Vrije Tribune h WEGENIS BARON MOYERSOENPARK NOG STEEDS NIET OVERWOGEN BERGEKOUTER PARKZONE OF BOUWZONE? SPOEDZITTING VAN GEMEENTERAAD AANLEG WEGEN: BEZWAREN AFGEWEZEN DOOR HET HOF VAN KASSATIE 2 - 16-7-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. PROEFBALLON OVER KOALITIE NA GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN In «De Gazet van Antwerpen» verscheen begin dezer maand een uitvoerig artikel onder de titel met een vraagteken: «Staat C.V.P.-B.S.P.-koalitie te Aalst reeds vast?». Steller ervan meent dat het er naar uitziet dat de teerling voor de volgende bestuursmeerder- heid te Aalst «bijna definitief» is geworpen. Hij steunt zijn voor opstelling op het feit dat de ACW-strekking quasi de al leenheerschappij in de Aals- terse CVP heeft veroverd en dat «al wie met het tot stand- komen van de huidige koalitie (CVP-VU-PVV) in 1970 te ma ken had, thans werd geweerd». Dit is natuurlijk een bewering die wij aan de opsteller van het artikel overlaten en die toch wel bij het haar is getrokken. Maar tot daartoe. Een tegenstrijdig heid in dit artikel is dan dat wordt gewezen op «een zekere terughoudendheid van de kant van de BSP» en op het feit dat de socialisten er niet zouden mee gediend zijn dat van CVP-kant Henri Van Der Ve- ken als burgemeester wordt vooropgesteld. Dat de BSP, na de gebeurtenissen van 1970 terughoudend is, weet ieder een. Wie door zijn eigen partij als kandidaat-burgemeester wordt vooropgesteld gaat de BSP niet aan. De socialisten hebben nooit veto's gesteld, wat niet iedereen kan beweren. Het artikel eindigt dan met een verwijzing naar «bepaalde kringen die het niet nemen dat het ACW de middenstand en burgers miskent» en besluit «dat het er dus zeker nog warm zal aan toegaan endatdeAals- terse CVP ernstige moeilijkhe den tegemoet gaat». Zoals men kan merken blaast de correspondent van «De Ga zet van Antwerpen» tegelijker tijd koud en warm en bedient hij zich van tegenstrijdigheden. Zoals wij in onze titel schreven is het geheel niets anders dan een proefballon die handig is opgelaten. Ongetwijfeld zullen er nog andere de lucht worden ingelaten De veronderstellin gen, berekeningen, geruchten en weddenschappen zullen nu wel meer en meer hun gang gaan. Er zijn meerdere koalitie- formules mogelijk. Bestuurs- meerderheden in Groot-Aalst zijn immers mogelijk tussen de CVP en de BSP; tussen de CVP en de PW; tussen de BSP en de PVV en de VU, of zelfs tussen de CVP-BSP-PVV of tussen de CVP-PVV-VU. Wie weet?! Van BSP-zijde hebben wij en kel te bevestigen dat wij geen exclusieven stellen. Maar onze leuze is: «Met de BSP in het bestuur». Of wij dit waar zullen kunnen maken, zal afhangen van de uitslag van de verkie zingen en van de nacht of de dag die er zal op volgen. Bert VAN HOORICK WAS HET SLECHTS EEN MANOEUVER? De BS P-co-voorzitters Cools en Claes zijn de jongste dagen geweldig in de weer. Hun voorstel omtrent de communau taire problemen kan zeker geen positieve waarde ontzegd wor den, maar wat er op gevolgd is begint meer en meer te gelijken op een antwoord van de BSP op de toenaderingspogingen van rechts enkele weken geleden met het oog op een «vergelijk» na de gemeentelijke verkiezingen, waarbij de BSP zou aanvaarden in de redering te treden. Het lijdt niet de minste twijfel, dat daar vanwege rechts een poging achter schuil gaat om de arbeidersbeweging te verdelen. Dit zou het opzet van rechts en van de uitgesproken verdedigers van de belangen van de geld- muur zeker aanzienlijk verge makkelijken. Wellicht zouden enkele scherpe hoeken moeten afgerond worden, maar het .essentiële van de politiek van Tindemans zou behouden blij ven. Wie