevonden heb me naar de proza verder leidt en dus mijn poezie afsluit. Dat voorzie ik tenminste. Ik heb er geen behoefte meer aan om me zo gekoncentreerd gebald uit te drukken. Wel om diepere gedachten uit te werken in een evolutionnair karakter. Dat karakter dat je in de proza hebt. Het wordt sociale proza. Een beetje op dezelfde leest geschoeid als wat Boon of Piet Van Acken doen. Maar dan wel niet met hun talent...» (In afwachting kan «Vincent, Katri en Ik» besteld worden door overschrijving van 150 frank op rekening nr. 293- 0027917-36 van de Generale Bankmaatschappij te Aalst, voor R.J.Van de Maele.) René De Witte ik wil niet langer schipper naast god zijn ik wil zelf het roer in handen nemen en het schip te pletter varen op de rotsen van mijn angst het absoluut nulpunt wil ik ervaren opgeslorpt worden door het water want drie maal zal ik boven komen en na de derde maal zal ik over het water wandelen goddelijk en waanzinnig groot gewapend met het totale niets ook de meeuwen hebben hun getal in dit landschap van kale bomen verloren stukjes leven in een loden lucht voorboden van harde tijden of zijn ze het land ingerukt omdat ze niet meer in het sprookje van jonathan livingston seagull geloven? In het kader van het duizendjarig bestaan van de overbekende kantorei «Regensburger Domspatzen» en in nauwe samen werking met het V.Z. W. Azymuth opende Cantate Domino op zondag 27 juni de «Regensburger Festwoche». In de voormiddag verzorgde het koor in een nokvolle Dom de hoogmis en voerde de «Missa Chromatica» van de Limburgse komponist dr. Jozef Hendrickx uit. In de namiddag had, eveneens in de Dom, het «Festkonzert» plaats. Kantate Domino zong werken van Vodnansky, Gallus, Palstrina, Bach en Mendelsohn, terwijl organist Josef D'Hoir met zijn bekende preciositeit werken van Bach, Couperin, Sweeiinck en Brahms vertolkte, en daarbij soms een onverwachte, maar uiterst levendige registratie naar voor bracht. Cantate Domino van zijn kant liet zich vooral opmerken door een grote toonvastheid en een zeer aandachtige woorddeklamatie die vooral in Bachs motet «Jesu. meine Freude» en in selekties uit Mendelsohns «Elias naar voor kwamen. Na afloop van het koncert kregen koor en organist dan ook een staande ovatie. Dat een wereldberoemd koor als de Regensburger Domspatzen beroep doet op Kantate Domino om hun Jubfceumkoncerten te openen is een onmiskenbaar bewijs van de kwaliteit van het Alsters koor. Mgr. Georg Ratzinger, Dom kapelmeister van de Regensburger Domspatzen kwam E.H. Michael Ghijs na afloop van beide koncerten dan ook persoonlijk feliciteren. Naast een aantal zaken van praktische aard stelde het stede lijk feestkomitee tijdens een vergadering op 29 juni jl. ook het bijna volledig showgedeelte van de Aalsterse jaarbeurs vast. Alvast met een stip in de agenda's te noteren: Golden Gate kwartet, ons aller Ann Christy, zanger met reklametanden Freddy Breek, enz. JAN DE HARTOG: DE OORLOG VAN HET LAM, DEEL IV VAN DE ROMANCYCLIS HET KONINKRIJK VAN DE VREDE, UITGEVERIJ ELSEVIER, BRUSSEL, 1975, 389 BLZ., PRIJS: 375 FR. Het programma ziet er als volgt uit: 21-8: eerste selektie van de po tentiële bloemenfeeën en ver der het optreden van de prima Actif Club 2000, Bobby Ranger en een nog aan te duiden kon- ferencier. 22-8: Nico Haak, De Paniek zaaiers, Daniëlla en 'Jean Monnet. 23-8: kindemamddag met Be ertje Colargol en Calimero; S avonds optreden van mis schien wel onze beste Vlaamse zangeres Ann Chris ty, Paul Severs, Luc Apper- mont en ook niet te vergeten de Belgische soulgroep Dream Express. 24-8: de bebaarde Vader Ab raham met orkest, Mieke en verder ook de illustere kermis klanten. 25-8: Freddy Breek (jawel), Vi- vi, The Benelux Band, Ro Burms en de Fiësta Girls en tot slot, Roel de-Verschrikkelijke. 26-8: Les Chocolats, het orkest The Lords, Norma Hendy en Jean Cronel. 27-8: Aalsterse avond met de F.S.Band. 28-8: Bloemenfeeverkiezing. Ricky Gordon, Maureen Kelly en Paul Van Camp. 29-8: kindemamiddag met Paulus De Boskabouter: 's avonds optreden van The Gol den Gate Quartet, R. Troch, enz 30-8: de Antwerpse Strangers, Fiësta Tropical met het Zuid- Amerikaans orekst Sonora Ritmica, The Lee Jackson Soul Dancers, Trio Los Algres, Ri- cardo Aziz, Lawrence James (ene calypso-zanger) en een nog niet aangeduide konferen- aer. De komende jaarbeurs staat opnieuw een ferme brok amu sementsmuziek te wachten. Geweldig populaire dingen na tuurlijk. maar voor wanneer bijvoorbeeld een tieneravond met pakweg Fifth Ball Gang, Kris De Bruyne, Big Bill Krake- baas, e.a. Óm maar eens an deren te noemen... R. De Witte In het Nederlands taalgebied bestaat nogal eens de neiging een auteur vast te spijkeren op één werk. Tegen dit verschijnsel heeft de successchrijver van romans en toneelslwkken. Jan de Hartog zich steeds afgezet. Hij heeft nog nooit op zijn lauweren gerust. Na een succesvolle reeks met Hollands Glorie. Gods Geuzen. Het ziekehuis. Het hemelbed enz.