herinnert zich niet de periode na de grote staking van 1960-61 en de traps- en stuksge wijze doorvoering van de een heid swet? Deze manoeuvers komen niet uit de lucht gevallen, heren als Leburton en Simonet bijv. hebben zich nooit bij de oppositie van de BSP neerge legd. Er is sedert 1974 aan de BSP-top steeds een frakite geweest die mee wou in de regeringssloep. Hoe dan ook... Men is steeds slimmer wanneer men van de markt terugkomt, zo zeggen onze volksvrouwen. Wel nu. de feiten die wij hierboven weergeven, en menig gesprek sedert 'n paar maanden, doen ons vermoeden dat deze houding van de BSP-nationaal waar schijnlijk niet vreemd is aan het niet verwezenlijken van een gezamenlijke BSP-KPB-lijst te Aalst, bij de a.s. gemeentelijke verkiezingen. Officieus verna men we toen, dat het de BSP-afgevaardigden der fusie gemeenten waren die na de positieve reaktie van de lokale BSP-Aalst-afdeling een moge lijk vergelijk verworpen hadden. Was dit wel de volledige waarheid? Er zijn stevige redenen om daaraan te twijfelen, wanneer men naderhand verneemt of vaststelt, dat mensen die tot de grote tegenstanders zouden hebben behoord niet eens op de BSP-lijst staan. De twijfel ver groot nog, wanneer men de bal van de ene naar de andere ziet kaatsen, wanneer een officieel antwoord er niet komt, wanneer een verklaring omtrent het uitblijven van enige vorm van verzet vanwege de toch veruit sterkste Aalsterse afdeling ten- overstaan van de veel minder belangrijke afdelingen der fu siegemeenten, niet wordt gege ven. Wanneer, tenslotte, over het geheel geen woord in de BSP-pers verschijnt. De KP-Aalst is zeker niet zinnens van deze kwestie het middelpunt van haar verkie- zingskampagne te maken, maar ze is in deze voorwaarden, waarbij men terecht of niet aan een manoeuver kan denken om haar kieskampagne af te zwak ken, ook niet zinnens te zwijgen. De socialistische militanten moeten weten wat zich nationaal afspeelt en daaromtrent zou de KP ook met een lokaal akkoord toch nimmer gezwegen hebben maar ze moeten ook weten, hoe te Aalst de kansen van links met een mogelijke opening naar de kistendemokratie toe - worden verzwakt. Is er vanwege de nationale leiding drukking geweest? Wou men bij het vormen van een mogelijke bestuursmeerderheid niet met een kommunist aan het been zitten? Of was het geheel slechts een manoeuver? Hoe dan ook, wij menen dat we na voldoende geduld te hebben gehad het recht en de plicht hebben de kwestie te stellen. Zoals we van oordeel zijn, dat het verloop van deze kwestie weliswaar in niets ons vertrou wen in de socialistische werkers en in de mogelijkheden in de toekomst aantast, doch ons wel doet twijfelen aan de werkelijke bedoelingen van sommige BSP- verantwoordelijken. RAY DE SMET O.C.M.W. Met een paar dagen vertraging op de Senaat is ook de Kamer van Volksvertegenwoordigers op reces gegaan, nadat de meer derheidspartijen twee belang rijke wetten hadden gestemd: de ze op de openbare centra voor maatschappelijk welzijn en deze op het politiek verlof. Vanweg de socialisten vooral is er nog al wat misbaar geweest. Wie er ook aan het bewind is. maar ieder jaar is het steeds hetzelfde liedje: de laatste dagen vóór het parlementair verlof moeten er tal van wetsontwerpen nog worden goedgekeurd, moe ten daarvoor avondzitting wor den ingelegd of moet er buiten de normale dagen worden ver gaderd. Dit is niet nieuw, de wet-Collard werd indertijd goedgekeurd in de vroege och tenduren van de nationale Feestdag! Wij kunnen deze gang van zeken moeilijk goedkeuren: ergens hapert er iets met de synchronisatie tussen het werk in de commissies en de voltallige vergadering, tussen Kamer eh Senaat die beide om beurten alle wetsontwerpen moeten her kauwen. Dit gezegd zijnde begrijpen wij niet goed de stugge obstructie van de socialisten tegen de O.C.M.W. Of was het er alleen maar om te doen Jos Van Eynde zijn gekend num mertje te laten opvoeren tegen Minister De Saeger die hij niet kan uitstaan? Wij kennen Minister De Saeger al vele jaren en hebben bewondering voor de inderdaad koele, maar vlijm scherpe analyse of betoog waar mee hij de problemen benadert. Hij is zowat de antithese van de impulsieve ex-B.S.P.voorzitter en het is dan ook niet verwonder lijk dat beide personen telkens opnieuw botsen, waarbij Van Eynde meestal aan het kortste einde trekt, zoals verleden week. Het imago van de B.S.P. wordt in alle geval niet gediend met de nu al lang gekende nummertjes van Jos Van Eynde. De wet op de openbare centra voor maatschappelijk welzijn die straks de wet op de C.O.O.'s moet vervangen, is geropen een van de grote sociale verwezen lijkingen van de volgende decen nia te worden. De wet op de C.O.O.'s dateerde van 1925 en was ongetwijfeld vooruitstre vend voor zijn tijd en heeft enorm veel verdiensten gehad. De laatste jaren is men evenwel tot de overtuiging gekomen dat welvaart niet het hoogste doel is, dat er nog altijd een steeds groter wordende groep is die door de mazen van het wel- vaartsnet glipt, dat de gevoerde politiek heeft geleid tot wat men de «niet bedoelde gevolgen van de welvaartspoltiek» heeft ge noemd: de moderne armoede (de marginalen in de huidige maatschappij), de overbelasting omwille van het te hoge ritme van het produktieproces, de te complexe sociale wetgaving, waardoor een gevoel van rechts onzekerheid is ontstaan. Er is in ons land geen tekort aan instellingen en voorzieningen voor welzijnszorg. Anderzijds moet worden toegegeven dat heel wat problemen slechts deelsgewijs worjden aangekpakt en opgelost, gewoon omdat er geen tekort is aan instellingen en die de problemen in hun algemeenheid aankunnen. Op het lokale vlak is er tekort aan coördinatie en samenwerking, is er geen uitwisseling van gege vens en ervaringen. Bij de «kliënt» rijst vaak een vertrou- wensprobleem, gewoon omwille van het te groot aantal personen dat zich met zijn probleem inlaat. In de huidige C.O.O's was er, in de meeste gevallen, een gebrek aan beroepsmensen en aan financiële mogelijkheden: er kwam derhalve weinig in huis van de opdracht de nood te voorkomen. Nu is het de bedoeling een zeer ruim alge meen dienstbetoon volgens mo derne werkwijzen in te richten. In de toekomst zal elk geval, hoe het ook wordt aangebracht, moeten onderzocht worden, maar de maatschappelijke wer ker heeft tot taak zichzelf zo vlug mogelijk overbodig te maken. Dit zal een groter overleg en coördinatie vereisen. Het is onbegonnen werk de belangrijke wet op de O.C.M.W. ook maar te willen samenvatten. Het verzet van de socialisten die, nadat hun obstruktiepolitiek was mislukt vaandelvlucht hebben gepleegd op het ogen blik van de stemming, was voornamelijk geaxeerd op twee punten: het gevaar voor priva tisering van de openbare onder stand en de nieuwe lasten op de shouders van de gemeenschap. Alles aan de overheid willen toevertrouwen, is een slechte poltiek. Honderden voorbeelden zijn daarvan te geven. Ander zijds kanm en niet voorbij aan het feit dat nu reeds een groot deel van de maatschappelijke hulp en begeleiding uitgeoefend wordt door allerlei privé-instan- ties. Dat er gestreefd wordt naar een nauwere coördinatie, ten bate van de hulpbehoevende, is een redelijke wens. Het verbaast ons uit socialis tische mond te horen dat de gemeenschap zal moeten op draaien voor het individu. Ge woonlijk verdedigen zij een tegenovergestelde stelling. Het is inderdaad juist dat nu reeds de tussenkomst van de gemeenge in de C.O.O.