~ overtrof hij zichzelf in de vierdelige roman cyclus over Het Koninkrijk van de Vrede. Het laatste deel ervan ligt ter bespreking voor. Dit 4de deel van dit groots opgezet projekt brengt een bezielende geschiedschrijving van het quakerisme en vertoont geen tekenen van louter een sluitstuk te zijn. Alles wijst erop dat hij met dit vierde luik eerder de kroon op die kolossale sage heeft willen zetten zonder evenwel weer te kort te willen doen aan de historische authenticiteit. On danks de geweldige sprong in de tijd tussen deel III en IV (van de eefste helft van de 19de eeuw naar het eigentijds gebeuren sedert de tweede wereldoorlog) worden de historische bindingen niet opgeblazen. De hoofdfigu ren Jacob en Laura Martens vormen verre Nederlandse af stammelingen van Lydia Best, de dominerende figuur uit deel III. Ook de banden met de andere familie die ten grondslag ligt aan het quakerisme. blijven behouden via Bonifacius Baker die nadat de oorlog het «Lam», de schuldeloze, naiëve Laura Mcrtens, had overweldigd, zijn ingeving «de enige die Hij heeft, ben jij» volgde en om Laura uit Europa weg te krijgen, met haar trouwt. Niet alleen als historische ro man. maar ook als episch verhaal wordt deze romancyclus als een meesterwerk afgerond. In dit bijna schools opgezet voorbeeld van een epos demon streert de auteur eens te meer zijn meesterlijke vertellersgave waardoor zijn boeken eens ter hand genomen steeds verslon den worden. Alle ingrediënten vah-wat epiek eigenlijk inhoudt, komen ruim aan bod. Hiervan getuigen de breed opgezette en ruim uitdeinende fresco's (zowel in verband met het strafkamp Schwaldenbach als met betrek king tot het Indianendorp in nieuw Mexico); de hartstochte lijke getuigenissen van leven en bezieling, van menselijke on macht en diep geloof, van totale inzet en volslagen vernietiging, van de rijkste liefde tot de bitterste ontgoocheling. Het is dan ook niet verwonder lijk dat het geloof en het godsvertrouwen hard op de proef gesteld worden en aan het wankelen gebracht worden. Toen Jacob Martens zijn doch ter schijnbaar verkracht zag door de kampcommandant, ver loor hij alle koelbloedigheid en maakte geweldloosheid (een van de grondpijlers van het qua kerisme) plaats voor waanzin waardoor hij door de kapo's doodgeslagen werd. Ook het vereenzelvigen met de tegen stander en het appelleren van het goddelijke in de andere als andere grondregel van de Quakerbeweging werd zowel in dit geval als elders dikwijls over het hoofd gezien: hoe vaak komt het woord «mensaap» niet over de lippen... zelfs brengt Laura het zover het nut van de samenkomsten sterk in twijfel te trekken! Maar zoals een perso nage het terecht opmerkt, ligt voor de huidige lichting van de Quakers het fundamentele ver woord in de bewering: «Theolo gie verdeelt, dienstbaarheid verenigt» (blz. 349). Ons inziens kiest de auteur nog meer dan in vorige delen partij voor de deernis met de medemens en het daadwerkelijk handelen, eerder dan voor het erin ten grondslag liggende geloof, of het nu het onverbiddelijk uitroeiingsproces in het strafkamp geldt of he onerbarmelijk uitmoorden vat de boorlingen door de Huni Sjamaans in de bergen van New-Mexico betreft of he( uithongeren van kinderen in d®e, derde wereld (in Biafra, VietfchtE nam, Columbia..Jaangaat. oerr Ondanks de menselijke waarden en waarheden onbestaanaat lijken in die situaties, slaagt dejde' mens er steeds in te overwinneapley het geloof in het leven blijften j onaangetast. Legt Laura hiervanwei niet de beste getuigenis af?» lief Nadat zij erin geslaagd is eenfcttin wichtje te redden uit hetfet b Indianendorp dat beheerstjng wordt door visioenen a la Bosch, 16 jul ontdekt zij haar ware opdracht:ri. 1- na geneeskundige studies zich honderd procent wijden kinderen in de ontwikkelingS' landen. In het vierde deel komt de toneelschrijver De Hartog ook ruimschoots aan zijn trekken. Adembenemende en tegelijker tijd boeiende taferelen wordei steeds geleidelijk opgebouwd op tenslotte om te slaan in drama tische hoogtepunten. Zo veron gelukt Laura met een vliegtuig boven het ineenstortend Biafra nadat zij erin geslaagd was een lading kinderen te verzamelen om ze in veiligheid te brengen.., Zulke hoogtepunten komen in menig hoofdstuk voor zodat v een evenwichtige structuur kan gesproken worden! Vakantielektuur bij uitstek. Boeiend, vlot geschreven, waar achtig bezielend. Lezer, overtuij je er zelf van! Slechts probleempje kan zich bij d< lectuur voordoen. In de hoofd stukken over het verblijf ondet de Indianen gebruiken de per sonages nogal veel Spaanst woorden. Hiervan mocht de auteur in voetnoot de vertaling gegeven hebben! «po< letpr PAUL VAN DE WUNGAERDE

De Voorpost | 1976 | | pagina 20