-begrotingen va tot jaar stijgt en dat zulks toekomst, spijtig genoeg, nid dg verminderen. Maar, is het de mooiste vorm van solidai wanneer de meer-bedeelden hun welstand wat meer afsi aan de minstbedeelden, aai hulpbehoevenden, aan de in' reel ontredderden, aan d< die dreigen af te zakken naa zelfkant van de maatschappi Wij zouden hier willen aanh ,L wat rof. Leemans, voorzitter 'a' de C.V.P.-senaatsfractie, vóór de stemming als besluit het debat zei: «Voor ons lijr de O.C.M.W. een zeer beltie' rijke schakel in de uitbouw de maatschappelijk dienst lening vooral op het lokale Wij hebben, voor sommigei een betwistbare wijze, een n op maatschappelijk diens' toon ingeschreven... Wij vin|n v deze organieke wet een kader, ook al zal vooral praktijk ze moeten maken». Hubert Van WamljVl Arrond. Voorzitter C. v ïte 9< Het Baron Moyersoenpark is een riante villawijk nabij de Aelbrechtlaan. Het is er heerlijk wandelen en wonen in de prachtige lanen. Maar sinds jaren vraagt men aan de stad om het wegennet van dit woongebied over te nemen. Het is overigens een overeenkomst in de voorwaarde met de verkavelingsvergunning. Men moest het woongebied he lemaal uitrusten en dan zou de stad het gratis overnemen en verder onderhouden. Ondertussen is het zeven jaar geleden. Onder de vorige legis latuur reeds. Van een over name is nog steeds geen spra ke, terwijl iedereen ruim ge bruik maakt van de bestaande wegenis. Reeds in 1970 stuurde een voormalig verantwoordelijk schepen een brief met de me dedeling dat er nog 'n aantal administratieve zaken te rege len waren. In augustus 1970, op een ogenblik dat het vorige bestuur bijna aftrad. Het nieuwe bestuur weigerde beslist tot overnam'e van dit wegennet, alhoewel dat de burgemeester en stadssekre- taris uitdrukkelijk geschreven hadden dat er een akkoord was. Er was echter één twist punt, men beweerde dat men voetpaden moest aanleggen. Uiteindelijk wordt deze zaak in nauw kontakt met de stad gere geld, plannen worden doorge geven en het lastenkoher wordt door de stad praktisch opgemaakt. Het is de stad die de aannemer aanduid, enz. In het lasten kohier was trouwen geen sprake van die voetpa den, begrijpelijk, omdat er geen voetpaden, maar wel wandelpaden zijn. Maar een ambtenaar besliste er anders over en schreef dat er voetpaden moesten aange bracht zijn. Over het geschil ontstaat er een protest en de toenmalig verantwoordelijke schepene schrijft een brief zeggende: «wij zullen de overname voor stellen zonder voetpaden.» Het is een officiële brief, met handtekening van burgemees ter en sekretaris. Ondanks dit zegt men nu dat de datum van deze officiële brief zou verzon den zijn - zonder dat er (op die datum van antwoorden) sche pencollege is geweest. Anderzijds dient opgemerkt, dat de stad zelf, in de nog - gratis over te nemen wegen - straatverlichting plaatste. Twee jaar geleden stelde men de vraag: «wat wilt ge dat ik doe?». Maar na t ee jaar kwam er van de stad nog geen ant woord. Van niemand. Uiteindelijk werden enkele mensen in beweging gezet. Volgens onze zegsman zou de meerderheid van het schepen kollege akkoord zijn de over name te verrichten zonder de voetpaden. Bij deze laatste vooropstelling raadpleegde men 't Verbond van Steden en Gemeenten. Maar ondertus sen is er reeds vier maand voorbij en men wacht nog steeds op het antwoord van het jro one schepenkollege. Onze zjP1 man weet anderzijds te vecQC len dat in maart of april rtsI een antwoord zou gekoLn, zijn. 9 Men vroeg ook inzage vai stukken, de dokumenten', plannen enz., maar men v nog steeds op het antwoc Ondertussen ligt de baarL wordt bereden en gebruikt moet verder onderhout, worden. Onlangs deed het hof van cassatie een uitspraak, waarbij een aangelande van de Bergekouter dient te betalen wat deze parkzone betreft. Het is een oud zeer, dat reeds jaren aansleept. Men verbeterde de Bergekouter en hiervoor diende de aange lande zijn grond af te staan. Dit gebeurde vrijwillig. Anderzijds heeft men het reg lement op de verhaalbelasting toegepast en verhalen nu op het eigendom de prijs die de stad daarvoor betaalde. De aanleg van de nieuwe baan was een kostelijke grap en het gaat in heel deze zaak over een half miljoen frank, ten laste van de aangelande, 't Reglement zegt dat die beta ling wordt uitgesteld (dus niet vrijgesteld wanneer 't gaat om gronden waarop niet mag of kan gebouwd worden. De filo sofievan heel de verhaalbelas ting is dus: «gij profiteert van dat werk voor een waardever mindering van uw eigendom», dus moet gij daartoe bijdragen en moet gij de volle pot beta len.» Anderzijds maken duizenden van diezelfde weg gebruik en profiteren van de geschapen toestand. De waardevermeer dering wordt gemeten aan de verhoging van de bouwwaar- de, als men niet kan of mag bouwen, dan moet men niet be talen. Tenzij men er binnen 20 of 30 jaar toch zou bouwen. Maar de stad stuurt er op aan om toch te doen betalen. Dit wil zeggen de kosten van aanleg der wegen en modernisering. Hier gaat men van de veron derstelling uit, dat daartoe de eigendom in waarde stijgt en de maat van die waardestijging is de verhoging van de bouw- waarde. Indien er niet mag ge bouwd worden, dan dient men niet te betalen. Welnu, gans het domein is ge klasseerd als Parkzone. Dit be tekent voor heel het familiaal patrimonium een geweldige minder waarde. Ondanks dit feit stelt men voorop dat men toch moet be talen, ook als is het tegen argument: «het is een parkzo ne». Het antwoord was even ver rassend als absurd: «Gij moogt niet bouwen, maar er mag ge bouwd worden. Vermits men in een parkzone 'n hospitaal of kliniek mag oprichten Indien de aangelande het niet in zijn hoofd haalt om een der gelijke instelling op te richten, wordt hij er in feite voor ge straft. Het is immers het enige bouw-alternatief in een park zone. Voor alle andere gebou wen is er een absoluut ver^J om deze op te trekken. Bijgevolg heeft het patrir'P nium nu een min-waardeaé' heeft men ook nog geen reruc ning gehouden met de koèch van het onderhoud. (ij s Bovendien: drie jaar gelek m was het er i.p.v. parkzfflt v landbouwzone. Nog een oec sluitsel om er te kunnen btf hi wen. Toen zegde men datiet i reglement ging verandef.V.I Men veranderde het inderdtant en het werd nog moeilijkei/ij. Brki NIEUWERKERKEN AALST Nadat de wijk Bergekouter op het einde van de zestiger ji werd voorzien van mooie wegen, werden de aangelandei 1969 verzocht hun aandeel te betalen zoals dit door het ta) reglement van de stad is voorzien. etf eke en. n zi one ieri un P9< ■e k fit z UIC Vorige vrijdag werden de raadsleden van onze gemeente in spoedzitting bijeengeroepen. De raad werd voorgezeten door Schepen De Winter omdat burgemeester Hooghuys reeds aan vakantie toe was. De spoedzitting stond in ver band met de vraag van het steunkomitee om het door brand geteisterde gezin Schutijzer-Van den Broeck daadwerkelijk te steunen in de wederopbouw van hun woning. Daar de raad moeilijk voor slechts één (alhoewel belang rijk genoeg) puntje kan bij el kaar geroepen worden, wer den er nog enkele andere za ken aan toegevoegd. Als eerste punt werd er ver meld: goedkeuren rekening der kerkfabriek 1975, iets wat in feite een vergissing was. Er moest daarentegen gestaan hebben: goedkeuren begroting kerkfabriek 1977. Het punt werd dan ook verdaagd om re den dat het Schepenkollege geen voldoende inzicht hiervan genoten had voor de aanvang van de zitting. Het tweede punt was de pensi oenaanvraag van de heer Wij- nant, schoolhoofd van de ge meenteschool van Ediksvelde, en dit met ingang van 18 april 1976. De aanvraag werd inge willigd. Enkel raadslid Scheer- linck (CVP) stemde tegen. De raad verklaarde zich even eens akkoord om het kontrakt met de firma Kegels, voor het ophalen van het huisvuil, en dat normaliter afloopt op 31 december '76 te verlengen voor de duur van één jaar. Om dat de gemeente op één ja nuari 1977 fusioneert met Aalst bestond er immers de moge lijkheid dat er een tijdlang geen huisvuil zou opgehaald wor den. Hieraan is nu verholpen. De beslissing werd genomen in overleg met de stad Aalst. De kosten voor één jaar bedragen 360.750 frank, vermeerderd met de index. Voor het vervoer naar de stortplaats te Burst moet nog eens een supple ment van 150.000 frank (en in dex) betaald worden. GEHEIME ZITTING In geheime zitting werd dan het voorstel van schepen Meule- man op aanvraag van het steunkomitee behandeld Dit voorstel strekte ertoe hulp te verlenen aan het gezin Schutijzer-Van den Broeck. Na bespreking werd er beslist, in toepassing van de wetgeving, dat hulpverlening alleen ver strekt kan worden door de C.O.O. Dit organisme werd ge vraagd hiervoor het nodige te doen. Door de voorzitter en te vens raadslid, Oskar De Rijck (CVP) werden de nodige inlich tingen verstrekt. Er werd be slist een voorlopig bedrag van 50.000 frank toe te kennen. IEDEREEN HELPT De laatste dagen is er in onze gemeente een spontane aktie opi gang gekomen om het zwaarbeproefde gezin dat vijf kinderen telt (het oudste tien en het jongste drie jaar zijnde) te steunen. Het steunkomitee slaagde erin niet minder dan 415.000 frank in te zamelen Men moest dan ook nog reke ning houden met een gemid delde afwezigheid van 10%, te wijten aan de vakantieperiode. Met dit bedrag haalt men het fenomenale gemiddelde van zeventig frank per inwoner! Be langrijk is dat verscheidene firma's en zelfstandigen hun steun in natura hebben toege zegd, waaronder: meubelen, ter waarde van 10.000 frank; het opmaken van een bouw plan; het leveren van behang papier, van binnendeuren, van huishoudtoestellen, enz Zoals je ziet is naastenliefde toch nog geen ijffel woord in onze maatschappij. DIRK DE PAUW Hiertegen dienden Ludovic, Nicole en Monique Moyersoen bezwaren in, die o.m. waren gesteund op de bewering dat op hun gronden die aan de nieuwe wegen lagen niet kon gebouwd worden. Opmerkelijk is dat, in strijd met hun bewering, wel gebouwen op deze gronden staan waarin de reclamanten zelfs wonen en er hun domicilie vestigden. Terwijl Nicole en Monique vol ledig in het ongelijk werden ge steld door de Bestendige De putatie van Oost-Vlaanderen, onderging Ludovic Moyersoen hetzelfde lot voor zijn aansla gen tot beloop van 168.287 fr. maar werd zijn bezwaar inge willigd voor een som van 141.787 fr. Tegen deze uitspraak voor het stadsbestuur zich iri kas tie. Het Hof van Kassatie ven tigde het besluit van de stendige Deputatie van 0< Vlaanderen «voor zover bezwaar van L. Moyersi werd ingewilligd en ontlas werd verleend voor de somtr 141.747 fr.». Bijgevolg bleef het totale drag verschuldigd door L. yersoen. Zopas heeft ook Bestendige Deputatie West-Vlaanderen, waarna zaak door het Hof van Kass< werd verwezen, het bezw van L. Moyersoen geheel gegrond verklaard, aldus zienswijze volgend van hetl van Kassatie.

De Voorpost | 1976 | | pagina 2